W eek Wad voor het Eiland Tholen en St. Filipsiand De Napoleon van 1947. Prinses Irene is Jarig UIT EIGEN LAND ZONDAGSDIENST ARTSEN INDISCH HOEKJE Raadsvergadering te St. Maartensdijk 3e Jaargang No. 39 1 Augustus 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Dinsdag 5 Augustus a.s. zal ,,de kleine Irene", die nu ook al groot begint te worden haar zevende verjaardag herdenken. De vreugde over dit feit wordt thans'getem perd door de schaduw, die van het Verre Oosten over ons land is ge vallen, Toch zijn we ook Dinsdag a.s. weer dankbaar en verblijd, dat Prinses Irene ook dit jaar weer voor Ouders, Grootmama, zusjes en ons volk bewaard is gebleven. Onze eerbiedige gelukwensen voor Prinses Irene en ons gehele Vorstenhuis. Het moge waar zijn, dat Frankrijk het land van Napo leon is echte en imitatie- Napoleons dit land heeft anno 1947 een concur rent gekregen in Grieken land. Ook deze Griekse Na poleon is een man van de oor log. Zijn officiële titel is: Minister van Openbare Vei ligheid. Maar in een land, waar ze er een aparte minister voor de veiligheid op na hou den, mogen we veilig aanne men, dat zo'n minister meer met oorlog dan met veiligheid heeft te maken zij het dan ook met binnenlandse oorlog met een burgeroorlog. We hebben er dezer dagen weer van kunnen vernemen. Een inter nationale brigade zou over de Grieks-Albanese grens zijn geko men en het Griekse leger zou op rukken om deze indringers weg te jagen. Een commissie van de U.N.O. bevindt zich in het Noorden van Griekenland, om ,,de vinger op de pols te houden". Buitendien is juist in Athene de Amerikaanse heer Griswold aangekomen om toe te kijken of de Amerikaanse dol lars worden besteed voor het doel waarvoor ze werden gegeven en niet worden verdaan aan luxu- euse auto's en dergelijke, die een bepaald slag mensen nodig schijnt te hebben, om de goe-gemeente van hun gewichtigheid te overtui gen. En temidden daarvan troont onze Napoleon om al die lieden te dirigeren: Napoleon Z e r v a s. Geen Bonaparte. Nee bij lange na nietDeze Napoleon heeft b.v. onafgebroken ruzie met z'n staf chef Vont iris. Z'n naamgenoot zou dat niet lang hebben gehad. Waarover gaat die ruzie Napoleon vindt, dat het Griekse leger, dat uitgetrokken is om de Albanese indringers terug te drij ven en de communistische opstan delingen te verslaan, niet hard ge noeg opschiet. De opstandelingen in het Noorden van Griekenland zouden worden gesteund door de aangrenzende communistische lan den. Vandaar ook de Amerikaanse hulp tegenover de communisten. De U.N.O. -commissie bevestig de het trouwens. Maar de hulp uit het Noorden moge dan een waar heid zijn, het is niet de hele waar heid. \Vantin Zuid-Grieken land waar uit de aard der zaak geen clandestiene invoer van op standelingen kan plaats hebben, vechten de partisanen al even hard als in het Noorden. En dat de onenigheid over het optreden tegenover de partisanen is door gedrongen tot in hogere regionen in het Griekse staatsbestuur, wijst er ook al op, dat er meer aan de hand is, dat de positie van de on tevredenen en de sympathie voor hen sterker zijn geworden. Toen de monarchie in Grieken land werd hersteld, geschiedde dat met de bedoeling, een krachtige afweer te hebben tegen Slavische infiltratie uit het Noorden. Engeland stak kostbare ponden in de zaak om het land naast mili tair ook economisch op te bouwen. Amerika volgde met dollars. Maar de geleende gelden bleven kleven aan de vingers van hen, die ze ontvingen. De upper - ten van Athene leidde er een luxe leventje van, maar de bruggen, de spoorlijnen, de wegen, de han delsvloot, het militaire apparaat bleef zoals het was na de bevrij ding - een ruine. Zeer velen die aanvankelijk de monarchie gesteund zouden heb ben, protesteerden daartegen. Lang niet uitsluitend communis ten - voor het overgrote deel zelfs géén communisten. Liberalen, de mocratische socialisten, over het algemeen, wat men hier een eeuw geleden „vooruitstrevend" zou hebben genoemd. Velen van hen werden gevangen gezet - monddood of helemaal dood gemaakt. De rest vluchtte in de bergen. Ze schijnen daar de zaak tamelijk in de hand te heb ben bouwen een civiel bestuur, gaven eigen kranten uit - kortom, ze vormden er een apart staatje. Tot zover dus eigenlijk een binnenlandse aangelegenheid. Maar de complicatie, of eigenlijk, dat wat de complicatie gemakke lijk maakt, is, dat de grens van Griekenland, waar ze aan Albanië grenst, een groot aantal Grieken niet - waar ze aan Zuid-Slavië grenst een aantal nièt-Grieken (Macedoniërs) wél omvat. En waar kan de opposant beter de wijk naar toe nemen, dan naar het Griekse, tegelijk niet-Griekse deel van Albanië En waar vindt hij meer begrip en sympathie dan bij de niet-Griekse Grieken in het grensgebied van Zuid-Slavië En is het te verwonderen, dat de anti-angelsaksische politiek van Rusland daar een aanknopings punt probeert te vinden Het is dan ook geen wonder, dat in het buitenland, vooral in Engeland, stemmen opgaan, om de gehele zaak nieuw op te zetten. Daarbij zal de Napoleon van Griekenland zijn einde wel vinden. Maar dat er een Waterloo aan te pas zal komen geloven we niet. In de stad is een ongeluk ge beurd. Kreunend van pijn ligt het slachtoffer aan de kant van de weg. „Doorlopen mensen!" Ge moedelijk en rustig maant de dikke agent de nieuwsgierigen aan, niet te blijven staan. Dat is politionele actie. Opgeschoten jongens hebben straatbranden gesticht met voet zoekers en ander vuurwerktuig ge smeten. Zij hebben de gehele a- vond het stadsgedeelte waarin zij wonen geterroriseerd zij hebben de agent, die surveilleerde, getard tot en met. Dan onverwacht komt een politie auto aandave- ren. Agenten, met gummiknuppels gewapend, springen er af. Zij cfe- len menige rake klap uit de straten worden „schoongeveegd." Dat is óók politionele actie. Nu komt het ons voor, dat in Indonesië beide tactieken wor den toegepast misschien van de tweede een beetje meer dan van de eerste. Dit ligt voor de hand, als men bedenkt, dat het leger de politionele actie voert. Als 'n leger bij relletjes wordt ingezet, vallen er ook doden. In elk geval krijgen wij uit de Oost legerberichten in optima forma Nederlandse le gerberichten berichten van de „fronten", die geheel verschillen van de berichten der tegenpartij. Hoe kort is het nog maar geleden, dat de lectuur van „het" legerbe- richt het belangrijkste,officiëel toe gelaten nieuws was, dat wij in de kranten konden lezen. Daaraan is ongetwijfeld toe te schrijven, dat wij een beetje wantrouwend tegenover die berichten staan. Het gaat al te best. Dit bezet en dat veroverd, zonder de verwachte te genstand te ontmoeten de plan nen vlugger uitgevoerd dan men had durven denken de bevol king enthousiast en gelukkig, keert naar de desa's terug maatrege len zijn dadelijk genomen om de welvaart weer binnen te halen en het zijn alleen enkele extremisten, die zo nu en dan nog gelegenheid krijgen, de tactiek der verschroei de aarde toe te passen het klinkt alles al te mooi. Maar al zijn die berichten in geen geval onbetrouwbaar, zo mooi is het toch niet. We weten wel, wanneer de politionele actie is begonnen maar kunnen toch moeilijk voorspellen de overgang tot onderhandeling. Dat de Tweede Kamer haar goedkeuring met zo overgrote meerderheid aan het gewapend optreden ihechtte, lijkt eveneens mooier dan in werkelijkheid is. Al leen de communisten waren tegen, doch in de Partij van de Arbeid waren er heel wat vooraanstaande leden, die met de Tweede Kamer afgevaardigde Palar het standpunt van hun partij ten deze fout noem den, Vergaderingen om tegen de geweld-beslissing der regering te protesteren, zijn reeds gehouden in woord en geschrift wordt het gewapend optreden gelaakt. Ne derland gaat zich, ondanks de warmte-periode weer politiek roeren, hoewel het Comité Hand having Rijkseenheid zijn actie voor zijn nationale petitie heeft gestaakt nu het kabinet Beel tot het inzicht is gekomen, dat de politiek van praten niet langer kon worden voortgezet. De Partij van de Ar beid gevoelt zich bij dit alles blijk baar niet behaaglijk en doet po gingen „de weg terug" te vinden. Het partijbestuur heeft verklaard, het eens te zijn met de politiek der regering, maar meent verder dat de gestelde doelen welhaast zijn bereikt, zodat het tijdstip voor het voeren van nieuwe besprekingen nabij is. Ja, de beer is los. Maar of het beestje zich nu weer zoetjes zal laten opsluiten, zodat er op nieuw kan worden gepraat, is punt twee; Genoemd partijbestuur wenst zelfs een buitengewoon congres ter bespreking van het conflict in Indonesië, waartoe men Sjahrir zou uitnodigen. Het is de vraag of Sjahrir naar Nederland wil komen. Hij verwachtte, dat hij hier te lande in arrest zou worden gesteld een mening, die offi ciëel werd tegengesproken. Wij zouden zeggen, dat hij beter hier dan elders kan zijn. Want deze gewiekste onderhandelaar reist thans als propagandist voor zijn Republiek de wereld door, om zo veel mogelijk wapens, munitie en andere benodigdheden voor de strijd tegen de Nederlanders te verkrijgen. Jinnah, de a.s. gouver neur van Pakistan heeft hem reeds alle mogelijke hulp toegezegd. En is het ook geen gevolg van Sjahrirs reis, dat er in India sprake is geen Nederlandse toestellen over deze landen te laten vliegen? Hoe eer men echter tot onder handelingen komt, des te beter. Met wie men moet onderhande len is ons echter op het ogenblik een raadsel. Ook internationaal worden of werden vele pogingen gedaan om tot een spoedige be vredigende oplossing van het con flict te geraken Australië heeft de aangelegen heid bij de Verenigde Naties aan hangig gemaakt. En tenslotte: De ministers kwa men in buitengewone vergadering bijeen. Wordt nu van de „goede diensten" van Engeland gebruik gemaakt? Zo te zien kan er ook in dit overzicht nog wel niet di rect gesproken worden van „vre delievender" berichten, zoals we dat vorige week hoopten, maar toch staat de politieke actie op het ogenblik weer meer in het middel punt dan de politionele actie. Dr. P, J. Duinker te Tholen Dr. Vermet te Nw.-Vossemeer. BETROUWBARE BERICHTEN Vorige week Donderdagavond ontving dhr. J. Geluk te St. Anna land het bericht, dat zijn zoon Kees ernstig ziek lag (malaria) in het hospitaal te Padang op Suma tra. Dit bericht werd hem via de burgemeester gebracht die 'n tele gram had ontvangen. Spoedig was dit droevig nieuws in het dorp verspreid en zowel familie als overige inwoners koesterden wei nig hoop meer op herstel van Kees Geluk. De blijdschap van de familie kan men zich dan ook haast niet indenken, toen Maandag jl. opnieuw een telegram op de secre tarie kwam, waarin vermeld, dat Kees van de lijst van ernstige zieken was afgevoerd. Dat we dit bericht onder deze rubriek plaatsen, komt niet alleen omdat we ons met de familie in de beterschap van de zieke ver heugen, maar ook om er in het algemeen de aandacht op te ves tigen, dat uit bovenstaande de juistheid van de berichten uit Indië blijkt. Het is toch altijd veel beter en het wekt immer veel meer vertrouwen, als de werkelijke stand van zaken wordt medege deeld. Dit is zeker in bovenstaand geval geschied. En men raakt overtuigd van de betrouwbaarheid van de berichten uit Indië. Mocht - onverhoopt - in de toekomst een dergelijk bericht het eiland binnen komen, dan kan men vertrouwen, dat het bericht juist is. Dan hoeft men niet onmiddellijk te denken: het is veel erger, het is hopeloos. Hiermee zeggen we niet, dat het altijd deze goede afloop heeft. Dat weet niemand. Maar het is goed, dat aan de familie de wer kelijke toestand wordt meegedeeld. We hopen, dat alle commandan ten dit zullen blijven doen, zoals de commandant of dokter in Pa dang dit heeft gedaan. We zeg gen hem daarvoor dank en wen sen Kees beterschap toe. Voor een woning naar de woningcommissie! Vermakelijkheidsbelasting Reinigingsrechten Maandag 28 Juli des vm. om 10 uur kwam de Gemeenteraad te St. Maartens dijk in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Mr. H. H. Schuller, wnd. secretaris dhr. Everaars. Afwezig dhr. Koopman. In zijn openingswoord zegt de voorzit ter, dat deze vergadering wordt gehouden terwijl ons land in zeer moeilijke omstan digheden verkeert. Hij hoopt dat het wapengeweld van korte duur mag zijn en dat de regering kracht en wijsheid mag ontvangen om deze moeilijkheden te boven te komen. „Onze gedachten", aldus de voorzitter, „gaan ook uit naar allen die daar hun plicht vervullen, in zonderheid naar de jongens uit onze ge meente." God alleen kan hen bewaren. Spr. besluit zijn openingswoord met de hoop uit te spreken dat de verliezen aan weerszijden zo gering mogelijk zullen zijn en verklaart de vergadering voor geo pend. De notulen van 15 April en 9 Juni j.l. worden vervolgens onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken: 1. Schr. v. Prov. Bestuur inzake weg ver betering Achterbos en Molendijk. Voor wat de eerste straat aangaat wordt goed keuring verleend door P.B. Wat de Mo lendijk betreft kon nog geen machtiging worden verleend in verband met de kwes tie van de muur. De bedoeling is, aldus de voorz., het genoemd besluit 15 April in te trekken en een nieuw Raadsbesluit te nemen, waarbij muurverbetering niet wordt opgenomen, daar er dit jaar niets meer van kan komen. Met het opknappen van de Molendijk kan wel voortgang worden gemaakt, na genomen Rdsbesluit. De muur wordt dan volgend jaar na April pas verbeterd. Dhr, Langejan vindt dat het geen zin heeft om dan de verbetering van de Mo lendijk te laten doorgaan als de muur niet verbeterd kan worden. Hij vindt het trouwens veel beter dat aan meer urgen ter plaatsen aandacht wordt besteed. De voorzitter meent, dat gedaan moet worden wat gedaan kan worden. Hij zegt dat de eertijds bepaalde geldlening ad 28.000.thans 23.000.wordt. Dhr. Langejan vindt dat het tobben is, het een kan niet, het ander wordt uitge steld, enz. De voorz. zegt: „Dat is het ook." Daarna wordt met alg. st. beslo ten tot verbetering van genoemde straten. 2. Opnieuw komt de brug aan de Oost singel (bij Langejan) ter sprake. Een verzoek is binnengekomen deze ten spoe digste te repareren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1