Raadsv@rslag St. MAARTENSDIJK. THOLEN Besch.: Weet ik niet, ik heb ze nog een sigaret gegeven en ze kregen wat eten. V.: Volgens schrijven in dossier van 26 Oct. '43 hebt U drie personen op gegeven voor uitzending naar Duitsland, dus in een tijd toen er al een bommen regen op Duitsland daalde en U ze hier door dus in levensgevaar kon brengen. Hoe kwam U daarbij Persoonlijke vijandschap Besch.: Nee, m.d.V. ik had een onder houd gehad met Dekker, die zei dat er mensen naar Duitsland moesten. Ik zei: dat kan, maar dan 3 anderen terug, ik wou 3 arme jongens terughalen en moest daarvoor 3 in de plaats geven. V.: Ik vind het weinig aanvaardbaar, daar die 3 personen nog niet terug waren. Besch.: Het is ook niet goed geweest, wat :k toen deed. V.: U gaf ze op, niet omdat ze gemist konden worden, maar omdat U er anti- Duitsers in zag. Dit blijkt duidelijk uit Uw schrijven, waarin U de heren C. A. Geuze, B. G. .Kegge en Jo Beukelaar van veel praats en anti-Duitse uitlatingen be schuldigt. U boft er werkelijk bij, dat dit geen gevolg heeft gehad, hoewel de brief in handen is gekomen van de Mittelstenscheid. Besch.: Toen ik merkte dat het niet doorgegaan was, betekende het een op luchting voor me voorzitter, de brief is opgesteld n.a.v. een onderhoud met Dekker. V.: Het is een hoogst ernstige brief. U vorderde ook arbeiders in Uw ge meente Scherpenisse, nadat sommige leden van het ^ecr.-personeel geweigerd hpdden opgave te verstrekken. Besch.: Dat ze pertinent weigerden kan, ik niet zeggen. Ik was toen afwezig en de secretaris kreeg telefonisch namen opgegeven van Arb. bur. Middelburg, een lijst van 90 personen. Die gaf de secr. aan mij door. Toen ik die zag, heb ik gezegd: Dat is veel te veel en boven dien personen, die niet gemist kunnen worden. Ik heb gesproken met de ambte naren die het in deze met me eens waren. Daarop geconfereerd met de boerenleider, waarna we het aantal tot 30 terugbrach ten. Het Arb. bur. Tholen vroeg nog wel of het gewenst was zo Weinig mensen op te geven, maar ik stond er op. Zelfs schrapte ik mensen, die tijdens de rel (Vactie) geageerd hadden. V.: De Graaf verklaart, dat U ge- i gevens verzarhelde van mensen die naar Duitsland konden, wat het secr. personeel weigerde. Besch.: Ze weigerden niet bepaald. Er zijn toen ongeveer 30 pers. naar Haam stede gegaan. Na nog geen week waren ze terug. V.: Goed, ik weet wel dat er meer burgemeesters geweest zijn, die in deze hetzelfde deden en thans nog burge meester zijn, maar het verschil is, dat U vrijwillig burgemeester werd. Na de evacuatie vermistte U een kij ker en zond toen iemand die nog een kijker had een dreigbrief. Besch.: Daar zit maar aan vast. Ik kreeg geen vergunning tijdens de evacu atie m'n gemeente in het eiland te be zoeken. Door middel van een matroos die dan zgn. op jacht ging, kon ik mee. Hierbij raakte ik de kijker kwijt. Dat bracht moeilijkheden en ik moest weer een kijker zien te krijgen. Toen schreef ik die brief, vrnl. nog omdat de matroos zelf niet naar dat adres zou gaan en voor een 'kijker de boel onderste boven zetten. V.: Tegen September is U van Tholen weggegaan Besch.: Ja, 4 Sept. 1944. V.: Die datum had ik ook bijna kun nen raden. U ging toen naar Arnhem Besch.: Eerst naar Duitsland, waar ik als slagersknecht werkzaam ben geweest dat beviel me goed, toen kreeg ik een oproep om terug te komen en kwam in Assen terecht, waar ze ronselden voor Landwacht, O.T. e.d. Dat weigerde ik. En ik moest daarop gaan spitten in Arnhem. V.: Ik krijg de indruk, dat U zich in Arnhem nogal misdragen hebt Wat ver staat U onder „organiseren". Besch.: Toch niet m.d.v. Ik had haast geen kleren, kreeg die daar van de Org. T. en heb die niet ingeleverd bij mijn vertrek. V.: Die verklaring lijkt me onjuist. Besch.: Toch is het zo voorzitter. De voorzitter leest hierop een brief voor door Besch. geschreven, waarin hij zich meldt bij de Lijfwacht van Mussert. Hoe is dat mogelijk, na dolle Dinsdag Besch.: Ik heb de propaganda geloofd voorzitter en meende tot het einde toe dat de kansen zouden keren. De voorzitter leest dan een brief door Besch. geschreven aan een „kamejaad" tijdens de dagen van zijn burgemeester schap in Giessen-Nieuwkerk, waarin hij nogal vrolijk schrijft over de „spitdagen" en daarbij wat het voornaamste is het woord „organiseren" onderstreept. Dit organiseren betrof de kleding. De voorzitter zegt: Het woord „organiseren" onderstreept U tweemaal, wij gaven er een derde streepje onder. Het begrip organiseren tijdens de oorlog was in dit geval: roof, diefstal, het toeëigenen van •andermans goed (er is enorm veel van de Arnhemse burgers gestolen tijdens die dagen - red.) Besch.: Tijdens m'n vertrek uit Tholen in Sept. kon ik slechts het hoogstnodige meenemen. Ik had geen kleren om grond werk te verrichten. Ik kreeg het toen van de O.T. en leverde het niet in. Tenslotte wijst de voorzitter nog op de brief van Boogaart waarin staat „nietsnutters en personen met Eng. ziekte", verder dat besch.' ook nog men sen vorderde voor het palen zetten, de eed van trouw afgelegd heeft (hiervoor kwam hij iets te laat, maar men be schouwde het als „afgelegd") en vraagt voorts of zijn vrouw, vader en moeder ook lid waren geweest, wat Besch. be vestigend beantwoordt en de voorz. doet opmerken: „dat zijn 5 jarig dochtertje 'vermoedelijk te jong was voor het lid maatschap. Zijn vrouw, eveneens aan wezig, overtuigt zich hierna van het financieel rapport door het Beheersinsti tuut doorgegeven en verklaart dat ze 13 maanden geinterneerd is geweest. Getuige Adjudant Haverhoek Het verhoor is hiermee afgelopen en de voorzitter geeft het woord aan de verdediger, Mr. van Hasselt, die in de eerste plaats verzoekt of de aanwezige adjudant Haverhoek, voorheen politie- commandant te Tholen een verklaring wil afleggen. Dhr. Haverhoek antwoordt be vestigend, legt de eed af en vraagt wat de voorzitter wil weten. De V.: Weet U iets omtrent de V.- actie rel te Scherpenisse Adj. H.: Tot Aug. '42 was ik comman dant te Tholen en kwa'fn hierdoor dik wijls in aanraking met Besch. Bij die rel was echter alleen Wondergem. Een week later was ik wel aanwezig, maar toen is er niéts gebeurd. Met Besch. heb ik dik wijls „hoge woorden" gehad, hij colpor teerde veel en had daarbij dikwijls moei lijkheden en wou dan dat ik proces verbaal opmaakte. Ik weigerde dat meer malen. Hij maakte er dan verder geen werk meer van en hoewel hij wist dat ik een grote tegenstander van hem was, heeft hij me niet verraden, wat had ge kund. Toen ik door de Hopman naar Middelburg werd geroepen, meende ik dat Meerman me had verraden, dit bleek echter niet zo te zijn. Zo was het bijv. te St. Annaland, dat Besch. moeilijk heden kreeg met het colporteren. Hij wenste dat ik proces-verbaal opmaakte. Ik deed het niet. Ook hier maakte hij geen werk van. Hij heeft zich tegenover mij reël gehouden. Stond om het zo maar eens uit te drukken bekend als een „"goede" N.S.B.er. De verdediging Mr. van Hasselt wijst er in zijn in leiding op, dat het inderdaad een hele lijst is die Besch. tenlaste is gelegd, maar zegt in de eerste plaats te moeten consta teren, dat Besch. vrijwel alles volmondig toegeeft, z'n fout beseft en deze niet goed praat. Hij heeft alles eerlijk opgebiecht, wat me plezier deed. Verschillende om standigheden hebben er toegeleid, dat hij in die richting is gedreven. Op 18jarige leeftijd, na een 11-jarige schoolopleiding, waren het niet alleen de boeren en arbeiders, maar ook de Middenstand, ook de slagers, die in armoe leefden. Er was geen toekomstmogelijkheid en Besch. liet zich meeslepen en heeft zich ook tot het laatste moment laten stuwen in de Be weging. Eenmaal N.S.B.er zijnde, kwam van het e. het a. Na de rel te Scherpenisse, bedankte hij voor de W.A. Wat de brief aan Boo gaart betreft, hij kreeg opdracht van Middelburg 10 pers. aan te wijzen, hij geeft het door aan Boogaart, maar laat het verder lopen. Zo is het met deze Besch. in alle. Hij doet niets op eigen initiatief, zeker, hij was propagandist, maar deed niemand overlast. Het is wel merkwaardig, dat 'hij veel heeft gedaan, maar geen enkele daad heeft ernstige gevolgen gehad. Zijn sollicitatie als bur- •gemeester heeft hij niet( alleen gedaan. Hij kreeg het voorgezet van Hogerhand. Wat de kwestie „Eng. piloten" aangaat, hij zelf gaf ze niet aan. Poot kwam op verzoek van de Engelsen zelf. De kwestie van de drie personen opgegeven is ernstiger, wanneer wij alleen het feit zien, maar deze man heeft een hele moei lijke tijd meegemaakt, en z'n rechtvaar digheidsgevoel eiste, dat hij die andere arme jongens ook eens terughaalde. Vervolgenswijst de verdediger op de verschillende goede verklaringen, ten eerste van de adjudant zo even monde ling afgelegd, ten anderen van mijnh. Verkamman te Bergen op Zoom, v. d. Sande te Scherpenisse, die hij uit Duits land hield, van de Graaf eveneens in die plaats, die verklaart, dat hij mens was, van Ds. Molenhout, die meende dat het een ongevaarlijke minder schérpe idealist was. Spr. wijst er op, dat te Scherpe nisse, een plaatsje van 1300 inw. 4 man op de secr. werkzaam waren. Neem ook de Arbeidsuitzending, er moesten een bepaalde hoeveelheid mensen weg, hij maakte geen onderscheid tussen goede en kwade. En wat, dat „organiseren" in Arnhem betreft, U heeft hem nergens anders op een leugen kunnen betrappen, zodat we ook dit van hem kunnen aan nemen. Wij „organiseerden" in het Duitse concentratiekamp ook verschillende dingen. Mr. v. H. meent dan ook, dat het Tribunaal het woord „organiseren" hier niet mag wijzigen in „plunderingen". Nog enkele andere zaken brengt Mr. v. Hasselt naar voren en zegt dan, dat hij nogmaals moet aanhalen, dat Besch. nooit heeft doorgebeten, hij was geen verrader, hielp verschillende mensen tijdens de evacuatie, is door zijn naiviteit in die richting gedreven. Zijn vrouw en doch tertje ontvangen thans 25.per mnd.-, waarvan ook de oude moeder nog ge steund moet worden. Een kort tijdje had hij een hoog salaris, maar hij zal thans van de grond af aan moeten beginnen. Niettegenstaande .daarom de grote lijst van beschuldigingen, waartegenover spr. de goede getuigenverklaringen zet, en verder wijst op de goede indruk die de man over het algemeen maakte op het feit, dat hij reeds 7]/2 jaar geinterneerd is, op de zorgelijke huishoudelijk eomstandig- heden vraagt hij waar het Tribunaal nog een voorwaardelijke straf kan opleggen met andere voorwaarden, alsmede kies rechten e.d., „niettegenstaande de grote tenlastelegging onmiddellijke invrijheid stelling van Beschuldigde." De voorzitter vraagt daarop nog, of de goederen die hij van de O.T. kreeg nieuw waren, waarop Meerman zegt: „gedeeltelijk". Of hij iets weet van de kwestie „belediging van Hage te St. Maartensdijk en de gevolgen", Ontken nend antwoord. Tenslotte vraagt de voorzitter of Besch. nog iets aan de ver dediging heeft toe te voegen, waarop Meerman zegt totaal fout te zijn geweest, aan de verkeerde kant te hebben gestaan, dit oprecht te betreuren, en bij in vrij heid komen zich zal richten naar de aan wijzingen van goede mensèn, die geen dictatoriale neigingen hebben, omdat hij heeft kunnen constateren, dat dergelijke regeringsvormen verschrikkelijk zijn voor een volk en hoopt verder op de uiterste clementie. Na even te hebben overlégd zegt de voorzitter, dat het Tribunaal geen termen voor onmiddellijke invrijheidstelling aan wezig acht en bepaalt de uitspraak op Dinsdag 11 November a.s. Tychtrech'Ser voor de prijzen. Verslag zitting van Vrijdag 24 Oct. jl. De eerste zaak was die tegen de firma M.M.C.H.te Tholen, grossier in rijwielen en onderdelen. Verdediger Mr. A. J. v. d. Hoéven. M.M.C.H. en A.J.H. werden ten laste gelegd, rijwielondercjelen te duur te hebben verkocht, nl. spaken voor 10.per gros en kettingen voor f 7.50 per stuk. Het betrof hier geen koppel verkoop, in tegenstelling met de inkoop, waarbij wel ander materiaal van mindere kwaliteit het moeten nemen, .wou men er spaken en kettingen bijkrijgen. Indien men enkele spaken of kettingen kocht, moest men hier voor meer betalen, waarbij de firma het risico nam met de slechte materialen te blijven zitten. In het voorjaar ging men voor duurdere prijzen verkopen, waarbij werd opge merkt, dat spaken 50 en kettingen 65 te duur waren verkocht. De verdediger trok de rechtsgeldig heid van het proces-verbaal in twijfel daar er vermeld werd, dat de feiten „samen en in overleg" waren gepleegd. M.M.C.H. en zijn zoon zijn firmanten en ieder handelde hierin afzonderlijk waarom hij op juridische gronden vrij spraak verzocht of clementie te be trachten. De firmanten, die reeds eerder een boete van 20.000.voor een dergelijk feit moesten betalen, werd thans ieder een boete van 750.opgelegd met teruggave van de inbeslaggenomen goe deren, mits deze normaal verkocht worden. G.V. te "Tholen die zelf niet aanwezig was, werd vervangen door Mr. A.J.v.d. Hoeven. G.V. had geen wèrkbriefje bij gehouden en hierdoor niet aan de Prijs- Seschikking auto- en motorwet voldaan. Dit kostte hem 10.boete. „Het wordt te bar met de uit< daarom geert nieuwe ICiuis Verbouw Bewaarschool S Vrijdag 24 Oct. des vn» 10 uur kwam de voltallige Gemeenteraad te St. Maar tensdijk in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter: Mr. H. H. Schuller, secre taris H. J. Meloen. Na opening en vaststelling der notulen worden de volgende ingekomen stukken behandeld 1. Van het Prov. Best. goedkeuring gratificatieregeling 1947. 2. Een mededeling van hetzelfde Col., dat de contributie voor het Centraal Archief van 5.op 10.is gebracht. B. 6 W. stellen voor dit abonnement te bestendigen. Dhr. Koopman vraagt of het wel zin heeft, er lopen zoveel abonne menten, het kost allemaal geld. De voor zitter acht het nodig. Daarna niemand verder bezwaar. 3. Rapport van kascontrole Burger lijk W. Armbestuur, Woningbedrijf en gemeente ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde was en tevens kan worden medegedeeld, dat het uiteindelijk huur- verlies voor het Woningbedrijf tot 165.01 is teruggebracht, wat de voor zitter geen tegenvaller noemt. 4. Schrijven van Gemeentebestuur Die ver om adhaesieb^tuiging aan het verzoek door hen aan de Min. gedaan om de Massificatie gemeenten (loonpeilverschil stad en platteland) op te heffen. Niemand heeft bezwaar tegen adha^iebetuiging. 5. Verzoek van P. Bout om op lijst geplaatst te worden voor perceel gem. bouwland. Geen bezwaar. 6. Verzoek van Mej. Sanderse, hoofd der Gem. Bewaarschool om ontslag met ingang van 1 Jan. 1948. Mej. S. heeft de pens. gerechtigde leeftijd al over schreden (wordt 66 jaar) heeft haar werkzaamheden echter voortgezet omdat het moeilijk was een vervangster te krij gen. Dit is nog wel zo, maar thans meent juffr. S. to^ch ontslag te moeten vragen. De voorzitter deelt mede, dat reeds een Oproep voor sollicitanten! is geplaatst, tevens één voor een onderwijzeres aan de O.L.S., maar dat zich niemand aan meldde. Toch stellen B. W. voor, aldus de voorzitter „Mej. Sanderse eervol ont slag te verlenen". Weth. Bout vindt dit goed, maar stelt tegelijkertijd voor daar Mej. Sanderse haast geen inkomen heeft, haar een gratificatie van 5.per week te blijven verlenen. Ze heeft altijd haar best ge daan meent dhr. Bout en dan op die leeftijd met dat beetje geld, valt heus niet mee. Haar woning is ook duur, trachten we daarom iets bij te dragen." De voorzitter zegt, dat hij dit voorstel gaarne zou steunen, maar meent, dat G.S. hieraan nooit hun goedkeuring zul len hechten,, daar ze pensioen heeft. We kunnen het proberen, maar ik weet bijna zeker, dat het niet gaat. Weth. Bout stelt voor het toch te doen. Dhr. Langejan is er ook voor dat betrokkene er wat bij- krijgt, maar als de voorzitter meent, dat het toch niet gaat, waarom zullen we het dan goedkeuren. Dhr. Koopman zegt, dat er meer men sen in hetzelfde geval verkeren. Hij is hierin heus geen tegenstander, maar waarschuwt dat men zich niet op glad ijs moet wagen. Daarna stemmen allen voor het voorstel van weth. Bout. A.A.D. te Oud-Vossemeer werd er van beschuldigd Belg. vloerkleden te hebben verkocht, zonder machtiging. In het proces-verbaal stond, dat hij 55 Belg. tapijten a 150.tot 180.per stuk had verkacht aan een zekerp v.d.B. Besch. zei dat dit niet zo was, maar dat hij enkel voor het vervoer had zorg gedragen en als tussenpersoon 5.per kleed ontving. Deze zaak werd aangehouden. W.A.G. te B.o.Z. werd tot 175. boete veroordeeld, omdat hij patatefrites en oliebollen te duur had verkocht, nl. 75 gr patatefrites voor 0.25 en olie bollen voor 10 ct per stuk. De smid C.G. te Poortvliet had geen werkbriefjes bijgehouden, 10.boete. C.J.v.d.Vl. te Steenbergen had klom pen te duur verkocht, 3:50 per paar. Hij verklaarde dit te hebben gedaan, om dat hij zo'n kleine toewijzing hout kreeg. Thans werkt hij aan de vlasfabriek. Verd. kwam er zonder boete af, klompen werden inbeslaggenomen. De rijwielhersteller C.L. te St.M'dijk had rijwielkettingen te duur verkocht, nl. voor 10.per st. Ingekocht bij firma M.M.C.H. te Tholen voor 7.50. Hij kreeg 15.boete, de inbeslaggenomen kettingen werden teruggegeven. G. de E„ smid te Tholen had ook geen werkbriefjes bijgehouden, 10.boete. Idem G.D., garagehouder te Tholen. B.W.N.M., groentewinkel te Tholen kreeg 15.boete omdat hij geen prijs aanduiding in de etalage had. J.S. te Tholen, handel in visconserven, had paling in g^lei te duur verkocht en geen calculatiestaat ingediend, 10. boete. M.B. te Stavenisse, exploitant veer dienst had proces-verbaal gekregen om dat hij voor de overtpcht 1.50 per per soon rekende. Iri '40 was de prijs 0.70 en in 1943 1.10. Verdachte verklaarde de prijs zelf te hebben vastgesteld, doch dat hij uit den Haag een schrijven ont ving, waarin de prijs bepaald werd op 1.25 per persoon zonder en 1.50 met rijwiel. Hierop volgde vrijspraak. M.v.D. te Oud-Vossemeer had pannen- sponzen te duur verkocht, 0.17 inplaats van 15 cent. 10.boete. Bij verstek werden voorts veroordeeld: S.C.K. visventer te Tholen, geen prijs aanduiding aan zijn wagen tot 15. boete, W.R.K. idem 15.P.D. smid te Stav. geen werkbriefje ingevuld. 10.boete. aven", menen de Raadsleden, en verbouwing Secretarie I Verbetering Begraafplaats 7. Schrijven van de Kring Tholen en St. Filipsland van de Z.L.M. waarin wordt gewezen op de schadelijke gevol gen bijde suikerbieten door het bieten aaltje en event, vergelingsziekte. Voor dit laatste wordt speciaal de aandacht ge vraagd en het gemeentebestuur verzocht om verbouw van .stekbieten" te ver bieden, daar dit soort de kans op ver gelingsziekte verhoogd. Weth. Hage zegt, dat dit verzoek tot alle gemeentebesturen gedaan zal wor den; als men hiertoe allemaal besluit helpt het, anders heeft het geen waarde. De voorzitter deelt mede, dat op een vergadering van Burgemeesters uit het eiland dit college er in zijn geheel voor was, zodat er een goede kans bestaat, dat alle gemeenten het zullen aanvaarden. Dhr, Koopman is er voor, maar wijst er op, dat '46 een prima bietenjaar, in '47 een buitengewoon slechte opbrengst ver kregen is, in welke jaren toch ook nog geen „stekbieten" verbouwd zijn. Men moet dit dus niet al te serieus nemen. vervolgens stemmen allen voor inwilli ging van het verzoek, dus: verbod inzaai van stekbieten. 8. Van het Min. v. Wederopbouw en Volkshuisvesting een voorschot van 3000.als grondvoorschot voor „woningwetwoningen". Dhr. Koopmap vraagt of er door B. W. al gesproken is over de vergoe ding, die de grondeigenaren krijgen voor de onteigende bouwgrond. Spr. las, dat te Poortvliet 2.50 werd gegeven. Waar om dan hier zo weinig De voorzitter zegt, dat er niets is vast gesteld. De prijzen worden door de Com missie bepaald, die dp situatie plaatselijk bekijkt en waarbij verschillende factoren een rol spelen, zoals verharde weg, enz. Tholen betaalt zelfs 4.per m2. Dhr. Koopman zegt, dat hier gesproken werd over 0.50 of 0.75 per m2 en dan kan hij wel zeggen, dat er grond ver kocht is voor meer geld. Hij vindt het onbillijk die mensen zo weinig te geven. De voorzitter zegt, dat dit nu buiten de agenda gaat: en merkt nog op, dat de prijs nog helemaal niet is vastgesteld. Dhr. de Viet meent ook, dat er veel te licht over is gedacht. Hiermee komt aan de discussie een eind. 9. Een verzoek van de Coop. Groen- voederdrogerij om toestemming met een jeep of tractor met 2 wagens achter elkaar door de gemeente te rijden. De voorzitter zegt, dat de Raad dit kan toestaan op grond van art. 36 der Motorwet. Geen bezwaar. 10. De voorzitter deelt mede, dat hij op het Departement is geweest en daar o.a. informeerde naar een „nishut" van het model, zoals in vorige verg. was be sloten aan te kopen. Meegedeeld werd daar echter dat deze modellen niet meer zijn te leveren. Wel kon een ander model geleverd worden, die helaas 1000. duurder is en op, 1550.komt. Deze is echter een stuk doelmatige, degelijker en breder. Öe lengte is als de vorige 11 meter, de breedte is echter 7.60 inplaats van 4.80 m. Er is dringend behoefte aan, aldus de voorzitter, alleen is het nu moei lijker met de plaats, omdat ze niet op de Vest kan staan. B. W. stellen echter voor genoemde bergplaats aan te kopen, waarna de voorzitter opmerkt, dat ze ook voorzien is van ruiten. Dhr. o. d. Brouw vraagt naar de leve ringstermijn. De voorzitter meent van: uitvoorraad leverbaar. Het voorstel B. W. wordt vervol gens met alg. st. aangenomen met de op merking van dhr. Langejan om toch vooral een flinke fundering te maken. Daarna punt 3 van de agenda: Voor stel inzake gunning onderhandse aanbe steding woningen. De voorzitter zegt, dat dit reeds is geschied, maar formeel in de Raad moet komen om goedkeuring van G.S. te verkrijgen. Niemand bezwaar. Punt 4: Voorstel wijziging gem. be groting 1946, idem Woningbedrijf ont moet eveneens geen bezwaar. Idem wijzi ging gem. begroting, Woningbedrijf en begroting-Wezen Armbestuur 1947. Punt 5: Voorstel B. W. aan de Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk 5 cent per inwoner vergoeding te ver strekken. De voorzitter zegt, dat de heren een schrijven hebben kunnen lezen bij de ingekomen stukken over het doel en streven van deze Stichting. Toch wil hij daarbij nog een nadere uiteenzetting ge ven, waarbij spr. er op wijst, dat dezè Stichting wil trachten de bevolking uit de geestelijke depressie te helpen, waarin ze tijdens de oorlog is geraakt, dit voor namelijk door het kweken van gemeen schapszin om niet naast, maar met elkaar te leven. Dhr. Koopman merkt op, dat hij het goed vindt, dat deze Stichting er is, maar is er tegen om er geld van de ge meente voor uit te geven. De steun moet maar uit het volk komen. Waar is dan het einde, als we al deze dingen moeten mede-financieren. Er wordt tegenwoor dig al te gemakkelijk ge'geven. Dhr. Langejan meent ook, dat het zich later zal wreken. Weth. Bout vindt deze Stichting een nuttige instelling en vindt het zaak daar aan mee te werken, waar men geen spijt van zal hebben. Dhr. o.d. Brouw betwijfelt het of er geestelijk en moreel zoveel resultaat zal zijn, ipaar wil het vocirstel steunen met de voorwaarde, dat het slechts voor 1 jaar is. Dan kunnen we altijd de resulta ten nagaan. Weth. Hage wil het voorstel van dhr. o.d. Brouw gaarne overnemen, waartoe ook B. W. besluiten. Na steming blijkt het te zijn aangenomen, met 4 tegen 3 (tegen de heren Langejan, Koopman en Lindhout). Punt 6 behelst een formaliteit; nl. wij ziging art. 21 pl. Ambtenaren-reglement om dit hierdoor aan te passen aan het Kon. Ambtenaren reglement. Niemand heeft hiertegen bezwaar Put 7: Voorstel B. W. tot het bou wen van een kluis in het gemeentehuis. De voorzitter merkt op, dat het het allereerst is, waar de Commissaris naar vraagt als hij ter plaatse komt, of er al een kluis is gebouwd. Ook bevoegde per sonen van het Centraal Bevolkingsregis ter dringen hierop aan. Thans is het zover, dat men de kans loopt, dat het archief naar een naburige gemeente, waar wel een kluis of brandvrije kelder is, zal moeten worden overgebracht. Daarom meent de voorzitter, dat het moet gebeuren. Het is natuurlijk gewenst, zo vervolgt spr. de kluis beneden te laten bouwen. De globale geraamde kos ten hiervoor zouden bedragen voor een kluis van 4 X 4 X 2.40 m 3670.—. Dan is het echter ook nodig de secretarie benéden te hebben. Het voorstel hiertoe wordt hier meteen aan gekoppeld. De bedoeling is de secretarie dan te bouwen op de plaats waar nu de zgn. „polder kamer" is, dus eveneens beneden. De kluis komt dan in de aangekochte woning van Elenbaas. Kosten verbouw secretarie bedragen 2400.zodat het een totaal wordt van ongeveer 6000.Spr. meent, dat dit op de duur niet meer is tegen te houden, hoe ellendig hij ook de grote kosten vindt, maar straks komt- er bericht, dat we e. of a. moeten doen. De voorzitter wijst er vervolgens op, dat een groot gedeelte van het archief te Middelburg is verbrand. „Juist", zegt dhr. Koopman, „daar wou ik H precies op wijzen". Tijdens de be zetting moest het archief naar Middel burg om gespaard te blijven. Het is er juist verwoest. En het gaat niet enkel om de kluis, maar ook om een nieüwe secre tarie, de secretarie, die sinds kort wat geriefelijker is gemaakt. Misschien wilt U over 2 jaar wel een nieuw gemeente huis De voorzitter: „als dat maar mogelijk was, nqdig is het." Dhr. Koopman: We zullen het nooit zo kunnen maken, dat het af is. En het moet weer maar 6000.kos ten. Waar moet dat alles naar toe Als we strak hier weggaan hebben we weer voor een 10.000 verpatst." De voorzitter noemt hierna ook de voordelen op. geen vernieuwing trapr nodig, brandvrije kluis, geriefelijker voor het publiek, enz. Dhr. Koopman: „Men had de secre tarie direct beneden moeten maken, maar toen kon het niet." De Voorzitter wijst er nogmaals op, dat al een gedeelte archief verloren is gegaan en er toch geregeld de kans is, dat er brand komt, al hoopt hij natuurlijk van niet. Dhr. Langejan zegt: „ik sidder ook van al die uitgaven, maar zou nog eerder voorstellen een nieuw gemeentehuis te bouwen, dan geregeld dat a oplappen, waar we niet onderuit komen. (Wordt vervolgd) BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 1 Nov. 1947, des middags te

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2