Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland 3e Jaargang No. 47 26 September 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 0.05 Raadsvergadering St. Maartensdijk. „Na de TWINTIG voorlopig GEEN Gemeente-woningen meer bouwen" besluit de meerderheid van de Raad" De Thoolse Autobusdienst T. A. D. Fusie tussen de ondernemers van het Eiland. We hadden het ons al afgevraagd, nu de openingsdatum van de brug zo dichtbij isHoe staat het met de Autobusondernemers? Komt er nog iets van fusie? Wordt er straks werkelijk doorgereden Het antwoord op deze vragen kwam deze week binnen. De fusie tussen onze Thoolse ondernemers v. d. Klundert en Krijger is tot stand gekomen. De „Thoolse Autobusdienst" is ontstaan. Met ingang van 7 October één dag na 't openen der brug zal de nieuwe dienstregeling in werking treden. Naar wij vernemen zullen een zestal diensten op Bergen op Zoom worden onderhouden vanaf Stavenisse en vanaf St. Annaland. Onder voorbehoud delen we nu reeds mede, dat de vertrekuren vanaf Stavenisse zijn 6.50, 7.40, 11.40, 13,40, 14.40, 16 40. Vanaf St. Annaland 10 minuten later. Vertrek vanaf Bergen op Zoom 8.10, 10.10, 13.10, 15,10, 16.10, 18.10, zowel in de richting Stavenisse als St. Annaland. Zeer waarschijnlijk volgt er echter a.s. week een uitgebreide dienstregeling in ons blad. De B.B.A. handhaaft de lijn BergenTholen. Alle reizigers, dus ook vanaf Tholen, kunnen echter van de „T. A. D." gebruik maken. Of de B.B.A. alle diensten van het ogenblik handhaaft, is ons niet bekend. Menig lezer zal zich over de tot stand koming van deze fusie verheugen. Het is dan ook een grote vooruitgang in het reizigersverkeer op ons eiland. Het spaart tijd en moeite. Overstappen is niet meer nodig en we zitten nu ook zoo aan het spoor. Hopen we dat ook voor de ondernemers deze uitbreiding een vooruitgang betekent. ZONDAGSDIENST ARTSEN Mevr. Lindenbergh-Klooster te Oud-Vossemeer Dr. Bruijnzeel te St. Filipsland DROEVIG BERICHT. Woensdag 24 September j.l. ontving de Wed. K. Koeman alhier het droevig bericht, dat haar zoon Luitenant- Kolonel J.. M. Koeman op de leeftijd van 45 jaar te Oeboeg (Ned. Indië) is ge sneuveld. Ieder soldaat die Overste Koeman als zijn commandant heeft gekend, weet dat een voortreffelijke en sympathie ke voorman is heengegaan. Met de diepbedroefde fami lie zullen deze mannen mee leven. Hopen we, dat de familie gesterkt moge worden Dinsdag 16 Sept. jL werd te St. Maar tensdijk een Openbare raadsvergadering gehouden, waarbij alle leden aanwezig waren. Voorzitter: Mr. H. H. Schuller. Wnd. secretaris A. Everaars. De voorzitter opent met een welkoms woord en wijst er dan op, dat juist van daag de voor ons land steeds weer terug kerende buitengewone dag is aange broken, nl. opening van de Staten- Generaal. Wegens ongesteldheid is het H.M. de koningin dit keer niet vergund zelf de Troonrede uit te spreken. Spr. wenst Hare Majesteit kracht van God toe in het komende regeringsjaar en spoedige beterschap. De voorzitter wijst er vervolgens op, dat de secretaris dhr. Meloen niet aan wezig is. De oorzaak hiervan is, dat hij dezer dagen zijn 25 jarige Echtvereniging herdenkt en wel in Santpoort, waar hij met vacantie is. Goedgekeurd wordt vervolgens de Gratificatie-regeling voor gemeente-amb tenaren (hieronder vallen niet burge meester, secretaris en ontvanger.) ad 2 van het loon. Daarna worden goedkeuringen van 5 in vorige vergadering genomen besluiten voor kennisgeving aangenomen. Behandeld wordt een verzoek van dhr. J. P. Fhrijt, wonende in de Blauwstraat die vraagt om een verbod uit te vaardi gen tegen het rijden van wagens in de straat. Hierdoor komen herhaalde malen beschadigingen voor aan eigendom van bewoners. In dit verband brengt de voorzitter meteen een voorstel van B. en W. naar voren om overal waar dit nodig is, verkeersborden te plaatsen, waarop de verschillende verboden zijn aangegeven, zoals: verboden voor voer tuigen, fietsen, enz. Hiervoor is wel een gemeenteverordening, niaar die is niet van kracht, als er geen verbodsbord staat aan de ingang van de straat. Naar e. en a. heeft de voorzitter geinformeerd, waar bij bleek, dat aluminium-borden erg duur zijn, terwijl een 15 a 20 houten borden op 250.komen. Daar zijn dan ook nog borden bij voor wegverlegging, enz., die ook nodig zijn. De voorzitter zegt, dat er hiervoor weliswaar weer een gel delijk offer gebracht moet worden, maar dan is het ook meteen in orde en nodig is het. Dhr. Koopman brengt naar voren, dat men dan ook het verbod van het zwem men in de Haven moet handhaven. Dit staat ook in de politie-verorderiing en dat gaat toch maar door. De voorzitter antwoordt, dat tijdens de bezettingstijd daar niet meer naar gekeken is, omdat toen het verbod kwam aan de zeedijk te komen. Dhr. Koopman antwoordt Een verbod is een verbod, daar moet men de hand aan houden. Dhr. de Viet merkt op, dat de haven eigenlijk geen plaats is om te zwemmen, het is er een vuile stinkboel en levert gevaar op voor besmettelijke ziekten. Dit geeft dhr. o.d. Brouw aan leiding op te merken: ,,Dan maar een zwembad aanleggen." Dhr. o.d. Brouw vindt het trouwens onnodig, dat er overal van die borden komen. Het loop zo'n vaart niet met dat rijden in verboden straten. En als ze het doen willen, dan doen ze het ook met een bord. Men kan alles wel verbieden. De voorzitter: Maar dan zijn ze strafbaar." Besloten wordt daarna bedoelde borden aan te kopen. Dhr. o.d. Brouw stemt tegen. De voorzitter brengt vervolgens ter tafel: de aankoop van een gemeente-op bergplaats. Momenteel wordt via het Beheersinstituut de bergplaats van Van IJsseldijk gehuurd. Dat is echter maar een tijdelijk iets, waarom de voorzitter informaties heeft ingewonnen omtrent de kosten van een zg. „nis". Ter grootte van 11 meter lengte en 4.80 breed met dubbele wanden en voor- en achtersluiting komt zo n loods op 550.exclusief plaatsen, enz. Als standplaats hiervoor had de voorzitter aan twee mogelijkheden gedacht, n.l. a. aan de Vest bij Geene en b. de Dierentuin. Dit laatste lijkt hem de meest geschikte plaats, daar het een middelpunt van de gemeente is. De voor zitter vraagt of de Raad B. W. kan machtigen dit plan verder uit te voeren. Dhr. Langejan zegt, dat laatstgenoemde plaats in elk geval de beste is. Als ze goed onderhouden kan worden is hij er voor, dat ze daar komt. Hij zegt al zoveel machtigingen te hebben gegeven aan B. en W„ maar er komt nooit wat van. De voorzitter zegt, dat dergelijke uit drukkingen niet op zijn plaats zijn. Geef dan aanwijzingen, wat B. W. hebben nagelaten. Noem de dingen pp. „Dan valt er nogal het e. en a. te zeggen, merkt dhr. Langejan op, maar ik zal er over zwijgen. Allen keuren dan goed, dat B. W. verder deze aankoop enz. afwerkt. Ingekomen is voorts een schrijven v.h. Min. v. Binnl. Zaken om in overweging te willen nemen tot toetreding in een Borgstellingsfonds voor Middenstanders. B. W. achten dit voor deze gemeente niet van belang en. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waar tegen geen bezwaar wordt gemaakt. Wederom is een verzoek binnenge komen van de bewoners in de omgeving van de brug bij Langejan om deze te repareren, terwijl ze hun teleurstelling uit spreken over het in vorige vergadering genomen besluit, deze brug niet over te nemen. B. W. stellen voor bij vorig besluit te blijven (helft in herstelkosten bijdragen), en dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. Koopman zegt: U kent in deze mijn standpunt, ik ben er tegen. Dhr. Langejan zegt bij stemming: er moet iets gebeuren en stemt met de andere raadsleden, uitgezonderd Koop man voor het voorstel van B. W. Van de Inspecteur voor de Volksge zondheid een verordening voor besmette lijke ziekten. Deze verordening heeft ter inzage gelegen, aldus de voorzitter en bevat dus de bepalingen en voorschriften waaraan bij voorkomende besmettings- gevallen de hand moet worden gehouden. Het schoolhoofd, de dokter en burge meester krijgen hier in de practijk meestal mee te maken. Dit sluit aan op de school- artsendienst. Dhr. o.d. Brouw vraagt welke maat regelen kunnen genomen worden De voorzitter noemt er enkele op, onder meer bet verwijderen vankinderen van de school voor enige tijd. Dhr. o.d. Brouw zegt dit niet te kunnen goedkeuren. Als er verder geen maatregelen worden getroffen, dan heeft dat geen zin. Men kan toch zo maar geen kind van school sturen. De voorzitter antwoordt, dat hier het algemeen belang in acht moet worden genomen en geeft enkele voorbeelden Dhr. o.d. Brouw blijft bij zijn mening. De verordening wordt daarna aange nomen met tegenstemming van dhr. o.d. Brouw. Van Middelburg is een schrijven (ont vangen over de woonruimtewet 1947. Deze is opnieuw geregeld, aldus de voor zitter, waardoor oorspronkelijk voor 6 Sept., thans voor 1 October, een advies commissie moet worden benoemd. Bij deze wet is ook bepaald, dat thans niet alleen de burgemeester, maar B. W. heit vorderingsrecht hebben. Door verschil lende factoren is uitstel gevolgd tot 1 October, maar daarom menen B. W. dat reeds nu de commissie moet worden benoemd. Voorgedragen worden de heren die reeds in de plaatselijke commissie zitting hebben, nl. I. M. Hage, P. Jas- perse, P. Poot, A. Everaars, terwijl als 5e lid wordt voorgesteld raadslid F. Lindhout. Allen worden met alg. st. be noemd, zodat de huidige commissie slechts is uitgebreid met 1 persoon. Van dhr. L. M. v. Zetten, Javadijk te St. Annaland een verzoek om terugbe taling van hondenbelasting. Daar deze aanvrage eerst op 2 September is ge daan, kan geen inwilliging plaats hebben. De aanvrage is te laat ingediend. Een verzoek van dhr. Johs. de Viet, Oostsingel, öm vergoeding voor zijn zoon, die de ambachtsschool bezoekt. Wettelijk kan voor deze tak van onder wijs geen vergoeding worden gegeven. Dhr. Lindhout vraagt of er werkelijk niets gedaan kan worden van gemeente wege. Het is toch een belangrijke tak van onze samenleving. Dhr. Langejan zegt: als er een weg openligt om hierin tegemoet te komen zou ik er beslist voor zijn. Een vak te leren is toch van grote betekenis. Er is echter geen „mouw aan te passen", zodat af wijzend wordt beschikt. Punt 3 van de Agenda: Begrotings wijziging 1946 wordt zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Punt 4: Woningbouw 1948. Hierover volgt een uitvoerige discussie. De voor- Sitter geeft eerst een uitvoerige toelich ting. In de stukken van het Bureau Wederopbouw gaat het o.m. over het bouwrijp maken van gronden. In 1947 kan dit nog volgens de verkorte ont eigeningsprocedure. In 1948 wordt de gewone weg bewandeld en duurt het ongeveer 2 jaar. De voorzitter zegt, dat de Raad een belangrijke stap heeft ge nomen, toen ze het uitbreidingsplan goedkeurde,in de tweede plaats tóen ze goedkeurde dat er 20 woningen zouden komen en nu wordt ze opnieuw voor een gewichtige vraag gesteld, nl.: onteigening gronden om in 1948 weer een 10 tot 15 woningen te kunnen bouwen. De voor zitter wijst op deze belangrijke beslissing, maar zegt ook, dat er grote woningnood is. Het liep tot op heden nog niet vlot met de bouw van de 20 woningen, die er dit .jaar moesten komen. Zeer binnen kort zal nu echter begonnen worden. Het is ook hier zo mee: als men er zelf niet op afgaat, blijft alles op de diverse bureaux Jiggen en hoort men er wel eens van, als ze het daar toevallig tegen komen. Hebben we nu aan die 20 woningen voldoende vraagt de voorzitter. Hij meent van niet. Zoals ook in de brief van het Bureau Wederopbouw vermeld is, moet de Raad zich hier ernstig beraden om de verschillende op het uitbreidings plan aangegeven gronden in bouwgrond om te zetten. Het gaat er dus hier om, aldus de voorzitter, van U een besluit te krijgen, dat er ook in 1948 woningen worden gebouwd. Hoeveel, is nog niet direct te zeggen. Hij acht het nodig, dat een tweede blok woningen van 15 a 20 stuks ge bouwd wordt. Hij geeft na deze uiteen zetting het woord aan de Raadsleden. Dhr. Koopman vraagt of er nu wel reclame gemaakt wordt voor het parti culier initiatief. Mensen die het kunnen en een woning nodig hebben moeten het maar doen en niet in aanmerking^komen voor een gemeentewoning. Hij stelt de vraag of de gemeente niet te veel hooi op haar vork neemt. De voorzitter zegt, dat de woning commissie inderdaad rekening moet hou den met mensen die het zelf kunnen be kostigen en deze geen woning geven. Dhr. de Viet meent, dat hieraan nooit de hand is gehouden. Dhr. Bout verwijst naar het Raadsver- slag van St. Annaland. Daar heeft de gemeente tot op heden geen initiatief ge nomen en houden ze weinig rekening met de woningnood en de toekomst, terwijl toch practisch overal de woningnood groot is. Dhr. Koopman: „Niet zo erg in onze gemeente als op verschillende andere plaatsen. Ik kan niet begrijpen, zegt deze spr. dat wij zoveel woningen krijgen toe gewezen, terwijl er zoveel mensen nog in bunkers wonen. De voorzitter: „Die gemeenten hebben ook de kans gehad." Dhr. Koopman: Wat voor een kans, bespottelijk gewoon, hun is het mes op de nek gezet, onbetaalbaar waren de wonin gen voor de mensen." Dhr. Langejan is er ook voor, om het voorlopig maar bij de 20 woningen te laten. Hij onderstreept de woorden van dhr. Koopman. Dhr; Koopman zegt: „Ik vraag niet om het er bij te laten, maar ik begrijp niet, dat U, B. W„ de verantwoording op U durft te nemen voor een half millioen." De voorzitter: Waarom niet, we doen het ook maar omdat er woningnood is." Dhr. Koopman: „Dan weet LI geen snars van de financiering af. Dhr. Bout zegt: „Als we dit niet ont eigenen, duurt het misschien 2 jaar, eer we weer kunnen bouwen." Dhr. Hage: Er staat op de agenda: Woningbouw 1948. Dit had m.i. er zo niet moeten staan, Het gaat toch enkel maar om onteigening De voorzitter: Nee, want als men vol gens de verkorte procedure onteigent moet men in 1948 ook beslist bouwen. Dhr. Hage beeft zich dan hier in ver gist, verklaart hij zelf. Dat verandert ook zijn mening. Dhr. Hage stelt daarop vooi* in besloten zitting over te gaan, opdat er enkele dingen nader besproken kunnen worden. Dhr. Langejan is daar sterk tegen. De voorzitter acht het echter in dit verband ook beter, waarna hiertoe wordt over gegaan. Na heropening vraagt de voorzitter of nog iemand het woord over dit punt verlangt. Dhr. Langejan zegt, dat de particulier- grondbezitter er nu ook niet zo op ge brand is, dat die grond onteigend zal worden. Wij hebben makkelijk praten, maar als men er voorstaat, valt het niet mee. Hij wil liever niet te ver vooruit lopen en zegt: „De tijd maakt arm en rijk." Laten we niet verder gaan, dan we gegaan zijn. De voorzitter meent, dat het het streven van de Raad moet zijn, de grond op zo goedkoop mogelijke manier te krijgen. Dhr. Koopman zegt: „U kent mijn standpunt en daar verander ik niet in. We brengen de gemeente door geregeld maar woningen te bouwen op glad ijs. Het is inderdaad moeilijk voor mensen, die geen woning hebben, maar we zitten hier voor het algemeen belang van de gehele gemeente, voor alle mensen. De voorzitter vraagt: „Is U er van overtuigd, dat er geen woningen meer nodig zijn." Dhr. Koopman antwoordt: Ik ben er van overtuigd, dat er nog wel 100 nodig zijn, zeker volgens Uw plannen, als U bijv. de Ark wil laten verdwijnen en opnieuw bouwen. Dhr. Hage zegt: „Er is gesproken over particuliere bouw. Is het dan niet mogelijk de grond te onteigenen en voor part. bouw te bestemmen De voorzitter antwoordt: „Als er part. initiatief is, zeker, wilt U er dan aan mee werken Dhr. Hage zegt: „Zeker", maar anders is hij er ook voor zeer voorzichtig te zijn.. De voorzitter brengt hierop het voor stel van B. W. onteigening gronden tot bouwgrond en het bouwen van woningen in 1948 (hetzij 10 tot 15, hetzij 20) in stemming. Voor stemmen de heren Bout en Op den Brouw. De andere heren tegen, zodat het voorstel wordt verworpen. Bij de Rondvraag wijst dhr. Bout op de bouwvalligheid van een electrische paal op het Marktplein. Hier zal op ge wezen worden en verbetering aange bracht. Dhr. o.d. Brouw zegt, dat bijv. in St. Annaland is gesuggereerd om eerst de ge ïnundeerde woningen te verbeteren. Kan ook hier van de Raad ge«n suggestie uitgaan tot de ambachtslui van de ge meente om eerst daarvoor te zorgen Zo wordt er bijv. thans een lunchroom gebouwd. Is het niet beter, dat er eerst ander werk gebeurt en daarvoor de materialen worden gebruikt Te St. Annaland hebben ze enige tijd geleden ook in die geest gesuggereerd. Ik weet niet of het geholpen heeft, aldus spr., maar we kunnen proberen. De voorzitter antwoordt: „Waar LI op spreekt is al vroeg in het jaar aan gevraagd. Als vreemde aannemers dit aannemen, kunnen wij er niets aan doen. Trouwens, we hebben toch geen zeggings- schap in materiaaltoewijzing. Dezelfde spreker verzoekt B. W. 'om een zekere tak van bedrijf te krijgen, bijv. fabrieksgelegenheid, waardoor in de winter ook genoeg werk is. De voorzitter beaamt, dat het op de weg ligt van B. W. en ook van de Raad om zoveel mogelijk de werkloos heid te voorkomen. Het is echter niet eenvoudig dit op te lossen. Dhr. o.d. Brouw maakt ook nog een opmerking over,het lopende contract met Van Son, de cadaverophaaldienst. Het is gebeurd, dat cadavers 2 of 3 dagen blijven liggen. Hij vindt dat dit geen na komen van het contract is. De voorzitter wijst er op, dat ook hier materiaalschaarste invloed heeft. Dhr. de Viet meende, dat er een ver zoek behandeld zou worden, ingediend door dhr. Kloet, inzake een schoolkwestie. De voorzitter antwoordt, dat dit nog in behandeling is bij B. 6 W. en getracht wordt een oplossing te vinden, waarop het in de Raad behandeld wordt. Dhr. Langejan heeft niets voor de Rondvraag. Hij zegt al zoveel te hebben gevraagd en zo weinig te hebben gezien, dat hij nu maar liever even afwacht. Dhr. Lindhout vraagt of er materiaal beschikbaar gesteld kan worden om de. W.C.'s in de Blauwstraat af te sluiten. De voorzitter vindt het ook een on duldbare toestand, maar hoe moet hier een oplossing voor worden gevonden. Er worden enige veronderstellingen geop perd, maar men komt niet tot een besluit. Daarna volgt sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1