THOLEN OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS SPORTHOEKJE Slechts een plicht* Voor afkrabben, schuren, enz. plus 2 x gronden kwamen de he ren aan een prijs van 1300. De voorzitter vindt dit niet wei nig en stelt voor e. en a. eerst te laten onderzoeken. Dhr. v. Houdt vraagt of ook door andere schil ders prijsopgave is verstrekt. De voorzitter zegt dat het enkel aan de gemeente-schilder is gevraagd. Besloten wordt eerst een onder zoek in te stellen. De voorzitter zegt, dat verder opknappen binnen de school in de Herfstvacantie zal gebeuren. Dhr. v. Ast wijst op de onhoud bare toestand van de geul in de gemeente-weide. Het is hard noodzakelijk, dat daar verbetering komt, al is het tijdelijk maar door een houten brug, eer er ongeluk ken van komen. Dê voorzitter zegt een onderzoek te zullen instellen. Dezelfde spr„ zegt dat zo als algemeen bekend staat er dikwijls weinig druk op de Water leiding. Hij vraagt zich af of, wan neer er brandt uitbreekt, deze druk vermeerderd kan worden. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dezelfde spr. merkt op, dat de besproeiing aan het Slikkot weer stuk is. Als men er vlug bij is, kan het op eenvoudige wijze worden hersteld. Wacht men hiermee dan wordt het veel erger. De voorzit ter zal ook Hier aandacht aan schenken. Dhr. v. Ast vroeg destijds ook naar een betere klepel in de klok. Es daar nog werk van gemaakt? De voorzitter zegt, dat deze niet verkrijgbaar is. Dhr. Krijger zegt, dat het ook nodig is, dat de toren gerestau reerd wordt, Hoe langer men wacht, hoe erger het wordt. Een onderzoek zal worden ingesteld. Dhr. v. Houdt merkt op, dat de vorige winter is gebleken, dat door ée gemeente te veel afval (puin) is weggegeven, die men voor put ten enz. goed kan gebruiken. Hij adviseert het afgekomen puin van de school te bewaren. De voor zitter zegt, dat dit reeds is opge ruimd, maar zal er in de toekomst rekening mee houden. Dhr. Vroegop zegt dat er veel gebrek is aan woningen. Er staat nog een huis van dhr. Luijk, Kan dit niet hersteld worden? Er staan in elk geval nog 4 muren van. De voorzitter zegt, dat het Gemeen tebestuur hieraan niets kan doen. Hij heeft er ook al overgesproken met de eigenaar, maar deze vindt herstel te duur, zodat hij er verder niets aan kan doen. Hetzelfde merkt dhr. Vroegop op van de woning van Reeders. Deze wo ning moet worden afgebroken. De voorzitter zegt, dat ook hier al een voorstel is gedaan, maar de eigenaren willen niets doen. Spr. merkte toen op, dat wanneer even tueel onteigening moest volgen, de eigenaren er heel wat minder voor zouden krijgen; nochtans is er door hen op geen enkel voorstel ingegaan. Dhr. Vroegop zag gaarne dat Iiier toch maar werd ingegrepen. De voorzitter wil het gaarne in behandeling brengen. Dhr. v. Idoudt merkt op, dat men hier toch bij de bouw van de negen wonin gen mee te maken zal krijgen. De voorzitter beaamt dit en zegt: we kunnen zien, eerst worden er 3 ge bouwd, dan weer 3 en dan komt uit, hoeveel ruimte er nog nodig is voor de laatste 3. Besloten wordt betreffende de woning van Ree ders nog even af te wachten, maar- indien nodig onmiddellijk in te grijpen. Da'arna sluiting. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat in verband met werkzaamheden aan de brug, de weg over de Contr'Escarpe onder het brugviaduct voor alle verkeer gesloten zal zijn vanaf 25 Augustus t/m 29 Sep tember a.s. Tholen, 21 Augustus 1947 Burgemeester en Wethouders. BRUG PER 11 SEPTEMBER VRIJ? Zaterdag jl. kwam in het dagblad „Trouw'' het volgende bericht voor: „Een goed bericht voor Tholen: de Rijkswaterstaat is van plan, de brug aldaar omstreeks 11 September voor het verkeer open te stellen. Bij officiële instanties ter plaatse, was hieromtrent geen bericht binnengekomen. MUZIKANTEN OP REIS Het bestuur en de leden van de Har monie „Concordia" te Tholen maakten Woensdag 20 Augustus met hun dames per touringcar een reisje naar het Gooi en Amsterdam, waar de diergaarde „Artis" werd bezocht en een boottocht door de havens werd gemaakt. Ook wer den nog een paar uren aan het stiand te Schevening'A doorgebracht CONCORDIA NAAR ST. MAARTENSDIJK Het Fiarmoniegezelschap zal op Zater dag 13 September deelnemen aan de muziekavond te St. Maartensdijk, ge organiseerd door de Bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen „Tholen en St. Filipsland". DE KAPPERS OOK OP REIS De verenigde kapperpatroons en hun gezellen uit het eiland maakten Dinsdag 19 Augustus jl. eveneens met echtgenoten per touringcar een reisje naar Breda en omgeving. Deze week maakten collega's der Bouwbedrijven ook een uitstapje. Deze zomer is zeldzaam mooi voor vacantie's en is door vele verenigingen, vakgroepen, enz. gebruikt om eens een dag uit te gaan. Het is niet „zeldzaam" zo druk geweest met het maken van reisjes het is nog „nooit" zo druk geweest. BENOEMING De heer C. I. Geluk alhier, is bij K.B. besluit benoemd tot gezworene van de Deurloopolder, uiterlijk tot het einde van het dienstjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. ONGEVALLEN Maandag jl. had de echtgenote van dhr. M. de Jong te Oudeland onder Tholen bij haar werkzaamheden op het land het ongeluk te vallen en haar been te breken. Zij werd naar het Alg. Bur gergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Woensdagmorgen jl. viel de hit van een melkwagentje van de Vacca bij het afrijden van de veerpont, waardoor de lemoenen van het wagentje braken. On middellijk was voldoende hulp aanwezig om de hit uit te spannen, het karretje recht te zetten, waardoor werd voor komen, dat de op de kar bevindende melkbussen leegliepen. BLIRGERLIJKE STAND Geboren: 20 Aug.: Esther, dt. van J. Jansen en R. C. Poot. Huwelijk: 14 Aug.: Johannes Pieter de Klerck, 22 jr. en Maatje Willemijn Ca- tharina Overbeeke, 22 jr. Overlijden: 18 Aug.: Maria Antoinette Duetz, 42 jr. echtgenote van E. D. v. d. Velde. ER IS EEN BEGIN GEMAAKT Dezer dagen is men begonnen met het herstel van het wegdek der Oud-Vosse- meerse dijk. De asphalt zal geheel wor den beklinkerd, zodat eindelijk aan de buitengewone slechte toestand van de dijk een einde wordt gemaakt. Het ver keer is in verband hiermede omgelegd. DIEFSTAL Dat nog anderen dan de zwemmers voordeel trekken uit de zwemsport blijkt wel uit het feit, dat, terwijl zich deze week verschillende personen in de Een dracht verfristen, uit hun kleding een portefeuille, geld en andere voorwerpen door minder beschaafde lieden werden ontvreemd. De portefeuille is later op de Oud-Vossemeerse dijk teruggevonden zonder inhoud. GEVONDEN VOORWERP Bij de wachtmeester der Rijkspolitie Polderman zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden pongertouw. BENOEMING Onze oud-dorpsgenoot, Dr. A. van Luijk te Utrecht is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot Micro-dioloog bij de Centrale Suiker Mij. te Amsterdam. „ELCK WAT WILS" Het Bestuur van de Volksbibli otheek „Elck wat Wils" heeft in de afgelopen weken een honderd tal boeken aangekocht ter uitbrei ding van de bestaande bibliotheek. VEILINGBERICHTEN Maandag 18 Augustus Gele Eigenheimers 7.517.74 BI. Eigenheimers 8.75 Drielingen 5.02 Dinsdag 19 Augustus Gele Eigenheimers 7.217.62 BI. Eigenheimers 8.128.65 Bintjes 6.50 Drielingen 5.05 Uien 10.tot 11 Woensdag 20 Augustus Gele Eigenheimers 7.507.83 Bintjes 6.99 Uien 10,63 Alles per 100 kg IN MEMORIAM Op 84-jarige leeftijd overleed Woensdag pl. Quirijn Hage, die tijdens zijn leven verschillende jaren de Geref. Gemeente alhier heeft gediend als ouderling en later als diaken. Vele catechisan ten van hem zullen wijlen dhr. Hage niet licht vergeten. De be grafenis zal a.s. Zaterdag des nm. 2 uur te St. Annaland plaats hebben. OUDERDOMSVOORZIENING NOODWET De Commissie van Onderzoek Nood wet Ouderdomsvoorziening alhier, bestaat uit de navolgende personen: t.w.: L. A. Verburg, Voorzitter; A. J. v. d. Reest, J. K. Droogendijk, H. W. Zachariasse en H. Hendrikse Leden; J. Leune MJzn, Secretaris. Degenen, die op 1 October a.s. 65 jaar of ouder zijn, en naar hun mening in aanmerking komen voor de nieuwe ouderdomsuitkering, als bedoeld in boven aangehaalde wet, kunnen zich dagelijks tijdens de kantooruren ter gemeente secretarie melden. Zij, die daarop prijs stellen, kunnen een aanvraagformulier mede krijgen, ten einde het zelf in te vullen. Met het oog op de vele ingewikkelde vragen, welke gesteld worden, bestaat eveneens de mogelijkheid de formulieren ter secretarie te doen invullen. Zij, die daartoe de wens te kennen geven, zullen daartoe nader worden opgeroepen. Spoedige aanmelding is gewenst en in het belang der aanvragers. GEEN RIJTOER De Burgemeester van Stavenisse deelt mede, dat de rijtoer van de ouden van dagen in zijn gemeente zeer tot zijn spijt geen doorgang kan hebben, zulks vanwege de geringe deelname 9 pers.). ZANGAVOND TEN BATE VAN DE N.I.W.I.N. De Zangverenigings „Nieuw Leven" te Stavenisse organiseert op Zaterdag 6 September a.s. een zangavond, waar van de opbrengst ten goede komt aan de N.I.W.I.N. De zustervereniging van Tholen is uitgenodigd hieraan haar medewerking te willen verlenen. Ook langs deze weg willen wij gaarne opwekken tot het bijwonen van deze avond en opwekken een „extraatje" voor het goede doel af te zonderen. „HET BOS" AANGEKOCHT! Naar wij vernemen is thans door de gemeente Stavenisse „Het Bos" van de Ambachtsheerlijkheid aangekocht. Het bastion de zgn. Vest is onderhands verkocht aan dhr. A. Dane, alhier. BENOEMING Bij K.B. is dhr. H. Smits Hzn. te Stavenisse benoemd tot voorzitter van het bestuur van de Calamiteuze polders Oud-Kempenhofstede en Moggershil. OPENLUCHTSPEL Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zal de Kon. Erkende Toneelvereniging „Dilettant" te St. Maartensdijk op 1 September a.s. een openluchtspel opvoeren, getiteld „Aan nemen ik kom", een werk van Jan Everwijn. GESLAAGD Te Breda slaagde voor Coupeuze Mej. L. Steketee en (Je dames J. Lindhout en D. van Zetten voor Costumière. JAARVERGADERING „OP STAP" 1 Augustus jl. hield de Wandelsport vereniging „Op Stap" haar jaarvergade ring. Daar de voorzitter niet aanwezig kon zijn, nam dhr. Hage deze functie waar. Hij heette allen welkom op deze avond, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering las en verslag uit bracht van een vergadering te Bergen op Zoom gehouden, den buitengewone be stuursvergadering en het voornaamste gebeurde in het afgelopen jaar memoreer de. Alles werd zonder op of aanmerkin gen goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de penningmeesteresse bleek, dat er een batig saldo was van 58.tevens nog ongeveer 100.aan prijzen. Zij deelt verder mede, dat de vereniging momen teel 44 donateurs telt. De ingekomen stukken komen vervolgens ter tafel, die van weinig belang zijn. De Gebr. Oude- sluijs ontvangen als trouwste leden der een wandelboekje. De secretaris wijst er op, hoe allen door trouw oefenen aan zo'n boekje kunnen komen. Wat de tocht naar Breda betreft, deelt de wnd. voorzitter nog enkele bijzonder heden mee. Enige discussie volgt daarna over het houden van een toneelavond. Besloten wordt geen definitieve beslissing te nemen voordat de voorzitter hieraan zijn goedkeuring geeft. Als laatste punt wordt het organiseren van een 8-tal tochten gedurende de win ter besproken. Na stemming blijkt echter dat er evenveel voor dan tegen zijn. zodat dit nog wordt aangehouden. Daarna sluiting. GESLAAGD Bij de te Breda gehouden examens voor Costumière, Coupeuze, Lingerie, slaagde Mej. A. Oudesluijs voor laatst genoemd vak. IN DE WATERGANG Door het springen van een band kwam de vrachtauto van dhr. J. Stokman dezer dagen in de water gang terecht. Nadat vele vergeefse pogingen in het werk waren ge steld de auto weer op de weg te krijgen, gelukte dit met behulp van de tractor van dhr. Steketeee. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GESLAAGD Bij het te Breda gehouden examen slaagde Mej. T. Hartog te Poortvliet voor Coupeuze. Zondag 24 Augustus 1947 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 3 uur Ds. de Lint Gereformeerde Kerk: 10 en 5 uur Ds. van Reenen uit Apeldoorn Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. van Leeuwen 2.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond: nm. 3 uur Ds. H. F. C. de Boer uit Bergen op Zoom OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Goverts - H. Cat. Donderdag 28 Aug. nm. 7.30 uur Jong Hervormden Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: geen kerkdienst wegens reparatie aan het kerkgebouw ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente' vm. 9.30 uur Dhr. H. J. Beheer nm. 2 uur Ds. H. J. Beeheer In beide diensten collecte Evang. Tilburg Gereformeerde Gemeente 3 x candidaat v. d. Ketterij van R'dam STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente- vm. 10 uur Ds. J. Lekkerkerker te Westbroek nm. 6 uur Ds. J. Lekkerkerker te Westbroek Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Ds. de Bres nm. Ds. de Bres Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Rehoboth nm. 7 uur Ds. Kuiver te 's-Graven- polder SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman nm. 2.30 uurf Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente: vm. en nm. Leesdienst av. Ds. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij nm. 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij Gereformeerde Gemeente vm. en nm. Ds. Visser, av. Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: vm. 10 uur Leesdienst, nm. 2.30 uur Ds. v. Reenen uit Apel doorn ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente- vm. 10 uur Ds. E. S. de Lint - Bed. v. d. Heilige Doop nm. 2.30 uur Leesdienst Oud-Geref. Gemeente- 3 x dhr. Kolijn van Papendrecht Dinsdag 26 Aug. av. 7 uur Ds. Du Monchie van Voorthuizen Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst POORTVLIET Ds. W. Vroegindeweij, Ned. Herv. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Dussen (N.Br.) NEDERLAAG WEDSTRIJDEN W.H.S. Smerdiek 34 Het was een prettige en pittige voetbalwedstrijd, die Zaterdag jl. te St. Annaland werd gespeeld. Beide elftallen waren practisch volledig uitgekomen en vanaf het begin werd er aan weerszijden ge-' werkt. Bij de telkens heen en weer golvende aanvallen werden dik wijls goede kansen geschapen, die echter even dikwijls op het goede verdedigen van de backs en kee pers werden afgeweerd of minder nauwkeurig afgewerkt. Het was toen één der Smerdiekse backs een voorzet van de linksbuiten Kur- vink miste, dat de W.H.S. mid- voor ruimschoots de gelegenheid kreeg te scoren, waarvan hij dan ook gebruik maakte. Enkele minu ten later benutte de linksbinnen van W.H.S. een toegespeelde bal, waarbij de goeduitvallende keeper Steendijk geen kans had20 voor W.H.S. Een noot vóór zingt makkelijk, maar de thuisclub kon deze twee noten slechts korte tijd voorblijven. Even voor de rust ontstond uit een Smerdiekse aan val een duel tussen de back Soe- ters en de midvoor de Rijke. Laatstgenoemde kreeg tenslotte de bal toch nog te pakken en daar de keeper was uitgelopen, was het voor hem een klein kunstje de bal in het lege doel te trappen: 21. Na de rust waren tot het laatste kwartier beide ploegen even sterk. Smerdiek had echter in die tussen tijd de gelijkmaker weten te for ceren door een schuivertje van de rechtsbuiten naar de linksbinnen, die onhoudbaar inzette. Met deze gelijke stand ontketende W.H.S. het laatste kwartier eerl waar offensief. Telkens weer drongen .ze op, zodat de backs tot op de helft stonden. Het in de lucht hangend doelpunt bleef echter hangen. In de laatste paar minuten werd een op geraffineerde wijze gelost hard schot door de W.H.S. midvoor op slechts enkele meters Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 77 En buiten enkele meters links van en boven de slapenden zitten twee posten in de schuttersputten. De maan is er wel, maar dringt niet door het wolken dek heen, zodat de mannen, hoewel het niet pik donker is, geen twintig meter voor zich uit kunnen zien. In burgerkleren, één op zijn klompen, zitten de posten bij elkaar, diep in de kragen van hun over jassen gedoken, zo nu en dan even huiverend van de koude. Soms fluisteren ze wat tegen elkaar, proberen hun stijve ledematen zoo goed en zo kwaad dat gaat wat uit te strekken of een andere houding te geven. Voor hen staat een automatisch geweer in de stel ling. Het is een Belgisch repeteergeweer, opgehaald uit een beschoten en gestrand schip, grondig gereinigd in de dagen der bezetting. Van alles is er aan gepro beerd eer het wapen werkte. Eindelijk was het voor elkaar. Zo nu en dan neemt men er een proef mee, maar de beschikbare munitie veroorlooft weinig of geen oefening. Gisteren zijn er nog een paar schoten mee afgevuurd: het werkte toen prima. De twee pos ten vinden het een geruststelling, dat ze een auto matisch wapen hebben. Het is nog wel geen mitrail leur, maar tenslotte kunnen er toch 10 schoten achter elkaar mee afgevuurd worden en de kamer is vol. „Kijk," stoot de langste post zijn metgezel aan: „Daar gaat de twaalfde." Onmiddellijk begrijpend waar zijn vriend op doelt, kijkt Piet in de aangewezen richting, maar ziet het bedoelde voorwerp toch niet direct. „Meer Oostelijk", fluistert de langste weer. En Piet ziet het nu ook. „De twaalfdeIedere nacht tellen de posten de monsterachtige gevaarten, bij iedere aflossing geven ze het aantal wat gezien is door en dan vervolgen de opkomende posten hun telling. Het voorwerp, waarnaar deze twee posten kijken is de verschrikking geworden van het Zuiden, het moord wapen, dat na de bevrijding van het Zuidelijke ge deelte van ons vaderland een nooit gekende zenuwen oorlog te weeg bracht, een voor vele mensen ondrage lijk leven van spanning, schrik en doodsangst, dagen en nachten, weken en maandenlang de burgerbevolking van het bevrijde gebied terroriseerde, doch van geen enkele invloed was op de militaire situatie en dan ook de vijand vrijwel geen voprdpel bracht, maar dat de burgerbevolking zo'n domper op de vreugde zette, dat ze soms zouden willen ruilen met de honger van het Noorden, met de ellende van de bezetting, met onder drukking. Soms ja, als op een mistige dag het gebrom der „vliegende bommen", de „hellewapens", zoals ze betiteld werden, telkens weer te horen was, als men nergens de ondingen zag, als men ze steeds dichter hoorde naderen, als men zijn hart vast hield: „houdt het geluid op of blijft het onding nog doorvliegen als men zich onwillekeurig bukte en ineen kromp, wanneer het schijnbaar vlak boven je ophield, als men het hoorde fluiten en met bonzend hart de ontploffing toch nog verder dan je verwachtte eindelijk hoorde en merkte dat je voor dit keer ge spaard was, als je dan onmiddellijk daarna dat onheil spellende gebrom hoorde aanzwellen, weer die ver schrikkingen meemaakte en je steeds weer afvroeg wanneer het nu jouw beurt zou zijn, ja dan waren er onder de bevrijde Zuiderlingen, die graag wilden ruilen met de bezette Noorderlingen hoe verschikkélijk het in het Noorden ook was om toch maar te ont komen aan die andere, op dat moment nog grotere, verschrikking. Of wanneer men 's nachts juist was ingedut en men hoorde het éérst aarzelend gezoem in de verte, aan zwellen tot een donderend lawaai, dan stonden er veel ledikanten te trillen in het Zuiden, en dat niet alleen van het lawaai daar boven in de lucht, een lawaai, dat voor het gehoor tien maal erger was dan het geluid van honderden zware bommenwerpers, het onheil spellend gedonder van een V 1. Voor iemand die deze tijd niet meemaakte is het ondoenbaar zich een beeld te vormen van het leven in de tijd, dat deze schrik maar ook dood en verderf brengende „hellewapens" het Zuiden van ons land, en daarmee ook het Eiland Tholen, teisterden. Was het de eerste tijd, na de val van Frankrijk, slechts enkele keren per nacht, dat zo'n ding over kwam, meestal slechts vanuit de verte waargenomen en dikwijls slechts als een gewoon vlieg tuig gekwalificeerd, later, nadat (op 17 December 1944) de eerste V 1 op het eiland viel vlak in de buurt van de enige plaats die niet geëvacueerd was, het stadje Tholen zelf en daarbij vooral de woning van dhr. v. d. Berge zwaar beschadigde, later waren er dagen bij dat er per dag tientallen werden gehoord en gezien, nachten vol V I's, nachten vol onrust. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2