Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Bevrijdin gslier inner in g UIT EIGEN LAND I Ex-Burgemeester MEERMAN voor het TribunaaL Een lange dagvaarding, een lang verhoor „Naiëf en in die richting gestuwd" meent de verdediger* ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 52 31 October 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494St Annaland - Telefoon ^7 Kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Teleioon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties -worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Gisteren voor 3 jaar 30 October 1944 werd het eiland Tholen bevrijd. ,,Dat is waar ook," hoor ik vele lezers zeggen., indien ik het niet in het blad had gelezen, zou ik het waarlijk vergeten zijn." Ja, dit zeggen vele lezers, die toen toch ook op het eiland waren. Die toen die dag beschouwden als het einde van een nare droorft. En het was inderdaad het begin van het einde. Er zijn nog veel moeilijke dagen, er is nog veel onrust geweest, maar 30 October 1944 was de bevrijdingsdag en we zijn het vergeten. Drie jaren het is als de dag van gisteren en toch 'het is pl zo lang geleden, dat we er niet eens meer aan denken. Het heden en de toekomst neemt alle tijd in beslag, het verleden heeft afge daan. Toch is het goed zich nog even die bevrijdingsdag te herinneren, het is goed nog even in dankbaar heid te gedenken, dat wij gespaard bleven, het is goed ons nog even te herinneren, hoe duizende jonge mannen van ver gekomen, aan deze bevrijding meehielpen. Het is goed op de a.s. dankdag zich even te herinneren, dat, ook al is het dit jaar een slecht landbouw jaar geweest, drie jaar geleden de akkers hiet te zien waren van het zeewater dat er overspoelde. Het is goed ons te herinneren, dat op die 30ste October alle sluizen op de goede tijd werden opengezet en het water naar de zee terugstroom de. Het heden en de toekomst eisen alle tijd op, maar het kan geen kwaad een ogenblik te ver- v wijlen bij het verleden, even terug te denken aan de Bevrijdingsdag van het eiland Tholen. Niet zó hopeloos Boomplantdag Walvisvaart met een staart SURINAAMSE BANANEN! Er zijn nog maar al te veel Neder landers, die het gevoel hebben, dat de opbouw van ons land niet al te best is gesteld. Toegegeven: de moeilijkheden zijn groot en lijken vaak onoverkomelijk. Men heeft met materiaalgebrek te kampen en als er materialen zijn, kan men geen arbeiders krijgen en met een enkel woord wordt door de teleur- gestelden meermalen de toestand aangeduid als hopeloos. Toch is de toestand niet zó hopeloos als men uit op zichzelf staande gevallen veelal meent te mogen afleiden. Wij moeten het geheel overzien wij moeten na gaan, hoe het was en dan het heden met het eigenlijk nog zo nabije verleden vergelijken. Daar toe werd ons prinselijk paar in de gelegenheid gesteld. Het eerste officiële bezoek, dat Prinses Juliana als regentes bracht, gold het eiland Goeree-Overflak- kee, liet lang-gerekte Zuid-Hol landse eiland, dat in de laatste maanden der bezetting geweldige schade opliep en voor een groot gedeelte onder water stond. Het prinselijk paar heeft zich er van kunnen overtuigen, dat hier de opbouw geweldig is opgeschoten dat het donkere verleden er grotendeels is vergeten. Ook het in de oorlog beroemd geworden Walcheren krijgt hoog bezoek. Onze regering heeft tal van vooraanstaande staatslieden, onder wie de Britse minister-presi dent Attlee uitgenodigd, ter ge legenheid van de boomplant dag op 4 November een bezoek aan het Zeeuwse eiland te bren gen. Reeds heeft Attlee zijn komst toegezegd. Het spreekt vanzelf, dat ook een groot aantal Neder landse autoriteiten aanwezig zal zijn. Met gerechtvaardigde trots zullen zij# laten zien, dat de Zeeuwse wapenspreuk ,,Luctor et emergo" ik worstel en kom boven geen ij dele klank is. Opbouw en moeilijkheden. De moeilijkheden worden mede ver oorzaakt door zwarte streken door het ontduiken der bepalin gen, die in het algemeen belang werden gemaakt. Daarom deed het goed te vernemen, dat het college van algemene commissarissen voor de wederopbouw krachtig ingreep, toen te Amsterdam, inplaats van een aangevraagd pakhuis, dat 900.mocht kosten een bar werd ingericht, waaraan liefst 55.000zou worden besteed. Afbreken" luidde het bevel, of schoon er reeds voor een bedrag van 40.000.was verwerkt. Er zat vermoedelijk niets anders op, daar het misschien in dat geval beter geweest was om er een andere bestemming aan te geven, maar het ingrijpen was juist. Zo'n krachtige houding zal andere zwarte ondernemers de schrik om de portemonnaie doen slaan. Ja, er zijn soms vreemde geschiede nissen bij de opbouw te boek staven. Daaronder kunnen wij ook rekenen de drukte om de wal visvaart. Het boek, dat dr. Melchior schreef, blijkt het begin te zijn van een weinig frisse ge schiedenis. Weet u nog, de storm, die opstak, toen bleek, dat de vangst bij de eerste tocht niet zó geweldig was, als uit de verhaal tjes van de verslaggever aanboord van de Willem Barendz viel op te maken Die verslaggever, aan boord van de walvisvanger, de heer Jaap Kolkman, heeft nu net als dr. Melchior, een boek over die tocht geschreven. Maar hij erkent, dat het boek door de maatschappij is gecensureerd en dat vele passa ges er uit moesten. Sja de maatschappij schijnt er bijzondere opvattingen op na te houden: de walvis krijgt een geweldige staart. Al zijn er dan vaak vreemde op- bouwdingen, het gaat toch in Ne derland nog niet zo slecht, als wij in een sombere bui zo graag ver zekeren. Neen, het is nog niet zo hopeloos. Daarvan getuigde ook dr. Hirschfeld, die met de Ameri kaanse regering over het plan Marshall besprekingen voert. Vóór de inwerkingtreding van dit plan heeft Nederland geen extra hulp nodig. Nochtans wees dr. Hirschfeld erop, dat het wegvallen van de handel met Duitsland en de moeilijkheden in Indonesië grote bezwaren met zich mee brengen. Het ergste is, dat de Indo nesische moeilijkheden ons schier dagelijks mensenoffers vra gen. De drie laatste maanden zijn er meer dan 200 Nederlandse mili tairen gesneuveld en ongeveer 650 man werden er gewond. En nu schijnt het dan weer in een stadium te komen, dat er onder handeld kan worden. Het is eigen lijk verschrikkelijk als we offers en resultaat tegenover elkaar zetten. In de Veiligheidsraad werd het Indonesische debat voortgezet: Palar trok van leer, alles onze schuld. De commissie van drie heeft haar eerste contacten gelegd en is in Djocja. Wanneer komen er nu eens bevredigende resultaten die tot de opbouw van Indië leiden Te dien aanzien kwamen er ver heugende berichten uit de West. In Suriname zijn de plannen tot het kweken van bananen in een vergevorderd stadium. Jaren lang heeft men er proeven ge nomen om een goed product te kunnen brengen, doch nu schijnt men zo ver te zijn, dat binnen af zienbare tijd enige duizenden hectaren in cultuur kunnen wor den gebracht. De Surinaamse bananen zullen welkom zijn Het zal nog wel een jaartje duren, vóór het eerste bananenschip in Nederland wordt gelost, maar er is een begin. Een ander begin: het voorlopig verslag op de algemene beschou wing der Tweede Kamer over de Rijksbeg r o t i n g is versche nen. U kent deze lectuur: vele leden zus en sommige zó andere leden dit en zeer veel leden dat. Halen wij er slechts uit aan, dat er leden waren, die .verwach ten, dat de voorstellen tot grond wetsherziening op korte termijn de Kamer zullen bereiken en dat de verkiezingen daardoor nog in 1948 kunnen worden gehouden. Behalve de vooraanstaande N.S.B.er M. C. v. dWEELE te St. Annaland, die enkele maanden geleden werd berecht, hadden we tijdens de bezetting nog een N.S.BBurgemeester n. I. LEENDERT MEERMAN te Tholenvanaf 26 Juli 1943 burgemeester van ScherpenisseLaatstgenoemde kwam Dinsdag 28 October j.l. voor het Tribunaal te Zierikzee, welke zitting wij bijwoonden en waarvan hieronder verslag wordt gegeven. Nadat enkele niet-eilandbewoners wa ren berecht, kwam goed 12 uur de zaak Meerman voor het Tribunaal te Zierik zee. (Voorzitter Mr. van Nieuwenhuij- zen) (Verdediger Mr. J. A. P. M. v. Hasselt te Bergen op Zoom). De dagvaarding. De dagvaaringd wordt door de secre taris voorgelezen en behelst beknopt weergegeven het volgende: dat Leendert Meerman te Tholen aange sloten is gebleven bij de N.S.B. en bij verschillende nevenorganisaties als: Weer Afdeling, Ned. Volksdienst (Wijk- hoofd en Buurtschapshoofd van Tholen), plv. groepsleider v. de groep St. Maar tensdijk, lid van de Ereraad, groepsrap- porteur v. d. A. T. L., propagandist voor de N.S.B. door colportage met ,,Vova", De Zeeuwse Stroom, alsmede door nat. soc. lectuur in het gemeentehuis te Scher penisse ter lezing neer te leggen, col lectant Winterhulp, deelname aan V-ac tie te Scherpenisse in 1941, geldelijke steun verleend aan Jeugdstorm, abonné van het „Nat. Soc. Dagblad" en ,,De Zwarte Soldaat". Frontzorgcollecte te Tholen georganiseerd in 1944, eed van trouw aan de Leider der N.S.B., radio toestel behouden. In 1942 aan de N.S.B. er W. J. Boogaart te Poortvliet schrifte lijk heeft verzocht de adressen op te ge ven van^lO personen, die in aanmerking kwamen voor tewerkstelling in Duitsland; in zijn schrijven d.d. 10 Febr. 1943 ge richt aan de Herrn Beauftragte des Reichs Kommissarfur Zeeland. Dam 6 te Middelburg en gedateerd 19 Febr. '43 in verband met zijn sollicitatie naar de functie van burgemeester van Scherpe nisse, zich onder meer uit te laten als volgt: „und ich versichre Sie, dass meine Absicht nur ist den Nazional Socialis- mus auch in den Niederlanden in allen möglichen Weisen zu förden" en dit schrijven te beëindigen met „Hou Zee, Heil Hitier". Benoemd is tot burgemeester van Scher penisse op grond van zijn lidmaatschap, in 1945 als wnd. burgemeester van Gies- sen-Nieuwkerk. Feursen en Schelluinen en daarvoor een salaris op basis van 4525.per jaar heeft ontvangen. 100.ontving van de Duitse Weer macht wegens aan de vijand verleende hulp bij de gevangenneming van twee Engelse piloten op het eil. Tholen in het jaar 1944. hulp heeft verleend aan een handlanger v. d. vijand door bij zijn schrijven van 26 Oct. 1943 de gemachtigde v. d. Lei der in Zeeland, de N.S.B.er Jan Dekker te Goes, drie, in dat schrijven met name genoemde personen op te geven, die voor uitzending naar Duitsland in aanmerking komen. in zijn kwaliteit van burgemeester te Scherpenisse inwoners vorderde voor het verrichten van werkzaamheden t.b.v. de D. W. in het najaar van 1944 te Arnhem in dienst van de Org. Todt arbeid verricht t.b.v. de vijand; getracht heeft .hulp aan de vijand te verlenen door zich bereid te verklaren in 1943 tot het verrichten van dienst bij het Nachschubbataillon des Wehrmachtbefehlshabers i. d. Nieder landen. •„En", zo vervolgt de secretaris „op grond van dit zijn handelen geacht moet worden zich desbewust te hebben gedra gen in strijd met de belangen van het Nederlandse volk". Het verhoor. De voorzitter zegt, dat in practisch elk dossier van het eiland Tholen de naam „Meerman" op de proppen komt en ge zien de lange dagvaarding hij wel een vooraanstaand N.S.B.er is geweest. Op desbetreffende vragen erkent be schuldigde tot het eind toe lid te zijn ge bleven, slechts korte tijd W.A.man te zijn geweest, geeft de tenlaste legging toe omtrent volksdienst, V.actie, wijk- hoofd, buurtschapshoofd (later uit hoofde van beroep) en Winterhulpactie. De voorzitter zegt dat hij verschillende functies met activiteit heeft vervuld en drager was van „ereteken" Strijd en Offer. De voorzitter: „Waarom aan Boogaart gevraagd om 10 namen van personen voor uitzending naar Duitsland?" Besch.: „Dit was in opdracht van Dek ker in Goes en ik deed het opdat geen Dr. Voet te Oud-Vossemeer Dr. J. Menger te St. Filipsland verkeerde mensen weggezonden zouden worden." Voorz.: „Dat begrip „verkeerde men sen", is juist de adder in het grasft De N.S.B.ers hadden hieromtrent een ver keerde mening." Besch.: „Ik ben aan ene kant zeer actief geweest, maar aan de andere kant heb ik vele dingen op de lange baan geschoven, waardoor deze niet door gingen. Ik heb dikwijls met die dingen geslofd'. Voorz.: Welke gevallen dan wel door gezet? Besch.: Waardoor iets gebeurd is, geen enkele, door mijn toedoen is nooit iemand wat in de weg gelegd. Voorz.: Zeker daar boft U bij, maar punt 8 (3 personen opgegeven aan Dek ker) een akelige geschiedenis, waarop ik nog terugkom. Besch. erkent dan gecolporteerd te hebben in Tholen en Scherpenisse en N.S.B.lectuur in laatstgenoemde plaats in de Raadzaal te hebben gelegd, echter niet met een bedoeling, want dan had ik kranten op de secretarie gelegd. Voorz.: Maar in Uw maandrapport als burgemeester van 14 Aug. 1943 staat, dat U de „Z.Str." enz. voor het secretarie personeel ter lezing hebt neergelegd en door allen geregeld wordt gelezen. Besch.: Dat is ook zo, maar ik heb het ook verschillende keren niet gedaan. Hierna wordt de zitting geschorst tot 2 uur. Na heropening wordt het verhoor voortgezet. De voorz. wijst er op, dat Besch. in de zomer '41 tijdens de V.actie toen Scher penisse's bevolking zo verbeten was, had moeten inzien, dat hij verkeerd was, ook de geestelijke voorgangers waarschuw den, zag U in de Duitser onze vijand dan niet, toen ze verraderlijk ons land binnenvielen? Besch.: Ja maar er was gecapituleerd... Voorz.: En daarvoor met de inval? Besch.: Ja, natuurlijk. Voorz.: Laat dat natuurlijk er maar af en hoe stond U tegenover de Joden vervolging Is het karakterloze van de N.S.B. U toen niet opgevallen Besch.: Niet mooi gevonden, maar bij ons waren geen Joden, zodat het niet zo opviel. Ik heb er ook wel over gepraat, maar men zei altijd, dat komt door de oorlogsomstandigheden. V.: U was ook bij de V-actie en de rel te Scherpenisse, waar met stenen is gegooid. U liet toen ook uit tegen Wachtmeester Wondergem, dat de poli tie er zich niet mee bemoeid had: Besch.: Ja, we hadden alleen last te Scherpenisse, het ging hard tegen hard, maar nadat dit gebeurd is, heb ik ge zegd, dat we er mee moesten ophouden. V.: Toen zijn er een paar jongens op gepakt. Hoe werden die namen bekend Besch.: weet er niets van. Hij erkent met v. d. Weele in Tholen de collecte Frontzorg te hebben georganiseerd, dat hij zijn radio mocht behouden en for meel tf>t aan de bevrijding burgemeester is gebleven. Vervolgens komt de voorzitter op de beschuldiging dat door hem 2 Eng. pilo ten werden aangegeven. In de zomer van '44 kwam iemand, aldus de V., in Tholen, (die zich dus ook al tot een handlanger wendde) en verklaarde U, dat hij 2 Eng. piloten had, die zijn door U aangegeven, waarvoor U een beloning van 100.ontving ?v Besch.: Dat zit zo. Op die dag kwam dhr. Poot en verklaarde dat die piloten hadden gezegd: Je moet het maar gaan melden. V.: Hebt U dan niet getracht samen met Poot die Engelsen uit de handen der vijand te houden Besch.: Nee, mijnh. de voorzitter, ik achtte het mijn plicht volgens de aan wijzingen te handelen. Toen Poot het kwam zeggen, had hij het al tegen ver schillende mensen verteld, omdat hij er ook mee tussen zat. Ik heb het echter niet overgebracht. V.: en toch kreeg U 100. Besch.: Dit kwam omdat ik een ma troos kende, die ik het vertelde, die wou me zeker een plezier doen en zorgde er voor dat ik 100.kreeg, waarvan ik eerst niet eens wist, waarvoor ze wer den toegezonden. V.: Wat is er van die piloten ge worden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1