Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland India en Indië. Raadsvergadering Poortvliet. De negen woningen zijn aanbesteed en gegund Er komen nog acht nieuwe woningen Droevige berichten. ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 42 22 Augustus 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St Annaland - Telefoon 47 Kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen 1 elefoon 57 prjjs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Perry is een niet onbekende naam in Nederland: de naam van een winkel, die van alles te koop heeft tegenwoordig is dat na tuurlijk: van alles te koop had. Vandaar dan ook de bekende uitdrukking: ,,Wat de natuur niet geeft, geeft Perry". Maar met onze Perry bedoelen we niet de winkel, maar de man in Pakistan. Een Engelsman op ende top. Hoofd van de luchtmacht in het spiksplinternieuwe Dominion van het Britse Gemeenebest. Hij is niet de enige hoge legerofficier in India. Zowel Pakistan als Hindoe stan hebben een luchtmacht, een leger en een vloot. Aan het hoofd van elk daarvan staat een Engelse opperofficier. En de hoofd- en subalterne- en onderofficieren, die de nieuwe dominions dienen, zijn legio. Houdt Engeland dan toch een vinger in de soldatenpap daar De nieuwe dominions zijn baas in eigen huis. Ze kunnen hun Engel se ambtenaren de laan uitsturen wanneer ze dat willen. Ze kunnen zelfs uit de Britse gemeenschap treden, als ze dat willen. Even goed als Australië, als Zuid- Afrika, als Ierland, als Canada. Maar niemand in Engeland en in India niet, meent dat dat de eerste decennia zal gebeuren. U wenst een vraagteken te zetten We wijzen op Zuid-Afrika, dat in 1900 op leven en dood vocht tegen Engeland en slechts veertien jaar later met Engeland in het strijdperk trad. Wij wijzen op de Ierse Vrijstaat geboren uit haat tegen de suprematie der Engelse grondbezitters maar er niet aan denkende de gemeenschap, de Commonwealth te verlaten. Twee dingen vooral binden al die verspreide staten aan elkaar en aan het moederland. Een besef, dat de belangen van elk het best gediend zijn door bij elkaar te blijven en ten tweede: het vertrouwen, dat men te allen tijde de vrijheid heeft, uit elkaar te gaan, wanneer zulks om een •of andere reden profijtelijker is. Kan het natuurlijker? Die natuur- schonk het aanzien aan Perry in India. Een Engelse generaal, die met volle approbatie van beide regeringen een hoge vertrouwens- post bezet in een land, dat gister nog een kolonie was Hoe het bij ons is Wij moeten toegeven, dat deze ontwikkeling in India ook niet „vanzelf" is gekomen. Van de eerste wereldoorlog af is het in India ook een doorlopend gerom mel geweest. Maar daar is de zaak nu be klonken, terwijl wij in Indië nog volop in de soesah zitten. En dat is werkelijk niet ónze schuld alléén. Onze schuld ligt voor het grootste deel daarin, dat we veel te veel zijn georiënteerd op onze Perry, op de winkel, die te koop heeft wat de natuur niet geeft ook in geestelijke zaken Want terecht of ten onrechte -mag ons optreden in Indië de indruk aan de wereld geven van een koloniale veroveringsoorlog in de Veiligheidsraad wordt steeds maar weer deze deun geblazen zó zijn we toch niet. Een enkele oude snorrebaard uitgezonderd. Als we sommige kranten lezen, dan lijkt het echter wel of de redacteur regelrecht van wijlen het „Oberkommando der Weermacht" afstamt, met „pantzerspitzen-tan- gen" en meer van die mooie Ger maanse idioterie. Generaal Spoor heeft met zijn leger een politiële actie uit te voe ren. Z'n baas, onze regering, heeft het hem gezegd. En als de gene raal dan spreekt van een „mili taire" actie, is het de toon, die de muziek maakt. Als wij in de Vei ligheidsraad betogen, dat wij geen oorlog voeren, moeten we bij dat betoog geen militaire muziek ma ken. Ze doet ons geen goed ze stelt ons anders voor dan we zijn ze vestigt te veel de aandacht op} onze geestelijke rechthouder, die we bij onze geestelijke Perry kochten. Laten we liever kijken naar de Perry in Pakistan O.P. Woensdagavond kwam de Ge meenteraad alhier in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester B. J. van Oeveren. De voorzitter opent de vergade ring op de gebruikelijke wijze en deelt vervolgens mede, dat wet houder Krijger wegens ziekte ver hinderd is deze vergadering bij te wonen. 'Hij zal enige tijd rust moeten houden. De voorzitter meent namens de Raad te spreken als hij hem spoedige beterschap toewenst. Tevens releveert hij het Zaterdag jl. in de gemeente bin nengekomen, ontstellend bericht omtrent het sneuvelen van een dorpsgenoot, soldaat 1ste klas Snijders op 23 jarige leeftijd. Spr. hoopt dat er spoedig een einde mag komen aan de gevechten in Indië. Hij wijst er nog op, dat dit ongeval dagen nadat het bericht: „Staakt het vuren" werd gegeven, is gebeurd, zodat men enkel kan veronderstellen dat het een sluip- woord is. „Hopen we", aldus de voorzitter, „dat de ouders gesterkt mogen worden in dit zware onher stelbare- verlies." Daarna worden de notulen voorgelezen. Dhr. van Ast vraagt gehoord de notulen of de gemeente zelf over een grasmaai- machine beschikt. De voorzitter- antwoordt hierop bevestigend. Dhr. v. Houdt zou gaarne zien, dat deze machine zodanig hersteld werd, dat ze gebruikt kan worden, opdat de begraafplaats toch wat wordt opgeknapt. De voorzitter zal hieraan aandacht besteden. Daarna worden de notulen onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken 1. Van Gedep. St. goedkeuring Raadsbesl. d.d. 7 Juni betreffende aankoop grond voor de bouw van de woningwetwoningen- ad. 2.50 per m2. Te St. MAARTENSDIJK kwam via de Burgemeester het droeve bericht bij de Familie Janse, dat hun zoon Abraham Janse, dienstplichtig korporaal bij de 7 December Divisie op Tangerang is verdronken. Abraham Janse was 10 maanden in Indië en enige zoon in het gezin Janse, 22 jaar oud. In het telegram dat de Burgemeester ontving, was niet ver meld of hij bij krijgshandelingen dan wel bij het zwemmen verdronken was. Door de Burgemeester is aan het Min. van Oorlog verzocht hierover nader bericht te mogen ontvangen. Te POORTVLIET bereikte de Familie Snijders-Boogert op Zaterdag 16 Augustus het bericht, dat hun zoon Jacobus Snijders, O.V.W.er 1ste klas, geb. 10 Januari 1924, op Vrijdag 15 Augustus bij Ambarawa gesneuveld was. In één week twee jongens uit onze omgeving, tijdens de vervulling van hun plicht, in de volle bloei van het leven weggerukt. Deelneming gaat uit naar de ouders en verdere nabestaanden, die zulk een zware slag hebben getroffen. Moge zij gesterkt worden in dit zware verlies. 2. Van hetzelfde college goed keuring wijziging begroting 1946 -kap.dienst. 3. Een brief van G.S. betref fende de renteloze kasgeldlening ad 16.000. Deze kan na afloop van de termijn verlengd worden. De voorzitter zegt, dat door de gemeente van Gedep. St. een be drag van 52.000 is ontvangen voor huurwaarde Openbare ge bouwen, enz. Tevens nog ƒ5000 van overbruggingsuitkering. B. W. zijn van mening dat genoemde kasgeldlening thans kan worden terugbetaald en hebben hiertoe een verzoek ingediend bij G.S. Hierop is een gunstig antwoord ontvangen, zodat het college voor- steld de 16000 af te lossen, waartegen niemand bezwaar heeft. 4. Een beschikking van het Min. v. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat aan de Chr. School alhier een vergoeding ad 15.per leerling is toegekend. Na het in beroep gaan van het Bestuur is het oorspronkelijk vast gestelde bedrag van ruim 10.-^- dus als boven gewijzigd. 5. Een schrijven van G.S. om deel te nemen in een borgstellings fonds van kleine Middenstanders. De Minister dringt hier eveneens op aan. In 1942 is een dergelijk voorstel met alg. stemmen afge wezen en B. W. stellen voor dit ook nu te doen. Het kost 10 cent per inwoner plus event, jaarlijkse bijdrage en de baten zijn miniem of zijn er helemaal niet. Z.h.st. wordt dit verzoek afgewezen. 6. Een wijziging in de begro ting 1946 vindt geen bezwaar. 7. Ontvangen is een Prov. Blad waarin de 10% tijd. toelage volgens Stbl. G. 13 en G 263 voor ambt. burg. stand en de overige gemeente-ambtenaren, behalve gem. geneesheer en vroedvrouw, wordt goedgekeurd. Verzocht is om deze 10% ook aan de vroed vrouw te mogen toekennen. Dhr. v. Houdt vindt dat het steeds maar verhogen is. De voor zitter antwoordt, dat dit ook nodig is. 8. Een brief van de gem. Kort- gene om adhaesie te betuigen aan het verzoek door die gemeente aan het Min. v. Binnenl. Zaken om ook de burgemeester de tijd. toe lage te verstrekken. De voorzitter zegt dat hieromtrent geen voorstel is van B. W. en hij de beslis sing aan de Raad overlaat. Dhr. v. Ast ziet er het noodzakelijke niet van in. Andere leden zijn dezelfde mening toegedaan, zodat het stuk voor kennisgeving wordt l aangenomen. 9. Van de Dir. Woningbouw waarin wordt medegedeeld, dat er nog plannen voor woningbouw in behandeling worden genomen voor dit jaar boven de toewijzing. De voorzitter zegt, dat 17 wonin gen zijn toegewezen. Negen wor den er gebouwd. B. W. stellen voor in principe te besluiten ook de andere 8 woningen te bouwen en daartoe de nodige stappen te ondernemen. Dit wordt z.h.st. goedgekeurd. 10. Brief v.h. Prov. Best. op verzoek van de Min. v. Soc. Za ken om een jubileum-bijdrage te geven aan jubilerende ambtenaren van de Warenwetdienst te Goes. Elke ambtenaar zou bij een 25- jarig jubileum 40.bij 40 jarig 50.en bij 50 jarig als ambte naar te zijn werkzaam geweest 100.krijgen uitgekeerd, te be talen door alle gemeenten in Zee land. B. W. hebben hiertegen geen bezwaar. Dhr. Krijger vindt, dat men dergelijke dingen wel aan kan houden. Al zijn de kosten ge ring, er moet toch weer wat voor worden geofferd. Hij vindt het onnodig. Na stemming wordt het verzoek met 4 tegen 2 stemmen afgewezen. Voor stemmen de heren v. d. Slikke en de Graaf. 11. Brief van Gedep. St. met opmerkingen omtrent de begroting 1947. O.m. dient de post onder houd wegen te worden verhoogd. B. W. stellen voor de wijzigin gen te verwerken. Dhr. v. Ast merkt in dit verband op, dat hij het weggegooid geld vindt, als er geen goed materiaal gebruikt wordt voor verbetering van wegen. Zo is in de gemeente thans een weg hersteld met wat fijn keislag en teer. Zoiets vindt hij geld in het water gegooid. Dat voldoet niet. Ook dhr. v. Houdt meent dat een dergelijke verbetering weinig resultaat oplevert. Andere heren zijn een andere mening toegedaan. De wijzigingen begroting worden daarna z.h.st. goedgekeurd. Daarna volgt het punt: Bespre- kind onderhandse aanbesteling negen woningwet-woningen. De voorzitter leest een schrijven voor van de Dir. Woningbouw waarin Mevr. Lindenbergh-Klooster te Oud-Vossemeer Dr. Bruijnzeel te St. Filipsland geadviseerd wordt tot onder handse aanbesteding over te gaar: Dit is verkieselijker boven publieke aanbesteding. Er is toen verder gewerkt door B. W. Aan dhi Krijger, pl. aannemer, is een be stek gezonden. Hij kon er echter niet op ingaan voor de bouw in te schrijven. Daarna werden de aan nemers J. L. v. Gorsel te Scherpe- nisse en M. A. Geense-M. van Driel te St. Filipsland bereid ge vonden. 9 Augustus jl. volgde de onderhandse aanbesteding. Inge schreven werd door dhr. v. GorseJ voor 97200.en door de aan nemers Geense-van Driel voor 95530.Opnieuw is hierover advies gevraagd aan dhr. Wesse- loo, die verklaarde dat 36.per m2 niet te duur is en adviseerde de laagste inschrijver het werk te gunnen. Deze aannemers staan goed bekend en werken goed. B. W. stellen voor het werk aan dc laagste inschrijver te gunnen waardoor een huis dus op ruim 10.000 zal komen. Dhr. v. Ast is over de voort varendheid van B. W. ontstemd Hij zegt, dat men de Raad nu enkel nog nodig heeft om een reeds vastgesteld plan te bekrach tigen, terwijl dhr. Wesseloo des tijds toch beloofde dat de Raad in alles gekend zou worden. Té Scherpenisse was de Raad zelfs tegenwoordig bij de aanbesteding en werden de briefjes in hun bij zijn geopend. Hij kan goed be grijpen, dat er geen publieke aan besteding plaats vond, maar vindt de manier waarop deze onder handse aanbesteding is gedaan, niet juist. De voorzitter zegt hierop, dat hij van mening was, goed te heb ben gehandeld, door alles zo vlot mogelijk te doen verlopen. Hij kan de zienswijze van dhr. v. Ast dan ook zker niet delen en meent in aller belang te hebben gehandeld. Dhr. Krijger vraagt, wanneer begonnen kan worden met het bouwen. Hij vreest dat het nog ge ruime tijd zal aanlopen, daar de zelfde aannemer ook te Scherpe nisse moet bouwen. De voorzitter zegt dat hij niet kan zeggen, wan neer wordt begonnen, maar e. en a. gaat toch volgens bestek en de aannemers beschikken oyer een behoorlijk aantal werkvolk. Dhr. van Ast zegt dat men ge rust kan aannemen, dat ze er voor eerst nog niet staan. Hij vindt de ze onzekerheid ook al een gevolg van de handelingen van B 6 W- Z.h.st. wordt daarna besloten het werk toch aan de laagste inschrij ver te geven. De voorzitter deelt verder me de, dat de O.L.school inmiddels is verbouwd. Van de twee lokalen is een lokaal gemaakt. Tot zijn spijt is men echter nog niet geheel klaargekomen. Het plan is om het geheel nog wat op te knappen, waarvoor echter geen tijd meer was. Zoals in een vorige vergade ring werd besloten, zou prijsopga ve gevraagd worden voor het ver ven buitenwerk van de school. Door de heren Oudesluys en End hoven is prijsopgave ingezonden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1