tholen oud-vossemeer st. annaland Slechts een plicht* st. Maartensdijk"" scherpenisse poortvliet st. filipsland I vinden met een nog verfrissender regen. Er zijn nog meer zweetdruppel tjes gelaten. In de afgelopen week werden de warmte sen spijt vele vergaderingen gehouden. Wij herinneren aan de bijeenkomst der dagbladpers, waarin over de papiertoewijzing menig hartig woordje werd gezegd Maandag a.s. is er vervolgvergadering. Edoch, Van Gelder, de grote papierleverancier draait inmiddels weer, zodat het niet-verschijnen- dreigement wel bij een dreigement zal blijven. Wij gunnen de dag bladpers heel wat papier en allen die het nodig hebben. De bakkers ook al zo'n warm onderwerp zijn ook niet tevre den. De Eenheids Vakcentrale, die zich de laatste tijd weer wat roert, bereidt een actie voor. Misschien had Amsterdam Vrijdag jl. al geen brood en waren de hoofd stedelingen op warm eten aan gewezen. Die warmte We zouden zo langzamerhand geloven, dat ieder een in de lande er last van had. Overal werden stakingen gepro clameerd, ultimatums gesteld, ge kankerd. Niet alleen te land, maar ook ter zee. De haringvissers hebben midden op zee telefonisch met elkaar geconfereerd en zij waren het er roerend over eens, dat de haring te goedkoop werd. Er viel niets meer te verdienen. Valt er dit keer iets over te land en ter zee te schrijven helaas moeten wij het ditmaal uitbreiden: te land, ter zee en in de lucht. Weer is Nederland in rouw ge dompeld, weer verloor het twaalf van zijn beste zonen in een vrese lijk vliegongeluk. Boven Gilze- Rijen vlogen twee vliegtuigen tegen elkaar. En de,Raad voor de luchtvaart deed uitspraak inzake de ramp van 14 November 1946 op Schiphol: de piloot was z.i. niet opgewassen tegen de moeilijkhe den der besturing van een D.C. 3. Sober was ook de rouwdienst, die werd gehouden ter herdenking van dr. H. Golijn, wiens stoffelijk overschot van Ilmenau in Thurin- gen naar het vaderland werd over gebracht. Een grote figuur is dr. Colijn voor zijn partij, maar ook voor zijn land geweest. Hoe men ook over de door hem gevoerde politiek moge denken hij was één van die krachtige mannen uit goede tijden, mannen, waaraan we in deze dagen een groot ge brek hebben. PREMIEKEURINGEN VOOR MERRIES Zaterdag vonden alhier premie keuringen voor merries plaats. De uitslagen luiden: 2j. merries, geb. 1945, kl. m. Ie pr. C. B. Kodde, Tholen met Kitty van 't Hoogland; 2e pr. D. Istha. O.-Vossemeer, met Joke van Berg en Dal; 3e pr. J. P. van Gorel, Tholenmet Nona van Monnikenhof. 3-j. merries geb. 1944, gr.kl. maat: le pr. Gebr. v. Tilburgh, O.-Vossemeer, met Tonny v. d. Boschhoeve; 2e pr. E. J. Kosten, Tholen, met Victoria van Prins; 3e pr. D. D. de Rijke, St. Maar tensdijk, met Janny v. Polderzicht 4 j. merries geb. 1943, gr. maat: le pr. G. J. de Wilde, St. Maar tensdijk, met Jeannette; 2e pr. C. M. Geluk, St. Maartendijk, met Bonnina van Broederhof. 4-j. merries, geb. 1943, kleine maat: le pr. C. M. Geluk, St. Maartensdijk met Burima van Broedershof; 2e pr. Gebr.. v. Til burgh, Oud-Vossemeer met Selma v. d. Boschhhoeve. 510 J. merries beg. 1942-1937 kleine maat: le pr. G. J. Ampt- Geluk. O.-Vossemeer met Emma van Reigersberg; 2e pr. M. C. Geuze, Oud-Vossemeer, met Em ma; 3e pr. J. P. v. Gorsel, Tholen met Meta v. Buitenzorg; 4e pr. B. G. Fridericks, Oud-Vossemeer, met Leni; 5e pr. Gebr. J. en L. Stoutjesdijk, Tholen, met Juliana v. d. Peukepolder; 6e pr. P. Kloet, St. Maartensdijk, met Efa- mie v. Molenhout; 7e pr. E. J. Kosten, Tholen, met Lion ia v. Pri- mera. 510 j. merries geb. 1942 1937, grote maat: le pr. Gebr. v. Tilburgh, Oud-Vossemeer, met Metha v. Vosmeer; 2e pr. J. Fr. Brooymans, St. Annaland, met Zwiza v. Bleyendaal; 3e pr. J. Fr. Brooijmans, St. Annaland, met Xenia v. Bleyendaal; 4e pr. A. A. Geluk, Oud-Vossemeer, met Za- rah; 5e pr. M. J. C... Geluk, Oud- Vossemeer, met Astrid; 6e pr. M. C. Geuze, Oud-Vossemeer, met Tine; 7e pr. J. P. v. Gorsel, Tho len, met Mirza v. Buitenzorg. GESLAAGD. 20 Mei werd in de zaal van Hotel Engelvaart het examen af genomen ter verkrijging van het diploma Algemene Ontwikkeling A. Aan het examen werd deelge nomen door 34 candidaten. Ge slaagd zijn de volgende heren: St. Annaland: P. Goedegebuure J. v. d. Klooster, C. en J. Scher- penisse. St. Maartensdijk: M. A. Ba zen, C. P. o. d. Brouw, I. P. Franke, M. J. W. Gueqièrre, A. P. van Gorsel, M. van Hemert, A. C. Hoek, J. Knuist. G. Lind- hout, M. de Rijke, C. van de Rhee C. A. Slager, J. M. Verkerke, M. de Viet, N. de Viet, en J. A. Vroegop. Poortvliet: G. Koppenhok, A. Jeroense en P. Dekker. Scherpenisse: J. v. Houdt, G. Poot, H. Verkerke, J. Vroegop, H. v. d. Werff en C. M. IJzerman Stavenisse: J. C. van 't Hof. Tholen: M. L. Steketee. Oud-Vossemeer: J. A. Ligtendag. Allen genoten hun opleiding bij dhr. K. Koetsdijk te St. Annaland. IN KOKEND WATER Het zoontje van de familie A. Janse alhier had het ongeluk in een teil met kokend water te val len. De geneesheer, die spoedig aanwezig was, achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Bergen op Zoom gewenst. VIJF NIEUWE WONINGEN Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling op het terrein bij de Hofstraat nog vijf nieuwe wonin gen te bouwen. In totaal zullen daar dan 11 nieuwe woningen worden gebouwd. GYMNASTIEK- DEMONSTRATIE A.s. Zaterdag geeft de Gymnas tiekvereniging „Olympia" alhier een demonstratie op de Markt. Om half zeven wordt een mars gemaakt door de stad, waarna om kwam voor zeven met het turnen op de Merkt zal worden begonnen Het publiek wordt verzocht op het trottoir te blijven. MANDELINECLUB IN OPRICHTING In hotel Zoeter" alhier zal a.s. Woensdag 11 Juni des avonds een bijeenkomst worden gehouden om te komen tot oprichting van een mandolineclub. Personen, die hier voor interesse hebben worden ver zocht op deze vergadering aan wezig te zijn. CONCOURS HIPPIQUE Blijkens een advertentie in dit nummer zal door de Rijver. ,,De Eendrachtruiters" op Zaterdag 5 Juli a.s. alhier een ooncours- hippique worden gehouden. Bij goed weer zal het aan belangstel ling niet ontbreken. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei 1947 Geboren 4 Mei: Jacoba Johanna dr. van Pieter Lobbezoo en Jo hanna Suzanna Maria Adriaanse. 13 Mei: Johannes Petrus Cornelis, zn. van Cornelis Piasmans en Anna Maria Steijns. 16 Mei: Maatje Eva, dr. van Pie ter Philippus Engelvaart, en Maatje Beukelaar 17 Mei: Hubrecht Marinus, zn v. Marinus Hendrikse en Pieternella Maria van Smit. 18 Mei: Andreas Frederik, zn. van Jacob van Dijke, en Helena Jo hanna Pollie. 17 Mei: Anthonie Marinus, zn van Simon Cornelis Wessels, en Wil- helmina Janna Lindhout. 25 Mei: Thomas Jacobus, zn. van Marinus Hommel, en Pieternella Johanna Franken. 31 Mei: Dingena Hendrika Maria, dr. van Petrus Antonius Wilhel mus Mees en Anna Cornelia Reijchler. Gehuwd: 22 Mei: Johannes Cornelis Adriaan van der Maas, 25 jr. dierenarts, wonende te Utrecht, en Neeltje Dubois, 24 jr. zonder beroep, wonende te Oud- Vossemeer. 22 Mei: johannis, Nelisse, 33 jr. landbouwersknecht, te Tholen en Mina Lindhout, 25 jr., zonder be roep, te Oud-Vossemeer. 29 Mei: Jacobus Cornelis Geuze, 27 jr. wachtmeester Rijkspolitie, en Johanna Cornelia Geuze, 28 jr. zonder beroep beiden te Oud- Vossemeer. Overleden: 17 Mei: Lena Adri- ana Krijna van Engelen, 47 jr. 18 Mei: Elizabeth Maria, Wijnen, wed. v. W. W. Timmerans, 81 jr. Loop der bevolking Ingekomen: Neeltje Dubois, uit Utrecht naar A 61 Albertus A. Willemsen, met gezin, uit Baarn naar A 141 Mathijs A. de Graaf, uit St. Annaland naar B213 Elizabertus Koppelaar, uit Rotterdam naar A 14 Cor nelis G. van der Jagt, uit Poort vliet naar B 87 Pieter M. Pol derman met gezin, uit Stavenisse naar B275 Aloysia C. Ver- heezen, uit Bergen op Zoom naar C64 Dignus J. Ampt met echt. uit Bergen op Zoom naar A 171. In totaal 7 mannen en 8 vrouwen. Vertrokken: Johanna B. Pip ping van B312, naar 's-Graven- hage Johanna van der Klooster van B 146 naar 's-Gravenhage Jacoba Geuze, van B 98 naar Rot terdam -Jacobus Geuze met echtgenoote van B 22 naar Stave nisse -- Leo M. M. van Ooster hout met gezin, van B 180 naar Breda In totaal 3 mannen en 6 vrou\yen. THANS OFFICIEEL BENOEMD Enige weken geleden, bereikte onze dorpsgenoot dhr. Abr. Scher penisse Johzn. het officieuze be richt dat hij na goedkeuring" tot plaatselijk kantoorhouder al hier zou worden benoemd. Wach tend op het officiële-, hebben we het officieuze bericht toen niet ge publiceerd, mede ook op verzoek van betrokkene, die toen nog ge keurd moest worden. Nu is die keuring achter de rug (met goede afloop) en is ook de officiële be noeming met ingang van 1 Juni jl. afgekomen. Onze jeugdige kan toorhouder gefeliciteerd. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei 1947 Geboren: 7 Mei Cornelia Eli zabeth, dt. v. J. A. Theunisse en J. H. Fase. 21 Mei Jannetje Jacoba, dt. v. I. Scherpenisse en A. A. van Zetten. 25 Mei Jo hannes Marinus, zn. v. J. M. Fran ke en H. Scherpenisse. 27 Mei Maria Leuntje, dt. v. A. J. Duij- zer en C. J. van Dijke. 27 Mei Tona Lucretia, dt. v. D. A. Har- tog en L. Gunter. Huwelijken: 6 Mei Franciscus A. M. de Schutter, 29 jr. te Din- teloord en Johanna P. M. Brooij mans, 25 jr. te St. Annaland. 29 Mei Ary Gunter 30 j. landar beider en Helena Vroegop, 28 jr. te St. Annaland. Overleden: 24 Mei Helena Dirkje Moerland, 47 jr. z.b., echt genote van C. Westdorp. 27 Mei: Adriana Josina Goedege buure, 59 jr., echtgenote van J. Boon. 31 Mei Jacob Jan Hage, 15 jr. z. v. J. Hage en J. v. d. Boogaart. 31 Mei Izalc Quist, 76 jr. weduwn. v. A. v. d. Slikke. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Cornelia J. Lind hout v. Oud-Vossemeer. Jan netje C. Feijtel v. Made en Drim- melen. Cornelis H. Theunisse v. C. B. R. D. v. d. Boogaart en gezin v. C. B. R. E. Dorst en gezin v, C. B. R. Pieternella L. v. Popering v. Bleiswijk. Cornelis v. d. Klooster en gezin v. C. B. R. Pieter Bazen en ge zin v. C. B. R. Grietje Hage v. St. Maartensdijk. Anthonie L. Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G. H. 68. Als ze op de veerweg aankomen hebben ze de poppen al aan het dansen. Honderd meter voor het veerhuisje komen ze in het gezicht van de Nieuw- Vossemeerse molen, het gevaarlijke punt, dat gisteren tot zwijgen werd gebracht. En opeens ttik, tikketik, de kogels slaan kletterend op de keien. Als gekken hol len de vijf mannen voorwaarts om de veilige beschut ting der huizen te bereiken. Ze sluipen langs de huizen en bereiken veilig de observatieposten. Of de moffen deze stelling ook in de gaten houden. En aan de overkant is niets te zien het wordt er ook dodelijk stil, angstaanjagend stil. De gedachten van de mannen in de huizen gaan terug naar gisteren, naar het korte doch hevige vuurgevecht, waarbij twee eigen mannen het leven verloren. Huiverend bedenken ze dat dit lot ook hen had kunnen treffen en dat ze er nu opnieuw aan bloot staan. Wat zullen de volgende uren brengen Laten ze het niet verbloemen, ze staan van aangezicht tot aangezicht tegenover de dood en ze denken aan hun geliefden, die thuis in de groot ste onrust al ctagen, ontzaglijk langzaam voortkrui- pende dagen sinds de 30ste October leven. Maar aan de andere kant ze kunnen toch niet alles in de steek laten Zo wachten ze, ingespannen turend naar de over kant. Stilte, steeds maar die gespannen stilte, die de zenuwen tot het uiterste prikkelt. Geen gesprekken, veel gedachten. Plotseling weer een hevige knal, onmiddellijk ge volgd door een tweede. De mannen springen op en kijken elkaar verschrikt aan. Daar heb je ze weer, die gevaarlijke mortierbommen. Je hoort ze haast niet aankomen, want ze worden tot hoog boven het doel geschoten en vallen dan bijna loodrecht neer. Ook de knal van het afvuren is nauwelijks te horen, maar daarentegen lijkt de ontploffing vlakbij. Vaag horen ze weer een salvo in de verte afschieten ze tellen 19, 20, 21 boem, boem, weer doen twee zware ontploffingen het huis op zijn grondvesten trillen. Steeds dichterbij slaan de granaten in Dan een vuurpauze. Opgelucht kijken de mannen elkaar aan. Het is slechts van korte duur. Enkele minuten later opnieuw granaten. Met ingehouden adem horen ze de projectielen aankomen, vlak daarop de donderende slag, Uit elkaar spatten ze. Het huis schijnt het doelwit te zijn. Steeds dichterbij barsten ze uiteen. De zenuwen zijn nu tot barstens toe gespannen, uiterlijk is er nog kalmte. Elk ogenblik een voltreffer Goddank, tegen twaalf uur wordt het plotseling weer rustig. Min of meer verwonderd kijken de mannen elkaar aan. Ze leven nog. Allemaal. Hoe is het mogelijk De reactie op deze spannende uren laat zich nu gevoelen en wel in de vorm van honger eaq uitermate gezonde honger. Eén der mannen gaat op onderzoek uit en komt terug met het tastbare bewijs dat er in Vossemeer nog echt vaderlandse mensen wonen: een pan hete erwtensoep, vier borden en vier lepels. (De Leeuw is teruggekeerd naar Tholen). Hongerig scheppen ze de borden vol en willen gaan eten. Ieder bid voor zichzelf: en verlos ons van den Boze..." Terwijl ze gulzig aan het lepelen zijn doet een dreunende en knetterende slag hun trommelvliezen haast springen de soep, de kostbare soep vliegt uit de borden, spat in de gezicht, de ramen springen, het glas vliegt rond. Twee borden rollen aan stukken op de grond. Een voltreffer Nee nauwelijks twee meter van het huis sloeg de granaat in een electrische kroon- paal. In stukken ligt deze op de grond nog na te trillen, Dat is het ergste niet Geen drie meter van de plaats van inslag bevindt zich de bewuste plek waar de Duitsers hun vliegtuigbommen en kisten dynamiet hadden begraven. „Door het oog van een naald." denken de onthutste mannen. Nog vallen er enkele granaten, maar. nu weer verder af. Uit de twee nog heel gebleven borden wordt de kleine hoeveelheid over gebleven soep door de vier mannen opgelepeld. Die Jan Mast blijft de onverbeterlijkste, de kalmste van de vier. „Zeg Leen," moppert hij tegen Menning, „de eerste de beste Mof, die we nog te pakken krijgen, krijgt een bord snert voor zijn neus, 24 uur lang, maar in zijn maag komt het nooit, dat verzeker ik je. Die rotmoffen gunnen je niet eens een bord snert." Het blijft daarna rustig tot twee uur en de mannen gaan zich gemakkelijker bewegen. Ze durven nu zorg vuldiger uit te kijken en liggen steeds maar met het geweer in de arm naar de overkant te turen. Achter de neergelaten rolluiken zijn ze tamelijk goed be schermd tegen goed gericht geweervuur. Enkel grana ten zijn eigenlijk gevaarlijk voor hun positie* Om een uur of twee begint het weer, maar nu van de goede kant. Uit de richting Halsteren komt het: boem, boem, boem. Fluitend gieren granaten over, die op nog geen vijftig meter afstand van het huis in de Eendracht ploffen. De modder spuit hoog op en dakpannen vallen kletterend op de grond. Snel duiken drie mannen weg in het huis de onverbeterlijke Jan Mast blijft rustig staan op zijn kist en roept hen even later triomfantelijk toe: „Kijk, kijk, die is beter raak. Een tweede salvo is ingeslagen, nu op de Nieuw-Vossemeerse kant. En zo neemt de Canadese artillerie de dijk aan de over kant van het veer onder vuur. 14 minuten lang beuken de granaten de dijk, de huizen, enz., laten haast geen plekje onaangeroerd. Maar ook dit houdt op en weer zitten ze met z'n vieren te wachten tot half vier. (Wordt vervolgd) Theunisse v. Wemeldinge. Witte v. d. Boogaart en echtge noote van C. B. R. Jan S. van Vossen en echtgenote van Fij naart. Leendert J. A. Fondse v. Brouwershaven. Pieter v. d. Boogaart en gezin v. C. B. R. Vertrokken Matthijs A. de Graaf n. Oud-Vossemeer.Tan netje J. K. A. van Dijke n. Oos- terland. Mattheus Janse en exhtgenote n. Vrouwenpolder. Ew. Goedegebuure Lzn. n. Gro ningen. TRANSPORTCOLONNE Zaterdag jl. werden te Goes oefenwedstrijden gehouden door Transportcolonne's van het Rode Kruis. De afd. heren van het eiland Tholen haalde hierbij de 6e prijs. BAZAR De gehouden Bazar ten bate van het Cloveniers Gilde heeft ruim duizend gulden netto opge bracht en werd door ongeveer 3000 personen bezocht. DE DROGERIJ De bouw van de drogerij maakt goede vorderingen. Nadat de betonvloer gestort was, wat nog al enige tijd in beslag nam, werd be gonnen met de bouw van het ijzeren geraamte. Dit is alles constructiewerk en verloopt dan ook vlot. Wanneer het werk klaar zal zijn is nog niet bekend. COLORADOKEVERS In deze gemeente zijn op ver schillende stukken bouwland colo radokevers gevonden. Meestal was dit in de omgeving van de zeedijk. Ook op de steenglooiing aan de zeedijk heeft men deze ongewenste gasten ontdekt. BURGERLIJKE STAND over de maand Mei Geboorten: Neeltje, dochter van Adriaan Lindhout en Cornelia Quaak Jan Leendert, zoon van Leendert Kornelis Boer en Leen- tje Markus Johannis Adriaan, zoon van Johanna Adriana Scher penisse Jan, zoon van Pieter Johan Potter en Cornelia Lena Heijboer. Huwelijken: Marinus Klootwijk, oud 30 jaar en Adriana Lindhout oud 23 jaar Jacob Omer de Bokx oud 23 jaar en Cornelia Wilhelmina Goudzwaard oud 28 jaar Marinus Hendrik Murre oud 27 jaar en Thona Cornelia Mol oud 22 jaar Overleden: Johanna Neeltje Overbeeke pud 76 jaar echtgenote van Dirk Geuze Willem Mar- tinus Ista oud 85 jaar, weduw naar van Adriana van Tiggele Johannes Dingenus Beeke oud 35 jaar, echtgenoot van Cornelia Maatje van Dijke. Ingekomen: Johanna M. Over beeke uit Goes Jan David Vroegop uit Utrecht Elisabeth A. den Engelsman uit Centraal Bevolkingsregister Maatje Bevelander uit 's Gravenhage Johanna Nefs uit Halsteren. Vertrokken: Adriaan P. Slager naar Scherpenisse - Adriana Lindhout naar Dubbeldam Ma rinus L. Geuze naar Zoelen Clasina P. van Dijke naar Krab- bendijke Anthonie L. Polder man en gezin naar Scherpenisse -Hendrik Bevelander naar Apel doorn Cornelia W. Goud zwaard naar Budel Maarten G. Punt naar Frankrijk Maria E. Hage naar Scherpenisse Wilhelmina A. Goudzwaard naar Naaldwijk. GESLAAGDEN E.H.B.O. De E.H.B.O. cursus onder lei ding van dokter Bruijnzeel en uit gaande van de afd. ,,Het Rode Kruis" ter plaatse is beëindigd. Een woord van dank aan dokter Bruijnzeel. Geslaagd zijn: de dames Mevr. M. Bruijnzeel- van Nieuwenhuijzen, Mevr. A. W. de Lint Zwanenberg, Mej. D. A. Rozemond, D. Quist, M. Maas

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2