THOLEN ST. ANNALAND OUD-VOSSEMEER Raadsvergadering STAVENISSE. kan dan in 1948. Spr. stelt voor om zo spoedig mogelijk met een plan te komen, waar allen mee instemmen. Daarna sluiting. Commentaar Het is niet,onze gewoonte op het be sprokene in een Raadsvergadering com mentaar te leveren. Om dat regelmatig te doen, moet men de plaatselijke toe standen door en door kennen en een of andere kwestie plaatselijk kunnen be studeren. Anders zou men zich dikwijls op te glad ijs begeven. Bovendien is het niet alleen onze taak voorlichting te geven, maar ook opbouwend te werken. En als we dan bovenstaand raadsverslag nalezen, moeten we zeggen, dat on danks het voor dit blad eigenlijk al te uit voerige verslag nog geen volledige voorlichting is gegeven, dat het nog beknopt werd gemaakt. Als we hier vol ledige voorlichting hadden gegeven, wa ren we wellicht in onze opbouwende taak tekort geschoten. Wie er behagen in schept, te lezen dat „er weer eens flink is gesputterd", denkt niet aan het ge meente belang. Iedere Stavenissenaar zal het wel met me eens moeten zijn, dat er van dergelijke vergaderingen weinig op- bouwends uitgaat. Ik meen, dat dit nooit de bedoeling is geweest van de kiezers en ik weet, dat het eigenlijk ook de bedoe ling niet is van de gekozenen, om toe standen te scheppen, die er de laatste vergaderingen voorkomen. Toestanden, die in één woord kunnen worden omvat: wantrouwen. Wantrou wen, waardoor de eigenlijke zaken op de lange baan worden geschoven en nog al langer duren, dan ze tegenwoordig moeten aanlopen. Het gaat er hier niet om de één of ander de schuld te geven. Zeker niet om te suggereren, dat alle Raadsleden op elk voorstel van B. G W. maar „ja en amen" moeten knikken. Maar wel willen we aandringen op nauwere samenwerking tussen de Stavenisse Raad, op meer onderling vertrouwen, om zeker meer vertrouwen te stellen in hun voor zitter, die in de korte tijd, dat hij als Hoofd der gemeente werkzaam is, al bergen werk verzette en evenals alle andere mensen ook niet zonder fouten kan zijn. Wij menen dit te mogen opmerken in het belang van Stavenisse, waarvoor de Raad dient te werken en daar zijn we van overtuigd waarvoor ze ook ten volle wil werken. Dan moet het echter anders gaan, dan de laatste vergaderin gen. Wij hopen het de Raad wenst het ook BEVRACHTINGSCOMMISSARIAAT De gemeente Tholen werd door het Directoraat van het Vervoer aangewezen tot het vestigen van het Bevrachtings agentschap „Tholen", zulks in verband met de centrale ligging en beschikbare kantoorruimte. Wij vernamen, dat het bevrachtingscommissariaat wordt onder gebracht in het gebouw van de distribu- tiedienst. De openstelling wordt nog nader bekend gemaakt. Voor de schippers betekent dit een aanmerkelijke verbetering, daar zij dan niet meer naar Bergen op Zoom moeten om hun zaken te behandelen. BENOEMING POSTDIRECTEUR De heer G. J. Heezen, voordien com mies der P.T.T. te Doetinchem is be noemd tot directeur van het P.T.T. kan toor te Tholen, zulks in de plaats van dhr. K. Bronts. Z'n baas, die behoorde te weten, dat het dier graag op de hazenjacht gaat, werd verbaliseerd. INGESCHREVEN Voor lichting 1949 zijn in deze ge meente 18 personen ingeschreven. EMIGRATIE Met het m.s. „Tabinta" vertrok dezer dagen het gezin Rockx naar Canada om daar hun geluk in de landbouw te gaan beproeven. Voor deze gelegenheid kon een der beide zonen die in militairen dienst was, vrijstelling krijgen, terwijl de andere, die momenteel in Indië is, zich vermoedelijk binnenkort bij zijn familie kan voegen. We wensen deze familie succes toe in de vreemde. BURGERLIJKE STAND over Augustus Geboren: 14 Aug.: Alexandrina, dr. van Willem van der Vlies en Maatje Jacoba van Stee. 19 Aug.: Petrus Franciscus, zn. van Petrus Marinus Schoep en Helena Corn. Verhees 21 Aug.: Maatje, dr. van Johannis Leendert Pollie en Cornelia S. M. P. Vreugdenhil Gehuwd: 6 Aug.: Adrianus Cornelus de Greef, 26 jr. handelaar in aard appelen te Nieuw-Vossemeer, en Helena Jacoba Pieternella Douw, 22 jr. zonder beroep, te Oud-Vossemeer 12 Aug.: Franciscus Alphonsus Hazen, 26 jr. zuivelhandelaar, te Bergen op Z. en Maria Cornelia Philomina, de Wit, 27 jr. zonder beroep te Oud-Vossemeer. 12 Aug.: Petrus Johannes Bruys, 25 jr. grossier in levensmiddelen te Bergen op Zoom en Philomina Maria Elizabeth de Wit, 26 jr. zonder beroep, te Oud- Vossemeer. Overleden: 10 Aug.: Jacob Leendert Lindhout, 77 jr. echtg. van Cornelia Carolina Sonke. 27 Aug.: Trijntje Adriana Goedege- buure, 67 jr., wed. van Adriaan Buijs. Loop van de bevolking Ingekomen Margareta Ferret, uit België Simon M. Hendrikse, uit St. Annaland naar B .337 Maria J. Boogaart, uit Breda naar C 21 Cornelis Polderman, uit St. Annaland naar C 40 Pieternella H. Havermans, uit Uden- hout naar A 164 Kirinus J. Buijs, uit Melissant n. C 50 In totaal 3 mannen en 3 vrouwen Vertrokken Joseph Ferret, naar Centraal Bevol kingsregister Anna M. van Dorst van B 25 naar Nw.-Vossemeer Johan A. Ampt, van B 5 naar Marken Helena J. P. Douw, van A 73 naar Nw.-Vossemeer Jan P. van Poortvliet, van B 330 naar Tholen Matheus G. A. J. M. van Steen, van C 46 naar Dinteloord Adriana E. T. de Wit van C 28 naar Dongen Margareta Ferret, naar Centraal Be volkingsregister Maria J. Boogaart, van C21 naar Bergen op Zoom Johanna A. Boogaart, van A 152 naar Bergen op Zoom Wilhelmus F. Hommel, van B 224 naar Breda In totaal 5 mannen en 6 vrouwen De voorzitter brengt het daarop in stemming. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het voorstel Moerland afgewezen. Tegen stemmen de beide wethouders, Ridderhof en De Bruine. Voor: Moerland en Den Engelsman. Dhr. den Engelsman vraagt er er spoe dig iets kan gebeuren aan het gat in de WANTROUWEN! Vrijdag 5 Sept. kwam de Gemeente raad alhier in openbare vergadering bij een. Voorzitter: Burgemeester L. A. Verburg: wnd. secr.: dhr. M. K. de Wilde. Afwezig met kennisgeving: wet houder v. d. Slikke. In zijn openingswoord herdenkt de voorzitter de verjaardag van H.M. de Koningin en hoopt dat God Haar nog vele jaren voor Vorstenhuis en Volk mag sparen. De notulen zullen een vol gende vergadering worden gelezen. Ingekomen stukken Van G.S. verlenen van machtiging aan B. G W. tot verkoop oude mate rialen. Idem goedk. aankoop Bos. Ver zoek van Ver. Ned. Brandweercomman danten om als begunstiger tot deze ver. toe te treden. Verschuldigde contributie 25.per jaar. Op voorstel van B. en W. wordt hierop met alg. st. afwijzend beschikt. Schrijven van G.S. met verzoek als nog de nieuwe model Bouwverordening te willen vaststellen. Z.h.st. wordt op voorstel van B. G W. weer besloten hier niet op in te gaan. Machtiging van G.S. tot aanleg oprit aan de Molen met enkele opmerkingen omtrent de begroting. Dhr. v. Beveren vraagt hierover het woord en zegt, dat bij het eertijds gedane voorstel tot het maken van een oprit de mening is geschapen en gedeeld door allen, dat deze zo goedkoop mogelijk en zo zuinig mogelijk zou worden aangelegd. Nu blijkt, dat B. G W. het weer in zo danige vorm hebben gegoten, dat er na aanleg zwaar beladen wagens overheen kunnen. Dit is nooit de bedoeling ge weest. Er is nu een begroting van 7200.die veel te groot is. Volgens spr. kan het makkelijk 1000.goed koper. Hij stelt voor, deze kwestie als- nog aan te houden en naar goedkoper mogelijkheid, die er absoluut is, uit te zien. Dhr. Hage vraagt of er nog met de Polderbesturen en Suikerfabrieken is geconfereerd tot verkrijging van bijdragen voor aanleg van deze oprit. De voorzitter antwoordt, dat dit nog niet mogelijk was zolang er geen definitief plan bestond. Dhr. Hage: „Dan kan het nu wel". De voorzitter: „Inderdaad". Dhr. Tazelaar zegt, dat Gedep. Staten een tik op de door B. G W. gemaakte begroting hebben gegeven. Ze willen het wel toestaan, maar maken er het college attent op, dat ze het nu gaan bestraten. In de tweede plaats, aldus dhr. T„ „hadden wij enkel een oprit voor lege wagens willen maken." Waarom dan nu een oprit van 7200.Spr. wijst er vervolgens op, dat er nu een schrijven van B. G W. bij de stukken ligt om dit raadsbesluit in te trekken. Hij vindt echter dat de oprit er beslist moet komen. Daarom stelt hij voor een nieuwe be groting te laten maken en dan zo goed koop mogelijk. De landbouwers vragen er om. Dhr. Leune zegt dat er nu wel ge sproken wordt over subsidie s van Pol ders en Suikerfabrieken, maar dat dit toch uiteindelijk ook van de boeren komt. Hij stemde destijds al tegen, omdat hij niet wist, wat het moest kosten en dat doet hij altijd, indien hij van geen kosten afweet. De voorzitter antwoordt daarop de sprekers en zegt, dat toen de heren het besluit genomen hebben ook nog geen begroting bestond. Nochtans moest de oprit er komen. Dhr. v. d. Slikke bracht toen zelfs nog naar voren eerst een plan te maken. Verder wijst de voorzitter er op, dat reeds in 1941 hierover is ge sproken en goedkeuring is ontvangen. Daarom hebben B. W. op datzelfde plan voortgebouwd om zoveel mogelijk spoed te betrachten en omdat in die tijd toch ook geen „luxe" plannen zullen zijn gemaakt. Dat B. G W. een „tik op de vingers" zouden hebben gehad, kan de voorzitter helemaal niet inzien. G.S. keuren het goed een oprit te maken en hebben het enkel over de daarbij te ge bruiken klinkers, die nu eenmaal schaars zijn. Bij de oprit worden echter oude uitkomende keien van de Achterweg gebruikt. Dat was G.S. niet bekend. Wanneer er echter zoveel wijzigingen in komen, moet het Rdsbesl. worden inge trokken. Dhr. Leune zegt het eens te zijn met vorige sprekers, die een nieuwe en lagere begroting willen zien. Dhr. Potappel acht het ook voldoende dat er enkel met lege wagens over gereden kan worden. Daar om: grond tegen de dijk, verharden met grind en verbreden waar nodig is. Nogmaals wijzen de heren van Beveren en Tazelaar op de dure begroting, waarna de voorzitter de discussie sluit en het voorstel van B. G W. in stem ming brengt. Met 1 stem voor (Potappel) wordt het verworpen. De voorzitter vraagt hierop of iemand een ander voor stel wil doen. Dhr. Tazelaar stelt daarop.voor, dat B. W. zullen informeren of het goed koper kan, hoe de situatie in 1941 was, dat men zich in verbinding stelt met Polder en Suikerfabrieken omtrent toe lage, om dan de oprit met grond en grind aan te leggen. Nadat dhr. Leune nog opmerkte, dat aan de onderkant wel stenen zullen moeten komen, wordt het voorstel Tazelaar met alg. st. aangen. Punt 3: Benoeming adviescommissie Molendijk tegenover dhr. Kaashoek. Hiervoor moet P.Z.E.M. zorgen. De voorzitter zal er op aandringen. Na nog te hebben medegedeeld, dat de herbestra ting van de haven in goede orde is af geleverd en er voor de komende winter voldoende zand (130 m3) is opgeslagen, sluit de vobrzitter de vergadering. vordering woongelegenheid. De woon- ruimtewet 1947, in werking getreden op 1 Sept. jl. eist de instelling van een adviescommissie. Door B. G W. is hier toe een aanbevelingslijst opgemaakt. 5 personen zullen hierin zitting nemen, zo mogelijk representatieve mensen, als huis eigenaren e.d. alsmede technische per sonen. Dhr. v. Beveren merkt op: „Wij heb ben gemeend de voordracht van B. G W. niet zonder meer aan te nemen, wij hadden andere mensen gedacht." De voorzitter antwoordt dat dit uit de stem ming zal moeten blijken, het is slechts een aanbevelingslijst, geen bindende voor dracht. Na stemming worden de volgende op de aanbevelingslijst staande personen be noemd, t.w.: de heren J. L. Bernhardi, Johs. Hage Azn„ A. van 't Veer en A. G. van IJsseldijk, terwijl als 5e com missielid buiten de aanbevelingslijst om, dhr. L. Rozemond wordt gekozen. Tevens worden 5 reserveleden benoemd, t.w.: L. v. d. Vliet, P. J. Moerland, N. M. Klippel, P. Stoel en A. Luijk. De heren zullen van deze benoeming in kennis worden gesteld. Punt 4: Vaststelling regelen, in acht te nemen bij de toepassing van artikel 1 der Woonruimtewet 1947. Dit artikel handelt over de verdeling, der woon ruimte, die in verband met een aange nomen wet zodanig is gewijzigd, dat thans niet alleen de Burgemeester meer bevoegd is tot vordering, van woonruimte, maar B. G W. Volgens deze regelen vallen buiten vordering: agrarische be drijven en hotels, die dus zelfstandig kunnen verhuren. Z.h.st. wordt tot vaststelling besloten. De voorzitter zegt een punt aan de 'agenda te willen toevoegen: nl. benoe ming tijd. onderwijzer aan de O.L.S. (Mevr. Bronkhorst), alsmede voor deze leerkracht vergoeding te geven van bus- geld. Dit komt op ongeveer 3.50 per week. Niemand heeft hiertegen bezwaar. Daarna wordt door de voorzitter onderstaande verklaring voorgelezen, verband houdende met in vorige ver gadering gehouden besprekingen en debatten: verbouw woning van dhr. Winter. Deze verklaring luidt als volgt: B. G W. verklaren dat, le dhr. Jas- perse voornoemd ten onrechte in de raads vergadering van 22 Aug. door enkele leden is beschuldigd, waar hem in geen enkele schuld treft 2e. 'dat de bewering van dhr. v. Zyen ongegrond moet worden geacht, tenzij de bepalingen der Bouwverordening niet zouden worden nageleefd, hetgeen zeer -zeker voor het gemeentebestuur onbe tamelijk zou zijn 3e. dat bovenbedoelde beschuldigingen ten onrechte zijn gegrond op onjuiste beweringen van dhr. v. Zuien 4e. dat, gezien de bij nader onderzoek gebleken feiten, hun college, tenzij de gemeentëraad anders zou beslissen, zal vasthouden aan vorenbedoeld raadsbesluit van 23 Maart 1946 en zal overgaan tot de bouw van een slaapkamer, mits G.S. e. en a. goedkeuren." Dhr. Hage vraagt hierop: „Wat zou de onjuiste bewering zijn van dhr. v. Zuien"? De voorzitter antwoordt: „dat het goedkoper zou kunnen, wanneer men volgens dit plan werkt." Dhr. Hage antwoordt, dat Van Zuien inderdaad gezegd heeft dat het góedkoper kan, maar niet over een bouwverordening heeft gesproken." De voorzitter antwoordt, dat dezelfde persoon indertijd een opgave verstrekte, waarbij de begroting 875.was. Dhr. v. Beveren merkt op, dat v. d. Slikke in een vorige vergadering zelf verklaarde, dat de schuld bij B. en W. ligt. Spr. houdt zich daarom liever aan de mening van 2 deskundigen. De Voor zitter: „Dan trekt U de begroting van dhr. Jasperse eerder in twijfel dan van anderen Dhr. v. Beveren: „Neen, want dhr. Jasperse heeft het me voldoende uiteen gezet, zodat ik tot de conclusie ben ge komen, dat deze absoluut geen blaam treft. Dhr. Leune vindt dit alles „gezwam in de ruimte". Van Zuien geeft eerst op 875.later zegt hij tegen Tazelaar weer: het kan voor £00-dus wat hiervan te denken." „Juist", antwoordt de voorzitter, „maar ik meen dat dhr. v. Zuien zich al gaat terugtrekken. Dhr. Tazelaar vraagt dan, wat eigen lijk de strekking is van deze verklaring door B. G W. Zonder dat ze bij de inge komen stukken lag, worden we hiermee overrompeld. Dat dhr. Jasperse gere habiliteerd wordt ben ik sterk voor, aldus T„ „maar dan moeten B. G W. de schuld ten volle op zich nemen". De voorzitter vraagt of spr. zich nader wil verklaren. Dhr. Tazelaar zegt: „Zeker, er is gezegd door een wethouder, dat dhr. Jasperse een begroting moest maken bij dhr. Winter. Mevr. Winter heeft toen haar verlangen precies kenbaar gemaakt. Dhr. Jasperse is met deze op gave naar B. G W. gegaan, die ver klaarden, dat het plan in orde was, dus de begroting gemaakt kon worden, zon der te onderzoeken of het goedkoper kon. Dhr. v. d. Slikke heeft daarin de waarheid gezegd. Te goeder trouw heeft B. G W. gezegd: het is goed, hoewel het niet de goedkoopste manier was en zo ging het ook met de oprit, Dhr. Jas perse treft geen schuld. Het gezegde van dhr. van Zuien doet hier niets ter zaken, de schuld ligt bij B. G W„ aldus dhr. Tazelaar. De voorzitter antwoordt dat hij dit niet kan inzien. Er is rekening gehouden met de wensen van de bewoners. B. G W. heeft ter goeder trouw gehandeld, ja zelfs nog met de Raad overlegd, ter wijl reeds een blanco crediet was ver leend. Dhr. Tazelaar zegt: „We hadden een begroting moeten zien, dan was veel voorkomen geworden. De voorzitter zegt: „De Raad stelt blijkbaar geen vertrouwen in B. G W. en dan is samenwerking onmogelijk. Dhr. Tazelaar: „Nu slaat U de spijker op z'n kop voorzitter, er wordt maar al te dikwijls veranderd. B. W. zetten niet voldoende door." Voorzitter: „Hoe zou U dat doortasten willen zien Hoe dikwijls is er bij de ambachtslieden niet op aangedrongen dit en dat te verbeteren, maar ze komen niet, die hebben we niet in onze macht, ze zijn vrij en komen dan zeker niet eerst om gemeentewerk te doen. B. W. treffen hier geen schuld." Dhr. Leune vindt, dat een ongezonde toestand wordt geschapen. De Raad wordt dikwijls voor een fait accompli gesteld. Hij vindt daarom toch ook dat een begroting aan de Raad had voorge legd moeten worden, hoewel hij aanneemt dat B. G W. te goeder trouw hebben ge handeld. Spr. zou willen dat de woning goed in orde wordt gemaakt. Dhr. van Beveren zegt, dat het niet alleen deze kwestie is. Er is zoveel in de gemeente wat niet gebeurd. Hoe gaat het nu met de beplanting. Wordt die a.s. najaar uitgevoerd De voorzitter ant woordt bevestigend, maar zegt, dat nu van de vorige kwestie wordt afgeweken en er nu kort en goed een eind aan wil maken. Hij vraagt of dhr. Tazelaar z'n beschuldiging tegenover B. G W. hand- haafd of dat hij ze wil intrekken, hij laat het geheel aan T. over. Dhr. Tazelaar zegt: „We moeten dit geval niet verdoezelen, maar wat beoogt die brief nu eigenlijk De voorzitter: 1. rehabilitatie van dhr. Jasperse. 2e blanco crediet aan B. G W. om verbouw woning uit te voeren. Dhr. Tazelaar zegt niet tegen het eerste maar wel tegen het tweede punt te zijn. Dhr. Leune stelt voor 2 hamers te laten maken en het geheel op de goedkoopste manier af te werken. Daarna stemming: Voor: De heren Leune, Tazelaar en Stoutjesdijk. Tegen dhr. Potappel. Onthouding: van Beveren en Hage. Deze kwestie wordt dus tot een volgende vergadering aangehouden. Hierna vraagt de voorzitter nogmaals of dhr. Tazelaar zijn beschuldiging wil intrekken, waarop laatstgenoemde ont kennend antwoordt en zegt dat hij van B. G W. doortastendheid wil zien. De voorzitter sluit hiermee het debat. Bij de Rondvraag informeert dhr. v. Beveren of de leden een reglement van orde kunnen krijgen. De voorzitter ant woordt bevestigend. Dezelfde spr. vraagt of aan St. Maartensdijk de „modder schuit" is verhuurd. Ook hierop wordt bevestigend geantwoord. Van Beveren hoopt ook, dat voortaan weer zoveel mogelijk 's avond zal worden 'vergaderd. De voorzitter zal met deze wens rekening houden. Dhr. van Beveren zegt vervolgens: „Bij de aanvang van Uw ambtsperiode heeft U gezegd, zo genoegelijk mogelijk en in volle samenwerking de belangen der gemeente te willen behartigen. Hier is echter in het begin al strubbeling in gekomen. Er is bij velen wantrouwen. Dit komt omdat niet consequent wordt ge handeld. De voorzitter is de baas, aldus spr. en U moet Uzelf nooit over het paard laten tillen." De voorzitter: „Meent U dat dit ge beurd is Van Beveren: „Het zou niet de eerste keer zijn," maar om dat uit te leggen, moet ik verder gaan. De voorzitter: „Zeg het alsjeblief in het openbaar, het is een beschuldiging." Dhr. v. Beveren: „Ik ben de laatste die U wil beschuldigen, maar bij Uw intrede heeft dhr. v. d. Slikke U al over het paard getild betreffende de muziek. De voorzitter: „Is dat het enige feit Dhr. v. Beveren: „Neen, betreffende de oprit zit de zaak ook niet juist". Spr. suggereert verder dat iemand be treffende deze kwestie een brief zond aan G.S. om daarmee eigen belang te dienen, daar zijn molen ten nauwste betrokken is bij het maken van de oprit: De voor zitter zou hiertegen niet geprotesteerd hebben." De voorzitter antwoordt hierop: „Dat is absoluut onjuist. U spreekt hier op dhr. v. d. Slikke. Ik wil dit nader ver klaren, desnoods met ede bekrachtigen, dat niemand hierop bij mij enige invloed uitoefende. Inderdaad werd een brief door hem geschreven. „Ik", aldus de voor zitter, „heb echter onmiddellijk ook een brief aan G.S. gezonden, waarin verzocht om niet aan het verzoek van dhr. v. d. Slikke te voldoen, daar deze kwestie door de Raad moet worden beslist." Dhr. V. Beveren: Dan moet ik erken nen, dat U hierin hebt vastgehouden." Voorzitter: „Juist en daarom moet U voorzichtig zijn met Uw beschuldigingen". Dhr. Tazelaar zegt: „Ik ben er vol komen van overtuigd, dat de voorzitter zonder aanziens des persoons handelt." „Afgelopen", zegt de voorzitter. Dhr. Leune vraagt of er veel personen voorkomen op de lijst voor een woning. De voorzitter antwoordt: „Een 5-tal aanvragen." Daarop stelt dhr. Leune voor zo spoe dig mogelijk plannen te maken tot het bouwen van 5 gemeentewoningen, om hiermee het tekort te kunnen opheffen. De voorzitter zegt dit voorstel goed te kunnen accepteren. Dhr. Wesselo ver klaarde dat het dit jaar nog makkelijker VERGADERING „CONCORDIA" De Thoolse Muziekvereniging ver gaderde Dinsdagavond jl. in hotel Zee land, onder voorzitterschap van dhr. G. Amsing. Na opening door de voorzitter las de secretaris de notulen en het jaar verslag over 1946. Bij monde van dhr. P. J. Blaas werd rapport uitgebracht over kascontrole. Bankrekeningen en geblok keerd geld inbegrepen bleek er een batig saldo te zijn van 1291.20. De aftreden de bestuursleden J. Quist, B. van Dijk en D. Burgers werden bij acclamatie her kozen. Voorgesteld werd op 11 en 12 December de jaarlijkse uitvoering te houden. Van de Rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarbij o.m. werd besproken het aanwerven van jonge leden en aanschaffen van muziek instrumenten. Dhr. Amsing dankte voor de goede opkomst en sloot de vergadering. OUDERDOMSVOORZIENING Door 123 personen is een aanvraag in gediend om uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. BURGERLIJKE STAND 5 Sept.: Adriana, dt. van J. Geluk en M. Overbeeke 5 Sept.: Gommert Marinis, zn. van A. M. van As en J. Bijl 5 Sept.: Marinus, zn. van M. Geluk en H. Roggeband 5 Sept.: Jacques Antoine Eugène Marie zn. van P. M. Plouvier en J. Soffers 7 Sept.: Willem Johannis: zn. van G. P. Contant en M. A. Geluk 9 Sept.: Johanna Cornelia Lena, dt. van M. C. van Dijke en J. Ch. van Ast. Huwelijk: 11 Sept.: Willem Geluk, 27 jr. en Johanna Quist, 22 jr. beide wonende te Tholen. Overleden: 3 Sept.: Johanna Helena Bogert, 68 jr. echtg. van Simon Baay. LICHTING 1948 Van de ,26 keuringsplichtingen van lichting 1948 werden 17 jongemannen ge schikt geacht, 1 persoon werd tijdelijk ongeschikt verklaard. Een tijdelijk ongeschikte van lichting 1946 werd nu goedgekeurd. OVERTREDING De hond van dhr. v. d. L. in de Hollairepolder achtervolgde een haas. BEZOEK VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN De burgemeester van St. Annaland brengt ter openbare kennis, dat, volgens bij hem ingekomen schrijven, de heer Commissaris der Koningin-in deze pro vincie het voornemen heeft, deze gemeen te te bezoeken op Woensdag 17 Septem ber a.s. en alsdan des voormiddags 11.15 uur in het gemeentehuis audiëntie zal verlenen aan colleges en bijzondere per sonen alhier gevestigd, die zijn hoogedel gestrenge hun opwachting wensen te maken of over het beheer en de belangen der gemeente wensen te spreken. Voorts worden ingezetenen uitgenodigd door het uitsteken van vlaggen hun inge nomenheid te kennen te geven met dit hoge bezoek. De Burgemeester voornoemd. GESLAAGD Te Goes slaagde voor het examen „aardbeienselectie" dhr. D. Dormaar, alhier. GENEESKUNDIG ONDERZOEK OP SCHOOL EEN GUNSTIGE UISLAG Vorige week werden alle leerlingen van de Christelijke School alhier door de Schoolartsendienst onderzocht op T.b.c. Ze ontvingen daartoe het zgn. „kruisje" op de arm. Een volledig onderzoek kregen de leerlingen van de klassen 1 367, dus ook: keel, ogen, oren enz. De uitslag van het t.b.c. onderzoek was zeer verblijdend. In 1943 bedroeg het aantal „positieven" 17%. Bij dit onder zoek bleken er 7 positief te zijn. De algemene gezondheidstoestand was gun stig. De school arts maakte een compli ment over de reinheid- van de kinderen. Zoals bekend zijn er de laatste jaren in de gehele gemeente veel minder T.b.c. gevallen. Dit is verblijdend en mag zeker tot dankbaarheid stemmen. Dankbaarheid ook tegenover onze „Groene Kruisafdeling", die onder lei ding van dokter van Es alles in het werk heeft gesteld door goede adviezen en financiële steun deze gevreesde be smettelijke ziekte te bestrijden, waardoor tot op heden, zoals de feiten te zien ge ven, een gezegend resultaat werd verkre gen. Naar wij vernemen, zullen, na de Herfstvacantie de leérlingen van de O. L. School worden onderzocht. Opnieuw debatten over Oprit en Gemeentewoning. Woningcommissie benoemd. Pian tot bouwen van Woningwetwoningen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2