Wcekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland Raadsvergadering OUD-VOSSEMEER. Raadsvergadering St. ANNALAND. ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 45 12 September 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Acivertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 kedactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen ER KOMT EEN KLOK. Commissie woonruimtewet benoemd. De tekeningen voor de te bouwen woningen ontvangen Openbare raadsvergadering te Oud- Vossemeer op Vrijdag 5 September 1947 des voormiddags 10 uur. Aanwezig voorzitter, alle leden en-de secretaris. Na het onveranderd vaststellen der notulen worden de ingekomen stukken behandeld. Ingekomen is een schrijven van de Commissaris der Koningin met de goed gekeurde verordening op de hondenbe lasting en voorts goedkeuring besluit verhuur woning B 14 aan dhr. van Roosmalen. Hierna wordt een voorstel van B. W. behandeld betreffende subsidie aan de afd. „Het Groene Kruis" te Oud-Vosse- meer om alsnog over 1946 uit te keren ad 300.en voor de volgende jaren tot wederopzeggens vast te stellen op 500. Voor de eerstvolgende 5 jaren vraagt „Het Groene Kruis" een hogere sub sidie in verband met de hoge door deze vereniging te betalen pensioensbijdrage voor de wijkverpleegster, wat alleen door „Het Groene Kruis" niet bekostigd kan worden. De verpleegster gaat op 55- jarige leeftijd met pensioen. Per dienstjaar voor 1947 zou dan 30.en per dienst jaar hierna 40.pensioen worden uit gekeerd. Aan pensioensbijdrage moet de Vereniging 5000.betalen. Dhr. v. Gorsel meent dat de zuster met 12.per week pensioen ook maar een Jodenfooitje in handen krijgt, waarop de voorzitter opmerkt dat de wijkverpleeg ster te weinig dienstjaren heeft. Dhr. Mees vraagt naar het salaris van de verpleegster en vraagt of zij eventueel zelf voor haar pensioen zou kunnen bij dragen, wat volgens de voorzitter niet mogelijk is. Dhr. Istha informeert of „Het Groene Kruis" desnoods met subsidie van de ge meente aar. de zuster, wanneer ze met pensioen gaat, bijv. ook nog een toelage kan geven. De voorzitter meent dat dit een zaak van „Het Groene Kruis" en niet van de gemeente is. Dhr. Daane zegt bang te zijn over deze kwestie te spreken. Hij voelt alle sym pathie voor de zuster, ze is altijd op haar post, hij heeft nog nooit een klacht over haar gehoord, niettegenstaande dat, meent hij, dat het de schuld van de gemeente niet is, dat zij hier zo laat is gekomen. Bij een eventuele toelage zou het steeds een gave blijven waar de verpleegster geen recht op heeft. Hij meent dat deze zuster als ze met pensioen gaat nog wel zoveel ambitie voor haar werk zal voelen dat ze zich een andere werkkring zal zoeken, waar ze nog een hele tijd zelfs buiten haar pen sioen haar brood aan zal hebben. Toch zou hij die 200.extra per jaar wel willen geven mede in verband met het feit dat de zuster hem zeer sympathiek is. De voorzitter zegt echter dat dit niet aan een persoon moet worden verbonden. Met algemeene stemmen wordt ver volgens besloten de subsidie tot en met 1951 op 500.vast te stellen. Als derde punt op de agenda komt de kwestie van de klok in de gemeentetoren. Door de firma Eijsbouts is een aanbieding gedaan. De kosten zouden zijn 1648. voor de klok, 335.voor de luid- inrichting (zo deze verbetering behoeft), 210.— voor montage, vervoer, e.d., voor het ofschrift zou 0.50 per letter in rekening worden gebracht. De vorige klok woog 280 kg, deze zou op 320 kg komen. Omdat de vorige niet voldoende geluid gaf voor de bebouwing alhier is aan de firma Eijsbouts gevraagd de toestand hier te komen bezien of de te monteren klok voldoende van geluid zal zijn. Dhr. Aarnoudse verklaart voor een flinke klok te zijn, mede met het oog op de toekomst. Dhr. Istha vraagt of de montage e.d. voor rekening van de gemeente is, waar op de voorzitter zegt dat de klok per kg berekend wordt, zodat de andere kosten nog apart er bij komen. Dhr. v. d. Klooster informeert met het oog op eventuele concurrentie of er nog andere dergelijke firma's zijn. De voorzitter zegt dat deze ook de vorige klok heeft geleverd en dat de prijzen zijn vastgesteld zodat men zich maar tot deze heeft gewend. Ongeveer Januari zou de klok geleverd kunnen worden. Dhr. v. d. Klooster vraagt verder nog naar schadevergoeding van het Rijk. Volgens de voorzitter komt dit waar schijnlijk op 50 Allen gaan accoord met de aankoop van een klok. Vervolgens komt ter tafel een voorstel tot aankoop van de onbewoonbaar ver klaarde woning met tuin van Mevr. de Wed. M. A. Vermet, ter uitvoering van het uitbreidingsplan in verband met de te bouwen 15 arbeiderswoningen. Als koopprijs wordt 1500.genoemd, w"at zeer redelijk is. Dhr. v. d. Klooster vraagt of de tuin er ook bij is. Dit is het geval. Na enige discussie wordt hiertoe met algemene stemmen besloten. Als punt 5 vermeldt de agenda het voorstel tot eervol ontslag aan dhr. J. A. Ampt als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand met aanbeveling in deze vacature van de heren W. C. van Oosterhout en M. J. de Rijke. Met 4 st. voor dhr. de Rijke en 3 voor dhr. van Oosterhout wordt de eerste gekozen. Ter sprake komt dan de benoeming van de Commissie ingevolge de woon ruimtewet 1947. De voorzitter zegt dat deze wet* per 1 September in werking is getreden. Vorderingsbevoegdheid berust nu bij B. W. Deze moeten vergunning ver lenen alvorens een woning mag worden betrokken. Dhr. v. Gorsel vraagt hot i;et nu met een zaak gaat. De voorzitter zegt dat het woongedeelte kan worden gevorderd, doch in deze dient wel enige soepelheid te worden betracht. Alvorens gevorderd kan worden dient de adviescommissie, die jaarlijks door de raad moet worden benoemd, te worden gehoord. Van dit advies kunnen B. W. af wijken, doch dan heeft betrokkene be roep op Gedep. Staten. In de commissie moeten 5 leden zijn waarin zo mogelijk 2 personen zitting moeten hebben, die representatief zijn voor huiseigenaren en hypotheekhouders, verder een deskundige op sociaal-agra risch gebied. Voorgedragen worden, als leden van de landarbeidersstichting, de heren Anth. de Leeuw en J. v. Poortvliet; de eerste wordt met 4 stemmen gekozen. Van de landbouwstichting: de heren L. Istha en M. J. van Dijke, waarvan dhr. Istha alle stemmen op zich verenigt. Van de ver- huurdersbond de heren Joh. J. Quist en A. Duine Adrzn.; dhr. Quist krijgt 5 st. als deskundige komen vervolgens de heren M. Moerland en J. C. Quist; de eerste wordt met algemene stemmen ge kozen. Tenslotte de hypotheekhouders en huiseigenaren waarvan de heren C. v. Tilbeurgh en Adr. v. Poortvliet zijn voor gedragen; laatstgenoemde krijgt 4 st. Dan wordt besproken een aanvraag om subsidie door de Nederl. Ver. van Brand weercommandanten ad 25.per jaar. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. De brandweercommandant bezoekt ge regeld de vergaderingen van deze ver eniging en doet hier veel technische din gen op. Dhr. Aarnoudse merkt op wanneer de Inspectie van tijd tot tijd oefeningen en wedstrijden laat houden dit van de ver eniging wel overbodig is. Besloten wordt geen subsidie te ver lenen. Door een drietal inwoners is rijwiel- en busvergoeding aangevraagd voor het be zoeken van de School m. d. Bijbel alhier, de li.L.O. te Tholen en te Bergen op Zoom. Besloten wordt de gebruikelijke vergoeding toe te kennen. Ter tafel komt het rapport van de commissie voor de gemeenterekening. Hierin wordt aangedrongen enkele nog te verhalen bedragen zo ze niet meer in baar zijn, oninbaar te verklaren. De voorzitter meent dat deze te ver halen bedragen, die o.a. bestaan uit nog van het Rijk te ontvangen kostwinners vergoeding, nog niet oninbaar kunnen worden verklaard, daar kans bestaat dat dit alsnog wordt ontvangen. Uit het rapport blijkt voorts dat voor de woning B 14 die door de distributie- dienst is gebruikt nimmer vergoeding is ontvangen. Kans bestaat dat dit wordt ontvangen. Hierna wordt dezelfde commissie op nieuw voorgesteld voor de begroting 1948, hetgeen met algemene stemmen wordt aangenomen. De wijziging van de gemeentebegroting 1946 en 1947 wordt z.h.s. aangenomen. Het laatste punt op de agenda bevat het voorstel tot vaststelling van de verorde ning op de heffing van haven en kade- gelden die op 1 Januari afloopt. De voorzitter deelt mede dat de enige wijziging is, dat het havengeld nu niet meer naar de tonnenmaat van de schepen wordt berekend doch naar het aantal m:i waterverplaatsing. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze verordening vastgesteld. De voorzitter zegt dat gister de nieuwe tekeningen voor de te bouwen arbeiders woningen van het architectenbureau zijn ontvangen. Besloten wordt deze tekeningen accoord te verklaren met beding zo mogelijk de in een aantal woningen ge projecteerde „eethoek" te veranderen in een apart kamertje. Bij de rondvraag informeert dhr. Istha wanneer de aanvragen voor de nieuwe woningen worden opgesteld. De voorzitter antwoordt dat wanneer de tijd nadert, dat de woningen betrok ken kunnen worden, dat algemeen bekend gemaakt zal worden, zodat ieder hiertoe in de gelegenheid zal zijn. Dhr. Istha zegt dat de brandweer niet meer oefent. Dit acht hij zeer ongewenst. De voorzitter zegt dat de spuit iedere week wordt geprobeerd, en meent dat er toch nog wel oefeningen worden ge houden. Dhr. v. d. Klooster vraagt naar de straten onder de Molen. Hierop zegt de voorzitter dat de Pro vincie in de nabije toekomst hier de weg naar St. Annaland langs zal leggen, zodat het geen zin heeft, dat de gemeente hier eerst nog eens geld aan gaat besteden, daar de Provincie deze straat toch weer anders zal moeten leggen. Het door de gemeente bestede geld zou weggegooid zijn, waarop dhr. v. d. Klooster meent dat het stuk Molenweg dan toch wel opge knapt zou kunnen worden, dit kon dan worden aangesloten. Dhr. v. Gorsel meent dat het nog wel lang zal duren voor de Provincie begint, dus de Molenweg zou alvast kunnen worden verbeterd. Dhr. Daane is van mening dat men hiermede in de moeilijkheden komt. Als de Provincie aansluit moet er weer een stuk uit, terwijl men eveneens de juiste hoogte niet weet die aangehouden moet worden. Ook de gemeente-opzichter raadde dit af. Dhr. v. Driel is éVeneens van mening dat het nog lang zal duren voor de weg naar St. Annaland er ligt. Dhr. v. d. Klooster meent dat, als men dan onder de Molen niets doet, elders ook nog verbeteringen hard nodig zijn. Neem bv. de Kalisbuurt, waarop de voorzitter antwoordt dat het de bedoeling is, dat de kosten hiervoor in de begroting 1948 worden verwerkt. Dhr. v. d. Klooster vraagt of de schoolarts ook medicijnen geeft. Door de schoolarts kunnen volgens de voorzitter de kinderen slechts worden onderzocht, doch niet behandeld. Man keren ze iets dan wordt een briefje naar de huisarts medegegeven. Hierna sluiting. Adviescommissie benoemd. Verordening heffing Reinigingsrechten vastgesteld. Nog geen Vermakelijkheidsbelasting. Voorstel tot bouwen van Gemeentewoningen verworpen. Zaterdag 6 September jl. kwam de Gemeenteraad te St. Annaland in Open bare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester F. M. Boogaard, wnd. secr. J. F. Kaashoek. Afwezig met ken nisgeving dhr. J. L, Goedegebuure. Na opening wordt voorgesteld de notulen aan te houden tot een volgende vergadering, waartegen geen bezwaar. Ingekomen stukken 1Mededeling van de Commissaris van Zeeland, Mr. Quarles van Ufford, dat hij op 17 September a.s. des vm. om 11.15 uur deze gemeente officieel hoopt te bezoeken en gelegenheid geeft tot audiëntie, waartoe verzoeken op de secretarie moeten worden ingediend. 2. Goedk. van G.S. betreffende ver lenging renteloze kasgeldlening. 3. Rapport van controle kas en boe ken gem. ontvanger, haven- en kade- gelden en kas- en boeken Wezen Arm bestuur door Centr. Bur. v. Verificatie. 4. Gk. raadsbesl. door G.S. inzake opbouwtoelage voor 1ste ambt. ter secr. 5. Kon. Goedkeuring vaststelling ver- menigvuldigingscijfer op 2. 6. Verzoek van het Gemeentebestuur te Kortgene om adhaesie te willen be tuigen aan het request door deze ge meente aan den Min. verzonden, om ook Burgemeesters de opbouwtoelage te ver strekken. B. W. stellen voor adhaesie te betuigen, waartegen geen bezwaar wordt gemaakt. 7. Begroting inkomsten en uitgaven 1947. Goedkeuring door G.S. met enkele administratieve opmerkingen. Het be grotingstekort bedraagt 19186,94, zodat de gemeente nog steeds noodlijdend is. Bij deze missieve is tevens het verzoek van G.S. de reinigingsrechten en de ver makelijkheidsbelasting in te voeren. Wat het eerste aangaat, zegt de voorzitter, dat dit punt straks aan de orde komt. Wat de „vermakelijkheidsbelasting" betreft, merkt hij op, dit even aan te willen houden om te onderzoeken wat de kosten zijn, enz., daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de kosten de baten te boven gaan. Dhr. Moerland beschouwt dit als een weeldebelasting. Minister en Gedep. Staten stellen het voor, zegt spr. en ik ben er ook voor. De voorzitter antwoordt, dezelfde me ning te zijn toegedaan, maar dan moet het toch baten afwerpen en dat wil hij eerst onderzoeken. Zo spoedig mogelijk wordt het dan weer behandeld. Dhr. Stols merkt op: „Als we de reinigingsrechten hadden kunnen ontlopen hadden we het ook gedaan. Daar is echter niet aan te ontkomen. De ver makelijkheden zijn in deze gemeente niet zo groet, dat het veel zal opleveren." Besloten wordt e. en a. eerst door de Voorzitter te laten onderzoeken. 8. Schrijven van het Min. v. Binnenl. Zaken om in overweging te willen nemen toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor Middenstanders. Dit fonds dient vrnl. om in financieel moeilijke omstandi- heden verkerende Middenstanders op een gemakkelijke wijze aan borgen te helpen. Hiertoe moet 10 cent per inwoners kapi taalstelling worden betaald en een jaarl. bijdrage van 2 cent per inwoner. B. W. stellen voor hier nog niet op in te gaan, omdat er ter plaatse hoe genaamd geen behoefte voor bestaat. Z.h.st. wordt dit voorstel goedgekeurd. 9. Schr. v. d. Gemeenteraad Goes waarin gevraagd of er bezwaar bestaat tegen het verlenen van een kleine bij drage, voor een gratificatie voor jubile rende ambtenaren van de Warenwet- dienst. In het vervolg wordt dan aan deze ambtenaren een toelage verstrekt, wan neer ze een ambtsjubileum vieren, bijv. 25, 40 of 50 jaar en dan resp. 50. 75.en 100.als huldeblijk zullen ontvangen. B. W. stellen voor hierop in te gaan. Dhr. Moerland vindt, dat zoiets uit het volk moet komen. Wanneer ze 40 jaar in dienst zijn, hebben ze ook 40 jaar salaris genoten. Wil men ze dan iets extra's geven, dan doen collega's, vrienden of kennissen dit uit eigen be weging. Hij voelt er niet voor om Goes daarin te steunen. De voorzitter antwoordt: Het is voor ambtenaren, die niet alleen voor Goes, maar ook voor deze gemeenten werken Warenwetdienst) Dhr. de Bruine onderstreept het ge zegde van Moerland. Na stemming blijkt dat geen beslissing wordt verkregen. Voor stemmen de heren .Geluk, Stols en Ridderhof. Tegen Moerland, de Bruine en den Engelsman. Punt 2: opnieuw te nemen besluit in zake verhuur oude gemeente-woning (oude veldwachterswoning). Ged. St. hebben aanmerking gemaakt, aldus de voorz., op het in vorige ver gadering genomen besluit. Dit berust echter op een misverstand van G.S., die de nieuwe veldwachterswoning verwarren met de oude. Wat de prijs betreft, komt er dus geen Verandering in, wel de tijd van verhuur, die niet op 7 jaar bepaald mag worden, maar op ten hoogste 2 jaar. Dhr. Stols en Dhr. Moerland vinden het kleinzielig van G.S. om dergelijke Dr. Looysen te Tholen Mevr. Dr. Lindenbergh-Klooster te Oud-Vossemeer dingen beslist gewijzigd te willen zien. Nu kost het elke 2 jaar een contract. Z.h.st. wordt daarna besloten het besluit in te trekken en als volgt te nemen: voor 3.50 per week, voor 2 jaar. Punt 3: vaststelling gratificatiën. Betreffende dit punt is een schrijven van G.S. waarin vermeld, dat er geen bezwaar bestaat reeds nu voor hierop Kon. Gk. is gegeven de gratificatie voor verschillende ambtenaren toe te ken nen. Uitgezonderd zijn voor de gemeente: burgemeester, distributieambtenaren en politie. Het gaat hierbij dus vrnl. om de zgn. „lagere gemeenteambtenarendie een gratificatie van 2 van hun jaar wedde max. 50.kunnen worden uitbetaald. Niemand heeft bezwaar. Punt 4: Toetreding Ver. Brandweer commandanten. Van deze ver. is een schrijven ontvangen, waarin op het nut van toetreding als begunstiger wordt gewezen. De jaarl. bijdrage bedraagt f 25.De voorzitter zegt, dat B. 6 W. voorstellen hier thans niet op in te gaan en eerst af te wachten hoe de nieuwe regeling wordt uitgewerkt: het samen voegen van Stavenisse, St. Maartensdijk en St. Annaland in één brandweerdistrict. Niemand heeft hiertegen bezwaar. Punt 5: Voldoening aan woonruimte- wet 1947 door instelling commissie. De voorzitter licht dit punt nader toe. Voor het event, verdelen van woningen of het vorderen van woningen moet een com missie ingesteld worden van 5 personen, zo mogelijk bijv. een 2tal huiseigenaren of voor hypotheken representatieve per sonen, alsmede deskundigen op technisch terrein. Tot op heden had de burgemees ter alleen de bevoegdheid tot vorderen. Dit is bij de wet thans zodanig gewijzigd, dat B. 6 W. hierin te beslissen hebben met als adviseerend college een com missie. De voorzitter zegt, dat deze ook uit de raad mag worden gekozen. Na stemming blijken de 5 raadsleden met meerderheid van stemmen te zijn gekozen. 1 stem werd nog uitgebracht op dhr. J. F. Kaashoek en 1 op dhr. Jac. Soeters. Punt 6: Verordening heffing reinigings rechten. De verordening is opgemaakt, aldus de voorzitter en B. W. stellen voor deze volgens concept te aanvaarden. De verordening wordt daarop door hem voorgelezen. Hierin is o.m. bepaald, dat iedere bewoner van een huis of gedeelte daarvan (gezinshoofd) per jaar 5. reinigingsrechten is verschuldigd. Extra ophalen van huisvuil of dergelijke komt op 2.50 per vracht. Hiertoe moet een verzoek op de secretarie worden inge diend. Z.h.st. wordt deze verordening goed gekeurd. Tenslotte: een verzoek voor de Prov. Geitenfokveren. om als begunstiger toe te treden. B. W. stellen voor, gezien de vele geitenhouders in deze gemeente, dit verzoek in te willigen tot weder opzegging toe. Ook hiertegen geen bezwaar. Rondvraag: Dhr. Moerland zegt, dat in elke ge meente op ons eiland woningen van ge meentewege worden gebouwd. Gezien de grote behoefte die ook ter plaatse aan woningen bestaat, stelt hij voor om ook in St. Annaland over te gaan tot het bouwen van 5 woningen: De voorzitter antwoordt hierop, dat reeds meer over deze kwestie is gespro ken. Hij is er ook van overtuigd, dat er woningen nodig zijn. Er zijn dan ook 6 woningen toegewezen. Vier worden er thans door particulier initiatief gebouwd, wat de gemeente geen cent kost. Bouwen we zelf, dan kost ieder huis 10.000. Indien we nog wat wachten, bestaat misschien de kans dat er ten eerste meer particulier initiatief komt en ten tweede, dat de materialen beter en goedkoper worden. Dhr. Moerland: „U zegt „misschien" voorzitter en dan geloof ik nog niet, dat ze er al staan, terwijl de nood toch groot is. Het js toch goed mogelijk volgens de Rijksregeling, waarbij de gem. een voorschot van 75 krijgt De voorzitter: Inderdaad is de nood groot, maar toch raad ik aan nog te wachten. Dhr. Stols merkt op: „Wanneer ze er eenmaal staan, hebben we er ook de volle verantwoording voor." Dhr. Moerland blijft bij zijn mening en wil het voorstel in behandeling zien.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1