I I I Weekblad voor het Eiland Tholeo en St. Filipsland DE OUDE HEKSENKETEL Haadsverslag St. Annaland. VERSCHIJNT IEDERE VRIJDA& UIT EIGEN LAND Een verzoek om een sportterrein. EervoS ontsiag aan onderwijzer Bil. ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 50 17 October 1947 BS AC H T Uitgevers Firma CDretEMSN en G Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A Sr Annaland - Telefoon 47 «wartaal franco p.p. ƒ1.15 Spierinkjes e„ ma 2„ woorJen f M e,k WO(Jrd f Q5 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 prjjs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Vanouds heeft de Balkan de naam van heksenketel. In dat wonderlijk mooie stuk bergland, van "zulk een verheven grootsheid op de ene plaats, zo idyllisch op de andere, zo wild, woest en doods hier, zo bedrijvig daar, in dat land waar volgens ons „beschaafde" Westerlingen de wilden van Europa wonen, in dat land waren voor 1914 reeds de onderlinge twisten niet van de lucht. De land jes onderling bevochten elkaar. Moorden en aanslagen waren aan de orde van de dag. Diepgaande verschillen omtrent landaard en geloof kwamen bloedig tot uiting. Voor 1914 was er de steeds toenemende druk van onderen om vrij te worden van de Habsburgse monarchie na 1918 vond men er een dankbaar terrein om er de reincultures voor fascistische gangsters te kweken. Zoals in de voorhistorische tijd Noord-Europa het gewicht van de Noordelijke gletsjers over zich voelde schuiven en diens bodem daardoor werd geplooid zo schoof over de Balkan de zich uitbreidende macht van het Turkse rijk, bloedig Oosters wreed: en toen die heerschappij door de Hapsburgers werd teruggedron gen, voelde het land nog eens de verbrijzelende oorlogswagen over zich heen gaan. Wat in de sporen van zijn wielen bleef liggen, waren een paar landjes in het Oostelijke en Zuidelijke gedeelte: in het Westen de zeer reële inlijving bij Oostenrijk. De „zelfstandige" landjes waren een gedurige twist appel tussen Oostenrijk en Rus land, die er hun politieke en mili taire invloeden wilden doen gel den. Economisch liet men hen aan hun lot over. Zo bleef het, ook na de val van Oostenrijk en na de ineenstorting van het Tsarenregime. Het einde van de oude wereldoorlog mocht Bornië. Herzogowina enz. hebben vrij gemaakt de politieke infil tratie van het Westen bleef. Deze politieke en militaire aspi raties van het Russische rijk mochten zich na 1918 niet meet doen gelden via de diplomatieke kanalen; de propaganda voor een ander economisch systeem werd er in de Balkan niet minder krachtig om gevoer-d. De Russische propa ganda had een geweldige voor sprong op die van het Westen, daar deze niet „van boven af" werd gevoerd. Want ten eerste legde die Russische propaganda zich direct om het volk. Ten tweede sprak die propaganda al leen over dingen, die de belangen van dat volk direct raakten en ten derde sloeg ze zoveel gemakke lijker aan, omdat ze kwam uit een Slavisch land, waartoe ook het overgrote deel van de Balkan moet worden gerekend. Deze propaganda heeft in de tweede wereldoorlog de oogst bin nen gehaald. Tito won het van het protégé van Londen, Dimitrof volgde de 'jonge koning van Bul garije op. De gehele Slavische Balkan is gerussificeerd. De oude wensdroom van de Tsaren is in vervulling gegaan. Weliswaar is die droom tot werkelijkheid ge maakt, door dezelfde mensen, die het regiem van die dromers ten val brachten, maar hun beide be doelingen gelijken op elkaar als twee druppels water. Al mag dan de ene druppel van zoet- de andere van zout water zijn, als de lezer per sé onderscheid wil maken. En zo is dan uiteindelijk weinig veranderd. Al mag het waar zijn, dat de Russen nu zeer nadrukke- lijk op de Balkan „zitten" en z'n oude tegenspeler, eerst Midden- Europa later West-Europa, nog verder is weggeschoven ja via Londen nog verder schuift tot aan Washington toe die af standen zijn gemakkelijk te over winnen. En zolang de tegenstelling tus sen Oost en West blijft, zolang zal het vuur onder de oude hek senketel wel smeulende worden gehouden. hield mede voor de radio een rede, waarin hij 'zijn zienswijze over de gang van zaken uiteenzette. We derzijds wantrouwen was z.i. de hoofd-oorzaak van het Indone sische conflict. In de Veiligheidsraad werd over Indonesië weer zwaar gede batteerd over eventuele vaststel ling der demarcatielijnen in Indo nesië. Het rapport der consuls kwam gereed de commissie van drie is aan het werk. Intussen blijven de Nederlandse legerberichten melding maken van doden en gewonden, al is er sprake van enige verandering ten gunste. De staatkundige eenheid Oost- Sumatra kwam bij decreet van de luitenant-gouverneur-generaal tot stand. Zijn dit allemaal belang rijke dingen voor de mijnwer kers is het van belang, dat er tussen de mijnen Maurits en Emma een ondergrondse verbin ding tot stand kon worden ge bracht. Jarenlang ook in de bezettingstijd is er aan gewerkt om deze nood-uitgang gereed te krijgen. Tot slot geven wij iets van de gruwellectuur welke de Rekenkamer te „genieten" gaf. Het is moeilijk, in het streven naar wederopbouw te blijven ge loven, als men leest, hoe sommige ambtenaren en zelfs hoofdambte naren omspringen met de rijks- gelden met het geld, dat veelal met moeite en zorg wordt opge bracht. <t Er uit met een kerel, die als hoofdambtenaar 16.000.in een half jaar met z'n dienstreizen ver-automobielt er uit met de sufkop, die tegen krankzinnige prijzen auto's in Zwitserland kocht tengevolge van een „misverstand" Dan lezen wij maar liever van het cadeau, dat de Nederlandse regering aan Engeland gaf: 500 drachtige vaarzen-een tegemoet koming bij de grote schade, welke de Engelse boeren in de winter van 1946-'47 leden. Het zijn kleine geschenken, die de -vriendschap onderhouden en bevorderen. Aan de grote dankbaarheid van ons volk voor de bevrijding, werd uiting gegeven te Washington, waar de Nederlandse ambassa deur, dr. van Kleffens aan gene raal Eisenhouwer het erezwaard overhandigde. De 14 October is een dag van historische betekenis voor ons volk geworden een dag, die wellicht het gehele jaar z'n „stempel" geeft. 1947 Prinses Juliana neemt het regentschap voor Koningin Wilhelmina waar een jaartal! In de verenigde vergadering der Staten-Generaal is de Prinses Dinsdagmiddag plechtig als re gentes beëdigd. Zoals bekend, zal het regent schap tot 1 December duren. Het is te hopen, dat H.M. de Koningin met ingang van die datum het Koninklijke Gezag weer in volle omvang zal kunnen uitoefenen. Zij. die Haar bij de doopplech tigheid te Utrecht mochten aan schouwen, erkenden, dat Hare Majesteit zeer zeker rust nodig heeft. Prinses Juliana heeft Ilaar nieuwe taak met diepe ernst aan vaard. Als voorzitster van het Rode Kruis hééft Zij voor de radio een beroep gedaan op alle medici en verplegenden in Indië. zowel als in Nederland om een offer te brengen voor het algemeen belang. Millioenen mensen méér maken aanspraak op onze hulp en bij stand, aldus hield de Prinses ons volk voor. Voor de radio zo komen wij als vanzelf op het advies, dat de Radioraad de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gegeven. Deze raad stelt voor, een centraal radio-instituut te stichten, op wettelijke basis. Dit instituut zou de beschikking over beide Hilversumse zenders krijgen, de ene zender voor een nationaal programma, de andere zou worden bestemd voor de be staande en eventueel nog toe te laten omroepverenigingen. Laatst genoemde zouden gebouwen en apparaten moeten inbrengen. Mochten ze dit weigeren, dan zou de regering op korte termijn tot onteigening dienen over te gaan. Geen wonder, dat alle ver enigingen op hun achterste benen staan. Het zal dan ook de vraag zijn, of de minister dit advies als wetsontwerp in de Kamer zal brengen. Een Radio-oorlog heb ben wij net nog nodig Prof. Schermerhorn, die in zijn vak in de Verenigde Staten besprekingen zal voeren over het in kaart brengen van Indonesië, Zaterdag 11 October des vra. 11 uur kwam de Gemeenteraad te St. Annaland in Openbare Vergadering bijeen. Voor zitter: Burgemeester F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der laatste vergaderingen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring van G.S. wijziging besluit verhuur oude veldwachterswoning: idem wijziging begr. 1946, idem gratificatie regeling. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Gemeentebestuur Diever met, bijlagen. Verzocht wordt adhaesie t.e betuigen aan het door dat bestuur gedane verzoek aan de Min. om het loonpeil voor stad en platte land gelijk te stellen. B. W. stellen voor dergelijke zaken' over te laten aan de. Ver. v. Ned. Gemeenten en daarom dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Moerland onderstreept het voorstel. Niemand heeft bezwaar. Verder een verzoek van de dienst Landbouwherstel om 10% vergoeding in de kosten, die deze dienst moet maken voof het delven van de sloten achter de W. Achterweg. Dhr. de Bruine vraagt of die sloten niet gedempt kunnen worden. De voorzitter antwoord dat dit niet mogelijk is, in verband met de wateraf voer. Anders zou hij een dergelijk voor stel graag steunen. Ook dHr. Moerland meent dat het onmogelijk is en wijt dat aan de riolering. Dhr. Stols zegt: „Wanneer er een goeie riolering was, dan alle sloten dicht. Dhr. den Engelsman vraagt of de sloot achter dhr. P. Snoep (Ring) dan misschien wel dichtgemaakt kan worden. De voorzitter zegt, dat het hier nu enkel gaat over het verzoek van'Landbouwherstel. Overigens hebben de bewoners rond de sloot van Snoep al eerder een kans gehad tot rio lering, bovendien behoort dit tot het Waterschap. Daarna wordt het verzoek om 10% door allen goedgekeurd. Weer komt dan ter sprake het schrij ven van de gemeente Goes om een kleine bijdrage in het fonds, waaruit jubilerende ambtenaren van de Waren- wetdienst een gratificatie zullen ontvan gen. In vorige vergadering werd dit verzoek door staking der stemmen aange houden. De voorzitter geeft hierop nog maals een nadere toelichting, inzonderheid voor raadslid Goedegebuure, die de vorige verg. absent was. Het voorstel van B. W. om een bijdrage te ver lenen, wordt na enige discussie met 4-3 stemmen afgewezen (voor de wethouders en Ridderhof). Punt 2: Wijziging verordening heffing reinigingsrechten. Door G.S. zijn enkele wijzigingen in deze verordening gemaakt, o.a. dat geen huisvuil dan door de op haaldienst mag worden vervoerd, een kleine .wijziging in de betalingsregeling en enkele redactionele opmerkingen. Tegen deze wijzigingen bestaat bij" de Raad geen bezwaar. Dhr. Moerland vraagt echter in dit verband, of slachtafval ook tot het huis vuil behoort. De voorzitter antwoordt ontkennend en zegt, dat hiervoor spaar- bakken zijn bij de'slagers. Dhr. Moerland vraagj dan of er op toegezien kan wor den, dat „slachtafval" niet overal wordt neergezet, zoals op „Domineeshofje" en in de Cureelanden, waar honden het dan wegslepen. De voorzitter zal de politie verzoeken hierop te letten en vindt de opmerking zeer goed. Punt 3: Een verzoek van de Sportver. „W.H.S." om zo spoedig mogelijk over te gaan tot exploitatie van een sportter rein volgens het uitbreidingsplan. De voorzitter leest het verzoek van genoem de vereniging voor, waarin o.m. wordt opgemerkt, dat hef terrein, dat thans door de ver. wordt gehuurd per 1 Juli 1948 door de eigenaar is opgezegd, zodat W.H.S. straks zonder terrein komt en dit fatale gevolgen kan hebben voor het bestaan der ver. De voorzitter leest ver volgens ook het afschrift van opzegging, een adhaesie-betuiging van de K.N.V.B. en van de Z.K.B., voor. Dit is een verzoek van zeer ingrijpende aard, aldus de voorzitter. Mijn mening en ook die van de wethouders is, dat hieraan gewerkt moet worden, dat er een of ander middel gevonden dier.t 'te worden, opdat een terrein beschikbaar komt. Het uitbreidingsplan, zo vervolgt de voorzitter, is door G.S. goedgekeurd, maar nog niet toegezonden, toch kan dit verzoek behandeld worden, daar ik Mid delburg telefoneerde en daar werd mede gedeeld, dat het uitbreidingsplan binnen korte tijd zal worden toegezonden, zodat dit geen bezwaar oplevert. Wordt echter een sportterrein volgens het uitbreidings plan geprojecteerd, dan is dat niet zo maar voor elkaar. Hierbij komt een lange onteigeningsprocedure. Reeds zocht ik contact met dhr. Argelo, maar kan hier over nog niets naders mededelen. Wel dit, dat B. W. besloten hebben, de nodige stappen te doen, om op een of andere manier de ver. in dit voor .hen zo moeilijk probleem te helpen. Dhr. de Bruine zegt: Als ik het goed begrijp, huurt de vereniging dan het sportveld, door de gemeente geëxploi teerd. Dan is het ook mogelijk, dat er straks op Zondag wordt gevoetbald. Dhr. Goedegebuure zegt, dat, hoewel het nog niet zover is, men dan toch altijd kan eisen, dat dit niet gebeurt. Dr. L. D. A. Looysen te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer Dhr. Ridderhof is van mening, dat binnenkort het sportgebeuren in het ge hele land niet meer op Zondag zal plaats hebben. Dhr. Stols zegt, dat men hier niet over hoeft te praten, Zondag en sport komt hier niet. De voorzitter merkt op, dat het daar nu niet om gaat, het gaat er enkel om, dat er meegewerkt wordt om de ver eniging aan een terrein te helpen. Dhr. Moerland is het niet geheel dui delijk en hij vraagt of B. W. op dit ogenblik voorstellen of men wil goed keuren, dat het sportterrein, zdals dit in het uitbreidingsplan is vastgesteld, wordt geprojecteerd. De voorzitter antwoordt ontkennend en zegt, dat eerst geinformeerd moet worden of bijv. G.S. dit zou goedkeuren, daarna event, stappen gedaan om een particulier te bewegen in de omgeving van de kom een terrein af te staan. Dhr. Stols pnderstreept wat de voor zitter ópmerkte en zegt dat het in het kort hierop neerkomt, dat B. W. deze zaak zoo spoedig mogelijk willen afwik kelen, opdat de ver. niet in moeilijk heden raakt, maar dat e. en a. eerst degelijk onderzocht dient te worden. Dhr. Moerland zegt: „Dan stel ik voor om te wachten op het definitieve voor stel." De voorzitter zegt, dat dit niet gaat, daar reeds nu stappen moeten ^worden ondernomen. Een definitief voorstel is ér niet, maar hij wou de Raad niet in het onzekere laten. Dhr. Moerland begrijpt er dan uit, dat dus ook de ver. zelf er op uit kan gaan daarnaast de Raad. Dhr. Stols zegt, dat het natuurlijk financieel voordelig zou zijn, als de ver. zelf iets te pakken kreeg, daaraan moeten wij ook meewerken. De voorzitter zegt, dat het enkel de bedoeling is, volledig mee te werken om de ver. een terrein te geven. Dhr. de Bruine zegt, dat hij niet in de Raad zit om alles af te kammen, maar meent, dat er toch dingen zijn, die urgenter zullen blijken, dan een sport terrein. Dhr. den Engelsman zegt: bijv. huizen bouwen. Dhr. Stols merkt op, dat het uitbrei dingsplan door allen is goedgekeurd. Hierin was ook het sportterrein opge nomen, dus wist de Raad dat hiervan sprake kon zijn. Dhr. Moerland zegt, dat hij destijds bij de burgemeester is geweest om de woning van Mej. van Popering aan de Ring af te kopen ter verwezenlijking van het uitbreidingsplan. Dit huis vormt een obstakel, toen kon er echter niets van komen, nu zou een voetbalterrein met spoed worden geprojecteerd. De voorzitter antwoordt, dat voor op ruiming van dat huis door G.S. nooit toestemming was gegeven, nu de woningnood zo groot is. Dhr. Stols zegt nogmaals, dat er zo hard mogelijk aan meegewerkt dient te wor den, op welke manier dan ook. Dhr. de Bruine zegt, dat hij hier niet in het bijzonder wil tegenwerken, maar meent, dat wanneer de noodzakelijkheid van e,en sportterrein door ieder gezien werd, men dan toch gemakkelijk van een particulier een plaats zou krijgen. De voorzitter zegt, dat er nu genoeg is gediscussieerd. Dhr. Moerland vindt dit echter niet. Als de voorzitter dan echter, nogmaals uitlegt, dat het hier slechts om voorbereidende plannen gaat, antwoordt dhr. Moerland, dat er dan ge rust een punt achter gezet kan worden en men rilstig op de definitieve voor stellen kan wachten. Hiermee blijkt dit punt voorlopig af gehandeld. Punt 4: Een voorstel van B. W. om eervol ontslag te verlenen aan dhr. A. P. Bil, onderwijzer aan de O. L. School alhier. De voorzitter zegt, dat het noodzake lijk is, dat er een leerkracht aan de O.L. School wordt ontslagen, in verband met een te gering aantal leerlingen voor 4 leerkrachten. 16 Januari van dit jaar be droeg het aantal lèerlingen 111, 16 Mei 115, thans 107, gemiddeld moeten er 121 zijn. Men komt slechts aan gemiddeld 111 leerlingen, daarom moet een leer kracht weg, omdat er geen Rijkssubsidie voor zal worden uitbetaald. In dit verband, aldus de voorzitter, is

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1