Ruiterfeest St. Maartensdijk ^Jj De „Benjamin" geblesseerd. THOLEN ÓUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND INDISCH HOEKJE VOOR DE LANDBOUW SPORTHOEKJE Slechts een plicht* Zaterdag jl. werd het tweede Concours- Hippique in dit jajr op ons eiland ge houden. Begunstigd door goed weer had de Ruiterver. „Prinses Maria Christina" eer van haar organisatie, ondanks het feit, dat er heel weinig tijd voor was geweest. Geslaagd is het, dank zij ook de medewerking van de zusterver. „De Een- drachtruiters" te Oud-Vossemeer en ruiters van de stal Hagenaars te Bergen op Zoom. Goed twee uur vertrokken alle medewerkers in optocht vanaf het club huis te St. Maartensdijk naar het ter rein van dhr. Noom onder Scherpenisse. Een terrein, op zichzelf niet ongeschikt, maar nadelig door haar ligging Vele personen bleven immers aan de dijk staan en hebben de verschillende wedstrijden tamelijk goed kunnen volgen... overigens een daad waaraan ons verenigingsleven weinig heeft. Dat is geen werkelijke be langstelling. Ongeveer half drie sprak de voor zitter der L.R.V. „Prinses Maria Chris tina" een inleidend woord. Een hartelijk welkom werden allen toegeroepen, inzon derheid de burgemeester van St. Maar tensdijk, Mr. H. H. Schuller en de mede werkende ruiters. Dankbaar was spr. voor de bereidwilligheid van dhr. Noom, de gunstige invloed van de Stichting St. Maartensdijk en allen die hebben mee gewerkt om dit plotseling opgekomen Concours te verwezenlijken. Na er op gewezen te hebben dat het publiek de prestaties der jonge vereniging niet te hoog moest schatten en allen een prettige middag toewensend, geeft hij het woord aan burgemeester Schuller. Mr. Schuller zegt zich te verheugen, dat er thans ook te St. Maartensdijk een Concours is georganiseerd door een eigen Ruitervereniging. Met belangstelling, al dus spr., zullen wij de verrichtingen gade slaan en dit zal de ruiters inspiratie geven. Ook hij is dankbaar voor alle medewerking. Het doet hem goed, dat hij thans de combinatie van twee eiland verenigingen samen ziet, opdat deze kleine gemeenschap vaste voet op Tholen krijgt en de eendrachtige samenwerking tot een goed resultaat mag komen. Mr. Schuller hoopte, dat nog menigmaal dergelijke middagen georganiseerd mogen worden doet daartoe inzonderheid een beroep op de boeren om aan de ruiters af te staan wat nodig is, verklaart het concours voor geopend en besluit zijn openingswoord met alvast een „tot weerziens" toe te roepen. Hierna speelde de Muziekver. van St. Maartensdijk „M.V.K. onder leiding van haar directeur Geluk het Wilhelmus. Ook in het verdere verloop van deze middag verleende deze vereniging haar aange name medewerking. Dhr. C. G. Hage kondigde de nummers per microfoon aan, zo nu en dan gaf hij wat commentaar. Deze geluidsinstallatie was beschikbaar gesteld door de jonge ver. „De Masoka- Hawaians" te Scherpenisse. Leek het in het begin, dat de belang stelling niet bijzonder groot zou zijn, later op de middag kwam er steeds meer publiek en tijdens de attractie-nummers waren er beslist veel toeschouwers op het terrein. Gezien de korte tijd van organi satie werden de verschillende nummers vlot afgewerkt. Grote hilariteit, daverend applaus, verwekte het attractienummer van deze middag, dat bestond uit: Vanaf beginpunt op paard naar einde van het terrein, daar een dichtgemaakte zak met inhoud openen, terug al zakkenlopend met paard aafn de hand naar beginpunt, daar het pakje openen en het daaruit meestal potsierlijk kledingstuk aantrek ken, weer te paard om tenslotte nog een eindje te lopen. Dit nummer was werke lijk enig gevonden. Jammer viel dit enigszins in duigen, toen de Benjamin-ruiter, de 15-jarige Wim" van Gorsel uit Tholen door een van zijn collega's omver werd geworpen. Gelukkig liet het zich erger aanzien dan het was en de aanwezige geneesheeren constateerden een beenblessure. Wim was toen genoodzaakt de strijd te staken, maar kon in elk geval het verdere ver loop van het concours volgen. Voor we hieronder de uitslagen laten volgen, wij zen we nog op de bijzonderheid, dat het weer de voortreffelijke ruiter Jan Ooms op zijn even voortreffelijk paard „Galia" was, die winnaar werd van de „Tally Ho". Met burgemeester Schuller roepen we tenslotte ruiters en liefhebbers een „tot weerziens" toe in een volgend seizoen. En hier de Uitslagen Eerste nummer: Dressuurproef door de „Eendrachtruiters" onder leiding van instructeur A. de Wit te O.-Vossemeer. Tweede nummer: Aangespannen Trek paard: 1. H. Brooijmans, met Senia, een beker, aangeboden door de afd. St.M'dijk Z.L.M. en 10.2. G. M. Geluk, met Bouwina, 7.50 en medaille; 3. J. Noom met Rosa 5.4. J. Brooijmans met Cato 2.50 en 5. C. D. Ampt met Rika, eervolle vermelding. Derde nummer: Dressuurproef door de L.R.V. „Maria Christina", een proef, die gezien het feit, dat het voor de eerste maal in het openbaar plaats had, zeer goed geslaagd was. Vierde nummer: Aangespannen 2-span koudbloed: 1. J. Brooijmans met Senia en Tina, beker en 10.2. J. M. Geluk met Bouwina en Cato 7.50 en medaille; 3. H. Brooijmans met Swerina en Cato 5.4. J. L. M. Geluk met Burina en Martha 2.50; 5. Manneke met Paulina en Lea, eervolle vermelding. Vijfde nummer: Aangespannen tuig- paard: 1. Jac. Ooms met Galia; 2. L. J. Vermaas met Floor; 3. J. Ooms met Sire; 4. G. Geluk met Tommy; 5. H. Ooms met Frida. 6. J. Ooms met Galius. Ook hiervoor soortgelijke prijzen. Zesde nummer: Attractie-nummer. Daarna: Springconcours: Hierbij moes ten twaalf-hindernissen worden genomen. 1. Harry Hagenaars met Bento, een beker; 2. A. de Wit met Ria, plaquette; 3. Frans Backs met Mikado, medaille; 4. Sergt. v. d. Boom met Comtesse de Paris; 5. Lt. v. Zweden met Marusjka; 6. J. van Gorsel met Tommy. Laatst genoemde reed dit parcours mee op ver zoek van zijn geblesseerde zoon Wim. En tot besluit, één van de meest ge waardeerde nummers van een Concours Hippique: Tally Ho. Zoals reeds in dit verslag is medegedeeld was het wederom de Vossemeerse ruiter J. Ooms met Galia, die als eerste aankwam. Dit wordt zo zachtjesaan de ruiterkoning van het eiland, waarbij we zeker het Koninklijk paard niet moeten vergeten. De verdere uitslag was: 2. J. Ooms met Sire; 3. J. v. Gorsel met Tommy; 4. J. Hoek met Prins; 5. G. Geluk met Tommy; 6. N. Kloet met Max. Aan het einde van het concours sprak dhr. A. van 't Veer te Stavenisse de volgende dichterlijke ontboezeming Hallo, Hallo Hier is de NIWIN, Dames en Heren Aan 't einde van dit ruiterfeest Dat hopenlijk naar Uw genoegen is geweest Komen wij beleefd U vragen Wil een gave straks afdragen Voor hen, die van ons moesten gaan In Indië strijden een zwaar bestaan Laat zij, als wij een feest beleggen Dan zeker dit ook van ons zeggen: De Thoolse boer in we! en wee Leeft met ons mee, hier over zee. De collecte bracht op 47.41. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donder dag, 2 October 1947, gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaat- putten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de reinigingsdienst worden opgehaald. Tholen, 25 September 1947 Burgemeester en Wethouders voornoemd. ONBESMETTE PERCELEN «En zijn aan de Thoolse zijde percelen onbesmet verklaard, zodat de mosselen op deze terreinen verwerkt, het certificaat „onbesmet" krijgen. Zij, die hierop niet kunnen verwerken, zullen dit aan de Brabantse wal moeten doen. DE FINALE De Harmonievereniging „Concordia" alhier is voornemens a.s. Zaterdag om 7.30 uur op de kiosk een zomeravond concert te geven, waarmee ze dit seizoen besluiten. ONDERZOEK OP DE SCHOLEN Ook in onze gemeente werde de school kinderen onderzocht op t.b.c. Van de 180 leerlingen waren er 35 met positieve reacties. Het percentage in onze ge meente is dus wel bijzonder hoog. MONDACCORDEONVERENIGING „CRESENDO" Deze vereniging hield Woensdag jl. een algemene vergadering. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden on veranderd vastgesteld. Van de drie af tredende bestuursleden werd dhr. Cor Deurloo gekozen in de plaats van dhr. J. Schot, terwijl de andere twee werden herbenoemd. Dank zij de wat ruimere middelen, kunnen thans meer instrumenten worden gekocht. Enige nieuwe leden gaven zich op. Besloten werd om in dit jaar nog een uitvoering te geven. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering. GESLAAGD DUS GEFELICITEERD Te Amsterdam slaagde aan de Ge meentelijke Universiteit voor het docto raal examen Geneeskunde onze stadsge noot N. W. Duinker. BURGERLIJKE STAND Geboren: 19 Sept. Francina Cornelia, dt. van G. C. van der Sande en van A. Moeliker. 19 Sept. Willem Marinus, zn. van W. M. Lindhout en van B. Schot. Huwelijken: Chr. Cornelisse, 32 jr. en en J. Donken 26 jr. Overlijden: 11 Sept. Johannes Greep, 68 jr. echtgenote van J. Laban. HET EILAND ROND We kregen er de lucht van dat een drietal inwoners 's morgens in de vroegte van het Veer alhier waren vertrokken om langs de zeedijken het eiland rond te lopen. Het waren de heren Lo Lagaaij, en Jan en Leo van Vossen, die om half vijf waren gestart. We zorgden dan ook des namiddags op het punt van aankomst aan de haven aanwezig te zijn, waar om vijf minuten voor vijf, twee der deelnemers arriveer- den. Zij schenen op het eerste gezicht niet zeer vermoeid, wat dan ook wel uit hun uitlatingen bleek. Zij vertelden dat de derde deelnemer Leo van Vossen aan de Karnemelkspot reeds de terugweg had aanvaard tengevolge van spijkers in zijn schoenen wat door de twee anderen met een lach werd medegedeeld. Ze spraken dan ook het vermoeden uit dat het aantal kilometers dat nog voor de boeg lag hem meer kwaad hadden gedaan dan de spij kers in zijn schoenen. In verschillende etappes, zo vertel den ze, werd de reis volbracht. De eerste pleisterplaats was, gedurende een half uur, halfweg tussen Tholen en Scherpe nisse, terwijl vervolgens te Scherpenisse werd gemaaltijd. Half tien was St. Maar tensdijk bereikt, terwijl Stavenisse reeds om 12 uur de volgende plaats was om gedurende drie kwartier van de ver moeienissen uit te rusten. Het was bijna drie uur toen St. Annaland werd gepas seerd, alwaar voor de laatste maal rust werd gehouden. Precies vijf minuten voor vijf kwamen de wandelaars wel voldaan te Oud-Vossemeer aan. Deze prestatie wordt nog te meer verhoogd door het feit dat voor deze gelegenheid niet was getraind. Ongeveer tien en een half uur hadden deze tippelaars nodig om de ongeveer 65 km zeedijk van het eiland langs te wandelen. Wij vragen ons af of hiermee niet de mogelijkheid is geopend om zoals elders de Vierdaagse van Nijmegen wordt ge houden, op het eiland de ronde van Tholen te houden. Hier wordt een be- Wie zijn de volgende roep op de jeugd gedaan om te laten zien wat ze kan. BENOEMING Dhr. M. J. Bevelander aanvaardde zijn benoeming tot president-kerkvoogd bij de Ned. "Herv. Kerk. GEVONDEN Als gevonden voorwerp werd aange geven een huissleutel. Men kan zich tot de gemeentesecretarie wenden voor in lichtingen. OUDERDOMSVOORZIENING Om in aanmerking te komen voor uit kering ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorziening werden 107 aanvragen ingediend. VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING De gehouden speldjesdag, waarvan de baten komen aan de T.B.C.-bestrijding, bracht 90.op. OUDERDOMSVOORZIENING Door ongeveer 100 personen werd in deze gemeente een aanvrage ingediend om uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. VEILING UIEN Dinsdag 23 September Gewone 11.69—12.03 Grove 13.10 Drielingen 7.05 Picklers f 11.91 Alles per 100 kg. Aanvoer 200 ton. DE NIWIN-ETIKETTEN zijn er. Het is U reeds medegedeeld, hoe het hiermee gaat. Uw naam en adres kunnen op het etiket, dat op een Kerst pakket wordt geplakt. In Indië weten ze hierdoor, dat U meeleeft met de jongens overzee. Etiketten kunnen worden inge vuld bij de secretaris van het plaatselijk NIWIN-comité. EEN SCHADEPOST Dezer dagen kwam dhr. Ant. Geluk Azn. tot de ontdekking dat een hoeveel heid stro op zijn land in vlammen was opgegaan. Na onderzoek bleek, dat het dochtertje van L. K. met lucifers had gespeeld in de omgeving van dit stro. Daar het ongeveer drie wagenladingen betrof en het stro dit jaar wel zeer schaars is, betekent het een belangrijke schadepost. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse brengen ingevolge artikel 203 der gemeentewet ter algemene kennis, dat van heden af gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is neergelegd, de op 22 Aug. 1947 door de Raad dier gem. vastgestelde verordening ter voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten in scholen en kinderbewaarplaatsen. De ver ordening treedt in werking op 20 Sept. jl. De aandacht wordt in het bijzonder ge vestigd op art. 4 der verordening, waarbij is bepaald, dat de ouders of verzorgers van minderjarigen verplicht zijn te zor gen, dat deze minderjarigen niet een school of kinderbewaarplaats bezoeken, indien deze lijdende zijn aan besmettelijke ziekten waaronder ook: mazelen, kink hoest, waterpokken, bof, rode hond, enz), of aandoeningen (haar- of huidziekten). ORANJEVERENIGING Een ledenvergadering wordt heden Vrijdagavond gehouden in hotel van Dalen, aller opkomst gewenst. INSTITUUT VOOR VOORTGEZET ONDERWIJS Woensdag 1 October zal de officiële opening plaats hebben van het Instituut voor Voortgezet Onderwijs in het ge bouw van dhr. Koetsdijk, Voorstraat, alhier. Woensdagavond jl. hield dhr. Koets- dijk zitting in zijn leslokaal, waar ge legenheid was om zich op te geven voor diverse cursussen. Tot op heden gaven zich in onze gemeente 72 cursisten op, waardoor het totale aantal voor deze winter steeg tot 199. Wegens overvloed van copy moet het Raadsverslag van Scherpenisse over blijven staan tot volgende week. VOLKSTELLING Voorl. uitslag volkstelling van het Centr. Bureau v. d. Statistiek in deze gemeente waren op 31 Mei 1947: 1674 inwoners, t.w.: 839 mannen en 835 vrou wen. Het aantal woningen bedroeg 424. GOUDEN BRUILOFT Woensdag 1 October a.s. hoopt het echtpaar Verwijs-Goedegebuure, alhier de dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Het echtpaar en de verdere familie met dit gouden jubileum gefeliciteerd. Zie de advertentie in dit nummer voor de receptie-uren. VERJARINGSGROETEN Zo de Heere wil en hij leeft, hoopt onze zoon en broer Dpi. soldaat 1ste klas Dirk A. Roggeband, l.n. 261010029 - Semarang. op 10 October a.s. zijn 21ste verjaardag te herdenken. Hartelijk gefeliciteerd door zijn Ouders, Broers, beide Opoe's en verdere familie. Oud-Vossemeer, September 1947. INZAAIEN GRASLAND Nog vrij veel geinundeerd grasland moet in- of bijgezaaid worden. Alvorens tot in- of bijzaaien over te gaan, verdient het aanbeveling het on kruid, zoals melde e.d., zo kort mogelijk af te maaien en te verwijderen. De grondbewerking moet zo opper vlakkig mogelijk zijn, opdat het eventueel -aanwezige gras gespaard blijft. De ervaring heeft geleerd, dat de beste tijd van inzaaien de tweede helft van Augustus is. Door de geweldige en lang durige droogte is dit helaas niet moge lijk geweest. In verband daarmede advi seren wij u alsnog ten spoedigste tot inzaaien over te gaan. Er is ongetwijfeld risico aan verbonden, doch bij voorjaars inzaai is deze risico zeker niet minder groot. En indien het slaagt hebben we de kans, het volgend jaar een behoorlijke weide met gras te krijgen. Het licht inwerken van het graszaad gaat het beste met de ketting egge of andere egge met veel en korte tanden. Na het eggen is zwaar rollen aan te be velen, hierdoor kiemt het graszaad regel matiger en bij minder vocht. Een behoorlijke ontwatering, vooral van de lagere percelen, is noodzakelijk voor het slagen van het grasland, daarom zoveel mogelijk begreppelen. Er mogen geen plassen blijven staan. Grasland is zeker niet minder dankbaar voor een goede ontwatering, dan het bouwland. Nadere inlichtingen worden U gaarne verstrekt door de assistent in uw om geving. TOURNEE TONEELGROEP ANTON GERLACH De Toneelgroep Gerlach uit Amster dam komt Zeeland weer bezoeken. 1 Oct. wordt te St. Maartensdijk, 2 Oct. te Oud- Vossemeer een uitvoering gegeven. Ge zien het succes van vorig jaar van dit gezelschap, twijfelen we niet of ook „De onbekende Vrouw" door dit bekende Gezelschap opgevoerd, zal grote belang stelling trekken. BOEKBESPREKING In October verschijnt een nieuwe druk van de liederenbundel „Stemmen des Heils", met medewerking voor de muziek' van J. H. Besselaar Jr. „Stemmen des Heils" is verzameld door J. Douma, V.D.M. en bevat 284 geestelijke liederen, enz. Een prachtbundel voor gezin, school, jeugdvereniging, enz. Het hierbij behorende „Tekstboekjeis reeds verschenen. Prijs 75 cent. Deze boekjes zijn zeer handig in gebruik. Uitgave: N.V. W. D. Memeraa Delft. NEDERLAAGWEDSTRIJD Tholense boys Halsteren 42. De Thoolse ploeg speelt dit jaar weer een goede Nederlaag. Ook Zaterdag werd weer goed partij gegeven tegen de Halsterse ploeg. Voor de rust zaten de gasten echter eveneens goed op en de rust ging in met de geringe voorsprong van 21 voor Tholen. Na de rust kreeg Tholense boys meer overwicht en de uitslag is dan ook ongetwijfeld verdiend geworden. VRIENDSCHAPPELIJK W.H.S. Nieuw-Vossemeer 91 Smerdiek Spran-Capelle 32 Programma a.s. Zaterdag: Tholense Boys Smerdiek om 5 uur. Overspelen van de gestaakte Nederlaag wedstrijd KORFBALCOMPETITIE W.H.S. D.S.V. (Rilland) 13—1 DUIVENSPORT Wedvlucht Vilvoorde Zaterdag 13 Sept. jl. vloog de. Post duivenvereniging „De Trouwe Duif" te Tholen mede in het concours van Vil voorde (B) een afstand van 69 km. In concours waren 104 duiven waarvan de eerste als volgt binnen kwamen J. Deurloo 1-6-9 L. Laban 2-5-11-12-15-24-29-30 A. Wagemaker 3-7-8-13-16-23-27 M. Tazelaar 4-14-17 D. Jansen 10-28 W. Videier 18-25 C. Soomers 19-31 Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 80 De commandant zelf heeft getracht via de telefoon St. Annaland op te roepen maar krijgt geen gehoor. Hoe kon hij ook weten dat de moffen voor ze op de bunker toeslopen, de draden op twee plaatsen hadden doorgeknipt. Dan pakt de P.C. een handgranaat, trekt die af, rekt zich even uit het raampje en smijt het ding boven op de bunker. Het vijandelijk vuur houdt even op, dan barst het in nog groter hevigheid los plotseling een ontzettende ontploffing is te horen boven het schieten uit, de bunkermuren trillen, de luchtdruk slaat enkele mannen tegen de grond een pantservuist is voor de vesting gesmeten en ont ploft. Nog geven de mannen het niet op. De toestand is zorgwekkend geworden, de verwarring wordt groter, maar ze blijven doorvuren. En telkens weer smijt de commandant zelf een handgranaat naar boven. Zijn manschappen schieten op onregelmatige tijden. Zo gaat het ruim een kwartier door. Komt er heus geen hulp opdagen Horen de Engelsen in post Allan, die toch hemelsbreed slechts op enkele honderden meters afstand zitten, het schieten dan niet Is de sectie in de bunker gedoemd om te sneuvelen Worden ze straks allemaal neergeschoten Naarmate ze weer even tijd krijgen komen de gedachten terug. Ze kunnen elkaar niet eens zien van rook, het stinkt afschuwelijk naar kruitdamp, maar ze zijn nog bij elkaar. Ze hebben er niet het minste idee van hoe lang ze nu al vechten, het lijken wel uren en nog steecis zitten de manschappen in de bunker, nog steeds staat de vijand er boven op en blijft maar doorvuren. In de vuurpauze's hoort men steeds weer de gehate stem van hun commandant: „Komm' heraus Weer volgt een ontzettende knal, weer is een pantservuist voor de bunkeringang gesmeten. Even is er rust en dan volgt een nog ernstiger aanval. In de bunker zitten n.l. twee schoorstenen en de moffen krijgen plotseling een idee. Door de rechtse schoorsteen gooien ze een projectiel naar binnen.*) In de bunker volgt een vreselijk tumult. De halfsteensmuur tussen slaapvertrek en keuken stort in elkaar. Een wolk van rook en stof maakt alles onzichtbaar. Men schreeuwt, men kermt, maar er is niets te onderscheiden. En de commandant krijgt de laatste handgranaat van een der manschappen en smijt ze ook na de uitbarsting nog uitwendig rustig naar boven, op de bunker. Het is absoluut niet na te gaan voor hem en de manschappen die bij hem in de buurt zijn of er aan de andere kant van de bunker, daar waar de bom gevallen is, doden of gewonden vallen. Ze zien niets en horen ook haast niets meer. Allen zijn stokdoof als gevolg van de vreselijke uitbarstingen. Het wordt nog erger. Voor de bunker smijten de moffen nu een rookbom; in dichte wolken slaat de rook door de ramen, dringt in de neusgaten en ogen van de mannen die nog in de bunker zitten. Dan gooien de moffen ook aan de kant waar de commandant staat een bom in de schoorsteen. De scheidsmuur tussen de woonbunker en het bureau van de Peletonscommandant stort ineen, de stukken vliegen in het rond en een brok valt op het dijbeen van de commandant. Anderen krijgen lichte verwondin gen door de scherven. Dan is alle verband weg. Er is nu nog slechts één manier om aan een zekere dood te Men is het er nog steeds niet over eens of dit een pantservuist dan wel een zwaar soort handgranaat is geweest. ontkomen: wegvluchten uit die ellendige bunker. Wacht hen buiten misschien de dood, in de bunker is die zeker niet meer te ontlopen. De handgranaten zijn op. De munitie ligt overal verspreid door de uit barstingen van de bommen en enkele stroozakken vat ten vlam. De commandant staat een ogenblik temidden van al die verwoestingen. Dan bekruipt hem het vreselijke gevoel alleen te zijn in deze hel van ver schrikking. Vaag ziet hij door de rook een schaduw door het bunkerraam springen. Later bleek het zijn ordonnans te zijn geweest. Verder kan hij niets meer onderscheiden. En dan is er ook bij hem maar één gedachte: Trachten uit deze verwoesting te ontsnap pen. Hij strompelt over brokken steen naar de uitgang. Daar wacht hij even het vuren vanuit de bunker is opgehouden; er is daar dus niemand meer die nog in staat is om te schieten. Ook de Duitsers houden op hij hoort spreken, een stem die iets zegt in het Zeeuws. Hij hoort iets over de commandant, maar weet het niet precies te onderscheiden. Het is een hoge stem en ze slaat haast over van emotie. Maar de commandant is doof als gevolg van de ontploffingen en kan niet horen wat er gezegd wordt. Nog even wacht hij in de deuropening dan, terwijl opnieuw een daverende slag de bunkermuren doet trillen en de commandant doet opspringen, terwijl de rook van die bom zich nog verspreidt, maakt de P.C. van de gelegenheid gebruik en is met één sprong buiten de bunker, snelt, zoals hij nog nooit van zijn leven ge lopen heeft het land in, valt in een greppel, krabbelt overeind en kruipt dan op zijn knieen door de greppel, honderden meters ver, terwijl zijn oren suizen en zijn dijbeen ondragelijk pijn doet. Eindelijk, na een tocht die volgens zijn gedachten wel uren geduurd heeft komt hij bij post S III aan. Later bleek dat hij op deze tocht dwars door een mijnenveld gekomen is (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2