V JAN O VEREENK AM Brammetje Flapoor en z'n Vrienden JEUGDHGEKJE predikbeurten kerknieuws distributiedienst" bonnenlijst VAN HIER EN DAAR EN' OVERAL heeft mazzel. punt, een lap gekocht. Opa kreeg ook een boezeroen. Nog was de kas niet leeg. De rest van de con tributie werd besteed aan een bon- loze koek. Precies om negen uur op de verjaardag van Opa stevenden 15 babbelende en lachende buren met cadeaux voor Opa in optocht naar Opa. Ze werden voor de woning van de jarige even opge houden. Opa moest zich nog op maken. Daarna van ouds af aan werd het huisje van Opa bin nengedrongen, voorop de vrouwe lijke kapitein met stok en een pakje Opa werd door een koor gefeliciteerd. De ouwe baas kreeg het warempel even te kwaad bij het zien van zoveel medeleven. Doch hij vermande zich ont roerd dankte hij voor de vriend schap en liefde, betoond door de buren Pie had eer van haar idee. Opa wandelt nu met zijn stokje en het boezeroen draagt hij ook. En de buren zien hem gaan. knikken vriendelijk en denken als hij het mag beleven, volgend jaar? We zullen Opa niet ver geten Een lezer. (vrij bewerkt - red.) OPLOSSING TRAPRAADSEL T T E LET TELG GETAL GELAAT ETALAGE LEGAAT EGAAL LAAG AAL L A L Zondag 10 Augustus 1947 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Vroegindewet nm. 3 uur Eerw. Heer de Jong. Hulpprediker te St. Annaland Gereformeerde Kerk: 10 en 5 uur Ds. Greving te Zierikzee Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. A. Visser, Scherpenisse Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 6.30 uur Ds. van Leeuwen 2.30 uur Leesdienst Ned. Prot. Bond: nm. 3 uur de heer H. J. G. Haan te Zandvoort OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Serw. Heer de Jong nm. 6.30 uur Eerw. Heer de Jong In beide diensten onkostencollecte Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Dhr. Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 9.30 uur Ds. de Lint - Bed, H. D. nm. 2 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman nm. 9 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Ds. De Bres nm. Ds. De Bres Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Rehoboth nm. 7 uur Dr. Funke te Arnhem SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 2,30 uur Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: Geen opgaaf ontvangen Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds Vreugdenhil van Oud-Vossemeer ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Viering van het H. Avondmaal Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst THOLEN. Ds. B. G. A. v. d. Wiel te Linschoten heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. STAVENISSE. Ds. F. J. Sinke te Meteren, die zijn beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, aanvaardde, zal zeer waarschijulijk op Zondag 28 September a.s. zijn intrede doen. Ds. J. Fokkema te Delft zal de nieuwe herder en leraar van Stavenisse dan bevestigen. ST. FILIPSLAND Ds. Joh. v, d. Poel te Giessendam, die voor de tweede maal beroepen is bij de Oud-Geref. Gem. alhier, heeft wederom bedankt. COLLECTEN VOOR DINTELOORD. Om tot werderopbouw van de tijdens de oorlog verwoeste Ned. Herv. Kerken te komen, zullen alle Herv. Gemeenten hun steentje dienen bij te dragen. Hier toe wordt een bepaalde kring aangewe zen, die eer. zekere gemeente adopteert. De kring Tholen en St. Filipsland der Ned. Herv. Kerk zal de zwaar bescha digde Ned. Herv, Kerk te Dinteloord helpen opbouwen. Hiertoe zullen in onze gemeenten kerkcollecten worden gehou den, waarbij Ds. Monster van Dinteloord in de dienst zal voorgaan. Voor een tweetal gemeenten is de data reeds vast gesteld. Zie hiervoor onder predikbeurten NA UITREIKING BEWIJZEN VAN INSCHRIJVING. B. S. 606 tot en met 609. Zij. die na de bevrijding doch niet later dan in Sept. 1946 bonnen voor één of meer toer buitenbanden hebben ont vangen en nog niet in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving voor rijwiel banden, kunnen op Dinsdag 12 Aug. as. op het Distributiekantoor te Tholen tus sen 912 uur een aanvraag indienen. De bewijzen van inschrijving zullen ter stond worden uitgereikt onder overleg ging van de 2e Distributiestamkaart. SCHEERZEEP VOOR KAPPERS. In de week van 1116 Augustus 1947 kunnen door heren kappersbedrijven aanvragen om scheerzeep worden inge diend voor de 9, 10, 11 en 12e periode 1947. Het bewijs van inschrijving van de vakgroep kappersbedrijven moet wor den overgelegd. Heren kappers, die niet in staat zijn bedoeld bewijs van inschrijving dezer vakgroep over te leggen, komen in geen geval voor scheerzeep in aanmerking. De Leider van de Distributiedienst Tholen. Tholen, 6 Augustus 1947. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende het tijdvak van 10 tot en met 23 Augustus 1947 de bonnen „Tabak J31" van de tabakskaart elk recht geven op 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bon „Tabak J35 van de gecom bineerde kaart is eveneens aangewezen voor het kopen van 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bon „Tabak J32' van de tabaks- kaart is niet aangewezen. VROEGERE „AUGUSTUS - GEBRUIKEN" Keizer Augustus de Ver hevene) gaf zijn naam aan de achtste maand van het jaar en daar Julius Ceasars naam verbon den was aan de maand Juli. met 31 dagen besloot de keizer, in stemming van zekére rivaliteit, één dag van de toch al korte maand Februari af te knippen en bij de maand naar zijn naam genoemd, te voegen. Uit de oude vorm „oestmaent' zoals wij die aantreffen in werken, daterend uit de tijd vóór 1600, ontstond, na lange historische ont wikkeling, via oenst, oegst, oest of oghest. tenslotte oogst (maand). Soms wordt wel de naam „wei- temaand aangetroffen. In vele dorpen in Noord-Brabant hielpen de boeren elkaar, na de oogst, met het boekweitdorsen. Dit dorsen had plaats op een schoon plekje in de open lucht. Wie de laatste slag gaf, was „looi Die ont ving als „held van de dag een pannekoek. Het was nu de kunst, om deze lekkernij geheel te ver orberen, ondanks de beletsels, die de feestgenoten hem daarbij in de weg legden. Kon hij dat kunststuk niet vol voeren. dan heette hij heel de avond een „sukkelaar Ieder smulde die avond van de boek weitkoeken. Bakkers doceerden de eerste roggebroden van de oogst met bloemen. Na de oogst zochten de armen de akkers af naar achtergebleven aren. Alleen op die akkers, waar een gespleten stok stond, waaraan een bosje stro hing. of waar de boer op de ingang een „groene' had gestoken, golden voor ver boden terrein. Niemand zou de „vredewis symbool, om ruzies te voor komen) achteloos voorbijlopen. H.v.I. WERELDJAMBOREE In het tijdvak van 918 Aug. wordt in Frankrijk de zesde Wereld Jamboree gehouden. 30.000 padvinder uit heel de we reld zullen in de omgeving van het Franse plaatsje Moisson. 70 km ten N.W. van Parijs worden gelegerd. Moisson is een klein ge hucht van 200 inwoners, heel rus tig aan de oever van de Seine gelegen. Noordelijk van dit plaatsje beheerst een geweldig vrij bosrijk plateau de Seine. Op deze grote uitgestrektheid zullen 30.000 verkenners uit heel de wereld samenstromen, ook een aantal uit Nederland. Alle contingenten zul len via Parijs naar het kampterrein Je hebt pech of je hebt het niet. Als dat niet zo is, heb je geluk, ook wel „mazzel' genoemd. En laat ik nou een keer „mazzel' heb ben. Dit is tot op heden geen dagelijkse gebeurtenis geweest. Integendeel. Een doodgewoon mens schijnen aangename verras singen meestal bespaard te blijven. Hoewel ik er m'n best voor deed. Ik koop steeds lotjes, maar heb nog nooit een prijs gehad, 'k alle alle rebussen op, voor de moeilijk ste kruiswoordpuzzles ga ik even min uit de weg. 'k Vind woorden, die geen mens anders kan vinden maar ik krijg nooit iets, zelfs geen eervolle vermelding. Pakjes uit Amerika "zie ik evenmin, on danks een rijke neef uit Canada. De Hark schoot me voorbij en voor Volksherstel is m'n inkomen te hoog. 'k Schreef brieven naar alle sigarettenfabrieken; 'k maakte gedichten, reclame- en slagzinnen, tot op heden zag ik hiervoor nooit één sigaret. Jan lag er altijd naast. Dat is deze week veranderd. De kansen zijn gekeerd. Nou heeft het het geluk eindelijk eens aan m'n deur geklopt, want... ik heb een overhemd gekregen. Nou ja. ik heb er natuurlijk mijn kostbare punten en goede geld voor be taald. maar dat noem je tegen woordig „krijgen Dat noem je tegenwoordig mazzel. Ik voel me zo gelukkig, alsof ik de 100.000 op een twintigje getrokken heb. Daarbij dienen belangstellende te weten, dat mijn totale overhem- denbezit bestond uit een Canadees legerhemd en een blauw gestreept exemplaar met effen blauwe man chetten, omdat de vorige gestreep te versleten waren. Nu is dit niet de eerste keer, dat ik overhemd pogingen deed. Herhaalde malen trachtte ik dit voor mij begerens waardig kledingstuk te bemach tigen. Geen schijn van kans Ze keken je aan of je van de maan kwam ze niet wisten, dat we in 'n overhemdloostijdperk leefden. En laat ik nu gisteren toch zoiets be machtigen. In een winkel, een doodgenone winkel, waar ik meer dere malen kom. Stel je voor, dat je het krijgt in een winkel waar je niet komt. Dat is zoiets als een banaan aan een pereboom. Het mooiste van het geval is, dat ik helemaal niet met overhemdbedoe- iingen die winkel binnenging. Ik moest een das hebben, die ik prompt in handen kreeg en vroeg, betalende, zo langs m'n neus weg: „Een overhemd heeft u zeker niet? Zonder dat ik verder m'n beperkte hoeveelheid in dit artikel moest toelichten, werd er geantwoord „Ik geloof, dat ik er nog één voor II heb" Welke maat En voor 13,50 en 15 punten werd ik eigenaar. Alsof ik het ca deau kreeg. Een lot uit de loterij, een prijs voor een kruiswoordop lossing, Mazzel Zelfs Kee. de wederhelft van Kees, stond verstomd over zoveel geluk. Was zelfs min of meer ver stoord omdat'zij pech had en ik mazzel. Maar dat verstoorde mijn geluk niet. De kansen zijn gekeerd Ik heb nu hoop binnenkort voor 60 punten en honderd pop ook nog een pak op de kop te tikken. Als je maar mazzel hebt. Jan. P.S. Moraal Twee jaar na de bevrijding „mazzel" met een over hemd. reizen, zodat ze in de gelegenheid zullen zijn de hoofdstad van Frankrijk te bezichtigen. Het Jamboreekamp wordt verdeeld in 15 sub-kampen, genoemd naar de provincies van Frankrijk. Elk bui tenlands contigent krijgt de be schikking over 35 Franse jongens, die als tolk optreden en gedurende het gehele verblijf in Frankrijk aan het contigent verbonden blijven. Bij de opening zal de grote Stich ter Lord Baden Powell worden herdacht. Zaterdagavond, als de scheme ring over de bossen en velden valt, arriveren op het terrein de esta fette-lopers, die vanaf Vogelen zang een brandende fakkel komen brengen, ontstoken aan een bran dend stuk hout van het laatste Jamboree-kampvuur in Vogelen zang. Met deze brandende fakkel wordt dan het nieuwe Jamboree- Kampvuur ontstoKen, dat een reus achtig portret van Baden Powell verlicht. Het is de eerste Jamboree zonder Baden Powell zelf. Dat hiervoor enige organisatie nodig is. moge uit het volgende blijken. 10 bakkerconvooien van het leger, (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN 83. Door deze kennismaking waren ze opeens vrienden geworden met den schilder. De schil der had geen vriend op de wereld en Bram, Tom en Menelik waren ook blij, een kameraad gevonden te hebben, in dit vreemde land. Ze trokken nu met hun vieren op weg en gaven in de eerste de beste stad, waar zij aankwamen, een voorstelling op straat, waarbij Klodder dan met z'n hoed rondging. 84. Het succes was geweldig, zoals je kunt denken. Nadat ze op verschillende plaatsen der stad hun kunsten vertoond hadden, hadden ze zoveel geld opgehaald, dat ze, onder leiding van Klodder, naar een restaurant trokken en daar een diner bestelden, dat klonk als een klok Zelfs de schilder had in geen jaren zo gegeten, en dat wil wat zeggen. 85. Juist toen de schilder en zijn kunstenaars troep zich gereedmaakten, om te vertrekken, ontdekten ze de hond van den waard. „Dat beestje wil ik wel kopen 1" zei Klodder. Nu daar waren de anderen 't mee eens en Tom liep gauw weg om den waard te halen, die in het vertrekje achter de gelagkamer verdwenen was. Onderwijl knoopte Menelik vriendschap met de hond aan. zullen nieraan werk hebben, ieder bestaande uit 9 rijdende ovens en één rijdende bakkerij. 9 flessen drank zo groot als de Eiffeltoren, 2000 schapen, 2000 varkens, 2000 runderen, 88.000 potten jam. Vertegenwoordigd zijn: Argen tinië. Armenië. België, Brazilië, Chili, China, Columbia, Costa Ri ca, Cuba, Denemarken, Egypte, Engels-Indië, Ecuador, Finland, Griekenland, Groot-Britannië, Gu atemala, Haiti, Hongarije, Irak, Iran, Italië, Lichtenstein. Luxem burg, Mexico, Nederland, Nicara gua, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Phillipijnen, Polen, Portugal, Re publiek Domica, Salvador, Syrië, Tsjecho-Slowakije. Venezuela, Ver. Staten. IJsland, Z.-Afrika. Zweden en Zwitserland, Inge deeld naar de godsdiensten zullen er 20.000 katholieken, 15.000 pro testanten, 500 joden, 100 Moham medanen, 500 orthodoxen, 300 uit het Verre Oosten en 3000 neu tralen zijn. Dus een Jamboree- stad ontstaat TAART VAN VEERTIG KILO De Ned. Marine heeft haar petekind, Prinses Irene op haar verjaardag een taart aangeboden die een lengte had van 1.30 m, 90 cm breed was en liefst 40 ka woog. Met de uiterste voorzichtig heid werd de taart naar het paleis overgebracht. DE JAM GOEDKOPER In verband met de verlaagde kersenprijs is van 1 Aug, af de prijs voor kersenjam verlaagd. Eerste soort kersenjam in glazen potten van 450 gram netto mag thans ten hoogste 0.86 kosten. Voorheen was dit 103. NIET GENOEG! Min, Huysmans meent, dat er niet genoeg overalls zijn om land bouwer en landarbeiders in te doen delen. Dit was het antwoord op de door het Tweede Kamerlid Mes in dit verband gestelde vragen. DE NAJAARSBEURS Thans zijn reeds de plaatsen voor de onderscheidene groepen voor de a.s. najaarsbeurs te Utrecht van 918 September, vastgesteld. Op het terrein aan de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3