Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Om ons M UIT EIGEN LAND THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e Jaargang No. 35 4 Juli 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Abonnementen 0.90 per kwartaal franco p.p. 1.15 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Weken lang heeft het in en om de tabakwinkels gegonsd van de geruchten. De kranten kwamen met allerlei, elkaar tegensprekende berichten geen zeldzaamheid! De winkelier zat met de handen in het haar en de mannen wachten in spanning af, wat de uitslag wel zou zijn van dat bijenkorf-achtige gezoem der veronderstellingen. Totdat wij als een oorlogs verklaring na een tijd van diplo matieke spanningen wisten, waar we aan toe waren; de sigaar was vrij! Vrij! Nou ja maar, het begin is er toch! Wat er zich zo rondom onze tabakswinkels afspeelde, herinner de wel een beetje aan de bekende tabaksveilingen in het Amster damse gebouw ,,Frascatiwaar bij de inschrijvingen ook het gegons der geruchten niet van de lucht was en de deftigste makelaars in tabak te keer gingen, op een ma nier, waarvan zelfs iemand, die wel eens een rij winkelende dames zich op enkele paren nylon-kousen heeft zien storten, zich geen voor stelling van kan vormen. Waren die tabaksveilingen dan zo belangrijk? Inderdaad! Niet alleen dat ze het in de glorietijd van de onge kroonde Karei I en Due George en hoe of onze bekende en be geerde blazertjes maar meer mogen heten, waren ze kunnen het ook weer worden! Belangrijk, niet alleen voor de roker, maar ook voor onze deviezenpositie. In de loop der jaren heeft Ne derland zich niet alleen ontwikkeld tot een tabakverwerkend en tabak- verhandelend land. De Nederland se sigaar was in het buitenland beroemd. Ze opende deuren en harten voor hem, die in het buiten land een of ander potentaatje zulk een product kon aanbieden. Wij willen een paar cijfers op noemen, die aantonen, dat Neder land tevens in het „geurigh kruydt" handelde, ontleend aan off. gegevens. De V.S. kochten in 1929 bijna voor 29 millioen gulden een bedrag, dat daalde in 1938 tot 5 millioen. Duitsland kocht in 1937, de tijd, dat het lie ver kanonnen had dan boter, nog voor 18 millioen gulden. Veel werd er ook verkocht bui ten de Nederlandse veilingen om; direct van het tabakverbouwende land naar de consument. De tabak van Brazilië naar Denemarken ging wel via de Nederlandse han del, maar kwam hier niet op de veiling, noch in onze vemen. Buiten de veiling en buiten de rechtstreekse handel bracht de tabak nog het een en ander aan het bedrijfsleven op. Wat er in de ve men werd opgeslagen, bracht een 3 millioen vooroorlogse guldens in het laatje en het vervoer aan de Nederlandse Scheepsvaart maatschappijen een millioen. Nederland was de hoofdschijf, waarover het vervoer en de handel liepen. De export van Brazilië, Indië, Griekenland en Turkije, naar Frankrijk, Duitsland, Enge land, de V.S. en België ging via ons land en gaf honderden werk. Dus niet aan zo buitengewoon veel mensen inderdaad. Maar die weinige mensen verwerkten 'n grote omzet. Alle reden dus om met alle kracht te proberen, die oude handel weer te herstellen. Verwend als de Amerikanen zijn, zullen ze ons afgewerkt product wel op prijs blijven stellen. Duits land kan natuurlijk niet meer ko pen, maar met een bekende vari ant op een bekende uitspraak, kunnen we zeggen, dat een volk, dat leeft, rookt. En omdat Duits land nog leeft, zij het met mate, zal het te eniger tijd ook wel weer aan het roken slaan. Voor Ne derland is het dan zaak er bij te wezen. Te meer, omdat Bremen, waar de Duitse Tabaksindustrie en handel was geconcentreerd, 'n geweldige klap heeft gekregen. Een belangrijke factor is ook Indonesië, waarvan wij ruim een derde van onze omzet betrokken. Laten we hopen, dat we in de komende jaren de oude verhou dingen weer hersteld zullen zien volle vemen plukharende make laars in „Frascati" en een goeie sigaareen vredessigaar in ieders mond. Het geluid van rinkelend geld, maakt een vaste slaper helder wakker. Is het zo ook niet met Indië? Het scheen eind vorige week een drama te worden. Sjahrir nam ontslag als minister-president Soekarno beantwoordde de Nederlandse aide-mémoire generaal Spoor vaardigde volgens radio Djokja een sensationele dag order uit, waarvan in Nederlandse kringen niets bekend was en waarvan verklaard werd, dat zij die dagorder ten hoogste kon slaan op stukken, die tot voor bereidende maatregelen behoor den, doch waarvan geenszins vast staat, dat zij ook zullen worden uitgevoerd. Verder was er een golf van ge ruchten de spanning steeg met het uur, totdat een nota van Was hington aan de Republiek opluch ting bracht. Amerika liet de dol lars rinkelen... Het drong er bij de Ruplubliek op aan zonder uit stel mede te werken aan de vor ming van een federale interim-re gering, zooals door Nederland was voorgesteld. Daarna kan over financiële hulp bij het economische herstel van Indonesië worden ge sproken. Is de lont bij het kruitvat voor goed weggehaald? Is het schijn- drama uit de voeten? Het ziet er nog niet veel naar. De Amerikaan se nota bracht ontspanning, onge twijfeld, vooral bij die kringen, die hun kracht meer in woorden dan in daden hebben gezocht. De Amerikaanse nota is wellicht met de beste bedoelingen uitgebracht, maar daarom betekent ze nog niet enkel winst. Soekarno heeft hier door toch ook weer een zeker hou vast om nog maar weer te blijven praten. En als het daarmee spoe dig opgelost werd, was dit onge twijfeld veel beter. Maar komt dat er van Er is twee jaar gepraat. En men is eerder achter- dan voor uit gegaan. Begrijpelijk krijgt de Republiek ook bij de voorstanders steeds minder vertrouwen. Nu wordt een nieuw kabinet gevormd En Sjahrir is met vacantie. De fractie-leiders der politieke par tijen in Nederland zullen de toe stand, na het onderhoud met de minister-president en minister Jonkman, beter kennen dan wij. Het is opnieuw afwachten! Soms met vreze, soms ook met ongeduld De lont ligt nog bij het kruitvat Te Amsterdam, waar een brand uitbrak in een der loodsen aan de Panamakade, ging het gerucht, dat een munitie-opslagplaats mede een prooi der vlammen zou wor den. De loods brandde geheel uit, doch ontploffingen kwamen geluk kig niet voor. Goed afgelopen dus, al was de materieele schade aan zienlijk. Dit zelfde kan worden gezegd van de grote brand in Den Bosch, waar de vee-markthallen verloren gingen. Toen de brand uitbrak, vergaderde in een der zalen de R.K. Bond van Spoor- en Tram personeel St. Raphael. Zonder on gelukken konden de 7000 congres sisten het brandende gebouw ver laten. Er was dus al dadelijk grote belangstelling. Die belangstelling is er tegen woordig ook voor het Consumen- tencrediet. Toen dit voor de eerste maal beschikbaar werd gesteld, moest de regering de bevolking haast smeken, zulk een crediet te aanvaarden. Nu er opnieuw gele genheid werd gegeven op zulke leningen van de Staat in te schrij ven, is de belangstelling zó groot, dat een goed deel der aanvragers zal moeten worden teleurgesteld. Er kan nog meer bij Teleurstellingen heeft de op rechte Nederlander tegenwoordig vele. De directie van een grote manufacturenzaak in Den Bosch werd gearresteerd op vermoeden van zwarte handel... het verduis teren van tienduizenden textiel punten. De heren hielden er een zwarte kassa op na en een ver rassende ontdekking werd gedaan, toen een employée der firma in 'n verzegelde kamer werd aan ge troffen op zoek naar die be zwarende papieren.De jonge dame was als een geveltoeriste door het raam van de kamer op een vijfde verdieping! binnengeklau- terd. Men kan in deze waaghalzerij een voorbeeld van ..Bazentrouw" zien men kan ook zijn hoofd blijven schudden over de praktij ken dier bazen. Laten wij niet met de corruptie verder gaan het lied wordt een tonig! doch liever memoreren, dat te Amsterdam enige honder den Gemeente-bazen'' vergader den. Meer dan 500 burgemeesters waren te Amsterdam ter vergade ring van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Op deze bijeenkomst is veel gesproken. Mi nister-president Beel wekte de gemeente-mensen" op, geen goe de initiatieven in de actenkasten te laten verstoffen. Zijn Excel lentie kondigde aan, dat de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeenten binnenkort opnieuw zou worden geregeld. Maar een der sprekers zei, dat men in Den Haag niets meer aan het gezonde verstand durfde over laten dat de gemeenten alleen nog maar werkjes van de krulle- jongens mochten opknappen En tenslotte in Vlissingen twijfelde men aan het gezond ver stand van Amerikanen en Neder landers, die deze plaats met een leger" katten op willen scheppen, omdat ze menen, dat er in Vlissin gen dringend behoefte aan is. De Vlissingers voorzien een katte- plaag en verzoeken noch franco, nog ongefrankeerd, nog onder rembours deze zoogdieren over te sturen. Ze-kunnen deze veestapel zelf wel op een behoorlijk peil houden RAADSVERGADERING Dinsdag 1 Juli des nm. om 3.30 uur kwam de voltallige gemeente raad in Openbare Vergadering bijeen. Voorzitter Mr. A. J. v. d. Hoeven, Secretaris, V. Laban. Na opening met ambtsgebed worden de notulen der vorige ver gadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: le. Een schijven van de Vis sersver. „Helpt Elkander" waarin een bijdrage wordt verzocht voor het bouwen van een „schuilhuisje" B W stellen voor hierop afwij zend te beschikken. De voorzitter wijst er nog op, dat een dergelijke toezegging nooit is gedaan, hoewel het Bestuur dit in bovengenoemd schrijven doet voorkomen. Wel is verklaard, dat het Gemeente bestuur bereid zou zijn de ver. te helpen. Dhr. Berrevoets vraagt of het oude gebouw ook op kosten van de ver. is gebouwd. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. Ber revoets zou in deze toch willen bijdragen, daar aan zoveel andere ver. ook subsidie wordt verstrekt. De voorzitter zegt, wel een plaats beschikbaar te willen stellen, maar voelt er weinig voor direct subsidie te geven. Dhr. Berrevoets vraagt hoe de ver. er financieel bijstaat. De voorzitter zegt dit niet te we ten, en wijst er tevens op, dat waar het hier om gaat, enkel van belang is voor de ver. zelf en niet voor de gehele gemeente. Wan neer ze echter medewerking ver zoeken in een andere vorm, dan zal die zeker worden verleend, zo het voor de ver. totaal onmogelijk is, kon een bijdrage altijd nog worden overwogen. Z.h.st. wordt vervolgens het voorstel van B öW tot afwijzing aangenomen. 2e. Een verzoek van de Var kensver. „Helpt Elkander" om vrijstelling keurloon. Ook .hierop stellen B W voor afwijzend te beschikken. De voorzitter zegt dat in dit verzoek wordt gewezen op 't feit, dat men enkel in Tholen keur loon moet betalen en op andere plaatsen in het eiland niet. Hij wijst er op dat e. en a. is voorge schreven en alleen op de andere plaatsen niet wordt doorgevoerd, omdat er gebrek is aan keurings- personeel. Als er zo'n ambtenaar wel beschikbaar is, mag niet zon der meer worden geslacht, Dhr. Klompe vindt het een scheve ver houding, in Tholen wel en in an dere gemeenten geen keurloon. De voorzitter vindt dit ook, maar wijst nogmaals op het gebrek aan keu- ringspersoneel. Dhr. Verduit vindt dat de keurmeester nogal hoge eisen stelt en men bovendien soms geruime tijd moet wachten, eer deze aanwezig is. E. en a. brengt veel moeilijkheden mee. Hij zou ook gaarne zien, dat er verschil werd gemaakt tussen varkens van 30 en bijna 300 kg wat het keur loon betreft. De voorzitter zegt, L. D. A. Looysen, te Tholen Dr. Vermet, te Nw.-Vossemeer dat dit laatste momenteel niet aan de orde is. Wat dhr. Verdult's eerste opmerking aangaat, ant woordt spr. dat een oplossing ge vonden zou zijn, als men alles op een centrale plaats slachtte. Wat de hoge eisen betreft, merkt de voorzitter op, dat de keurmeester aan z'n voorschriften gebonden is. Vervolgens wordt op het verzoek z.h.st. afwijzend beschikt. 3e. Een voorstel van dhr. Iz. Lindhout om het pand aan de Hoogstraat (No. 35) te verkopen, aan de gemeente. De voorzitter zegt, dat B W voorstellen hier op afwijzend te beschikken, daar de verlangens van dhr. Lindhout nogal hoog zijn. Hij vraagt boven de onkosten nog 15%. winst. Raadslid de Heer merkt op, dat dhr. Lindhout 15 vraagt, waar bij dus de onkosten en winst zijn inbegrepen. Hoe hoog is dan de winst, vraagt spr. De voorzitter merkt op, dat hij dit aan dhr. Lindhout zelf zou moeten vragen en zegt ie menen, dat dhr. Lind- hout's berekening zo is, dat deze 10% schoon over wil houden. Hij brengt de onkosten op 500.- en heeft hiervoor wellicht een te kening gemaakt, reiskosten, porto, e.d. Dit bedrag is volgens B W te hoog. Wanneer hij wil zakken tot 10 onkosten valt het op nieuw te overwegen. Dhr. Klompe zegt, dat het dan niet te veel moet worden geplunderd, daar de winst dan nog te hoog wordt. De voor zitter zegt dat hij tijdens een on derhoud met dhr. Lindhout heeft gezegd voor de onkosten „zoveel" te kunnen rekenen, nu is het ech ter te hoog. Ook op dit verzoek, wordt z.h.st. afwijzend beschikt. 4. Een verzoek van de firma S. L. Schot Co. om voor reke ning van de gemeente de loods bij de brug te mogen verplaatsen, daar deze verplaatsing noodzake lijk is geworden door het rijwiel pad, dat aan de brug wordt ge bouwd. B. W. stellen voor, daar de firma Schot dit niet aan zichzelf heeft te wijten de loods voor rekening van de gemeente te laten verplaatsen en daarom een bedrag ad 650.beschikbaar te stellen. Dhr. Berrevoets vraagt of de gemeente het werk dan uitvoert. De voorzitter antwoordt, dat dit niets hindert, als het maar ge beurd. De gemeente geeft het be paalde bedrag. Raadslid de Heer vraagt of het later nog eens op ge meente-kosten moet worden ver plaatst. De voorzitter antwoordt ontkennend. Daarna wordt dit verzoek met alg.st. ingewilligd. 5. Een verzoek van de fam. Moelker tot overname door de gem. van opstal en oesterloods. Dit verzoek is in een vorige verg. aangehouden. De voorzitter ant woordt, dat de voorstellen van B. G W. aan de fam. Moelker ge daan, door hen zijn aanvaard en stelt voor in te gaan op het ver zoek en de concessie per 1 Juli over te nemen en een bedrag ad 750.aan genoemde familie uit te keren. Zonder bezwaar wordt dit voorstel aangenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1