W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De VIERDE jaargang. J „ziet, de maan schijnt door de bomen THOLEN OUD -V OSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE Raadsverslag van Spoedeisende vergadering Stavenispe. ZONDAGSDIENST ARTSEN 4e Jaargang No. 1 November 1947 Uitgevers Firma C Dieleman en G Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum' 2. Redactie A494 St. Annaland - Telefoon «7 Kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord 1 elefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen 00 meer 0.05 Niet geheel onopgemerkt willen we het feit, dat met dit nummer de vierde jaargang van onze uit gave begint, voorbijgaan, al noopt de plaatsruimte ons zeer beknopt te zijn. „Plaatsruimte", dit zegt reeds voldoende van de bloei van onze uitgave. Want hoewel we sinds de vorige jaargang opnieuw een ver grote uitgaaf brachten, is de om vang nog te klein om onze lezers nog meer tevree te stellen. Onze uitgave behoeft geen aan beveling meer. Het aantal adver tenties bewijst voldoende, dat het veel gelezen wordt. Op het eiland Tholen kan het aantal abonné's dan ook weinig groter meer wor den. Te St. Filipsland kan dit nog wel. Boven verwachting is het aantal postabonné's, waaruit de belangstelling van vele niet-eiland- bewoners blijkt.. Hoewel verschillende periodie ken het abonnementsgeld in het afgelopen jaar moesten verhogen, hebben wij de gestelde prijs ge handhaafd. Hopenlijk kan dit ook de vierde jaargang zo blijven. Dikwijls is het onmogelijk alleë op te nemen, wat we gaarne onder Uw aandacht zouden brengen. De Raadsverslagen in een streekblad eisen nu eenmaal veel plaatsruimte. Ten ongerieve van oudere lezers moeten we^ dan ook al te veel ge bruik maken van een kleinere let ter. Aan de andere kant kunnen we dit niet laten om zoveel moge lijk op te nemen. De redactie moet naar eerlijke overtuiging trachten leiding te geven, maar denkt niet, dat hij het alleen weet. Schrijf daarom gerust Uw mening over een bepaald onderwerp, dat aan de orde is. Kort en duidelijk. De redactie kan daarmee-winst doen. Wij stellen het zeer op prijs brieven van lezers te ontvangen, ook van de heel eenvoudigen onder hen. We zullen ook in de pasbe- gonnen jaargang het vertrouwen, dat de „Eendrachtbode" heeft ver worven, trachten te handhaven. We danken onze lezers voor hun medewerking bij deze derde jaargang en vragen die óok weer voor de nieuwe en VIERDE JAARGANG, waarmee we vandaag starten JAN OVEREENKAM (Alleen voor boven de zeven jaar). Hoera, hier is ik weer. Na een tijd van afmattende, raadsversla gen, van 4 voor en 3 tegen en 3 voor en 4 tegen, na een wijle van grimmige redactie gezichten en een periode van vastberaden schaarhanteringen, verschijn ik weer in de Eendrachtbodeaether. Maar Jan zal dit keer bij de lezers tegenvallen, als ze verwachten, dat hij spitsvondig gaat knauwen op verkeerde regeringsdaden, op verwarde raadsbesluiten, op on veilige wegen, of dergelijke akke vietjes in deze rare wereld. Neen, want ondanks de vele wantoe standen gaat de tijd door en zitten we vlak voor de intieme feest dagen, zitten we zo in de Decem bermaand met z'n gezellige avon den, waarvan de première op 5 December begint. Daaromtrent wou ik een Avontuur vertellen, wat een leerzame vermaning inhoudt. Nog een paar weekjes en Sinter klaas is weer in het land. Milli- oènen schoenen worden gezet, duizenden stoomboten ziet men aankomen, evenzovele manen schijnen door de bomen, honder den Sinterklazen rijden op schim mels en het dubbele aantal zwarte Pieten rammelen met kettingen makkers, staakt uw wild geraas. Elk jaar weer rijden de Sinten van allerlei kwaliteit en soort en leeftijd en geslacht door de straten van steden en dorpen. Sint zijn is iets bijzonders. Het eist degelijke voorbereiding: op een kleuter school moet je weer anders rijden dan op een Muloschool of in een weeshuis. Bij particulieren is er zo'n gezellige, tintelende sfeer van de leugen tegenover de volwas senen en de waarheid tegenover het kind. Je moet er iets van ma ken. Een goede Sint moet in zijn doen en laten werkelijk 106 jaar zijn, want de kinderogen zien scherp Een goede Sint mag nooit reageren op die talrijke geniepige jeukseinen van hoge frequentie op zijn hoofdhuid, op een hevige beet onder z'n nylons. Een goede Sint moet zelfbeheersing tonen, zelfs al voelt hij de veiligheidsspeld, dewelke zijn kanten interlock op maat hield, losgesprongen prikken. Een gqede Sint, wel, hij blijve onder alle omstandigheden Sint. Slechts na afloop van elke visite, alleen in het gezelschap van zijn knecht in het duistere steegje, is het hem vergund enkele voorzich tige trekjes te doen aan de stiekum aan de voordeur toegestopte Bond- Street. Dan mag hij even krabben en- baardverschikken en mijter- schuiven en nylons ontribbelen. Maar zodra op het volgend erf het kindergezang door de gesloten gordijnen ruist en het buitenlicht de zak met cadeautjes, daar reeds neergezet door de ouders-bedrie- gers, duidelijk beschijnt, zij hij weer Sint, de echte. Moeizaam kome hijaangelopen, want een stiekeme twijfelaar zou kunnen loeren door de gordijnkieren. Elk bezoek is een examen. Welnu voor een %o'n examen ben ik tijdens m'n Sint zijn gezakt. Het begin was goed waardig, bejaard kwam ik aangekuierd jeugdig sloeg ik echter daarop over mijn mijter tegen de grond. Ik plofte languit op de bevoren gang, voor de ogen van drie jon gens, die nog net aan mij geloof den voor ik viel. De baard zat op mijn voorhoofd en mijn mijter geleek op de pet van een stationschef, terwijl een van de jongens schrikachtig iets lachte van „een Sinterkloas mee een plusvoer<^e warme broek die van onder m'n waardige mantel tevoorschijn kwaiji. Piet sloeg met zijn roe gaten in de lucht van het lachen. De vader van het drietal joeg zijn kroost naar binnen en hikte toen naar mij hoe het nu moest. Ik heilige ruïne, dorst het niet meer aan, want als verwoeste Sint, moest ik nodig op de helling. Ik durfde |j?et niet-- meer te pro beren. Ga nu eens je plusfour ver klaren aan aarzelende jongelieden? Die trappen niet meer in een ver haaltje over Madrileense panta lons of zo. En dan m'n baard, die een enorme wenkbrauw was ge worden Neen, ik zag er voor die avond van af en na die tijd kleed de ik me als een werkelijke Sint. Zij dit anderen ten voorbeeld, als straks de maan door de bomen schijnt Jan. PAKKETTENACTIE In de Ned. Herv. Kerlc zal a.s.' Zon dag een extra-collecte worden gehouden voor de militairen in Indië. Het ligt in de bedoeling pakketten klaar te maken en naar de Oost te zenden voor verdeling onder de militairen van Tholen. Aanbevolen INBRAAK EN DIEFSTAL Van Zaterdag- op Zondagnacht werd door een of meer onbekenden ingebroken bij de winkelier P. Quist-Geuze aan de Hoogstraat. Een raam voor de etalage werd opgeschoven en circa 25 pakjes sigaretten ontvreemd. Door de Rijks politie werd een onderzoek ingesteld met behulp van een speurhond. VEILINGSBERICHTEN Dinsdag 18 November Voor buitenland: Gewone uien 21.70. Voor binnenland: Gewone uien 18.22 Drielingen 20.20 Picklers 21.50. Aanvoer 48 ton. Peen (voor export) 8.01. Binnen land aangehouden. ST. NICOLAASFEEST De Oudercommissie van de Openbare Lagere School zal op Zaterdagmiddag 6 December a.s. in de zaal van de Wed. Hoek voor de schoolkinderen een St. Nicolaasfeest organiseren. Hiertoe werd een bijdrage gevraagd van de ouders. Boven verwachting is deze inzameling geslaagd. GESLAAGDE NIWIN-ACTIE In deze gemeente werden 207 etiketten verkocht voor de NIWIN-Kerstpaketten actie tot een waarde van 1035.Een mooi resultaat. COLLECTE De ten bate van de Prins Bernhard Stichting gehouden collecte bracht 58.56 op. KERSTPAKKETTENACTIE Het plaatselijk NIWIN-Comité te Tholen brengt bij deze haar hartelijke dank over aan alle gevers en geefsters, die hebben bijgedragen tot het slagen van de kerstpakkettenactie. Inzonderheid gaat die dank uit naar de dames die zich welwjllend ter be schikking hebben gesteld voor het be oogde doel. Het Comité voornoemd, J. A. Gelderblom, voorzitter Mevr. v. d. Stel-Ampt, pennigm. A. J. Rijstenbil, secretaris. BENOEMING Tot employé bij het Min. van Weder opbouw en Openbare Werken met stand plaats Zierikzee, werd dhr. Gelderblom alhier, benoemd. TURNWEDSTRIJDEN Op de te Middelburg gehouden Turn- wedstrijden van de Kring Zeeland en West-Brabant waaraan 18 Verenigingen deelnamen behaalde de gymnastiek .ver. „Olympia alhier de eerste prijs, met het hoogst aantal punten. Voorts behaalde nog een le prijs Mej. P. van Zanten voor het no. vrije brugoefeningen en Mej. Corrie van Zanten voor dezelfde oefening een 8e prijs. AANBESTEDING GEMEENTEWONINGEN Vrijdag 14 Nov. had alhier de aan besteding van de 16 te bouwen ge- meehtewoningen plaats. Er werd als volgt ingeschreven firma Vermaat Rotterdam, voor 16 woningen 162.484. M. Geense en M. v. Driel, St. Filips land voor 16 woningen 152.685. A. Burgers, St. Annaland voor 5 woningen 47.980; voor 11 woningen 115.550. M. Hessing, Utrecht, voor 16 wonin gen 174.777. A. Muller-Franke, St. Maartensdijk voor 16 woningen 163.000. T. M. Hage en Nuts, Oud-Vossemeer, voor 5 woningen 47.170: voor 16 wo ningen 165.000. Alb. de Haan en Jac. Koks Rotted- dam voor 16 woningen 169.875. De laagste inschrijver voor de massa was firma M. Geense en M. v. Driel, St. Filipsland. VERBALISEERD P.M.P. werd verbaliseerd voor het laten opzoeken van wild door zijn hond. BENOEMD Tot plaatsvervanger van de dijkgraaf in de van Haaftenpolder is benoemd dhr. J. A. v. d. Linden. SUIKERBIETENCAMPAGNE Woensdag jl. werden vanaf de laad plaats St. Annaland, de laatste suiker bieten vervoerd naar Steenbergen voor de Centr. Suiker Mij door schipper van Meel, m.s. „Joina In totaal werden voor deze fabriek ter plaatse ontvangen 1.203.719 kg suiker bieten. Vorig jaar was dit aantal 1.035.355 kg. Hoewel eerstgenoemde kwantum niet zoveel hoger is dan het laatstgenoemde aantal en er dit jaar aanmerkelijk groter oppervlakten gezaaid zijn dan in 1946, valt de opbrengst, gezien de algemene verwachting, nog niet tegen. IN- KOKEND WATER GEVALLEN Dinsdag jl. had het 4 jarig zoontje Jan, van dhr. M. P. Scherpenisse het ongeluk in een stomer te vallen, die half gevuld was mét kokend water. Het jongetje liep ernstige brandwonden op aan rug, rechterarm en rechterzijde. Naar omstandigheden gaat het tot op heden redelijk wel. VEILINGBERICHTEN Alles per 100 kg. van Donderdag jl.: Voor export Gewone uien 22.50 Grove 22.51 Drielingen 21.64 Picklers 22.17 Binnenland - Gewone 18.70 Drielingen 18.60 Totale a'anvpër 95 ton VOOR ONZE JONGENS OVER ZEE In aansluiting op het bericht, betreffen de de actie voor de militairen der Ger. Gemeenten, die in Indië verblijven, delen wij thans mede, dat het in het voor nemen ligt, dat aanstaande week enige meisjes bij de leden der Ger. Gemeente alhier, een inzameling houden van snoep en suikerbonnen en gelden ter bestrijding van onkosten voor aankoop en verzen ding. HOOFD DER SCHOOL BENOEMD Dinsdag 11 Nov. kwam de voltallige Gemeenteraad in spoedeisepde vergader- ring bijeen.- Na opening stelt de voorzitter voor de erfpacht op de aan te kopen woning van de Erven Wed. Tuijnman zijnde 26 af te kopen. Dhr. Leune vindt de af koopsom (25 x jaarlijks erfpachtrecht) te groot. Met 61 stem wordt het voor stel aangenomen. Vervolgens komt het enige Agenda punt van deze verg. aan de orde: Be noeming Hoofd aan de, Openb. Lag. School. Voordracht: 1. Joh. Gideonse, Yerseke; 2. A. C. Lafeber, 's-Graven- hage. Dhr. v. Keveren: „Ik wilde vragen of het niet beter was geweest, maar één persoon op de voordracht te plaatsen, Dr. Looysen, te Tholen Dr. Vermet te N.-Vossemeer waarop de voorzitter antwoordt, dat het hem beter lijkt hierop geen antwoord te geven. Dhr. v. Beveren: Een voordracht be staat vrijwel altijd uit 3 personen; er is dan meer keus. De voorzitter: U heeft nu toch ook keus. Dhr. v. Beveren: Met 3 me?r dan met 2. Bovendien waren er de vorige maal bezwaren tegen de benoeming van dhr. Gideonse; zijn die er thans niet meer? Dhr. Lafeber komt in geen geval. De voorzitter, zegt dat de eerste voor dracht, wegens bedanken van dhr. Valk hof door B. W. gewoon is opge schoven. In overleg met de Inspecteur L.O. is eerst een oproep geplaatst. Waar de sollicitanten niet geschikter voor kwamen, dan de voordracht en dhr. Gideonse ons volledig vertrouwen in boezemt, leek het ons het beste de voor dracht te handhaven. Dhr. Stoutjesdijk zegt in Goes te zijn geweest en volgens daar verkregen in lichtingen moet dhr. G. een goed onder wijzer zijn. De kerkelijke gezindte zou geen bezwaar zijn. De Voorz.: Ook dat is tijdens het onderhoud met dhr. G. besproken. Wij weten hoe het met de school gesteld is: Er is hier maar één school. In de gemeente is geen vraag naar Christ, onderwijs, waar weth. v. d. Slikke en ik principiële voorstanders van zijn. Wij hebben echter gevoeld, wanneer in die richting gewerkt zou worden, er wellicht 2 scholen zouden ontstaan, die geen van beiden levensvatbaarheid heb ben. Bij het onderhoud met dhr. G. heeft deze ons de stellige verzekering gegeven, ook niet in die richting te zullerr sturen en hij in zijn standpunt met betrekking tot verschillende kerkgenootschappen een loyale houding wenst aan te nemen. Dhr. v. d. Slikke: Bij de vorige benoeming scheelde het weinig of dhr. G. was als No. 1 geplaatst. Dhr. v. B.: Dhr. G. heeft een zeer goede indruk op mij gemaakt en heeft duidelijke taal bij mij gesproken. Wij hebben nu geen keus, want dhr. Lafeber komt niet. Dhr. v. d. Slikke: „Dhr. L. hoopte toch op een goede beslissing en heeft daarom gevraagd. Dhr. v. Beveren: Mijn beleefdheid noodzaakt mij hier vanavond aanwezig te zijn. Voor het overige is het niet noodzakelijk. Dhr. Leune: Van alle zwammen vindt ik de splijtzwam het ergste: daarom heb ik met dhr. G. openlijk gesproken over verschillende dingen. De indruk was goed. Ik zou het jammer vinden, wan neer in onze school verdeeldheid kwam. Niet omdat het een Openbare is, maar omdat maar één school op het dorp is. Was dit een Christelijke, dan zou ik het zelfde zeggen. Dhr. v. B.: Mijn mertlng is, dat, wat wij als raadsleden voorgekauwd krijffen, wij dat hebben te slikken. Nogmaals: mijn burgerlijke beleefdheid noodzaakt mij hier te zijn: Ik wens niet aan de maaltijd van Simon deel te nemen. De Voorzitter: Het ligt voor U, hoe U het ziet. Na stemming blijkt dhr. Joh. Gideonse met 6 stemmen te zijn benoemd. 1 stem blanco. De voorzitter: Ik hoop dat we van d^ze benoeming geen spijt mogen hebben: dat we een goed hoofd der school mogen krijgen ten goede van de kinderen. Dhr. v. B.: Dat zult u niet hebben. De voorz.: We zullen het moeten af wachten. Dhr. Leune: Ik hoop dat dit zo zijn mag.. Onze school heeft steeds op een hoog peil gestaan. Als gevolg van de oorlog, enz. is er wel enige achteruitgang. De voorz.: Dat is zo, maar overal is achterstand. Daarna sluiting. VOOR HET CHR. LYCEUM De dezer dagen alhier verspreide stroken ten behoeve van de verkrijging van een bijdrage voor het Christelijk Lyceum voor Zeeland kunnen worden ingeleverd (in de brievenbus) bij de heer L. A. Verburg, Burgemeester. De stroken worden dus niet opgehaald. AVOND VAN NED. BIJBELGENOOTSCHAP Onder auspiciën van het Ned. Bijbel genootschap werd Donderdag jl. in de Bewaarschool een propaganda-avond ge houden, onder leiding van dhr. D. J. Coumou, adj. secr. van het Genootschap. Als onderwerp had dhr. Coumou: „Ons

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1