OUD-VOSSEMEER STAVENISSÊ" ~ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE POORTVLIET HSÏTFEÏP^AND SPORTHOEKJE VOOR DE LANDBOUW ~~~ST1^NALAND Slechts een plicht* BURGERLIJKE STAND Geboren: 22 Mei: Jannetje Cor nelia, dt. van D. van Duivendijk en C. P. Schot. 29 Mei: Leina, dt. van M. van Dijke en M. Moerland. 28 Mei: Cecilia Anneke Lena, dt. en Simon Pieter, zn. van M. de Korte en M. P. Kuipers. Huwelijk: W. F. v. d. Stel, 28 jr. en B. J. Bijl, 23 jr, beiden wonende te Tholen. Overleden: 24 Mei: Pieternella Jacoba Geluk, 58 jr., dt. van G. G. M. Geluk en C. C. Stols. EEN HERT landen van het Waterschap St. Annaland in het gemeentehuis, aldaar. De wnd. Dijkgraaf, dhr. A. C. Geluk opende de vergadering met een welkomswoord en memoreerde het overlijden van dhr. C. Moer land, die het Waterschap als ver tegenwoordiger van de familie Bronsgeest en als Waterb.-Amb tenaar vele diensten had bewezen, waardoor hij door de vergadering in dankbaarheid werd herdacht. Als ingekomen stukkenkwa men ter tafel. Een proces-verbaal van kasop- neming, welke voor kennisgeving werd aangenomen. De verschillen-' de rekeningen werden als volgt ongewijzigd vastgesteld a. Waterschap: Ink. 28813.92, uitg. 25719,18, g. slot 3094.74. b. Alg. Waterkering Oudeland en Annavosdijk Bredenvl. en Pluim- pot resp. 12304,40, 10655,81, 1648,59. c. Oudeland en Anna vosdijk resp. 14622,72, 12532.49, 2090,23. d. Suzanna 3035,20, 2909,89, 125,31. e. Breedenvliet 472,82, 313,11. 159.71. f. Mariapolder 10,03, 2.30, 7.73. g. Pluimpot 18,20, nihil, 18,20. De verschillende begrotingen luidden in ontv. en uitg. voor a. 314,18; b. 3959,08; c. 6943,45; d. 2930,29; e. 468,37; f. ƒ7,73 en g. 18.20. Het salaris en de pensioengrond slag van de Waterbouwk. Op zichter werd vastgesteld op ƒ1491. Ter benoeming van een gezwo rene, wegens periodieke aftreding van dhr. A. C. Geluk met ingang van 1 Aug. 1947, werd een staat van aanbeveling opgemaakt, waar op achtereenvolgens de volgende heren voorkomen: 1. A. C. Geluk, 2. J. P. Kodde en 3. A. Kodde Nzn. Het gewijzigde K.B. van 14 Dec. 1946 (Stbl. G 362) fnzake salaris ambtenaren in dienst van het waterschap werd ook voor de in dienst van het Waterschap St. Annaland staande ambtenaren van toepassing verklaard. De Wa terbouwkundig Opzichter zal bo vendien de overbruggingtoelage (volgens Stbl. G. 13) ontvangen. Een op 14 Febr 1946 genomen besluit inzake toegekende kinder toelage aan de Ambtenaren bij het Waterschap werd ingetrokken en de wettelijke bepalingen van toe passing verklaard. Daarna sluiting BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Stavenisse maken bekend, dat de gemeentesecretarie in verband met de te houden volkstelling op Maandag 2 Juni en Dinsdag 3 Juni a.s. voor het publiek ge sloten zal zijn. STICHTING 1940—45 De opbrengst van de collecte voor genoemde Stichting was 272.70. Bovendien werd van een gever, die onbekend wenst te blijven de som van 300.ont vangen. ZENDINGSMIDDAG 2e Pinksterdag werd alhier de 4e Zendingsmiddag gehouden waarbij de opkomst lang niet zo groot was als bij vorige openlucht zendingsbijeenkomsten op ons eiland. Ds. de Bres hield een openings rede, Ds. Hooykaas refereerde over ,,des Heeren Zendingsbevel, ook voor dezq tijd". Na de pauze sprak Ds. Kraaij over ,,een Rijke Zendingsbelofte". Tot slot sprak Ds. Vroegindeweij van Poortvliet. HET „SMIDSSLOP" Vorigè week werd gemeld, dat B. W. een voorstel zouden in dienen om het verbindingsslop van Kerkstraat naar Achterweg (Bruinsslop) aan het Openbaar verkeer te onttrekken, Dit berust op een misverstand. Niet het Bruinsslop, maar het „Smiddslop" komt hier aan bod, dat de ver binding vormt tussen Kerkstraat en Achterweg of Bruinsslop. AANBESTEDING De door de Veilingvereniging aangekochte schaapskooi werd vorige week aanbesteed. Zoals be- bekend wordt de kooi omgebouwd tot een veilingsgebouw. De inschrijvingen waren: MetsèTwerk: L. M. Andriesse 1725.—; J. Muller 1700.—. Betonvloer: L. M. Andriesse 1550.—; A, v. d. Werff 1528; J. Muller 1500.—. Smidswerk: A. Duine 418.13; C. de Goffau 382.50. Schilderswerk; G. J. van Pope- ring 178.L. Verkerke 168. Van de betonvloer werd de gunning aangehouden. Het overige werd aan de laagste inschrijvers gegund. BENOEMING Bij het Waterschap alhier zijn als Ingelanden benoemd de heren C. K. v. d. Slikke en J. C. Jansen. OVERPLAATSING Wachtmeester A. Leautaud al hier is overgeplaatst in dezelfde functie naar Dreischor. "FESTIVAL In verband met het 45-jarig be staan van onze Muziekver. „Con cordia" is door het Huldigings comité voorzitter dhr. J. A. Stols een loting uitgeschreven. Verschillende prijzen hiervoor werden door diverse Middenstan ders beschikbaar gesteld. Trek king op 14 Juni a.s. Loten zijn thans nog a 1.verkrijgbaar bij leden der ver. Bekend is reeds, dat 14 Muziek verenigingen hun medewerking zullen verlenen. Op een en ander komen we nader terug. NIEUWBOUW Ook in onze gemeente is men begonnen met de bouw van de qnlangs aanbesteedde 10 wonin gen en een winkelhuis. Deze worden gezet aan de Sluis te Anna Jacoba Polder. Aannemer is De Raat-Everaers. VOETBALCOMPETITIE Tholense Boys krijgt klop. Een speler kan geen wedstrijd winnen of verliezen, wordt er ge zegd. En de practijk wijst dat dik wijls uit. Toch kan één speler er in belangrijke mate tot af of toe doen, waarvan de wedstrijd Tho lense Boys Smerdiek een vol doende bewijs levert. De „Smer- diekse keeper" Steendijk heeft er de grootste hand in gehad, dat de 30 voorsprong op Tholen be houden bleef tot het einde. Ook al was deze uitslag dan wat geflat teerd, het kost Tholen 2 punten en daarmee zakken hun kampioen schapskansen aanmerkelijk. Vre derust staat nu aan de kop. En daar heeft „Smerdiek" voor ge zorgd. Reeds toen de rust inging waren Robbe en Kampman er in geslaagd de Thoolse doelman te passeren en van de enkele aan vallen die Smerdiek na de rust tot voor het Thoolse doel kon brengen, was het nogmaals Robbe die de keeper het nakijken gaf, waardoor een stevige voorsprong was bereikt. Dat deze voorsprong echter Deliouden bleef, lag het zij nogmaals gezegd aan het prachtige verdedigen van keeper Steendijk. Want de tot deze wed strijd ongeslagen ploeg deed er z'n best voor. De druk op het Smerdiekse doel was veel groter dan op het andere en de gasten wisten dan ook dikwijls nauwelijks een doeldoorboring te ontsnappen. Spil Haverhoek spande zich tot het uiterstes in en meerdere spelers met hem, maar de Smerdiekse doel- verdediger was overal op het juiste moment bij en daarmee heeft Smerdiek z'n wel zeer geflatteerde maar toch verdiende overwinning behaald. Voor de gestaakte wedstrijd Tholense BoysVrederust heeft eerstgenoemde ploeg 2 strafpun- ten, terwijl de wedstrijd opnieuw moet worden gespeeld. Daartegen over bestaat echter de mogelijk heid, dat op het protest van Tholen inzake de eerste wedstijd Vrederust-Tholense bóys in zo verre gunstig beslist wordt, dat Tholen nog een strafschop zal kunnen nemen. Daarmede zou ze dan echter nog 2 punten achter staan door haar verlies tegen Smerdiek, zodat enkel het winnen van de over te spelen wedstrijd voor Tholen een gelijk aantal pun ten met Vrederust zou kunnen geven, in aanmerking nemende dat beide ploegen de overige nog te spelen wedstrijden willen. B.O.Z. behaalde Zaterdag jl. haar eerste punten door met 13 van S.V.O.2 te winnen. Verdere uitslagen Tweede Pinksterdag ontving W.H.S. twee elftallen van Groen- Wit te Rotterdam. W.H.S. 2 ver loor met 51 en het eerste elftal won met 51. Het warme weer drukte z'n stempel op de wedstrij den. Een meevaller voor W.H.S. was het vele publiek. Op verzoek brengen we het volgende nog even onder de aandacht van de lezers: Door een Rotterdamse speler werd een vulpen verloren. Wie kan in lichtingen geven of de vulpen brengen aan het Redactieadres van dit blad Diezelfde middag bracht B.S.C. een vriendschappelijk bezoek aan S.V.O. te Oud-Vossemeer. S.V.O. II verloor met 21, de eerste elftallen speelden gelijk 3—3. Voetbalcompetitie a.s. Zaterdag Tholense boys S.V.O. 26 u. Smerdiek Vrederust W.H.S. B.O.Z. KORFBAL De uitslagen van de gespeelde serie-wedstrijden te Poortvliet wa ren als volgt I.V.O. (Poortvliet W.H.S. (St. Annaland) 12 I.V.O. (Poortvliet) S.V.O. (Stavenisse) 11 W.H.S. (St. A.) Volharding (Yerseke) 00 S.V.O. (Stav.Volharding (Yerseke) 02 W.H.S. I.V.O. (vriend schappelijk om de 5e prijs, daar Zierikzee niet was opge komen: 21 S.V.O. —W.H.S. 0—1 Prijzen le en 5e prijs W.H.S. St. A. 2e prijs: Volharding Yerseke 3e prijs; I.V.O. Poortvliet, 4e prijs: S.V.O. Stavenisse „Eendracht" speelde 2e Pink sterdag te Zevenbergen in de seriewedstrijden van Seolto en be haalde daar de 5e prijs, bestaande uit een medaille. Uitslag wedvlucht der P.D.V. „De Zwaluw" te St. Maartens dijk, vanaf Noyon op 25 Mei. Afstand 241 km. 1 J. Klippel 2 C. v. d. Have 3-6-8 C. Vroegop 4-10 G. M. Larooij 5-7-11 G. Linthout 9 A. L. v. d. Rhee Los 7 uur - Aankomst eerste duif 9 uur 5.1 min 30 sec. Snelheid per minuut in meters 1400.524. DE VEEVOEDERNORMEN VOOR DE PERIODE VAN 8 JUNI 5 JULI 1947 De ongunstige veevoederpositie heeft het Bedrijfschap voor Veevoeder genood zaakt de normen voor veevoeder voor de periode van 8 Juni 5 Juli 1947 te verlagen. Voor landbouwwerkpaarden en vrou welijk rundvee wordt 1n die periode geen voeder toegewezen. Voor de paarden van de meeste overige rubrieken zijn de nor men met 20 a 30 kg en voor fokvarkens met 10 a 20 kg verlaagd. De normen voor stieren, contractvarkens en geite- bokken zijn niet gewijzigd. Voor jonge hennen, geboren vóór 6 Maart 1947 geldt voor de kleinere bedrijven een norm van 1,2 kg ochtenvoer en 0,4 kg gemengd graan. Voor elke week, dat de kuikens jonger zijn dan 13 weken zijn de normen een kwart lager, zodat voor kuikens, die na 5 April 1947 zijn geboren, voorlopig nog geen voer wordt toegewezen. Pluimvee, geboren vóór 1947 Met ingang van de periode 8 Juni 5 Juli 1947 zal aan pluimveehouders on afhankelijk van de grootte van hun be drijf voor pluimvee, geboren vóór 1947 voeder worden toegewezen op basis van het aantal geleverde eieren. Voor ge noemde periode zal de toewijzing geba seerd zijn op de eierlevering in de periode van 2 Maart 12 April jl. (6 weken). Voor de periode van 6 Juli 2 Aug. 1947 zal de voedertoewijzing geschieden op basis van het aantal eieren, dat ge leverd is in de periode van 13 April 10 Mei 1947 (4 weken). In het vervolg heeft de voedertoewijzing plaats op basis van een leveringsperiode van vier weken, die acht weken vóór de voederperiode ligt. Mits de eierkaart bij de plaatselijke bureauhouders is ingeleverd, kan de pluimveehouder per acht eieren, die hij in de periode van 2 Maart 12 April 1947 heeft ingeleverd, 1 kg pluimvee voeder ontvangen tot een maximum van 3,5 kg per hen. De toewijzing bestaat in principe uit 60 procent ochtenvoer en 40 procent gemengd graan. De pluimveehouder kan desgewenst in overleg met zijn leverancier op een toe wijzing voor gemengd graan, ochtend- voer ontvangen. In zo ver voor de hierboven genoemde voederperiode voor bepaalde categoriën dieren geen andere maatstaf geldt (zoals o.a. voor contractvarkens en pluimvee geboren **>óór 1947), wordt de voeder toewijzing gebaseerd op de registratie van het aantal stuks vee bij de telling van 25 Mei 1947. EXCURSIE L.J.G. Op 6 en 7 Juni a.s. zal de ver. Land bouw Jongeren Gemeenschap - afd. Zee land een excursie naar Limburg maken, waaraan ook vele leden deze vereeni- ging uit onze eilanden aan deelnemen. Op verschillende plaatsen in de Oud-Vossemeerse polder en bij Botshoofd werd Zaterdag jl. een hert gezien, dat de toeschouwers enkele staaltjes van snelheid liet zien. Vermoed wordt dat het dier uit Noord-Brabant komt. JAARVERGADERING M.V. „DE ROEPSTEM" De N.H. Meisjesvpr. „De Roep stem" hield Dinsdagavond in een locaal van de O.L. School haar eerste jaarvergadering, die voor iedere belangstellende toegankelijk was. Ruim 130 belangstellenden waren dan dok aanwezig, toen Mevr. Goverts sdeze bijeenkomst met gebed opende en een uiteen zetting gaf omtrent het doel en het werk der M.V. Ook Ds. Goverts riep de aan wezigen een hartelijk welkom toe. Door hem werd er de nadruk op gelegd, dat hier het jeugdwerk nog vrijwel onbekend was, waar om het hem verheugde, dat nu zovelen waren opgekomen, temeer daar deze avond nog een propa gandistisch karakter had. Uit het jaarverslag bleek, dat'op 21 Febr. 1946 met 21 leden het werk was aangevangen. Aan belangstelling had het niet ontbroken, evenmin aan de goede verstandhouding onderling. Inzonderheid voor de gehouden inleiding over het Pinksterfeest en het voorgedragen stuk „Holland leeft weer", was grote belang stelling. De Meisjesvereniging kan met volle tevredenheid op deze geslaagde avond terugzien. TER VERDUIDELIJKING In aansluiting op ons Raadsver- slag van vorige week, merken we op, dat de 15 woningen nu niet precies aan de Dorpsweg komen te staan, maar aan de straat, welke geprojecteerd is van de Molenstraat, achterlangs de school naar de Patrijzenweg. Aan de Molenstraat, ter hoogte van dhr. J. Vermey zou genoemde straat beginnen. BENOEMING. Tot gezworene van de Calami- teuze Moggershilpolder is be noemd dhr. C. P. Elenbaas alhier. VERGADERING WATERSCHAP Dinsdag 27 Mei jl. werd een vergadering gehouden van Inge- Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G, H. 67. Na mortiervuur werkelijk bevrijd Al kon de Thoolse groep naar Tholen terugkeren, van rust was geen sprake. Nauwelijk zijn ze in het O.D.bureau of een ordonnans uit Vossemeer brengt een bericht, waarin De Koning mededeelt, dat een aanval door de moffen wordt voorbereid. Regelmatig wordt mortiervuur afgegeven. De D.C. schrijft een briefje naar den Commandant der Ned. Strijdkrachten te Bergen op Zoom, dankt hem daarin voor de gezon den versterking en wijst er op, dat om ongeveer 6 uur de aanval op Oud-Vossemeer met mortiervuur is ingezet. De stelling zal volgens commandant De Koning niet te houden zijn. Welke marsroute de vijand nemen zal is niet bekend. In verband met een ev. aanval in de richting van Tholen verzocht de D.C. dringend versterking. De Canadese infanterie zou nu toch vermoedelijk doorstoten tot Nieuw-Vossemeer. Wist de commandant van Bergen op Zoom daar omtrent iets meer? In het bovenstaande is in het kort de" toestand ge schetst, zoals die was toen de vermoeide O.D.ers ein delijk meenden rust te krijgen. Het kwam anders uit. Noorman spoedt zich per auto naar Oud-Vossemeer. Vanaf het kruispunt komt hij met sprongen bij het veerhuis, tussen de ontploffende mortiergranaten door.- De Koning verklaart hem dat het ondoenbaar wordt, de stelling te behouden. Dat kost vele slachtoffers en een vijandelijke aanval is niet uitgesloten. Wat te doen Besloten wordt dat De Koning tot het uiterste zal stand houden als een vijandelijke overtocht wordt geforceerd. Noorman zal terug gaan naar Tholen en de Thoolse groep legeren bij de „Laatste Stuiver" om daar, na doorbraak van de Duitsers te Oud-Vossemeer een laatste poging te wagen hen van de stad Tholen af te houden. Met de Canadezen wordt verbinding gezocht en overeengekomen, dat deze na doorbraak te Oud-Vossemeer een spervuur op de hoofdweg Oud-VossemeerTholen en op de zeedijk zullen leggen. Dat geeft weer enigszins moed. Boven dien was ook de Bergse groep, waarmee Bou gekomen was nog in Tholen. Zo gaat de nacht in: In Oud- Vossemeer ligt De Koning met zijn mannen onder mortiervuur aan de „Laatste Stuiver" ligt de dodelijk vermoeide Thoolse groep ongeveer 12 man - in stelling. De Bergse groep onder commando van Hees aan de Scbenkeldijk. Het geheel kon vuur af geven op de weg Oud-Vossemeer en in de polders. Telkens worden patrouilles uitgestuurd door Noorman, één in de richting Karnemelkpot, één langs de Zeedijk, één over de hoofdweg. Niemand van de Thoolse groep is nu fit, niemand nog goed wakker. De Bergse groep te Oud-Vossemeer werd iedere gedachte aan sluimering ontnomen door het granaatvuur. Maar verder dan granaatvuur kwam het toch niet. De Duitsers deden geen aanval. En de nacht ging zonder verliezen voor bij. De D.C., de Leeuw, Noorman en Hans konden zich nu alleen nog wakker houden door een aantal pilletjes die ze van de Canadezen hadden ontvangen. De uit werking daarvan werd echter ook steeds minder en inplaats van een 12-urige werking hadden ze op het laatst van twee pilletjes maar een uur of drie meer frisheid. Bij allen stonden de ogen hol, de wangen waren ingevallen, alleen de gedachte aan de duizenden bondgenoten, die al jaren aan het vechten waren voor de bevrijding deed hen de moed niet opgeven. Om 4 uur in de morgen komt het bericht van het O.D.bureau tot Noorman dat de stellingen bij de Laatste Stuiver en de Schenkeldijk kunnen worden opgeheven. Het gevaar voor doorbraak achten ze, nu de morgen straks daagt, gering. Reeds om 8 uur rijden De Leeuw en 10 Thoolse O.D.ers weer naar Oud-Vossemeer om De Koning en zijn mannen wat rust te geven. Kalm en vastberaden rijdt de chauffeur naar het toneel van de strijd. Reeds halverwege Tholen-Oud-Vossemeer horen de mannen in de auto de mortiergranaten inslaan. Bij de garage van v. P. aangekomen, blijkt, dat de groep Bergen op Zoom reeds vroeg in de morgen was teruggetrokken, zodoende de stellingen aan de dijk, op enkele „kerels" na, die het mortiervuur getrotseerd hadden, aan hun lot overlatend. De Bergenaars zijn ook niet van plan de stellingen weer te gaan bezetten. Luidruchtig heb ben ze gisteravond verkondigd dat zaakje wel eens te zullen opknappen. Zijn ze al van gedachten veranderd Maar goede raad is ook hier duur. Ze kunnen de moffen toch niet zo maar hun gang laten gaan. Wie weet wat voor onheilen ze nog zullen aanrichten. Ligt toch niet de nieuwe veerpont nog ongedeerd in de haven Zitten de kisten dynamiet en de vliegtuig bommen niet nog in de dijk met het doel de gehele kade op te blazen De Thoolse O.D.ers kunnen en mogen Vossemeer niet aan zijn lot overlaten. Dat staat voor alles, bij hen als een paal boven water. Op welke manier moet De Leeuw deze kwestie oplossen Een bevel om de open en tegen mortiervuur onvoldoende bescherming biedende stelling te gaan bezetten kan hij niet geven. Dus „vrijwilligers voor". Wie komen naar voren: vrijwel de oude bekenden: Jan Mast, Menning en nog twee Thoolse O.D.ers. En ze gaan samen met De Leeuw in totaal 5 man de ver laten stelling weer bezetten. In twee op de veerdijk staande woningen zullen ze de bewegingen der Duit sers nagaan. Wat ze zullen doen bij een poging van de vijand om over te komen, weten ze zelf niet. „Naar omstandigheden handelen", heet het. Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2