Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Dertig jaar Sovjet. RAADSVERSLAG STAVENÏSSE UIT EIGEN LAND VUILE EN SCHONE WAS Geen ondergrondse verlichting Geen nieuwe Gemeente woningen Ook geen nieuwe armenhuizen» Anders straks tot over de oren in de schuld meent de meerderheid ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 54 14 November 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, Uk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Het begin Zeven November 1917 de eerste wereldoorlog is over z'n hoogtepunt heen, de Centralen hebben Rusland neergeslagen het volgend voorjaar zal hun offensief brengen, dat het Westen definitief moet verslaan. Met Rus land is men immers „fertigDe partij daar, die contact met het Westen zocht en de oorlog- wou voortzetten is, dank zij een ver nuftige inval van een stelletje Duitse generaals en Duitse generaals hebben nooit anders dan vernuftige invallen van de baan geknikkerd, Lenin, de man van het uiterste, werd met hun hulp gerepatrieerd en won het van Kerensky, de man van het midden. De communisten, bolsjewiki, het geen betekent aanhangers van de meerderheid, begonnen de opbouw van een socialistische staat. Een meerderheid De naam „bolsjewiki" is mis leidend. Ze betekent niet dat ze in het Russisch volk een meerder heid achter zich hadden, maar in de socialistische partij. En onder de Tsaar waren de socialisten in Rusland niet bepaald talrijk. Evenmin trouwens als elke andere aan Westerse ideën verwante be wegingen. Ze waren in Rusland taboe en gedwongen in het geheim te werken. Bang voor provoca teurs, bang voor spionnen was men, wantrouwend, afzijdig van anderen, vormde een „westerse" beweging daar een groep die wel probeerde het Russische volk of tenminste de intellectuele boven laag want het volk was analfabeet, voor zich te winnen, maar het niet aandurfde de invloed van dat volk door zich heen te laten stromen. Zo was het bij de communisten van die tijd, zo is het bij de com munisten van heden nog. De communistische partij in Rusland zich de „voorhoede van het proletariaat" noemen de, omvat ook na dertig jaar revolutie nog slechts een gering percentage van de bevolking. Dat hadden er meer kunnen zijn, veel meer. Maar de partij begeert dat niet. Zij blijft ex clusief, onderworpen aan een strenge partijdiscipline, de leden voortdurend blootgesteld aan de voortdurende controle van de GEPOE, die in de plaats kwam van de Tsaristische Achrana. Het beste te vergelij ken met de Gestapo van Hitier. Vele ambtenaren van de Achrana zetten trouwens hun werk voort bij de GEPOE. Een „voorhoede" Neen, een top van een partij aristocraten, die het Russische volk wijst waar hei te gaan heeft en wat het heeft te doon. Goéd en kwaad Is de weg goed of slecht ge weest? De ontzaglijke onwetend heid van het volk heeft ze be streden door het te leren lezen en schrijven. Aandoenlijk was het een kromgewerkte boerenvrouw met het geduld van een kind met volle overgave het russische „aap, noot, mies, jet" te zien leren en de opgetogenheid, waarmee een „vadertje" je een stuk uit de krant voorspelde. Maar wat mag het volk lezen Kan het, om bij de krant te blijven, een keus doen uit bladen, die de dingen beschou wen van uit een bepaald gezichts punt Neen. De achterlijke industrie van het Tsaren-bewind heeft het omgezet in een nijverheid, die jaar na jaar en ook na de tweede wereldoorlog, inloopt op de Amerikaanse. Schenkt het de arbeiders die levensstandaard, die een arbeider in Amerika of in West-Europa heeft Vraag het de enkele Rus sische soldaat uit de bezettings zone, die met eén ander in contact durft treden. De Middeleeuwse verhoudingen op het platteland, technische zowel als maatschappelijke, zijn ver dwenen. Een „geïndustrialiseerde" landbouw is er voor in de plaats gekomen. De landbouwoppervlak- ten, waarvan een West-Europe aan zich geen voorstelling van kan vormen, worden op een rationele manier geleid, die Amerikaanse landbouwspecialisten doet water tanden. Maar in 1947 leven de landarbeiders er nog in krotten. Honderden jaren achter Er is geen verschil tussen* de arbeiders op het einde van de 18de eeuw in een kapitalistisch land en dat van de arbeider van vandaag in Rusland. Met hun onmondig heid, zweet, bloed en leven be taalden en betalen beiden de industriële opbouw van hun land. Maar de opbrengst van die in spanning komt toch het geheel ten goede? De een zal misschien wat meer van de taart krijgen dan de ander, maar de grote sociale ver schillen van hier treft men daar toch niet aan Er is in Rusland evenzeer een bevoorrechte klasse als overal elders. Wat meer zegt: die bevoor rechte klasse sluit zich af van de rest. Wie er buiten staat komt er niet meer tussen. En naar buiteil Rusland handelt niet anders dan de eerste de beste imperialistische staat uit de 19de eeuw. Ook al zwaait het naar zijn geestverwan ten in het buitenland met de rode vlag, voor Zijn onderhorigen zwaait het met de zweep. Neen, na dertig jaar is Rusland géén voorbeeld geworden voor de wereld. Het maakt dezelfde wan toestanden mee, als elk ander land Rusland, dat zich uit de ouder wetse maatschappijvormen los maakte en streefde naar nieuwe. Men blijve ons van het lijf met mooie phrasen in de mond en een gummiknuppel in de hand. Daaraan is onze herinnering nog te vers. Het is een hoogst belangrijk besluit, dat de Tweede Kamer heeft genomen: de parlementaire enquête naar het regerings beleid te Londen zal worden gehouden. Tippen wij enige wijze woorden uit de discussie in de Tweede Kamer aan: het siert de democratie, die de openbaarheid niet schuwt; ons volk heeft er recht op te weten, waarom het verzet, van Londen uit, zo pover werd gesteund en wat er waar is van de verraadgeschiedenis in Mei 1940; het gaat ten slotte niet enkel om de vuile was, maar ook om de schone was te tonen De schone en de vuile was De was van het vroegere Rode Kruis bleek verre van helder; het rapport over het werk voor de politieke gevangenen was vernietigend voor de functionnarissen. „Tekort aan initiatief, flurf en fantasie en een teveel aan formalisme en bureaucratie waren er de oorzaak van dat duizenden Nederlanders het leven hebben verloren welke naar menselijke berekening bij tijdige hulpverlening zouden zijn gered". Ook de was van de oude Arbeiders pers, bleek niet bepaald kraakhelder te zijn. Die wasserij komt wel wat laat. In deze zuivering zit het onbevredigende element, dat zij eerst nu gebeurt. Om de was te zuiveren om te oor delen over de twee nu pas gearresteerde voorzitters van de Joodse Raad, de heren A. Asscher en prof. D. Cohen, lijkt ons ook een schier bovenmenschelijke taak. De Joodse Raad, een werktuig in handen der Duitsers. Dezelfde Joodse Raad, veel goed werk gedaan door Sperr-stempels en sabotage-werk. In de nabije toekomst gaat een advies commissie voor de uitwijzing van vreem delingen van Duitse nationaliteit aan het werk. Dezer dagen werd zij geïnstalleerd. In ons land zijn nog ongeveer 25.000 Duitsers. Waarschijnlijk zal slechts een 5000 van hen worden uitgezonden, zodat er nog genoeg ongewassen goed achter blijft. Zijn wij zo edelmoedig of zijn wij zo laat met het afhandelen van deze materie Hadden wij het hierboven over een belangrijk besluit der Tweede Kamer - ook uit de Kamerstukken zijn vaak be langrijke zienswijzen of ophanden zijnde gebeurtenissen op te diepen. Bij de be handeling der Rijksbegroting, welke deze week begon, zal men dit merken. De ziekenfondspatiënten worden aldus enige Kamerleden vaak slecht behan deld, doordat de doctoren overbelast zijn; de methode van uitkering der kinder bijslag dient te worden gewijzigd: de tijd tussen aanvrage en uitkering duurt te lang. Zal er ook spoedig voor kleine zelfstandigen kinderbijslag kunnen ko men We kunnen niet meer „wassen" deze week, dus tot volgende keer BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS Uitspraak Tribunaal Zierikzee. Leendert Meerman, 4 jaar internering vanaf 8 Mei 1945 tot 8 Mei 1949. Ver beurdverklaring 220.en radio-toestel. Ontzetting recbten. Uitspraak Bijz. Gerechtshof. H. C. Singerling te Tholen, die in tijd van oorlog opzettelijk hulp verleende aan de vijand, thans in bewaring in het kamp te Sluis, werd veroordeeld tot 4 jaar gev. straf met aftrek sedert 20 Mei '45 en ontzetting van de kiesrechten voor 15 Jaar. Dc tegenstemmers zijn verantwoordelijk voor woningtekort antwoordt de Voorz. Vrijdag jl. kwam de voltallige gemeente raad in Openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Verburg. Deze opent de verg. met een welkomswoord en memoreert de 30ste October de dag waarop het eiland Tholen bevrijd werd, daarbij de hoop uitsprekend, dat overheersing in de toe komst achterwege moge blijven. Ook herdenkt de voorzitter in zijn openings woord met weemoed het sneuvelen van soldaat H. de Vos, en hoopt dat God de zwaarbeproefde familie sterke in dit ver lies. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Van het Prov. Bestuur mededeling van goede ontvangst der nieuwe Politiever ordening; Van dhr. Valkhof dat zijn overkomst als hoofdonderwijzer uitgesloten is; Van G.S. machtiging uitgave reiskos ten aan tijd. onderwijzeres Mevr. Bronk- horst Van dhr. Zachariasse timmerman dat hij niet aan particuliere woningbouw begint; Van de heren W. M. Klippel en A. v. 't Veer dat ze hun benoeming als Woningcommissielid aanvaarden. Van de Min. v. Binnenl. Zaken een bepaling dat het wachtgeld van dhr. Hanssens per 1 Oct. '46 wordt verhoogd. Dhr. Leune vraagt in dit verband of het nog steeds onherroepelijk is, dat de gemeente dit moet betalen. Dhr. Hans sens kreeg eervol ontslag, waarom moet dan de gemeente de last dragen Hij wil het er hier niet over hebben waarom ontslag werd gegeven, maar het gaat enkel om de financieele last. De voor zitter merkt op, dat G.S. hun uiterste best doen dit op het Rijk over te hevelen; Van het Bestuur der Cal. polder dat geen bijdrage voor de verbetering oprit Molendijk wordt verstrekt, daar de Pol der hierbij geen belang heeft; Van de Ned. Bond. v. Gem. Ambt. betreffende wijziging Ziektegeld; Goedkeuring begroting 1947. Van de fam. v. Beveren dank aan B. W. en Raadsleden voor bijzonder huldebetoon bij de herdenking van hun 45-jarige echtvereniging. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van het Gemeentebestuur te Bergen op Zoom, een verzoek om adhaesie-be- tuiging aan de door dit Bestuur gedane aanvrage bij de Ned. Spoorwegen om de electrificatie van het net Rotterdam- Roosendaal niet tot Roosendaal, maar tot Bergen op Zoom door te trekken. Met alg. st. besluit men adhaesie te betuigen. Van de Ned. Bond v. Gem. ambt. verzoek om op spoed aan te dringen be treffende de salarisregeling (10%). Dit is echter niet meer nodig, daar van het Departement een schrijven is binnen gekomen, hierop betrekking hebbende; Van het Min. v. Onderwijs, K. en W. betreffende schoolverzuim, waarin ge wezen wordt op de bevoegdheid van de Raadsleden volgens art. 30 der leerplicht wet en dat mits een desbetreffende verordening is gemaakt de leden van de Raad de bevoegdheid toekent om leerpl. kinderen die pnder schooltijd op straat lopen naar het Hoofd der School te brengen. Gezien de toename in de laatste jaren van schoolverzuim stellen B. W. voor de verordening volgens concept vast te stellen, waartegen geen bezwaar, al meent dhr. v. Beveren, dat het niet direct nodig is. Een verzoek v. d. pl. Geitenfokver. „Ons Belang" om subsidie, in verband met de financiële positie der Ver. B. W. stellen voor afwijzend te beschikken, daar het niet gezien kan worden als een algemeen belang en bovendien van hogerhand is verzocht slechts in bijzondere gevallen subsidies te verlenen. Dhr. Hage vindt het verzoek trouwens ongegrond, omdat er goed gesitueerden lid zijn van deze vereniging en dan de contributie maar verhoogd moet worden, bovendien het belang slechts beperkt is. Dhr. v. Beveren vindt het wel jammer, dat de ver. die men in de oorlogsjaren toch waardeerde, nu over de kop moet gaan en stelt voor een kleine subsidie te verstrekken. Dhr. Tazelaar kan er zich ook niet mee verenigen om 100.te geven, zoals is aangevraagd, maar bijv. 25.voor 1 jaar zou hij kunnen steu nen. Daarna wordt het voorstel B. W. aangenomen met 5 tegen 2 (tegen de heren Tazelaar en Van Beveren). Voorts wordt behandeld een schrijven van de P.Z.E.M. te Middelburg, waar-in wordt medegedeeld, dat deze instantie volgend jaar een hoogspanningskabel in de gemeente moet aanbrengen van het Oude Transformatiehuisje naar de Sta- venisseweg bij Nortier en dan tevens bereid is een gedeelte van de electrische verlichting ondergronds te maken. B. W. stellen voor 'dit aanbod te aanvaarden, waartoe een begroting is gemaakt, nl. a. voor verkhbeling en 11 ijzeren lantaarnpalen 2686.30 en b. voor verlichting van de haven (6 ijzeren lan taarnpalen) in totaal 1350.hiervoor een geldlening aan te gaan tegen 3 met aflossing. De voorzitter merkt nog op, dat dus de P.Z.E.M. de hoogspan ningskabel op eigen kosten aanbrengt, dat de ondergrondse verlichting de ge meente ten goede zal komen en waar een gedeelte palen binnenkort toch vernieuwd dienen te worden, de gemeente Stavenisse met haar tijd mee moet gaan en geeft daarom de Raad met aaqdrang in over weging het voorstel te aahvaarden. Dhr. Leune merkt op, dat hij destijds meende een verstandige zet te doen toen Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. Vermet te N.-Vossemeer hij z'n stem gaf aan bovengrondse electr. verlichting, waardoor de onkosten minder werden. Later bleek me echter, dat het een domme zet was geweest. Nu de kans er is, wil ik die gaarne aan grijpen en stem voor. Dhr. Hage vindt het een luxe, om in deze dure tijd te veranderen. De voor zitter zegt, dat het voordeliger is, wan neer het nu gebeurt, daar de P.Z.E.M. nu toch de hoogspanningskabel moet aanleggen, dan wanneer het in de toe komt afzonderlijk moet geschieden. De kosten bedragen dan 3.per m, nu wordt het voor 82 cent gedaan. Weth. v. d. Slikke: „En Je bent ook van de storingen af". De voorzitter: „Ik zou het jammer vinden, dat Stavenisse hier ten achter kwam." Dhr. v. Beveren: „Laten we oppassen, dat we niet, zoals andere gemeenten, over jaren met de handen in het haar zit ten van de vele schuld. De voorzitter zegt, dat andere gemeen ten hier geen boterham minder om zullen eten en meent dat het niet goedkoper zal worden. Het komt nu op ongeveer 30 cent per inwoner. Dhr. Hage: „En dan nog slechts een gedeelte. Straks komen de andere mensen er ook om vragen. Dhr. Potappel meent dat het ook nut tig is, in verband met de aanplanting van de Voorstraat. Dhr. Tazelaar zegt het zo te zien, dat de P.Z.E.M. van deze gelegenheid ge bruik wil maken om er zelf voordeel van te hebben. Hij zou er voor zijn als de kosten niet zo hoog waren. Voor zo'n eindje en dan 4000.— is me te veel. Wanneer we schuld maken, moet het door de gemeenschap worden opgebracht, ook al eet men er geen boterham minder om. We zitten hier voor de belangen van Stavenisse, hebben niet met andere gemeenten te rekenen, die wel veel schuld maken. Ik ben er voor zo weinig moge lijk schuld te maken en te zorgen, dat we zo spoedig mogelijk niet meer „nood lijdend" zijn. De voorzitter zegt het met dergelijke zuinigheid niet eens te zijn. Men moet niet gierig worden. Na stemming wordt het voorstel afge wezen met 43 stemmen (voor de beide wethouders en dhr. Leune). Een verzoek van het Bestuur der Z.L.M. afd. Tholen om een verbod uit te vaardigen dat „Stekbieten" verbouwd worden, in verband met het gevaar van vergelingsziekte voor suikerbieten, wordt z.h.st. ingewilligd. Een mededeling van het Prov. Bestuur v. Zeeland betreffende cumulatieaftrek getomb. betrekking secretaris-ontvanger, waarvan het salaris door de overgangs bepalingen nadeliger wordt, geeft geen- aanleiding tot opmerkingen. Vervolgens leest de voorzitter het ant woord van B. en W. aan de Raad, waarvan de leden verzochten om te over wegen de doorgang bij de toren te ver breden. In dit antwoord wordt o.m. naar voren gebracht dat het pand A 247 'voor genoemd doel zou moeten worden aan gekocht, wat ongeveer 4000.zou kosten, daarna herbouwd, waar weer een bedrag van 2000.mee gemoeid zou zijn, waardoor het college van B. 6 W. hoewel ze het ook gewenst achten, dat de doorgang daar verbreed wordt, geen vrijheid kunnen vinden om een zo danig bedrag daarvoor uit te trekken. Dhr. v. Beveren zegt dat het nooit geen kwaad kan en stelt voor het huis wel aan te kopen. Dhr. Hage en Stout- jesdijk onderstrepen dit. De voorzitter vindt het weggegooid geld. De doorgang verbreden is mis schien wel gewenst, maar in dit geval niet veroorloofd, men zou het verkeer ook om kunnen leggen. Dhr. Stoutjesdijk zegt, dat hij niet kan aannemen, dat het 4000.moet kosten, wat de voorzitter doet opmerken, dat de gemeente bepalingen moet naleven, die een part. niet kent, wijst bovendien op de waardevermindering. Na stemming blijken alleen de wethou der en dhr. Leune het voorstel van B. W. om- niet tot aankoop over te gaan te steunen, waarna de voorzitter- opmerkt, dat 4 heren door hun stemming blijk geven de woning te willen kopen, wat doorgegeven zal worden aan G.S. Geen bezwaar levert de mededeling op van de Ned. Bank, inzake een rek. courant-overeenkomst op te nemen tot 15.000.—.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1