II III W cekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Nu de spaarpot leeg is VERSCHIJNT IEDERE VRIJDAG ZENDINGSMIDDAG. Laatste stuk Thoot se dijk aanbesteed Raadsvergadering Oud-Vossemeer. Er komen VIJFTIEN woningen In de Dorpsweg. ZONDAGSDIENST ARTSEN Raadsvergadering Stavenisse Dokterswoning verkocht Onderwijzer benoemd Oudelandse Dijk moet verbeterd worden 3e Jaargang No. 29 23 Mei 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland ^Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Wat moet er eigenlijk gebeuren, als de spaarpot leeg is en het in komen niet voldoende om dat te kopen, wat men nodig heeft Menige huisvrouw die in het zelfde geval verkeert, zal sarcas tisch, of misschien wel wrevelig vragen of de krant je een middel aan de hand kan doen om uit de financiële nesten te raken. Wij willen haar niet afschepen met de eenvoudige wijsheid, dat je een dubbeltje maar een keer kunt uitgeven. Zo wijs is ze zelf wel. Maar wel heeft ze er recht op om te weten hoe 'de financiën er in Nederland eigenlijk voorstaan. Want de financiën van het land zijn ook de hare van de eerste hangt het af wat haar man op het einde van de week of van de maand mee naar huis brengt en wat ze daarvoor in de winkel kan kopen. Welnu, het geraamde tekort over het jaar 1947 beloopt zo'n 600 millioen. Dat wil zeggen, dat er tussen onze geschatte uitgaven in het buitenland en onze ge schatte inkomsten uit datzelfde buitenland een grote klove gaapt, die men niet kan overbruggen. De brug die over die afgrond moet worden gelegd, kost ruim 2J//J mil liard gulden. Ze bestaat uit vier- stukken. Het eerste stuk wil de regering betalen met geld, dat we lenen uit het buitenland. Dat is Vervelend, want daar moeten we rente voor betalen en het te eniger tijd ook aflossen. Het houdt ons, ook als alles weer normaal draait, een tijdlang in de 'onderkleren. Het is het duurste stuk van de brug, 907 millioen gulden. Het tweede, dat bijna 5 millioen moet kosten, zouden we volgens de regering kunnen betalen uit saldi, die we in het buitenland hebben. Geld op de giro-rekening, om het huiselijk te zeggen. Het is wel zuur om het te gebruiken, om dat er nog zoveel nodig is, waar we dat voor zouden kunnen be steden, maar we kunnen tenminste met enigszins gepaste trots zeg gen, dat het van ons zelf is. En het derde stuk? Tia, daar is ook wat mee. Dat stuk moet 265 millioen kosten en om aan die 265 millioen gulden te komen wil de regering buitenlandse effecten ver kopen, die aan Nederlanders be horen of aan Nederlandse instel lingen, maar ze behoren niet aan de Nederlandse regering. Het komt dus daarop neer, dat de be zitter niet meer rente aan dollars ontvangt, maar aan goederen en dat de particulier een binnenlandse vordering krijgt in plaats van een buitenlandse. Als nationale ge meenschap gaat voor ons een be zit in het buitenland teniet in de toekomst moeten we de renten derven, die anders het buitenland voor ons opbracht. De Nederland se belastingbetaler zal de rente en de aflossing aan de bezitter van dat verkochte buitenlandse effect moeten betalen. En met dat derde stuk blijft de brug in de lucht zweven. Want zoals we zeiden worden de kosten van het vierde stuk geraamd op 600 millioen (ruim), maar we weten niet, waar we die vandaan moeten halen. Toch moeten we van de ene kant naar de andere. Er zit niets anders op dan de afgrond kleiner te maken. En niet maar voor eventjes, maar duurzaam. Want we kunnen niet aan het geld lenen blijven om tekorten te dekken; we kunnen geen giro-biljetten meer uitschrijven als er niets meer op de rekening staat; we kunnen geen effecten verkopen, als de brand kast leeg is. Dus moeten de in komsten en dat betekent in dit geval de uitvoer en alles wat onze vorderingen op het buitenland doet toenemen, omhoog en alles wat onze schuldenlast in het bui tenland verzwaart, moet omlaag. De uitvoer kunnen we omhoog brengen door meer te produceren. Om meer te produceren moet de productie per man omhoog. Dat kan, allereerst door de arbeid zo rationeel mogelijk te leiden dat er dus geen werkkracht aan de gang is, met werk, dat gemist kan worden. Dat is een maatregel, die we binnenshuis kunnen afdoen. Maar dè grote factor, die de arbeidsproductiviteit per man op voert, is de machinede moderne machine. En die moet uit het buitenland komen. Ze kost dus deviezen. We zouden in een krin getje ronddraaien, als er geen andere oplossing was. Die is: buitenlandse kapitaalbezitters er voor interesseren kapitaal in onze volkshuishouding te steken. In feite komt dat hierop neer, dat de buitenlandse ondernemer geheel of gedeeltelijk in verbinding met inheemse producenten of afzon derlijk zijn apparatuur naar Ne derland brengt. Het is voor een voorheen kapitaal-exporterend land wel zuur en natuurlijk blijft er voor ons minder over dan wan neer we de aanschaf zelf zouden kunnen betalen. Ook valt te duch ten, dat een en ander onze poli tieke zelfstandigheid zal aantas ten. Maar op het gehele vasteland van Europa hangt de vlag er zo voor. Europa is op het ogenblik bezig leergeld te betalen en wij betalen daaraan mee. Als dat schoolgeld nu zijn nut maar af werpt D.V. 26 Mei a.s. (Tweede Pinkster dag) des nm. om drie uur zal in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te St. Maartensdijk de vierde Zendings middag woren gehouden, uitgaande van de Ring Tholen, ten bate van de Gere formeerde Zendingsbond. Als sprekers zullen optreden: Ds. Joh. de Bres, J. C. Hooykaas van Arnemui- den, Ds. H. Kraaij van Boven-Hardinx- veld en Ds. W. Vroegindewey van .Poortvliet. De Zendingsmiddag heeft ten doel de Zendingsliefde te wekken en te verster ken in de gemeenten op ons eiland. Mo gen belangstelling en medeleven blijken in grote opkomst uit de plaatselijke ge meente en uit het land van Tholen en St. Filipsland. I. M. Het laatste slechte stuk en dat is momenteel bar slecht van de Thoolse dijk, het stuk dus onder de gemeente Oud-Vossemeer is onderhands aanbesteed en gegund aan de Gebr. J. en W. van Vossen te St. Annaland, voor 15880. Ook al weer om te bezuinigen zuilen de hiervoor te gebruiken klinkers niet zo groot zijn als die voor het andere stuk zijn gebruikt. Daar er echter een goede ondergrond is, wil men deze stenen bij wijze van proef met de platte kant naar boven leggen, in tegenstelling met het zgn. „steile straten". Al is de aannemer dan bekend, de weg is nog niet hersteld. Van hem persoonlijk vernamen we, dat het nog wel een paar maanden kan aan lopen eer begonnen kan worden (materi- aalaanvoer). Men rekent er op dat de .vernieuwing twee maanden zal duren. In elk geval is er voor dit stuk weer zicht, jammer dat het voor de weg St. Anna land Oud-Vossemeer nog niet zo ver is. Dit wordt op z'n vroegst 1948. Dinsdag 20 Mei kwam de voltallige Gemeenteraad te Oud-Vossemeer, onder voorzitterschap van burgemeester J. J. Versluys in Openbare Vergadering bijeen. Na opening, heette de voorzitter in zonderheid Ir. Bol, die op deze vergade ring een uiteenzetting zou geven, betref fende het uitbreidingsplan, welkom en stelde de Raad voor opdat Ir. Bol niet onnodig zou worden opgehouden eerst punt 5 der agenda in behandeling te nemen, nl.: bespreking bouwplan stichting 15 arbeiderswoningen ter uit voering van het uitbreidingsplan. In een vorige Raadsvergadering, alsmede in een vergadering van B. 6 W„ waarbij Ir. Bol eveneens tegenwoordig was, is e. en a. al besproken, merkt de voorzitter op, waarna uiteindelijk de volgende bezwa ren overbleven: a. bezwaar in de Dorps weg te bouwen; b. te plaatsen of niet te plaatsen varkenshokken; c. niet vol doende bekendheid gegeven aan het uit breidingsplan. Wat dit laatste bezwaar betreft, zegt de voorzitter, dat het ge heel onjuist is. E. en a. is voldoende ge publiceerd, heeft ter inzage gelegen en bezwaren zijn er niet binnengekomen. Daarna geeft de voorzitter het woord aan Ir. Bol om de overige bezwaren te weer leggen. Ir, Bol zegt, wat het eerste bezwaar betreft: bouwen in de Dorpsweg, dat men zich aan het Uitbreidingsplan dient te houden. De verschillende instanties laten niet toe, dat hiervan wordt afgeweken, tenzij de Raad anders wenst. Dan moet men echter een langdurige procedure volgen, Men is dus practisch verplicht zich aan het uitbr. plan te houden. Spr. zegt, dat de Dorpsweg ook in 1943 de geschikste plaats al was en heeft inder tijd een voorl. exploitatie-rekening ge zonden. Daar de Raad zeer geinteres- seerd zal zijn bij de financiële gevolgen, geeft spr. hierop een uitvoerige toelich ting. Het jaarlijks tekort per woning zal ongeveer 400.bedragen. Het Rijk zal daar Oud-Vossemeer niet tot de getroffen gemeenten behoort hiervan 3/4 voor haar rekening nemen, zodat voor de gemeente nog 1/4 of f 100. per woning overblijft, totaal naar spr.'s mening ruim 1500.Hierbij wordt een huur van 4.per week aangenomen, voor grotere woningen 4.50. Voor de bouw van deze woningen is tevens de aanleg van een straat en riolering nodig, waarbij onteigening te pas zal moeten komen. De procedure duurt dit jaar nog slechts 3 maanden door eeri bijzondere regeling. Met ingang van 1948 wordt echter de gewone procedure toegepast, zodat het dan wel een maand of 8 kan aanlopen. Wat het tweede bezwaar betreft: de varkenshokken, zegt spr., dat er niet het minste bezwaar bestaat, dat aan deze huizen varkenshokken gebouwd worden. Het is hem echter bekend, dat een pl. verordening aanwezig is, waardoor in de bebouwde kom geen varkenshokken ge bouwd mogen worden. Het ligt dus ge heel aan de Raad of men dit besluit wil intrekken door een ander besluit, ja dan nee. Dhr. v. Gorsel zegt: „Vroeger was 't een groot bezwaar en waarom zullen we dit nu opheffen? Het was toen immers hard nodig." Dhr. Mees: „Je kunt het hier niet weigeren en daar geven." Dhr. Daane: „En zijn op verschillende plaatsen nog van die hokken, die je ook niet weg krijgt." Dhr. Gorsel vraagt of het dan niet i mogelijk is, varkenshokken volgens be paalde voorschriften te bouwen of op een apart terrein te plaatsen. Dhr. Istha zou hier ookniet tegen zijn. Dhr. v. d. Klooster meent, dat dan de gemeente de varkenshokken er bij nioet laten plaatsen. Dhr. *v. Gorsel merkt op, omtrent de huur, dat genoemd bedrag thans wel be taald kan worden, maar als de hoge lo nen minder worden, hoe dan Ir. Bol zegt, dat de huur naar de in komsten is bepaald en zich daaraan in de toekomst ook zal regelen, hetzij ver hoging of verlaging noodzakelijk blijkt. Dhr. Daane meent, dat 4.per week veel te hoog is, zonder direct het plan af te willen keuren. Het gaat er juist om, de mensen uit de „krotwoningen" te hel pen en dat zijn meestal de armste, die 4.— in de week moeilijk kunnen beta len. Ze zullen het doen, omdat ze ge dwongen zijn door hun ellendige wo ningtoestand, maar in de toekomst zullen „schulden" niet uitblijven. Daarom vindt hij de financiële kwestie het grootste struikelblok. „Nochtans", aldus dhr. Daane, „zou ik wat willen doen, al ben ik wat de financiële vooruitzichten aan gaat zeer pessimistisch, ja al zie ik het, dat we met een gangetje van 100 km. naar de afgrond gaan." De voorzitter merkt op, dat in een vorige verg. enkel de hierboven genoem de bezwaren slechts overbleven, nu gaat alles een bezwaar worden. Toen was het enkel de plaats waar. Dhr. Daane zegt, na nog een opmer king over de Kerkweg, dat hij het een strop 'vindt voor de gemeente. Ir. Bol antwoordt. „Als dhr. Daane zegt, dat het een strop is, moet ik hem gelijk geven. Wanneer men per woning 100.toe moet geven, is dat geen pretje, maar nu van de andere kant be keken: denkende aan de volkshuisvesting bestaat hier ook een plicht en van dit standpunt bekeken, mag de gemeente over deze strop heenstappen." Dhr. Istha zegt ook, dat er woningen moeten komen, de huur is wel hoog, maar de lonen zijn ook hoog. Hij is er voor, dat er gebouwd wordt, het kost wat het kost. Dhr. van Gorsel is dezelfde mening toegedaan. De particulier kan het niet, dus moet de gemeente het wel, doen. In een heldere uiteenzetting zegt spr. er practisch niet van buiten te kunnen. Dhr. v. d. Klooster vraagt vervolgens, wie er in deze woningen zullen komen: zij die thans inwonen of de mensen uit de „krotwoningen'. De voorzitter antwoordt, dat zulks in verband met de noodtoestand (en daar mee rekening houdende) zal worden be keken. Ir. Bol meent, dat directe aanneming van dit plan gunstige resultaten zal af werpen. Dan zouden deze woningen on geveer in Augustus kunnen worden aan besteed, in September zou met de bouw begonnen kunnen worden en a.s. voor jaar zullen ze gereed komen. Met de materialen gaat het op het ogenblik iets beter. Men krijgt zelfs weer een houten vloer en houten balken op de verdieping. Vorig jaar was er hout te kort, nu is is het grootste bezwaar de metalen schaarschte. Dhr. Daane zegt: .Laten we aannemen, dat we thans besluiten, is het dan mo gelijk over bouw, voordelen van plaats, hokken, enz. nog eens overleg te plegen met de architect?" Ir. Bol antwoordt hierop bevestigend. Nadat laatstgenoem de aan de hand van de tekening nog maals e. en. a. nader heeft uiteengezet wordt het voorstel van B W: het bou wen van 15 arbeiderswoningen volgens uitbr. plan" met alg. stemmen aangeno men. Dr. Duinker, Tholen Dr. Vermet, Nieuw-Vossemaer De voorzitter dankt Ir. Bol voor zijn uiteenzetting en hoopt op zijn verdere medewerking, waarin deze gaarne toe stemt. Vervolgens worden de notulen der vo rige vergandering voorgelezen, waarbij dhr. Istha de vraag stelt of er nog wat van de inundatiekolen terecht komt. De voorzitter anwoordt, dat hierop nog geen bericht binnenkwam. Daarna volgt onveranderde vaststelling. Ongekomen stukken: 1. Schr. v. M. P. v. d. Stel en L. Istha, waarin deze mededelen hun benoeming als lid van het Wezenarmbestuur te aan vaarden. 2. idem van dhr. J. Berkhey voor zijn benoeming als havenmeester. 3. Schr van Gedep. St. waarin g.k. ver vat: presentiegeld der raadsleden 3. per lid per verg. m.i,v. 1 Jan. '47) 4. Verslag Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 23 schoolverzuimen ge rapporteerd. 5. Schr. v. Gedep. St. g.k. geldlening ad 2800 3% bij W.A. voor Kerkweg 6. idem verzekering gem. gelden fraude risico. Punt 2: Een verzoek van dhr. J. J. v. Roosmalen om onderhandse verhuring van de woning B 14 voor twee jaar, te rekenen van 1 Mei jl. wordt z.h.st. inge willigd. Punt 3: Rapport Raadscommissie re kening 1944 en rekening Armbesturen, voorl. vaststelling en goedkeuring. Een opmerking is gemaakt omtrent een ach terstallige post van bijna 4000.De voorzitter stelt voor deze post dit jaar nog aan te houden. Betreffende het niet vermelden van huur van een varkenshok toebehorend aan dhr. v. Driel stelt de commissie eveneens een vraag. Hierop zal de voorz. een volgende verg. terug komen. Daarna wordt voorl. vaststelling geadviseerd, waartoe wordt besloten. Punt 4: aanbieding gemeenterekening 1945, c.a. een aanwijzing commissie. De voorzitter stelt voor deze bij dezelfde commissie in handen te stellen, waartegen geen bezwaar bestaat. Punt 6: vermeningvuldigingscijfer schoolgeld, schoolgeldjaar 1947/1948, voorstel vaststelling op 2, wordt z.h.st. aangenomen. Evenzo punt 7: wijziging gemeentebe groting 1946. Het laatste punt is intrekking nieuwe pensioengrondslagen vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 Maart 1947, daar het onnodig bleek. Geen bezwaar. Bij de rondvraag informeert dhr. Istha naar de bestrating onder de molen. Het is nu bijna Juni en half Juli zou dit werk klaar moeten zijn, terwijl nog steeds niets is gebeurd. De voorzitter zal hier nog maals aandacht aan schenken. Dhr. Istha vraagt of dit werk aanbesteed zal worden De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. v. d. Klooster zegt, dat er toch wel meerdere aannemers zijn en men toch niet op één behoeft te wachten. Dit betreft dhr. Knuist, die toch druk genoeg bezet is. Op St. Annaland zijn er toch ook nog wel aannemers? Hij is er voor, dat het werk „publiek" zal worden aanbesteed. De voorzitter zegt zich in verbinding te zullen stellen met de Centr. Dienst. Dhr. van Gorsel vindt, dat de gem. wo ning, bewoond door dhr. Roosmalen, no dig moet worden opgeschilderd. Dhr. Daane is het hiermee eens. De voorzitter zal ook hier aandacht aan schenken. Daarna sluiting. Dinsdag jl. kwam de Gemeenteraad des avonds om 7.30 uur in Openbare vergadering bijeen. Afwezig was dhr. Leune. Voorzitter: Burgemeester L. A. Ver burg. In zijn openingswoord zei de voor zitter zich te verheugen, dat deze verga dering weer voltallig was, te meer nu de onlangs bestaande beroering geheel was opgelost, waarbij hij mededeelde, dat de in vorige vergadering afwezige 4 heren niet uit protest zijn weggebleven. Spr. hoopte, dat men voortaan gezamenlijk de moeilijkheden onder ogen zouden zien, waarbij het niet anders kan of „Stave nisse zal er wel bij varen". Hierna volgde voorlezing der notulen, die na een opmerking van dhr. v. d. Slikke werden vastgesteld. Ingekomen Stukken 1. Een verzoek van de Schippersver- „Schuttevaer", afd. Stavenisse, om ad- haesie te betuigen aan het door hen ge zonden schrijven aan het Bevrachtings-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1