Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Van verre en toeh nabij. UIT EIGEN LAND THOLEN OUD - VOSSEMEER ZONDAGSDIENST ARTSEN ST. ANNALAND 3e Jaargang No. 40 8 Augustus 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, e|k woord meer 0.05 De belangstelling van de ge middelde mens gaat in de eerste plaats uit naar dingen, die in zijn eigen omgeving gebeuren. Een doodgewone burenruzie waarvan wij zelf getuige zijn vinden wij veel belangwekkender en ook veel belangrijker dan de burgeroorlog in China, al sneuvelen daarbij dagelijks duizenden mensen en al kwam het bij onze burenruzie niet eens tot een handgemeen. Als bij ons in de buurt een werkman van zijn ladder valt en een been breekt, wordt daarover in de familiekring en voor het platteland geldt het zelfs voor de gehele gemeente een boom opgezet. Daarentegen vermag een geweldige natuurramp in een ver- verwijderd werelddeel, al zijn er de gewonden ook bij honderden te tellen, sjechts heel even onze be langstelling vast te houden. Vergelijken wij „grootheden' die niet vergelijkbaar zijn Een ogenblik: wellicht herinnert u zich de ramp te Texas city, waar niet zo heel lang geleden een schip tot explosie kwam en een geweldige ravage te weeg bracht. Een derge lijk ongeluk gebeurde dezer dagen te Brest, maar hoewel de gevolgen in gene dele zo groot waren, kunt u ervan op aan, dat er in de Franse bladen even veel ruimte, zo niet meer aan werd besteed, dan aan de ramp van Texas. Hoe verder van huis des te kleiner de be- belangstelling. Misschien is het ons beperkt voorstellingsvermogen wellicht is het een gebrek aan fantasie van de meeste onzer, dat ons verhin dert van ernstige gebeurtenissen ver buiten de landsgrenzen met even veel belangstelling kennis te nemen als van hetgeen in onze directe omgeving gebeurt. Een en ander geldt niet alleen voor de bewoners van het land, maar gaat even zeer op bij de stedelingen. Zie de dagbladen. De kranten der grote steden hebben hun rubriek stadsnieuws en de plaatselijke nieuwsbladen achten veelal de kleine berichtjes voor hun blad het belangrijkst. De prijs door het muziekgezelschap, be haald in een of ander concours is in de ogen van ons van meer be lang, dan de mededeling, dat het Amsterdamse Concertgebouw orkest een vererende uitnodiging voor het buitenland verkreeg. Wij zullen het ons niet spoedig bekennen, maar die berichten uit de vreemde ze zijn zo moeilijk te controleren, maar vooral: het is allemaal zo ver zo ver! Vliegtuig en radio hebben hieriii wel enige verbetering gebracht. Onze gezichtskring is niet meer zó beperkt als enige tientallen jaren geleden. Wij slaan ons wel op de borst en zeggen: afstanden bestaat niet meer de „verteis dichtbij gehaald in zoveel uren vliegen wij nu naar Indonesië." Ja, dat verre Indië van vroeger dagen. Meer dan een maand op een boot voor je er was. Dat verre Indië van vroeger dagen, waar de kolonialen vochten. Wij kunnen ons voorstellen, dat er in die da gen voor Indië en de daaromheen gevoerde politiek maar slechts matig belangstelling was dat ons volk door een Multatuli uit z n latente houding moest worden opgeschrikt. Doch dit is anders geworden. Het Indonesië van tegenwoordig is niet alleen door vliegtuig en radio ons nader gekomen. Het merendeel van ons volk heeft Indonesië dicht bij huis gekregen, doordat een zoon of vader, een verloofde of een kleinkind vrij willig of noodgedwongen meeging met de troepen. Indonesië ver van huis en toch zo dicht bij Daaraan is toe te schrijven, dat de belangstelling voor de om de Archipel gevoerde politiek de belangstelling voor de noodge dwongen gevoerde strijd, in ons land intens werd meegeleefd en gevolgd. Daaraan is het ook te danken, dat iedereen zich over die politiek en die strijd een mening heeft gevormd. Daaraan is het ook te danken, dat velen zich nu de actie is gestaakt afvragen, hoe het verder moet. Zijn we op ons uitgangspunt terug gekeerd, wat de politieke toestand aangaat Krijgen we opnieuw extrimistische infiltraties met de noodlottige ge volgen, die daaraan verbonden zijn Of is de stem van het bui tenland zo krachtig, dat niet al leen een actie gestaakt wordt, maar ook een vredelievende op bouw een feit wordt Opnieuw misschien door velen met wat mindere ongerustheid, maar even grote interesse worden de gebeur tenissen in Indonesië nagegaan omdat dit land ver af ligt en toch zo nabij is. Soekarno heeft gesproken. In een speech van drie minuten heeft hij voor Radio Djocja het bevel gegeven, dat de Republikeinse troepen het vuur moeten staken en er aan toegevoegd, dat ook met de tactiek der verschroeide aarde moest worden opgehouden. De politiële actie, door velen ook in Nederland veroordeeld, heeft dan tenminste dit goede op geleverd, dat het bevel om het vuren te staken, ook van Republi keinse zijde werd gegeven. Wat tijdens het zgn. bestand niet mo gelijk scheen, kon wel na het op treden der Nederlandse troepen en na de behandeling in de Veilig heidsraad van de Indonesische moeilijkheden. Dr. van Mook was Soekarno al voor geweest. Die had dadelijk - in opdracht van de regering te Den Haag een radio-reden gehouden, waarin aan de Neder landse troepen het bevel werd gegeven, dat in de Indonesische nacht van 4 op 5 Augustus het vuren zou worden gestaakt. En nu Nu begint het geharrewar op nieuw „Ophouden met dat oorlogje-voeren daar!" heeft de Veiligheidsraad gezegd. En, of schoon tegenstribbelend en bewe rende, dat de Raad z'n bevoegd heden te buiten ging, is men in Den Haag wel zó verstandig geweest, het bevel, om het vuren te staken, dadelijk door te geven. AI was het dan een „binnenlandse aangelegenheid" de Verenigde Naties vonden het toch maar beter, dat hier niet langer met vuur werd gespeeld. Thans rijzen de vragen: Heb ben wij verder vertrouwen in de gang van zaken Zijn wij verder dan enige weken geleden? Of zijn wij door de politiële actie achterop geraakt Materiël zijn wij er misschien beter van ge worden, maar o£ er ook politieke vooruitgang is gemaakt. Volgens prof. Schermerhorn, die met de heer Max van Poll, zijn medelid der Commissie-Generaal, op Schiphol arriveerde, was men het 15 Juli feitelijk met de Repu bliek ééns. En dat zijn wij nu lang niet. Want wél heeft dr. Van Mook het bevel gegeven, het vuren te staken, doch er werd onmiddel lijk aan toegevoegd, dat de Neder landse troepen niet zullen worden teruggetrokken. In de Veiligheidsraad werd zulk een Russisch voorstel dan ook ver worpen, Dat zou dan ook al te erg zijn geweest Sjarifoeddin echter, die na Soe karno voor de Djocja'se radio sprak, stelde onmiddellijk enige eisen, waarvan de voornaamste wel was, dat de Nederlanders het veroverde gebied zouden prijs geven Inderdaad: de heren kunnen weer gaan praten en nog eens praten. Over dat praten kunnen wij weer tal van veronderstellingen maken: misschien krijgen zij de kans, zo lang te bomen, dat de grote heren de Veiligheidsraad of anders Amerika, wiens goede diensten door Nederland dankbaar zijn aanvaard, het welletjes vinden. Het is misschien al te radicaal gedacht, maar toch stellen we de vraag: „Moet er met geheel andere mensen worden onderhandeld In eerste instantie dan. En wil men bij de oude krachten blijven: Prof. Schermerhorn heeft nog steeds veel vertrouwen. Met een Sjahrir zonder Soekarno op de achter grond zou hij in het belang van blank en bruin heel wat kunnen bereiken. De Indonesische kwestie blijft hier te lande de gemoederen bezig houden. Dit rechtvaardigt de ruimte, die wij in dit overzicht er aan geven. Wij willen echter nog op een paar belangrijke echt bin nenlandse aangelegenheden de aandacht vestigen. Daar is aller eerst de reis van minister Neher door de getroffen gebieden. Het lichte herstel is klaar, aldus ver zekerde Zijne Excellentie het zware herstel zal nog twee jaar vergen, maar voor de volledige nieuwbouw zijn zeker nog 10 jaar nodig. Nog tien jaar verzuchten wij en als van uitstel geen af stel komt, verzuchten de bewoners van vele onechte woningen. BRUGBEDRIJF THOLEN Wegens nazien der veerpont, zal de overzetdienst Thoolse Veer, gestremd zijn voor het overzetten van auto's, voertuigen, motoren en vee op Zaterdag 9 Augustus a.s. des morgens ongeveer 9 tot des nm. ongeveer 9 uur. Alleen personen zullen per boot gedurende die tijd overgezet wor den. Het verkeer wordt dan omge legd over het veer te Oud-Vosse- meer. REINIGINGSRECHTEN Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de termijn voor betaling van reinigingsrechten (rioolbelasting en closetbelasting over 1947) is verstreken. De Gemeente-ontvanger van Tholen. GESLAAGD De heer P. Baaij Jaczn. slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen 1ste gedeelte Scheikunde. Aan de R.K. Huishoudschool te Bergen op- Zoom slaagden in de afd. Hulp Mej. Leny v. d. Berg en in de afd. Primière Mej. Delia Kristelijn. EEN AANVARING Vrijdagmiddag jl. kwam de motorboot Th. 25 op de Een dracht bij de brug in aanvaring met een roeiboot, vermoedelijk omdat deze te laat was opgemerkt. In de roeiboot bevonden zich vier kinderen van rond de 10 jaar. Het roeibootje kreeg een flinke duw, doch kapseisde gelukkig niet. De kinderen kwamen dan ook met de schrik vrij. LODA GEDRONKEN Maandagmiddag jl. kreeg hei ongeveer 4 jarig zoontje van de fam. J. H. alhier in een onbewaakt ogenblik een fles Loda te pakken en dronk er van. Daar er op dat moment geen geneeskundige hulp ter plaatse kon worden ingeroepen, werd het kind met eigen middelen behandeld. Naar vernomen wordt gaat het met de kleine redelijk wel. ZANGAVOND Zaterdag, 2 Augustus werd op het terrein van dhr. Moeliker aan de Singel een grote Zangavond gehouden, georganiseerd door de pi. Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" met medewerking van 7 Zusterverenigingen uit het Eiland Tholen en 1 uit Bergen op Zoom. Het weer, hoewel niet te warm om te staan, viel niet tegen. Er was goede belangstelling voor deze mooie avond. Tot besluit werd ge zamenlijk het „Avondlied" gezon gen, waarna de voorzitter van „Sursum Corda" dhr. C. Gunst een slotwoord sprak en o.m. alle medewerkers hartelijk dankte. VEILINGBERICHTEN Maandag 4 Augustus: Witte Eigenh. gewone 10.15, Blauwe Eigenh. 10.40. Poters 4.32 tot 4.52. Dinsdag 5 Augustus: Witte Eigenh.: gewone 9,32 tot 9,66. Blauwe 10.40. Poters 4.83. Woensdag 6 Augustus: Witte Eigenh. 9.tot 9.25. Blauwe 9.98. Poters 5.50 tot 5.54. PROCES-VERBAAL De Rijkspolitie alhier deed een goede vangst toen ze een inwoner van Nieuw-Vossemeer verbali seerde en wat textielgoederen in beslag nam wegens het drijven van zwarte handel hierin. GEVONDEN Als gevonden voorwerp werd aangegeven een sleutelbos. Af te halen bij dhr. M. de Witte, post- commandant alhier. Dr. L, D. A. Looysen te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer ONTSLAG Naar verluidt heeft dhr. Jac. v. d. Houten zijn ontslag aangeboden als kerkvoogd en tengevolge hier van als president-kerkvoogd aan de Ned. Herv. Kerk. Waarnemer van deze functie is voorlopig dhr. P, W. C. van Westen. OORLOGSGRAVEN STICHTING Zoals in vele, wellicht in alle gemeenten in Nederland, is ook voor deze gemeente een plaatse lijk Comité samengesteld voor de Oorlogsgravenstichting. De stichting heeft ten doel aan alle Nederlandsche mannen en vrouwen, die voor het Vaderland gevallen zijn, tot in lengte van dagen een waardige laatste rust plaats te verzekeren. De Stichting moet, wil zij aan haar roeping gevolg kunnen geven over een belangrijk bedrag kunnen beschikken. Hiertoe zal aan de inwoners van St. Annaland door een tweetal dames een lijst worden aange boden waarop alle namen der ge zinshoofden voorkomen die achter het door hen beschikbaar gestelde bedrag wel hun handtekening willen plaatsen. Verzocht wordt de lijsten zo net mogelijk te houden daar deze moe ten worden doorgezonden aan het adres der Stichting. Geef met gulle hand, want het is een ereplicht van het gehele Ne derlandse Volk te zorgen voor de graven van hen, die voor het Vaderland gestorven zijn. De Burgemeester. ACCELERANDO maakte Dinsdagavond de gebrui kelijke muzikale rondgang door de gemeente, ter gelegenheid van de 8ste verjaardag van Prinses Irene. BEEN GEBROKEN Maandagavond speelde W.H.S. 2 een voetbalwedstrijd tegen een elf tal Veteranen uit deze gemeente. Ongeveer een kwartier voor het einde kwam de keeper der Vete ranen J.v.P. alhier, in aanraking met de midvoor van W.H.S. 2. Eerstgenoemde schopte de bal juist voor de voet van de midvoor weg. De midvoor miste hierdoor de bal, maar raakte het rechter been van de keeper met de punt van z'n voetbalschoen. Dit kwam tè hard aanv.P. werd per auto naar dokter van Es gebracht, die een beenbreuk even boven de voet) constateerde en hem naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom liet vervoeren. Nadat het been gezet was, mocht deze weer naar huis terugkeren. Men ver wacht dat het een week of zes zal duren, eer v.P. geheel genezen zal zijn. Een dergelijk ongeluk is sinds de oprichting van „W.H.S." niet voorgekomen. Bij deze wedstrijd was overigens geen sprake van ruw spel. Ten eerste was het een tweede elftal tegen Veteranen, ten tweede was het te warm, ten derde een vriendschappelijk partijtje. J. v.P. voetbalt al sinds jaren niet meer en deed deze avond eens mee

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1