r JAN OVEREENKAM Brammetje Flapoor en z'n Vrienden .J PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS BONNENLIJST Denk om uw bonkaarten heeft nogal bezwaren. van de verjaardag ter verzending moet worden aangeboden. Met het oog op de beperkte transportmogelijkheden, kan iedere geadresseerde in Indië slechts één verjaarspakket ontvangen en wel van de naaste verwante, die derhalve zo'n pakket gezamenlijk moeten verzenden. Behalve het Nederlandse Roode Kruis verlenen ook het Katholiek Thuisfront, het Pro testant Interkerkelijk Thuisfront, de Band Nederland-Indië en de A.M.V.J. hun medewerking aan deze pakketten- dienst. GESLAAGD Te Bergen op Zoom werd 11 Oct. jl. weer een examen Machineschrijven ge houden. Hierbij slaagden de volgende cursisten Adri Everaers en Adri de Muijnck te St. Annaland (met aanteke ning voor snelheid); Co Pleune te St. Maartensdijk: Wout Geuze, Corns. Over- beeke en Henk v. IJsseldijk te Poortvliet; C. v. d. Gouwe, Scherpenisse (met aan tekening voor snelheid) Allen genoten hun opleiding bij dhr. Koetsdijk te Stavenisse. Zondag 26 October 1947 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. v. d. Wiel nm. 3 uur Ds. v. d. Wiel Gereformeerde Kerk: 10 en 3 uur Ds. Binnema van Lands meer Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Donderdag 30 Oct. av. 7 uur Ds. Jongeleen te Noordeloos Ned. ProL Bond: nm. 3 uur Ds. H. F. C. de Boer te Bergen op Zoom OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. GoVerts - Voorbereiding H. Avondmaal nm. 2.30 uur Ds. Goverts - H. Doop In beide diensten Oogstcollecte Donderdag 30 Oct. nm. 19.30 uur Jong Hervormden Gereformeerde Kerkt 10 en 2.30 pur Ds. Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Ds. van Leeuwen uit Tholen Donderdag 30 Oct. 2.30 en 6.30 uur Ds. Bijl uit Katwijk ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 9.30 uur Dhr. de Jong nm. 2 uur Dhr. de Jong In beide diensten coll. Ziekenfonds Gereformeerde Gemeente: '9.30, 2 en 5.30 uur de heer Dieleman van Rotterdam STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. de Bres nm. 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Leeskerk (vac. Stavenisse) nm. Ds. de Bres - H. Doop Maand, collecte Verwarming Oud-Geref. Gemeente: 9.30 uur Ds. van Leeuwen van Loenen a.d. Vecht - Bediening H. Avondmaal nam. 2 uur idem Bevestiging Diaken av. 6 uur idem, Oogstpreek Rehoboth nm. 6.30 uur Ds. Jac. de Vos te Rotterdam-V reewijk SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman 2.30 uur Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente: vm. en nm. Ds. Visser av. Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij nm. 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: vm, en nm. Leesdienst av. Ds. Visser Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. Lanriing uit Fijnaart ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10.10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Marsman van Bruinisse - Opbouwcol, voor Bruinisse Donderdag 30 Oct. nm. 7.30 uur Her denking Kerkhervorming Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst NIEUW -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: nm. 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij BEVESTIGING EN INTREDE Ds. v. d. WIEL TE THOLEN Zondagmorgen had in de stampvolle Ned. Herv. Kerk te Tholen de bevesti ging plaats van Ds. B. G. A. v. d. Wiel, thans Ned. Herv. Pred. alhier door Ds. Vreugdenhil van Gorinchem. Ds. Vr. had als tekst gekozen: Hebr. 412: „Want het Woord Gods is levend en krachtig, en scherpsnijdender dan enig tweesnijdend scherp zwaard, en gaat door tot de verdeling der ziel, en des geestes, en der samenvoegselen, en des mergs, en is een oordeler der gedachten en der overleggingen des harten." Na de bevestiging werd de nieuwe herder en leraar staande toegezongen: Ps. 1343 en sprak Ds. Vreugdenhil hem toe, daarbij wijzende dat een band met de scheidende gemeente werd ver broken, doch dat hetzelfde Woord en dezelfde God bleef. Hij wenste hem Gods zegen toe in zijn nieuwe gemeente, al voorzag hij dat het er in het algemeen voor de Ger. Bonders niet gemakkelijker op werd in deze wereld. Des namiddags deed Ds. v. d. Wiel, zo mogelijk in een nog voller kerkgebouw zijn intrede met als tekst: Math. 17:8: „En hunne ogen opheffende zagen zij niemand, dan Jezus alleen." Na de preek sprak Ds. v. d. Wiel tot zijn vrouw, ouders en familie, vervolgens tot de Kerkeraad, daarbij de hoop uit sprekend, dat er goede samenwerking mocht zijn om daarna ook de Kerkvoog den en Notabelen te danken voor de goede zorgen aan de pastorie besteed. Ds. Vreugdenhil, bij wie hij nog op Cate chisatie had gegaan, dankte hij voor het bevestigen en voor de prediking van die morgen, terwijl hij een bijzonder dank woord richtte tot Ds. W. Vroegindeweij, die zijn beurt die morgen had afgestaan aan Ds. Vreugdenhil. Ook met de Ring broeders op het eiland hoopte hij vrucht baar samen te kunnen werken. Tenslotte bracht hij ook een woord van dank aan de vertegenwoordiger van de Burgemees ter, wethouder v. d. Berge voor diens aanwezigheid, alsmede een ouderling uit' zijn vorige gemeente en verder organist en koster. Hierna kreeg Ds. Vroegindewij het woord, die memoreerde, hoe hij na het vertrek van Ds. v. Oost als consulent in deze gemeente was werkzaam geweest en nu dankbaar was, dat ze weer een eigen herder en leraar had ontvangen. Hij dankte de Gemeente en Kerkeraad voor haar vertrouwen en samenwerking en wenste de nieuwe leraar een gezegende arbeid toe. Ds. Goverts sprak vervolgens namens de Ring en Classis en heette Ds. v. d. Wiel hartelijk welkom in deze Kring. Voorts voerde nog het woord een oud- Kerkeraadslid en vriend en een ouderling namens de Kerkeraad van Linschoten. Ouderling de Korte dankte de scheidende consulent Ds. Vroegindeweij voor het vele werk, w.o. ook beroepen, dat hij ten tijde van zijn consulentschap had verricht en verzocht daarna de gemeente samen te zingen uit Ps. 68 10. OUD-VOSSÈMEER Ds. S. G. J. Goverts, Ned. Herv. pred. alhier ontving toezegging van beroep naar Waspik. SCHERPENISSE Ds. A. Visser, predikant bij de Geref. Gem. alhier ontving een beroep naar Genemuiden. ST. FILIPSLAND Voor het beroep bij de Geref. Kerk te Anna Jacobapolder (bedankte dhr. Struis, cand. te Rotterdam. DANKDAG' Deze dag voor alle gezindten op het eiland Tholen op dezelfde datum te houden is wel de mooiste oplossing. Behoudens een enkele uitzondering lukte dit gewoonlijk. Het schijnt echter, dat er deze keer meer moeilijkheden zijn om dat voor elkaar te krijgen. De bedoeling is Woensdag 5 November dankdag te houden. Nadere mededelingen a.s. week. voor het tijdvak van 26 October t.e.m. 8 November 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q01 Brood 800 gram brood Q01 Boter 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet 100 gram vlees 400 gram vlees 4 liter melk 6 liter melk 6J-2 hteft melk 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 50 gram cacao 1600 gram brood 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 800 gram brood Q02 Boter Q—03 Boter Q—01 Vlees Q—02 Vlees Q—01 Melk Q—03 Melk Q—05 Melk Q—01 Div. Q02 Div. Q03 Res. Q04 Res. Q06 Res. Bonkaarten KD, KE 711 Serie Q Q11 Brood 800 gram brood Q11 Boter 250 gram boter Q12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet Q11 Vlees 100 gram-vlees Q12 Vlees 100 gram vlees Q13 Melk 10 liter melk Q15 Melk 10 liter melk Q11 Div. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Q12 Div. 50 gram cacao Q13 Res. 800 gram brood Q14 Res. 100 gram rozijnen (voorinlevering) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en ziêken) (Serie Q Q21 Brood 800 gram brood Q21 Boter 250 gram boter Q22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet Q21 Melk 5 liter melk Q21 Vlees 300 gram vlees Q22 Vlees 100 gram vlees Q21 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Q21 Eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 October worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 27 Oct. mag worden gekocht. De bonnen Q 14 Reserve voor rozij nen moeten uiterlijk op Zaterdag 8 Nov. bij een detaillist worden ingeleverd. a.s. week worden de bonkaarten voor de 13e en 1ste periode uitgereikt TE THOLEN: Zaterdag 25 Oct., de letters H en I TE POORTVLIET: Maandag 27 Oct., de letters S t/m Z TE OUD-VOSSEMEER: Dinsdag 28 Oct., de letters O t/m Q TE ST. MAARTENSDIJK Woensdag 29 Oct., de letters M t/m P TE SCHERPENISSE: Donderdag 30 Oct., de letters Q t/m S TE ST. ANNALAND Vrijdag 31 Oct., de- letters J t/m L Medebrengen: stamkaarten, inlegvellen, titelstrook lopende bonkaart, waaraan bon 711. AANVRAGEN TOESLAG BIJZ. ARBEID 13e PERIODE 1947 en lste PERIODE 1948 De Leider van de Distributiedienst Tholen maakt bekend, dat alle personen, die zware, giftige, vuile en langdurige arbeid verrichten, in de week van 27 Oct. Misschien herinneren de-lezers nog, dat Kees de laatste keer niet bepaald in z'n humeur was. Hoe geheel anders was dit de afgelopen week, toen ik hem op een avond bezocht. Eenzaam als ik als vrij gezel ben, prikkelde het me een weinig te zien hoe Kees en Kee er weer het beste van maken gedurende de lange avonden. Aan tafel vlak onder de lamp zat vrouw lief een broek te verstellen en neuriede daarbij zachtjes voor zichzelf: toen onze mop een mopje was. Het paste bij de omgeving. Kees zat achterover in een luie stoel met een sigaar, die tamelijk gelijk brandde, de krant te lezen.. En met een: „ha die ouwe" werd ik door hem begroet. Onmiddellijk daarop kwam ik de oorzaak yan het goede humeur te weten. Het simpele feit, dat er met ingang van 1 Oct. jl. voor de zelfverzorgers weer een varkentje in de kuip kan komen was de aanleiding geweest. Dat hij voor die tijd niet in z'n humeur was, kwam door de vleesloze pot. Kee had het toen nog moeilijker. Zij zat ook vleesloos, maar niet zuurloos, als ze 's middags naar Kees gluurde. Maar dat is sinds 1 Oct. ver anderd. Er werd een varkentje in de ton gekwakt. En hangt een aangename geur in Kees keuken en Kees barometer staat op: zeer goed 1 Hij blies de loftrompet over brug- bouwers, raadsleden, voorzitters, ministers en andere brugbemoeials. Hij hemelde onze busondernemers op en beloofde zichzelf de chauffeurs per rit (hij gaat eens per jaar op reis) 5 cent fooi te geven. Hij ontkende ten sterkste, dat een goed wachtlokaaltje te Tholen op de standplaats voor autobussen dringend nodig was. Tenslotte neuriede hij met Kee mee over het mopje dat een mopje was. Dit alles maakte mijn eenzame humeur humeuriger. En ik vroeg hem sarcastisch of hij het al wist, dat er sprake is dat de sigaretten van de bon gaan iqet 1 November en dus niet meer te krijgen zijn. Of als je het geluk eens mocht hebben, je dan voor de beroerdste stinkstokken 90 cent mag betalen. Of hij daaruit niet begreep, dat het voortaan alleen maar voor de man met duiten mogelijk was zich in een behoorlijk rokertje te verlustigen. En ik wees hem er op, dat het nog maar een gerucht- is dat- weer tegengesproken werd, maar dat geprotesteerd moet worden, voor het officieel wordt. En dat die Tholenaars hebben kunnen feesten, nu ze hun brug kwijt zijn, kon ik ook al niet begrijpen, wierp ik er tus sendoor om z'n doordraverijen dood te drukken. En of hij het' wist, dat de Rekenkamer aan het rekenen is geweest en daarbij tot de ontdekking kwam, dat er lui zijn in ons lieve landje die met geld gesmeten hebben Zing liever niet van toen onze mop een mopje was, bromde ik mezelf steeds meer ophitsend, zing liever het volgende D'Algemene Rekenkamer Is aan 't rekenen gegaan. Ik heb samen met die heren Eventjes versteld gestaan. Honderdduizend goede guldens Zijn voor 't Rijk een habbekras Ze betalen zo'n bedragje Of het maar een kwartje was. Dure borrels en dinertjes Voor een hand van 't aardse slijk. Toe maar jongens, 't kan wel lijden 't Gaat op kosten van het Rijk. Als het Rijk te veel te kort komt Wordt de duimschroef aangehaald. Veel dinertjes, veel belasting -r- Want de kleine man betaalt. Leren officierenstokjes In het buitenland besteld 't Zal bepaald wel nodig wezen Hup daar gaat je goeie geld. Als „Reveille" opgevoerd wordt, Ook op kosten van de staat, Kost die revue een vijf en twintig Goede guldens per soldaat. Ja, Reveille dient geblazen Door het Nederlandse volk. Zij daarvan dit kleine rijmpje Reeds bescheidenlijk de tolk. Blaas die heren van het stoeltje Die niets beter kunnen doen, Dan de vrije Nederlander Te behandelen als citroen. 't Zal më denk ik, niet veel helpen Da's helaas de grote strop Zulke mensen lopen meestal Met een bordje voor de kop! Zo, zing dat nu maar eens Kees, maak daar nu maar een wijsje van, besloot ik min of meer opgelucht door deze ont boezeming. Maar Kees was dit keer niet voor verbetering vatbaarhij knip oogde me even toe en begon nu hardop van „toen onze mop, enz. Het einde hiervan hoorde ik niet meer, want ik ontvlood de lichtzinnige, ik ontvlood ook de huiselijke sfeer van Kee en Kees. Jan tot en met 1 Nov. 1947 een aanvraag formulier MD 223-81 op de pl. distri butiekantoren moeten afhalen. In tegenstelling met reeds eerder ge publiceerde berichten komen de land- en tuinbouwarbeiders thans het gehele jaar in aanmerking voor toeslag. Personen, die geen zelfstandigbedrijf uitoefenen, moeten hun formulier door de werkgever laten tekenen. Deze formulieren moeten op onder staande dagen, onder overlegging van de Tweede-Distributiestamkaart, worden in geleverd. fHOLEN Maandag 3 November POORTVLIET Zaterdag 8 November SCHERPENISSE Vrijdag 7 November ST.MAARTENSDIJK Maandag 3 Nov. STAVENISSE Woensdag 5 November ST. ANNALAND Dinsdag 4 November O.-VOSSEMEER Donderdag 6 Nov. Ten overvloede zij er op gewezen, dat de te verrichten werkzaamheden nauw keurig omschreven op het formulier die-1 nen te worden vermeld. Onvolledig ingevulde formulieren wor den zonder meer ter zijde gelegd. Tholen, 23 October 1947. De Leider voornoemd. (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN „En tot zolang kan de machine ons nog goede diensten bewijzen besloot hij. De machine werd naar een geschikt terrein gevoerd, en daar stegen ze op. Mr. Habberton aan het stuur; de schilder, Bram en de anderen er achter. Ze konden er met moeite allemaal in. Het was prachtig weer, en met kloppend hart zagen ze de oude stad Tunis beneden zich verdwijnen. Terwijl de vliegmachine over het Afrikaanse woestijngebied vloog, keken Bram en z'n vrien den de ogen uit, in de hoop, bekende plekjes te zullen ontdekken. Nu, dat duurde een poosje De avond begon al te vallen, en ze hadden al onvermoeid naar alle kanten rondgevlogen, toen Bram opeens uitriep: „Daar heb je het huis van Sheik Ben Aboe 1" Tom sfchreeuwde nu in zijn negertaal, dat Mr. Habberton dalen moest, en de machine streek, na een paar keer rondgevlogen te heb ben, precies voor het huis van den Sheik neer. Deze kwam al op het gesnor aanlopen en lachte verrast op het gezicht van zijn oude kennissen. Maar achter Ben Aboe stond nóg iemand, en die keek helemaal niet vriendelijk DISTRIBUTIEKRING ZIERIKZEE ST. FILIPSLAND - Indiening aanvragen toeslag voor bijzondere arbeide 13e periode 1947 en le periode 1948 De Directeur van de Distributiekring Zierikzee maakt bekend, dat het indienen van aanvragen bijzondere arbeid voor de 13e periode 1947 en de le periode 1948 als volgt dient te geschieden Afhalen formulieren Alle aanvragen moeten worden inge diend op nieuWe aanvraagformulieren. Deze aanvraagformulieren moeten door of namens de werkgevers worden afge haald gedurende de bekende zittingsuren in de week van 27 October tot en met 1 November 1947 a.s. Indiening formulieren Het invullen van de formulieren moet geschieden door de werkgevers. Op elk formulier is aangegeven, wanneer dit moet worden ingeleverd. Toeslag bijzondere arbeid voor personen, werkzaam in de land- en tuinbouw Ook voor personen, werkzaam in de land- en tuinbouw kan op bovenge noemde wijze toeslag bijzondere arbeid voor de 13e periode 1947 en de le peri ode 1948 worden aangevraagd. De toe gezonden afschrijvingsbewijzen moeten echter mede worden ingeleverd. PRATEN EN DOEN De ChineeSche courant „Sin Wan Pao" schrijft in een artikel, waarin zij de houding der verschillende grote mogend heden analyseert De Fransen praten eerst en gaan direcht daarna tot handelen over; De Engelse praten en handelen te ge lijker tijd. De Amerikanen gaan eerst over tot handelingen en praten daarna; De Russen praten nooit zij doen alleen iets; Molotows lijfspreuk is: „Veni, vidi, veto'!' (Kom, zie en verbied); De Chinezen praten aan een stuk en doen nooit iets. De Nederlanders werden weliswaar niet genoemd, maar zijn wij niet de Chinezen van Europa UITZONDERINGSGEVALLEN Nederlanders, die deze zomer een be zoek aan Ijlew York brachten, zagen daar in restaurants enz. bordjes met de tekst: „Verboden voor Joden, niet voor negers". Aangezien de meeste blanken niet bijzonder gesteld zijn op het contact met negers en de negers zich in het algemeen niet met het joodse vraagstuk bezig houden, moeten deze lokalen wel een zeer bijzondere cliëntele hebben.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3