Brammetje FI a oor en z'n Vrienden STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK POORTVLIET SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND INDISCH HOEKJE SPORTHOEKJE PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS BONNENLIJST DISTRIBUTIEDIENST Denk om uw bonkaarten Slechts een Plicht" in Boekvorm! Gerard v. Oeveren en gezin v. C.B.R. Antonia P. Keur-Geluk, v. St.M'dijk Johannis C. v. d. Boogaart, v. St. Maartensdijk Marinus J. v..d. Klooster en echtgenote van C.B.R. Wilhelmina J. den Haan-Pipping, van Oud-Vossemeer Vertrokken Johannis J. Verhoole, naar Rotterdam Abraham H. Paape, naar Amsterdam Francina L. Quist-Stoutjesdijk, naar Oud-Vossemeer Willem v. d. Male en gezin naar Lansing Illinois. Corn. Koetsdijk-Kempe n. Stavenisse Johanna H. v. d. Griek-v. d. Boogaard, naar Rilland-Bath. EEN BLIJDE TERUGKEER Vrijdagmiddag werd soldaat L. v. d. Berg Mzn. uit Ned. Indië thuisgebracht. Hij was afgekeurd voor dienst in de tropen. HUISSLACHTINGEN In de maand October werden 40 ver gunningen verstrekt voor het slachten van een varken. TONEELUITVOERING EN NIWIN-COLLECTE Dinsdag 11 Nov. werd in hotel Wed. Potappel het zeer mooie toneelstuk op gevoerd: „Moeder, vergeef mij". De be langstelling was niet bijzonder groot, riet publiek was echter zeer tevreden over het vertoonde spel. In de pauze werd gecollecteerd voor de NI WIN. 12.64 werd ingezameld. VERKEERSONGEVAL Dinsdagvoormiddag kwam de molenaar I. v. d. Velde uit Tholen van de Oost- Vest de Markt oprijden en kwam toen in botsing met de auto van de N.V. Des tructor uit Tilburg. De wagen van molenaar v. d. V. kon op eigen kracht de reis niet meer voortzetten. De Rijks politie was spoedig ter plaatse en, stelde een onderzoek in naar de schuldige. OUDERDOMSVOORZIENING Aan enige personen zijn reeds uitkerin gen gedaan overeenkomstig de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Dit betekent voor velen een uitkomst. In verband met dé vele aanvragen ter secretarie en te laat ingediende formulieren kon nog niet alles worden afgewerkt. Dit zal echter spoedig gebeufen. BURGERLIJKE STAND over de maand October 1947 Geboren: Commerijntje, dt. van J. A. Jopse en J. van As Eliz.' eth Cornelia, dt. van A. van den Boogaart en H. C. Pot Aaltje Geertje, dt. van A. Langejan en H. J. Poot Dick Theo, zn. van H. Vermast en D. Izarin Ondertrouwd: A. C. Siereveld, 45 jr. en J. Hengstmengel, 45 jr. G. C. van de Ree, 29 jren M. Knuist, 23 jr. Getrouwd: M. A. Bazen, 24 jr. en P. A. Vroegop, 21 jr. J. J. Dane, 20 jr. en J. C. Kristeleijn, ,21 jr. D. van Vossen, 23 jr. en A. P. Hage, 21 jr. Overleden Joh. Zwatjemaker, 60 jr. ongehuwd Jac. Zwagemaker, 79 jr. vr. van C. Franke NIWIN-COLLECTE De tijdens de Scheldetocht gehouden NIWIN-collecte, bracht bijna 300. op. Een pracht resultaat. ZAADTEELTCURSUS Maandag 3 November werd in een lokaal der O.L.S. daartoe door het Ge meentebestuur beschikbaar gesteld, de eerste les van de zaadteeltcursus gegeven. Als hoofd van deze cursus treedt op dhr. P. I. Krijger, H.d.O.L.S. en Land- bouwonderwijzer te Poortvliet. NAAR INDIE M. van Oudenaarde op 10 October uit deze gemeente vertrokken werd dezer dagen ingescheept naar Indië. Goede reis en behouden terugkomst toe gewenst. HUISSLACHTINGEN In deze gemeente zijn in de maand October 81 huisslachtvergunningen uit gereikt. LICHTING 1949 Van deze lichting werden 11 personen gekeurd. 8 bleken geschikt, 2 tijdelijk ongeschikt en 1 werd voor goed afge keurd. VONNIS BEVESTIGD De schilder A.C.S. was in hoger be roep gekomen tegen uitspraak van de Kanto'nrechter door wie hij was veroor deeld tot 4Q.boeten of 20 d.h. wegens het uitoefenen van het schilders bedrijf zonder vestigingsvergunning. Door het Arr. te Middelburg werd dit vonnis bevestigd. BURGERLIJKE STAND over de maand October 1947 Geboren: Johanna Christina, dt. van Cornelis Johannis Bevelander en Dirkje Josina Overbeeke Peter, zn. van Willem Marinus van Nieuwenhuijzen en Jacoba Johanna Vqs Ineke Lena en Marijke Cornelia, dts. van Dingenus Leendert Koppenhol en Cornelia Lena Vlaander Elizabeth Hendrika, dt. van Johannis Cornelis Janse en Maria Crucq Gerardus, zn. van Jacob van Burgh en Jannetje Lena Quaak Ondertrouwd: Gerrit v. Vbssen, 32 jr. wonende te St. Annaland en Maria Geluk 25 jr, wonende te "Poortvliet Getrouwd: Marinus van Sorge, 45 jr. en Johanna Maatje Uijl, 38 jr. Christiaan Cornelis van Houdt, 58 jr. en Aloisia Hoffmann, 49 jr. Overleden: Geen Ingekomen Neeltje E. Joppe, van St. M'dijk Marina Otte, van Bruinisse Hendrik J. v. d. Have, v. Wemeldinge Pieternella M. Vos, van Bergen op Z. Geertje J. van Dijke, van St. Filipsland Gerrit Scholten, van Axel. Vertrokken Anthonia J. Jagt, naar Ierseke Johanna M. Uijl, naar Rotterdam Christina C. P. Bevelander,- naar Goes Machiel K. Mol, naar Ellewoutsdijk LEZING'Dhr. CALMPHOUT Voor de afd. St. Filipsland van het Bijbelgenootschap trad Dinsdagavond 11 Nov. dhr. Calmphout te Zeist op. Ds. de Lint opende de bijeenkomst met hét laten zingen van Ps. 87 7, het lezen van Mathv 10 en gebed. Spr. wees er vervolgens 'op, hoe nodig het is, ja een eis van Christus, het evangelie te bren gen onder Joden en Heidenen. Hij wekte de aanwezigen op zich bij de afdeling te voegen, welke momenteel 120 leden telt. Dhr. Calmphout, het woord verkrijgend, deelde mede wat ook in Nederland door het Bijbelgenootschap wordt gedaan, o.a. dat in 1946 nog 200.000 Bijbelgedeelten zijn uitgedeeld, hoe onder de militairen in 1940 werd gewerkt, hoe ook, ondanks het verbod door de vijand, de Bijbel in de concentratiekampen kwam. Ook is voor slecht zienden en blinden een Bijbel in brailleschrift uit. Uitvoerig stond spr. stil bij het werk dat in Indië verricht wordt. In vele talen en dialecten is de Bijbel vertaald en verspreid, zodat er thans vele Chr. kerken en scholen in Indië zijn. Ook thans zeker nu moet daar gewerkt worden Dhr. Calmphout vertoonde vervolgens enige lantaarnplaatjes over Palestina, zowel uit de tijd van Jezus omwandeling op aarde als van het heden, waarvoor grote belangstelling was. Ds. de Lint sloot met een dankwoord tot de vorige Spreker en de aanwezigen voor hun belangstelling en eindige met dankgebed. VERKEERSONGEVAL Even buiten de gemeente (einde Slaakdam) kwam Dinsdag een Jeep in botsing met de tram van de R.T.M. De Jeep werd een eind meegesleurd, doch de inzittenden A. van Dijke en I. de Jager, kwamen er met enige schrammen wonder goed af. Een lezer te Scherpenisse schrijft ons: „Bij de eerste Niwin-collecte, die ter plaatse huis aan huis werd gehouden, gaf ik 3 mooie boeken. De mooiste die ik had. Ze waren immers voor onze jongens overzee. In ieder boek zette ik naam en adres en verzocht of ze mij wilden be richten het boek te hebben ontvangen. Dit is ruim een jaar geleden. Zo nu en dan dacht ik er nog wel eens aan. Ten slotte kunnen boeken ook veel voor een mens betekenen en het was voor mij dan ook waarlijk een offer. Maar ik scheen geen bericht te krijgen. Het duur de erg lang. En ziedaar juist voor ik met inschepingsverlof thuis kwam, brengt de post een brief voor mij van een ge heel onbekende uit Indië. Hij schrijft me dat hij jiÜist een boek van mij had ge lezen onmiddellijk een berichtje wou laten. Uitvoerig schreef de ontvanger me, hoe hij het in Indië had, waar hij zoal had gelegen, dat er zo nu en dan eens actie was en tenslotte, dat hij hard verlangde, dat^er meer werd gedaan dan het einde loze praten. Prettig was het zo een be richt Ce" ontvangen en ik hoop, dat de andere twee boeken ook hun bestemming kregen, om daar ook nog eens iets over te vernemen. Inmiddels ben ik ook op weg naar Indië. VERJAARDAGSGROETEN Op 23 Nov. a.s. hoopt onze buur jongen Sergt. W. C. Klippel, fourier 2-IV-3 R.I. L.N. 251123045, veldpost Bandoeng, zijn 22ste geboortedag te her denken. Hij wordt, hiermee van harte gefeliciteerd door zijn buurlui. W. van Haaften en C. van Haaften-Eerland: Stavenisse, Nov. 1947. 26 Nov. a.s. hoopt Leen Scherpenisse, L.N. 2fH26104 - 1-IV Reg. Prinses Irene 4e Inf. Brigade - 2e Div. Veldpost Soerabaja zijn 21ste geboortedag te her denken. Hartelijk gefeliciteerd door zijn ouders, zusters, broers en verloofde. St. Annaland, Nov. 1947. Op 24 Nov. hoopt sergeant Hubrecht Hendrikse Leger no. 201124000 U-Brigade Padang z'n 27e geboortedag te herdenken, waarmee hij hartelijk ^gefeliciteerd wordt door zijn geliefde ouders, broers, zusters en Marie. 1 ~~VOETBAL Uitslagen van Zaterdag jl.: VrederustD.S.V. Dinteloord 00 Tholense Boys-S.V.O. 2 10 Smerdiek—W.H.S. 5—3 W.H.S. 2—Smerdiek 2 2—0 Programma a.s. Zaterdag Afd. A: x - DinteloordTholense Boys Scheidsrechter W. Martens W.H.S.Vrederust Scheidsrechter J. Franken S.V.O.2Smerdiek Scheidsrechter Q. Tak Afd. B. Tholense Boys 2S.V.O. 3 Scheidsrechter P. v. Ginderen KORFBAL Zaterdag 8 Nov. speelde „Eendracht" te Tholen een Korfbalwedstrijd tegen Volharding II van Yerseke. Deze wed strijd werd op het terrein te Rilland-Bath gespeeld en maakte de beslissing uit in de kampioensronde. Eendracht slaagde er in een 61 overwinning te behalen, waarmee dit twaalftal naar de 2e klasse der Z.K.B. promoveerde en waarmee ze door vele sportvrienden gelukgewenst wordt. Zondag 16 November 1947 THOLEN Ned Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. van der Wiel - Bediening H. Avondmaal nm. 3 uur Ds. van der Wiel - Nabetrachting H. Avondmaal Gereformeerde Kerk: 10 en 3 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Dinsdag 18 Nov. av. 7 u. Ds. Fraanje te Barneveld - Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen 2.30 uur Leesdienst Ned, Prot. Bond: nm. 4.30 uur Ds. H. F. C. de Boer uit Bergen op Zoom OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst (vac. Stav.) (ophalen zendingszakjes) nm. 2.30 uur Ds. Goverts Woensdag 19 Nov.: tam. 6.307.30 u. Bijbelllezing Ds. Goverts Donderdag 20 Nov. av. 19.30 uur Jong Hervormden Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. C. A. Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv, Gemeente: vm. 10 uur Ds. Batelaan n.m. 1.30 uur Ds. Batelaan In beide diensten collecte G.Z.B. Gereformeerde' Gemeente: 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente vm. Ds. de Bres - H. Avondmaal nm. Ds. de Bres - Dankzegging Oud-Gerei. Gemeente. 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst „R ehoboth" av. 7 uur Ds. Schoneveld te den Haag SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman nm. 2.30 uur Ds. Kooreman In beide diensten collecte Rest.fonds Gereformeerde Gemeente; 9.30 en 2 uur Leesdienst nm. 6 uur Ds. A. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij - Heilig Avondmaal nm. 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij Gereformeerde Gemeente: 9.30 en 2 uur Ds. A. Visser nm. 6 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Leesdienst ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: vm. .10.10 uur Ds. E. S. de Lint - Heilig Avondmaal nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint - Dankzegging. Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Gereformeerde Gemeente; 3 x Leesdienst THOLEN Ned. Herv. Kerk: De oogstcollecte bracht ruim 1588.69 op. Geref. Kerk: De opbrengst van .de' Oogstcollecte was in deze kerk 370. OUD-VOSSEMEER Voor de toezegging van beroep naar Waspik is door Ds. Goverts bedankt. STAVENISSE De Oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk bracht 932.op. Niet Ds. J. Fokkema, maar Ds. J. Slok te Dordrecht zal op 7 December a.s. de nieuwe predikant der Ned. Herv. Kerk Ds. Sinke bevestigen. SCHERPENISSE Ds. A. Visser, predikant bij de Geref. Gem. bedankte voor het beroep naar Genemuiden en ontving dezer dagen bericht op een lijst? van twee te zijn ge plaatst voor een beroep bij de Ger. Gem. te Lisse. ST. ANNALAND Naar wij vernemen moet de hulp prediker der Ned. Herv. Kerk, dhr. J. de ^ong te Vlaardingen voorlopig 2 maan den rust nemen. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie R) R04 Div. 500 gram suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram ver snaperingen R05 Div. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep Bonkaarten KD, KE 711 (Serie R) R11, R12 Div. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 granl versnaperingen R13 Div. 450 gram huishoüdzeep of 360 gram toiletzeep R16 Res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (alle soorten) of kinderbiscuit Bonkaarten MA, MD, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en ziekenfSerie R) R21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam stroop, enz. of 250 gram ver snaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB QC 711 R01, R02 Tabak 1 rants, sigaretten of kerftabak R03 Tabak 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak R01 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop, enz. R03 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. De reeds aangewezen bon R03 Vlees voor 100 gram vlees is geldig t/m 22 No vember. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Nov. worden ge bruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd. VOOR THOLEN Uitreiking van bonkaarten 13e en 1ste periode vindt a.s. week plaats TE THOLEN Zaterdag 15 Nov. de letters Q en R Dinsdag 18 Nov. de letters S t/m V Zaterdag 22 Nov. de letters W t/m Z TE ST. ANNALAND: Maandag 17 Nov. de letters X t/m Z TE ST. MAARTENSDIJK Woensdag 19 Nov. de letters W t/m Z TE SCHERPENISSE: Donderdag 20 Nov. de letter T t/m Z TE STAVENISSE: Vrijdag 21 Nov. de letters V t/m Z Na-uitreiking op Maandag 24 Nov.'47 te Tholen. VOOR ST. FILIPSLAND De uitreiking van de bonkaarten 13e periode 1947 en 1ste per. 1948 en Schoenenbonnen zal plaats hebben als volgt Te St. Filipsland (Distributielokaal): Dinsdag 18 Nov. van 101 uur aan zelf verzorgers wijk A. Van 23 uur aan normaalverbruikers wijk A. Woensdag 19 Nov. van 101 uur zelfverzorgers Wijk B, van 23 uur normaalverbruikers wijk B. Anna Jacoba Polder (school): Donderdag 20 Nov. van 1012.30 uur zelfverzorgers en 1.302.30 uur aan nor maalverbruikers. Medegebracht moet worden de Tweede Distributiestamkaarten met inlegvellen en de lopende bonkaarten. Losse inwisse lingsbonnen zijn niet geldig. Aanvragen om werkschoenen De Directeur van de Distributiekring Zierikzee maakt bekend, dat tot en met 22 November 1947 aanvragen om werk schoenen kunnen worden ingediend door personen die le. Na 31 December 1946 nog geen bon voor werkschoenen hebben ontvan- gep; 2e 16 jaar en ouder zijn: 3e. een beroep uitoefenen waarin werkschoenen worden gedragen. n Gedurende de laatste maanden, nu ons vervolgverhaal zijn einde nadert, bereikten vele verzoeken ons, om „Slechts een Plicht in boekvorm uit te geven. LI weet allen dat „Slechts een Plicht niet beoogt te zijn een verzets roman; de schrijver beroemt zich er niet op auteursgaven te bezitten, die voor het schrijven van een werkelijke verzetsroman benodigd zijn. „Slechts een Plicht is geworden een verhaal van wat er zich in de bezettingstijd en kort daarna op ons eiland afspeelde, het geeft een sober relaas van de gebeurtenissen die er in dat jaar plaats hadden, samengevat tot een verhaal, waarin de verzetslieden van het eiland de hoofdrol spelen. Doch juist door de sobere manier van vertellen is het geworden naast een belangwekkend en interessante vertelling, een geschiedenis, die grote historische waarde bezit en die een belangrijke aanvulling betekent voor de Zeeuwse verzetsliteratuur. Het dikwijls ontbreken van plaatsruimte in de Eendrachtbode rukte het geheel wel enigszins uit het verband, iets wat de vraag om het in boekvorm te laten verschijnen, natuurlijk deed toenemen. Aan het uitgeven in boekvorm zijn echter grote kosten en een daarnaast even groot risico verbonden, temeer daar indien het doorgaat het toch zeer waarschijnlijk slechts een beperkte oplage kan worden. Tot deze uitgave kan dan ook niet worden overgegaan, zonder dat ongeveer bekend is, welk aantal exemplaren verkocht zal worden. Daarom is thans de gelegenheid geopend in te schrijven voor dit boek, dat, is het aantal inschrijvingen voldoende, begin 1948 zal verschijnen. Allen, die vroeg of laat dit voor ons eiland zo belangrijke boekwerk ?n.,fran fen' wachten dan ook niet, maar vullen reeds heden het msc rijf formulier, dat U in dit blad aantreft, in. Doet het meteen: het ontstaan van het boek is er van afhankelijk. „Indische" inschrijvers verzoeken we het huisadres op te geven. De afwerking wordt uitstekend, ingenaaid of in pracht band, ongeveer 224 bladzijden met 2 foto's, en geïllustreerd omslag. Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN Weldra kwam de zak goudgeld te voorschijn, en terwijl de Bedoeinen onder luid geschreeuw de woestijn in werden gejaagd want gevan- nissen voor zoveel mannetjes tegelijk waren daar in de buurt niet overhandigde Mr. Habberton aan Bram het geld. „Asjebrieft zei hij, „en maak nu maar, dat je 't niet wéér kwijtraakt Ja, en nu werd het tijd, dat Bram en z'n vrienden naar huis gingen Wel viel het hun zwaar, van hun trouwen vriend, den schilder, van Fok en van Mr. Habberton afscheid te nemen, maar dezen beloofden allemaal, hen eens gauw te komen opzoeken. Mr. Habberton wilde hen met de vliegmachine thuisbrengen, maar de Vliegenier zei: „Dank jeDoe doe ik zelf wel; anders zie ik mijn machine wéér niet terug

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3