JAN OVEREENKAM Brammetje Flapoor en z'n Vrienden PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS BONNENLIJST DISTRIBUTIEDIEN ST zegt„Kees weet van geen ophouden" n->: of aan de districtsopzichters. Het Hoofd van het Streekbureau voor de Wederopbouw „Noord- Zeeland", A. J. Argelo. Zondag 20 Juli 1947 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: 10 uur, Ds. de Lint 3 uur Ds. Vroegindeweij Gereformeerde Ker.k: 10 en 5 uur Ds. Ruijs,'van Lisse Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6.30 uuL Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leendienst Ned. Prot. Bond: nm. 3 uur Ds. H. F. C. de Boer van Bergen op Zoom OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst (Vac. Stavenisse) 2.30 uur Ds. Goverts - H. Catch. Gereformeerde Gemeente: 10 en 2.30 uur Ds, Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: 9.30 uur Ds. J. Batelaan 2 uur Ds. J. Batelaan - Collecte Gen. Kas en Noodl. Kerken en personen Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. Goverts 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Leeskerk (Vac. N. Vossemeer) nm. Ds. de Bres Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Rehoboth 6.30 uur Ds. Koole te Gouda SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 6 uur Ds. J. Batelaan In beide diensten Coll. Restauratiefonds Gereformeerde Gemeente: 9.30 en 2 uur Leesdienst av. D. A. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Ds. Vroegindeweij 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 9.30 en 2 uur Ds. A. Visser av. 6 uur Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 Ds. Lanning van Fijnaart ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: 10 uur Leesdienst (Vac. Tholen) 2.30 uur Ds. de Lint Oud-Geref. Gemeente: 3 x dhr. Wilting van Hummelo Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst NIEUW-VOSSEMEER vm. 10 uur Ds. de Bres THOLEN Door de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen: Ds. B. G. A. v. d. Wiel van Linschoten ST. FILIPSLAND Oud-Geref. Gem. Ds. v. d. Poel, van Giessendam is voor de tweede maal naar deze gemeente beroepen. WAT KRIJGT MEN OP DE BON? Bonkaarten KA, KB, KC 707 serie H H01 Brood 800 gram brood H02 Brood 400 gram brood H01 Boter 125 gram boter H02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet H03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet H01 Melk 4 liter melk H03, H05 Melk 7 liter melk H01 Vlees 100 gram vlees H02 Vlees 200 gram vlees H01 Algemeen 200 gram kaas H02 Algemeen 750 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop, enz., of 750 gram chocolade of suikerw. H03 Algemeen 125 gram koffie H04 Algemeen 50 gram thee H05 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) H03 Reserve 1600 gram brood H06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 707 (serie H) H11 Brood 800 gram brood H11 Boter 250 gram boter H12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet H13, H15 Melk 12 liter melk H11, H12 Vlees 100 gram vlees H11 Aigemeen 100 gram kaas H12, H13 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suikerw. H13 Reserve 800 gram brood H14 Reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) H16 Reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 707 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) (serie H) H21 Brood 800 gram brood H21 Boter 250 gram boter H22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet H21 Melk 5 liter melk H21 Vlees 300 gram vlees H22 Vlees 100 gram vlees H21 Kaas 200 gram kaas H21 Eieren 5 eieren H21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk Versnaperingenkaarten, enz QB, QC 707 H33 Versnaperingen 200 gr. choco lade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop, enz. H36 Versnaperingen 100 gram choco lade of suikerwerk, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 Juli worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 21 Juli mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van Serie G kunnen vernietigd worden. DENK OM UW BONKAARTEN! Deze week worden de bonkaarten van de 9e en 10e periode uitgereikt aan: Te Tholen Zaterdag 19 Juli de letter R en Maan dag 21 Juli de letter S. Te Oud-Vossemeer Dinsdag 22 Juli, de letters O t/m Q. Te St. Maartensdijk Woensdag 23 Juli, de letters T t/m V. Te Poortvliet Donderdag 24 Juli, de letters N t/m R. Te St. Annaland Vrijdag 25 Juli, de letters X t/m Z. BRANDSTOFFEN VOOR KANTOREN WERKPLAATSEN etc. Ten behoeve van de verwarming van gebouwen, werkplaatsen, winkels, spreek kamers van doktoren e.d. gedurende de a.s. winter moeten voor zover zulks nog niet geschiedde, voor 19 Juli a.s. bij de distributiedienst aanvraagformulieren MD 393-06 worden afgehaald. Deze formulie ren moeten, volledig ingevuld, uiterlijk op 22 Juli a.s. weer bij de distributie- dienst worden ingeleverd. Na 19 Juli zullen geen aanvraagformu lieren meer worden uitgereikt. Belang hebbenden dienen hiermede rekening te houden, aangezien zij bij nalatigheid moeilijkheden zullen ondervinden bij hun voorziening met brandstoffen in de ko mende winter. TOERRIJWIELBANDEN Op onderstaande dagen kunnen door personen die in het bezit zijn van een rijwiel, doch tot heden nog nooit in aan merking zijn gekomen voor rijwielban den, dan wel nog niet in het bezit hier van konden worden gesteld, een aan vraagformulier MD 333-30 worden af gehaald. THOLEN, Maandag 21 Juli 1947 POORTVLIET Dinsdag 22 Juli 1947 SCHERPENISSE, Woensd. 23 Juli '47 ST. MAARTENSDIJK Maandag 21 Juli 1947 STAVENISSE Maandag 21 Juli 1947 ST.. ANNALAND Dinsdag 22 Juli 1947 OUD-VOSSEMEER Donderdag 24 Juli 1947. Bij het afhalen der aanvraagformulie ren moeten de'Tweede Distributiestam kaarten worden overgelegd. Het indienen der aanvraagformulieren MD 333-30 en eventueel afhalen der in- inschrijvingsbewijzen AB moet op onder staande dagen geschieden. THOLEN Dinsdag 29 Juli 1947. POORTVLIET Vrijdag 25 Juli 1947 SCHERPENISSE Woensdag 30 Juli '47 ST. MAak iENSDIJK Maandag 28 Juli 1947 STAVENISSE Woensdag 23 Juli 1947 ST. ANNALAND Donderdag 24 Juli'47 OUD-VOSSEMEER Donderdag 31 Juli 1947. Na-uitreiking te Tholen op Maandag 4 Augustus 1947. Bij het inleveren»der aanvraagformulie ren MD 333-30 moeten wederom de Tweede Distributiestamkaarten worden overgelegd. Onvolledig ingevulde aanvraagformu lieren worden zonder meer afgewezen. Tholen, 17 Juli 1947. De Leider van de Distributiedienst te Tholen. BOEKBESPREKING Om de verschijning van het le deel van de Winkler Prins Encyclopaedie aan te kondigen, kunnen wij niet beter doen dan enige woorden aan te halen van den bekenden radio-spreker Piet Oomes, die in zijn boekbespreking voor de K.R.O zender o.a. zeide „Er zijn hoogtijdagen in de Neder landse boekenwereld. Zo'n hoogtijdag is het, nu het eerste deel van de geheel nieuwe druk der encyclopaedie „Winkier Prins" verschenen is. Wat een boek zegt men, als men het zware kloek gebonden deel ter hand neemt, dat het eerste is van een reeks van 18 delen. Een meesterwerk van typografie en boek binderkunst, dit omvangrijke op glanzend papier gedrukte en met honderden platen en kaarten versierde boekdeel. Met dui zenden in den lande had ik er verlangend naar uitgezien; ik wist, hoe reeds in de oorlogsjaren een staf van geleerden en kunstenaars aan dit standaardwerk mee werkte, hoe de uitgeverij Elsevier kosten noch moeite spaarde om het beste van het beste te geven. En nu ligt het daar voor mij op mijn schrijftafel: waarlijk het overtreft mijn stoutste verwachtingen. Verontschuldig me, luisteraars, indien ik wat lyrisch ben in de aanhef van deze boekbespreking. Maar een zo rijpe vrucht van Nederlands geestesbeschaving, onder nemingszin, en kunstzinnige arbeid moge begroet worden met bijzondere lof. In onze jaren van wederopbouw en ver nieuwing is de nieuwe Winkler Prins een monument van oud-vaderlandse degelijk heid en geestkracht." A. Duyser Het nieuwe begin van Joke Waning Omvang 208 blz. Met 20 illustraties en bandontwerp van Jan Lutz. Prijs 2.90 gebonden. Een vlot en fleurig meisjes boek (17 jaar en ouder). Veel goede meisjesboeken zijn er na de bezettingstijd nog niet verschenen. In bovengenoemd boek is de auteur er in geslaagd de karakters en belevenissen van zijn per sonen boeiend en levenswaar te< tekenen. Het is goed, wanneer in een tijd als de onze de schoonheid van het jonge leven ondanks de moeiten en moeilijkheden, die óók dat jonge leven kent, wordt getoond. Dit boek is waard gelezen te worden. Alsdat onderstaande eigenlijk al in het vorige nummer geplaatst moest worden, maar door de grote redactieschaar weer grimmig uit gestoten werd vanweg ander over stelpend nieuws. Zodat ik nu weer een poging waag en meteen van wal steek. We mogen niet mopperen le zers Met enige trots verwijs ik naar de verantwoording onzer radio-actie van vorige week en met klimmende trots naar onder staand totaal bedrag. Boven ver wachting is er vorige week nog binnengekomen. Zelfs uit Amster dam en Den Haag. Wie had dat ooit gedacht En toch we zijn er nog niet helemaal al zijn we al een heel eind. De laatste loodjes De radio kost 350.en niet 450.zo als de NIWIN eerst had aange kondigd met verzendkosten, enz. Voor 350.hebben wij een radio voor onze jongens overzee. Met het plaatje er op: „Van de Eendrachtbodelezers" Zodat we momenteel nog slechts de „lam pen" behoeven in te zamelen. En dat terwijl ik er vorige week al mee wou staken, daar ik er weinig voor voelde verder te bedelen. Met Kees was het anders gesteld. Die is na de eerste verantwoording geweldig enthousiast geworden. Hij zei: „En nu volhouden. Het is maar een schijntje meer. Het is te erg voor de prachtmensen die iets hebben gegeven daar behoort hij warempel zelf ook toe) om nu met een halve radio aan te komen bij de NIWIN en bij onze jon gens in Indië. Dat gaat nietDus nog even vooruitEr zijn er nog, die het vergeten zijn. Laat de be zorgers het hier en daar vragen. M'n klomp mag breken als we er niet komen." Wat zeggen de lezers van zo'n enthousiasme Daar kan ik niet .tegen op. Zodat ik meegesleept werd en besloot door te bijten. Laten we dan ook Kees z'n klomp niet laten breken. Die zijn nog schaars. Zodat vervanging van die gebroken klomp niet direct tot de mogelijkheden behoort. En dit valt wel te zeggen van onze actie. Daar kunnen we wel komen. Dus wie was het „voor de drommel" nog vergeten 1111 Die kan de jongens overzee nog steunen. Door onze radio actie. En daarbij Kees z'n klomp sparen. Nog een aantal kleintjes nog een enkele groteDan is het voor elkaar. Het „plaatje" voor de radio is al in bestelling. Pro me morie Hup lezers. De actie wordt hiermee gesloten. Zodat U van het „gezeur" af bent. Gezeur voor onze mannen in de vreemde. Gm hen aan een zekere sfeer te hel pen. Dat moeten we er voor over hebben. Die hebben het eerste be drijf van onze actie al gelezen. En zijn daarvoor bijzonder dankbaar. Dat zijn ook onderstaande lezers, die deze week hun bijdrage schon ken en de lezers, die in een vorig nummer onder die rubriek ge noemd zijn. Waaraan ondergete kende zijn dank toevoegt. Dit is werkelijk opoffering. Dit komt men nu niet eens halen, maar deze bijdragen zijn gebracht of opge stuurd. Dat is dus wel iets bij zonders. Wie doet het volgende week nog? Tot besluit! Voor onze jongens overzee Jan. VERANTWOORDING JAN'S RADIO-ACTIE Transport vorige week 227,80 1.— 228,80 Tholen A.G. 1 St. Annaland Van één, die het niet direct deed 2.50 J. de E. 1 C.K. 2.50 Sportver. „W.H.S." 10. J.Q. 1-- 2.50 Zangvereniging „V.Z.O.S." 14, Oud- Vossemeer C.A. JA. J.H. St. Maartensdijk N.N. Uit spaarpot 3 x 0.50 N.N Stavenisse N.N. Totaal 1.— 2.50 1.— 1.50 1.— 33.50 4.50 2.50 2.- 272.30 (Nadruk verboden) door G. TH ROTMAN 77. De steen, die Brammetje zo plotseling in de zak wierp, was echter zo zwaar, dat de schilder, die maar op zo'n klein klapstoeltje zonder leuning zat, pardoes achterover viel en holderbolder langs de helling naar beneden rolde. Bovendien schopte hij onder 't vallen zijn schilderij, dat al bijna af was en zo mooi, dat je gewoonweg niet zien kon, wat het voor stelde, de lucht in J •i auulf/tf,,,, 78. Als een bal rolde de arme schilder naar beneden, en het schilderij rolde mee. Nu eens kreeg het schone kunstwerk een schop, dan weer rolde de schilder er overheen, zodat weldra de flarden er bij hingen. En tot overmaat van smart zagen Bram, Tom en Menelik, die ver schrikt toekeken, dat onder aan de heuvel een diepe beek stroomde 79. Plons Daar lag de schilder in de beek. het water spatte meters ver omhoog, en niets was er meer van den armen Klodder te zien. Ontsteld over de gevolgen van hun daad, ren den Bram, Tom en Menelik naar de plaats des onheils, om nog te redden, wat er te redden viel. Want de schilderij was niet meer te redden: die was voorgoed bedorven. ACHTERUITGANG VAN HET KERKBEZOEK Sedert de bevrijding is een dui delijke achteruitgang van het kerk bezoek merkbaar, lazen we in de Wag. Cour. In bezettingstijd had den de kerken in Nederland over het algemeen niet te klagen over gebrek aan belangstelling. De be narde tijden brachten menigeen tot getrouw kerkbezoek. Dit ge schiedde nu niet altijd uit geloofs- overwegingen. De kerk was op enkele uitzonderingen na de enige plaats, waar in het openbaar verzet werd aangetekend. Velen gingen daardoor Zondags naar de kerk om getroost te worden door een boodschap, welke een steviger basis bezat dan het nationaal-so- cialisme. Dit gold zowel voor pro testanten als rooms-katholieken. Toch was het kerkbezoek naar verhouding minder dan tijdens de oorlog 1914—1918. Dit kwam voornamelijk uit bij de bidstonden in de week; deze werden gedu rende de periode van onderdruk king slechts door een kleine schare van getrouwen bezocht. De bevrijding leverde een dank baar Nederland op: de kerken wa ren overvol. Maar sedert dien valt over het gehele land een duidelijke terug gang te bespeuren. Bij de rooms- katholieken is dit het minst merk baar; in deze kerk staat het be zoek aan de Zondagse diensten in het teken van de „plicht", ster ker dan bij de protestanten. Toch is ook bij hen, vooral in de grote steden een achteruitgang aan te wijzen. Bij de protestanten staat de zaak er zeker ongunstiger voor. Het streng-calvinistische deel van ons volk verzuimt de kerkgang niet spoedig. De oud-gereformeerden, welke men in onze omgeving en Gelderland aantreft, gaan zonder bezwaar soms driemaal per Zon dag naar het bedehuis. Niet zel den duren de diensten daar twee uur. Bij de minder „strenge" ge reformeerde groepen heeft men doorgaans twee diensten per Zon dag, welke vooral op de dorpen redelijk bezet zijn. Maar in de

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3