ZITTING TUCHTRECHTER THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht* STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK Donderdag 12 Augustus, x in het Raadhuis te Tholen De eerste zaak, die vorige week voor de Economische Tuchtrechter voor de Prijzen kwam, was die van M.J.v.d.V. te St. Filipsland. Gedagvaarde had klompen te duur verkocht. Hij voerde aan, dat er geen klompen waren en de mensen ze dringend nodig hadden. Eis en uitspraak 25.- plus verbeurdverklaring inbeslag- genomen klompen. Daarna kwam een hele rij gedagvaar- den voor de groene tafel, in totaal 21 landbouwers, allen opgeroepen, omdat zij bij de afrekening van gecontracteerde bonen of andere landbouwproducten te veel hadden ontvangen van de firma Zwaam te Voorburg, waarmee gecon tracteerd was. Op een enkele uitzondering na, gaven de volgende landbouwers hier op een bevestigend antwoord: M.J.G. stambonen voor een bedrag van ƒ3128,21; A.A.G. voor dubb. stambonen'3322,48; A.H. voor wit koolzaak voor 507, A.C.T. slabonen voor 980,50; C.A.A. spinaziebonen voor 764,80 en koolzaad voor 395,20; J.V. slabonen voo r256,80; A.C.W. spinaziezaad voor 703,07; D.D.d.R. witkoolzaad en erwten voor 553.M.C.G, spinaziezaad voor 670,20; D.A.P. slabonen voor 740,80; J.v.H. slabonen voor 372,54; M.P.P. slabonen voor 384,05; C.J.M. snijbonen voor 104,60 en slabonen voor 412. J.H. stambonen voor 396,65; J.A. idem voor 350,10; J.W.M. voor 3805,20; H.v.G. voor 1945,75; v.T. voor 1260; V.O. spinazie voor 979,17 en J.J.B. had koolzaad afgeleverd. De controleur der C.C.D. Drh. Vaders, die het onderzoek bij de firma Zwaan had geleid, ver klaarde, dat van elke contractant twee lijsten waren aangelegd. Alle lijsten waren veranderd en wel in het voordeel van de contractanten-beklaagden, zodat men meer ontving dan men oorspronkelijk zou ontvangen. De oorzaak hiervan is, dat, toen gecontracteerd werd, de juiste prijs door de Regering nog niet was bepaald. De firma had in uitzicht gesteld, dat de prijs wel weer 0.70 zou zijn, evenals vorig jaar. Nadien werd de prijs echter op 0.63 gestect, terwijl ze on- gecontracteerd soms voor 1,en meer werd verkocht. De beklaagden hadden hun bonen en zaden afgegeleverd waarna de firma bruto voor netto heeft berekend, ter tegemoetkoming aan het grote prijs verschil. De firma was bang, anders haar verplichtingen aan het buitenland niet te kunnen voldoen. Zij moest toch ook het contract met het buitenland nakomen. Dhr. Vaders stelde voorts vast, dat al deze contractanten in goed vertrouwen geleverd hebben en de afrekening die ze thuis gestuurd kregen als juist beschouw den. Hij raadde echter alle boeren aan een analyse te vragen aan de Rijkslandb. voorlichtingsdienst te Wageningen. Hier na werd de vertegenwoordiger van de firma Zwaan, dhr. Aarnoudse gehoord, waarop een discussie volgde over de waarde van deze analyse. Dhr. Vaders merkte nog op, dat de prijs voor het „piksel" veel te laag was en inplaats van 0.12 zeker 0.25 had behoren te zijn. De Tuchtrechter bepaalde de uitspraak van al deze zaken op nader te bepalen datum. Vervolgens kwam L.A.J. te Scherpe- nisse voor, die zonder daartoe gerechtigd te zijn turf had verkocht. Hij werd tot 25.boete veroordeeld. Voor eenzelfde feit kreeg J.S. te Poortvliet eveneens 25.boete. J.v.V. te St. Annaland hoorde, voor het te duur verkopen van 1 liter sterke drank, een boete tegen zich eisen van 15.met verbeurdverklaring van het vocht, dat volgens de Tuchtrechter maar spiritus met een zoetmiddel bleek te zijn. J.J.V. te St. Annaland was als tussen persoon opgetreden bij de verkoop van een radiotoestel aan M. te St. Annaland,' gekocht van J.V. te St. Filipsland, voor 260.—. J.J.V. werd veroordeeld tot 10. boete, (provisie) en de verkoper kreeg 75.boete. STEMMEN VAN LEZERS (Buiten verantw. v. d. Redactie) Geachte redacteur, Ik geloof wel de tolk te zijn van alle oud-Stavenissenaren, die dit blad lezen, wanneer ik beweer dat de „Eendrachtbode" het weekblad bij uitnemendheid is, dat op voor treffelijke wijze het contact tussen ons en onze geboorteplaats onder houdt. Immers, met steeds stijgen de belangstelling wordt iedere Zaterdag naar dit blad uitgezien en bij het lezen daarvan waant men zich voorwaar weer een wijle in de oude vertrouwde dorpsfeer van weleer. Mogelijk dat het ook anderen zo is vergaan als schrijver dezes, die meende dat zijn geboorteplaats voor hem vrijwel niets anders meer betekende dan de plaatsnaam, doch waarvan later bleek dat dit zelfmisleiding was, daar de werke lijkheid heel anders ligt. Het is ook volkomen begrijpelijk en logisch dat het ons niet onver schillig kan zijn, hoe het leven reilt en zeilt in de plaats waar eens onze wieg heeft gestaan en waar wij onze jeugd hebben doorge bracht, hoewel deze jeugd welis waar misschien niet zo gemakkelijk is geweest in vergelijking met de jeugd van thans. Het was mij dan ook een waar genoegen op 9 Aug. jl. tijdens mijn vacantie een concert te mogen be luisteren, dat ten gehore werd ge bracht door de jonge muziekver eniging ,,O.B.K.", welk concert gevolgd werd door een muzikale wandeling door ons vriendelijk dorpje. Het deed mij daarom zo prettig aan, omdat niet alleen „Kunst de mens veredelt", doch tevens ont spanning geeft, vooral in het zo monotome dorpsleven. Men kan het zo aanzien, dat vrijwel het grootste gedeelte van de dorps bewoners sympathiek staat tegen over deze vereniging en het ge- bodene zeer apprecieerde. Op gevaar af als onbescheiden te worden gequalificeerd gaf mijn enigszins critisch oordeel mij toch aanleiding de vraag te stellen, hoewel morele steun niet onder schattende, of deze mensen nu allen wel overtuigd waren, dat financiële steun voor een vooral jonge muziekvereniging zo onmis baar is. Men moet het muziekleven van nabij kennen om te kunnen be grijpen, welke grote financiële uit gaven een muziekvereniging eist. Ik ben geenszin volledig wan neer ik in dit verband noem: kosten van aanschaffing en onder houd muziekinstrumenten, aan kopen van nieuwe instrumenten en nieuwe muzieknummers, honora rium van de dirigent, enz. Boven dien moet vrijwel voor elk nummer dat in het openbaar wordt uitge voerd, auteursrechten worden betaald. De B.U.M.A. het bureau belast met de incassering van deze rechten zorgt wel voor het aanbieden van de be treffende nota's Het is overbodig te zeggen, dat dit allemaal veel, veel geld kost. Geld, het verachtelijke slijk der aarde, dat niet gemist kan worderi en wel geen geluk aanbrengt, doch toch vrijwel geregeld door ieder wordt begeerd. Het is daarom en dit is de opzet van dit epistel dat ik een beroep zou willen doen, op alle dorpsbewoners en oud-gemeente naren van Stavenisse, die dit nog niet deden om de muziekvereni ging „O.B.K." financieel te steu nen: Wordt donateur. Zij heeft uw steun nodig en verdient dit ten volle. Spontaan heeft schrijver dezes zich dan ook als zodanig opgegeven, in de hoop dat dit op grote schaal navolging zal vinden. U mijnheer de redacteur, harte lijk dankend voor de verleende plaatsruimte. M. J. Moerland. Breda, Aug. 1947." BRUGBEDRIJF THOLEN Wegens noodzakelijk herstel aan de veerpont zal deze Zaterdag 6 dezer van af desmorgens ongeveer 4 uur tot Zon dagmorgen ongeveer 6 uur uit de vaart worden genomen, zodat alleen personen kunnen worden overgezet. In verband met slijtage der veerpont worden vanaf heden geen zwaardere vrachten meer overgezet dan maximaal 12.000kg auto's en voertuigen inbegrepen De belasting der pont mag dus niet ho ger zijn dan in totaal 12.000 kg. BEVORDERING Met ingang van 1 Sept is_ dhr. P. P. Dijkwal alhier, bevorderd tot schipper bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse sqpmen, Standplaats: Tholen. BENOEMING Dhr. J. Maas te Halsteren is benoemd tot stoker aan de gemeentelijke Gas fabriek. SCHEEPVAARTNIELIWS In verband met de mosselbanken in de Nieuw Haven, het vaarwater van de Oosterschelde naar Tholen, zijn evenals dit voor de oorlog gebruikelijk was, bakens en een spitse ton no. 7 uitgelegd. Het Loodswezen berichtte, dat de plaat sing van bolbakens op de wal niet op het terrein van deze instantie ligt. Hiervoor moet men zich tot het gemeentebestuur wenden. Voorts ligt het niet in het voornemen over te gaan tot het plaatsen van een licht in de nabijheid van het polderge maal. BERGEN EN HALSTEREN DRAGEN BIJ IN HET TOLVRIJ MAKEN DER BRUG In de Bergse Gemeentraadsvergadering van Vrijdag jl. werd het voorstel om gezamenlijk met de gemeente Halsteren 5000.bij te dragen aan de Prov. Staten van Noord-Brabant in het tolvrij maken van onze brug, alleszins billijk gevonden en z.h.st. aangenomen. EEN DUBBEL JUBILEUM Op Vrijdag 12 September a.s. hoopt het echtpaar Duinker, alhier, de dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in het huwelijk werden verbonden. Op dezelfde dag herdenkt onze populaire dokter, dat hij ruim 25 jaar het doktersambt te Tholen heeft vervuld. Deze lange periode heeft dokter Duinker onze gemeente als arts gediend. Vele inwoners zullen on getwijfeld op die dag van hun belang stelling- blijk geven. Mede namens vele lezers feliciteren we hem en zijn gezin met dit dubbel jubileum en hopen, dat hij z'n practijk nog jarenlang kan blijven waarnemen. VIERING KONINGINNEDAG Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin hield de Gym nastiek Vereniging een mars door de straten met als eindpunt de Markt waar een concert werd gegeven door de Harmonie Concordia. Rond 8 uur werd de ban geopend door de tambours van Olympia en hield de voorzitter van de Oranje Vereniging een toespraak tot de bevolking waarin hij de toestand in N.O. Indië schetste en uit eenzette waarom er deze dag geen bijzondere feestelijkheden worden gehouden. Hij verzocht het publiek gezamenlijk het 2e couplet van het Wilhelmus te zingen. Tijdens deze nationale zang geaccompagneerd door Concordia bracht Olympia de vaandel- groet. Tot slot dankte de Heer v. d. Stel de verenigingen voor hun medewerking. Hierna werd onder grote belangstelling onder leiding van de directeur Hr. Ver- zwijveren uit Halsteren door Concordia een vlot gespeeld concert gegeven, het welk werd afgewisseld door muziek van de Mond Accordeon vereniging Cresendo onder leiding van de heer J. v. d. Boom. OVERPLAATSING Dhr. P. J. Drooger, hoofdassistent Recherche en controledienst bij 's Rijks belastingen is overgeplaatst van Bruinisse naar Tholen. VOLKSTELLING De voorlopige uitkomst van de ge houden volkstelling bedraagt voor deze gemeente: 1102 mannen en 1076 vrouwen, totaal 2178 inwoners. BENOEMING - Tot geestelijk verzorger aan het krank zinnigengesticht Wagenborgen (Gronin gen) is benoemd Ds. Vreugdenhil alhier. ZENDAPPARAAT IN DE EENDRACHT Donderdag kwam een zendapparaatje van de K.N.M.I. te Bilt, dat vanaf die plaats per ballon was opgelaten in de Eendracht terecht. Een woonwagenbe woner wist het uit het water te halen. VOOR DE DERDE MAAL Bij dhr. Dubois leverde een appelboom reeds vroeg een lading vruchten af. Hier na verschenen opnieuw enkele bloesems aan de boom, waaruit zich enkele vruchtjes ontwikkelden. Om het nog mooier te maken heeft de boom zich nu opnieuw met een paar bloemetjes getooid. OPBRENGST FANCY FAIR De op 11 Augustus jl. gehouden Fancy Fair, bracht ruim 3000,op. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, komen de baten ten goede aan het fonds tot het bouwen van een verenigingslokaal. NIET ZELDZAAM MEER! Berichten we vorige week, dat voor de Evangelisatie Tilburg in de Ned. Herv. Kerk alhier bijna 1400.was gecol lecteerd, de Zondag jl. in beide diensten gehouden collecte voor de Evangelisatie Haastrecht bracht in totaal weer een enorm bedrag op nl. 1338,35. „Iets zeldzaams", hebben we er vorige week aan toegevoegd. Op deze voortgang is het echter geen zeldzaamheid meer. VOOR DE KERSTPAKKETTEN! De Zaterdag jl. op het sportterrein gehouden collecte voor de N.I.W.I.N. bracht 63,37 op. Vele kleintjes maken één groot, Ruim 60 jongens zijn uit onze gemeente in Indië. Ze willen allen weer een Kerstpakket ontvangen. Verhoudings gewijze zal er door onze gemeente nog wat meer bij elkaar gebracht moeten worden. De actie begint trouwens pas. Er is nog tijd een etiket te kopen van 5.Vraag hiertoe inlichtingen bij de secretaris van het NIWIN-comité. In de rust hield burgemeester Boogaard een toespraak, waarbij hij diverse be dragen noemde, die de NIWIN voor verschillende doeleinden ten bate van de jongens in Indië gebruikt en eindigde met de te houden collecte hartelijk aan te bevelen. OP KONINGINNEDAG wapperden uit vele huizen de vlaggen, 's Avonds om half acht gaf de Muziek- ver. „Accelerando" een uitstekend con cert op het schoolplein. Er waren vele luisteraars Er waren echter ook per- Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 79 „Piet", sist de langste opeens. Meer nietOok Piet ziet het direct. Op de hoek van de dijk, circa 20 m voor hun stelling duiken plotseling vier, vijf, zes schaduwen op. Onhoorbaar duiken ze als uit het niet op. Zijn het eigen mensen „Halt" roept de lange. „Sta of ik schiet wachtwoord Meteen verdwijnen de schaduwen. Ze vallen plat op de dijk. „Moffen", snauwt de langste O.D.er verblijft. Piet slaat de rustpal van de Belgische repeteerder om richt drukt af pof „verduveld, dat ding werkt niet". Bliksemsnel spant hij het wapen opnieuw drukt af pof, weer geen resultaat. „De bunker", stoot Piet de langste O.D.er aan, terwijl hij diens geweer pakt. En die begrijpt het. Met een sprong is hij uit de stelling, spring daarna pardoes de dijk af. rolt naar beneden, herstelt zich daar en is in minder dan een minuut, nadat de schaduwen, nadat de vijand zichtbaar werd, in de bunkers. „Alarm, een Duitse patroille aan de Dijk", brult hij de bunker in. Ge weldig is de consternatie. Alles is meteen klaarwakker. Buiten wordt geschoten. In de bunker staat men in enkele seconden met de wapens in de hand. De com mandant staat met geladen sten gereed naar buiten te rennen en roept z'n manschappen toe: „Onmiddellijk naar buiten" Maar ze komen niet buiten. Want Piet in de stelling heeft practisch niets kunnen doen. Hij heeft een paar schoten afgevuurd op de schaduwen zonder resultaat of het moest dit zijn, dat enkele salvo's mitrailleurkogels zich in de zandzakken voor Piet boren, een minder aangenaam antwoord. Wat kan hij daar alleen doen met dat geweer. „Die vervloekte repeteerder ook", denkt hij in z'n angst. Juist op het hachelijkste moment, nadat ze gisteren nog met succes geprobeerd is, werkt ze niet. Zijn natte patronen er de oorzaak van Er is nu geen tijd om daaraan te denken. Het feit ligt er nu eenmaal en de droevige situatie die er door ontstond is er het voornaamste gevolg van. Piet schiet nog maals in de richting van de schaduwen. Een straal kogels beantwoord zijn activiteit, maar die zijn net zo min zuiver gericht als zijn schoten. Het betekent in ieder geval oponthoud voor de Moffen en daarmee is de situatie voor de mannen in de bunker even gered, ja zelfs zodanig gewijzigd, dat het voor het verdere verloop van de strijd van veel invloed is. Piet ziet echter in, dat hij daar niet kan blijven, want er is niemand die hem kan helpen. En hij is daar niet bepaald rustig. Ze weten het in de bunker toch al, al weten ze misschien nog niet, dat ze hem niet kunnen helpen. Piet laat zich voorzichtig uit de stelling glijden, terwijl hij de Belgische repeteerder die daarmee toch nog iets nuttigs deed met de loop naar de vijand toeschuift om het te doen voorkomen of er nog iemand zit. Hij laat zich door de opening van de stelling glijden, zo naar beneden tot hij achter dekking komt, rent dan een 50 meter van de bunker vandaan en opent vandaar nu goed gedekt en buiten gevaar, opnieuw het vuur. Dit alles duurde slechts een ogen blik. Voor hem is werkelijk het grootste gevaar ge weken. Heel anders is dit echter met de vrienden in de bunker. Die zitten opgesloten als ratten in een val. Nog eer de gedachte bij de commandant is opge komen om meteen naar buiten te snellen en de stelling te bezetten, onwetend dat de Duitsers via de kruin van de dijk al op de bunker zijn gekomen, vallen de eerste handgranaten vlak voor de bunker, ontploffen daar, doen de ruitjes er uit vliegen als stofjes en de petroleumlamp uitwaaien: Op het ogenblik dat de onheïlsboodschapper de bunker binnenkomt is het lawaai al oorverdovend. Er is geen enkele kans meer om de stelling te bezetten en de P.C. overweegt snel de enige mogelijkheid die hem nog is overgelaten. „Voor de ramen", brult hij en alsof het al wekenlang gerepeteerd is, staan er in minder dan geen tijd voor elk raam twee of drie B.S.ers met de wapens tot vuren gereed. De commandant zelf geeft een salvo door een van de ramen, natuurlijk zonder iets te raken maar in ieder geval wordt daarmee te kennen gegeven dat ze zich niet zonder meer overgeven. Dat begrijpen ook de Duitsers die zich nu op de bunker bevinden en met een aldaar geplaatste mitrailleur de uitgang bestrijken. Hun commandant brult op de maar al te goed bekende en gehate Duitse commandotoon, die de jongens al gedacht hadden nooit meer te moeten horen: „Komm' herausDe P.C. aarzelt geen ogenblik. Tot zijn mannen in de bunker zegt hij: „Niet overgeven jongens, want dan sterf je toch" en tot de moffen brult hij, kort en krachtig: „Nooit 1" Hiermee is de situatie niet beter geworden, maar toch geeft het de mannen in ^e bunker moed. Ze zijn vastberaden zich tot het uiterste te verdedigen, er wordt verder niet meer aan gedacht, alles gaat te snel en langzamerhand wordt de positie steeds beroerder. Want de moffen laten het er zo niet bij zitten. Ze openen opnieuw het vuur en weer vallen er handgranaten voor de bunker, die echter niet de minste schade aanrichten. De jongens in de bunker hebben er geen last van want ze zitten achter de door de Duitsers zelf gebouwde stevige bunkermuur en zijn beschermd tegen een kogel of granaatsplinter, zolang ze zich niet al te veel voor de ramen bloot geven en de Duitsers niet verder komen dan waar ze nu zijn: op de bunker. (Wordt vervolgd) sonen, die de luisteraars het luisteren beletten door zich tijdens het blazen met zevenklappers en soortgelijke artikelen te vermaken. Dat men zich hiermee ver maakt is nog te begrijpen, maar als dit gebeurt, terwijl de muziek speelt, sterk af te keuren. Het is niet prettig voor de luisteraars, evenmin voor de muziekver eniging, noch voor de politie. Hopen we, waar het op St. Annaland bij de con certen altijd nogal rustig is geweest, dat iets dergelijks niet meer voorkomt. Vóór dit concert werd gegeven hield de voorzitter der Oranjevereniging dhr. C. J. J. Boot een korte toespraak, waarin hij het standpunt van het Bestuur, om, in verband met de gebeurtenissen in Indonesië, van verdere festiviteiten op deze dag af te zien, nog eens nader uit eenzette. Spr. wees op het heuglijke feit van deze dag, wenste dat H.M. nog vele jaren in gezondheid temidden van ons volk mocht leven en riep de medewerking in van de luisteraar om dit concert te doen slagen. Aan dit verzoek werd, zo als hierboven reeds gezegd, lang niet door allen gevolg gegeven. Dhr. Boot eindigde met een „Leve de Koningin", waarop „Accelerando" het „Wien Neer- lands bloed" speelde. VEILING Dinsdag 2 September Eigenheimers 7,948. Bintje 7.03 Aanvoer 70 ton Uien 10,42 Drielingen 7,16 Picklers 11,28 Aanvoer 50 ton. ONGEVALLEN Zondag jl. was dhr. L. Giljam alhier in de omgeving van de Joanna Maria hoeve bezig een watertank te vullen om z'n schapen te laten drinken. Hij kwam daarbij zodanig te vallen, dat hij een lichte hersenschudding opliep. Door land bouwer Buys werd G. in de auto thuis gebracht. Zaterdag liep dhr. J. Lanooy die in het „Taxhaventje" aan het zwemmen was, in een scherp voorwerp, waardoor een vrij diepe snee ontstond, die door dokter van Es met 3 krammen werd gehecht. ZANGAVOND Op Zaterdag 6 September a.s. zal op de weide van dhr. C. M. A. Steendijk, onder leiding van den WelEerw. Heer de Jong te St. Annaland een Zangavond worden gehouden door onze ver. „Nieuw Leven" Dir. dhr. Leune. De zuster vereniging van Tholen „Surusum Corda" zal hieraan haar medewerking verlenen. De intreeprijs bedraagt 25 cent.Bij de uit gang wordt een collecte voor de NIWIN gehouden, welke in het bijzonder wordt aanbevolen. Bij goed weer mag er zeker op goede belangstelling gerekend worden. GESLAAGD 2 September jl. slaagde' te Goes voor kraamverzorgster, onze dorpsgenote Mej. J. Leune. BIJZONDERE POLITIERECHTER Slager J.M.K. alhier werd dezer dagen door de Bijz. Politierechter veroordeeld tot 200.- boete, sub. 2 maanden hechtenis, daar hij aan een juffrouw te Rotterdam wol had afgeleverd, zonder hiervoor textielpunten in' ontvangst te nemen. VERPLAATST Het Distributiekantoor alhier is tijdelijk in het gymnastieklokaal van de Open bare Lagere School gevestigd. BURERLIJKE STAND over Augustus 1947 Geboren: 9 Aug. Girja Anke, dt. van W. G. van Dissel en A. Sterk 13 Aug. Willem Isaak, zn. van I. J. Wielaard en A. P. Wesdorp 15 Aug. Cornelia Aberdina, dt. van J. M. van Oeveren en P. Moerland 19 Aug. Dirkje Willemina, dt. van E. van Iwaarden en P. L. de Braber 21 Aug. Adriana Pieternella Josina, dt. van J. Blaas en H. Wesdorp 29 Aug. Hubrecht Jan, zn. van M. Goedegebuure en J. Mulder Overleden: 8 Aug. Jan Leendert van Oeveren, 76 jr. echtgenoot van H. A. Smits 19 Aug. Pieter Priem, 84 jr. Vertrokken: 4 Aug. W. van Bloppoél- Vermaas naar St. Laurens Ingekomen: P. Eerland-v. d. Broek van Gouda. MUZIEKAVOND Op Zaterdag 13 September a.s. wordt in onze gemeente een Muziekavond ge geven door de afdeling „Tholen en St. Filipsland" van de Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Onze vereni ging, onder leiding van dhr. Joh. Geluk zal hierbij als gastvrouwe optreden. Alle muziekverenigingen op het eiland Tholen en St. Filipsland zullen hieraan hun mede werking verlenen. DE STICHTING GEMEENSCHAP TE MAARTENSDIJK In Maart 1947 is te St. Maartensdijk tot stand gekomen de Stichting Gemeen schap St. Maartensdijk, ten doel hebbende de burgerzin van de bevolking van die plaats te versterken en de samenstelling op cultureel en sociaal terrein te bevor deren. De bedoeling is dat alle corporaties, welke een min of meer idiëel doel na streven en zich dus niet alleen op zakelijk terrein bewegen, tot de stichting zullen toetreden. De meeste daarvoor in aan merking komende verenigingen hebben dit dan ook reeds gedaan. Elke aangesloten corporatie behoudt haar zelfstandigheid; getracht wordt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2