Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Verschroeide Aarde Raadsvergadering Stavenisse 1880 31 AUGUSTUS 1947 Koninginncverjaardag. vooral in de laatste jaren heeft deze dag een bijzonder karakter ge kregen. Koninginnedag..wordt thans door het Nederlandse volk, meer dan vroeger, in al zijn geledingen gevierd. Meer dan vroeger door de sterke beproeving, die een Vorst en dynastie treffen kunnen en die Haar en ons Volk getrof fen hebben. Het was eigenlijk geeiv beproeving, want er was geen aarzeling. Er bleef muurvast vertrouwen, versterkte innigheid, over en weer. Nog is er geen heldere hemel boven Nederland. Daarom ook heeft H.M. dezer dagen het Neder landse volk verzocht ter gelegenheid van Haar a.s. verjaardag rekening te houden de donkere wolk, die nog over ons land drijft en alles te vermij den, waardoor beproefde landgenoten smartelijk zouden getroffen worden. Dit maakt de band nog sterker. Moge ons volk nog een lange reeks van huldi gingen op 31 Augustus beschoren zijn. Moge onze Koningin nog vele jaren omringd door Hare dierbaren, in gezondheid en geluk leven. De zon der vacantiegangers en die der werkers. Helpen met dollars of met graan. Vrees voor gebrek en voor de vrijheid. TWINTIG PUNTEN OP DE AGENDA De Oostelijke Achterweg wordt geheel verbeterd ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 43 29 Augustus 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en^G. Heijboer Abonnementen 0.90 per' Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland - Telefoon 47 Kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De mensen, die dit jaar met vacantie gingen, hebben geboft. Twee regenperiodes uitgezonderd, en dan nog van zeer korte duur, hebben ze geen reden gehad te, mopperen over ons traditionele land van ,,mist, mest en regen", zoals De Genestet het noemde. Velen konden er dit jaar tussen uit. De ene groep had z'n jaar lijkse verlof voor de eerste^ of eerste of tweede keer, anderen hadden hun jaarlijkse rustperiode verlengd gekregen. Wat duizen den, jarenlang als een onbereik baar ideaal voor de ogen zweefde, wordt werkelijkheid. Er tussen uit lichaam en geest ontspannen indrukken opdoen uit andere om geving. van andere mensen. En voor onze omgeving is de evacu atie hiervan een grote factor. In dien het ,,tot het einde toe goed" is gegaan, leeft het verlangen ieder jaar nog eens op te zoeken, wederkerig. Men wil z'n tijdelijk verblijf nog eens zien, men wil de vreemden", die bekenden" wer den nog eens spreken. Zo zal straks ook de .buitenlandse va cantie" toenemen. Wij raken meer vertrouwd met het vreemde en staan met meer begrip tegenover de vreemdelingen. Ondanks veel dat scheidt, worden wij ontvanke lijker voor het gevoel ,,bij elkaar te horen". Zo hebben wij dan dit jaar de zomer uittocht. Onder een stralende zon zeggen de mensen, die met vacantie gaan. Onder een verzengende zon verkondigen de mensen, die geen vacantie houden, die (nog) niet met vacantie kun nen gaan, omdat de vacantie van de stedeling samenvalt met de tijd waarin hun bedrijf het uiterste van hun inspanning vraagt de boeren en landarbeiders. In Brabant wordt in de kerken gebeden om regen. De vrucht staat te verdorren op de akker. Overal uit West-Europa komen de be richten, dat de oogst ver beneden de geraamde opbrengst blijft. Dezelfde zon, die de vacantie- ganger doet genieten, verschroeit de aarde. Dit stapelt de proble men van de voedselvoorziening op voor hen, die moeten zorgen, dat er straks genoeg graan is, voor de vacantiegangers van nu voor dat stuk van de wereld, dat vijf jaar lang werd geschroeid door de oorlog en nu in gebreke blijft, zijn vele bewoners te voorzien van het dagelijkse brood. Wat stelt de rest van de wereld voor dit ongelukkig stukje land beschikbaar In de eerste plaats: die rest van de wereld is niet zo heel groot. Want het aanschaffen van eten uit het buitenland moge de West- Europese staten deviezen kosten, deviezen, die anders zouden wor den aangewend om het dode productiemateriaal op peil te bren gen, in plaats van het levende op peil te houden verhongeren zullen we hier niet. Anders dan in de Aziatische landen, waar milli- oenen mensen jaarlijks leven op een peil, dat tegen dat van de hongersnood aan ligt. Waarmee we willen zeggen, dat er al een flink stuk van die rest afgaat, die ons helpen kan. In de tweede plaats: Tussen kunnen en willen is ook nog enige afstand. Kunnen kunnen er vele. Willenwillen er slechts twee. En dan nog alleen uit eigen belang. Het duidelijkst werd dit ge demonstreerd bij de eerste confe rentie te Parijs over het Plan Marshal], toen de een zijn vazal staten verbood zijn stukje ver schroeid land met dollars te laten besprenkelen. In plaats van dollars uit Amerika kregen dezen graan uit Rusland. En de armen, die de moed hadden, voordien reeds hulp te aanvaarden uit Rusland, bleven gespeend van de Amerikaanse leningen. En hiermede is het antwoord gegeven op de vraag hierboven. Het restantje van de wereld, dat het verschroeide West-Europa helpen wil, kan graan sturen en dollars. En nu zouden we kunnen zeggen, dat dat eigenlijk op het zelfde neerkomt, want voor dollars kun je je uiteindelijk ook het voed sel aanschaffen, dat je nodig heb1. Maar met de dollars en met het graan komen er dingen mee, die niet op de factuur staan. De in vloeden, die de twee helpers, de een directer dan de ander, via hün geld of via hun brood, op de ont vangende landen trachten te oefenen. In feite reeds oefenen En dan moge er één ding van het Atlantic Charter,zijn verwezenlijkt, de vrijwaring voor gebrek een ander ding van datzelfde Charter wordt dan ernstig tekort gedaan; de vrijwaring voor de vrees. De vrees voor het behouden van onze vrijheid. En zolang de vrees voor gebrek en de vrees voor de vrijheid onzé aarde schroeit, zolang zal de mens niet met vacantie kunnen gaan met dat gevoel in zijn binnenste, dat er bij hoort als de zon en de hoge luchten het Geluk! Vrijdag jl. kwam de Gemeenteraad te Stavenisse voltallig in Openbare Ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg. Alvorens de vergadering te openen zegt de voorzitter met eerbied te ge denken aan de gesneuvelde jongens in Ned. O.-Indië. Hij hoopt, dat spoedig een oplossing gevonden zal worden en men wederzijds in gelijkheid en blijheid zal kunnen leven. Hierna verklaart hij de vergadering voor geopend. Voor het afwerken der agenda vindt beëdiging plaats van dhr. M. K. de Wilde, 1ste ambtenaar ter secretarie, als plv. secretaris. Dhr. de Wilde legt achter eenvolgens de zuiverings- en ambtseed af. Voorgelezen worden de notulen van 20 Mei, 9 Juni en 28 Juni jl. Naar aan leiding hiervan merkt dhr. v. d. Sfikke op, dat beknopter weergave van de no tulen z.i. voldoende zou zijn. Dhr. Taze- laar vindt echter de redactie schitterend en hoopt dat het in de toekomst zeker niet beknopter zal geschieden. Daarna onveranderde vaststelling. Ingekomen stukken 1. Mededeling van B. W., dat een nieuw reglement van orde voor ver-^ gaderingen, is vastgesteld. 2. Van Gedep. St. omtrent de finan ciële toestand der gemeenten. Deze komen in 1948 weer zelfstandig. Aangeraden wordt zoveel mogelijk werken, die niet direct noodzakelijk zijn, uit te stellen. 3. Van de Klokkengieterij Firma Petit uit Aerle-Rixtel dat in verband met ver bouw werkplaats de door de gemeente Stavenisse bestelde klok niet „tussendoor" vervaardigd kan worden. Beloofd werd ze niettemin zo spoedig mogelijk af te leveren. 4. Rapport kasopname kade- en ha venmeester, Armbestuur, enz. 5. Schrijven Waterschap Stavenisse, waarin nogmaals wordt verklaard, dat deze instantie geen bijdrage zal geven voor verbetering Oudelandse Dijk. 6. Goedkeuring van Gedep. St. sub sidie aan de Muziekver. „O.B.K." 7. Schrijven v. d. Ned. Bond van Gem. ambt. betreffende regeling salaris regeling. Deze stukken worden allen voor ken nisgeving aangenomen. Daarna wordt behandeld 8. Een schrijven van GS. om deel te nemen in een borgstelling van kleine Middenstanders. B. W. stellen voor tot wederopzegging de vastgestelde bijdrage a 10 cent per inwoner plus 2 ct jaarlijkse bijdrage (plm. 34.te verstrekken tot wederopzegging. Dhr. Hage vraagt welk doel deze instelling heeft. De voor zitter geeft hierop, een toelichting. In geval van financiële nood kunnen burgers hierdoor een gemakkelijke borgstelling krijgen. 9. Een verzoek van dhr. van Dussel, hoofdonderwijzer aan cje O.L.S. om eer vol ontslag met ingang van 1 September a.s. wordt ingewilligd, onder dankzegging voor de bewezen diensten. 10. Van de Gemeenteraad Kortgene een verzoek om, adhaesie te betuigen aan een request, gezonden aan de Min. v. Binnenl. Zaken opdat ook de burge meesters in aanmerking zullen komen voor de opbouwtoelage. B. W. stellen voor hieraan adhaesie te betuigen. Dhr. v. Beveren vraagt, in hoeverre hier terug werkende kracht geldt. De voorzitter antwoordt: over '46 en '47. Dhr. v. Beveren stelt voor even te wachten op de houding van G.S. in deze V. d. Slikke zegt, dat het niet gaat om de eigen burgemeester, maar om alle burge meesters in het land. Waarom de burge meesters niet, en de anderen wel. De voorzitter zegt dat het hier niet om hem. persoonlijk gaat. De toelage die hij hier van nog zou krijgen is gering, daar hij Dr. Duinker te Tholen Dr. Bruijnzeel te St. Filipsland sinds kort burgemeester is. Dhr. Tazelaar merkt op, dat het in provinciaal verband gezien moet worden. Hij neemt aan dat burgemeesters tot de beter gesitueerden behoren en zou dit verzoek steunen als het niet van een burgemeester zelf was uitgegaan, maar bijv. van G.S. Nu is hij er tegen. Na stemming wordt het voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor: de Wethouders en dhr. Leune. Agendapunt 4: Benoeming onderwijzer O.L.S. (dhr. J. G. Jansen). Deze ambte naar is reeds in functie en de benoeming door de Raad is nog slechts een formele kwestie, wat thans met alq.st. plaats heeft. Punt 5: Wijziging gemeentebegroting 1945. Het ontwerp lag ter inzage. Nie mand heeft enig bezwaar, evenzo punt 6: wijziging begroting 1947. Punt 7: Voor: vaststelling van het bedrag der uitgaven enz. voor het open baar lager onderwijs (art. 55ter der l.o.- wet 1920) over de jaren 1943, 1944 en 1945. Ook dit is slechts een formeel punt. v Punt 8: Voorstel B. W. wijziging der Onderwijsverordening. Het gaat hier over de ontslagname-termijn, die van 2 op 3 maanden worden gesteld met ingang van 1 Sept. Deze verordening wordt z.h.st. goedgekeurd. Punt 9: Voorstel B W. tot ver betering woning H. Winter (Mare- chausseee). De voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen na deskundig advies één slaapkamer te laten maken. Dhr. Hage merkt op, dat er aan dhr. Winter toch twee kamertjes zijn beloofd, waar óm nu dan één bouwen De voorzitter antwoordt, dat materiaal schaarste de oorzaak is. De kosten zijn trouwens ook groot. Dhr. Hage zegt, dat de' gem. op zichter vrijwel altijd met hoge begrotin gen aankomt. De verbetering van ge noemde woning kan veel goedkoper en dan zelfs twee kamertjes. Dhr. Potappel zegt: „Dan is dhr. Jasperse toch wel te ver gegaan". Dhr. Tazelaar heeft dit geval grondig onderzocht. Timmerman van Zuien was van mening, dat het bijna de helft mindér behoeft te kosten en dan twee kamertjes. Dat is ook dhr. Winter meer naar de zin. Spr. zou van dit werk graag een tekening willen zien en niet enkel afgaan op de gemaakte be groting, wat B. W. ook niet moeten doen. De voorzitter antwoordt, dat hij aan neemt, dat wanneer dhr. Jasperse een begroting maakt deze in orde is. Wil iemand echter een voorstel maken slechts tot 500.te gaan inpl. van 1000. dan is het hem goed, maar zal het plan gewijzigd dienen te worden. Dhr. v. d. Slikke vraagt zich af of het wel. goedkoper kan volgens de bouw voorschriften. Bovendien gaat het alleen niét om het dhr. Winter geriefelijke te maken, maar dient men er rekening mede te houden, dat het een gemeente woning is, die dikwijls van bewoners wisselt, dus de geschikste verbouwing voorkeur te geven. Dhr. Potappel merkt op: „Als Van Zuien zegt het voor de' helft minder te kunnen doen, zou ik dat wel eens willen zien." Ook dhr. v. Beveren twijfelt er niet aan of de begroting is te hoog. Dhr. Leune zegt dat hier een bedrag wordt genoemd, zonder dat men weet hoe het plan gemaakt is, daar stemt hij altijd tegen. Ook hij wil een begroting zien en is het hierin eens met dhr. Taze laar. De voorzitter meent dat dit wan trouwen is tegen de gem. opzichter. Dhr. Tazelaar antwoordt dat het gaat om het gemeente-belang, twee weten allicht meer dan één. Daarom vindt hij het niets erg. als er ook een andere deskundige in gekend wordt. Dhr. v. d. Slikke zegt: „Nu kunnen we wel zeggen, dat de be groting van dhr. Jasperse te hoog is, maar die heeft ze gemaakt volgens plan B. 6 W. dwaarom stel ik voor een goed koper plan te bestuderen." Dhr. Taze laar antwoordt hierop: „Uit het gezegde van dhr. v. d. S. maak ik op, dat B. fb W. te groot van opzet zijn geweest, dan neem ik ook gaarne de woorden „dat de begroting te hoog werd gemaakt door de opzichter" terug. Zoiets kan hij niet helpen." De voorzitter zegt tenslotte, dat de Raad beter kan besluiten, dat B. W.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1