Weekblad voor het Eiland Tholeo en St. Filipsland De goede kant. UIT EIGEN LAND THOLEN OTJD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST ARTSEN STAVENISSE 3e Jaargang No. 41 15 Augustus 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 4.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 prjjs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Er zijn zoveel dingen in onze wereld, die de pessimist gelijk schijnen te geven, dat ze van de zwartkijkerij haast ge nezen schijnen en met een opgewekt gezicht den volke kond doen, dat hun zwartgallige voorspellingen uitkomen, dat ze altijd wel hebben gezegd, dat het mis zou gaan en dat de wereld op zijn eind loopt. Zelfs met het heerlijkste vacantieweer, dat we dit jaar konden genieten, lieten ze niet af en ze hebben in zoverre succes gehad, dat hun woorden, ondanks alle neigingen, om ze langs onze koude kleren heen te laten glijden, ons aan het piekeren zetten, zij het met het averechtse resul taat dat we, hoe kan het ook anders met dit zonnige weer, de zónkant van de dingen eens op wensen te zoeken. Bepalen wij ons tot een van de allerbelangrijkste dingen: onze vei ligheid. Met de persoonlijke veilig heid was het tijdens de bezetting treurig gesteld. Een handtekening van een of andere politiepotentaat was voldoende om iemand achter slot en grendel of erger te bren gen. En laten we nu niet denken, dat dat een specialité van Ger maanse huize was. Met welke plannen de heren van het M.G. rondliepen, moet nog steeds uit de doeken worden gedaan, maar dat ze in 1944 enkele ministers de toe gang tot het, toen gedeeltelijk bevrijde vaderland weigerden, spreekt boekdelen. En hoeveel leed er is toegebracht, doordat een amateur-gezagsdrager, met te grote bevoegdheden bekleed, bu- renpraatjes bekrachtigde met zijn handtekening, is niet te schatten. Maar langzamerhand zijn we deze perikelen te boven gekomen. De resten van de politiestaat heb ben het veld moeten ruimen voor een rechtsstaat. Er kan niemand meer in het schuurtje worden ge zet of het moet gegrond zijn op een of ander wetsartikel. .Hoe staat het met onze econo mische veiligheid Twee systemen vinden hun toe passing. De ene, verouderend en straks geheel verouderd, vindt zijn meest consequente toepassing nog in Amerika. Is er geen werk meer voor de man, dan moet hij zich zelf maar zien te redden. De tweede, die van een verzekerd be staan tot aan het graf, vindt in theorie zijn verwerkelijking in Rus land. Niet alleen in ons land, maar in geheel West-Europa is er een streven om het eerste systeem, dat eens geheel het bestaan van de gewone man beheerste, ook in be ginsel aan de kant te zetten, nadat het-in de practijk van vóór de oor log reeds zeer veel van zijn princi piële betekenis had verloren. En nu moge het waar zijn, dat die veiligheid door grondstoffen- en materiaalschaarste nog niet is, wat ze moet wezen, evenzeer is het waar, dat met de toeneming van het productie-volume ook het „volume van de economische vei ligheid" toeneemt. Over de geestelijke veiligheid kunnen we kort zijn. Ze is con gruent met de geestelijke vrijheid. We kunnen de levensbeschouwing aanhangen, die we wenseh, de politieke overtuiging belijden, die we de juiste achten, zonder vrees voor discriminatie. In dit verband mag wel eens worden gewezen op de grote betekenis, die pers en radio hebben voor de vorming van een mening. De laatste heeft zijn juiste vorm nog niet gevonden maar wij menen, dat de eerste er tegenwoordig principiël beter voorstaat dan voor de oorlog. Vele bladen, die anders niets deden dan hun lezers naar de mond praten, zijn nu vervangen door bladen, die een weerspiegeling zijn van wat er leeft onder de lezers. Dus geen verschil denkt U Integendeel Precies hetzelfde verschil dat er bestaat tussen een driehoek op zijn punt en op zijn basis. Welnu, in het algemeen mogen we zeggen, dat die basis, bestaan de uit de doodgewone man, onder voorwaarden leeft, die hem groter mogelijkheden opent dan vóór de oorlog. Laten we daarom niet al te veel aandacht schenken aan de zwart kijkers l Nu de gehele wereld zich met (de Indonesische kwestie) gaat bemoeien, wordt het er voor Uw overzichtschrijver niet gemakkelijker op. De stroom berich ten „rijst al meer en meer". Het is prac- tisch niet meer bij te houden Een hand vol feiten: de grote heren confereren en nemen besluiten in de Veiligheidsraad. Is de kwestie een Nederlandse, binnenlandse, ten internationale of een Amerikaanse aangelegenheid Een twistpunt. Ge wichtige stukken worden er over op gesteld diplomatieke missies worden gewisseld goede diensten worden aan geboden en met of zonder een slag om de arm, geaccepteerd. Arbitrage of bemiddeling Ellenlange kranten artikelen worden erover geschreven. Vliegroutes worden gewijzigd, omdat een boycot het landen verbiedt som mige passagiers, die „pech hebben ge had" en wèl waren geland, konden niet meer weg tegen andere passagiers, soldaten naar Indië gezonden aan vankelijk om er „politioneel" op te treden, nu om er de orde en veiligheid te handhaven wordt gedemonstreerd. Boycot en stakingen - interviews en uitlatingen, die worden tegengesproken kortom: Indië staat in het midden punt der wereldbelangstelling. Uit zijn wij er mee Die belangstelling is zó groot, dat de „man in the street" alleen maar de schouders ophaalt en verzekert: „Indië zijn wij kwijt". En meestal laat zo'n diplomatiek niet-geschoolde er dan nog op volgen: „ik heb het altijd wel ge zegd", of „met grote heren is het slecht kersen eten". Voor hem is daarmee de zaak af Het is echter interessant na te gaan, hoe de Indische kwestie zich verder ont wikkelt. Sjahrir kweekte te New York good-wil voor zijn Republiek. In Indo nesië was een volledige oorlog gevoerd en de moeilijkheden vinden z.i. haar oor sprong in de weigering der Nederlanders, hun verdragsverplichtingen na te komen. In tegenstelling met deze uitlatingen is wel de jongste regeringsverklaring, waar in Den Haag zich wederom vasthoudt aan de overeenkomst van Linggadjati er aan toevoegend, dat deze overeen komst niet toestaat, het Indonesische probleem door arbitrage op te lossen. Ook de Veiligheidsraad heeft zich deze week wederom met Indonesië bezigge houden. Wij zijn er nog niet en mis- i schien komen wij nooit meer tot een be hoorlijke verhouding misschien blijven wij met de brokken zitten, zoals wij ook met de brokken van de W.F.A. de World Friendship Association, zitten. Die W.F.A. heeft prachtig werk ge daan. Duizenden jonge mensen heeft zij het mogelijk gemaakt, een eenvoudige, goede vacantie buitenslands door te brengen: zij heeft de internationale vriendschap bevorderd en begrip ge kweekt voor hetgeen buiten de lands grenzen gebeurt. Met één slag werd dit werk zo niet vernietigd, dan toch geknot. De Nederlandse afdeling moest liquideren Te Londen schijnen fouten te zijn ge maakt; misschien was het werk te duur,' ofschoon geld, voor zulk een doel uit gegeven, o.i. altijd nuttig wordt besteed. Men krijgt echter het gevoel, dat er ook nog andere machten aan het werk zijn geweest om de World-friendship te vermoorden. Wat voorheen nimmer voorkwam, gebeurde nu: telkens weer doken berichten op over vermiste jongens en meisjes berichten, die niets om het lijf hadden en steeds weer tot onbenullige toevalligheden werden teruggebracht. Een goede, nuttige, goedkope vacantie in het buitenland zal voor. vele jeugdige voor lopig weer tot het verleden behoren. Voor het overige: velen genoten van een ivondcrmooie vacantietijd in eigen land onder de meest ideale weersomstan digheden. Zodat er toch iets is, waarvoor wij dankbaar kunnen zijn. Iets er is meer: de door de Wereldbank toege stane lening van 195.000.000, welke gericht is op het versterken van de productieve kracht van ons volk, door het verschaffen van voedsel, kleding, grondstoffen, productiemiddelen, behui zing enz. Daar is de verhoging der kost winnersvergoeding voor dienstplichtigen daar is het bericht,, dat zowel de vis sers op aal in het IJsselmeer, als de vangers van de Noordzee-haring grote besommingen maken. En zo u wilt, kunt u er ook nog aan toevoegen, dat de be roemde schrijver Thomas Mann ons land bezocht en er in de Engelse taal lezingen hield. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING Personen, die op 1 October 1947, 65 jr. of ouder zijn en die menen voor uitkering ingevolge bovengenoemde wet in aan merking te komen kunnen zich op 19 Aug. a.s. opgeven ten Gemeentehuize. Tholen, 14 Augustus 1947. EXCURSIE Vrijdag 8 Augustus jl. had de Veilingsver. „De Eendracht" te Tholen voor haar leden een excur sie georganiseerd naar het West- land. Des morgens om 6 uur werd mef twee bussen vanaf het veer te Tholen gestart. Het eerste bezoek gold de bloemenveiling te Honse- lersdijk, daarna de groentenveiling in dezelfde gemeente. Iedereen was verbaasd over het tempo waarmede werd geveild. Hierna werd bezocht het bedrijf genaamd „Nieuw Honsel", waar voorname lijk de teelt van druiven wordt uit geoefend. De bedrijfsleider was zoo vriendelijk de Thoolse bezoe kers rond te leiden en iedereen had bewondering voor dit fraaie model-bedrijf. Het bestond uit 120 groote warenhuizen op een opper vlakte van 3 ha. Van deze 120 warenhuizen waren er o.a. 40 onder een kap gebouwd. Te Poel dijk werden daarna de „knapzak ken" geledigd, de veiling aldaar bezocht, waarna naar Schevenin- gen werd doorgereden. Hier kreeg iedereen enkele uren de tijd te gaan staan, zitten of lopen waar hij wilde. Daarna ging het naar Den Haag, waar het avondeten werd gebruikt. Via Breda ging het huiswaarts en omtreeks 10.45 uur was het gezelschap na een prettige en gezellige dag weer aan het Thoolse veer. CONCERT Het Fanfarecorps St. Cecilia Eensgezindheid te Halsteren is voornemens Zaterdag 16 Aug. a.s. te Tholen op de Markt een con cert te geven. VEILINGSBERICHTEN Maandag 11 Augustus Witte Eigenheimers 9.02 Bintjes 8.08 Witte poters ƒ5.30 Dinsdag 12 Augustus Witte Eigenheimers 8.90 9. Blauwe Eigenheimers 10.53 Bintjes 8.16 Witte poters 5.20 Woensdag 13 Augustus Witte Eigenheimers 8.20 Bintjes 7.30 Witte Poters 4.87 BURGERLIJKE STAND Geboren: 12 Aug. Arend, zn. van P. K. Kot en L. de Jonge 13 Aug. Hendrik Willem, zn. van H. W. Zachariasse en J, M. Baaij. Gehuwd: 11 Aug. J. P. van Poortvliet, 22 jr. van beroep chauffeur, en M. M. Bout, 2l jr. zonder beroep. Overleden: Geen. BURGERLIJKE STAND' over de maand Juli 1947 Geboren: 2 Juli: Abraham Arend, zn. van Johannes Aarnoudse en Anna Adr. van Gorsel 16 Juli: Jacob Machiel, zn. van Willem Marinus Pipping en Pieternella Leendriua Slager 20 Juli: Arend Cornelis, zn. van Tho mas Aarnoudse en Jacoba Lena Kaaty 24 Juli: Jacobus, zn. van Jacobus Quist, en Maria van Driel 29 Juli: Adriana Pieternella, dr. van David Leendert Oostdijk en Cornelia de Jonge 30 Juli: Jan Johannes, zn. van Johannes Jan Versluijs, en Margaretha J. T. Sijbrandij Gehuwd: 30 Juli Johannes van Someren 32 jr. landarbeider te Nieuw-Vossemeer, en Anna Maria van Dorst, 39 jr. zonder beroep, te Oud-Vossemeer. Overleden: 22 Juli: Cornelia Pollie, 63 jr. echtg. van Johannis Barendse 22 Juli: Maria Neeltje van Hengel, 60 jr., echtg. van Marinus K. Stoutjes- dijk. Loop der bevolking over Juli 1947: Ingekomen Johannis van Driel, uit Rilland-Bath naar B 378 Johanna S. Barendse, uit Bergen op Zoom naar B 60 Willem E. Both, uit 's-Gravenhage naar A 171 Henricus Vonk en gezin, van Woens- drecht naar B 370 Jannis de Wilde, uit St. Filipsland naar A 49 Kaatje Vos, uit Goes naar B 226 In totaal 5 mannen en 5 vrouwen Vertrokken Maria M. Plandsoen, van B 41 naar St. Filipsland Heiltje van der Eijk, van B 15 naar Rotterdam Cornelis Verkerke, met gezin van B 370 naar Woensdrecht Johannes C. A. de Bakker, van A 144 naar Roosendaal Hubertus J. den Engelsman met gezin, van B271 naar Tholen Cornelia Havermans, van A 134 naar Bergen op Zoom In totaal 4 mannen en 7 vrouwen GESLAAGD De Heer K. Koetsdijk alhier, slaagde -dezer dagen voor de akte Frans I.o. LICHTING 1948 Voor genoemde lichting zijn in deze gemeente gekeurd 21 per sonen, goedgekeurd 10 personen. Definitief afgekeurd 9 personen. Voorwaardelijk afgekeurd 2 pers. BURGERLIJKE STAND Overleden 10 Aug. 1947: Ary Dekker, 86 jr. weduwnaar van P. v. d. Boogaard. Dr. L. D. A. Looysen Mevr. Dr. Lindenbergh-Klooster Aan enkele onzer abonné's, bij wie over de post over het abonne ment van het tweede kwartaal is gedisponeerd, doch wier kwitantie terugkwam uit hoofde van af wezigheid, delen wij mede, dat we binnen kort deze kwitantie andermaal zullen presenteren, in het vertrouwen, dat ze wel zal ge honoreerd worden. De Aministratie. VEILINGSBERICHTEN Maandag 11 Augustus Eerstelingen 8.01 Gele Eigenheimers 8.678.91 Drielingen 5.295.60 Bonken 6.93 Kriel 4.01 Bintjes 7.83 Dinsdag 12 Augustus Eerstelingen 7.827.87 Eigenheimers 8.618.92 Drielingen 5.215.31 Woensdag 13 Augustus Eigenheimers 8.568.63 BI. Eigenheimers 9.94 Witte Eerstelingen 7.31 Rode Eerstelingen 7.75 Gele Bloem 7.54 Bintjes 7.617.99 Drielingen 5.025.22 Donderdag 14 Augustus: Eigenheimers 7.217.91 Drielingen 4.50 BI. Eigenheimers 8.10 Bintjes 7. WAARSCHUWING De Burgemeester van Stavenisse wijst er met nadruk op, dat het betreden van de zeedijk nabij de bunkers in zijn gemeente wegens de aanwezigheid van oorlogs materiaal als munitie enz. nog steeds gevaarlijk is. De ouders worden met klem gewaarschuwd hun kinderen te verbieden zich in of nabij bedoelde bunkers te begeven. Zij, die aan deze waarschuwing geen gevolg geven, handelen ge heel op eigen risico. Stavenisse, 15 Augustus 1947 De Burgemeester voornoemd, L. A. Verburg. CONCERT EN RONDWANDELING De Muziekvereniging O.B.K. te Stavenisse gaf Zaterdagavond 9 Aug. jl. in de Voorstraat een zomeravondconcert en maakte tevens nog ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene een muzikale rondwandeling door de gemeente. GEEN FEEST In een gecombineerde bestuursverga dering van de Oranje Vereniging Sta venisse en de Muziekvereniging Ö.B.K., welke plaats vond op Maandag 11 Aug. werd een bespreking gehouden over het a.s. Koninginnefeest. De vergadering was overwegend van oordeel dat, gezien de ernst der tijden, het minder gepast zbu zijn, onder deze omstandigheden feest te vieren. In naburige gemeenten vinden eveneens om dezelfde redenen geen fees telijkheden plaats. Aan de leden der O.V. wordt evenwel een feestavond toegezegd in Nov. a.s. GESj-AAGD DUS GEFELICITEERD Bij het gehouden examen van de E.N.S.A.I.D. te Breda slaagden voor costumière de dames: Adrie Gaakeer, Lien Neele Ad., Corrie Struyk, Corrie Eerland en voor Lingerie Rina Rooi-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1