OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSÊ ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Slechts een plicht* Punt 3: Wijziging van de ge meentebegrotingen voor 1946 en 1947 wordt volgens het ter inzage gelegen concept vastgesteld. Idem punt 4: Wijziging van de bedrijfsbegrotingen voor 1946. Punt 5: Vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld. De voorzitter zegt, dat zoals bekend, dit ieder jaar op nieuw moet gebeuren en stelt voor dit voor 1946/47 voor lag. onder wijs op 2 en voor uitgebr. lager- onderwijs op 1 te handhaven. Nie mand hiertegen bezwaar. Punt 6: „Onderhandse aanbe steding van de woningen aan de Hofstraat. B. W. stellen voor aannemer Geense de bouw van deze woningen te gunnen voor 9000.per^woning. De voor zitter zegt, dat deze woningen onderhands worden aanbesteed, omdat genoemde aannemer tot volle tevredenheid van B. W. heeft gebouwd, nu weer een schappelijke prijs rekent en dat er bij openbare aanbesteding veel tijd verloren zou zijn gegaan. Spr. wijst er op, dat e. en a. nogal moeite heeft gekost om de aan nemer zover te krijgen, daar de prijzen der materialen steeds stijgen. Dhr. Goedemondt vindt het wel mooi, dat alles zo vlot werd ge regeld, maar had toch liever ge zien, dat de aannemers van Tholen ook hadden kunnen inschrijven. Hij vindt deze aanbesteding tegen over de Thoolse aannemers niet mooi. Spr. vindt het geen onder handse aanbesteding, maar een onderhandse overeenkomst. De voorzitter zegt, dat dit wel een onderhandse aanbesteding is en dat het heel wat voeten in de aarde heeft gehad het zover te krijgen. De aannemer was er heus niet op gebrand. Dhr. Goedemondt blijft bij zijn mening. De voorzitter merkt nog op, dat bij de aanbeste ding voor de eerste zes woningen de Thoolse aannemers toch ook hoger stonden en men nu dus lo gisch, eerst bij de laagste inschrij ver informeert. Hij achtte het dit keer een gemeente-belang het als boven te doen, maar een volgende keer zullen de Th. aannemers ook kunnen inschrijven. Zonder be zwaar wordt dit punt verder aan genomen. Punt 7: Restauratie van de toren. Een concept-regeling is hiertoe opgemaakt, waarin le wordt gevraagd B. 6 W. te machtigen tot verdere uitvoering, 2e de lopende posten te voldoen en in de derde plaats een geld lening hiervoor aan te gaan. Later komt dan nog inzage van de eigenlijke begroting. Dhr. Verduit vraagt of Monu mentenzorg hierin een voorschot kan geven. De .voorzitter zegt dat het grootste deel voor Rijks-rekening komt, de rest voor Prov. en Ge meente. Hoe groot dat bedrag zal' zijn, kan nu niet worden nage gaan. Het is nu eenmaal restau ratie. Bij een desbetreffend onder houd werd wel opgemerkt, dat het vermoeden was, dat de gem. 15 zou moeten bijdragen, maar vast staat dit alles nog niet. Z.h.st. gaat men vervolgens met boven staande accoord. Punt 8: Financiering van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter zegt, dat de Kerkvoogdij verzoekt, in overleg met de Min. v. O., K. en W. en Monumentenzorg, dat de ge meente de administratie van deze financiering zal verzorgen. De voorzitter wijst er op, dat dit de gemakkelijkste weg is en dat de gemeente geen enkele fi nanciële aansprakelijkheid heeft. Dhr. Berrevoets en Zachariasse staan er wat huiverige tegenover en zij vragen of de gemeente in geen enkel opzicht verantwoorde lijk kan worden gesteld. De voor zitter zegt: „Neen, absoluut niet. Dhr. Zachariasse is dan tevreden, maar dhr. Berrevoets kan zich er niet mee verenigen. Hij vraagt of het secretariepersoneel de admi nistratie hiervan voert. De voor zitter antwoordt ontkennend en zegt, dat dhr. Reeders dit doet. Dhr. Berrevoets blijft bij zijn me ning en de voorzitter antwoordt, dat hij er zich dan niet mee moet verenigen, al zit er niet het minste gevaar in. Dhr. Verduit is er ook niet voor en meent dat B. W. veel ver antwoording op zich nemen. Spr. haalt er de brugkwestie bij als voorbeeld. Is het niet mogelijk, dat de kerk het zelf doet De voor zitter antwoordt, dat dit wel kan, maar veel eenvoudiger op genoem de wijze en wat zit er in, om als tussenpersoon op te treden Met de stem van dhr. Berrevoets tegen wordt daarna dit punt aangeno men. Bij de Rondvraag merkt dhr. Verduit op, dat tegenwoordig veel mensen te laat op vergaderingen en in de Kerk komen. Dit komt doordat de stadhuisklok zelden de juiste tijd aangeeft. Hij stelt voor door middel van een sirene de inwoners en de buiten-bewoners twee maal per dag de juiste tijd te laten aangeven. De voorzitter voelt hier niets voor. Hij zegt, dat er velen een radio bezitten, zodat ook buurman, enz. de juiste tijd wel weet. Wel wil hij de klokkenist vragen om de klok 2 x per dag gelijk te zetten. Dhr. Verduit vindt een sirene beter. De voorzitter zegt, dat hij daar niet aan wil beginnen. De sirene is voor brand alarm. Raadslid de Heer vraagt tenslotte nog of er al iets naders bekend is, omtrent vergoeding van door de Duitsers gevorderde goe deren. De voorzitter antwoordt ontkennend. Daarna sluiting. PRINS BERNHARDFONDS De opbrengst van de collecte voor bovengenoemd Fonds be droeg in deze gemeente 81,50. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat tegen 1 September 1947 gelegenheid bestaat tot plaatsing op de School voor Uitgebreid Lager Onder wijs. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op genoemde school wensen geplaatst te zien, worden ver zocht vóór 21 Juli a.s. hiervan aangifte te doen bij het hoofd der U.L.O. School. Bij de aangifte moet worden overge legd een verklaring van het hoofd der school, dat de leerling het zesde leerjaar van een school voor g.l.o. met goed ge volg heeft doorlopen. Leerlingen, die door de hoofden der scholen zijn opgegeven behoeven niet opnieuw te worden aangemeld. Tholen, 27 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd. „CONCORDIA" gaf Maandag jl. een concert op de kiosk waarvoor weer goede belangstelling was. DE MONDHARMONIKACLUB „Cresendo" hoopt hedenavond op de kiosk te spelen. EINDLES In het Gymnastieklokaal van de O.L. School, alhier wordt Maandag 14 Juli de eindles des nm. half drie gehouden van de 2-jarige Landbouwhuishoudcursus. De diploma's worden dezelfde middag aan de geslaagden uitgereikt. PROCES-VERBAAL Door de politie alhier is tegen ver schillende personen proces-verbaal op gemaakt, wegens het verrichten van homo-sexuele handelingen. VEILINGBERICHTEN Aardappelen - (Eerstelingen) Vrijdag 27 Juni: Gewone 13.tot 13.29: Poters 8.70 tot 9.50; Kriel 3.49. Aanvoer 40 ton. Maandag 30 Juni: Gewone f 16.20 tot 16.31; Poters 11.10 tot 11.52; Kriel 5.51. Aanvoer 30 ton. Dinsdag 1 Juli: Gewone 16.41 tot ƒ16.96; Poters 11.63; Kriel 6.44. Aanv oer 35 ton. Woensdag 2 Juli: Gewone 13.71 tot 13.84; Poters 11.21 tot 11.35; Kriel 6.07. Aanvoer 35 ton. Donderdag 3 Juli: Gewone 12.61 tot 13.25; Poters 11.—; Kriel 6.02. Aanvoer 40 ton. BENOEMD tot tijdelijke onderwijzer aan de Bijzon dere School op. Gereformeerde Grond slag (School Doelweg), de Heer J. Mol te St. Filipsland. BURGERLIJKE STAND Geb. 27 Juni 1947: Adriana Maatje, dochter van A. M. Klaasse en van N. M. den Haan. 29 Juni 1947: Jan Lambregt, zoon van P. L. J. van Beers en van J. de Graaf. 29 Juni 1947: Benjamin Simon, zoon van H. L. Nelisse en van M. P. de Vogel. Overleden 26 Juni 1947: Cornelis Jan Donken, 80 jaren, echtgenoot van W. Moeliker. BENOEMINGEN De heer J. A. Ampt, werkzaam ter gemeentesecretarie alhier, is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot 1ste Ambtenaar ter Secretarie der gemeente Marken. Tot ambtenaar bij de Prijsbeheersing is benoemd dhr. M. A. de Graaf, voor heen politie-ambtenaar te St. Annaland. Als rayon is dhr. de Gr. Brabant toege wezen. GESLAAGD Voor het diploma Gemeente-Acfmini- stratie (G.A.I.) slaagde vorige week te 's Gravenhage onze oud-dorpsgenoot de heer J. A. Engelvaart J.M.zn. COLLECTE De op Maandag 30 Juni jl. gehouden collecte ten bate van het Prins Berhard Fonds had een totale opbrenqst van 69.88. CONCOURS-HIPPIQUE a.s. Zaterdag wordt het door de Ruiter- vereniging „De Eendrachtruiters" geor ganiseerde concours-hippique gehouden, waaraan door de „Schouwse ruiters „Westelijk Schouwen" en St. Hubertus" wordt deelgenomen. Het programma is veelbelovend, zodat bij goed weer grote belangstelling te verwachten is. Een par- denliefhebber mag hierbij zeker niet ont breken. MUZIEKAVOND Het zal a.s. Zaterdag in onze ge meente niet alleen druk worden door het Concours Hippique. Er staat voor die avond nog meer op het programma. Alle Muziekverenigingen op het eiland komen naar onze gemeente om aan de door de Bond van het Eil. Tholen georganiseerde muziekavond mede te werken. Ook de gezelschappen van St. Filipsland en Nieuw-Vossemeer komen naar hier. Als het weer goed is, komt de rest vanzelf wel. LANDBOUWVERENIGING „EILAND THOLEN" In Hotel Lagaaij werd Zaterdag jl. een Buitengewone Algemene vergadering gehouden van de Landbouwver. „Eiland Tholen". Besloten werd tot aankoop van een Graandroger, waarbij het Bestuur werd gemachtigd de benodigde gelden bij de Boerenleenbank te St. Annaland aan te vragen. Inmiddels is reeds met de bouw, om de graandroger te kunnen plaatsen begonnen. Deze komt nl. in het gebouw op de haven te St. Annaland. PRINS BERNHARDFONDS De collecte voor dit fonds bracht in onze gemeente op het mooie bedrag van 171,87. Collectanten, gevers en geefsters hartelijk dank. „ACCELERANDO" maakte Maandagavond ter gelegenheid van Prins Bernhards verjaardag de rondgang door de gemeente na enkele nummers voor de woning van de burge meester te hebben gespeeld. Door het merendeel der bevolking, inzonderheid wel door de jeugd, worden deze muziek avonden zeer op prijs gesteld. We hopen daaróm, dat „Accelerando" bij komende verjaardagen van leden van ons Vorsten huis geen „verstek" meer laat gaan, ook al kan de Ver. niet met een volledige bezetting uitkomen. BENOEMINGEN Bij Kon. Besluit is tot Dijkgraaf van het Waterschap „St. Annaland" be noemd dhr. A. J. Bierens, alhier en tot lid van het bestuur der waterkring van de Cal. Suzannapolder, dhr. Th. v. d. Slikke. Tot lid van de Adviescommissie voor de Pachtwetgeving dhr. C. J. J. Kooij- man en tot opzichter van „Ambachts heerlijkheid" dhr. Jb. Moerland Czn. Laatst genoemde in de plaats van wijlen zijn vader. GESLAAGD Dhr. P. Luinstra, alhier, slaagde voor deel A van het diploma Boekhouding en Bedrijfsleer van de Georganiseerde Landbouw gevestigd te 's Gravenhage. VEILINGBERICHTEN Aardappelen (Eerstelingen) Maandag 30 Juni: Gewone 17.10 tot 17.40; Drielingen 12,02 tot 12.59; Kriel 4.47 tot 4.51. Aanvoer 15 ton. Dinsdag 1 Juli: Gewone 16.62 tot 17.37; Driel. 12.34 tot 12.99; Kriel f 3.50 tot 3.51. Aanvoer 18 ton. Woensdag 2 Juli: Gewone 12.87 tot 13.52; Driel. f 9.50 tot f 9.99; Kriel 3.tot 3.51. Aanvoer 30 ton. Donderdag 3 Juli: Gewone 11.98 tot 12.55; Driel. 9.17 tot 9.48; Kriel 3.98. Aanvoer 30. ton. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1947 Geboren: 5 Juni: Mattheus Pieter, zn. van A. Rijnberg en J. E. Kaashoek. 25 Juni: Jannetje Suzanna, dt. van M. C. Westdorp en M. C. Scherpenisse. Huwelijken: 5 Juni: Johannis Polder man, 31 jr. en Hendrina M. Geluk 33 jr. 11 Juni: Frans P. Goedegebuure, 28 jr. en Elena H. Slager, 22 jr. Overleden: 13 Juni: Hendrina J. Brijn- zeel, 66 jr. echtgenote van P. Snoep. Loop der bevolking: Ingekomen Jan Gunst v. C.B.R.; Ni- colaas Burggraaf v. Alfen a.d. Rijn; Kommertje A. T. J. van Dijke van Zierikzee; Adriana v. d. Boogaart, geb. Ruissen, v. Wemeldinge; Maatje J. Sla ger v. Scherpenisse; Leendert M. v. Zet ten en gezin, van St. Maartensdijk; Janna C. v. d. Meer-geb. Matthijsse van Duivendijke. Vertrokken: Johanna P. M. de Schutter geb. Brooijmans n. Dinteloord; Elena H. Goedegebuure, geb. Slager, n. Scher penisse; Cornelis J. Hage n. Bergen op Zoom; Johanna M. v. Houdt n. Mij drecht. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse brengen de onderhoudsplich tigen van wegen (daaronder begrepen de onderhoudsplichtigen der zijkanten-weg) in herinnering, dat de wegen steeds zui ver van bloeiend en zaaddragend onkruid gehouden moeten worden. Nalatingen zullen in het vervolg over eenkomstig de geldende voorschriften worden gestraft. Stavenisse, 27 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd. COLLECTE De collecte ten bate van het Prins Bernhardfonds alhier gehouden, heeft 34.90 opgebracht. Allen hartelijk dank voor hun bijdragen. BURGERLIJKE STAND over Juni 1947 Geboren: 10 Juni: Pieter, zn. van G. Wielaard en E. H. v. Beveren. 11 Juni: Adriënne Louise, dt. van D. Dane en M. v. Ouwerkerk. 23 Juni: Adriaan Pieter, zn. van A. v. d. Reest en M. J. Bolier. 23 Juni: Pieter Jacob, zn. van C. L. Quist en P. Hage. Levenloos aangegeven: d. v. D. P. Moerland en P. v. Beveren. Huwelijk: 5 Juni: P. D. Moerland, 25 jr. en H. W. Wesdorp, 25 jr. Huwelijksaangiften: 7 Juni L. v. Bloppoel, 28 jr. en W. Vermaas, 24 jr. 27 Juni: B. v. Ouwenaarde, 24 jr. en P. C. v. 't Veer, 24 jr.. Ingekomen: A. L. Lane en gezin uit C.B.R.; Jan v. Iwaarden uit Anna Pau lo wna. Vertrokken: A. C. van Ginkel-Hen- drikse naar Barneveld. T. v. d. Berg-van Driel naar Rotterdam. MET VEREENDE KRACHTEN Onze Muziekvereniging „M.V.K." gaf ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een concert en maakte vervolgens nog een muzikale wandeling door de gemeente. Een en ander trok veel belangstelling. „DE LOFSTEM" De Zangvereniging „De Lofstem", alhier, dir. J. C. Geluk, hoopt op 19 Juli a.s. deel te nemen aan het Zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond, welk con cours te 's Heer Abtskerke wordt ge houden. Het koor komt uit in de afdeling Uitmuntendheid. PER TOURINGCAR! Door de Reisvereniging „Ons Ge noegen" werd vorige week een reis ge maakt naar Rotterdam, Den Haag, 't Gooi en Utrecht. In Den Haag werd o.m. een bezoek gebracht aan Panorama Mesdag, wel een van de mooiste beziens waardigheden in onze residentie. De schoolkinderen der hoogste klassen maakten onder leiding van het school- personeel een reis naar Rotterdam. Er werd een boottocht gemaakt en een be zoek gebracht aan de tunnel en Blijdorp. De reis begon 's morgens half zeven. Om av. 10 uur keerden allen zonder onge vallen terug. EEN NIEUWE REISVERENIGING? Er bestaan plannen om naast de reeds bestaande Reisvereniging „Ons Genoe gen" een nieuwe vereniging op te richten Zaterdag zal er een bijeenkomst plaats hebben van 30 personen, waarbij men dan tot oprichting hoopt te komen. NAAR WALCHEREN Vandaag wordt door bewoners van de Langeweg een reis gemaakt naar Wal cheren. Er bestaan plannen dit elk jaar Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 71. Op de Thoolse dijk horen ze het al: Er wordt weer geschoten in Vossemeer. De motor blijft staan op het kruispunt en De Leeuw sluipt met z'n motorordonnans de veerweg over, even voor de doorbraak door de sloot, want de maan schijnt helder en de moffen hebben goede nachtkijkers. De Leeuw heeft zijn pistool in de hand, de motorordonnans omklemt zijn stem. En in het veerhuis horen de vier mannen de sluipende voetstap pen aankomen. Vriend of vijand „Wachtwoord", sist het plotseling voor de neus van De Leeuw. Hoewel deze verwachtte dat de mannen in spanning zouden zitten wie het zou zijn, meende hij dat ze wellicht de motor in de verte hadden horen aankomen. Dit is blijkbaar niet het geval en als hij een stalen geweerloop voor zijn buik, ziet glinsteren is hij er dan ook gauw bij om het wachtwoord „schuit" door te geven. Een plezierige opluchting voor de mannen in het Veerhuis. Vrienden Hetgeen nu komt zou nooit geschreven zijn als er die nacht nog slachtoffers gevallen waren. Het zou dan een blijvende, maar nimmer onder woorden ge brachte gedachte zijn gebleven, een herinnering aan een heldendaad van enkele mannen, die niet in jeugdige overmoed hun leven in de waagschaal stelden, maar een stille belofte aan een dode vriend wensten na te komen. De Leeuw deelt de vier mannen het besluit van de O.D.leiding mede. Hij laat hen bij het licht der maan de geheime order lezen. Hij laat de wachtcommandant Menning hiervoor tekenen. Dan zonder dat er ver der bij gesproken wordt stuurt hij de ordonnans met de getekende order terug naar Tholen. Nog twee man vertrekken er met die ordonnans. De Leeuw, Menning en Jan Mast blijven Het is een stil besluit. Een besluit, waarvoor ze nooit of te nimmer enige verantwoording op een ander zouden kunnen schuiven. De getekende order is weg. Voor de D.C. en voor allen die deze nacht iets van de gebeur tenissen af weten, lijkt het of alles verlaten is bij het Veer te Oud-Vossemeer. Ze blijven in Tholen waken, omdat ze ondanks hun oververmoeidheid nooit zouden kunnen slapen, nu het Veer daar onbeschermd achter is gelaten, nu de Mof de kans krijgt als hij het in zijn hoofd heeft gezet, die laatste pont en de haven in de lucht te laten vliegen, nu de vijand zonder enig ver lies zijn plannen zal kunnen uitvoeren. Oneindig lang duren voor de mannen in Tholen de uren eer de dage raad aanbreekt. Maar ook in Vossemeer, in het veerhuis duren de uren lang. Veertien maal barsten die nacht salvo's mortiergranaten rondom het veerhuis. Veertien maal horen de drie mannen geknield voor de rolluiken de granaten afschieten, veertien maal bukken ze zich achter de voor een voltreffer totaal geen bescherming biedende muur onder het raam, veertien maal wachten ze in de grootste spanning af of het nu raak zal zijn, of ze alle drie mee zullen gaan de lucht in, zonder dat nog iets van hen gevonden zal kunnen worden, veertien maal stijgt een onuitgesproken verzuchting naar boven, veertien maal zien ze het helle flitsen van de uiteenbarstende granaten, voelen ze de muren trillen, horen de scherven tegen het huis spatten, horen pannen van het dak vallen, veertien maal zijn ze op de rand van de dood maar ook veertien maal richten ze zich weer op en na elke uitbarsting turen ze weer even grimig naar de overkant, ze blijven op hun post, de wapens omklemd, de handgranaten gereed Als de moffen komen, dan nooit zonder verliezen, desnoods met inzet van hun leven ze blijven, denkende aan de lange ernstige man, die over zijn zoon stond gebogen in de schuur aan de veerweg, denkende aan het witte verband om een dodelijke wonde, den kende aan de twee jongens, die hier hun leven gaven om de vijand te weren. Zij blijven, temidden van een verwoesting, van een dodelijk gevaar, in een nacht vol verschrikking, tegen een bevel van hun comman dant in, zelfs met één van de commandanten bij zich, gevolggevend aan een moreel Bevel, dat van geen wijken weet ze blijven, de drie mannen: Jan Mast en Menning al dagen lang nu De Leeuw, die hen de order bracht, met hen. Drie mannen offerden zich na vele dagen ook die nacht op waarvoor om later smaad, laster, beschuldigingen in ont vangst te kunnen nemen van mensen, die in dezelfde nacht van verschrikking aan het Veer, ergens rustig lagen te slapen, onwetend van het dodelijk gevaar, onwetend van een grootse opoffering van drie dappere mannen. Ging het hun die nacht om roem, eer er kenning Drie mannen blijven en de vijand blijft aan de overkant. Het komt niet verder dan granaatvuur. Oververmoeid, besmeurd en hongerig zijn ze als de dageraad aanbreekt. Die zware nacht is voorbij en de ene veerpont en de haven zijn niet in de lucht gevlogen. Goddank Die Zaterdagmorgen 4 November 1944 kwam er telefonisch bericht van Nieuw-Vossemeer, via men sen van de P.Z.E.M., bij de O.D.leiding, dat de Duitsers in de vroeger ochtend uit Nieuw-Vossemeer vertrokken waren. De gevechten aldaar vanaf de Thoolse bevrijdings dag op 30 October waren hiermee teneinde. Niemand van de mannen die tijdens deze dagen bijna onafge broken dienst deden kan nu nog geloven, dat het slechts vijf dagen waren. Het lijkt nu bijna onmogelijk dat al die gebeurtenissen samengevat waren in zo'n kort tijdsbestek. En als dan de balans opgemaakt wordt over die tijd dan zien we, dat als gunstig resultaat daar slechts staat het behoud van een veerpont en de haven van Oud-Vossemeer, terwijl daarvoor twee makkers hun leven gaven. Het resultaat beschouwd in het kader van de gevechten in 1944 is zeer zeker niet groot en de prijs die ervoor betaald werd is hoog. Toch heeft de stelling Oud-Vossemeer een zekere strategische waarde gehad en heeft de Thoolse O.D. zijn steentje bijgedragen aan de uiteindelijke overwinning. Getuige hiervan de woorden van de Canadese Commandant, dig de O.D.mannen persoonlijk dankte voor het werk dat hier - verricht werd. Zijn eigen mannen hadden hierdoor meer rust ontvangen, een gevaarlijke flank was gedekt geweest, ook al was de bezetting in de stelling dan zo gering, ook al moest men zich met alles behelpen. Ongetwijfeld was de vijand verhinderd zijn vernietiging volgens plan geheel ten uitvoer te brengen. Natuurlijk zouden ze wel een poging ge waagd hebben als ze precies geweten hadden hoe zwak de bezetting was, maar dat is oorlogvoeren.*) In de annalen van de Binnenlandse Strijdkrachten staan de gevechten te Oud-Vossemeer onder de voor naamste in Zeeland vermeld. Gevechten rond de be vrijding Majoor B. Koning schreef erover in het voormalig legerblad „De Pen Gun" „Tegelijkertijd waren de Canadezen over de Een dracht getrokken en hadden zich meester gemaakt van het eiland Tholen, waarop het plaatsje Oud-Vossemeer ligt.Natuurlijk ging dit niet maar zo: het bezetten der Dintel-Mark linie ging gepaard met stevige achter hoedegevechten. Waarbij juist de O.D. en niet de Canadezen de Westelijke vleugel van de vijand heb ben opengehouden en een mogelijkheid van omtrekken hebben geboden." Volledigheidshalve zij nog vermeld dat later gebleken is dat er nog verraad is geweest en aan de vijand inlichtingen waren verstrekt omtrent de positie der O.D.ers. De sterkte kon echter nooit precies wor den opgegeven, waarom de Duitsers ervoor pasten een tweede overtocht te forceren. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2