NIWIN NIWIN THOLEN lezing restauratie kerk OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Steunt de Niwin-actie Kerstpakketten STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND SPORTHOEKJE INDISCH HOEKJE Slechts een plicht» cent af. Toen is met dhr. Sakko ge sproken, die wil het op dezelfde manier doen voor 960.(dus ook niet af- verven). Daar er echter dit jaar geen tijd meer voor zal zijn, stellen B. W. voor deze kwestie aan te houden tot 1948, waartegen niemand bezwaar maakt. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de Inspecteur L.O. er op wees, dat het verbouwde gymnastieklokaal enkel mag worden afgestaan t.b.v. een gymnastiek- ver. Voor andere verenigingen, dus ook voor de muziek is dat niet toegestaan. De leden vinden dit een harde maatregel, daar een of andere vereniging dit toch zeker wel eens nodig heeft. Rondvraag. Dhr. v. Houdt merkt op, dat het post kantoor aan het ene eind van het dorp staat en stelt voor een brievenbus aan het andere eind te plaatsen, bijv. bij Potter. De voorzitter meent, dat het toch niet zover is, maar zal het overwegen. Dhr. v. Houdt merkt ook op, dat de afwerking bij Hollebrandt nog steeds op zich laat wachten. De voorzitter ant woordt, dat het nog niet gelukt is dit voor elkaar te krijgen. Dhr. G. KJ. J. Krijger vraagt of de personen, die hun huizen kwijt zijn een nieuwe woning van de gemeente kunnen overnemen en of B. W. dus bereid zijn te verkopen. De voorzitter: „Als dit toelaatbaar is, zeker." Dhr. v. Ast. is er ook voor. Allen vin den dit goed.. Daarna sluiting. COLLECTE De gehouden collecte t.b.v. het Groene Kruis afd. Tholen, bracht 106.97 op. EVEN VERPLAATSEN Dinsdagmiddag was er aan het Thoolse veer, ondanks de brug, nog weer eens een verkeersstremming. De oorzaak hier van was, dat de 5 ton wegende beton molen van de1 Thoolse naar de Brabantse kant vervoerd moest worden. De beton molen werd op een vrachtauto geladen en zo vervoerd. Hierdoor was het verkeer ongeveer een uur gestremd. Nu blijven we er af of het noodzakelijk was, dat die betonmolen op zo'n hoge vracht- autobak geladen moest worden om aan de andere kant te komen, maar we menen toch zeker, dat het niet bepaald nood zakelijk was, dat dit overdag plaats had en het verkeer hierdoor een uur werd vertraagd. Opzichter W. J. Reder, die het dagelijks toezicht heeft op de Restauratiewerk zaamheden van de Ned. Herv. Kerk alhier en bouwkundige is bij Monumen tenzorg, is voornemens binnen enkele weken een lezing te houden voor het Nut te Tholen, over de restauratie van de Kerk. BURGERLIJKE STAND Geboren: 11 Oct. Corrie, dt. van S. L. van Luijk en M. van Gilst 14 Oct.: Jan, zn. van P. K. Roukema en D. J. Bergers 15 Oct.: Jacobus, zn. van J. Blaas en J. C. Jansen 14 Oct.: Maatje Lydia, dt. van A. A. Duine en J. J. Bout 19 Oct.: Petrus Marinus Joseph, zn. van M. M. Oerlemans en E. Huijsmans 22 Oct.: Beatrice Maria, dt. van W. J. Reder en J. Geuzebroek Getrouwd: 16 Oct.: H. G. v. Stee, 25 jr'. en E. A. Verkamman, 30 jr. Overleden: 9 Oct.: Johannis Bazen, 79 jr. echtgen. van H. P. Praat 5 Oct.: te Bergen op Zoom: Willem Marinus Geluk, 88 jr. weduwn. van C. J. Bestebroer LICHTING 1949 Deze lichting, waarvan in deze ge meente 10 personen staan ingeschreven, wordt op 3 November a.s. te Breda gekeurd. JUBILEUM Op 31 October a.s. hoopt het echtpaar Aarden-Steijns de dag te herdenken, dat ze 40 jaar geleden te Oud-Vossemeer in het huwelijk traden. LEESBIBLIOTHEEK Door het Bestuur der Chr, Volks bibliotheek alhier is een partij nieuwe boeken aangekocht. Nu de lange avon den komen, zullen velen weer van de uitgebreide bibliotheek gebruik willen maken. De zittingsuren zijn bekend. HET NIEUWE BANKGEBOUW GEOPEND Zaterdagmiddag 18 October des nm. 3 uur werd in de zaal van hotel „De Gouden Leeuw" een buitengewone alge mene vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank te St. Annaland. „Buitengewoon" was deze vergadering omdat ze verband hield met de opening van 't nieuwe Bankgebouw in de Dorps weg. Behalve Bestuur en Raad van Toe zicht waren een 70 leden aanwezig, toen de voorzitter, dhr. A. Bergers deze ver gadering opende met een welkomswoord, inzonderheid tot de ere-leden en Burge meester Boogaard. Vervolgens releveerde de voorzitter de groei van het Bank wezen. Spoedig na de oprichting in 1913 kwam de Bank tot grote bloei, dank zij de activiteit van het Bestuur onder voor zitterschap van wijlen dhr. Slager en met als kassier wijlen dhr. A. Goedegebuure Az. De bank heeft ook grote moeilijk heden vooral tijdens de laatste oorlog en grote schommelingen gekend. On danks dat mocht ze het vertrouwen van haar leden behouden en heeft ze nooit met verliezen gewerkt. De evacuatie bracht een grote daling in de omzet, de geldsanering bracht enorme bezwaren, doch in 1945 werd reeds een omzet van ongeveer 7 millioen gulden bereikt, in 1946 was het een nog hoger bedrag. Daarna herinnert de voorzitter er nog aan, hoe meerdere malen in vergaderin gen van bestuur en R.v.T. gesproken werd over een doelmatiger pand als Bankgebouw, Een goede gelegenheid kwam er eerst, toen Dr. van És zijn voormalige woning te koop aanbood, op welk bod werd ingegaan. Dit pand, in de Dorpsweg A 76, had door inundatie ook veel geleden en het herstel onder vond veel stagnatie door het vele werk van de plaatselijke ambachtslieden, zodat het schilderswerk zelfs aan vaklui van elders moest worden gegund. Thans, aldus de voorzitter, staan we op het punt het naar de eisen des tijd ingerichte pand in gebruik te nemen. Ondanks de hoge verbouwingskosten is het gebouw geheel uit de gevormde reserve's ge financierd. Spr. besluit met de wens dat o.a. het personeel een prettige werkkring in het nieuwe Bankgebouw mag vinden. Na dit openingswoord houdt burge meester Boogaard 'een korte toespraak, waarin hij wijst op de ijver en voort varendheid van het bestuur en de R.v.T. door zulk een pand in gebruik te kunnen nemen. Ook hij is er ten volle van over tuigd, dat het oude kantoor niet meer aan de eisen voldeed en feliciteert be stuur, R.v.T. en kassier dan ook hartelijk met deze aanwinst.- Notaris Bierens sluit zich gaarne bij vorige spreker aan. Hij hoopt dat de ver standhouding zal blijven zoals ze thans is, in het belang der bank daar de Boerenleenbank van St. Annaland in Nederland zeer goed staat aangeschreven. Thans krijgt ze een gebouw, wat ze waardig is. De lange ongezellige wacht- uren, die men in het oude gebouw staande moest doorbrengen en waarop misschien niet ten onrechte wel eens critiek werd uitgeoefend zijn nu voor bij. Spr. feliciteert allen die hebben mee gewerkt aan de tot standkoming van het nieuwe pand en noemt het een heugelijke gebeurtenis. Hij meent dat een goede keus is gedaan, ook al is het gebouw niet midden in het dorp gelegen. Wellicht breekt de tijd aan dat ook de Dorpsweg van een goede bestrating zal worden voorzien. De voorzitter dankt de sprekers en zegt dat het hem genoegen doet, dat er zoveel belangstelling aan de dag wordt gelegd bij deze gebeurtenis. Hij hoopt, dat er bij de jaarlijkse vergaderingen voortaan evenveel belangstelling zal zijn. Hierna dankt de kassier, dhr. A. D. Goedegebuure Azn. het bestuur en de R.v.T. voor de voortvarendheid waar door een dergelijk gebouy voor het personeel beschikbaar is gesteld. Na sluiting der vergadering door de voorzitter werd er gelegenheid gegeven om het nieuwe gebouw te bezichtigen, waarvan door vele leden gebruik werd gemaakt. Het mooie bankgebouw bevat een ruim kantoor voor het personeel, dit in de vroegere garage van dokter van Es, daarachter de -hal en een geriefelijke wachtkamer voor de cliënten. Naast het kantoor een aparte spreek- en werkkamer voor de kassier. Boven bevindt zich een ruime vergaderzaal voor bestuur en R.v. T. Het geheel voorzien van nieuwe De NIWIN zorgt voor het welzijn van militairen en burgers in Indië. Wie snel helpt, helpt DUBBEL Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië moderne meubilering en centrale ver warming. Bestuur, Raad van Toezicht en leden kunnen trots zijn op deze nieuwe aan winst. GESLAAGD Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor scheikundig ingenieur onze dorpsgenoot J. T. Stoutjesdijk. OOGSTCOLLECTE De Zondag jl. in de Ned. Herv. Kerk gehouden oogstcollecte bracht op voor de Diaconie 1000.voor de Kerk 1021.76, totaal 2021.76. ONGEVALLEN J. Geluk alhier viel deze week met een zak gerst op z'n rug en kwam hierbij op een ploeg terecht, waardoor een rib werd gebroken. Het dochtertje van A. van Driel viel van de zolder en werd met een hersen schudding opgenomen. GESLAAGD Onze oud-dorpsgenoot F. P. Goede gebuure J.Lzn. slaagde dezer dagen voor kommies. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT LICHTING 1948 De Burgemeester van Stavenisse maakt bekend dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1948 zijn ver zonden. Zijn er in 1928 geboren manne lijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een derge lijke oproeping of een bericht van niet- inschrijving niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 10 Nov. a.s. ter gemeentesecretarie aanmelden. Stavenisse, 22 October 1947 De Burgemeester L. A. Verburg VOOR BENOEMING BEDANKT De bij raadsbesluit van 2 October jl. benoemde heer J. Valkhof te 's Graven- hage tot hoofd van de O.L.School alhier, die deze benoeming aannam, is thans op dat besluit teruggekomen en bedankte dezer dagen. ZANGVERENIGING Op 30 October a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te St. Filipsland een her denkingsdienst worden gehouden van de ^Kerkhervorming. Behalve het kerkkoor van St. Filipsland, zal ook onze Zang vereniging „Nieuw Leven" hierbij haar medewerking verleenen. NIWIN-COLLECTE De ter plaatse gehouden Niwin-collecte bracht 455.op. Een mooi bedrag voor deze gemeente. SCHIP OMHOOG Op het zgn. Kleine Schorre voor de haveningang van St. Maartensdijk voer het schip van dhr. Bevelander 16 Oct. jl. omhoog. Het zit goed vast ook, want enkele dagen heeft men tevergeefs ge poogd het los te krijgen. ER WORDT AAN GEWERKT Met de bouw van de 20 woningwet woningen is de firma W. Blaas uit Tholen begonnen. De funderingen zijn reeds uitgezet, spoedig vangt het graaf werk aan. Naar wij vernemen hoopt men voor de invallende vorst het betonwerk klaar te hebben. EEN NIEUWE AANWINST Zaterdag jl. werd de nieuwe meubel- zaak van dhr. M. L. Pleune alhier ge opend. Er was Zaterdag voor het mooie pand in de Kaaistraat, waaraan moeite noch kosten gespaard zijn, grote belang stelling. Zowel beneden als op de eerste verdieping zijn er toonkamers, die de tijd in aanmerking genomen reeds een mooie sortering meubelen te zien gaven. Het geheel was keurig ingericht. De uit voerders hebben beslist eer van hun werk Ter gelegenheid van deze gebeurtenis waren verschillende bloemstukken aan de eigenaar aangeboden. De keuze voor meubelzoekende Smerdiekenaars is hier mede verhoogd. En keuze dicht bij huis is verreweg het gemakkelijkst. VLEKZIEKTE Bij het varken van dhr. L. Deurloo is vlekziekte geconstateerd. Daar de slacht tijd is aangebroken, heeft dit enige on gerustheid veroorzaakt. DE SCHELDETOCHT Deze tocht is, zoals reeds eerder mede gedeeld, georganiseerd door de W.S.V. „Op Stap" alhier en beloofd een succes te worden. Dertien verenigingen schreven reeds in. Wanneer dan een terugblik wordt geworpen op de vorige tocht, toen nog geen 100 personen inschreven, kan men thans hoogst tevreden zijn. Meer dan 250 personen zullen thans deel nemen. Toch is er ook nog iets teleur stellends op te merken. Behalve Scherpe- nisse, waar 37 personen inschreven, kwam tot op heden slechts 1 deelnemer van de andere plaatsen op ons eiland. Is er werkelijk zo weinig animo voor de wandelsport Is deze tocht misschien ook iets voor „Olympia" te Tholen. En waar blijft de aangesloten ver. van St. Annaland. En de vrienden, die de „ronde van Tholen" liepen Laat onder staande lijst ook voor anderen nog een aansporing zijn om aan deze tocht deel te nemen. Ingeschreven hebben „Longa", „Thor" en „Rock" van Roosendaal met resp. 10, 15 en 14 pers. „Kievieten", Steeds Voorwaarts" ed „G.W.B. van Breda met resp. 30, 20 en 14 pers. „P.T.T. en „Ezas" te Tilburg ieder met 20 pers. „Marithon" en „De Jonge Garde" van Eindhoven met 30 en 45 pers. „Prinsevlag" te Dordrecht met 13 prs. „Rode Kruis" afd. Eil. Tholen met 10 pers. „Op Stap" Scherpenisse met 37 pers. Totaal 268. JAARVERGADERING MEISJESVERENIGING De M.V. „Dient elkander" alhier hield in de Raadszaad van het Gemeentehuis haar jaarvergadering onder leiding van de presidente Mevr. Krijger-Burger. Op deze 2e jaarvergadering waren, naast plaatselijke genodigden ook afgevaardig den van St. Annaland, Tholen en Scher penisse tegenwoordig. Na opening en verslag van penningmeesteresse en secre taresse werd een inleiding gehouden door Mej. Mina van Houdt in verband met de naam der vereniging: „Dient Elkander". Ook werden enkele gedichten voorge dragen. Enkele afgevaardigden feliciteer den de vereniging. Het geheel had een prettig verloop en er ontbrak alleen wat meer belangstelling van het publiek aan. GESLAAGD voor kommies dhr. A. v. d. Welle te Anna Jacoba Polder. Vriendschappelijke wedstrijden S.V.O. 2 W.H.S.: 0—4 Vrederust Smerdiek: 21 VOETBAL Er zijn voor a.s. Zaterdag nog geen Competitie-Voetbal-wedstrijden vastge steld. DAMMEN EN SCHAKEN Deze week werd de derde ronde dam men en de tweede Schaken gespeeld in de onderlinge competitie van de Thoolse Dam- en Schaakclub. De uitslagen luiden Da m m e n Afdeling A D. de Vos A. M. Geluk 0—2 P.v. NieuwenhuijzenM. Korsman 20 Afdeling B F. Openeer E. Koppelaar 20 J. NiemantsverdrietM.C.Meerman 02 J. v. Elsacker A. Noorthoek 11 Schaken: J. v. Oeffelen C. J. Beaudoux 10 M. Quist A. Dekker 01 G. H. Streutgers A. Heusevelt 01 A. de Vries A. v. d. Heijden 10 VOOR DE KERSTPAKKETTEN 1 Tijden de bruiloft van het bruidspaar Van Stee-Verkamman te Tholen werd voor de Kerstpakketten gecollecteerd en hierbij 55.50 ingezameld. Hiervan zijn 11 etiketten verzonden door de pl. secre taris te St. Annaland. VERJAARDAGSGROETEN Zo de Heere wil en hij leeft, hoopt onze geliefde Zoon, Korp. A. J. v. Over- beeke, Reg. No. 251107000 - 2e Comp. 2-14 R.I. Bat. Zeeland - Veldpost Padang op 7 Nov. zijn 22ste geboorte dag te herdenken. Hartelijk gefeliciteerd door Vader, Moeder en zijn Zuster Riena en verdere familie. Oud-Vossemeer. Oct. 1947 DE 24e WERELDSPAARDAG De macht van het kleine Als ieder Nederlander, klein en groot, I cent per dag spaart, bedraagt de ge zamenlijke besparing per jaar bijna vijf en dertig millioen gulden. Met die ene dagelijkse cent van alle Nederlanders kunnen dus bruggen gebouwd of hersteld worden, en wegen verbeterd. Die brug gen en wegen besparen het verkeer het maken van omwegen. Daardoor besparen wij weer benzine, banden en zelfs hele auto's, want door de kortere afstanden en betere wegen is er minder slijtage, zodat de wagens langer meegaan. En met de aldus gespaarde deviezen kunnen we Lijkt het U te veel op de pot met honing uit de fabel van Lafontaine En toch is het zo en het is zelfs maar één voorbeeld van de mogelijkheden, die de spaarzaamheid ons opent. Het is maar één van dè vele manieren, waarop de macht van het kleine tot uiting kan komen. Maar om deze macht te kunnen uit oefenen, moeten de vele kleintjes tezamen één grote macht kunnen worden en daar voor zorgt nu de spaarbank. Wie zijn spaargeld naar de spaarbank brengt, wordt mede-bouwer aan wegen en brug gen. „Dat is nu alles goed en wel", zegt de man, die aan zichzelf denkt, „maar wat schiet ik er zelf mee op Dat zal U meevallen: In de eerste plaats zorgt de spaarbank ervoor, dat de kleine be sparingen, waarvoor men nu eenmaal geen staatspapieren of aandelen kan ko pen, toch rente dragen. „Maar ik kan niet sparen, ik kom zelfs tekort", zegt een ander. Tien tegen één, dat degene, die dat zegt, toch spaart. Een degelijke huisvrouw zei ons onlangs: „Ik heb nooit gespaard en ik heb het mijn kinderen ook nooit geleerd". Stil zwijgend antwoord: een verbaasd gezicht. „Ja", zegt ze dan, „ik heb natuurlijk wel altijd wat opzij gelegd voor de grote din gen, kleren en zo". Onze wedervraag: „Maar noemt U dat dan geen sparen We moeten elkaar niet misverstaan. Spa ren is niet „over hebben". Juist als we tekort komen, moeten we sparen, want dat is dan de enige manier om te kunnen kopen, wat we nu eenmaal toch nodig hebben. Het mag misschien wat langer duren, maar ook voor ons zelf vormen de vele kleintjes op de duur het bedrag, dat wij nodig hebben voor de grotere aanschaf fingen. En dan is het spaargeld bij de spaarbank veilig. Veilig -niet alleen tegen brand, diefstal, enz., maar ook tegen de verleiding het geld voor iets anders te gebruiken. En dan is U toch ook nog medebouwer aan bruggen en wegen. Dat is het wonder van het sparen. Het nut van de Wereldspaardag is dit, dat hij ons aanleiding geeft ons op de waarde van het sparen voor enkeling en samenleving te bezinnen. VERJAARSPAKKETTEN VOOR DE MILITAIREN IN INDIE Na veel tijd van voorbereiding is dè Nationale Inspanning Welzijnsverzorging Indië (NIWIN) erin geslaagd om te vol doen aan een verzoek, dat haar reeds lange tijd van talloze zijde werd ge daan, n.l. het zenden van een pakket naar de verjarende militairen in Indië. Het NIWIN-verjaarspakket opent de mogelijkheid vanuit Nederland een per soonlijk pakket te sturen, dat op de ver jaardag aan de geadresseerde in Indië wordt uitgereikt. De samenstelling van dit pakket wordt geheel aan de afzender overgelaten, waarbij men zich echter moet richten naar de aanwijzingen, die zijn afgedrukt op het bij de speciale dozen behorend pakpapier. De pakketten worden voor verscheping gecontroleerd. Deze dozen, vergezeld van papier, touw, etiket en P.T.T.-adreskaart kunnen a 2.worden aangevraagd bij de plaatselijke NIWIN-comité's en bij de Intendance van het Nederlandse Roode Kruis, Leeghwaterplein 27, Den Haag. In deze prijs zijn alle kosten van ver voer etc. inbegrepen. Er mag geen ge bruik worden gemaakt van aan bederf onderhevige artikelen. Wanneer de af zender de doos heeft ingepakt, moet het pakket aan het postkantoor worden afgegeven. Aandacht verdient, dat het pakket uiterlijk drie maanden voor de datum Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 83 Slechts een Plicht September 1945. In het Thoolse bosje is de enige bos rhodondendrons, die de inundatie overleefd heeft, al weer uitgebloeid. De afgezaagde boomstammen en het vele onkruid geven nog somberder beeld aan dit vroegef zo mooie gedeelte van het stadje. De donkere herfstlucht en koudê windvlagen boodschappen de naderende winter. Niets in deze sombere natuur herinnert aan de blijde Meidagen van dit jaar, toen de zware last van vijf oorlogsjaren werd afgewenteld met de woorden, alleen op dat moment voldoende begrepen en gewaardeerd: „Vrede over EuropaEn niets in dit sombere uitzicht van verwelkte bloemen, van afgezaagde boomstammen en rommelig onkruid herinnert aan de allesoverheer sende blijde tijding, die nog maar zo kort geleden over de wereld flitste: „Japan capituleert vrede in de wereld." Al is het uitzicht op deze Septembermiddag dan somber aan de vreselijke nachtmerrie, die de tien duizenden landgenoten en ook vele eilandbewoners boven de grote rivieren, gedurende de laatste winter hebben meegemaakt en waarbij de nood zo hoog steeg, dat het water dikwijls tot ver over de lippen reikte, is een eind gekomen. De zegevierende, schier onover winnelijke Hitlerbenden zijn verpletterd van Stalingrad tot Berlijn, van Caen tot Leipzig zijn de verwoesting brengende terreurbenden op de knieen- gedrukt, het Grote Monster heeft zichzelf van het leven beroofd, zijn vazallen gaven zich over en wach ten op de democratische uitspraak van de overwin naars. Nederland, bijna geheel gestikt, krijgt heel lang zaam weer lucht in de uitgeperste longen. En ook ver van hier is aan de grote brand een eind gekomen. De zonen van Nippon zijn op de knieën ge drukt door een wapen, zo vreselijk en ontzettend dat het maanden nadat het gebruikt is, de wereld nog in beroering houdt, maar dat in dit geval een onmiddellijk einde maakte aan de tweede grote wereldbrand. De duizenden vliegende forten zorgden voor de Duitse val twee atoombommen bracht de ver plettering van Japan teweeg. En in de bevrijde landen werden de vlaggen uit gehangen, uit de schuilhoeken kwamen de duizenden opgejaagden tevoorschijn, uit de concentratiekampen strompelden de gijzelaars met opgewekte gezichten het leven, het licht, de vrede: tegemoet. Met groeiende levenslust werd over de verwoesting heengezien naar een leven in vrijheid en rust, een leven van opbouw en hernieuwde handel. Maar na een korte roes van onbeteugelde vreugdesuitingen, van tè vrij handelen, na een periode, waarin men zich tè volledig overgaf aan de alles- overtreffende vreugde van het ogenblik om zich te kunnen, te willen verdiepen in de problemen van de toekomst, is de werkelijkheid weergekeerd. En met die werkelijkheid zijn de teleurstellingen gekomen, teleur stellingen, die niet gespaard bleven aan allen die ge durende die jaren van onderdrukking geleefd en ge werkt hadden voor een ideaal: een vrij en beter Ne derland. Het doel van hun streven was een betere toekomst, een toekomst die voorspoed en welvaart zou garanderen aan iedereen, en aan de zonen en dochters van alle mensen. Onbewust misschien, hadden 'ze zich, in het vuur van hun werk die toekomst te mooi ge dacht, zonder dat ze ervan doordrongen waren, hadden ze in gedachten gebouwd aan een Utopia En nu, na de werkelijkheid, het na-oorlogse leven - zelf, op hen afgestormd komt, nu men in gaat zien, dat die volmaakte toekomst niet te bereiken is, dat een harde strijd door ons gehele volk gestreden moet wor den om tenminste te behouden wat men heeft en moei zaam een behoorlijke toekomst op te bouwen, nu be sluipt allen langzamerhand dat gevoel van teleurstel ling, dat leidt tot ogenblikken van ontmoediging. Teleurstellingen bij wederopbouw, teleurstellingen bij zuiveringen, teleurstellingen bij voedselaanvoer, bij distributie, bergen van teleurstellingen met afgronden van hoop en ijdele verwachtingen. Deze teleurstellingen zijn de vrienden uit deze ge schiedenis niet gespaard gebleven. In de woning van De Leeuw zitten ze thans bij elkaar: Menning, Martijn Jr., Hans, Van Schaik, Jan Mast en De Leeuw zelf. Het gebeurt slechts zelden meer dat ze allen bijeen zijn. Verschillenden van hen zijn in dienst, een ander is weer in zijn burgerbetrekking, werkt in zijn eigen bedrijf of heeft zijn studie weer voortgezet. Een heel enkele maal komen ze nog bijeen, als dé militairen toe vallig, gelijk met verlof zijn, als het eens gelegen komt, of, zoals nu, als het toeval hen weer bij elkaar brengt. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2