Weekblad voorliet Eiland Tholen en St. Filipsland Raadsverslag POORTVLIET UIT EIGEN LAND Verlichtingsdiscussie's. De 8 woningwetwoningen komen de NOORD ACHTERWEG. in Droevig Bericht. ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 51 24 October 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St Annaland- Telefoon Kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 p^jg per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Er wordt aan gewerktDe Veiligheidsraad mag de behande ling van de Indonesische kwestie nog zo vaak uitstellen van uit stel komt toch geen afstel. Misschien heeft de Raad het Amerikaansche voorstel bij de ver schijning van dit blad reeds be handeld om de Commissie van Drie (Australië, België en de V.S.) welke thans voor Indonesië aan het werk is, grotere bevoegd heid te verlenen. Aanvankelijk kon deze com missie alleen maar een politieke regeling treffen. Nu wordt het haar misschien ook mogelijk ge maakt, een militaire oplossing aan de hand te doen. Werken wij verder. Want niet alleen in de Oost ook in de West hebben wij onze moeilijkheden, al zijn die gelukkigvan vreedzamer aard. De commissie, welke de Rijksconferentie met West-Indië voorbereid, heeft er varen, dat Suriname h e e 1 w a t bezwaren heeft tegen de voor gelegde plannen. De regering zal alles in het werk stellen om aan deze bezwaren tegemoet te komen, zodat deze Rijksconferentie spoedig kan wor den gehouden. Ja, werk genoeg: voor ten min ste 100.000 vermiste Nederlanders zal een acte van overlijden moeten worden opgemaakt. Tot deze conclusie kwam de Kamer commissie voor privaat- en straf recht, in haar voorlopig verslag over dit wetsontwerp. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke verklaringen voor de nabestaanden van groot belang zijn. Voor de nabestaanden van onze verzetstrijders is het van belang te weten, dat de wet „Buitengewoon pensioen 1940-1945" in werking is getreden. De buitengewone Pensioenraad, Benoordenhoutse- weg 46, Den Haag, zal binnenkort aanvraagformulieren beschikbaar stellen. Werk werk. Er zijn gevallen, waarin niet mag worden gewerkt -gevallen, waarbij men kan zeg gen: Je mag ook niets meer tegen woordig. Wederopbouw ontdekte, dat in kasteel Nijenrode van het Neder lands Opleidingsinstituut voor het buitenland een gymnastiek lokaal werd ingericht. De heren hadden er al 38.000 aan besteed, toen het werk moest worden stop gezet. Congresseren is óók werken. Ten congresse van de Algemene Nederlandse Grafische Bond deel de de heer Kupers van het N.V.V. mede, dat de regering en de Stich ting van de Arbeid beraadslagen om te komen tot een belang- r ij k e prijsverlaging. Mogen de heren er niet te lang over spreken, aldus verzuchten de huisvrouwen, die elke week of elke maand meer moeite ermede hebben, de eindjes aan elkaar te knopen. Met schrik hebben zij er ken nis van genomen, dat een verga dering van huiseigenaren maar liefst 25 huurverhoging vroeg. Wij gunnen hun die misschien nodige verhoging wel maar of het in verband met de te voeren loon- en prijsstoppolitiek mogelijk is, is een tweede. En dan zal het toch zeker geen 25 worden Is dit een punt voor huisvrouwen en eigenaren van belang, voor de zuivelindustrie deed dr. H. Mulder scheikundige van het Rijksland bouwproefstation te Wageningen een verheugende mededeling op het Research-congres, dat te Utrecht werd gehouden. Een modern ingericht instituut voor wetens chappel ij k zuivelonderzoek zal binnen afzienbare tijd worden\opgericht. Dan zal onze zuivelindustrie zich niet meer behoeven te bepalen tot het bereiden van kaas en boter, maar zich ook met grote kans op succes kunnen toeleggen op de fabricage van gecondenseerde melk, caseïne, botervet en andere eindproducten. Dat vergroting der productie wetenschappelijk onderzoek nodig maakt, is bij dit congres duidelijk gebleken. Minister Mansholt deed er uitkomen, dat toegepaste we tenschap aan elke industriële acti viteit van enig formaat ten grond slag moet liggen. Dit geldt ook voor landbouw en visserij. Zo lang zal het nu niet meer duren, voor wij een nieuwe grondwet hebben. Het begin is er: minister Beel installeerde in zijn kabinet de grondwetcommis- sie, welke zal onderzoeken of en in hoeverre het wenselijk is, dat de grondwet wordt gewijzigd. De commissie zal de weg aangeven, welke naar het doel de wijzi ging -leidt. En dan komen er ook het volgend jaar de verkiezin gen weer. Dit alles kan weer een behoorlijke duit kosten. met enkele kleine opmerkingen. Idem gk. raadsbesluit betreffende onderhandse aan besteding van de woningwetwoningen. Rapport kascontrole gemeente-ontvan ger, burg. armbestuur, rekening B.A. secretarie-leges, rek. Ver. Landarbeiders. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van G.S. mededeling, dat het in vorige vergadering genomen besluit wijz. gem. begr. 1946 en verband houdende met een post ondern. belasting niet is toegestaan. Die post moet naar de Kap. Dienst worden overgebracht. Niemand heeft daartegen bezwaar. Een verzoek van de Gem. Diever om adhaesiebetuiging aan een request aan de Min. om het loonpeilverschil tussen platteland en stad op te heffen, wordt voor kennisgeving aangenomen. B. W. zijn van mening, dat dit via andere in- Vrijdagavond 17 Oct. kwam de Ge meenteraad alhier in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. J. van Oeveren. Aanwezig alle leden. Na het ambtsgebed roept de voorzitter allen een hartelijk welkom toe, inzonder heid wethouder G. K. Krijger, die na enige vergaderingen door ziekte te zijn verhinderd, weer aanwezig kan zijn. Spr. wenst de wethouder verdere beter schap toe. Wethouder Krijger dankt hierop de voorzitter voor de blijken van belangstelling tijdens zijn ziekte, evenals weth. v. d. Slikke en de overige leden van de Raad. De notulen van de vorige vergadering geven geen aanleiding tot opmerkingen. Ingekomen stukken Van G.S. goedkeuring begroting 1947 Maandag 20 October jl. 1 ontving de familie S. de Vos te Stavenisse het droevig bericht, dat hun zoon: dienst plichtig soldaat H. de Vos, op de leeftijd van ruim 22 jr in het hospitaal te Semarang (Ned. Indië) aan een be komen verwonding is over leden. Nog haast iedere dag sneuvelen er militairen in Indië, iedere dag komen er gewonden bij. De spanning voor de families in Neder land, dus ook van ons eiland duurt voort. Alleen wan- 'neer er in het Verre Oosten werkelijk vrede komt, kan de vrees worden weggenomen. Dat dit tijdstip spoedig mag aanbreken. Dat de familie de Vos in deze zware beproeving ge sterkt mag worden. stanties moet gebeuren, waarbij de Raad zich aansluit. Van het Prov. Best. een verzoek om een opbouwtoelage te verstrekken aan ambtenaren van de Warenwetdienst te Goes, waaraan de gem. een bijdrage kan verstrekken, wordt op voorstel van B. W. eveneens afgewezen. Idem het verzoek van de Ver. van Brandweercommandanten om een subsidie van f 25.per jaar. Voor kennisgeving wordt ook aange nomen de mededeling van het Prov. Best. dat de cuminatie-aftrek voor secr. en ontvanger is gewijzigd. Een verzoek van de Min. van Binnenl. Zaken en het Prov. Best. aan lagere ambt. 2 duurtetoeslag te verstrekken wordt met alg. st. ingewilligd. Een verzoek van dhr. Chr. Bevelander om door de gemeente de buizen vergoed te krijgen voor de te dempen sloot achter de schuur van Endhoven. B. W. heb ben een onderzoek ingesteld en stellen voor hierop in te gaan. Alleen de buizen komen dus voor gemeenterekening. Weth. Krijger meent, dat alles wat maar kan, dicht móet. Dhr. v. Ast kan er ook niet tegen zijn, als men de be grotingspost maar in de gaten houdt. Andere leden sluiten zich hierbij aan, zodat het verzoek met alg. st. wordt ingewilligd. Dhr. v. Ast merkt nog op, dat men z.i. alleen vergoeding buizen mag geven, wanneer gemeentewater wordt afgevoerd in betreffende rioleringen. Een verzoek van dhr. C. M. Uijl om vergoeding reiskosten voor zijn dochter, die de U.L.O. bezoekt, wordt ingewilligd. Dit wordt 53.per jaar. Een adres van de Inspecteur Genees kundige hulp met een leidraad-verorde ning besmettelijke ziekten met het ver zoek deze te willen aanvaarden. Niemand bezwaar. Het volgende punt is het verzoek door Mej. M. B. Nieuwenhuize om ontslag als onderwijzeres aan de O.L. School in ver band met voorl. pens. gerechtigde leeftijd. Tevens een verzoek de pens. grondslag te wijzigen na event, ontslag. B. W. stellen voor hieraan te voldoen en Mej. Nieuwenhuize eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 Jan. 1948 met hartelijke dank voor de bewezen diensten, waar mee alle leden instemmen. De voorzitter merkt op, dat hij tot geruststelling kan mededelen, dat Mej. v. Nieuwenhuize haar functie nog enige tijd zal blijven waarnemen, tot event, in de vacature is voorzien. Hierna komt aan de orde het instellen van een Woningwetcommissie Woning wet 1947. Zoals vrijwel algemeen be kend, moet deze commissie uit 5 leden bestaan en heeft ze een adviserende stem bij huur of verhuur van woningen. De voorzitter deelt mede, dat deze commissie eigenlijk vóór 1 Oct. moest worden be noemd, maar daar er hier een soort gelijke instantie is en door omstandig heden wat later een vergadering werd gehouden, komt het eerst thans aan de orde. B. W. stellen voor de 5 heren, die in de reeds bestaande commissie zit ting hebben in de Woningwetcommissie te benoemen. Dit zijn de heren: B. de Boer, M. J. Deurloo, M. C. v. Ast, J. Janse Przn. en M. Quist. Niemand heeft hiertegen bezwaar, waarna genoemde heren met alg. st. worden benoemd. Daarop volgde: Bespreking Uitbreiding Verlichting Hoogeweg. De voorzitter zegt o.a. een onderhoud te hebben gehad met dhr. Leenhouts, ver tegenwoordiger van de P.Z.E.M. op het eiland Tholen en verklaart tevens dat alle bewoners van de Hoo'geweg op één na bereid zijn electrisch aan te sluiten. Dit brengt echter ook kosten mee voor de gemeente. Er moet een kabel van ongeveer 400 meter worden gelegd. Dit was oorspronkelijk 0.90 per meter, maar bedraagt thans 0.82, zodat het op 328.komt, daarbij nog een straat lantaarn met ondergrondse aansluiting van 135.plus nog een 2e lantaarn bij Molenput zou het totaal komen op 598.Volstaat men met 1 lantaarn, dan wordt het 463. Dhr. v. Houdt zegt er persoonlijk bij betrokken te zijn, wanneer dit voor el kaar komt, maar daarom mag hij er toch wel op wijzen, dat het zonder verlichting werkelijk lastig is, inzonderheid voor oudere mensen en dan voornl. op het kruispunt. Hij acht hét.dan ook nuttig, dat de gevraagde kosten worden uitge trokken. De voorzitter zegt, dat hij het ook beslist noodzakelijk vindt, maar wil er tevens op wijzen, dat het niet bij dit ene gedeelte zal blijven. Straks zullen er meer aanvragen komen. Dhr. Leenhouts is al met berekeningen en plannen bezig. Wat de „Rand" betreft is dit zelfs al in ver gevorderd stadium. In de tweede plaats zal in de toekomst worden gevraagd alles ondergronds te maken, wat de gemeente dan ongeveer 23000.zal kosten. Dhr. v. Ast merkt daarna op, dat die hele palenbeweging toch ook een onding is en dat het veel verstandiger was ge weest meteen ondergrondde aanleg te maken. Dhr. de Graaf merkt op, dat de be woners van Strijen er ook over bezig zijn en die van „Malland" zijn nog verder. De voorzitter vindt het eigenlijk on billijk, dat de gemeentè hier nog in moet betalen. Hoe meer electrisch verbruik er is, hoe meer er bij de P.Z.E.M. inkomt, dus zouden die ook voor de volledige aanleg moeten zorgen. Dhr. v. Ast meent zich tenminste te herinneren, dat bij de eerste aanleg in de gemeente zelf nooit iets betaald is. De voorzitter meent ook van niet. Dhr. v. Ast meent, dat men het straks ook aan de inwoners van Strijen niet kan weigeren. De voorzitter antwoordt: anderen ook niet. Dhr. v. Ast vindt het echter ook een voorname factor, dat de Hoogeweg wordt verlicht en aansluiting kan krijgen en is het eens met dhr. v. Houdt. Hij betwijfelt het echter of er een lantaarn aan de Molenput moet komen. De voor zitter meent ook, dat het het beste is niet verder te gaan dan tot 463.dus met 1 lantaarn: Spr. zegt, dat de stemmen van B. W. uiteen lopen en wil nu ook gaarne de mening van de Raad horen. Hij gunt het de bewoners graag, maar het kan niet anders gezegd: het wordt kost baar. Dhr. v. Ast zegt, dat de buitenbe woners al zoveel gemakken derven en het is een uitgaaf voor één keer. Weth. Krijger wijst er op, dat de muziektent vanaf een woning wordt ver licht. Kan dit ook niet voor de Hooge weg. De voorzitter antwoordt ontkennend Weth. Krijger zegt, dat de P.Z.E.M. dit bedrag wel zal moeten hebben, anders gebeurt er niets en raadslid G. K. Krijger stelt voor het aan te houden tot een volgende vergadering om eerst beter van e. en a. op de hoogte te komen. De voor zitter vindt dit onnodig. Weth. Krijger zou ze ook niet bij petroleumlicht laten zitten, als het beslist nodig was. Dhr. v. Ast meent, dat men toch altijd nog een grens kan trekken, hoever men voor de anderen kan gaan. Dhr. v. Houdt wil deze kwestie liever niet aanhouden. Dhr. de Graaf meent dat het op dezelfde manier moet worden be schouwd als Strijen en Malland. Dhr. v. Ast zegt, dat dit toch weer apart is, al kan men dan ook moeilijk weigeren. Daarom zag hij maar liever alles; er dan één lening van maken en op lange termijn kan dat zo'n bezwaar niet betekenen. De voorzitter zegt, dat er nog 5 pun ten in aanmerking komen: Hoogeweg, Strijen, Malland, Schapenwegje en oud- Kerkhof. Na nog enige discussie wordt het voor stel van van Houdt om direct in, tewilli- gen in stemming gebracht en verworpen Dr. L. D. A. Looysen te Tholen Dr. Voet, te Oud-Vossemeer met 2 tegen 5 stemmen voor de heren v. Ast en v. Houdt). Hierna deelt de voorzitter mede, dat spoedig de straatverlichting geheel in tact wordt gebracht, zoals dit altijd ge weest is. Dhr. v. Ast vraagt of het niet mogelijk is, de verlichting vroeger te laten bran den en vroeger te dempen. Dit heeft de aandacht van de voorzitter. Bespreking bouw woningen in de Smidtstraat. De voorzitter deelt mede, dat de onderh. aanbestèding was goed gekeurd, maar dat intussen weer brieven zijn binnengekomen, waarin werd opge merkt, dat de aannemingssom te hoog was. Na overleg is dit bekort met 1000. Daarna weer een brief van Dir. Volks huisvesting, dat de begroting niet hoger mocht zijn dan 93000.Dhr. Wesselo is hierop naar den Haag geweest en thans is een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het is goed gekeurd voor 94630.- (9 woningen) mits Rijksgoedkeuring wordt verleend. Daarvoor moet eerst een Raadsbesluit genomen worden, waarop B. W. voor stellen hiermee accoord te gaan. De voor zitter zegt, dat deze bezuiniging is ver kregen door enkele wijzigingen in de bouwplannen. Dhr. v. Ast vraagt of hierdoor het ongeriefelijke is toegenomen, wat beves tigend wordt beantwoord. Het spijt allen, dat dit moest. Daarna wordt het voorstel met alg. st. aanvaard. Dhr. G. K. J. Krijger informeert, wan neer met de bouw begonnen wordt. De voorzitter: „onbekend". Bespreking aankoop bouwgrond en aanduiding plaats voor de 8 woningwet- woningen. Eerst merkt de voorzitter nog om trent het voorlaatste punt op, dat het geschatte bedrag omtrent onteigening woning met opstal van wijlen Mej. Reeders op 350.komt. Dit is door gegeven, maar nog geen antwoord ont vangen. Wederopbouwvergoeding zal 2300.bedragen, met verplichte her bouw. Hij verzoekt de Raad B. 6 W. te machtigen verdere stappen te onder nemen, tot aankoop en slopen van die woning. Dhr. v. Ast: „Blijft de werk plaats staan De voorzitter: ja. Met alg. st. wordt vervolgens aan B. W. machtiging verleend. Daarna wordt de plaats besproken waar de 8 woningwetwoningen zullen komen. B. W. menen, dat de geschikste plaats de Achterweg bij Murre's erf is en bij M. v. As Czn. De voorzitter zegt, dat op het uit breidingsplan op deze plaats gesloten woningen zijn geprojecteerd. De bedoe ling van de architect is om de sloot als scheiding te gebruiken, deze te dempen en zo een tussengang tussen elke 4 woningen te krijgen. Over de bouwgrond is geconfereerd met de eigenaren Murre en v. As, die na breedvoerige besprekin gen bereid zijn de grond voor 2.50 per m2 af te staan. Dhr. Murre stelde voor op volle diepte te verkopen, dhr. v. As wil zo weinig mogelijk afstaan. B. W. stellen voor rekening te hou den met de wensen van de eigenaren en hierop overigens in te gaan. Dhr. v. Ast vraagt of er voldoende ruimte overblijft voor de werkplaats van Murre. De voorzitter: ja. Dhr. v. Houdt vindt het jammer, dat de woningen daar gezet moeten worden. Ze hebben er daar toch last van, meent hij. Hierover wordt nog breedvoerig ge sproken, maar daar de grondeigenaren zelf willen toestemmen, wordt het voor stel van B. W. met alg. Stemmen aangenomen. Daarna volgen enkele mededelingen van de voorzitter. Ten eerste stellen B. W. voor een grasmaaimachine te kopen ad j 140.Geen bezwaar. Verder komt de voorzitter terug op het schilderwerk O.L-School. Dit was aan genomen voor 1300.wat de Raad te duur vond. De gem. opzichter heeft na onderzoek meegedeeld, dat het compleet afgewerkt kan worden voor 3.50 per m2, totaal 962.—. Zoals het oorspron kelijk plan was zou het komen (dus dan geen complete afwerking) op 2.75 a 3.of totaal 825.—. Hierover is gesproken met de eerste aannemer, schil der Oudesluys. Die doet er echter geen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1