THOLEN OUD-VOSSEMEER ST, ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND VOOR DE LANDBOUW Voor dat het tint weed doorgeknipt, waarmee de officiële opening een feit werd, sprak Dr. Ir. W. J. H. HARMSEN, Directeur-Generaal van Rijkswaterstaat, vertegenwoordiger van Zijne Excellentie de Minister van Rijkswaterstaat. Ir. Harmsen zegt met genoegen namens de Minister aanwezig te zijn en wijst er op dat in de Raadszaal de geschiedenis van de brug al gememoreerd is, een brug die 10 October 1928 voor het eerst werd geopend, waarmee de geschiedenis hier eigenlijk begint, en die thans wordt af gesloten. Spr. wil echter nog verder achteruit gaan in de geschiedenis en wel tot het tijdstip waarop de eerste Centrale Re gering gevestigd werd, toen Nederland in 1814 een Souvereine vorst kreeg. In die tijd werd in het souverein besluit van 20 September 1814 de weg van Middel burg naar Bergen op Zoom en Steen bergen, lopende over Arnemuiden, Goes, Kapelle, Wemeldinge, Iersekedam, Goriè- hoek, Westkerke, Scherpenisse en Tholen onder de grote wegen gerekend. Aanvankelijk had deze weg 3 veren: Sloe, Oosterschelde en Eendracht. Door de spoorwegaanleg gingen de landwegen in betekenis achteruit, maar komen later weer snel naar voren door het moto rische verkeer. Thans wijst het Rijks wegenplan de weg Vlissingen over Walcheren en Zuid-Beveland naar Ber gen op Zoom aan als weg No. 58, de hoofdrijksweg. De weg over Iersekedam- Gorishoek-Tholen is niet meer bij het Rijk.in beheer. Wel is ze echter op het Rijkswegenplan blijven staan, de weg van Bergen op Zoom naar de oostoever van de Eendracht, weg No. 59. Hoewel Tholen niet meer aan de hoofdweg lag, aldus spr., heeft toch ook daar de ontwikkeling van het landver- keer zijn eisen gesteld. Hierdoor kwam de gedachte aan de aanleg van een locale spoorlijn in West-Brabant en op het eiland Tholen, welk plan echter niet is doorgegaan. De gemeente Tholen heeft toen besloten een brug te bouwen voor gewoon verkeer, waarover de tramlijn naar Bergen op Zoom tevens zou worden doorgevoerd. Dit was alleen mogelijk^voor de ge meente, door op de brug tol te heffen, dit in de plaats van het veergeld. 10 Oct. 1928 werd ze geopend, in Mei 1940 voor de eerste maal vernield, in 1941 hersteld en op 30 Oct. 1944 voor de tweede maal vernield. Toen voor de tweede maal het herstel vorderde, kwam de kwestie van de tol heffing weer veel meer naar voren. Dit gaf aanleiding tot vele conferenties. Om uit de impasse te komen, heeft de Minis ter er in beginsel in toegestemd de brug in eigendom, beheer en onderhoud bij hef Rijk te nemen en de bedragen van de nog bestaande leningsschuld, na aftrek van enige fondsen van de gemeente en van wat de gemeente als schadeuitkeringen zou ontvangen mede voor Rijksrekening te nemen, mits enige bijdragen zouden worden verleend door de provinciën. Thans is de brug tolvrij opengesteld. Of de gemeente Tholen er verheugd over is, weet ik niet. Wel geloof ik, dat ze verheugd kan zijn. Een tolvrije ver binding zal ongetwijfeld een goede sti mulans zijn voor de opbloei van de Gemeente: bovendien werd de tol goed deels ook door de gemeentenaren zelf betaald. Het verkeer met Noord-Brabant zal zeker toenemen. Erkend moet worden, dat het voor de gemeentekas wel hard is •een jaarlijkse winst uit het veergeld te moeten prijsgeven. Van meer voordeel is de opheffing voor de andere gemeenten van het eiland en van West-Brabant. Zij verliezen niets en hebben alleen voordeel. Zij kunnen dus zeker vandaag de vlag uitsteken. Het Rijk heeft hier, gezien de bijzondere om standigheden, een royaal standpunt in genomen, wat zij in andere gevallen zeker niet zal doen. Ik ben echter overtuigd, dat de ge brachte offers ook in de toekomst vol komen gewettigd zullen blijken. Ir. Harmsen besloot hierna met de wens, dat deze brug de banden tussen Tholen en de rest van Nederland, als mede tussen de beide provinciën Zeeland en Noord-Brabant versterken en een sti mulans moge blijken voor handel, land bouw, industrie en toerisme, een stimu lans, waaraan de economische opbloei van Nederland zo dringend behoefte heeft. En moge zij voor verder oorlogs geweld gespaard blijven. Het grote ogenblik Na deze toespraak, waarvan voor vele omstanders het meeste verloren ging, door een vliegtuig, dat boven de Eendracht voor de acrobatische noot van dit festijn zorgde, was het grote ogenblik aange broken. Omstreeks kwart voor vijf werd het lint, dat aan de Thoolse zijde van brugkant tot kant gespannen was, door Dr. Ir. W. J. H. Harmsen, de vertegen woordiger van de Minister, doorgeknipt. De brug over de Eendracht was officieel geopend. En wat kan hier beter op vol gen dan het Nederlandse volkslied? De Harmonie „Concordia" speelde dan ook onmiddellijk het „Wilhelmus", het nationale lied, dat op dergelijke ogen blikken steeds weer treffend is. Alle genodigden liepen hierop de Brug over naar de Brabantse kant, gevolgd door de Thoolse optocht, bestaande uit versierde luxe wagens van de twee taxi bedrijven, een wagen van het expeditie bedrijf v. d. Zande, de Mandolineclub „Tremolando", de mondaccordeonver., een wagen, met als voorstelling de brug- bouw, de gymnastiekver. „Olympia", e.a. Onder luid getoeter van de claxons, onder vrolijke klanken ging de optocht over de brug, waarvan aan het eind de genodig- den de fleurige file gadesloegen. De LAATSTE vaart Tot besluit van het officiële gedeelte maakten vervolgens de genodigden een laatste vaart met de pont. Hoevele malen heeft deze pont de laatste drie jaar dezelfde tocht gemaakt Hoeveel paren ogen keken vanaf de pont telkens weer hunkerend naar de vordering aan de brugbouw Het officiële gedeelte was wel afge lopen, maar het feest, het brugfestijn voor de Tholenaren en vele anderen be gon pas. De genodigden begaven zich naar Hotel Zeeland, waar een diner door het gemeentebestuur van Tholen werd aangeboden, anderen zetten het feest voort of begonnen het op de Markt, waar o.a. een draaimolen de jeugd ver tier gaf. Nogmaal ging de optocht door de stad, begeleid door vrolijke klanken van „Concordia", 's Avond werd er nog een concert gegeven door de Muziekvereniging van Halsteren, terwijl er ook dansmuziek was. 10 October 1947 een on vergetelijke dag voor ons eiland. De brug is nog niet geheel afge werkt, het voet- en rijwielpad moet nog worden afgemaakt, maar een richtingsverkeer is er en dat geeft toegenaamd geen stagnatie. Mag het laatste bericht, al is het dit keer niet officieel doorgegeven dan nu zijn: „Vanaf Vrijdagmid dag half zes is de pont uit de vaart ze komt er niet meer in" En om te besluiten met de woor den van een knaapje van een jaar of acht, gesproken met de grootste minachting nadat de laatste vaart door de genodigden was volbracht: „Daar ligt ie nou Hopelijk voor goed! BEKENDMAKINGEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat gedurende drie maanden, op de secretarie der ge meente, voor een ieder ter lezing is neer gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de op 29 Augustus 1947 vastgestelde Ver ordening ter voorkoming, wering of beteugeling van Besmettelijke Ziekten in scholen, in de gemeente Tholen. Tholen, 6 October 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen ter openbare kennis dat Gede puteerde Staten van Zeeland bij besluit van 26 September 1947 hebben vastge steld de leggers der wegen ingevolge de wegenwet. De legger wordt op 13 October 1947 op de gemeentesecretarie nedergelegd en blijft daar voor een ieder ter inzage. Uiterlijk tot op de dertigste dag na genoemd tijdstip van het ter inzage leg gen staat aan ieder belanghebbende tegen de vaststelling van de legger beroep open bij de Kroon. Tholen, 8 October 1947. Burgemeester Wethouders voornoemd. TEHUIS VAN OUDEN VAN DAGEN Maandag jl. werd te Poortvliet een vergadering gehouden door het college Regenten „Thools Tehuis voor Ouden van Dagen". Na uitvoerige bespreking werd besloten dat het Tehuis in de gemeente Tholen zal worden gebouwd. Door alle plaatselijke afdelingen van het district Tholen van Ned. Volks-i herstel zijn de hun toekomende gelden uit het Fonds Noodgebieden gestort in de kas van de Stichting Tehuis voor Ouden van Dagen. Een bedrag van 44.000.is thans beschikbaar, t.w. 18.000.van de eerste uitkering Fonds Noodgebieden, p 18.000.tweede uit kering en 8000.Ver. Volksherstel afd.Tholen. Reeds zijn door de voorzitter van ge noemd college, dhr. Blindenbach te St. Maartensdijk, stappen genomen om een architect voor het ontwerp, enz. van dit gebouw, te krijgen. Een en ander kan in de toekomst weer een woningver ruiming betekenen. EEN MOOIE ETALAGE. De fa. Beukelaar had ter gelegenheid van de brugopening een keurige etalage gemaakt waaraan veel zorg besteed was. Het geheel stelde de brug voor in wor ding. Tholenaars of die er de volgende dagen komen en het nog niet gezien hebben, raden we aan een kijkje te nemen, het is de moeite waard. WAS HET EEN RECORD! Wist U, dat er de eerste 24 uur, dat de brug geopend was, 550 auto's pas seerden Of die dag een record werd verbeterd, is niet bekend, maar in elk geval bewijst het de noodzakelijkheid van een overspanning over onze Een dracht. En hier volgen nog enige statistische gegevens (over de brug gingen in 1929 in 1947 Pers. (m. en z. fiets) 261.650 427.517 'Maandab. personen 415 2.940 Motorrijwielen 6.415 15.016 Personenauto's 27.905 29.124 Vrachtauto's 18.785 28.760 DE VLAG IN TOP Vergeten we bij de grote gebeurtenis van de brug ook een ander belangrijk feit niet. Deze week werd het geraamte van de torenspits op de toren overge bracht. De vlag op de spits gaf blijk van deze vooruitgang DEFECHT Een defect te Roosendaal was oorzaak, dat ons eiland Zaterdagavond enige uren zonder stroom zat. Afgezien van het ongeriefelijke voor velen, bracht het ook weer schade voor sommigen. Zo kon in de zaal van Hoek de aangekondigde film door Cinetone-onderneming Cornelisse niet gedraaid worden. Daarom wordt ze nu a.s. Zaterdagavond vertoond. OLYMPIA 2 October jl. werd de alg. jaarverga dering gehouden der G.V. „Olympia". Na opening door de voorzitter, leest de secretaris de notulen en het jaarverslag voor. De penningmeester was verhinderd, waardoor het financieel verslag ontbrak. In de vacature H. v. Stee werd dhr. H. Voets met grote meerderheid als be stuurslid gekozen. De jaarlijkse uitvoe ring werd voorlopig vastgesteld op 22 en 23 December, waarbij dan nieuwe oefeningen gedemonstreerd zullen worden 14 Nov. a.s. zullen de dames-leden mee doen aan de Kringwedstrijd te Middel burg. Tot kas-commissieleden werden benoemd de heren M. Schot en W. v. Elsacker. Na een aansporing om nieuwe leden te werven en trouw de oefen avonden te bezoeken, sluit de voorzitter de vergadering. BENOEMING Dhr. D. J. v. d. Velde is benoemd als terreinwerker bij het Gemeentegasbedrijf. THOOLSE DAM- EN SCHAAKCLUB Damcompetitie 1947/48 Groep B lste ronde 7 October 1947 J. de Rijke A. Noordhoek 20 J. Niemantsverdriet P. Jansen 0—2 J. van Elsacker E. Koppelaar 20 Groep A B. W. Schot M. Schot 20 J. Laban A. Geluk 02 D. de Vos M. Korsman 20 P. Nieuwenhuijzen A. Labruyère 02 PECH! Bij het voor de eerste maal gebruiken van zijn nieuwe tuinbouwtractor duikelde P.D. met machine en al in de kreek bij het stoomgemaal. Door een tractor werd de machine weer op het droge gehaald. EEN HAAS Proces-verbaal werd door de Rijks politie opgemaakt tegen A.v.D., wiens hond een haas had gevangen. BURGERLIJKE STAND over de maand September Geboren: 4 Sept.: Jan Johannes, zn. van Johannis Cornelis Geuze en Wille- mijna Elizabeth van Tiggele. 10 Sept.: Jacoba Lucretia, dr. van Abraham Daniel van Dijke en Geer- truida Davida Polderman. 17 Sept.: Johanna Helena Pieternella, dr. van Wilhelmus van der Zande en Maria Catharina Hoedervangers 23 Sept.: Jacoba, dr. van Abraham Jacobus van der Stel en Isabella Martina Geuze. Gehuwd: 16 Sept.: Petrus Adrianus Wilhelmus Uitdewilligen, 38 jr. land bouwer is Halsteren en Anna Heester mans, 39 jr. apothekersassistente. 25 Sept.: Willem Maria Nuijten, 26 jr. tuinder te Roosendaal en Pieternella Havermans, 23 jr. zonder beroep, te Oud Vossemeer. 25 Sept. Leendert Slager, 29 jr. vee handelaar, te St. Annaland en Wilhel- mina Maria Francina Geluk, 23 jr. zon der beroep, te Oud-Vossemeer. Overleden: Geen. Loop der bevolking over de maand September Ingekomen Cornelius van Meer en gezin uit Ber gen op Zoom naar C 47 Jan C. Ampt uit Steenberqen naar A 46 Pieter Molenaar, uit St. Maartensdijk naar A 155 In totaal ingekomen 3 mannen en 3 vrouwen Vertrokken Philomina M. E. de Wit, van C29 naar Bergen op Zoom Maria C. P. de Wit, van C 29 naar Bergen op Zoom Adriana M. T. Ooms, van C 33 naar Breda Jacob J. Kamhoot, van B 142 naar Landsmeer Cornelis Rockx met gezin van A 32 naar Ontario (Canada) Anna M. Bosters van A163 naar Nieuw-Vossemeer Cornelia Boogaart, van C21 naar Breda Anna Heestermans, van C 9 naar Halsteren Antje C. van Driel, van A 71 naar Bergen op Zoom Pieternella Havermans, van B 324 naar Roosendaal Wilhelmina M. F. Geluk van C 31 naar St. Annaland Thomas Aarnoudse ,van A 121 naar Krabbendijke In totaal vertrokken 5 mannen en 13 vrouwen BENOEMING In de vacature Koetsdijk is aan de Chr. School alhier vanaf 1 Oct. dhr. L. Dekker te Eist (Gld.) als tijdelijk onderwijzer benoemd. KERSTPAKKETTENACTIE Deze week werden door de secretaris van het pl. NIWIN-comité, 35 etiketten voor de Kerstpakketten verzonden. Hier van werden er 30 betaald door het over schot van de collecten Muziek- en Voet balver., 5 waren er door particulieren betaald. Er zijn er nog BEHOUDEN TERUGKEER Enige dagen geleden kwam het s.s. „Piet Hein" vanuit Indië in Den Helder aan. Hiermee was oorlogsvrijwilliger J. Stols Fzn. meegekomen en hij arriveerde dan ook na ruim twee en een half jaar in Indië te zijn geweest, dezer dagen behouden thuis. Het is de eerste Oorlogs vrijwilliger in onze gemeente, die na zijn tijd volledig uitgediend te hebben, terug keerde. Stols is bij de Kon. Marine, heeft z'n brevet kanonnier en zal na een twee- maands verlof zeer waarschijnlijk weer naar Indië terugkeren. BIGGENMARKT Voor de Zaterdag jl. gehouden biggen- markt was weinig belangstelling en ook weinig marktwaar. Enkele „lopers" wa ren aangevoerd. De prijs liep over het algemeen niet boven de 50.—. Er wer den echter niet zo veel zaken gedaan. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse brengen het navolgende ter openbare kennis Steeds meer en meer wordt het uiterlijk aanzien der gemeente ontsierd door het aanbrengen van reclameplaten op schu ren, enz. Afgezien van de omstandigheid, dat reeds thans kan worden verwacht, dat door het vaststellen van een verordening terzake van hogerhand tegen een derge lijke ontsiering van het landschapschoon zal worden opgetreden, worden meer malen reclameborden enz. aangebracht zonder voorafgaande vergunning van Burgemeester en Wethouders. In het belang van het uiterlijk aanzien der gemeente worden mitsdien alle even tueel op heden nog geldende vergunnin gen tot het aanbrengen van reclamebor den enz. met ingang van lieden inge trokken. Degenen, die bedoelde reclameborden enz. wensen te behouden, dienen een daarvoor benodigde vergunning bij Bur gemeester en Wethouders aan te vragen binnen 10 dagen na dagtekening dezer bekendmaking. In de overige gevallen dienen de borden enz. binnen deze ter mijn te worden verwijderd. Op de naleving van deze bepaling zal controle worden uitgeoefend. De aandacht wordt er voorts op ge vestigd, dat ook voor het aanbrengen van terreinafscheidingen, stoepen, inrich tingen voor de afvoer of de verzameling van water, vuil enz., alsmede voor het aanbrengen van antennes vergunning van Burgemeester en Wethouders benodigd is. EEN SERENADE DOOR „O.B.K." Ter gelegenheid van de 45-jarige Echt vereniging van het echtpaar van Beveren werd Vrijdagavond jl. een serenade ge bracht door' onze Muziekvereniging „O.B.K.", waarvan de heer v. Beveren voorzitter is. De vice-voorzitter C. den Braber, feliciteerde het echtpaar namens de muziekvereeniging, dhr. A. van 't Veer voerde het woord namens de Oranjevereniging, waarvan de jubilaris ook voorzitter is. Tenslotte hield ook de secretaris der Kon. Schippersver. „Schut- tevaer" een korte toespraak om ook namens deze vereniging hun voorzitter te feliciteren.' Alle sprekers hopen, dat het echtpaar nog vele jaren gespaard mag blijven en dat dhr. v. Beveren het voorzitterschap van deze verenigingen, waarvoor hij al zo veel heeft gedaan, nog lang mag blijven waarnemen. Dhr. v. Beveren bracht z'n' hartelijke dank voor deze bijzondere hulde en bood verschillende aanwezigen en de leden der muziekver. een tractatie aan. BURGERLIJKE STAND over de maand September 1947 Geboren: 8 Sept.: Martinus, zn. van A. de Rijke en H. den Braber Arie Johannes, zn. van A. Riedijk en C. M. Poulusse 15 Sept.: Jacob Adriaan, zn. van C. Moerland en W. L. Gebraad 22 Sept.: Leendert Jacobus, zn. van P. M. Potappel en E. J. v. Dalen 30 Sept.: Pieter Cornelis, zn. van C. L. Moerland en A. P. de Jong Getrouwd: 2 Oct.: Jacobus Vroegop, 51 jr. en Jacoba Moerland, 37 jr. Ingekomen J. G. Janssen en gezin, van 's-Hage K. Koetsdijk, van St. Annaland Vertrokken J. K. A. Tazelaar naar Utrecht P. v. Beveren n. Amsterdam BURGERLIJKE STAND over de maand September 1947 Geboren: Cornelia, dt. van M. A. Hage en P. de Graaf Eliza Bertus, zn. van A. Heijboer en J. M. den Haan Luppo, zn. van L. Bruine en G. Bazen Eliza zn. van C. v. Haaften en W. Bil Elisabeth Adriana, dt. van M. A. van Gorsel en FI. C. Lindhout Willem Johannis Cornelis, zn. van J. J. W. van Houdt en M. A. Overbeeke Joep, zn. van A. Everaers en M. Luteijn Ondertrouwd: A. Duine, 26 jr. en J. J. Bentschap Knook, 23 jr. A. Schipper, 26 jr. en N. E. Joppe, 22 jr. M. A. Bazen, 24 jr. en P. A. Vroegop, 21 jr. P. W. Seebach, 24 jr. en H. Nelisse, 27 jr. D. van Vossen, 23 jr. en A. P. Hage, 21 jr. Getrouwd: P. van As, 25 jr. en A. C. op den Brouw, 29 jr. A. Duine, 26 jr. en J. J. Bentschap Knook, 23 jr. H. Monster, 34 jr. en J. M. Bazen, 27 jr. A. Schipper, 26 jr. en N. E. Joppe, 22 jr. M. A. Bazen, 24 jr. en P. A. Vroegop, 21 jr. Overleden: M. Potappel, 85 jr. weduwe H. Charpentier M. Bazen, 70 jr. vr. van J. Slager DE NIEUWE VUURTOREN Donderdag j.l. werd te Gorishoek de nieuwe vuurtoren geplaatst. Deze is aan merkelijk kleiner dan de vorige. De oude was 8 m. hoog, de nieuwe echter maar 4 m. Wat het licht uitstralen betreft verneemt men dat dit groter is. ONZE DOKTER VERTROKKEN Dr. Bruijnzeel heeft met ingang van 1 October jl. zijn praktijk in onze ge meente overgedaan aan Dr. Menger. Onze arts heeft zich thans als dokter te Bergen op Zoom gevestigd. Een hartelijk vaarwel aan onze verdwenen arts, een hartelijk welkom aan Dr. Menger. DE JEUGD HELPT MEE Ook het Ned. Rode Kruis werkt voor de jongens overzee Momenteel doet ze dit door een pakkettenactie, die via de schooljeugd worden verzonden. Door hen worden de pakketten ingepakt, in ieder pakket gaat een eigenhandig geschreven briefje met de afzender er op, zodat de jongens in Indië hen door een persoonlijk schrijven kunnen bedanken. Het is dus in de geest van de NIWIN-Kerstpak- kettenactie, maar dit inzonderheid door de jeugd. In St. Maartensdijk ontving de school artikelen voor 160 pakketten, In St. Annaland de Chr. School 160 en de O.L. School 60, in Oud-Vossemeer voor 40 pakketten. De inhoud van elk pakket bestaat uit: 2 rollen King pepermunt, 1 stuk toilet zeep, notitieboekje, penhouder en 2 pen nen, doosje kleurkrijt, zig-zag boekje, een stukje gummi, een tandenborstel, een tube tandpasta, een zakje knikkers en een tol. Er zijn dus artikelen bij, waarmee onze soldaten de Indische jeugd blij kunnen maken. Daarvoor zijn ze er dan ook bij gevoegd. De afdeling Tholen van het Rode Kruis te St. Maartensdijk bengt de artikels op de scholen en haalt later de pakketten weer op. Zo leeft ook de jeugd mee, met de jongens overzee dank zij het Ne derlandse Rode Kruis. KORT VERSLAG VAN DE BESTUURSVERGADERING VAN DE STICHTING VQOR DE LANDBOUW IN ZEELAND. Huidige positie pan de landbouw Een belangrijk deel van de vergadering was gewijd aan de besprekingen over de uiterst moeilijke situatie waarin de landbouw in onze provincie vooral in de voormalige inundatiegebieden, mede ten gevolge van de droogte is geraakt. Besloten werd het resultaat van de aangevraagde interpellatie over de ge voerde landbouwprijspolitiek af te wachten alvorens nadere stappen te doen. De samenstellende delen van de Stichting j dus de landbouw- en landarbeiders organisaties in Zeeland overwegen het houden van een demonstratievergadering. Bijdrage Stichtingskosten voorbeeld proefboerderij Walcheren. Met grote erkentelijkheid werd kennis genomen van een besluit van het Be stuur der Stichting „Herstel Zeeland 1945" om ten behoeve' van de aankoop van de veestapel voor de op Walcheren te stichten voorbeeld-proefboerderij een extra-bijdrage van 5000.beschikbaar te stellen. Verbod tot het verbouwen van suiker- bieten-, voederbieten en dergelijke zaad benevens wintergerst in Zeeland In verband met het besmettingsgevaar ten gevolge van vergelingsziekte, werd besloten aan Provinciale Staten van Zeeland te verzoeken een verordening uit te vaardigen, waarbij de teelt van suiker bietenzaad, voederbietenzaad e.d. in de provincie Zeeland wordt verboden. De ervaring heeft geleerd dat deze besmet ting zeer ernstig kan zijn en reeds door enkele percelen stekbieten kan worden veroorzaakt. De teelt van suikerbieten en voederbieten is in Zeeland van zo weinig belang vergeleken met de grote commerciële betekenis van de suiker bietenteelt in onze provincie dat een dergelijk verbod alleszins is te billijken. Tevens werd in verband met de grote kans op roestbesmetting van zomergerst besloten er op aan te dringen dat de ver bouw van wintergerst in Zeeland wordt verboden. De teelt van wintergerst is in Zeeland zeer onbelangrijk terwijl in de praktijk duidelijk is gebleken dat het ge vaar van besmetting zeer groot is, waar door grote schade aan de zomergerst wordt veroorzaakt. Financiering plaatselijke commissies Ten behoeve van het werk van de kring- en plaatselijke commissies op sociaal gebied werd een vergoedings regeling vastgesteld. Verdeling oliepakken, 2e hands-fietsen en vergunningen voor horloges. Een zeer beperkt aantal vergunningen voor oliepakken, 2e hands rijwielen en vergunningen voor horloges werd o.m. aan kringcommissies toegewezen ter ver deling onder die landbouwers en land arbeiders die hiervoor het meest in aan merking komen. Veer Zijpe-Anna Jacobapptder Besloten werd steun te verlenen aan de actie op Schouwen/Duiveland om te komen tot verbetering van het veer Zijpe-Anna Jacobapolder, dat op heden zeer veel te wensen overlaat. Administratieve beslommeringen Besloten werd er bij de Stichting voor de Landbouw te 's-Gravenhage opnieuw op aan te dringen pogingen aan te wen den om te komen tot aanzienlijke vereen voudiging van de administratie ten be hoeve van de uitvoering der sociale ver zekering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3