THOLEN OUD - VO SSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND INDISCH HOEKJE SPORTHOEKJE Slechts een plicht* er geïnformeerd bij het Hoofd der School en bij de inspecteur, waarna boven genoemd voorstel van B. 6 W. zijn be slag heeft gekregen. Dhr. Goedegebuure vraagt, waarom dit dhr. Bil moet zijn, die toch niet de jongste leerkracht is en bovendien land en tuinbouwonderwijzer is, wat voor deze omgeving toch oök wel iets be tekent. De voorzitter antwoordt, dat dhr. Bil in een schoolvergadering heeft uitge laten, dat hij niet in staat zou zijn aan meerdere klassen tegelijk onderwijs te geven. Dhr. Goedegebuure zou het zeer jam mer vinden, als dhr. Bil hierdoor ge noodzaakt was uit de gemeente te ver dwijnen. De voorzitter zegt, dat het er van af hangt of dit nodig is. Het is niet gezegd, dat hij weg moet. Dhr. Goedegebuure zegt: „Dus dhr. Bil zag geen kans een grote klasse te onderwijzen De voorzitter: „Wel een grotere klasse, maar geen verschillende klassen bij elkaar." Dhr. Moerland: „Heeft hij dan nooit meerdere klassen gehad De voorzitter: „Jawel". Dhr. Moerland: „Dan vind ik dit ook geen argument, om daarvoor te ont slaan." De voorzitter: „Het is wel gebeurd van 2 klassen, maar niet van 3, waarvoor nu kans is. Bovendien: is onze zienswijze volgens de Inspecteur juist". Daarna wordt z.h.st. het voorstel van B. W. aangenomen. De voorzitter zegt dat ontslag per 1 Januari 1948 zal volgen en dankt dhr. Bil voor de bewezen diensten aan de Openb. L. School. Tenslotte zegt de voorzitter een pret tiger mededeling te hebben, nl. dat er dit seizoen weer brandstof zal worden uit gereikt aan hoofden van gezinnen, wier woningen in het water hebben gestaan. Het zal dit keer „één eenheid" brand stoffen worden, die t.z.t. aan betrokkenen zal worden uitgereikt. Voor de Rondvraag is er niets, waarna de voorzitter nog opmerkt, dat het straat- mest voor 73.is verkocht en sluiting volgt. POLITIERECHTER TE -THOLEN Zitting van Vrijdagmiddag jl^ De echtgenote van J. te Oud-Vosse- meer was de eerste gedagvaarde die voorkwam. Beschuldigde had een zekere A.B. een klap gegeven, welke ten laste- legging door haar werd bekend. Zij ver- Idaarde daarbij echter, dat zij eerst door de jongen was uitgescholden. Verdediger was Mr. A. J. v. d. Hoeven. De eis werd 25.of 10 d. Uitspraak 20. of 10 d. Uitgesteld werd daarna de zaak tegen A. J. E. te Tholen om eerst getuigen te horen. H.P.L. te Tholen had in 1946 ver schillende malen goederen bij zijn werk gever ontvreemd en deze elders verkocht. Deze feiten werden door verdachte toe gegeven., Hij zei dit uit nood te hebben gedaan. T>e officier eist twee maanden voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van de reclasseringsafd. Zeeland plus een boete van 75.of 25 d. Mr. Tichelman van Terneuzen was de verdediger van deze zaak. Hij besprak eerste de juridische kwestie en was van mening dat men hier niet kan spreken van diefstal, maar van verduistering. Op grond van de dagvaarding zou hij daar om vrijspraak moeten vragen. Als dit niet zo is, dan moet spr. er op wijzen, dat deze verdachte in 1938 is gehuwd en toen een loon van 14.In 1940 kreeg hij de eerste opslag en werd in 1946 30.en dat voor een gezin met 2 kinderen. Spr. kon zijn baas niet sym pathiek noemen wanneer hij nagaat, dat zijn knecht 30.per week kreeg en hij er zelf 1.25 per uur voor op de rekening zette. Voorts merkte Mr. T. op, dat verdachte door een ongeluk een marmeren plaat had laten vallen, waar voor de baas 10.van zijn loon afhield. Tenslotte merkt spr. op, dat verdachte zeer gunstig bekend staat in Tholen, mede waarom hij verzoekt hem met een voorwaardelijke hechtenis te willen straf fen, onder een voorwaarde door de president zelf te bepalen. L. werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stellen van de reclassering afd. Zeeland plus een boete van 40.- of 20 d. A. M. v. V. te Tholen had bij een dansavond Mej. E. v. d. R. wat hard op de tenen getrapt en geslagen. Eis en uitspraak was 20.boete of 10 d. hechtenis. Op dezelfde avond had M.T. te Tho len A.B. een klap gegeven. P.A.E. had deze weer doorgegeven aan M'.T.. Beiden werden veroordeeld tot een boete van 20.—. Een andere zaak tegen P.A.E. werd uitgesteld om eerst getuigen te horen. A.J.B. te Tholen stond terecht omdat hij te St. Annaland in Marine-uniform had gelopen, waar dit niet was toege staan. Eis en uitspraak 15.of 10 d. H.Z.A.Q. te Scherpenisse was ook te driftig geweest en had Mej. P. C. Kleppe een slag in het gezicht gegeven. Eis 30.of 10 d. Uitspraak 25.of 10 d. met de aanwijzing er bij, dat hij niet zijn eigen rechter moest wezen, maar event, kwesties langs vreedzame banen op te lossen. Vervolgens werden bfj verstek veroor deeld S.B. te Tholen 25.of 10 d„ eis 40.of 20 d.; L. de G. te Scherpe nisse 25.of 10 d. eis 30.of 15 d.; A.S. te Poortvliet 20.of 10 d, eis 25.of 10 d. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag, 23 October 1947, gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaat- putten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 15 October 1947. Burgemeester en Wethouders van Tholen. SPECIAAL VOOR DE THOOLSE OUDJES! Naar wij vernemen is bij de afrekening der lasten en baten ter gelegenheid van de officiële openstelling der Rijkseen- drachtbrug aan het comité gebleken, dat er voldoende geld over is om onze oudjes nog een prettige avond te bezorgen. Immers, onder hen zijn er vele, die van de feestelijkheden weinig of niets hebben kunnen zien. Voor de verdere gegevens verwijzen we naar de in dit numirfer voorkomende advertentie. De oudjes een prettige avond toegewenst In dit verband delen we ook nog mede dat vorige week Zaterdag ook aan de schooljeugd nog een prettige middag werd bezorgd. De zaal van hotel „Hof van Holland" was geheel gevuld. Onge veer 300 schoolkinderen waren present. Ze kregen een paar leuke filmpjes te zien en werden voorts getrakteerd op ver schillende versnaperingen. Het werd een gezellige middag, waar bij inzonderheid dhr. en Mevr. Krug hun medewerking verleenden. Voor het geheel komt ook een woord van dank toe aan het Comité, die drukke, dagen hadden. FUNCTIE NEERGELEGD Wegens vergevorderde leeftijd zal dhr. A. Praat zijn functie als lijkdienaar in deze gemeente neerleggen. 22 jaar nam dhr. Praat deze functie waar. WAT IS UITGEREIKT Door de pl. Herstelraad werd aan de bevolking uitgereikt: 59 éénpers. dekens, 85 tweepers. dekens, 16 kinderdekens, 5 wiegedekentjes, 154 éénp. lakens, 240 tweep. lakens, 250 slopen en 12.000 textielpunten. NUTTIG WERK In de afgelopen week werd een ge slacht varken afgekeurd wegens ernstige aantasting van de gevreesde t.b.c. Hieruit blijkt ook weer het nut van de Keuringsdienst. EEN SCHITTEREND RESULTAAT EEN VOORBEELD! Zoals we reeds eerder meldden, werd gehoopt, dat men ter plaatse 200 Niwin- etiketten voor de Kerstpakketten zou kunnen plaatsen. Nu de actie is afge lopen, blijken echter 309 etiketten te zijn verkocht. Dit is dus een totale waarde van 1545.en dat in een betrekkelijk kleine gemeente. Naast de inwoners, die een royale kooplust bleken te hebben, komt onge twijfeld een hartelijk dankwoord toe aan degenen, die al deze etiketten wisten te plaatsen. Werkelijk een schitterend resultaat een voorbeeld voor andere gemeenten. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: 9 Oct.: Jacob M. van den Houten 28 jr. monteur en Aloisia Catharina Verheezen 21 jr, zonder be roep, beiden wonende te O.-Vossemeer. TIJDELIJK BENOEMD In verband met de ziekte van 'Mej. Evertse, is als tijd. onderwijzer aan de O.L.School benoemd, dhr. J. J. van Win- gen van Renesse. Dit met ingang van 15 October jl. HET NIEUWE BANKGEBONW De inrichting van het voormalige dok tershuis in de Dorpsweg als Bankgebouw voor de Coöp. Boerenleenbank alhier is thans zover gevorderd, dat a.s. Zater dag de opening hiervan kan plaats heb ben. Hiertoe wordt een buitengewone Algemene Vergadering gehouden, waar bij de leden in de gelegenheid zullen worden gesteld, het gebouw, dat thans doelmatig is ingericht, te bezichtigen. EERVOL ONTSLAG Met ingang van 1 Nov. a.s. is aan Zuster Kempe op haar verzoek eervol ontslag verleend. Dit wegens huwelijk op 30 Oct. a.s. In deze vacature zal wel zeer moeilijk voorzien worden, daar er overal in den lande een groot tekort is aan verplegend personeel. Velen zullen Zr. Kempe dan ook node zien vertrekken. ALGEMENE POLITIEVERORDENING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse brengen ingevolge artikel 203 der gemeentewet ter algemene kennis, dat van heden af gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd de op 2 Oct. 1947 door de raad dier gemeente vastgestelde nieuwe algemene Politieverordening der gemeente Stavenisse. De verordening treedt inwerking op 21 October a.s. Aangezien tengevolge van bedoelde verordening enige wijziging wordt ge bracht in de desbetreffende thans gel dende voorschriften, verdient het aan beveling bij twijfel omtrent enig punt de nieuwe verordening in te zien. Zulks voorkomt moeilijkheden in de toekomst. Stavenisse, 13 October 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd. MEER VERLICHTING Aan het Keeten is weer een licht aan gebracht, tijdelijk als rondschijnend wit vast petroleumlicht. Men moet echter niet te vast bouwen op het regelmatig bran den hiervan. Ook in de gemeente zelf is de straatverlichting uitgebreid. BENOEMING Als ambtenaar bij de C.C.D. is dhr. C. J. Moerland Mzn. alhier, aangesteld, voorlopig in één der rayons op Zuid- Beveland. EEN GOEDE COLECTE Voor aanschaffing van een verwar mingsinstallatie in de Ned. Herv. Kerk is een collecte gehouden, die het mooie bedrag van f 2512.opbracht. BRAND Woensdag 1.1. ontstond brand in de garage van den Heer Jac. Hage doordat een auto van landbouwherstel die juist aan het benzineladen was, waarschijnlijk door kortsluiting in brand geraakte. Door de auto direct uit de garage te slepen werd erger voorkomen, ofschoon toch de garage nog wat materieele schade, zoals kapotte ruiten enz. opliep. Een en ander is echter door direct ingrijpen goed af gelopen. Verzekering dekt de schade. VERGADERING WEEGBRUGVERENIGING In de gehouden algemene vergadering van de Weegbrugver. „Vooruitgang" werd tot weger benoemd dhr. L. K. v. d. Werff. Een voorstel om tot samensmelting te komen met de weegbrugver. „Eendracht" werd door laatstgenoemde vereniging afgewezen. BOETEN Enige tijd geleden werd door de politie tegen een zestal personen proces-verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. Naar men thans verneemt varieren de boeten van 4.tot 18.In totaal moeten zij 50.betalen. Laat dit een waar schuwing zijn voor anderen. NIEUWBOUW Dezer dagen wordt begonnen met de bouw van de 8 woningen door de aan nemer fa. Geense te St. Filipsland.^ VERWARMINGSINSTALLATIE Ook de aanleg van de centrale ver-_ warming in de Ned. Herv. Kerk alhier zal binnenkort een aanvang nemen. Dit j geschiedt door de fa. Tamse te Goes. BURGERLIJKE STAND over de maand September 1947 Geboren: Johannis Adriaan, zn. van D. Quaak en C. van As. Ondertrouwd: P. C. Heemskerk, 27 jr. en C. P. v. d. Werff, 23 jr. J. J. van Gorsel, 27 jr. en H. C. Braams, 25 jr. te Velsen. Gehuwd: L. Wessels, 28 jr. en M. Polak, 32 jr. Loop der bevolking Ingekomen C. J. Hartog, van Krabbendijke (m) Vertrokken W. L. Anemaet naar Yerseke (m) J: J. Vinjé, naar Delft (m) RAADSVERSLAG IN HET KORT In tegenstelling met alle andere plaat sen op het eiland Tholen, ontvangen we van St. Filipsland nooit bericht, wanneer een Openbare Raadsvergadering zal plaats hebben, hoewel we dit de burge meester meerdere malen verzochten en deze dit ook toezegde. We hopen hier volgende maal wel tijdig kennis van te krijgen. In het kort geven we hieronder de voornaamste pun ten weer van het behandelde in de Open bare vergadering van 7 Oct. jl. Na opening en notulen deelde de voor zitter mede, dat binnen zeer korte tijd de straatverlichting weer geheel normaal zal zijn. Alle aanwezige lichtpunten zullen dan dienst doen. Adhaesie wordt betuigd aan het voor stel van de gemeente Diever om het loonverschil van stad en platteland op te heffen. In de commissie Woonruimtewet 1947 worden benoemd de heren J. Weele, A. L. Abramse, P. L. Bolier, P. Mol en C. A. Kapelle. Met ingang van 1 Oct. jl. werd eervol ontslag verleend aan P. J. Bruijnzeel als gemeentearts, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Dhr. H. Menger wordt met alg. stem men als gemeente-geneesheer benoemd. Het salaris van deze functionaris is wat gewijzigd en vastgesteld op 1000.- per jaar,, inclusief 400.per jaar voor de woning. De wijzigingen gem. begroting 1946 wordt goedgekeurd. Op de begroting 1947 zal nog een grote post geplaatst worden voor het bouwen van woningen. De verordening Rooilijnen wordt vol gens de richtlijnen goedgekeurd. Op een verzoek van de Secr. der Land- en Tuinbouw Bond om subsidie voor de te houden Motorcursus, wordt afwijzend beschikt. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. W. voor aankoop van bouwgrond tot een bedrag van 82.900. Dhr. Quist vraagt naar de riolering in Anna Jacoba Polder, welke onderling gelegd zal worden. De voorzitter ant woordt, dat de aansluiting van de hoofd buis naar de woning door particulieren betaald zal moeten worden. Dhr. Verweijs zou gaarne degenen verplichten, die niet op de juiste manier handelen, wat betreft het afvoer van vuil en water, om aan te sluiten. Dit heeft de aandacht van B. W. Dezelfde spr. vraagt enige verande ring te brengen in het verkeer bij de St. Antoniusstraat in verband met het ge vaar voor ongelukken. Dhr. Mol vraagt waarom er zolang gewacht is, met de aanslagbiljetten te zenden voor Schoolgeldheffing over 1945 en 1946. Dit brengt voor velen bezwaren mee. De voorzitter antwoordt, dat wie nog geen aanslag ontving, die wellicht ook niet meer zal krijgen. Het is mogelijk bij B. W. door minvermogenden een pro test in te dienen, die dan uitstel, maar geen afstel kunnen verlenen. Dhr. Mol verwijst nog naar het be sprokene in de vorige Raad omtrent de festiviteiten. Naar aanleiding hiervan zag hij gaarne, dat art. 134 van de Politie verordening werd geschrapt, zodat de Raad de gehele verantwoording krijgt. Wethouder Stormezand is het met dhr. Mol eens. Dhr. Mol wil ook wijziging brengen in art. 125 (sluiting café's). De voorzitter zegt, dat deze vragen eerst door B. W. besproken zullen worden en daarna zal dit college met voorstellen komen om aan de Raad voor te leggen. Daarna sluiting. PAARDENKEURING Op Vrijdag 28 Nov. a.s. des vm. 11 uur zal alhier een paardenkeuring worden georganiseerd voor St. Filipsland en Schouwen-Duiveland. ZUSTER MOESKOP VRAAGT ONTSLAG Terwijl dokter Bruijnzeel nog maar nauwelijks is vertrokken, vraagt een nog populairer dorpsgenote eveneens ontslag. Door familieomstandigheden gedwongen, heeft Zuster Moeskop tegen 1 Nov. a.s. als wijkverpleegster haar ontslag ge vraagd. In hoevele gezinnen heeft onze zuster zich door haar toewijding niet bemind gemaaktWe nemen aan, dat onze gehele gemeente met leedwezen van dit bericht zal kennis nemen, maar tevens dankbaar zijn voor wat zij voor velen heeft gedaan. GESLAAGD Als waterbouwkundig Opzichter slaagde dhr. P. Verstrate bij de Z.T.I. te Goes. LOOP DER BEVOLKING over de maand September 1947 Geboren: Willemina Maria, dochter van A. S. Faasse en J. Meijer. Maria Pieternella, dochter van M. P. Fontijne en M. C. Vermaas. Dingenus Cornelis, zoon van A. C. van Strien en K. van de Sluis Dina Willemina, dochter van W. A. Wagemaker en L. van Duuren Johan, zoon van - M. Verwijs en N. Noorthoek Levinus Fincent, zoon van D. C. den Braber en A. Geense. Getrouwd: Lieven Abrahamse, 27 jr. en Geertruida S. van den Berg, 22 jr. Overleden: Leendert den Engelsman, 83 jr. echtg. van Jannetje Bolier. Jannetje Kole, 70 jr. Maatje Heijboer, 73 jr. weduwe van I. Borgo Johanna Angenieta, 63 jr. echtg. van H. van Iwaarden. Ingekomen Maria D. Beurkens, van Woerden. Trijntje Snijders, van O.-Beijerland. Jacoba G. Aarnoudse, van Breda. Harmen Menger en gezin, van Bergen op Zoom. Cornelis W. Snijders en gezin van Oud-Beijerland. Vertrokken Kommer Quist en gezin, naar Brou wershaven. Willemina P. Westbroek,naar Rossum. HET CIRCUS BRIANTELLI Het eerste Nederlandse circus, dat er kans voor heeft gezien, een prachtige troep roofdieren te engageren slaat voor 2 dagen z'n tenten op in Tholen. Als grote bijzonderheid vermelden wij, dat deze roofdieren (panters) door een dame worden gepresenteerd, hetgeen beschouwd moet worden als een unicum. Paardendressuur, trapezewerk, acroba tiek zijn rijkelijk vertegenwoordigd. Het programma wordt vertoond in een zeer gezellige circustent, waarin geen staanplaatsen voorkomen. Circus Briantelli trekt overal volle tenten, zodat mag worden aangenomen, dat er ook in Tholen voor dit populaire circus grote belangstelling zal zijn. Vorige week werden de nummers voor Indië in 2 enveloppen verzonden in ver band met het uitgebreide nummer. Onze Indische leZers verwijzen we hierbij naar het bericht onder Oud-Vos- semeer, waar een schitterend resultaat werd verkregen bij de Kerstpakketten- actie. Ook in Vossemeer leeft men mee. DE WINTERCOMPETITIE VASTGESTELD Het liep wel een poosje aan, maar thans zijn in elk geval de clubs voor de winter voetbalcompetitie ingedeeld. De deelnemers zijn: Dinteloord, Smerdiek, S.V.O. 2, Tholense boys, Vrederust en W.H.S. voor afdeling A. Smerdiek 2, Tholense boys 2, W.H.S. 2 en vermoedelijk ook Vrederust 2 spe len in een afdeling B. Beide afdelingen zullen een dubbele competitie spelen, wat voor afdeling A betekent, dat iedere club 20 wedstrijden moet spelen. Geen kleinigheid. Hopen- lijk krijgen de clubs niet zo een lang op onthoud als vorige winter. Voor a.s. Zaterdag is nog geen programma opge- Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 82 Het einde der bewakingstroepen Dezelfde morgen vroeg rinkelt de telefoon op het O.D.-bureau te Tholen. „Hallo hier Bewakings troepen Tholen", meldt De Leeuw zich op de be kende manier. „Hier de verbindingsofficier te St. Annaland", wordt geantwoord. En dan krijgt De Leeuw in het kort een onvolledig relaas van de bunkeroverval te horen, gevolgd door een verzoek onmiddellijk naar St. Annaland te komen. Vijf minuten later zit De Leeuw al in een auto en gaat het in snelle vaart naar St. Annaland. Daar is juist de Rode Kruis auto aangekomen die de gewonden naar het hospitaal in Breda heeft gebracht en nu eerst krijgt men een volledig overzicht van de gebeurtenissen van de af gelopen nacht, krijgt men ook pas te horen wie er gewond en vermist zijn. Want niet alleen Kees van der Werff is onvindbaar, maar bovendien een St. Annalandse O.D.er. De gezichten staan ernstig als ze tot de slotsom komen dat beide mannen door de Duit sers zijn meegenomen. Dan rijden ze naar de bunker. De Leeuw, de verbindingsofficier Lt. Kroll en de Geallieerde commandant, Majoor Marsh. De bunker rookt nog, binnen heerst er adembenemende stank van halfverteerde stroozakken en kledingstukken, die her en der verspreid op de grond liggen. Brokken van de omgevallen muur liggen in het rond. Zo nu en dan ontploffen er in de smeulende strozakken nog kogels, die overal verspreid liggen. Voor de bunker liggen drie stangen van ontplofte pantservuisten. Als de mannen de verwoesting aanschouwen kunnen ze zich slechts afvragen hoe het mogelijk is dat hier ooit iemand levend is uitgekomen. Het meest wonderlijke van alles is dat in de bunker niemand werd gewond door de uiteenspattende granaten of de rondvliegende kogels. Slechts door de omvallende muren zijn drie mannen gewond, de vierde is buiten de bunker aangeschoten. Dan gaan de mannen de omtrek afzoeken. Boven op de bunker liggen hele ritsen mitrailleurkogelhulzen. In de bocht van de zeedijk vinden ze de plaats, waar da telefoondraden zijn doorgesneden en als ze langs de zeedijk zoeken vinden ze binnen de bocht van de dijk, vlak aan de kant van het water, een O.D.band. De band van de St. Annalander O.D.er Hoe zal het met hem aflopen Klaarblijkelijk heeft hij die band nog kunnen wegmoffelen. De Leeuw en Hans hebben er niet veel moed op dat ze heip nog ooit terug zullen zien. Hij zal immers beschouwd worden als partisaan, hij heeft zijn identiteitskaarten bij zich, hij zal op Moffenmanier worden behandeld en dan is er al heel weinig hoop meer. Nee, is hun gedachte, dan zal Kees van der Werff het er beter afbrengen. Die heeft immers al een uniform aan, die is soldaat en moet dus ook als soldaat worden behandeld, dus krijgsgevangen gemaakt, als hij bij de gevangenneming nog in leven was. En dat laatste mag toch wel worden aangenomen, daar de Peletonscommandant hem nog heeft horen praten met de Duitsers. De Leeuw en Hans klampen zich aan deze veronderstelling vast, al is er inwendig de angst dat beiden eenvoudigweg afgemaakt zullen worden. Ze kennen immers de Moffen en hun metho den maar al te goed Een Engelse Majoor belooft via het Rode Kruis inlichtingen te zullen vragen. Dan gaan ze weer terug naar de bunker. Het auto matische geweer staat er nog, de voornaamste reden dat het gevecht van de afgelopen nacht zo eenzijdig is geweest. De Leeuw, in zijn begrijpelijke woede tegen het dode ding, wil het een trap geven, maar bedenkt zich dan, plaatst zich achter het wapen en onderzoekt wat er aan hapert Zo op het oog is niets te zien. Hij probeert een paar patronen, die allen ketsen. Dan het wonderlijke van alles de laatste drie patronen die in de houder zitten gaan af. Natte patronen zijn het dus geweest, oude rommel, misschien al jaren oud en aangetast door het vocht, die de Engelsen ons verstrekt hebben. Woedend is De Leeuw. Meteen stapt hij op de Engelse Majoor af en maakt hem duidelijk, dat hij onmiddellijk alle posten zal intrekken, indien er nu niet dadelijk voor voldoende bewaping en deugdelijke ammunitie gezorgd zal worden. Zeker, het is zoals altijd'te laat. Maar nu is er dan toch een gegronde reden om het op te geven als er geen wapens komen, nu heeft men dan toch de droeve ervaring dat de Districtscommandant en De Leeuw gelijk hadden, toen ze maanden geleden al, de Engelse commandant wezen op het onverantwoordelijke van deze toestand. Onmid dellijk geeft deze laatste nu toe en reeds de nacht volgende op de bunkeroverval komt er een stroom van stens, mitrailleurs en handgranaten, volop geweren en munitie uit Goes, eindelijk geleverd door de Geweste lijke Commandant, die diezelfde dag eveneens een be zoek aan de bunker bracht. Dan is er verder niets te bespreken. De familieleden der vermisten en gewonden worden op de hoogte ge bracht, de gewonden vervoerd naar het hospitaal. En dat is dan meteen bijna het einde van de Bewakings troepen. De beloofde aflossing komt enkele dagen na deze tragische gebeurtenissen. Op 13 Maart vertrekt het grootste gedeelte van de Bewakingstroepen als oorlogsvrijwilliger naar Frank rijk, om daar een 6-weekse opleiding te ontvangen en dan te worden ingezet, nu eindelijk als militair, onmid dellijk achter het front. Nog één maal wordt een mars door Tholen gemaakt en dan gaan de mannen, vol enthousiasme, uitgeleide gedaan door vele Tholenaars, een nieuw leven tegemoet. Het betekende definitief het einde van de Bewakingstroepen, van de O.D., van de B.S. op het eiland Tholen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2