Weekblad voorhet EilandTholenen St. Filipsland Plan en nnmg De Zeeuwse Ruiters Demonstreren! Pla INDISCH HOEKJE Tuchtrechter THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN OUD-VOSSEMEER 3e Jaargang No. 36 11 Juli 1947 'W'W-iU-- Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum 2 Redactie A 494 St. Annaland - Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen 00 meer 0.05 Minister Mansholt heeft op een landbouwvergadering in Zeeland medegedeeld, dat bij de nieuwe begroting een plan aan de Staten- Generaal zal worden voorgelegd om de rendabiliteit van de land bouw omhoog te brengen en om de controle op de aflevering van goede producten mogelijk te maken. Het plan zal voorzien in een vergaande mechanisatie. Om toe passing van deze mechanisatie in de boerenbedrijven mogelijk te maken zal de ruilverkaveling, her ontginning, enz. bedrijven moeten doen ontstaan, waarop die mecha nisatie inderdaad rendabel zal kunnen zijn. Veertigduizend h.a. land zal aan de bestaande cultuur grond worden toegevoegd. In zes jaar hoopt men klaar te wezen. Ziedaar, zeer summier een over zicht van het plan. Voor nadere beschouwingen zullen we aller eerst moeten afwachten, wat er bij de komende begroting aan de Staten-Generaal zal worden voor gesteld en öf en zo ja, hóe het de parlementaire molen uitkomt. Nu kunnen we ons allemaal wel een beetje vrolijk maken over plannen. De atmosfeer in Neder land schijnt nu eenmaal niet erg gunstig te'zijn voor „plannen". In Rusland bijv. gedijen ze beter. Maar toch moet het ons van het hart, dat die vrolijkheid wel een beetje goedkoop is. Iemand die zonder plan te werk gaat onverschillig waarmee - is een domkop De vrolijkneid richt dan ook niet zozeer tot het plan als zodanig, maar tot de instantie, die het ontwerpt omdat men meent dat het zijn taak niet is of tegen het object van de „plan ning" omdat men meent, dat juist deze materie niet geschikt is voor een plan. We willen niet op deze ver schillende zienswijzen ingaan. Maar één ding zouden we graag aan de voor- zowel als aan de tegenstanders van een plan en dan speciaal een plan op landbouwge bied, willen zeggen: Plan en planning zijn twee woorden met nagenoeg dezelfde betekenis. Het plan wekt herinne ringen aan Rusland. Planning doet Amerikaans aan. Bij plan denkt men onwillekeurig aan de uitgestrekte kolchosen, aan de divisies tractoren, die over de on afzienbare velden rijden, aan het gigantische apparaat, dat die vele mensen daar aan het werk houdt elk aan zijn eigen werk een onderdeel van het geheel, dat met zijn topleiding, zijn administratie, zijn statistieken een fabriek is ge worden in plaats van een boerderij Planning heeft een vluggere klank. Planning herinnert aan de lopende band, waar met de chro nometer in de hand controleurs de tijd opnemen van onderdelen van handgrepen waar de mens een verlengstuk is geworden van de machine waar het dier, evenals Üe mens levend creatuur in de schepping, ook welhaast met de chronometer wordt gecontroleerd om het van het productieproces te laten verhuizen naar de inblikke- rijen. En de boer Het land, de aarde, ons aller voedster is voor hem weinig meer dan een effect in de brandkast van een industri eel eerder minder, want het laat zich niet zo vlot van de hand zet ten als een stuk papier, wanneer er winst mee te behalen is. Het is allemaal geweldig efficiënt en allemaal tot het uiterste gecalcu leerd maar ons dunkt, dat men èn bij het plan èn bij de planning iets mist, dat in geen enkel leer boek der landbouwingenieurs staat de dienende toewijding tot zijn werk, het gevoel, daarmee afhan kelijk te zijn van krachten, die buiten de scherpste calculatie, de massaalste inzet van arbeid staan, het gevoel, mét dat werk mede verantwoordelijk te zijn voor het welzijn van zich, de zijnen en zijn medeburgers. Wie wel eens op een wintermorgen in de stal heeft gestaan achter een beslag vee, dat aan zijn zorgen was toevertrouwd, wie wel eens achter kouter in de ploegvfior heeft gelopen, zal be seffen, dat het boer-zijn meer is dan met of zonder plan meer of minder geld te verdienen, maar een levensstijl, van werkzaamheid, bedachtzaamheid, afhankelijkheid en vertrouwen. Alleen op zulk een stijl mag een plan een basis vinden, want anders heeft het plan de mens in plaats van de mens het plan. En zou de opbouw van ons agrarisch l^ven zijn fundamenten vinden in het drijfzand der speculatie? Ir. Op 21 Juli hoopt dpi. soldaat W. Scherpenisse 3-III-10 R.I. No. 250721039 veldpost Batavia zijn 22ste verjaardag te vieren. Hartelijk gefeliciteerd Wim door je ouders, broer, zusters en verdere familie. Zitting van de Tuchtrechter voor de prijzen op Dinsdag 8 Juli jl„ Als eerste kwam voor de groene tafel A.P.M.V. te Tholen, die 4 stofzuigers voor een te hoge prijs had verkocht. Als verdediger in deze zaak trad op Mr. A. J. v. d. Hoeven te Tholen, die ver klaarde dat deze stofzuigers waren ver handeld toen nog geen stofzuigers voor binnenland werden afgeleverd. Verdachte had deze dan ook gekocht, op aandrang van zijn klanten, van een werknemer aan een fabriek, die voor eigen gebruik deze kregen toegewezen en deze doorverkocht met de gebruikelijke winst. V. werd veroordeeld tot een boete van 65.-. Mej. J. D. te Stavenisse werd ver oordeeld voor het feit, dat zij geen prijs aanduiding in haar etalage had aange bracht, tot een boet van 15. C. D. N. te St. Maartensdijk kreeg voor eenzelfde feit een boete van 15. Vervolgens kwam aan de orde de zaak tegen P.S.L. te St. Maartensdijk. Deze had een partij van 760 kg Stam- princessebonen geleverd aan de firma v. d. Giesen, waarvoor hij een te hoge prijs had ontvangen en deswege terecht stond. L. had een chèque-ontvangen ter waarde van 429.—. Als getuige en verbalisant trad op de heer Vaders waarbij deze opmerkte dat deze bonen waren gecontracteerd voor een nader te bepalen prijs, daar toen het contract werd opgemaakt, de prijs door de Regering nog niet was vastgesteld. Hier is" dus volgens getuige geen sprake van opzettelijke schuld daar de gehele transactie is afgewerkt in goed vertrou wen. Verdachte heeft zijn bonen geleverd en het bedrag toegestuurd gekregen. Volgens hem is de prijs, die voor het vastgestelde percentage „piksel" is toe gekend ook veel te laag geweest en moest in plaats van 15 cent minstens 25 cent hebben bedragen, zodat verdachte eer der teweinig dan teveel had ontvangen. De Tuchtrechter, rekening houdende, dat opzet niet aanwezig was, doch het feit inacht nam, dat voor de bonen teveel was betaald, nl. 0.70 inplaats van 0.63, veroordeeld L. tot een boete van 45. Voorts werden voor eenzelfde feit ver oordeeld J. W. te Scherpenisse tot een boete van 5.B.A.v.d.V; D.J.B.; J. L. Q. en P.C.M. alle te St. Maartensdijk tot resp. 20.ƒ1.15.en 2.50 boete, al naar gelang de grootte van de verkochte partijen bonen. J.C.S. te St. Maartensdijk had geen prijsaanduiding van waren in zijn winkel en ook geen receptenboek voorhanden, wat hem een boete van 15.kostte. W.D. te Bergen op Zoom verkocht textielgoederen tegen te hoge prijzen. Hij werd veroordeeld tot een boete van 15.-. K.v.B. te Scherpenisse kreeg een boete van 20.voor het te duur verkopen van schoenen. Hij had de prijs verkeerd berekend, nl. de winstmarge gelegd op de grossiersprijs inplaats van op de fabrieks prijs, waardoor de prijs 0.35 te hoog kwam. A. F. te St. Filipsland kreeg een boete van 50.voor het te duur verkopen van een radiotoestel nl. voor 300. welk toestel hij voor 250. gekocht had, wat al reeds te veel was. H.J.G. te St. Filipsland had dit toestel van F. gekocht en kreeg een boete van 30.terwijl teruggave volgde van het inbeslaggenomen toestel. J.M.B. te St. Maartensdijk kreeg van de Tuchtrechter een waarschuwing omdat hij.doosjes wrijfwas te duur verkocht hij berekende een prijs van 0.40. Vervolgens wetden bij verstek ver oordeeld I.W. te Stavenisse voor het te duur verkopen van stofkammen voor de prijs van 1.inplaats van ƒ0.60. Hij kreeg 10.boete, terwijl zijn kammen ver beurd verklaard werden. J.C.K. te Scherpenisse kreeg een boete van 30.wegens het tegen te hoge prijs aanbieden van huishoudelijke art. M.C.K. te Poortvliet had geen prijs aanduiding in zijn winkel en kreeg hier voor een boete van 25. K.J.D. te Stavenisse bood huishoude lijke artikelen voor te hoge prijs aan en kreeg een boete van 20. J.L.Q. te Scherpenisse verkocht ratten vallen voor een te hoge prijs, 20. boete. C.A.L. te Scherpenisse kreeg een boete van 35.omdat hij meerdere malen huishoudelijke artikelen voor een te hoge prijs had verkocht. J.W. te Poortvliet had geen recepten boek voorhanden en geen prijsaanduiding in zijn winkel en kreeg een boete van 25.-. G.C.v.d.M. te Bergen op Zoom had te Goes elastiek te duur verkocht en kreeg deswege een boete van 45.waarbij het elastiek verbeurd verklaard werd. S.J.E. te St. Annaland werd veroor deeld tot 20.boete omdat hij geen receptenboek voohanden had. BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag den 19den Juli 1947 des mid dags te 12 uur ten gemeentehuize aldaar een hoop compost publiek verkopen. Inlichtingen bij den districtsopzichter. VEERDIENST GESTREMD Wegens reparatie aan de veerpont zal de veerdienst over de Eendracht te Tho len van Vrijdag 11 Juli a.s. des avonds 22 uur tot Zaterdag 12 dezer, des mor gens ongeveer 11 uur gestremd zijn voor het overzetten van auto's, voertuigen en motoren. GESLAAGD De heer H. v. d. Hoeven, alhier, slaagde te Delft aan de Technische Hoge School voor het prop. deut. examen I scheepsbouwkundig-ingenieur. BENOEMING Met ingang van 1 Juli jl. is de heer de Groot, baas aan de Gem. Gasfabriek te Tholen, benoemd tot tijdelijk opzichter aan de N.V. Waterleidingmij „Tholen". VEILING 7 Juli vroege aardappelen (eerstelin gen in zakken en kisten. Gewone 8.90 tot 11.52; Poters 9.02 tot 9.01; Kriel 4.03.. Totaal aanvoer 50 ton. 8 Juli idem Aanvoer 70 ton. Gewone 8.28 tot 10.80; Poters 6.30 tot 7.55; Krief 3,64. 9 Juli. Aanvoer 60 ton. Gewone 11.11 tot 12.90; Poters 8.80 tot 9.50; Kriel 4.50. Dubbele Prinsessebonen 8595 ct. p. kg. Plantuien afgesneden 18 ct. p. kg In bossen met groen 14 ct. p. kg. 10 Juli 1947 aanvoer 40 ton. eigenheimers 14.57 gewone 11.98 1320 poters 7.49 8. kriel 4.30 alles per 100 kg SAMENSTELLING COMMISSIE van Onderzoek Noodwet ouderdoms voorziening. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven Leden: F. v. d. Put, Zr. Viergever, H. Jansen, G. v. d. Linde, B, J. v. Westen. Secretaris A. J. Rijstenbil. P.V. „DE TROUWE DUIF" Wedvlucht Orleans op 5 Juli 1947, in concours 28 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: A. Wagemaker, Tholen 1-6-7-8 B. W. Schot, Tholen 2-4 M. Tazelaar Tholen 3-9 J. Vermey, O.Vossemeer 5-10. Aankomst le duif 1-46-19 Aankomst laatste duif 3-44-55. BURGERLIJKE STAND Geboren: 7 Juli: Jacoba Abramina Lena dt. van A. Duine en van J. T .v. Elsacktr 9 Juli: Gilles, zn. van Chr .de Jonge en van K. Jansen. Huwelijk: 10 Juli: J. K. van As, 22 jr. landarbeider en Th. J. Beuvink, 18 jr. ■zonder beroep. L. D. A. Looysen Mevr. Lindenbergh-Klooster „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de deze week gehouden Algemene Vergadering van de Ver. „Draagt Elkanders Lasten" is besloten de ver eniging te ontbinden. EEN KLOK Ook in onze gemeente mist men, na de roof door de Duitsers, nog steeds een torenklok. HeU „zon der" te doen raakt men niet zo gemakkelijk gewoon als het tegen overgestelde. Daarom ook is naar wij vernemen door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier aan B. W. een verzoek gericht om zo spoedig mogelijk een klok aan te schaffen. Dit ver zoek is nog in behandeling. Na wekenlang vast weer te heb ben gehad, kwam Vrijdag jl. nog betrekkelijk onverwachts een grote storing opzetten, waarmee de „zo mer" nog vlugger verdween, dan ze gekomen was. Om deze sto ring was vooral door onze land bouwende bevolking hard ver langd, want daarmee bestond de kans, dat de vruchten, die naar re gen snakten, eindelijk de gewenste lafenis zouden ontvangen.En naar deze regen verlangden zeker ook de leden van de Rijverenigingen, die Zaterdag jl. medewerkten aan het Concours Hippique te Oud- Vossemeer, georganiseerd door onze jonge Eilandvereniging „De Eendrachtruiters". Maar toch... het was hun liever geweest, als het vaste weer nog even had aan gehouden, opdat het concours waaraan zoveel voorbereidende werkzaamheden waren geweest, waaraan veel onkosten waren voorafgegaan, en wat het eerste was op het Eil. Tholen, nog beter zou slagen. Het weer heeft men niet in zijn hand... en aangezien de voorbereidingen te groot waren om zoiets af te lasten, ging het Concours door en het slechte weer in aanmerking genomen, is dit eerste openlijk demonstreren van onze Rijvereniging zeker ge slaagd te noemen. Nadat voor de middag de Streek- wedstrijden waren gehouden, volgde 's middags om goed 2 uur de officiële opening. De deelne mende verenigingenDe Een drachtruiters, Schouwse Ruiters, Westelijk Schouwen en St. Hu- bertus paradeerden eerst over het veld, waarna de voorzitter der Eendrachtruiters zich voor de mi crofoon plaatste en het openings woord sprak. Dhr. Geuze riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en hoopte, hoewel nog geen buitengewoon groot concours kon worden georganiseerd, dat de be langstellende toch een prettige middag zouden hebben. Spr. wees er op, dat „De Eendrachtruiters" nog niet kunnen presteren, wat de deelnemende zusterver. konden la ten zien, maar alle begin is moeilijk. De secretaris, dhr. G. J. Steyns, sprak vervolgens over het ontstaan der vereniging, de moei lijkheden die overwonnen moesten worden en spoorde de aanwezigen aan lid te worden van de jonge en nog weinig werkende leden tellende Eendrachtruiters. Spr. hoopte, dat men ook in het eiland zoals dat ook al in andere plaat sen het geval is alle nodige mede werking voor de rijvereniging zal verkrijgen. Tenslotte brengt hij de ere-leden en donateurs dank voor hun welwillendheid, waardoor dit concours kon worden gehouden. Burgemeester J. J. Versluys ging daarna over tot officiële opening van het concours. Hierbij wees de -burgemeester erop, dat sport in de eerste plaats ten doel heeft, de innerlijke geestkracht te versterken Spr. besloot met een opwekking tot het geven van een bijdrage voor de collecte die voor de radio actie der NI WIN op het terrein zou worden gehouden. Vervolgens werden de uitslagen bekendgemaakt van de in de mor gen gehouden Streekwedstrijden, waarbij de prijswinnaars na aan kondiging een ere-ronde maakten. De prijswinnaars waren: Individuele dressuur, klasse N. Iste prijs W. Vis - W. Schouwen, met Blackie, 7, 36 pnt. prijs me daille en bovendien een wisselbe ker, beschikbaar gesteld door de afd. Tholen der Z.L.M. en uitge reikt door Ir. Geuze te Poortvliet. 2e prijs J. Beye (W.Sch.) met Rita 7 pnt 3 L. M. Moermond, Sch.R.6,9 pnt 4 H. Ooms met Frieda (Eendr.) met 6,85 pnt. 5 A. de Wit met Ria (Eendr.) met 6.75 pnt. 6 G. v. d. Hoek (Sch.R.) met Jan 6,7 pnt 7 L. Vis met Cora (Sch.R.) 6,7 pnt. Individuele dressuur klasse B. 1 Johan van Oeveren met Monika 6,45 pnt 2 L. M. Moermond met Bento VI en 3 C. Steendijk met Frits IX allen Sch.R. Achttallen. 1 Sch. Ruiters 43,92 pnt 2 Eendrachtruiters 35,07 pnt. Viertallen. 1 St. Hubertus, 42 pnt 2 Sch. Ruiters 40,25 pnt 3 West. Sch. 39,08 pnt 4 Eendrachtruiters met 38,08 pnt en 5 2e viertal Sch. R. met 38 pnt. Daarna werd het middag pro gramma afgewerkt waarbij schitte-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1