Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland De TJioolse Brug wordt 10 October geopend UIT EIGEN LAND RAADSVERGADERING THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 44 5 September 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland - Telefoon 47 Kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Tegenwoordig kan haast geen .binnenlands overzicht'' geschre ven worden, zonder in de eerste plaats te denken aan de Indone sische kweste, een situatie, die nu eenmaal ons gehele volk aangaat en zelfs in z'n diepste wezen een internationaal karakter heeft ge kregen. Laten we hierop echter eens een uitzondering maken en eerst een prettiger onderwerp aan roeren. Alom in de lande werd Maan dag jl. de Koninginnedag gevierd. De Nationale feestdag heeft weer tot uiting gebracht, dat de konin gin de vertrouwde, geliefde cen trale figuur van ons volk is, die ver-verheven staat boven alle par tijen. De verjaardag van Hare Majesteit was er direct oorzaak van, dat er ook eenheid in de aether was en dat een Nationaal radio-program kon worden uit gezonden. Hoewel de feestviering op ver zoek van Hare Majesteit sober was gehouden, werd in verschei dene steden vuurwerk afgestoken. Een vuurwerk is immer een onder deel van een feestprogramma, dat de massa bereikt en vele duizenden voldoening schenkt. Minder voldoening geeft het vuurwerk dat in deze droge tijden de bossen en heidevelden bedreigt. Tal van bos- en heide branden kwamen de laatste tijd voor. In de omgeving van Bruns- sum (Lb.Boxtel, Oosterwijk en Heerlen gingen vele hectaren bos en heide verloren en door brand in een opslagplaats te Genemuiden werd 750 ton hooi een prooi der vlammen. Een brand bij !,De Schelde'' te Vlissingen bedreigde de „Willem Ruys", die gelukkig bleef ge spaard, maar een kantoorgebouw met vele tekeningen ging verloren. Schade en verlies zijn aan de orde van de dag. Tengevolge van broeiing moest in de meelfabriek „Holland" te Amsterdam 160 ton tarwe voor de consumptie worden afgekeurd. Een gevolg van de staking mede een gevolg van de lang durige o n d e r h a if d e 1 i n - gen met de instanties, die de afvoer van dit graan moesten regelen. Was dit een schade, die men had kunnen voorkomen, voor de schade, die de boeren thans ten gevolge van de te droge zomer lijden, kan niemand verantwoorde lijk worden gesteld. In de Betuwe vooral moet het bar zijn. In onze omgeving zien we het voor ogen. Het vee wordt op stal gezet, om- Zaterdag jl, werd te Tholen een conferentie gehouden, waarbij tegenwoordig waren afgevaardigden van de Rijkswaterstaat, de Rijksbruggenbouw en Burgemeester en Wethouders der gemeente Tholen. Naar wij vernemen, werd tijdens deze conferentie door de Directie van Rijkswaterstaat bepaald, dat de opening van de Thoolse brug zal plaats hebben op 10 October a. s. Voor vele belanghebbenden betekent deze datum thans een teleur stelling, daar in een destijds in „Trouw" gepubliceerd bericht was vermeld, dat opening reeds op 11 September zou plaats hebben. Naar wij echter uit goede bron vernemen, is dit bericht niet afkomstig geweest van de Directie van de Rijkswaterstaat. Vele belanghebbenden en dan doelen we hier inzonderheid op vrachtvervoerders hadden reeds met de eerst genoemde datum van 11 September rekening gehouden en vanaf 1 October hun werkzaamheden zodanig geregeld, dat zij verschillende vrachten aannamen, die zonder opening der brug onmogelijk vervoerd konden worden. Begrijpelijk is dit een grote teleurstelling geworden en betekent het ook een economische schadepost. Daar verschillenden van hen in de mening verkeerden, dat de- gemeente Tholen op die datum heeft aangedrongen, omdat het dan precies 19 jaar geleden is, dat de „eerste" brug werd geopend, werd veel critiek geleverd. Deze critiek is niet op z'n plaats B. W. heeft hierin helemaal geen beslissing genomen. De Rijkswaterstaat stelde deze datum vast. Het is ook bij Tholen zo: hoe eerder deze kwestie is opgelost hoe liever. Tenslotte kunnen we niet aannemen, dat Rijkswaterstaat zich aan „bijzondere datum" stoort, indien de brug bijv. een maand eerder geopend zou kunnen worden, zodat we moeten concluderen, dat deze instantie het eerst die datum verantwoord achtte tot opening over te gaan. Wellicht is het ook van invloed geweest, dat 10 October de tariefrechten voor de gemeente Tholen verlopen. dat op de kale weilanden niets meer is te halen. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat veel vee de regering ter overname wordt aan geboden. Goud zou er genoeg voor zijn Met vijf K.L.M. vliegtuigen werden 267 kisten met goud vijftien ton uit Engeland naar Amsterdam overgebracht en daar in de kluis der Nederlandse Bank opgeslagen. Deze goudzending, een waarde vertegenwoordigend van ruim 42 millioen gulden, werd met de nodige geheimhouding, voorzorgsmaatregelen en wij zou den haast zeggen: eerbiedig plech tigheid, ontvangen. Dit goud ver tegenwoordigt een deel der goud reserves, die na de Duitse invasie naar Engeland werden gebracht. Ook diamanten zijn terugge komen. Deze partij, met een waar de van ongeveer 6 millioen gulden was destijds door de Duitsers te Arnhem gestolen. De diamanten zijn Joods bezit en het Bureau Oorlogsbuit zal de kostbare partij, welke in de safes van de Amsterdamse bank werden opgeslagen, aan de rechtmatige eigenaars terug bezorgen. Reeds een paar jaar lang wordt er in Duitsland gespeurd naar Nederlands bezit. En met succes: voor vele millioenen is al achter haald en terecht gebracht, al zal hiervoor het woord van Brandt niet van toepassing zijn, dat alles sal reg kom Hopen we dat dit laatste wel voor Indonesië gelden mag. Ja, we komen er tenslotte toch op terecht. Het kan niet anders.Want inzake de Indonesische kwestie werden deze week b e 1 a n gr ij k e besprekingen gehouden. Dr. van Mook is naar Nederland ge komen om persoonlijk contact met de regering te hebben. Ook onze ambassadeur in Canada, Mr. J. H. van Royen, die de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad meemaakte, kwam er voor naar Nederland. In de radio-rede, welke minister president Beel Maandag jl. hield, veronderstelde hij, dat het vijftig ste regeringsjaar van Hare Majes teit de Koningin beslissend zou zijn voor de opbouw van een nieuwe, vredelievende gemeen schap van Nederland met Indo nesië en de gebiedsdelen in het verre Westen. Laten wij deze wens onderschrijven. Dansal alles reg kom Vrijdagmiddag 29 Aug. jl. kwam de Gemeenteraad alhier in Openbare Ver gadering bijeen. Voorzitter: Mr. A. J. v. d. Hoeven, secretaris dhr. V. Laban. Aanwezig: alle leden. Na opening met ambtgebed stelt de voorzitter voor, de aan de leden toe gezonden agenda in volgorde af te wer ken, waartegen niemand bezwaar heeft. De notulen worden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken Goedkeuring door G.S. van Raadsbesl. 26 Juli tot het bouwen van 5 woningwet woningen. Idem wijziging datum verplaatsen loods van de Contr' Escarpe. Idem van het genomen raadsbeluit tot het onderhands aanbesteden en gunnen van de 5 woningen aan aannemer Geense te St. Filipsland voor 9000 p woning. Idem begroting restitutie toren a 15600. Idem ontheffing concessie oesterloods van de Erven Moelker. Goedkeuring bestrating van het school plein met tegels en de Vlasmarkt met klinkers. Rapport van controle kas en boeken der Gem. ontvanger 2e kwartaal 1947 door het Centr. Bur. v. Verificatie van Ver. Ned. Gemeenten. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van dhr. Oerlemans de afbraak van een gedeelte van de aan gekochte loods uit te mogen stellen tot 1 Nov., opdat de „brugbouwers" hieraan kunnen meehelpen, wordt ingewilligd. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Kortgene, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan het door hen gedaan verzoek aan de Min. om ook de burgemeesters de opbouwtoelage te ver strekken. B. W. stellen voor adhaesie te betuigen, waartegen niemand bezwaar heeft. Aanbieding van de Gemeente- en Bedrijfsrekening 1946 aan de Raad. B. W. stellen voor een commissie tot nazien dezer rekening te benoemen. Voorgedra gen en benoemd worden de heren A. de Heer, F. Verduit en A. F. Goedemondt. Goedkeuring van G.S. tot continuering van stukjes grond voor dhr. L. W. Blaas, J. v. Dijke, H. v. Dijke en W. v. Liere. Na nog een tweetal goedkeuringen van G.S. op genomen raadsbesluiten zijn de ingekomen stukken afgewerkt en volgt punt 3 der agenda: „Verlenging kasgeld lening. Dit betreft een renteloze lening van de Prov. ad 32.000. B. W. menen dat verlenging, gezien de finan ciën en in aanmerking genomen de voor delige bepalingen noodzakelijk is, waar tegen geen bezwaar bestaat. Punt 4: Aanschaffen kolenlosmachine voor de Gasfabriek. De voorzitter zegt dat de Raadsleden de argumenten door B. W. naar voren gebracht aan G.S. hebben kunnen lezen. Men is thans te afhankelijk van losploegen en bovendien, aldus de voorzitter, is de exploitatie der machine nog goedkoper (ongeveer 2000.B. W. stellen voor een crediet ad 7000.beschikbaar te stel len en zijn voornemens het gemaakte plan eerst aan een advies door een des kundige te onderwerpen en na te gaan of een goedkoper mogelijkheid bestaat. Niemand heeft bezwaar. Punt 5: Aanvragen ingevolge art. 72 der L.O.wet 1920. De later binnenge komen aanvrage door het Bestuur van de School in de Doelweg wordt hierbij in gedeeld en geen bezwaar gemaakt tegen vergoeding voor de school in de Bos straat ad 271,10 en de school Doelweg 60.dit laatste behoudens gunstig advies inspectie. Punt 6: Instelling Woningbedrijf c.a. B. W. achten in verband met de nieuwe 'woningen deze instelling nodig. Dhr. Goedemondt vraagt wie de boek houding zal voeren. De voorzitter ant- wordt, dat dhr. Plouvier, ambt ter secre tarie deze functie zal waarnemen. B. W. hadden gemeend hem te salarieeren in verhouding tot het aantal woningen en niet aan te komen met een vast salaris. In overleg en na bespreking met de Griffie was dit honorarium bepaald op 8.50 per woning. Dit geldt enkel voor de woningwetwoningen (momenteel 11 stuks) Zonder bezwaar wordt dit voor stel aangenomen. Punt 7: Instelling ener Commissie van Bijstand in het beeheer van het Woning bedrijf. B W dragen voor, behalve weth. J. Franke, die als voorzitter van deze commissie zal fungeren, de heren De Heer, Berrevoets en Jansen. Na de steming nemen deze heren hun benoeming aan. Punt 8: Wijziging van het raadsbe sluit tot overdracht van de bevoegdheid inzake het verhuren van gemeente-wonin- gV aan Burgemeester en Wethouders. De voorzitter zegt, dat de thans bestaan de regeling niet juist meer is en dat deze moet worden aangevuld. Een concept hiervoor- heeft ter inzage gelegen. Met een kleine rectificatie betreffende de re dactie stellen B v\7 voor dit concept goed te keuren. Hierin is onder meer opgenomen, dat de huur van kleine wo ningen 4.85, die van zgn. poortwonin gen 5.35 bedraagt. Niemand bezwaar. Punt 9: Benoeming van leden in de Comissie voor Georganiseerd Overleg. De voorzitter deelt mede, dat deze ver ordening tijdens de bezetting door de Duitsers opzij is gezet. Het is echter nodig, dat er thans opnieuw een commis sie wordt gevormd. In deze commissie krijgt zitting: weth. v. d. Berge, voorzit ter; de heren V. Laban, secretaris, dhr. A. J. Rijstenbil, ambtenaar ter secretarie; dhr. de Groot directeur gasfabriek en de raadsleden Berrevoets en Jansen. Alvorens punt 10 wordt behandeld: „Wijziging van de salarisverordening voor de Gemeenteambtenaren", schorst de voorzitter de vergadering om de in punt 9 genoemde comissie gelegenheid te geven over punt 10 van gedachten te wisselen en rapport uit te brengen. Na heropening deelt weth. v. d. Berg mede, dat de commissie met alg. stemmen heeft goedgevonden punt 10 der agenda volgens concept goed te keuren. I let gaat hierbij voornamelijk om het salaris van de stokers der Gasfabriek te verhogen, daar er voor het huidige salaris geen sto kers zijn te krijgen. De Raad keurt ait punt eveneens goed, zodat getracht zal worden toestemming te krijgen van de Minister tot verhoging van deze post. Punt 11: Vaststelling ener verordening ter voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten in scholen. De voorzitter deelt mede, dat door de In spectie v. d. Volksgezondheid een ver ordening is toegezonden. Dhr. Berrevoets vraagt of ziektegevallen met besmetting door de pl. artsen zullen worden bepaald. Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer De voorzitter antwoordt dat hiervoor een schooarts is aangesteld. In de prac- tijk zal echter het Hoofd der School de vooYnaamste taak hebben te waarschu- Punt 12: Vaststelling verordening op de heffing van een Vermakelijkheids belasting. De voorzitter zegt, dat deze verordening al in een vorige vergadering ter tafel is gekomen. Er werd toen echter meer gevoeld voor een belasting per en tree, daarom is thans een nieuwe veror dening gemaakt. Het concept heeft ter inzage gelegen. Wensen tot wijziging of aanvulling zijn niet ingekomen. De voorzitter vraagt of iemand hierover nog het woord verlangd. Dhr. Zachariasse vraagt hierop of deze belasting nog op de donateursinkomsten van dit jaar drukt. De voorzitter antwoordt dat deze ver ordening nog niet in werking is getreden, nog moet worden goedgekeurd, daarom ook nog niet op de genoemde inkoms ten van dit verenigingsjaar drukken. In de verordening is bepaald dat 20prct. vermakelijkheidsbelasting moet worden betaald. Dhr. Jansen zegt, dat hij hiertegen eerst grote bezwaren had, daar z.i. het morele belang boven het financieel belang gaat. Daai hij cr echter een groot vertrouwen in heeft, dat ook de voorzitter met deze bezwaren rekening zal houden en dan ook het financieel belang niet boven het morele zal stellen, wil hij hierin niet ver der tegenwerken. De voorzitter dankt dhr. Jansen voor het vertrouwen en zegt, dat deze veror dening geen invloed zal hebben, om het morele belang te schaden, zolang hij met de uitvoering belast zal zijn. Bij de rondvraag informeert raadslid de Hond nogmaals naar verbetering Ju- liapastraat. De voorzitter antwoordt, dat er moeilijkheden zijn geweest om tot overeensteming te komen met de eigenaar3 van de huizen in die straat, dat echter thans overeenstemming is bereikt en spoedig een plan zal zijn gemaakt. Dhr. Jansen vraagt, waarom er nog geen openbare bespreking is geweest over de brugkwestie. De voorzitter antwoordt, dat deze kwestie nog .piet in het open baar behandeld kan worden, omdat nog steeds geen officiële voorstellen zijn ge daan. Vorige week was spr. nog op au diëntie bij de Minister en deze heeft de toezegging gedaan, dat het Bestuur van Tholen spoedig een voorstel zal bereiken. Raadslid De Heer zegt het niet goed te vinden, dat er Zonaags melk wordt verkocht. Het wordt slechts door een paar melkverkopers gedaan. Z.i. neemt de verkoop Zondags toe. Hij zou dit graag anders zien. De voorzitter meent dat raadslid de Heer hierin niet juist is. Er zijn altijd mensen, die ook Zondags beslist melk nodig hebben en dit moeten halen. Hij kan niet geloven, dat dit nu zo toeneemt Wel zou hij maatregelen nemen, als men Zondags melk ventte. Dhr. de Heer antwoordt, dat hij aan neemt, dat er mensen zijn, die Zondags om melk moeten, maar nogmaals wordt z.i. misbruik van gemaakt. Hij heeft dit ook van andere melkboeren gehoord. De voorzitter zegt: „Nu komen we op con currentie terrein." Wethouder Franke zegt: „Het is altijd gebeurd, hier gaat alles niet naar de fabriek" Dhr. Berre voets weet ook niet beter, of voor kerk tijd kan melk worden gehaaid. Hij vraagt zich af, of het soms de bedoeling is van die handelaren, die Zondags helemaal niets afleveren, om deze melk 's Maan dags te karnen? De voorzitter kan niet inzien, dat er misbruik wordt gemaakt en sluit daarmee het debat. Dhr. Berrevoets vraagt nog of er snel heidsborden geplaatst kunnen worden om het dikwijls te snel door de stad rijden tegen te gaan. De voorzitter antwoordt, dat er een algemeen snelheidsverbod is, zodat het plaatsen van zo'n bord geen zin heeft. Ook hij heeft het echter meer malen gezien, dat te snel wordt gereden, waardoor het gevaar voor ongelukken toeneemt. Hij zal de politie verzoeken hierop beter te letten. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1