Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Wij en de buren Brugaangelegenheden Spoedeisende Raadsvergaderingen in ZES Eiland-Gemeenten. WORDT DE BRUG TOLVRIJ? De Thoolse Raad behandelt in besloten zitting! ZONDAGSDIENST ARTSEN Eenstemmig besluiten alle Raadsl. 1 kwartje p. inwoner bij te dragen. 3c Jaargang No. 32 13 Juni 1947 "'X'A''-. - Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Advertent'iën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 kwartaal franco p.p. 1.15 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen De tijden veranderen en de men sen met hen. Soms gaan er vele jaren overheen, voordat we kun nen zeggen: Kijk, toen en toen was alles toch heel anders dan het later was soms ook vol trekt die verandering zich in een paar jaar. Hoe ging Nederland bij voorbeeld het jaar 1940 in en hoe kwam het de oorlog uit in 1945 Het antwoord op deze vraag zal bij velen niet optimistisch lui den. Weten we echter wel hoe slecht het is We realiseren ons wel, dat we nu niet en vroeger wèl konden kopen en al naar onze instelling .kankeren" we dan op de regering, op de „Mof", op het buitenland of op iets anders en we knopen er meteen de conclusie aan vast, dat wij het wel niet meer zullen bele ven, dat de „vette jaren" van vóór 1940 zullen terugkomen. Maar hoe hangt de vlag er ei genlijk precies voor? Staan we er beter of slechter voor dan de bu ren? Het herstelproces hoe verloopt dat in ons land? In welk tempo... Regelmatig of onregel matig? Hoe reageren de mensen er op en kunnen we ergens een be rekening uit trekken, hoe lang het herstelproces nodig heeft, zich te voltrekken? Zullen we dan op een niveau zijn aangeland, dat gelijk staat, hoger of lager is dan van 1938, om het laatste normale jaar van vóór de oorlog maar als vergelijkingspunt te nemen? Hoe zal dan onze welvaart of onze ar moede over de leden van onze Nederlandse gemeenschap zijn verdeeld Vele vragen aan elk, waaraan een gedegen studie zou kunnen worden gewijd. Laten we eens kijken, hoe we er in 1938 voorstonden. De depres sie, die in de dertiger jaren los barstte en sindsdien over de we reld rondwaarde, had in 1938 al een stuk van onze welvaart weg gevreten. Maken wij een vergelij king tussen het welvaartspeil der arbeiders in een paar Europese hoofdsteden. Als we dat in Lon den voor een doorsnee-arbeiders gezin op 100 zetten, was dat voor een dito gezin in Amsterdam 85, in Parijs en Berlijn 70 en voor Brussel 55. Wij speelden dus niet slecht bij, want wij mogen wel aannemen, dat de verhouding tus sen de andere bevolkingsgroepen navenant was. Waaraan dankten wij die wel vaart? Aan de renten van in het buitenland en Indië uitstaande ka pitaal en ons werk. Wat er in de oorlog van onze positie als schuld eiser is terecht gekomen, weten we nu zo langzamerhand wel. Maar ook ons werk liep achteruit. Kij ken wij naar de cijfers voor de industrie, dan liepen wij terug van 100 in 1938 tot 27 in 1945, dat we einde 1946 weer hadden opge haald tot bijna 80. België moest nog dieper uit de put komen. Van nog geen 20 in Januari 1945 streefde het ons ech ter voorbij tot ruim 90 in Septem ber 1946. Noorwegen en Dene marken zijn beide al weer op 100 aangekomen, maar hoefden ook niet zo ver weg te komen. Frank rijk steeg van ruim 40 in midden '45 tot nog geen 90 in midden '46. Zweden, dat niet in de oorlog was, kwam pas in 1946 boven de 100. Zo zien we dat het tempo van herstel elkaar niet veel ontloopt, maar van alle genoemde landen heeft Nederland de grootste ach terstand in te halen. Professor Tinbergen neemt aan, dat een der de deel van ons productieapparaat verloren ging. Noch België, noch Frankrijk, welke slechts door ge vechtshandelingen na de invasie gezengd werden, hebben zó veel te lijden gehad als Nederland, waar het in 1944 '45 brandde. Vergelijken wij tenslotte de we deropbouw in West-Europa met een groepje mannen op weg naar herstel, dan zien we, dat we onge veer even vlug vorderen, maar dat Nederland de achterste is. En toch de „gewone man" leeft in Nederland alweer aan merkelijk beter dan bijvoorbeeld in Parijs. Hoe komt dat? Omdat de verdeling hier rechtvaardiger is. Practisch moet de Parijse ar beider veel van zijn voornaamste levensbehoeften zwart kopen. Hier niet, al sopt het niet ruim. Al valt er hier op de verdeling ook nog wel eens wat aan te merken soms zelfs zeer veel -v- wij steken gunstig af bij andere^ landen, die minder- hebben geleden en dat geeft de burger moed! Donderdagmiddag jl. kwam de Thoolse Gemeenteraad voltallig in Openbare Ver gadering bijeen onder voorzitterschap van Mr. A. J. v. d. Hoeven; secretaris dhr. V. Laban. De voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Het doet hem genoegen, dat alle leden aanwezig zijn. Aan de agenda als punt 5: „Woning bouw" toegevoegd. Vervolgens worden de notulen onveranderd vastgesteld en de volgende ingekomen stukken voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen: Van het Centr. Bur. Verificatie proces- verbaal van kasopname; van Gedep. St. goedkeuring raadsbesluit 21-3-47, inzake de erfpacht van Bierens e.a.; idem wijzi ging gemeentebegroting 1946; van de zelfde instantie gk. raadsbesluit van 11 Maart jl. betreffende de rek. coSrant- overeenkomst voor restauratie toren en kerk; idem wijziging instructie gemeente geneesheer; idem gk. raadsbesluit bouw- verbod; betreffende genomen raadsbesl. inzake de jaarwedden gemeenteabtenaren betreffende uitbreidingsplan en bebou wingsvoorschriften eveneens gk. door G. S. op de genomen raadsbesluiten. Van de Tuchtunie een verzoek om in navolging op het genomen besluit van de gemeente Hilversum aan onderwijzers politieonele bevoegdheden te geven. Hier op wordt afwijzend beschikt als zijnde niet doelmatig voor Tholen. Afgewezen wordt ook het verzoek van de Rijksveeteeltconsulent om subsidie voor de Geitenfokvereniging. Eveneens het verzoek van het Bestuur van de Broederschap Gemeente-ontvan gers om toe te treden tot het Centraal beheer. Mej. E. van Rijssel heeft een verzoek ingediend de gem. riolering voor haar woning zodanig te maken, dat er in haar kelder geen water meer komt, wat thans wel het geval is. De voorzitter zegt, na deskundig onderzoek bleek, dat het niet aan de riolering ligt, maar de fout in de de kelder'van betrokkene gezocht moet worden en stelt voor hierop a-fwijzend te beschikken, waartegen geen bezwaar is. Tenslotte gk. van G.S. inzake de door B. W. voor verschillende per celen vastgestelde huur. Punt 3: Toekenning van gemeentelijke vergoeding aan de besturen der bijzon dere Scholen over 1946. De voorzitter stelt voor overeenkomstig het concept aan de Bijzondere School in de Doelweg en de Nat. School de door hem aange vraagde vergoeding toe te kennen. Dhr. Berrevoets merkt in dit verband op, dat hij bij het nazien van de reke ning constateerde, dat dhr. Treurniet te St. Maartensdijk het leeuwenaandeel in schoolbeheften levert en vraagt of dat niet beter aan Thoolse leveranciers ge- gegund kan worden. De voorzitter antwoordt, dat de School besturen»- hierin beslissen, al kan wel medegedeeld worden, dat er in de Raad op gewezen is. Vervolgens wordt dit punt aangenomen. Punt 4. Wijziging van art. 6 van het Mevr. Lindenbergh-Klooster te Oud-Vossemeer Dr. Bruijnzeel te St. Filipsland Raadsbesluit tot verkoop van de houten loods aan de Contr. Escarpe. Het gaat hier enkel om de datum van, die van 1 Januari op 1 Juli dient te worden ge steld. Hiertegen is eveneens geen be zwaar. Punt 5. Woningbouw. Besloten wordt nog 5 woningen in de Hofstraat te laten bouwen, met een crediet van 9000. per woning en grondaankoop a 4.- per m'2. Verzocht wordt B. W. te machtigen voor verdere uitvoering zorg te dragen, waartoe wordt besloten. Daarna volgt het belangrijkste punt van de agenda: „BRUGAANGELEGEN HEDEN". De voorzitter stelt voor in besloten zitting over te gaan, waartegen niemand bezwaar maakt. Daarna sluiting van de Openbare zitting. Hierna heropening der openbare ver gadering. Besloten werd een gedeelte van het buizennet van de Gasfabriek, lopende van de fabriek naar de voorstad, te doen vervangen door een andere" met grotere doorsnede door de oude leiding onvol doende is. Toestemming werd verleend voor het aanstellen van een terrein-wer ker-hulpstoker in vasten dienst, waartoe oproeping in de plaatselijke bladen zal geschieden. Voorts werd besloten over te gaan tot verharding van de Vlasmarkt, welke is begroot op 1100.voor de gemeente en waarnaast J. v. d. Velde een aandeel zal bijdragen. Daarna sluiting. Naarmate het herstel der Thoolse brug vordert, wordt de vraag of deze vrij van Tol komt, ja dan neen, meer urgent. Vanzelf sprekend is hierover „achter de schermen" al dikwijls geconfereerd. Een oplossing was nog niet gevonden. Tholen heeft z'n rechten. Het Rijk wil de overnamekosten, die Tholen vraagt, niet ge heel voor zijn rekening nemen. Tholen brengt het grootste offer, als de brug tolvrij komt. Is de oplossing gevonden Vrijdag jl. vergaderden de burgemeesters in tegenwoordigheid van de Commissaris van Zeeland en leden van de Ged. Staten te Tholen, waarbij voorgesteld werd. dat de zes eiland-ge meenten gedurende 10 jaar f 0.25 per inwoner zouden betalen, de provincie Zeeland f 120.000 en aan de prov. Brabant te verzoeken f 30.000 in de kosten bij te dragen. Dit voorstel was aanleiding van zes spoedeisende Raadsvergaderingen, waarvan hieronder verslag wordt gegeven. Te Oud-Vossemeer werd de spoedeisende raadsvergadering Maandagavond 9 Juni gehouden. Aan wezig zijn de voorzitter, secretaris en de leden Daane v. Driel, Istha en v. d. Klooster. De voorzitter opent de vergadering. De notulen zullen worden aangehouden tot de volgende vergadering in verband met het spoedeisend karakter van dfte vergadering. De kwestie is nu het vrijmaken van de Thoolse brug. De voorzitter zegt zich een vergadering te herinneren in 1935 uitgaande van de B.B.N, en in 1942 te 's-Gravenhage, uit gaande van de Tollencommissie. Op beide vergaderingen stonden de gemeente besturen op het standpunt dat het Rijk maar tot afkoop over moest gaan. Vrijdag werd in verband hiermede een vergadering belegd in Tholen onder leiding van de Commissaris der Koningin. Van te voren werd in deze gemeente nog een vergadering van B. W. ge houden, doch de mening die reeds in 1935 en 1942 tot uiting kwam bleek nog te zijn gehandhaafd. En toch ziet U nu het voorstel van B. W. om gedurende 10 jaar 25 ct per inwoner bij te dragen tot vrijmaking van de brug. De oorzaak hiervan is deze, het Rijk wil medewerken, mits de gemeenten ook door bijdragen hunnerzijds tonen dat zij het nut en belang van een vrije brug in zien, doen ze dit niet, dan trekt het Rijk zich terug. Ook G. S. hebben steeds dezelfde mening hieromtrent gehad als de ver schillende gemeentebesturen. Het Rijk wil nu de schuld van de oude brug f 500.000) en de nieuwe brug 600.000) betalen. De provincie Zeeland moet vervolgens 120.000 bijdragen de prov. Brabant 30.000. Brabant meende echter steeds dat deze brug in Tholen ligt, betaalt deze provincie niet, dan zou Zeeland het meerdere eveneens bijdragen. Neemt de raad van Tholen het aan, zo vervallen naturlijk de tolrechten. De commissaris legde er de nadruk op, dat indien de gemeenten zich terugtrek ken het Rijk zijn medewerking zal ont houden. -Dhr. v. d. Klooster informeert of de gemeente Tholen vertegenwoordigd was. De voorz. merkt echter op dat dit geen zaak voor Tholen, doch voor de 6 andêre gemeenten op het eiland was. Hij merkt vervolgens op dat hij 0.25 niet ongunstig vindt. Dit is niet de enige brugkwestie, nog 29 bruggen zouden op een dergelijke manier tolvrij moeten worden gemaakt. Dhr. Daane zegt, dat voor de ver gadering in Tholen bij gesprekken bleek dat de meeste gemeentebesturen er niets voor voelden om te betalen, maar toen de commissaris 0.25 per inwoner het laatste bod noemde, veranderden de meningen wel. Als we de ellende zoals die afgelopen winter plaats vond kunnen voorkomen, is dat veel waard. Dhr. v. d. Klooster iniormeert wie eventueel het proces tegen Tholen moet beginnen. i De voorzitter zegt dat dit een zaak van het Rijk is, waarmee de gemeenten niets te maken hebben. Dhr. v. Driel meent dat het belang van de geheele gemeente er mee gediend is en zegt er voor te zijn, evenals de heer Istha die zegt dat dit wel de beste oplossing is. Niemand wenst vervolgens meer het woord noch stemming, zodat het voorstel wordt aangenomen. Ter sprake komt nog een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen het vermenigvuldigingscijfer voor school geld inplaats van vor het jaar 1946/47 met ingang van 1947/48 vast te stellen op twee. Dit wordt z.h.s. aangenomen. Daarna sluiting. Tc St. Annaland kwam de Raad Maandag jl. om 4 uur in Openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na de opening zegt de voorzitter, bur gemeester F. M. Boogaard, dat deze ver gadering spoedeisend werd belegd, in verband met punt 2 van de agenda, toe kenning bijdrage voor opheffing tol brug Tholen en stelt voor dit punt dan ook eerst maar af te werken, opdat onmiddel lijk bericht aan de Commissaris der Pro vincie kan worden gezonden, inzake het genomen besluit. Daarna geeft de voorzitter een toelich ting op het hieromtrent besprokene in de Vrijdag jl. gehouden vergadering te Tholen in tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in de Prov. Zee land en 4 leden van Gedep. Staten. Naar aanleiding hiervan stellen B W voor om enigszins tegemoet te komen aan de offers die Tholen moet brengen, wan neer de tol zal worden opgeheven, 0.25 per inwoner per jaar, gedurende 10 jaar bij te dragen ter dekking van de onkos ten, enz. De voorz. merkt hierbij nog op, dat de provincie wellicht 150.000 in de kos ten zal bijdragen, terwijl de Prov. Bra bant verzocht wordt 30.000 bij te dra gen. Indien Brabant hierin niet toestemt, zou Zeeland 180.000.voor zijn re kening nemen. Dhr. Goedegebuure vraagt waarom het Rijk deze last niet op zich neemt. De voorzitter antwoordt, dat het Rijk een bedrag heeft vastgesteld en daar niet boven gaat. Dhr. Moerland vraagt hoe het zal lopen, als andere gemeenten op het eiland hiermee niet accoord gaan. De voorzitter zegt dat men dan weer verder zal zien maar is van mening, dat het overal zal worden aangenomen. Daarna wordt met alg. st. besloten 0.25 per inwoner per jaar, gedurende tien jaar bij te dragen, wat voor St. Annaland in totaal op ongeveer 6500. komt. Hierna volgt behandeling van de vol gende ingekomen stukken: Schrijven van de Fraude Risico-verz. Mij. waarin wordt medegedeeld, dat de gemeente over 1947 42.16 minder be hoeft te betalen. Proces-verbaal van Kasopname gem. ontvanger) kaai- en havengelden en kas W.A.bestuur, waarop geen aanmerkingen Verzoek van het Bestuur der Bijz. School alhier om vergoeding in de on kosten over 1946. De voorzitter zegt, dat dit eerst behandeld kan worden na vaststelling rekening 1946. Rekening van de afd „Het Groene Kruis", die een nad. slot aangeeft ad 467.26, waarvan de helft voor reke ning van de gemeente komt. Voorts bespreking inzake de opbouw- toelage. De voorzitter merkt hierbij op, dat door een vergissing intertijd aan dhr. Kaashoek de minimum-opbouwtoe- lage is toegekend en stelt voor het ge nomen besluit te wijzigen en de maximum toelage te geven, waartoe z.h.st. wordt besloten. Punt 3: verhuur oude veldwachters woning. De voorzitter deelt mede, dat van de Groepscommandant der Rijks politie te Tholen een verzoek is ingeko men, de oude veldwachterswoning te ver huren aan dhr. Fondse, die thans zijn standplaats in deze gemeente heeft. Hoe wel de woning na verhuizing der politie voor andere doeleinden bestemd zou wor den, menen B. W. aan dit verzoek gevolg te moeten geven en stellen voor de woning wederom aan de politie te verhuren voor 3.50 per week. Dhr. Goedegebuure vindt de huur niet hoog. Dhr. Moerland merkt op, dat deze woning geld zal blijven kosten. De voor zitter zegt, dat men hier moeilijk meer huur kan vragen. Daarna wordt z..h.st. besloten het verzoek in te willigen, als mede de nodige reperaties aan te brengen. Ingegaan wordt vervolgens op het voorstel de renteloze lening voor het bedrag van 26.000, die per 9 Juli a.s. verloopt, te verlengen, met inachtneming van de gestelde opzeggingstermijn a 2 maanden. Van de heren J. C. Goedegebuure, Lan- geweg en J. Ligtendag, Nieuwstraat is een verzoek binnengekomen om ged. ont heffing van hondenbelasting wegens ver lies van de honden. Daar dit volgens de geldende verordening -mogelijk is, heeft niemand bezwaar. Punt 6: Voorstel B. W. toekenning 10% toelage gemeente-personeel. De voorzitter zegt, dat hieronder de ge meente-ontvanger en secretaris niet vallen dat voorts ook dhr. Scheermeijer, die een garantietoelage geniet, hiervan geen schade heeft, aangezien een evenredig bedrag wordt afgetrokken en zo deze regeling komt te vervallen deze toch z'n

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1