OIID-VQSSEMEER ST. ANNALAND Slechts een plicht» "stavenisse st, maartensdijk zegelde enveloppe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen, gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, ter wijl een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som»van 20 cent, voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op post rekening No. 425038 van IJk- kantoor Middelburg worden gestort. Tholen, 10 Mei 1947 Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE VEERPONT Wegens reparatie aan de veer pont zal de overzetdienst Thoolse veer, Zaterdag 17 dezer, gestremd zijn voor het overzetten van auto's voertuigen y motoren vanaf 4 tot ongeveer 16 uur. KOSTELOZE INENTING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat op Woensdag, 21 Mei 1947, des middags 12.00 utrrin het Wijkge- bouw van het Groene Kruis de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting en her inenting van de ingezetenen, die zich daartoe vóór 20 Mei 1947 ten huize van Dr. P. Duinker aan melden. BEGIN JUNI REEDS MOSSELHANDEL! Het ligt in de bedoeling van het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom. de mosselhandel op België dit jaar begin Juni reeds open te stellen. VEILING 13 Mei 1947 Prei I 15 cent per kg Witlof I 2535 cent per kg Witlof II 1420 cent per kg DODELIJKE GEVOLGEN Dinsdagmiddag fietste dhr. M. Eerland te Stavenisse op de Post weg in de omgeving van Tholen, toen hij plotseling onwel werd. Geneeskundige hulp van Tholen werd ingeroepen waarop dokter Looijsen spoedig arriveerde, die de patiënt volkomen bewusteloos aan trof en onmiddellijke overbrenging^ naar het Gem. Ziekenhuis te Bergen op Zoomm noodzakelijk achtte wat per Rode Kruis-auto geschiedde. De patiën is daar dezelfde dag nog overleden. GERED Een zoontje van dhr. S. alhier, raakte spelenderwijs te water in de Spuiboezem aan het Veer. Dhr. W. B., die juist passeerde begaf zich met kleren en al te water en kon de kleine man op het droge brengen. OVERGEPLAATST De Heer A. J. Punt, wacht meester bij de rijkspolitie te Tho len, is met ingang van 15 Mei als zodanig overgeplaatst naar Sou burg. BURGERLIJKE STAND Geboren: 20 April: Cornelis Jan, zn. van A. J. Schot en N. J. Zwagemaken. 8 Mei: Cornelia, dochter van A. Schot en M. J. Bijl. 12 Mei: Andreas Frederik Din- genis Franciscus, zn. van W. Soomers en M. E. A. van Treyen. Overleden 12 Mei: Willemijna Schot, 89 jr. weduwe van C. J. Bout. PROCES-VERBAAL Vrijdag was de zoon van de Landbouwer M. B. aan het eggen op het land achter de woning van J. J. Hij raakte hierbij met de eg het gaas, dat de scheiding vormt tussen de tuin van J. J. en het land, waarop de echtgenoot van J. J. naar buiten kwam en hem een slag in het gelaat toediende. Proces-verbaal werd opgemaakt en een onderzoek wordt ingesteld. GEKOZEN Tot voorzitter van de Commis sie tot Wering van Schoolverzuim is gekozen, dhr. G. Jeroense. EEN GEDENKSTEEN Op 17 Januari 1945 werden drie Engelse militairen tijdens een patrouilledienst langs de zeedijk St. Annaland Stavenisse door een Duitse patrouille overvallen en op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Dit feit hebben we al eens eerder uitvoeriger gememo reerd. Enkele dagen na deze droevige gebeurtenis werd te St. Annaland een inzameling gehou den bij de toen aanwezige in woners om zo spoedig mogelijk een gedenkteken op de graven te laten plaatsen. De uitvoering liep echter door verschillende omstan digheden aan. Er kwam een ver ordening voor het plaatsen van gedenktekenen, de mogelijkheid .was niet uitgesloten, dat ook deze militairen naar een centrale be graafplaats zouden worden ge bracht. Zo is het thans ruim twee jaar geleden. Deze week werd.de gedenksteen geplaatst, nadat enige tijd geleden was vastgesteld, dat vermoedelijk geen overbren ging meer zou plaats hebben en men volgens bepaalde voorschrif ten de gedenksteen kon laten ver vaardigen. Het is eenvoudige steen, ge plaatst op een cemente voet. In de steen is gegraveerd: ,,Ter nage dachtenis aan de voor onze vrij heid gevallen Engelse vrienden: V. S. Rapley, J. L. Brown, E. Callan 17— 1—'45". Iedereen, die op de begraaf plaats komt, zal deze steen zien en wellicht terug denken, aan de duizenden, ook aan deze drie militairen, die van over het Kanaal kwamen om ook op ons eiland de vrijheid te brengen. Naar wij vernemen zal er rond deze gedenksteen, die op het mid den van de drie graven staat nog een afscheiding komen, zodat het een geheel zal vormen, terwijl, wanneer dit alles gereed is door de burgemeester getracht zal wor den een foto aan de nabestaanden te doen toekomen. De commissie1, die voor een en ander heeft zorggedragen, was van mening, nu deze steen na de 3e Mei arriveerde, er geen offi ciële plechtigiieid van te maken. VERGADERING „HET GROENE KRUIS" Donderdag jl. kwam de afd. „Het Groene Kruis in alg. jaar vergadering bijeen onder voor zitterschap van dokter H. R. M. J. van Es. Naast het voltallig be stuur waren 9 leden opgekomen. De voorzitter opende met een wel komswoord en wees er op, dat een paar leden meer waren opgekomen dan een vorige jaarvergadering, hoewel het aantal, gezien de hoe veelheid leden nog steers erg ge ring is. Voor de agenda af te wer ken, memoreert de voorzitter het overlijden van het enige erelid der ver., nl. dhr. J. N, Geluk. Niet lichtvaardig wordt overgegaan tot benoeming van een ere-lid, wat wel blijkt uit het feit, dat dhr. Geluk het enige ere-lid was. Spr. zegt, dat wijlen dhr. Geluk dan ook de ziel van de vereniging was en door het werk van het Groene Kruis voort te zetten kunnen we hem in dankbare herinnering her denken. Na voorlezing en goedkeuring der notulen volgt het jaarverslag 1946, waaruit blijkt, dat het aantal leden met 94 is gestegen totaal 680 leden. 206 maal werden artikelen van het „Groene Kruis" uitgeleend. In totaal werden door de wijkzuster 1577 bezoeken afgelegd. Het aan tal gezinnen dat thans onder geneesk. controle staat, bedraagt 27 met 39 patiënten. Rekening 1946: afd. „Het Gr. Kruis: Ontv. 1591.90. Uitgave 2059.16, nad. slot 467.26. Afd. t.b.c. bestrijding: Ont. 5234.14. Uit. 5959.38. Nad. slot 720.24. Begroting 1947: afd. „Het Gr. Kruis": Uitgaven 2300.- tekort 1025.25; ink. 1274.75. Afd. t.b.c.-bestrijding uitgaven geraamd op 5500.tekort op 3871.— Ont. 1629.—. De voorzitter geeft vervolgens een toelichting op bovenstaande begroting. Het tekort op de begr. Gr. Kr. zal door Gemeente en Wezen Armbestuur worden ge dekt. Evenals vorig jaar heeft het W.Armbestuur zich weer bereid verklaard het tekort aan te vullen op de t.b.c.rekening. Dit kan niet genoeg op prijs worden gesteld, aldus de voorzitter. Vorig jaar zijn al maatregelen genomen om het tekort zo laag mogelijk te houden. Zo is er o.a. 1000.meer ont vangen aan contributies. De extra- bijdragen ad. 331.50 zijn wel wat tegengevallen. We hopen echter, aldus dokter van Es, dat er meerdere vaste bijdragen zullen volgen. Aan de hand van de cijfers kan men nagaan, hoe goed deze bestrijding werkt. Vorig jaar waren nog 55 gezinnen onder controle, nu is dit verminderd tot 27. Een volgende maatregel om het tekort zo laag mogelijk te houden is het entreegeld van 5.op 10.te brengen; een desbetref fend voorstel van het Bestuur wordt met alg. st. aangenomen, nadat er op gewezen is, dat dit entreegeld niet betaald moet wor den door gehuwden en nieuwe vestiging, mits men zich binnen het jaar na huwelijk of vestiging als lid opgeeft. Nadat de bezittingen van het Gr. Kr. op haar verzoek bij de vorige magazijnhoudster zijn weg genomen werden deze tijdelijk bij garage Kurvink ondergebracht. Daar laatstgenoemde dit echter slechts tijdelijk op zich heeft ge nomen, wordt besloten een oproep te plaatsen voor een magazijnbe heerder. Dhr. F. M. Boogaard wordt vervolgens met alg. st. als be stuurslid rehkozen. Bij de rondvraag merkt dhr. G. Heijboer Wzn. op, dat verschil lende leden verwonderd waren, hun contributiebiljet verhoogd te zien met de vorig jaar gegeven bijdrage, Z.i. was vorig jaar de indruk gewekt, dat deze bijdrage slechts voor een jaar gold. Hoewel het geld zeker nodig is, was een aparte aanduiding van deze bij drage op de kwitantie beter ge weest. Enkele bestuursleden hadden dezelfde opmerking van leden ge hoord. De voorzitter zecjt, dat vorig jaar in elk geval een vaste bijdrage is bedoeld. Hij was het er echter mee eens, dat een aparte vermelding op de kwitantie beter was geweest. Daarna sluiting. „HOOGELAND" De opbrengst collecte Speldjes dag „Het Hoogelandwas 56.30 COLLECTE STICHTING 1940—45 De collecte voor bovengenoem de Stichting bracht in deze ge meente 396.69 op. BOERENLEENBANK Dezer dagen kwam de Coöp„ Boerenleenbank in Alg. verg. bij een in de zaal varr dhr. F. Rijn berg. Aanwezig 28 stemgerechtig de leden. De voorzitter, dhr. A. Bergers, opende de vergadering met een welkomswoord tot de aanwezigen in het bijzonder dhr. Iz. Over- beeke Lzn. Spr. memoreerde voorts het overlijden van bestuurslid, wij len dhr. C. Moerland. Een be scheiden mens en zeer accuraat Bestuurslid - onzer Bank is met hem heengegaan. Vanaf 1932 had wijlen dhr. Moerland zitting in ditr Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G, H. 66. Hans commandeert Van Schaik een vuurstoot af te geven op het molenluik bij de volgende granaten- ontploffing. Daar komen ze weer, je hoort het af schieten, je hoort ze aankomen en je denkt er niet eens aan, dat de Geallieerden wel eens een eind uit de koers kunnen zijn, dat ze zelf zo'n granaat op hun stelling1 kunnen krijgen. Er ïs slechts één over heersende gedachte: „Nou gaan ze kapot aan de overkant." „VuurDe mitailleur ratelt. Van Schaik schiet ver over het luik. Hans controleert het, terwijl tege lijkertijd de geallieerde granaten uiteenspatten. „Je schiet veel te hoog", bromt hij geërgerd tegen van Schaik. Die zweet er van en zegt te weten hoe ge vaarlijk het is om je meer bloot te geven. „Wacht maar", zegt Menning dan, „ik zal het een volgende keer doen. Hij zet zich achter de mitrailleur. Even wachten nog op het volgend salvo Menning zal daarvoor even hoogte bepalen. Hij drukt de mitrail leur stevig tegen zijn schouder en laat de loop lang zaam klimmen, waardoor hij zelf eveneens hogerop moet. Hans kijkt toe „stop Menning, anders pikken ze je straks". „Ik heb het doel nog niet op. de korrel," antwoordt deze en gaat nog hogerop. „Ver genoeg jö," dringt Hans aan Pats een vijandelijke kogel dringt in de kruin van de dijk, het zand spettert Menning en Hans in het gelaat. Vlug en ontsteld laat eerstgenoemde de mitrailleur zakken. Nijdig bromt Hans, als hij over de eerste schrik heen is: „Zie je nu wel." Menning heeft er genoeg van. Het is werkelijk niet te doen om goed gericht vuur af te geven zonder zich te veel bloot te geven. Hierdoor is Bou het slachtoffer geworden. Observeren was noodzakelijk. De vijand kon immers een poging doen over te komen. En Bou wist dat dit ten koste van alles voorkomen moest worden. Hij observeerde slechts eên oogwenk waren zijn ogen boven de dijk geen overmoedigheid, enkel noodzaak. Op dat ogenblik kwam de vijandelijke kogel. De scherpschutters waren zeker van hun schot en Bou werd in het hoofd getroffen, een bewijs dat enkel dat gedeelte bloot was gegeven dit laatste moet worden vermeld om geruchten, die spraken van grove onvoorzichtigheid en van overmoed nu voor goed de kop in te drukken. Hans en Menning zijn hiervan getuigen. Deze stelling was uiterst gevaarlijk. Het Geallieerde vuren gaat ongeveer een uur door. Telkens komen de granaten aansuizen, telkens zien de O.Ders de steekvlammen 4jr ontploffingen. Een enkele maal vliegt een blindganger in het water. Aan beide kanten blijft ook het geweer- en mitailleurvuur aanhouden. Het groene luik in de molen is echter tot zwijgen gebracht. Eerst vele dagen later vernamen de O.D.ers, dat ze daar 1 Duitsers hadden gedood en 1 zwaar hadden gewond met hun geweervuur. En ze vonden het een wrange „vergoeding" voor de twee kostbare levens, die aan hun eigen kant verloren waren: Franke en Bou. Tegen de avond houdt het granaatvuur op en lang zamerhand ook het geweer- en mitrailieurvuur. De Bergse ploeg is onrustig. Verschillenden zeggen het te vertikken om hier de nacht door te brengen. De Thoolse O.D.ers zijn doodop maar zonder aflossing zullen ze niet weg gaan. Zou de vijand dan toch nog overkomen Waarvoor zijn dan twee slachtoffers gevallen Nee, het gaat nu niet aan om zonder afr lossing weg te lopen. Al kunnen ze de ogen amper meer openhouden, al ligt een koude nacht in het vooruitzicht, al zijn ze nu al huiverig door de vallende avond en de lege maag, eerst aflossing En om zeven uur is de aflossing er. Gelukkig 24 man uit Bergen, allen militairen, waaronder vele maréchaussée's komen in een auto aangereden. De Koning is hun commandant. 2 mitrailleurs heb ben ze bij zich. Noorman geeft tjp stellingen over de. Thoolse O.D.ers trekken naar het veerhuis, als cfe nieuwe posten de punten hebben overgenomen.,. De een na de ander komt het veerhuis binnen tot ze eindelijk allen aanwezig zijn. Dan sluipen ze de veer- weg over naar de auto Achter hen liggen Bergse militairen om deze nacht te waken tegen de moffen. De O.D.-leiding en de mannen die afgelost werden, zijn de mannen dankbaar voor hun komst. Terwijl ze in de auto stappen vallen de eerste vijandelijke mortier granaten van de vele die dezelfde nacht nog zullen volgen. Maar de Thoolse O.D.ers zijn te vermoeid om zich hiervan nog wat aan te trekken. Nu de aflossing er eenmaal is zouden ze niet meer terug kunnen. Een dag van ongekende spanning is voorbij, twee vrienden zijn gesneuveld. In elkaar gedoken zitten ze op de auto, als deze over de Thoolse dijk rijdt. Verslagen door de droeve gebeurtenissen is alle energie. Op dat ogenblik wordt de grote aanval op Steenbergen door de geallieerden ingezet. Tientallen kanonnen beginnen plotseling te schieten. De bewoners van het eiland Tholen gedurende die dagen zullen het zich herinneren. Schitterend zijn de lichtflitsen die langs de donkere hemel schieten, fantastisch de steekvlammen der ontploffende granaten. Zonder licht bobbelt de auto over de dijk met daarin mannen, te vermoeid, te verslagen om zich voor dit grootse schouwspel buiten gewoon te interesseren. En over Lepelstraat en de nabij liggende gehuchtjes fluiten de granaten naar Steenbergen, waar ze dood en verderf zaaien misschien in vijandelijke concentraties zeker in de huizen van landgenoten. In Bergen op Zoom en op een boerderij te St. Annaland zitten twee verslagen families, overweldigd door verdriet hun zoon en broer met de bevrijding in het zicht, met vrede en blijdschap voor ogen, die dag gevallen voor het Vaderland, voor Vorstin en Volk maar voor de nabestaanden kunnen deze woorden op het ogenblik zo weinig zeggen. Daar is het enkel: Waarom Waarom En klein brokje ontzaglijk verdriet van een onmetelijke hoop ellende, over de wereld uitgestort door een niets ontziende vijand De tweede Novem ber is voor de Thoolse O.D.ers de zwaarste dag geweest van hun bestaan. (Wordt vervolgd) college en door zijn weloverwogen adviezen en prettige samenwer king is de Bank hem dan ook grote dank verschuldigd, waar door, aldus de voorzitter, hij steeds in aangename herinnering zal blijven. Voorts wees spr. er op, dat ook 1946 nog in het teken van de na oorlogse moeilijkheden stond. On getwijfeld* is door de regeringen in Europa hard gewerkt de zaak weer op gang te brengen, doch gebrek aan vrijwel alles drukken het tempo. Toch is er het afge lopen jaar enige verbetering inge treden, meent de voorzitter. Het eindresultaat van de oogst door behoorlijke prijzen is niet zo teleurstellend geweest, waardoor de invloed op de Bank gunstig was. Een omzet van IVi millioen gulden is bereikt. De rentevoet kon niet verhoogd worden, vrnl. door de eenzijdige belegging. Tot slot deelt de voorzitter in z'n openingswoord nog mede, dat het aangekochte bankgebouw door de materiaal- en arbeidersmoeilijk heden nog niet geheel klaar is, doch hopenlijk dit jaar in gebruik komt. De aanwezige leden genieten deze avond een presentiegeld ad. 0.60. Daarna volgt een uiteenzetting van de rekening door de voorzitter, die post voor post bespreekt. De winst over het jaar 1946 bedraagt 1171.17, welk bedrag op voorstel van het Bestuur op de reserve wordt gebracht in verband met te verwachten betalingen. Bij punt 3: Verkiezing van een Bestuurslid wegens periodieke af treding van dhr. C. J. J. Kooijman en overlijden van dhr. C. Moer land, merkt de voorzitter op, dat geen voorstellen van de leden zijn ingekomen, zodat de Bestuurs- voordracht bindend is. Dhr. C. J. J. Kooijman wordt met bijna alg. st. herkozen. In de plaats van wij len dhr. C. Moerland wordt uit een voordracht van de heren. D. Dormaar, J. F. Kaashoek en J. P. Kodd^, eerstgenoemde met meer derheid benoemd 16 stemmen). Punt 5: Verkiezing lid van de Raad van Toezicht wegens per. aftr. van dhr. Elenbaas Jnz., die zich wegens gevorderde leeftijd niet meer herkiesbaar stelt. De voorzitter begrijpt dit motief, maar zegt dhr. Elenbaas node te zullen missen als lid van dit college. Sedert 1927 was dhr. Elenbaas lid van de R. v. T. en ook gedurende die 20 jaar werkzaam als secr.. Verschillende perioden zijn door hem meegemaakt en de Bank is ook hem grote dank verschuldigd, aldus de voorz. Op voorstel van het Bestuur wordt dhr. Elenbaas tot ere-lid benoemd, wat deze dankbaar aanvaard, de ver. een verdere groei toewensende. Van deze voordracht L. J. Breure, N.M. Hage en J. P. Kloet wordt ook eerstgenoemde met meerderheid benoemd (16 st.) Bij de „mededelingen" zegt de voorzitter, dat 4 leden kwamen te overlijden en 23 nieuwe leden toe traden, zodat in totaal 509 leden Staan ingeschreven. Vrije spaar ders waren er ruim 1700 en 82 rek. couranthouders. Voorts merkt spr. op, dat het gebouw niet te duur is aangekocht, dat men echter van gehele opschildering is teruggekomen en nu enkel het allernodigste laat verven. Ver warming moest geheel opnieuw worden gelegd. E. en a. liep en loopt niet vlot. Toegepaste rentevoet van het vrije geld was 2.16 geblokkeer de 1 Daar voor de rondvraag nie mand iets heeft in te brengen, sluit dhr. Bergers met een woord van dank de vergadering. GESLAAGD De heer W. M. Wesdorp te Stavenisse slaagde te Breda voor het administratief examen Land en Tuinbouw. HET „HOOGELAND" De collecte gehouden op Zater- dag 1 Mei ten bate van het „Hoogeland" heeft de som van 63.14 opgebracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2