STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND Slechts een plicht» VEILING BERICHTEN Aardappelen (eerstel Maandag 23 Juni 1947 gewone 26.30.driel. 22. 23.kriel 13.tot ƒ15.Aan voer 8000 kg. Dinsdag 24 Juni: Gew. 23.Driel. 16.Kriel 9.Aanvoer 10.000 kg. Woensdag 25 Juni: Gew. 15.— tot 19.—; Driel. 13. tot 15.—; Kriel 7.tot 8.Aan voer 15.000 kg. BENOEMING Tot onderwijzer aan de O.L.Schoo! alhier is dhr. J. G. Jansen te Den Haag benoemd, welke zijn benoeming heett aangenomen. HET EERSTE CONCERT o Hedenavond om half acht zal het nog kort geleden heropgerichte fanfarecorps „Oefening Baart Kunst" haar eerste Concert op de Voorstraat geven. Dus niet, zoals andere berichten luidden: Zaterdagavond maar Vrijdagavond. Dit eerste concert wordt gegeven ter ge legenheid van de'verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. PROVINCIALE AANLEGSTEIGER De laatste dagen werden verschillende berichten in diverse bladen gepubliceerd betreffende de aanleg van een nieuwe steiger te Stavenisse. Niet alle zijn even juist. In het „Eli. nieuws" van deze week was hieromtrent ook- een bericht ge plaatst, dat uit goede bron blijkt te zijn. Bovendien kunnen we het daarin aange haalde commentaar tenvolle onderstrepen, waarom we genoemd artikeltje hieronder laten volgen.: „Dezer dagen stond in verschillende dagbladen het volgende bericht „Gedeputeerde Staten hebben nage gaan, of behoefte bestaat aan de Weder opbouw en instandhouding van de ver nielde provinciale aanlegsteigers te Walsoorden en Stavenisse. Hoewel de gemeentebesturen van oordeel waren, dat de steigers betekenis hadden voor de bevolking, was geen bestuur bereid, daar uit de financiële consequenties te trekken. Onder deze omstandigheden vinden Gedeputeerden geen vrijheid, aan de Prov. Staten voor te stellen, de steigers op kosten der provincie te doen her bouwen nu de betrokken streken niet bereid zijn tot medewerking. Vorig jaar werden de kosten voor het herstel van de steiger te Walsoorden op 115.000 en voor Stavenisse op 177.000 geraamd welke kosten nu hoger zouden liggen. Gedeputeerden willen nu de restanten te Stavenisse? laten voor wat ze zijn, en de steiger te Walsoorden in de staat, waarin zij zich thans bevindt, geschikt maken voor licht vervoer, met verbod van auto's boven een zeker gewicht." Naar aanleiding van bovenstaand be richt, werd ons met betrekking tot de aanlegsteiger te „Stavenisse" van be voegde zijde medegedeeld, dat het nog geenszins als uitgesloten beschouwd moet worden, dat van wederopbouw van het verwoeste steiger geen sprake zou zijn. In de Raadsvergadering van 9 Juni jl. deelde de Voorzitter ook mede, dat in een bespreking met Gedeputeerde Staten over het herstel der Steiger, men voor het bouwen van een eenvoudige steiger met desnoods 1 brug, niet geheel on ontvankelijk scheen. Dat de steiger betekenis heeft voor de bevolking, niet alleen van Stavenisse, maar van vrijwel de meeste plaatsen van het eiland Tholen, staat onomstotelijk vast. Kon men voorheen b.v. rechtstreeks per boot naar Middelburg en tussenlig gende plaatsen, thans moet men eerst naar Zijpe, om vandaar op de plaats van bestemming te komen. Om verder te zwijgen van de vele vrachtgoederen, Velke anders regelrecht worden verladen en nu alle te Zijpe moe ten overgeladen worden. Reden, waarom de bouw van een een voudige steiger, voor deze streek zeer toe te juichen zou zijn. Gezien de financiële toestand, der pro vincie gevoelen wij wel, hoe groot de moeilijkheden zijn. We hopen evenwel, dat deze door ge meenschappelijk overleg kunnen opge lost worden, opdat daardoor in een nood zakelijke behoefte kan worden voorzien." EEN ZEEHOND Toen Maandagmorgen de arbeiders Van de heer M. Rijnberg naar het werk reden ontdekten ze een jonge zeehond die zich buiten de paaltjes van de zeedijk op zijn gemak had neergelegd. Een van de arbeiders greep een stok en gaf hem een tik op de neus. Ongelukkigerwijs kwam het een beetje harder aan dan de bedoeling was, met het gevolg dat de dood intrad. Wel jammer, want het was een mooi exemplaar voor de dierentuin geweest, het dier was circa 75 cm lang. RODE KRUIS 5 5 Juli a.s. zal de Rode Kruisafdeling van het Eiland Tholen een demonstratie geven te Zierikzee. VOORLOPIGE UITSLAG VOLKSTELLING Personen: 1304 mannen en 1271 vrou wen. totaal dus 2575 inwoners. Er zijn geteld: 701 huishoudens en 74 alleen staanden, 714 woningen, 14 leegstaande woningen, 5 tijd. onbewoonbare door beschadiging, 8 in gebruik als kantoor en 2 noodwoningen. GESLAAGD Mej. C. P. Klaasse alhier slaagde voor het diploma Verloskundige. GESLAAGD Te 's Gravenhage slaagde voor 3e stuurman onze dorpsgenoot D. J. Blom. BOTSING Deze week kwamen een auto en motor rijwiel op de hoek van de Langeweg Lage Markt met elkaar in botsing. Het motorrijwiel liep lichte schade op. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. RAADSVERSLAG Woensdagavond om 7 uur kwam de Gemeenteraad, alhier in Openbare Ver gadering hjjeen onder voorzitterschap van Burgemeester B. J. van Oeveren. Af wezig zonder kennisgeving was wet houder G. K. J. Krijger. Na opening met ambtsgebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen. Dhr. v. Ast merkt betreffende de inhoud op, dat hij niet zo als in het genotuleerde staat vermeld, bang was voor toenemend verkeer op Zondag nadat de brug tolvrij is, vanuit het eiland, maar naar het eiland. De voorzitter meent dat dit niet het geval was, wat ook wel blijkt uit het antwoord van weth. v. d. Slikke. Dhr. v. Ast blijft er echter bij, waarna de voorz. zegt het niet zo begrepen te hebben, maar in elk geval de gewenste verandering zal aan brengen. Daarna deelt de voorz. mede,, dat het gat in de Schoolstraat is gedicht, terwijl voorts het plan bestaat de Zuidweg met keislag te herstellen en daarover grond te gooien, zodat die weg aanmerkelijk beter wordt. Naar aanleiding van de vraag door dhr. v. Ast betreffende een ver ordening dat men niet meer uit sloppen en stegen mag fietsen, merkt de. voorz. op, dat e. en a. al is vastgelegd in de wegenverkeersregeling en dat de ge meente slechts borden behoeft te plaatsen om dit van kracht te doen zijn. Dit brengt echter nogal hoge kosten mede, zodat besloten wordt dit voorlopig aan te houden. Ingekomen stukken 1. Van de Consulent voor Lich. Op voeding, via de inspecteur L.O., goed keuring en zelfs aanbeveling van het plan tot verbouw school voor gymnastiek lokaal. Enkele wenken worden hierbij nog aangegeven die men in acht moet nemen, waarna ook de Inspecteur e. en a. goedkeurt. Zoveel mogelijk dient een breed portaal te worden gebouwd: Z.h.st. wordt besloten dit plan uit te voeren. Op een desbetreffende vraag antwoordt de voorz., dat vermoedelijk in de vacantie wor.dt begonnen. 2. Van Gedep. St. betreffende de ver ordening bouwverbod. De voorzitter merkt hierbij op, dat op 14 Febr. jl. een raadsbesluit is genomen, genoemde ver ordening vast te stellen (m.alg.st.) Er dient echter volgens G.S. een kleine wij ziging te komen in art. 6. Daar tot uit voering van deze verordening nog niet is overgegaanstelt de voorzitter voor ge- „Zelfs de Redactie beveelt 't lezen van Jan Overeenkam's ontboezemingen in dit nummer bij de lezers aan!" noemd raadsbesluit in te trekken en e. en a. verder aan te houden, waartoe met alg. st. wordt besloten. Daarna volgt punt 2 v. d. Agenda: Wijziging Begroting 1946. De voorzitter licht e. en a. nader toe, waaruit blijkt dat enkele posten aanmerkelijk verhoogd moeten worden, in totaal zelfs tot een be drag van 62383.ink., uitg. 66000. Dit o.m. door huurwaarde en bedrijfs panden, transportkosten, teruggaaf onder wijzerssalarissen, onderhoud wegen en voetpaden, enz. enz. Bovendien zijn verschillende nieuwe posten toegevoegd. B. W. stellen voor deze wijziging goed te keuren. De kap. dienst wordt verhoogd met 7178,52. Dhr. v. Ast vraagt of de overschrij ding uitgaafpost al geruime tijd bekend is. De voorz. antwoordt bevestigend. Dhr. v. Ast vraagt of dan eigenlijk maar is doorgewerkt zonder de Raad daarin te kennen. De voorzitter zegt, dat zijn af wezigheid hiervan een grote oorzaak is. Dhr. v. Ast vindt het geen kleinigheid. Daarna wordt dit punt z.h.st. aange nomen. Vervolgens leest de voorz. een circu laire voor van G.S. betreffende de jaar wedde secretaris en ontvanger en de tijd. toelage ad -20% over 1945 en 1946. Gedep. St. overwegende de drukke werk zaamheden in die jaren besluiten deze tijd. toelage toe te kennen, mits geen nevenbetrekkingen door genoemde functi onarissen worden waargenomen. De voorzitter zegt, dat in een vorige ver gadering besloten werd af te wachten, alvorens de tijd. toelage aan gem. perso neel toe te kennen. Thans is echter de regeling door G.S. naar voren gebracht, waarom B. W. voorstellen de 10% toe te kennen aan alle ambtenaren, behalve secr. en ambt. burgerlijke stand. Dhr. v. Ast vraagt of de gemeente-ontvanger hier buiten valt. De voorzitter antwoordt: „Vermoedelijk wel". Dhr. v. Houdt-zegt, dat toch ge vraagd is om ook hem uit te keren. Dhr. Vroegop vraagt of er niets aan te doen is. Dhr. v. Houdt vindt het jammer dat de ontv. er buiten valt. Dhr. Vroegop vindt het onbillijk. Op voorstel van de voorzitter gaat men dan over in besloten zitting. Na heropening wordt het door B. W. voorgestelde met alg. st. aanvaard. Punt 3: Voorstel B. 6 W. het ver- menigvuldigingscijfer voor schoolgeld op 2 te brengen. De voorzitter zegt dat vol gens een circulaire van G.S. dit voor ngodl. gem. verplicht is. Daar Poortvliet niet noodlijdend is, meende men de oude regeling te kunnen handhaven. Nu het kohier over 1943 is opgemaakt, valt dit niet mee. Het is slechts 335.van de O.L.S. en 102.van de Chr, S. over 1946, dus totaal 437.Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, krijgen we meer schoolgeld, aldus de voorz. Het gaat naar de aanslag, dus wordt even redig het inkomen betaald. Spr. noemt enkele bedragen die door mensen met veel inkomen dan moeten worden be taal. Dhr. G. K. Krijger vindt het geen kleinigheid. Dhr. v. Houdt merkt op, dat .- toch tenslotte naar het inkomen wordt betaald, dus er niets onbillijks in zit. Bovendien, aldus de voorz., is dit nog slechts voorlopig, daar de inkomsten biljetten ook voorl. zijn. Dhr. v. Ast ziet aan deze kwestie 2 kanten, het wordt voor ieder verdubbeld, hij zou het willen afwijzen. De voorz. vreest dat G.S. het niet zou den goedkeuren. Tenslotte wordt besloten het alsnog aan te houden op het huidige peil. Dan volgt het voorstel van B. W. de Openb. Lag. School te laten verven. Dhr. Vroegop vindt dit hard nodig. Dhr. v. Ast vraagt hoe of het wordt gedaan, bij aanbesteding De voorz. zegt dat nog geen plan is uitgewerkt en vraagt de heren B. W. te machtigen het zo voor delig mogelijk te laten uitvoeren waartoe z.h.st. wordt besloten. Dhr. v. Ast hoorde dat de W.C.'s in deze school in desolate toestand ver karen. De voorzitter is hier ook van op de hoogte en zal het onder het oog zien. Een plan zal worden opgemaakt. Verder deelt de voorz. mede, dat het plan om de dam (geul) op de gemeente- weide af -te breken en opnieuw op te bouwen op bezwaren is gestuit bij het Polderbestuur. Nu is besloten het boven stuk af te breken en opnieuw te bouwen, dit is een voorlopige oplossing en men kan dan wachten tot de def. verbetering komt. Hiertegen is geen bezwaar. Bij de Rondvraag deelt de voorzitter nog mede, dat het Hoofd der School, dhr. Krijger, a.s. Dinsdag met groot ver lof komt. Dhr. v. Ast vraagt hoe het met de brandspuit staat, hij heeft het al eerder aan weth. v. d. Slikke gevraagd, maar meent dat ze weinig geprobeerd wordt. De voorz. zal onderzoeken hoe het er mee staat. Dhr. v. Ast vraagt of dhr. Jasperse kenr-is heeft genomen van het dempen van de sloot bij Niemantsverdriet. We moeten oppassen, meent spr., dat de rioleringen onder deskundige leiding worden gelegd. De voorzitter antwoordt, dat e. en a. goed is uitgevoerd. Dhr. v. Houdt vraagt of er nog wat over is van de mestvaalt. De voorz. antwoordt bevestigend, maar zegt, dat dit niet geschikt is voor het land. Dhr. G. K. Krijger zou gaarne zien, dat de begraafplaats werd opgeknapt door er een grasmachine op te zetten. In Tholen ligt ze keurig, zegt spr.. De voorzitter merkt op, dat dit is op gedragen aan dhr. Quist, maar er is geen machine. Dhr. v. Houdt vindt ook, dat het er niet netjes bijligt. Dhr. v. d. SI. zegt: „Er is geen materiaal te krijgen, wat doet men daar aan Tenslotte vraagt dhr. Vroegop nog of de onteigende grond door de gem. wordt uitbetaald. De voorzitter antwoordt dat deze grond is gekocht en vermoedelijk wel door de gem. zal worden uitbetaald, maar dat hiervoor nog geen def. regeling bekend is. Daarna sluiting op de gebrui kelijke wijze. VOORLOPIGE UITSLAG VOLKSSTELLING 1680 inwoners, 835 vrouwen en 845 mannen. In totaal 435 woningen. Verdere gegevens konden nog niet worden op gegeven. EEN SERENADE! Maandagavond jl. bracht de ïnuziek- ver. „Kunst naar Kracht" een serenade bij Dr. C. J. Poortvliet, in verband met het feit, dat deze 12J^ jaar zijn praktijk in deze gemeente uitoefende. Een rond gang door de gemeente, om de arts een geschenk te kunnen aanbieden, had tot resultaat, dat hem een hanglamp, een barometer en een prachtige electrische Engelse klok, kon worden overhandigd. De burgemeester sprak hierbij de jubilaris toe en zei daarbij o.m. verzekerd te zijn, dat de gehele gemeente en velen daar buiten verheugd zijn, dat de dokter zijn practijk op zoo'n voortreffelijke wijze waarneemt. Deze huldiging bewijst, dat ieder hem een warm hart toedraagt. In de tijd, dat de dokter in deze gemeente werkzaam is, zijn allen er genoeg van doordrongen, welke een grote hulpvaar digheid hij de inwoners betoont. Hier voor zijn wij hem allen dankbaar, aldus de burg. en hopen, dat hij nog vele jaren 'zijn zegenrijk werk mag voort zetten. Dokter Poortvliet dankte allen hartelijk voor dit huldeblijk, niet alleen voor de prachtige cadeaux, maar inzon derheid wel, dat hij zich hier een plaats veroverd heeft, in de harten der inge zetenen. Spr. hoopt, zolang mogelijk, z'n beste krachten aan de gemeente te geven. Tenslotte gaf de muziekver. enkele num mers ten beste. OP PRINS BERNHARD'S VERJAARDAG zal de Oranjevereniging ter plaats de schoolkinderen tracteren. 's Avonds geeft „Concordia" een concert op de tent. DE „REISDUIF" Deze ver. nam weer deel aan de vlucht van Corbeil (Fr.) 355,561 km Lossing 9.30 uur, aankomst 1ste duif 14-39-01. 1. Jacob Geense, 2 en 4 L. Vermeij en 3. J. C. Verweijs. lste overduif W. van Dommele. EEN FLINKE VEERBOOT AANGEKOCHT Naar wij vernemen heeft de R.T.M. voor de veerdienst Zijpe-A.J.Polder een flinke motorboot aangekocht om het passagiersvervoer aan dit veer vlotter te doen verlopen. De veerpont hoeft hier- Geschiedenis van de O.D, op het Eiland Tholen door G. H. 70. „Zij moeten terug of anders wij er ook naaf toe." Driftig, gepikeerd, besluit Hans hiermee een gesprek, dat door de oververmoeide O.D.leiding in het Ó.D.- bureau te Tholen wordt gevoerd. Rond de tafel zitten de D.C., de Leeuw en Hans. Noorman, die op zijn benen waggelde, is naar huis gestuurd. Deze drie man bespreken de toestand te Oud-Vossemeer. Ze weten dat Menning, Jan Mast en nog twee dapperen tot het uiterste aan het veer zullen blijven, maar dat is niet verantwoord. De D.C. heeft er steeds weer bij De Leeuw op aangedrongen terug te trekken. Hij heeft tenslotte de verantwoording wanneer er slachtoffers vallen. En hoe zou hij zich hier kunnen verantwoor den Maar De Leeuw kan niet zo spoedig besluiten. Zijn er al niet twee gevallen Moet dat tevergeefs zijn Zal dan deze nacht de laatste veerpont ook nog de lucht ingaan En de haven tegelijk De Koning en Zijn mannen vertikken het de stellingen te bezetten. In hun hart kan de O.D.leiding hen geen ongelijk geven, maar toch moet die pont behouden blijven. „Ze moeten terug", besluit de D.C., (Lans krachtiger optredend. En Hans zet zich achter de schrijfmachine: „GEHEIM-Plaatselijk Commandant Tholen 3 Nov. 1944. Hierbij gelast ik U, overeenkomstig de reeds monde ling gegeven bevelen, de wachtpost op het veer op te heffen en terug te keren naar Tholen. De pl.C. te Tholen dér O.D. - De Leeuw. Aan wachtcommandant Menning op 't veer te Oud-Vossemeer." Het besluit is gevallen. En de mannen zuehten van neen, verluchting is het niet, want als de mof nu toch overkomt Vermoeid leunen ze achterover. Er speelt zich zo ontzettend veel af in die dagen. De stelling Vossemeer is wel het ergste, maar daarnaast ook de verschikkelijk talrijke beslommeringen, die een derge lijke organisatie meebrengt. De D.C. en De Leeuw zijn veel weg overdag, dan worden ze hier geroepen, dan 'weer op een andere plaats. En Hans heeft de zorg, dat organisatorisch alles op zijn pootjes terecht komt. De Tholenaars herinneren hoe ze in lange rijen in de Stoofstraat stonden om een bewijs in ontvangst te nemen, dat een geleidebiljet was om naar de overkant te gaan. Hele file's stonden er 's morgens al opgesteld. En de O.D. had de opdracht zo weinig mogelijk uit te reiken. Ze hadden de z.g. „verdachtenlljsten", de personen die daarop vgrmejd stonden mochten iri geen geval over. Alleen zij, die* voor hun werk naar de overkant moesten Er was geen uitzoeken aan. De eerste dag dat deze order binnenkwam, waren er al grote moeilijkheden. Vrouwen die hun mannen, in geen jaren gezien hadden omdat ze in Engeland gezeten hadden, wilden naar de overkant. Misschien was hun man wel in Bergen of er was bericht dat een Gealli eerde vriend een boodschap voor haar had. Mocht die nu niet over In het 'begin was de order zo scherp, dat de O.D. practisch niemand over mocht laten. De vrouwen stonden met tranen in de ogen. Uiteindelijk... ja, het moet dan maar, vooruit en 's avonds kreeg Hans weer een vriendelijk standje van de P.C., die op zijn beurt een uitbrander had geincasseerd van de kapitein of majoor van het M.G., die weer in opdracht handelde van de Canadese bevelhebber. En daar tussen zat de O.D., met aan de ene kant de strenge order, aan de andere kant de smeekbeden van stadge noten, goedwillend waar niets op aan te merken viel, maar die nu eenmaal naar de overkant wilden. Het werd later nog erger, toen de stromen evacués terug wilden komen of enkel een kijkje wilden nemen. Nie mand mocht ovot dan wanneer ze vergunning hadden van de Canadese commandant te Steenbergen. En de O.D.ers vonden het de moeilijkste taak om, wanneer een vriend, een oom of tante, een broer of kennis van ver uit Brabant was komen fietsen en aan de overkant van de Eendracht moest blijven staan. De O.D.leiding zal daarbij nimmer ontkennen, dat er toen fouten zijn gemaakt, dat er een neef of vriend bezweek aan de smeekbeden van mensen, die over wilden. En de O.D.leiding heeft er dikwijls, heel dikwijls voor op zijn kop gekregen van de Geallieerde legerleiding, van Civil Affairs, van M.G. En vooral tijdens de gevechten te Oud-Vossemeer waren dergelijke dagen oververmoeiend. Daarom' zijn zowel de D.C., als De Leeuw en Hans een uitputting nabij, komt ook de reactie als de ge heime order getikt is. Even bekruipt hen de heimelijke wens nooit iets met de O.D. te maken te hebben gehad. Al die zorgen, al die verantwoording, twee vrienden gesneuveld en nu toch het Veer opgegeven. De Leeuw besluit zelf de order aan de jongens in Oud-Vossemeer te gaan brengen. Met een motorordonnans gaat hij weg. Hij kikkert op van de koude nachtlucht. (Wordt vervolgd door niet meer te wachten op de bus- en tramaansluitingen, zodat vracht- en luxe-auto's mindere vertraging zullen ondervinden. De nieuwe motorboot werd gedoopt: „Mosselkreek". De motorboot „Anna Jacoba", voorzien van een nieuwe motor, werd omgedoopt in „Krabbe- kreek". Men is voornemens met deze boot een nieuwe lijn te gaan bevaren, nl. St. Annaland-Zijpe-Herkingen. HET FESTIVAL Nu wij reeds in een voor ons blad uit-r voerig artikel het festival aankondigden, willen wij thans volstaan met de in alle opzichten geslaagde festiviteit te memo reren. In de „Druiventros" had de officiële ontvangst plaats, waarbij burge meester L. J. de Jong, de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. De voorzitter van het ere-comité, dhr. J. Stols bracht hulde aan de jubilerende ver. voor haar activiteit, inzonderheid aan de diverse oud-leden en directeur (zie bovengenoemd artikel). De heer directeur van „Nieuw Leven" te Ouwerkerk, dhr. C. A. Swenne feliciteerde namens de zusterver enigingen, terw'ijl dhr. C. J. Hage te St. Maartensdijk dit namens de Bond afd. Tholen deed. Na de erewijn, werd het gehele pro gramma vlot uitgevoerd en dit betekent al heel wat, als we nagaan, dat 24 ver enigingen aan deze festiviteit deflnamen. 's Avonds had de verloting plaats van de door de jubel. ver. beschikbaar ge stelde geldprijzen. lste prijs lootte „Nieuw Leven" van Ouwerkerk 40. 2e 35.„Kunst naar Kracht", Poort vliet, 3e 30.— Oosterland, 4e Concor dia Tholen 25.5e 20.Bruinisse, 6e 15.St. Annaland, 7e 10.- Oud-Vossemeer, 8e St. Maartensdijk; 9e Nw. Vossemeer; 10e Zonnemaire; 11e •Brouwershaven, 12e Nieuwerkerk en 13e prijs Noordgouwe, ieder 10. De gelukkige nummers van de door „Concordia" gehouden verloting t.b.v de ver. waren; 1885, 1175, 1467, 1974, 1013, 1509, 1734, 1011, 1048, 1777, 1346, 1994. 1319, 1197, 1569, 1365, 1899, 1964, 1612, 1891, 1901, 1548, 1076, 1801, 1375, 1965. 1923, 1415, 1953, 1912, 1732, 1750, 1131, 1098, 1217. 1605, 1408, 1292, 1308, 1711 en 1836. Deze in volgorde der prijzen- waarde. Zonder verdere hinderlijke omstandig heden is het festival verlopen, waardoor „Concordia" op een geslaagde herden king kan terugzien. GESLAAGD DUS GEFELICITEERD Op 22 Mei, 12, 13 en 17 Juni jl. werd door de Zeeuwse Melkfederatie het examén vakkennis melkhandelaren ge houden. Dit examen bestaat uit een schriftelijk en mondeling gedeelte; het aantal examinadi bedroeg 44, waarvan er 28 slaagden. Het percentage geslaag den van 64 is t.a.v. andere jaren gunstig te noemen. Aan de volgende eiland-bewoners werd het diploma van Vakbekwaamheid ver strekt: Mej. A. Duijzer-van Beek, Mej. S. v. Luijk-Buijs, H. T, Moerland, Joh. Heijboer, te St. Annaland; Mej. C. Praat- Francke te Tholen; M. van As te Poort vliet; A. Suurland te Scherpenisse. RIJKS H.B.S. Aan dc Rijks H.B.S. te Bergen op Z. slaagden dezer dagen voor het eind diploma C. v. d. Berge te Tholen, Nel Meloen te St. Maartensdijk, J. Vinjé te Scherpenisse en L. van Nieuwenhuijzen te St. Filipsland. RECTIFICATIE In het artikel „Brood en warm weer" van vorige week zijn enkele foutjes ge slopen. Onder a. dient men te lezen „kruin" inplaats van „klef worden van de bruine korst", onder c. draadvorming en niet draadvormig. PRINS BERNHARDFONDS Met de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard in het zicht worden op onze gemeenten weer huis aan huis- en/of straatcollecten gehou den, t.b.v. het Prins Bernhard- fonds. Daar U zich door de vele collecten voor diverse doeleinden misschien het doel van dit fonds niet meer kunt herinneren, mer ken we nog op, dat het hierbij gaat om door middel van finan ciering of financiële steunver lening de strijd om de geestelijke culturele zelfstandighëid van ons volk krachtig te stimuleren, als mede het uitdragen van onze cul tuur in het buitenland te bevor deren. DE COLORADOKEVER Ook op ons eiland zijn er in de afgelopen weken enkele Colorado kevers gevonden. Dit alleen maakt de kans op larvenhaarden groot. Met kracht dient dus ook de tweede bespuiting, die van 25 Juni 5 juli a.s. moet worden gehou den, aangepakt. Helpt allen mee om deze ernstige vijand tot een minimum te beperken. Het is een algemeen belang WETENSCHAPPELIJK Onderstaand artikel zond Dr. A. van Luijk, te Utrecht, behalve aan enkele vooraanstaande bladen in Nederland, als: „De Groene Amsterdam", e.d. ook aan ons ter plaatsing. Hoewel een dergelijk artikel slechts een zeer bepaalde groep zal interesseren, menen wij hiervoor en daarmee dus vóór die categorie toch een plaatsje te moeten inruimen, te meer daar Dr, van Luijk als oud-St. Annalander, ons de eer gunde het enige blad in Zee-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2