W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Oorlog* of Vrede i Raadsverslag THOLEN* De „Vereniging van Federale Wereldregering". INDUSTRIETERREIN De Raad besluit nog 30 Woningen te bouwen aan de Singel» ZONDAGSDIENST ARTSEN Raadsverslag Oud-Vossemeer. 3e Jaargang No. 53 7 November 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St: Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen f Van onze bijzondere correspondent Reeds meerdere malen moesten wij de titel Oorlog of Vrede" boven ons hoofdartikel zetten. Het is kenmerkend voor deze tijd, dat we nu, nadat de oorlog slechts twee jaar tot het verleden behoort, steeds weer in gedachten voor deze keus gesteld worden en dat het gevaar van een nieuwe oorlog reeds lang niet meer denkbeeldig is. De U.N.O. heeft in zijn korte" bestaan reeds vele krampachtige pogingen in het werk moeten stel len om de vrede te bewaren en het feit dat zich tot nu toe nog geen militaire conflicten van uitgebreide aard hebben voorgedaan is waar schijnlijk menselijk gesproken slechts te danken aan een de wereld beheersende oorlogsmbe- heid en vrees voor een vernietiging van een groot deel van het mens dom door middel van atoom wapenen. Terwijl de U.N.O. nog in volle werking is en tracht overeenstem ming te bereiken in de verschillen de kwesties, die de internationale gemoederen in beroering houden, is opgericht de „Vereniging voor Federale Wereldregering" World Movement for World Federal Government"), met het doel te bereiken, waartoe volgens haar, de U.N.O. onmachtig is: een blij vende wereldvrede. De weg welke men, volgens de 'beginselen der Vereniging, daar toe moet volgen bestaat uit een sterke beperking der nationale souvereiniteit en de instelling van een wereldregering op federale grondslag. Dit zou dan inhouden dat er een „wereldregering" zou bestaan voor de zaken die betrek king hebben op de wereldsamen leving, terwijl de nationale rege ringen slechts beslissingen mogen nemen in kwesties die alleen de samenleving binnen het betreffen de land aangaan. Het contact tussen de naties kan slechts gelegd worden door het instellen van: a. een wetgevend lichaam; b. een wereldgerechtshof; c. een wereldpolitiemacht die daar de opheffing van de nationale legermachten een eerste voorwaar de is de wet moet handhaven. Deze drie lichamen veronder stellen een vierde orgaan, een wereldadministratief lichaam ter uitvoering van de bijzondere toe passingen van de wet. De weg langs welken men deze Federale Wereldregering tracht te bereiken, ziet men als volgt 1. door wijziging van het statuut van de U.N.O. 2. door verdere ontwikkeling van de reeds thans bestaande internationale organen, die zich bezighouden met internationale problemen, zoals het Intern. Ar beidsbureau, de U.N.E.S.C.O. en de Atomic Development Authority 3. door een wereld constitu erende vergadering buiten de U.N.O. om. Welke van deze drie methoden tot het gestelde doel zal leiden zal de practijk moeten uitmaken. Een combinatie van de eerste of de derde methode met de tweede lijkt ons vooralsnog de meest geschikte oplossing. De eerste grondslagen voor deze Vereniging werden in 1939 gelegd door een Amerikaanse journalist, die gedurende een tiental jaren de zittings van de Volkenbond had bijgewoond en tot de overtuiging was gekomen dat dit instituut vol komen machteloos stond. Verschillende thesen werden opgesteld, waarvan de voornaam ste in het kort luiden: I. zolang het beginsel der nationale souvereini teit bestaat zal er geen blijvende vrede kunnen zijn. II. als het be ginsel der nationale souvereiniteit afgeschaft wordt en er een supra nationaal gezag ontstaat, zal er geen oorlog meer zijn. Deze stellingen worden verde digd door de mening dat er geen gewapende conflicten kunnen ont staan, indien' er een lichaam is dat de algehele macht bezit. Oorlogen immers ontstaan steeds tussen souvereine machten. Aan de U.N.O. wordt deze algehele macht niet toegeschreven, daar dit lichaam zich onderwerpt aan de staatsrechterlijke regels der naties, en de U.N.O. de souvereiniteit van de naties erkent. Bovendien kan de U.N.O. geen enkele han deling stellen zonder de hulp van onder nationaal souverein toezicht staande middelen. Wel wordt toe gegeven dat zich eventuele con flicten van geringe aard kunnen voordoen, doch een groep kan zich in een wereld, die onder één cen traal gezag staat, nooit algeheel afzonderen en stelselmatige voor bereidingen treffen, alsmede zich van de modernste wapens voor zien, zoals dat mogelijk is aan een souvereine staat, die immers elke inmenging van buitenaf kan af wijzen. Als zich dus een conflict mocht voordoen, zou dit nooit tot ernstige militaire excessen kunnen leiden. Men is er van overtuigd dat thans de wereld voor de instèlling van een Federale Wereldregering rijp is, zowel op psychologisch (angst voor een volgende oorlog), technisch de vervolmaking van het oorlogstuig, zodat men in een volgende oorlog werkelijk van „Totale oorlog" zou kunnen spre ken) als op economisch gebied (ongelijke verdeling van de voed selvoorraden in de wereld en dreigende hongersnood in grote gebieden). Zoals gezegd wordt in de verklaring die opgesteld werd op het deze zomer gehouden con gres te Montreux: „Meer dan ooit dringt de tijd. En deze keer mogen we niet falen". Het past ons niet beschouwin gen te geven over de manier waarop men tot een werkelijke wereldvrede wil komen. Op ver schillende stellingen kan kritiek worden uitgebracht, men kan het eens zijn met de methoden, waar door men het gestelde doel wil bereiken of niet, het streven van deze Vereniging om tot dit ideale tè ideale doel te komen is daar niet minder loffelijk om en het is daarom, dat wij aan deze Vereniging, die nog in een ont wikkelingsstadium verkeert, onze aandacht moeten besteden. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven. Secretaris dhr. V. Laban. Na opening met ambtsgebed zegt de voorzitter met genoegen te constateren, dat allé leden aanwezig zijn en stelt voor de agenda in de vastgestelde volgorde af te werken, waartegen geen bezwaar. De notulen worden vastgesteld. Ingekomen stukken Van G.S. goedkeuring Raadsbesluit inzake gratificatieregeling 1947. Idem goedkeuring huurprijzen nieuwe woningenwetwoningen. Idem verhuur Contre' Escarpe. Van de Min. v. Onderwijs, enz. be treffende bijdrage in de restauratie van de toren. 75 of 117.000 betaalt het Rijk, de gemeente wordt verzocht 29.000 bij te dragen. B. W. stellen voor dit te accepteren. Geen bezwaar. Van Dezelfde inzake de Restauratie der Ned. Herv. Kerk. Monumentenzorg draagt 85 bij of 185.500, de gemeente wordt verzocht 5 'of f 10950.bij te dragen. De voorzitter meent, dat de ge meente zich hieraan niet kan onttrekken, daar het hier ook „monumentenzorg" voor de gemeente betekent en als zo danig verplicht is hiervoor een post uit te trekken. Indertijd was trouwens hier toe al besloten, alleen is het door de duurte verhoogd. Hij meent echter, dat men dan niet meer hoger moet gaan, dan het hierboven genoemde bedrag, dus nu letterlijk de 5 aanho,uden hiervan indien de restauratie nadien nog duurder uitkomt. Dhr. Klompe vindt het een heel bedrag, „waar we niets over het gebouw te zeggen hebben'. De voorzitter ant woordt, dat dit inderdaad zo is, maar zegt dat men niet gedwongen is meer te geven dan de 10950.Raadslid de Heer vraagt of de kerk er niets aan geeft. De voorzitter: „Ja zeker, de kerk betaalt 9450.—. Dhr. Berrevoets is er enigszins tegen. Andere kerken kunnen straks ook wel subsidie verzoeken. De voorzitter: zijn dat ook monumenten Vervolgens wordt het aangenomen. Van G.S. een schrijven met concept jaarwedderegeling secretaris en gem.- ontvanger, inzake cumulatieaftrek. Gk. G.S. van de begroting Gasbedrijf, Brugedrijf en Gemeenterekening 1947, dit laatste met opmerkingen. E. en a. wordt voor kennisgeving aangenomen en wat het laatste betreft stellen B. W. voor voortbestaande post weg Oud- Vossemeer-Tholen uit het Brugfonds af te kopen. Geen bezwaar. Een schrijven waarin een voorstel in zake verlichting van de brug. B. W. stellen voor dit voorstel te aanvaarden en hen te machtigen de overeenkomst te sluiten. Dhr. Goedemondt vraagt hoe het hier mee zit, daar hij het niet zag bij de ingekomen stukken. De voorzitter ant woordt, dat de brug electrisch verlicht zal worden, en het rijk bereid is de kosten van oorlogsschade van de vorige ver lichting voor zijn rekening te "willen nemen. Voor de gemeente komt dan enkel ten laste het onderhoud en de exploitatie, een bedrag niet boven de 500.w.o. f 230.stroomverbruik per jaar. Men zal natriumlicht nemen. In de vacature Woningcommissie Woonruimtewet 1947, ontstaan door het bedanken van dhr. E. v. d. Velde en diens plaatsvervanger, volgt benoeming van dhr. J. Overbeeke, Grindweg 15 met J0 stemmen tegen 1 stem voor dhr. Coenen. i De verordening precario-rechten wordt overeenkomstig de huidige prijzen ge wijzigd. Punt 5: Stekbietenverordening. N.a.v. een vorige bespreking stellen B. W. thans voor om binnen het grensgebied van Tholen geen Stekbieten te doen verbouwen in verband met het gevaar voor vergelingsziekte welke genoemde soort bevordert. Raadslid de Heer vraagt welke boete men hiervoor kan krijgen en als hij te horen krijgt 300.meent hij, dat dit te weinig is. Daarvoor zullen ze het niet laten. De voorzitter zegt, dat ook verbeurd verklaring kan volgen en event, hechtenis, inplaats van boete. Dhr. v.Westen vraagt of boete per ha mogelijk is. De voor zitter geeft in overweging het zo eerst eens te bekijken, volgens de gemaakte verordening. Niemand bezwaar. Punt 6: Voorstel B. W. aankoop huis aan de Hoogewal. De voorzitter zegt, dat dit verband houdt met de bouwerij. Het plan bestaat om de wonin gen in de Hofstraat te doen aansluiten op de Hoge Wal, en er dus een doorgang moet zijn. Er staat dan echter een huisje met schuur in de weg. Voorgesteld wordt thans die woning en schuur voor 2886.- af te kopen met event, erfpachtsrecht. Raadslid de Héér vraagt of dat huis thans nog blijft staan. De voorzitter antwoordt bevestigend en zegt, als het zover is, zien we wel. Niemand maakt verder bezwaar. Punt 7: onteigening grond voor indu strieterrein. Dë bedoeling is dit aan het wederopbouwplan toe te voegen en hier door een verkorte procedure mogelijk te maken. Punt 8. Woningbouw. Dit punt be helst: le. voorstel aankoop grond van dhr. Roggeband aan de Singel. Het is de bedoeling op de grond van Rogge band huizen te bouwen. Niemand heeft hiertegen bezwaar. Aansluitend hierop: Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. J. Menger te St. Filipsland 2e. voorstel op die grond 30 huizen te bouwen zoals op tekening vermeld. De voorzitter zegt, dat dit absoluut noodzakelijk is om aan de woningnood het hoofd te bieden. Dit kan met ge noemd aantal. In begin 1948 kan men er dan mee beginnen. Dhr. Zachariasse vraagt of 30 wonin gen niet wat veel is, daar in de toekomst een trek van arbeiders naar de stad niet denkbeeldig is zoals we dat ook gezien hebben na 1918. Vooral met de mechani sering van de landbouw. De voorzitter antwoordt, dat men zich daarom juist moet toeleggen op industrie, dan moeten er ook huizen zijn. Het een houdt verband met het ander. Bovendien zijn er zeker 30 woningen nodig. Nie mand heeft verder meer bezwaren, zodat ook dit punt met alg. st. wordt aanvaard. Niemand heeft iets voor de rondvraag, waarna sluiting volgt. Kapperszaken sluiten Dinsdagmiddag Vervolgonderwijs Geen 15, maar 16 woningen Liefst eigen aannemers 29 October jl. kwam de voltallige ge meenteraad in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter, burgemeester Mr. J. J. Versluys, Secretaris dhr. V/. v.d. Ploeg. Na opening worden de notulen van de vergadering van 5 Sept. jl. vastge steld. Op een desbetreffende vraag van dhr. v.d. Klooster, antwoord de voor zitter dat deze week de klokkenfabrikant zal komen. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring door G.S. van het raadsbesl. tot aankoop van de onbewoon baar verklaarde woning met erf van Wed. Vermet. Van G.S. een schrijven of de Raad accoord gaat met een besluit ingevolge de jaarwedderegeling bij cumulatie van de betrekking van secretaris en ontvan ger. De vastgestelde nieuwe regeling zou ongunstiger voor deze personen zijn dan de huidige, waarom overgangsbepa lingen die minder ongunstig zijn, worden voorgesteld. Hiermede wordt accoord gegaan. Van dhr. M. J. de Rijke mededeling de betrekking van onbezoldigd ambtenaar van de Burg. St. te aanvaarden. Van de heren de Leeuw en Adr. v. Poortvliet dat ze bedanken voor hun be noeming tot leden van de Commissie van advies, inzake de Woonruimtewet 1947. Dhr. Istha, Moerland en Quist berichtten hun benoeming aan te nemen. Een schrijven van de Kappersbond om gemeentelijk vast te leggen "om de kappers Dinsdagsmiddags te laten slui ten, vrnl. omdat de vergaderingen en cursussen dan worden gehouden. Geble ken is, dat de kappers in deze gemeente er mee accpord gaan. Dhr. Daane vraagt of er nu van alle kanten soms dergelijke aanvragen kunnen komen. Gezeur en gemier komt er van. Waarom kan de bond dat niet verplicht stellen aan zijn leden. Als ze in de ver eniging hun zin niet krijgen, proberen ze er de gemeente voor te spannen. Dhr. v. Gorsel vraagt waar het goed voor is. De voorzitter licht toe, dat een ander de Zaterdagmiddag vrij heeft, de kappers dan juist niet. Als dit aangenomen wordt hebben ze ook een vrije middag. Dhr. Daane zegt, wanneer het is vastgesteld de kappers zich hierop kunaen beroepen. Dhr. v. Gorsel zegt dat het Dinsdags tamelijk stil is, dan komen er vrouwen met kinderen om te knippen, enz. Dhr. v. d. Klooster zegt het met dhr. Daane eens te zijn, als we dit doen, komen ze van diverse kanten opdagen om de gemeente er voor te spannen, er is dan geen eind. Dhr. Daane zegt dat het nog mogelijk is, dat we vandaag een verordening maken, en dat morgen de bond komt om b.v. de Zaterdagmiddag weer vrij te maken. De voorzitter meent dat voor het platteland de vroege sluiting niet deugt. Dhr. Daane had het liever positiever in de vorm van een alg. verordening op het hele eiland. Dhr. v. d. Klooster vraagt of, aangenomen dat dit er door gaat, als er een onwillig is er de politie op afgestuurd kan worden, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Dhr. Aarnoudse vraagt waarom hef nodig is de mensen aan banden te leggen, zoals hier b.v. Havermans. De voorzitter zegt, dat Haverman^ zich er bij neer kan leggen, als er maar een gedwongen regeling is, waar een ander zich ook aan te houden heeft. Dhr. Istha heeft er geen bezwaar tegen. Dhr. v. Driel meent dat het in de stad ook zo is, hij kan goed met die regeling meegaan. Dhr. v. d. Klooster zegt, als we nu A zeggen, moeten we ook later B zeggen. Daarna wordt het voorstel z.h.st. aan genomen. Volgend punt: Vaste benoeming van dhr. Anth. Roggeband tot ontvanger kadegeld, mits de werkzaamheden wor den verricht buiten de uren als gemeente werkman. Dhr. Mees vraagt naar het salaris van Roggeband. Dit is minstens 200.met de gebruikelijke verhogingen, waarop dhr. Mees naar het gemiddelde kadegeld vraagt. Dit is nu ongeveer 1200. maar dit zal wel sterk verminderen. Dhr. Mees is van mening dat het zeer veel zal verminderen, daar meestal alles per as zal gaan en hoe gaat het dan met het salaris De voorzitter zegt, dat het op 200. blijft. Is het helemaal afgelopen, dan komt hij op wachtgeld. Dhr. v. Gorsel meent, dat het niet denkbeeldig is, dat de opbrengst straks minder is dan het salaris van Roggeband. Dhr. v. d. Klooster vraagt of het niet beter is'hem percentsgewijze te belonen. Hoe minder er op de haven komt, hoe minder werk. Ook anderen zijn van mening, dat er van vervoer per schip niet veel zal overblij ven. Daarna wordt het voorstel aan genomen. Behandeld wordt dan het verzoek van de Prov. commissie v. Huish. Voorl. ten plattelande om een lokaal voor een te geven kookcursus en 12.50 subsidie. De voorzitter zegt, dat gedurende 6 Maandagen 2 x/2 uur les wordt gegeven. Er is veel belangstelling voor deze cur sus. Het verzoek wordt met alg. st. ingewilligd. Een aanvraag van dhr. P. v. Driel om tegemoetkoming in de buskosten voor zijn dochtertje voor het bezoeken van de Nijverheidsschool te Bergen op Zoom. Dit valt echter niet onder art. 13 van de L.O.-wet 1920. Dhr. Istha vraagt of de gemeente dit dan moet betalen. Hij meent dat het Ministerie wel tegemoetkoming geeft aan jongens die een Nijverheidsschool bezoe ken. Misschien geldt het ook voor meisjes, v. Driel zou dit kunnen verzoeken. Vervolgens komt een verzoek van ?12 Sept. van dhr. Jac. v. Dijke voor tegemoetkoming autobuskosten voor zijn zoontje voor het bezoeken van de U.L.O. te Tholen, event, vanaf 12 Sept. Dhr. Daane vraagt of het niet kan worden voorgeschreven, dat de kinderen voor Tholen in de zomer per fiets gaan. Dit zal worden nagegaan. Besloten wordt de tegemoetkoming te verlenen. Punt 5 der Agenda een verzoek van het Bestuur der Kring Tholen en St. Filipsland der Z.L.M. om in ver-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1