I I I I I Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG De Frame moeilijkheden UIT EIGEN LAND THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 37. mm IS Juli 1947 Uitgevers Firma_C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 edactie St. Anna and Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 prjjs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De krachten, die in het politieke en het economische leven in Frankrijk werken, zijn tegengesteld aan elkaar. Zij zijn zó sterk, dat de ene de andere niet overvleugeld. Uit de bestaande partijen is geen stevige meerderheid te vormen een meerderheid, die er op uit is, een programma ten uitvoer te brengen, dat in een langere regeringsperiode rustig kan worden afgewerkt. Ziehier in het kort de oorzaak van de politieke soesah in Frank rijk. De drie voornaamste partijen, waarvan er één vertegenwoordigd is in de regering, zijn de commu nistische, de aanhang van De Gaulle en de katholieke demo craten. Zoals men weet, hebben van deze drie alleen de laatsten zitting in de regering. Met twee, nummeriek minder sterke partijen, de sociaal-democraten en de soci aal-radicalen. Dat twee kleinere partijen als het ware vleugel adjudanten van de M.R.P. zijn, is al geen fraai teken. Maar nog minder fraai wordt het beeld van Frankrijks innerlijke sterkte als men weet, dat de voor 's lands herstel belangrijkste posten wor den bezet door één van die kleine partijen de sociaal-democraten. De treurige waarheid is, dat het grote Frankrijk in-feite onbestuur baar is, met alle gevolgen van dien Feitelijk onbestuurbaar was het in die lange lijdensweg, die voor allen, die van het Franse volk hou den, smartelijke „Tour de France tussen de beide wereldoorlogen. Geen potentiële bestuurskracht had het tijdens de bezetting. In geen land had men zó weinig be grip van wat er na de oorlog moest gebeuren en nergens was het ver langen naar een „halve dictatuur zo sterk als in Frankrijk. Na een serie regeringscrises, na zijn be vrijding, moest Frankrijk einde van het vorige jaar, het bestuur in handen leggen van een partij, die op geen stukken na de helft van de bevolking achter zich had - de sociaal-democraten, met Blum aan het hoofd. Wat deze regering tijdens haar korte levensduur heeft gedaan, was veel en positief opbouwend, maar tijdens de coalitieregering van Ramadier, is dit opbouwende werk afgebrokkeld, met als ge volg, dat de strijd tegen de inflatie practisch is mislukt het produc tievermogen achteruitholt de arbeidende klasse en de kleine middenstand verpaupert schim mige machten uit het verleden staatsgrepen uitbroeien a la Hitier. Frankrijk heeft geen innerlijke weerstand kunnen vinden tegen de vloedgolven, die haar bespringen die Europa bespringen de machten van de dollar en de machten van de dictatuur uit Mos kou. Wat West-Europa daar nog tegenover heeft te stellen, is een geleide economie, enerzijds rusten de op de pijler van een gematigd socialisme, dat de geestelijke vrij heid van het individu boven alles stelt anderzijds rustende op een solidarisme, dat de bestaande uit wassen van een kapitalistisch stelsel wil vermijden en gebaseerd is op een natuurlijke saamhorig heid der onderscheidene klassen en standen. Welnu, de sociaal-democraten zagen in Frankrijk bij de stemmin gen telkens stukken van hun aan hang verdwijnen in de richting van De Gaulle en in hun eigen rijen een verlaten van de weg uit gestippeld door Blum-Ramadier, een opschuiving, die zich voort plantte tot in het ministerie. Van onderen op is het Franse volk gespleten en de spleet is doorgedrongen tot de top de regering. Mogelijk is het, dat het Euro pese herstelplan die spleet opvult we zullen af moeten wachten. Maar duidelijk is één ding: dat voor een rustig herstel van Frank rijk dit splijtingsproces noodlottig is. Niet alleen noodlottig voor Frankrijk, maar voor geheel Euro pa, dat op de weg naar herstel aldus wordt geremd. Het leven gaat voortZo is het: of u deze regels in het een of andere ondanks prijsbeheersing en zo toch nog kostbare pen sion of hotel leest, of u nu heerlijk lui in een gemakkelijke stoel in uw tuin zit, dan wel genietend van vacantie aan zee of in bos er even vluchtig kennis van neemt, wat er de laatste tijd in het binnenland is gebeurdhet leven gaat voort. Het leven ging óók voort voor de vele gezinnen met kinderen, die inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs be zoeken. Er ligt voor hen een span nende maand achter de rug. Juni is de maand der proefwerken ge weest en thans komen in het eind rapport de resultaten te voorschijn. Sommige ouders hebben reeds antwoord op de vraag of hun kind naar een hogere klasse zal worden bevorderd, bij anderen staat dit antwoord voor de deur. En teleur stellingen zijn niet uitgebleven. Hartige vermaningen zijn gevolgd of komen nog. Natuurlijk verdie nen vele leerlingen zoiets, maar toch dient men in het oog te hou den, dat zulk een berisping vóór alles gericht moet zijn op het op wekken van de positieve krachten van het kind en het wegnemen van eventuele remmen, die een be lemmering vormen voor zijn intel lectuele ontplooiing. Dit nu kunnen de ouders eerst doen, wanneer in hun binnenste de teleurstelling over het uitblijven van resultaat is verwerkt. Anders speelt bij deze vermaning de spijt een rol, die haar niet toekomt. En verliezen de ouderen vooral niet uit het oog, dat voor alle kinderen zonder onderscheid, de arbeidzame tra gen, zowel als de al te speelse vluggen, een zo onbezorgd moge lijke vacantie de beste voorberei ding vormt voor het nieuwe jaar. Die meer „geluk" hadden, verdie nen ook onze felicitaties. Na de vacantie gaat het leven ook weer voort Bij het voortgaan van het leven maakten zich ook de politieke delinquenten bezorgd. En door middel van een kanselboodschap, welke door vele Kerkgenootschap pen Zondag j.l. werd voorgelezen, hebben 25 vooraanstaande ex. N.S.B.ers een schuldbelijdenis afgelegd, „sprekende namens ve len yan hen" en verzoekende om door het Nederlandse volk weer te worden opgenomen in de samen leving. Hoe men hierover ook moge denken het zal er toch van moeten komen, dat ze weer in de samenleving worden opgenomen enwe hebben het hier al meer aangehaald dat ligt grotendeels aan henzelf. Hun tegenwoordige houding zal het makkelijker of moeilijker „opne men" bepalen. Zijn deze mensen „fout" ge weest, ook in London zijn heel wat fouten gemaakt. Men weet, dat het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters hierover' een parlementaire enquête wenst te houden. Uit het Voorlopig Ver slag blijkt nu, dat er nog al be zwaren tegen een krachtig onder zoek van het Londense beleid waren. Zelfs werd er bijgehaald, dat in 1948 de Vrede van Mun ster driehonderd jaar geleden ge sloten werd en dat de uitkomsten der te houden enquête de natio nale eenheid dan niet zal mogen verstoren. Hoe dat door een eer lijk, uitgebreid onderzoek zou kun nen, is ons een raadsel. De tach tigjarige oorlog moet men hier maar laten rusten. Evengoed zou men er de tachtig jaar dierenbe scherming bij kunnen halen, welke 17 dezer werd herdacht. Met be langstelling wachten wij de open bare behandeling na de vacan- ties van het Londense rege ringsbeleid af. De Kamer heeft zich vóór de K.L.M. verklaard. De Scheep vaartmaatschappijen mogen nu aandelen nemen, doch kunnen bij hun scheepvaartlijnen geen lucht- verbindingen onderhouden. Aan die strijd is dus radicaal een einde gemaakt. In Indonesië gaat het leven ook voort! Maar de goede beslissingen komen er uiterst traag vandaan. Was vorige week de spanning weer wat geweken, waren er toen opeens weer heel wat betere voor uitzichten, terwijl we dit schrijven, lijkt het langzamerhand weer dicht te spinnen. De „gemeenschappe lijke gendarmerie" staat nog steeds in het middelpunt. En aan „incidenten ook geen gebrek. Vóór- zowel als tegenstanders van de regeringspolitiek beiden moeten het tenslotte wel erkennen dat „het nu toch maar eens uit moet zijn met het getrek, ge-lan- ge-baan-schuif, het beetje- geven en het eindje-vasthouden. De dag bladen brengen meestal een over vloed van nieuws over de vele conferenties, enz., zodat we er hier maar niet te veel papier meer aan zullen „vermorsen". Liever was het ons te vernemen, dat de Indo nesische Republiek weer goederen aan Nederland gaat leveren, het laatste incident gemeld de handel weer bloeit. Handel is le ven... het leven gaat voort! BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER Bevel als bedoeld in art. 4 van het coloradokeverbesluit 1941 Staatscourant van 24 April 1941. nr. 79. Aan alle telers van aardappelen in de gemeente Tholen De Burgemeester van Tholen,. gezien de mededeling van het hoofd van de plantenziektenkun- dige dienst, volgens art. 4 van het coloradokeverbesluit 1941, dat naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vestiging van de colorado kever in de gemeente Tholen beveelt aan alle gebruikers van met aard appelen beteelde percelen gelegen in de gemeente Tholen, dat ge was ten minste eenmaal te bespui ten of te doen bespuiten met water waaraan op 100 liter 500 gram calciumarsenaat is toegevoegd. Deze bespuiting moet zodanig worden uitgevoerd, dat: le. een hoeveelheid, overeen komend met ongeveer 800 liter per hectare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld 2e. dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof worden bevochtigd; 3e. dat op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid gespo ten wordt, dat het gewas nog de zelfde dag kan opdrogen. Verder moet er voor worden zorg gedragen, dat de giftige vloeistof uitsluitend op het aard appelloof en niet op andere, tussen of naast de aardappel groeiende gewassen, weiden of slootkanten terecht komt. Met de wind moet dus bij de bespuiting ter dege rekening worden gehouden. De bespuiting moet worden uit gevoerd in de periode van 21 Juli t.e.m. 30 Juli 1947. Indien de ge bruiker van een perceel nalatig blijft de voorgeschreven maatre gelen ten uitvoer te leggen, wor den deze op kosten van de ge bruiker van het perceel uitgevoerd De kosten hiervan worden inge vorderd volgens de voorschriften in de artikelen 291, 294 en 295 van de gemeentewet gegeven voor de invordering van de plaatselijke belastingen. Tholen, 16 Juli 1647. De Burgemeester voornoemd. PUTTEN EN SCHERVEN Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen Donderdag 24 Juli 1947, gelegenheid bestaat tot aangifte voor ruiming van privaatputten. In de voormiddag van die dag zullen scherven enz. door de reinigingsdienst worden opge haald. Tholen, 17 Juli 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERGADERING „ORANJEVERENIGING" De Oranjevereniging te Tholen hield een dezer dagen een alge mene ledenvergadering waarin be sloten werd eerstdaags een Iijst- collecte te houden, daar de finan ciële draagkracht der vereniging niet toereikend is om grote festivi teiten te organiseren. Aan de hand van de ingekomen gelden zal men trachten op de a.s. verjaardag van Hare Majesteit de Koningin een feest te organiseren. Hoewel men bij deze bijeenkomst met de buurt verenigingen geen overeenstem ming kon verkrijgen betreffende de te organiseren festiviteiten, hoopt men toch eendrachtelijk en eensgezind een feest te vieren, waarvan men na afloop zegt: „Het was beslist geslaagd!" Mevr. Lindenbergh-Klooster te Oud-Vossemeer Dr. Bruijnzeel te St. Filipsland EINDLES 2-JARIGE CURSUS LANDBOUWHUISHOUD. SCHOOL Maandagmiddag 14 Juli jl. werd onder grote belangstelling te Tho len de eindles gehouden van de 2-jarige cursus der Landbouwhuis- houdschool, welke werd geopend door de Directrice, Mej. Boogerd, die in haar rede allen hartelijk welkom heette, inzonderheid de Burgemeester van Tholen Mr. A. J. v. d. Hoeven; Mej. Sickers, Consulente der Z.L.M., Mevr. Kooijman te St. Annaland, presi dente van de Bond van Platte landsvrouwen en de dames van de Commissie van Toezicht. De leer lingen wekte zij o.a. nog op om in hun latere leven de .gegeven lessen te blijven repeteren en arti kelen te lezen over de kookkunst enz. zodat zij een goede hulp in het gezin zullen blijken te zijn. Hierna werden door Mevr. Klompe-de Lange te Tholen, voor zitster van de Commissie van Toe zicht, de diploma's uitgereikt aan: Nelly van Duivendijk, Kaatje Moeliker, Saar Zachariasse, Anna v. d. Berge, Rina Goedegebuure, -Cornelia Moelker, Ada Goossen, Geertjes Roggeband, Beb. Quist, Maria Jansen, Maria Quist, allen •♦e Tholen; Cornelia Vroegop, Coba Bevelander, beiden te Poort vliet; Annie Kleppe te Scherpe- nisse; Lientje Mol, Maria v. d. Hoek te St. Maartensdijk; Lena Tazelaar te Stavenisse, Maria Hage te St. Annaland en Janny Pipping, Janny Lindhout, Eliza beth Houdt, Corrie Geuze te Oud- Vossemeer. Mevr. Klompe wenste hen allen van harte geluk met hun werkelijk verdiend diploma. Allen hebben goed hun best gedaan en spreek ster adviseerde hen eveneens de lessen steeds te blijven herhalen. Mej. Sickers, consulente der Z.L.M. deelde mede, dat dit seizoen aan. ongeveer 200 leerlin gen van de onder auspicifti van de Z.L.M. staande landbouwhuis- houdscholen in Zeeland voor deze cursus het diploma werd uitge reikt, wat een groot aantal ge noemd mag worden. Misschien dat niet alle leerlingen beseffen, dat het volgen van deze school van grote betekenis in het leven zal blijken te zijn, daar deze opleiding die een afgerond geheel vormt, van bijzonder nut is. Zij sprak voorts de hoop uit, nu het 8e leer jaar van de Lagere School opge schort wordt, de ouders hun kin deren toch naar school zullen sturen. Mevr. Kooijman, presidente der „Plattelandsvrouwen", kreeg ver volgens het woord. Zij feliciteerde de meisjes hartelijk met hun be haald succes en zeide, dat dit nog maar een klein percentage is van de „Plattelandsmeisjes", daar er veel meer deze cursus zouden kun nen volgen. Toch zijn wij er trots op een dergelijke school te bezit ten, daar het landbouwhuishoud- onderwijs van onmiskenbaar nut is voor de plattelands bevolking. Eén der leerlingen, Ada Goos sen, bracht in een zelf gemaakt gedicht dank voor de genoten les-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1