Weekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland BERICHT Een historische beslissing! Per 1 October geen veergeld meer I RAAPSVERSLAG THOLEN. Raadsverslag Scherpenisse. Vrijdagmiddag 10 Get. om 4 uur ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 48 3 October 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Maandag 29 September jl. des avonds om 8 uur kwam de Gemeenteraad alhier in openbare vergadering bijeen. Voorzit ter: Mr. A. v. d. Hoeven. Secretaris V. Laban. Afwezig met kennisgeving dhr. Berrevoets. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed en stelt daarop voor een 8ste punt aan de agenda toe te voegéu: wijziging begroting 1946, waartegen nie mand bezwaar heeft. De nptulen worden vervolgens goed gekeurd en de volgende ingekomen stuk ken voor kennisgeving aangenomen. Goedkeuring van G.S. 8ste begroting '46, 9e begroting 1946, Kasopname C.B. van Verificatie over het 3e kwartaal 1947. goedkeuring verlenging Kasgeldlening ad 32.000.(fonds Duitse Vorderin gen) gk. opschorting verwijdering loods door M. Oerlemans, idem verordening wering besmettelijke ziekten op scholen. Van G.S. is bericht ontvangen, dat geen bezwaar bestaat tegen vernieuwing Spuiboezem voor 27.000.mits door de Consessiehouders gezamenlijk 3/4 en door de gemeente 1/4 in de kosten wordt betaald. Alzo wordt besloten. Verder een verzoek van de gemeente Diever om adhaesie te betuigen aan het voorstel tot opheffing van het loonpeil verschil tussen stad en platteland. De voorzitter stelt voor hieraan geen ad haesie te betuigen, daar dit beter kan geschieden door de Ver. van Ned. Ge meenten, waar meer van uitgaat. Alzo wordt besloten. Bericht van G.S. inzake wijziging be sluit jaarwedde-verordening Gemeente- personeel. Inplaats van het door de Raad vastgestelr bedrag ad 1500.moet het 1450.worden, daar het niet boven het salaris van het Rijkspersoneel mag komen. Punt 3 v.d. Agenda: Toekenning vacantietoelage aan gemeente-personeel. Dit volgens H. 303 met een maximum van 50.Met alg. st. wordt dit goed gekeurd. Punt 4: Verhuur van de loods aan de Contr' Escarpe. Dit punt in verband met een verzoek van de Fa. A. H. Truijens te Antwerpen om de loods van v.h. Erven Moelker te verhuren tegen een huurprijs van 30.per jaar plus onder houd. Met alg.st. wordt dit verzoek in gewilligd. Punt 5: Aangaan ener overeenkomst van optie op het recht van erfpacht met Gebr. van Duivendijk, in verband met benodigd industrieterrein ten noorden van de Scheepswerf wordt besloten genoemde optie aan te gaan. Punt 6: Benoeming leden van de Advies-Commissie Woonruimtewet 1947. Gekozen worden de heren: M. L. Lind- hout, H. J. Roukema, G. v. da Linde, E. v. d. Velde, S. de Korte. Als plaats vervangende leden worden benoemd: de heren L. W. Blaas, J. den Engelsman, P. Janse, D. H. v. d. Velde en J. Over- beeke. Punt 7: Overdracht van de brug aan het Rijk. De voorzitter zegt, dat hij in verband met de ontvangen voorstellen van het Rijk, nogmaals naar Den Haag is ge weest om over enkele dingen nadere op heldering te vragen. Het Rijk is genegen, zo deelt de voorzitter verder mede, de boete voor de vervroegde aflossing të betalen, alsmede event, naheffing molest- verzekerin, terwijl het personeel door het rijk wordt overgenomen, en op wachtgeld zal worden gesteld. Op een vraag van dhr. Goedemondt of men de grond onder het viaduct bij de brug wat kon uitdiepen in verband met de geringe hoogte voor passerende auto's, antwoordt de voorzitter hieraan zijn aandacht te zullen besteden, al zal het verkeer in de toekomst daar sterk afnemen. Dhr. Goedemondt vraagt ook of de brug nog in beheer blijft bij de Gemeente, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit inderdaad zo is, tot de akten gepasseerd zijn. Alle verantwoording, alsmede het onderhoud is echter voor het Rijk. Dhr. Klompe stelt daarop de vraag wie er zorgt voor verlichting van de brug. De voorzitter zegt, dat het Rijk dit ver moedelijk voor zijn rekening zal nemen. Dit zijn echter allemaal nog kleine kwes ties, die nader worden geregeld. Dhr. Jansens wijst op het protest, waaronder de officieuze overdracht plaats had in vorige vergadering. Hij stelt de vraag of men de brug nu officieel kan overdragen met het voorbehoud van rech ten op eigen Stichtingskosten en reserve fonds De voorzitter antwoordt dat het ver standiger is dit niet te doen. Men weet nu toch hoe men er over denkt en ziet er geen heil in. Daarna wordt besloten tot overdragen van de Brug, waarop de voorzitter zegt, dat dit een historisch besluit is van zeer wijde strekking. Punt 8: Wijziging begroting 1946 wordt goedgekeurd. Rondvraag. Dhr. de Hond informeert of ook parti culieren kunnen bouwen met Rijkssteun. De voorzitter antwoordt, dat dit inder daad mogelijk is. Daar het ter plaatse nog niet is voorgekomen, kan hij echter niet precies de voorwaarden uitleggen; wel weet hij, dat deze gunstiger zijn ge worden al neemt men altijd een zeker risico. Hij is bereid een ieder, die aan particuliere bouw wil beginnen, inlichtin gen te verstrekken. Dhr. Verduf vraagt of de brug reeds Zaterdag na afloop der werkzaamheden door het werkvolk, officieus kan worden opengesteld, inplaats van Maandag. De voorzitter antwoordt, dat hier geen sprake van kan zijn, daar in de zo juist gelezen brief van de Minister toch duide lijk staat; niet vóór 6 October het ver keer toe te laten. Dhr. Jansen vraagt of men de tol met ingang van 1 October kan opheffen. De voorzitter zegt, dat dit mogelijk is, indien de raad dit wenst. Een voorstel van de voorzitter om de tol te handhaven wordt in stemming ge bracht: Voor handhaving stemmen de heren v.d. Berge, de Hond, de Heer en Franke, zodat het met 64 wordt ver worpen. Dit betekent dus, dat 1 October het veer vrij van betalen is. De voorzitter wordt gemachtigd, wan neer hier misbruik van wordt gemaakt, (b.v. door de jeugd, die hierdoor het ver keer zou belemmeren) genoemd besluit in te trekken. Dhr. Klompe merkt op, dat voor de garage van dhr. Duine de weg dikwijls in beslag wordt genomen door auto's, waaraan gerepareerd moet worden of i.d. Wanneer het verkeer weer over de brug gaat, kan hiervan hinder worden ondervonden. De voorzitter zegt, dat hij hierover meerdere malen zijn misnoegen te ken nen gaf. Hij zal hierop nader toezien, maar merkt tevens op, dat het voor dhr. Duine zijn brood is en er nog geen industrieterrein beschikbaar is. Voorts werd door de Raad besloten op passende wijze aan de officiële opening van de brug deel te nemen op Vrijdag 10 Oct. a.s. des namiddags 4 uur, daar het voor een ieder toch een verheugend feit is, dat er thans een goedé verbinding tót stand is gekomen tussen Zeeland en West-Brabant. Daarna sluiting. Ondergronds straat- en huisverlichtingsnet Onteigening gronden - Woningcommissie. Dinsdag 23 September jl. des nm. om 3 uur kwam de Gemeenteraad alhier in Openbare vergadering bijeen. Voorzitter. Mr. H. H. Schuller, secretaris A. L. G. van Doorn. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen van 30 Juli jl. onveranderd goedgekeurd: Ingekomen stukken 1. Een verzoek van de Ver. van Brandweercommandanten om als begun stiger toe te treden en daartoe een sub sidie van 25.te verstrekken. B. W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. 2. Van het Prov. Bestuur machtiging tot hgt doen van uitgaven voor verbete- zal de brug over de Eendracht officieel geopend worden. In verband hiermede verschijnt ons volgend nummer Zaterdagmorgen 11 October. ring van de havenbeschoeiing. Hieraan is reeds gewerkt. Volgend jaar zal het werk verder worden uitgevoerd. 3. Gk. van G.S. om het zgn. „Smids slop" aan het Openbaar verkeer te ont trekken. Deze goedkeuring zal gepubli ceerd worden, waarna men kan overgaan tot verkoop van die grond. 4. Een verzoek van dokter Helleman, als voorzitter der Wandelsportver. „Op Stap", orn gebruik te mogen maken van een schoollokaal als kleedvertrek en voor andere doeleinden in het belang der ver eniging. Wethouder Hartog vindt het best, maar vraagt of men hierin ook een uit voering wil houden. De voorzitter ant woordt ontkennend. Deze zal wel bij dhr. Bijl worden gehouden. Overigens heeft niemand bezwaar tegen inwilliging. Punt 3 van de Agenda: Gratificatie regeling gemeentepersoneel. Het K.B. is hierop gekomen, zodat B. en W. voor stellen thans tot uitbetaling over te gaan aan de in aanmerking komende gemeente ambtenaren tot ten hoogste 50.Nie mand heeft bezwaar. Punt 4: Vernieuwing straatverlich- tings.net. Van de P.Z.E.M. is bericht ont vangen, dat er materiaal beschikbaar is om van de bovengrondse lichtleiding een ondergrondse te maken. Voor de ge meenterekening komt dan de aanleg van de straatverlichting. Deze aanleg met die voor de huisverlichting kan echter ge combineerd en daardoor goedkoper. Een kabel kost per meter 0.90, zodat hier voor ongeveer 945,dient te worden uitgetrokken. Daarna zullen 13 straat lantaarns moeten worden aangeschaft, die op 135.per stuk komen, zodat het in totaal op ongeveer 2000.komt. In genoemd schrijven deelde de P.Z.E.M. mede, dat het bovengrondse net versleten raakt, zodat het tijd is dit te vernieuwen en beter het dan meteen ondergronds te maken. Dhr. v. d. Jagt zegt, dat het weer be langrijke kosten zijn voor de gemeente. Andere leden onderstrepen dit. Allen vin den het echter nodig, zodat het voorstel van B. W. om tot ondergrondse aan leg over te gaan met alg. steramen wordt aanvaard. Punt 5: Aangaan geldlening voor ver nieuwing straatverlichtingsnet en aan koop gebouwencomplex. B. en W. aldus 'de voorzitter, zouden dit gaarne in één lening verwerken. Voor het gebouwen complex zou dan 9000.voor straat verlichting 2500.moeten worden ge leend, in totaal dus 11.500.Een en ander onder voorbehoud van goedkeu ring door G.S. Mocht deze instantie hier aan geen goedkeuring kunnen hechten, dan vragen B. W. de Raad hen machtiging te geven tot het aangaan van een kasgeldlening. Allen stemmen voor het voorstel van B. W. om eerst te trachten goedkeuring te krijgen voor een geldlening a 3 voor 20 jaar. Een paar aanbiedingen zijn reeds gedaan. Punt 6: Onderhandse aanbesteding van 8 gemeentewoningen. De voorzitter zegt, dat hierop dan eindelijk goedkeuuring van het Departement is gekomen. In principe was reeds besloten de bouw hiervan te gunnen aan dhr. P. Geense te St. Filipsland voor 82120.Thans moet dit echter officieel geschieden ter gk. van G.S. De aannemer, aldus de voorzitter, wil gaarne beginnen, maar nog zijn alle stukken niet in orde. Dhr. v. d. Werff vraagt: „Waren de andere aannemers ver boven dhr. Geense De voorzitter antwoordt: J. M. Muller voor 92896.A. M. Muller te St. M'dijk voor 94250.Hij merkt tevens op, dat de oorspronkelijke in- schrijfsom van dhr. Geense 83120. was. Er is echter afgegaan na overleg met de architect, dhr. Wesselo. Dhr. Tichem vindt het niet erg fair om er na gunning nog af te dingen. Hoewel andere aannemers er niet voor in aanmerking zouden zijn gekomen, omdat het verschil te groot was, vindt hij het toch niet "'list lager te gaan dan de inschrijfson.. De voorzitter antwoordt, dat hier toch voor de aanbesteding geen afdinging heeft plaats gehad en men in aanmerking moet nemen, dat het Rijk per m3 rekent. Daarna wordt met alg.st. dhr. Geense de bouw van de 8 woningen gegund. Punt 7: Aankoop c.q. onteigening van bouwgrond in het kader van het uit breidingsplan. De voorzitter zegt, dat verschillende brieven binnenkomen om reeds nu ont eigening van gronden en het bouwen van huizen in 1948 te bespreken en daarvoor beslissingen te nemen. Inzonderheid door het Bureau Wederopbouw wordt daarop aangedrongen, daar de onteigenings procedure dit jaar nog zoveel makkelijker gaat. Het is dus meer een in de toekomst kijken. De voorzitter stelt de vraag of de Raad het van belang acht hierop in te gaan. De bedoeling is, om reeds nu over te gaan tot het bouwrijp maken van gronden in het kader van het uitbrei dingsplan, zo mogelijk vrijwillig, indien nodig door onteigening. Ook wordt daar bij aangedrongen om tegelijk te over wegen of men woningen (en hoeveel) in 1948 denkt te bouwen. De voorzitter stelt de vraag: „Zijn we er van overtuigd, dat het nodig is, dan bouwen. Zijn er naar onze mening voldoende woningen, zijn we ver genoeg gegaan om de eerste woningnood te lenigen, dan er niet toe besluiten. Het zijn dus eigenlijk twee plannen, aldus de voorzitter: 1. nood zakelijkheid om volgend jaar te bouwen en 2. aansluitend daarop gronden bouw rijp te maken om zo tot uitvoering te komen volgens het uitbreidingsplan. Gaarne, besluit spr„ zal ik hierover in het openbaar uw mening horen, j Dhr. Hartog zegt te geloven, dat er volgend jaar niet zo'n grote behoefte zal zijn. De ergste nood is opgelost met de 8 woningen. Daarbij komen er ook nog wel eens leeg door verhuizing. Dhr. v. d. Werff zegt: „Er zijn niet zoveel huizen nodig, als er aanvragers zijn." De voorzitter is het hiermee eens, maar meent, dat er thans al heel weinig woningen leeg komen door verhuizing, omdat men op andere plaatsen ook geen woningen beschikbaar heeft. Dhr. v. d. Werff zegt: „Nu we ont eigeningsplannen hebben is het wellicht het beste om te vragen of de eigenaars hun gronden vrijwillig afstaan. De voor zitter antwoordt, dat dit zeker de bedoe ling is én niet om direct over te gaan tot onteigenen. Bovendien moet eerst taxatie plaats hebben. Dhr. v. d. Werff meent, dat de ge meente genoodzaakt is, gronden over te nemen. Als er straks iemand wil bouwen en om grond vraagt, is het er niet. De voorzitter is dezelfde mening toe gedaan en zegt, dat er ook nog de kwes tie hangt van de landbouwschool. Ook daar wordt aan gewerkt en de kans be staat, dat men hiervoor straks ook om bouwgrond vraagt. Dhr. Hartog stelt voor om in elk geval de eigenaars de onteigende of vrijwillig overgedane gronden te laten pachten zo lang de gemeente ze niet nodig heeft. I Hiermee zijn allen het eens, waarna de voorzitter nogmaals vraagt of er nie mand meer het woord over verlangd en daarna het voorstel van B. W.: over gaan tot het bouwrijp malcen van de gronden, begrensd doo:r de Achterweg- Bakkersdijk en Langeweg tot aan het terrein waarop de Watertoren staat. Allen stemmen voor. Punt 8: Benoeming commissie van ad vies bedoeld in artikel 8 van de Woon ruimtewet 1947. De voorzitter geeft hierop een uiteenzetting. Thans is niet enkel de burgemeester meer bevoegd tot het vorderen van woningen, maar het college van B. W. Daarnaast moet een advies-commissie komen, die ook mag bestaan uit Raadsleden. Waar er hier weinig liefhebberij zal zijn, aldus de voorzitter, stellen B. 6 W. voor de 5 Raadsleden in deze commissie te benoe men. Na schriftelijke stemming worden deze 5 heren gekozen en nemen hun benoeming aan. Punt 9: Voorlopige vaststelling ge meenterekening 1944. Inkomsten 67236.60. Uitgaven 70326,12. Nad. slot 3189,52. De commissie van onderzoek stelt in Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. Bruijnzeel te St. Filipsland haar rapport voor tot voorl. vaststelling over te gaan, waartoe alle leden besluiten. Punt 10: Vaststelling gem. begroting 1947. In haar rapport merkt de commis sie op, dat ze na de havenbeschoeiing, verbetering riolering en Stoofdijk het meest urgent achten en adviseren overi gens tot goedkeuring. Ook hiertoe wordt met alg. st. besloten en de begroting vastgesteld voor zover de Gew. Dienst in ontv. en uitg. op 16628,52 met een tekort van 36000.(noodlijdend) en de Kap. Dienst 217.815,58. Voor de Rondvraag is er niets, zodat sluiting volgt. KANTONGERECHT TE THOLEN Voornamelijk Verkeersperikelen Zitting van Vrijdag 26 September 1947 H.D. te Tholen was de eerste die voor de Kantonrechter moest verschijnen. Hij had met zijn auto zonder licht gereden. Verdachte was echter niet verschenen. Mr. A. J. v. d. Hoeven trad als gemach tigde op en zei dat het hier overmacht betreft. Door kortsluiting waren zijn lam pen'uitgegaan. H.D. is zelf garagehouder en was nog slechts 4 km. van huis, zodat hij maar is doorgereden. Eis 20.boete, sub. 10 dagen h. Uitspraak 5.of 5 dagen. W.B. te Tholen was zonder vergun ning de brug gepasseerd. Deze zaak was al eerder voorgeweest en aangehouden. A. J. Punt was als getuige opgeroepen, die een andere uiteenzetting gaf als ver dachte. Dit feit werd door de Ambtenaar van het O.M. minder zwaar geacht, nu de brug bijna is voltooid en tolvrij wordt. Eis 7.50 of 4 d. Uitspraak conform. J.v.H. te Goes had, gezeten op een tweewielig motorrijwiel het verkeer in gevaar gebracht, aldus luidde de tenlaste legging. Hierdoor werd te St. Annaland een dodelijk ongeval veroorzaakt, waar van J.H. aldaar het .slachtoffer werd. Verdachte gaf de feiten toe. De ambte naar wees er op, dat hoewel men niet strafbaar is als men op de weg 40 tot 50 km rijdt, in elk geval op moet letten, wanneer een bocht genomen moet wor den. Men heeft op de weg te letten en zich verder nergens mee te bemoeien. Misbruik sterke drank achtte hij uit gesloten, maar wel vermoedde hij, dat verd. nog met zijn gedachten bij zijn familie vertoefde, waar hij een bezoek had gebracht en daardoor niet voldoende aandacht had. De ambtenaar eiste 50 boete of 25 d.h. en intrekking van het rijbewijs voor 2 maanden. De verdediger, Mr. Sepers wees er op dat ook de wiel rijders hadden kunnen afstappen, toen zij hem zagen aankomen, waarschijnlijk was er dan niets gebeurd. De goede houding van de verdachte in deze zaak werd door de Kantonrechter in aanmerking genomen. Hij veroordeelde v.H. tot een geldboete van 150.sub. 75 d. hechtenis, zonder intrekking rij bewijs. F.H. te Dinteloord stond terecht omdat de handrem van zijn auto niet in orde was. Verdachte gaf dit toe, maar vond dat de schuld bij zijn baas lag, daar die hem geen gelegenheid gaf de auto na te zien. Waarom is de chef zelf niet ver- baliseerd vroeg verd., daar hij toch ook in de auto zat bij de aanhouding. De Ambtenaar antwoordde, dat de bestuurder verantwoordelijk is en eiste 40.boete of 20 d. Uitspraak 20. of 10 d. A. J. K. te Oud-Vossemeer had na winkelsluiting patates frites verkocht. Volgens art. 50 der winkelsluitingswet is dat toegestaan, meende K. De Ambtenaar i wees er op dat het een overtreding is, wanneer het niet ter plaatse gebruikt wordt en dat gebeurt niet. Men eet het op straat op of neemt het mee naar huis. Getuige Polderman bevestigde dit. K. gaf dit ook toe, maar meende dat het er hier om ging of hij het artikel mocht verkopen ja dan nee. Eis 10.of 5 d. Uitspraak ƒ6.of 5 d. Verdachte tekende hoger beroep aan. G. W. de K. te Poortvliet had het rijwiel van Mej. P. v. K. eveneens al daar, in elkaar gereden, terwijl zij aan de rechterzijde van de straat stond. Ver- dachte was niet verschenen, zodat ver stek werd verleend. Eis 15.of 8 d. Uitspraak conform de eis. P. J. te St. Maartensdijk was zonder teken te geven van het rijwielpad op de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1