JAN OVEREENKAM Brammetje Flapoor en z'n Vrienden zegt ST. FILÏPSLAND VOOR DE LANDBOUW OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKNIEUWS BONNENLIJST weer kan gebruiken zal het eerstge noemde bedrag zelfs nog lager zijn. Dhr. v. Ast zegt dat deskundige Jas- perse, die hieromtrent een rapport op maakte, meende dat het twijfelachtig was of de afgebroken steen te gebruiken is. Dhr. G. K. Krijger zegt, dat ze ver moedelijk wel te gebruiken zal zijn. Dhr. G. K. J. Krijger merkt op, dat het eerste plan in elk geval voordeliger is en meent dat men dit het beste kan accepteren. Dhr. v. Houdt zegt: het valt me mee. Daarna wordt besloten het eerste plan te laten uitvoeren. „Vaststelling bijzondere voor- en achterrooilijnen" is het volgende punt. De wnd. voorzitter leest de betreffende stukken voor, geeft vervolgens gelegen heid tot op- en aanmerkingen. Dhr. G. K. J. Krijger zegt, dat dhr. Wesselo gaarne zou zien, dat een ge deelte van de winkel van dhr. Reeders zou worden afgebroken, maar dat de Raad hieromtrent anders besloot. De voorzitter leest de betreffende notulen voor. Dhr. v. Ast vindt, dat men zo maar niet tot vaststelling kan over gaan. Er is beloofd, dat de rooilijn bij de Gez. v. Dijke iets naar voren zou worden gebracht en e. en a. zou men voor besluiten te nemen, nader bekijken. Dit is niet gebeurd. De voorzitter ant woordt, dat de stukken morgen verzonden moeten worden, dus nu een besluit ge nomen. Er zou overleg gepleegd moeten worden met dhr. Wesselo om de rooi lijn niet te scherp te maken. Dhr. G. K. J. Krijger meent, dat men tot vaststelling kan overgaan en later bij de uitvoering op dit punt alles in acht kan nemen om zoveel mogelijk ten gunste van de Gez. v. Dijke te werken. Dhr. G. K. J. Krijger zegt: ,,Ik ga er zo niet aan beginnen." Dhr. v. Ast zegt, dat men zich later nergens op kan be roepen, als men het nu vaststelt. Wan neer straks de nieuwe weg komt, is het achteruit bij de Gez. v. Dijke ook een eind verkeken. Voor en achter wordt men daar ingebouwd. Dhr. G. K. J. Krijger zegt, dat de Gez. v. Dijke straks een woning kunnen kiezen, zoals dat destijds besloten werd. De voorzitter leest nog maals een gedeelte der notulen van een vorige vergadering. Dhr. v. Ast zegt daarop, dat.het daar niet gaat over rooi lijnen; daar gaat het nu wel over. Dhr. G. K. J. Krijger vraagt of men het kan vaststellen met voorbehoud de betreffende bocht zo gunstig mogelijk te projecteren. De voorzitter meent dat er genoeg over gedebatteert is en brengt het in stemming met inachtneming van het voorbehoud, genoemd door dhr. G. K. J. Krijger. Dhr. v. Ast zegt, dat het voorbehoud absoluut niets zegt. Een besluit nemen en achteraf de feiten constateren is niet juist. Het had eerst bekeken moeten worden. De voorzitter wil de betrokken personen ook gaarne terwille zijn, maar vraagt de Raad af of het bouwplan op zo'n klei nigheid mag afstuiten. Dhr. v. Ast zegt, dat ieder voor z'n eigendommen opkomt en deze zoveel mogelijk in de hand wil houden. Daarna stemming. Uitslag is 4 voor vaststelling, 2 tegen (v. Ast en v. Houdt) en 1 blanco (Vroegop). ,,De Volkstelling" is een volgend punt van bespreking. De voorzitter-licht e. en a. toe. Eind Mei.zal de telling beginnen. De wnd. secretaris v. d. Male kan hier over meer mededelen, daar deze een be spreking bijwoonde te Middelburg. Dhr. v. d. Male zegt, dat zoveel mogelijk overheids- en gemeentepersoneel moest worden ingeschakeld, dus bijv. gem.- personeel, onderwijzers ambtenaren Distributiedienst, raadsleden, wederop bouw, etc. De telling moet gratis ge schieden. Per 100 inwoners 1 teller. Voor Poortvliet dus ±17. In de be treffende circulaire staat, dat er een tabaksbon wordt gegeven aan een teller en degene die de buitendienst heeft, kan zelfs in aanmerking komen voor een fietsband. De gemeente moet 6 cent per inwoner uittrekken waar echter de on kosten afmoeten. De rest zou dan ver deeld kunnen worden. De voorzitter zegt, dat de Burgemees ter deze regeling had willen uitstellen tot hij beter was, daar dit echter niet moge lijk is, lijkt het de voorzitter het beste over een dag of acht bij elkaar te komen en vraagt de medewerking van de Raads leden, die door allen wordt toegezegd. 28, 29 en 30 Mei zullen formulieren gebracht worden, 1, 2 en 3 Juni opge haald. Volgend punt: Dempen sloot bij Niemantsverdriet en Gebraad. De voor zitter zegt, dat betrokkenen bereid zijn de helft te betalen. Het betreft 40 meter. Er is veel grond in de gemeente, die opgeruimd moet worden en geschikt is voor demping. Dhr. v. Houdt zegt: maar dan toch eerst de mestvaalt opruimen, waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. Dhr. v. Ast vindt het bezwaarlijk, dat enkel het rechte stukje gedempt wordt en informeert of B. W. ook al gedacht hebben over de andere einden. De voorzitter antwoordt bevestigend, maar zegt dat niet alles tegelijk kan. Dhr. v. Ast zegt, dat de rest ook ge dempt kan worden (van verlaatput tot winkel rijwielhersteller.) Het zou minder kosten, als men niet zat met de twee riolen, die in dat stuk sloot uitmonden. Riolering zou dan overbodig zijn. Nu blijft die moeilijkheid. Dezelfde spreker vraagt of de Raad ook toegankelijk zal zijn, als straks andere mensen met een zelfde voorstel komen. De voorzitter meent, indien moge lijk zeker. Ieder geval zal natuurlijk apart bekeken moeten worden. Na nog een opmerking van dhr. v. Ast, die het jam mer vindt, dat alles niet ineens kan, wordt besloten eerstgenoemd stuk te dempen. Daarna deelt de voorzitter mede, dat er 6 ton keislag op de zeer slechte Zuidweg zijn gegooid, maar alweer zijn ingelopen. 25 m3 keislag is besteld, B. en W. stellen voor nog 20 m3 bij te kopen. Dhr. v. Houdt zegt, dat de weg in elk geval zo niet kan blijven, na een op merking van een der leden omtrent de nieuw aan te leggen Zuidweg. Mocht men die grint niet nodig hebben voor de Zuidweg, dan zijn er nog plaatsen ge noeg, waar ze voor bestemd kan worden. Daarna wordt voorstel B. en W. z.h.st. aangenomen. Een rekening van de Chr. School is ingediend, ad. 276.30, 335.en 19.60, totaal 630.90. Gevraagd wordt om een voorschot, waarin met alg. st. wordt toegestemd. Bij de rondvraag vraagt .dhr. G. K. J. Krijger of B. en W. nog een bespreking voerden met dhr. Janssen, dfntrent het verbreden van de straathoek. De voorzitter zegt, dat Janssen hiertoe genegen is. De gemeente draagt de kos ten. De bedoeling was deze hoek met 60 cm te verbreden. E. en a. is al be keken door een deskundige, maar nog niet uitgewerkt. Het muurtje zou terug gezet worden en een raam aangebracht. Enkele leden zijn er voor zover mogelijk te verbreden. Dhr. Vroegop merkt op, dat in de meeste gemeenten het verkeer zoveel mogelijk buiten de gemeente wordt gelegd en men hier gaat meewerken om het binnen te krijgen. De voorzitter zegt, dat er toch ook veel auto's beslist in de gemeente moeten zijn. B. en W. zullen deze kwestie nader onderzoeken en een volgende vergadering met een voorstel komen. Dhr. G. K. Krijger zegt dat er op de hoek bij Potter veel putten in de straat zijn en vraagt of de Molenstraat ver beterd kan worden. De voorzitter zegt dat tot bestraten alis besloten en dat een verlaat put wordt aangebracht. Daarna sluiting. HUISNUMMERING Dezer dagen werden de eigenaars en beheerders van percelen in deze Gemeente er op attent gemaakt, dat zij voor 1 Mei a.s. zorg dienen te dragen, dat hun percelen behoorlijk genummerd zijn, zulks ter voldoening aan art. 3 van de Alg. Politieverord. van de Gem. Poortvliet en met het oog op de a.s. Volks- en Woningtelling. Overtreding wordt ge straft met een geldboete van ten hoogste 6 gulden. De schilders aan het werk dus! Welke schilder is er werkeloos 111 INWONERTAL Op 1 April bedroeg het inwonertal van deze gemeente 1677 zielen, t.w. 848 man nen en 829 vrouwen, alzo een vermin dering van 16 personen, sinds 1 Jan. 1.1. POSTZEGELS In één onzer vorige nummers berichten we onder kerknieuws, dat een jongeman, die om gezondheidsredenen naar Zwitser land moet, een millioen postzegels nodig had. De J.V. te Poortvliet hield en houdt hiervoor nog een inzameling, zodat ook nu nog steeds postzegels aan de secre taris kunnen worden overhandigd. Om echter tegemoet te komen aan enkele briefschrijvers, geven we hieronder het adres, waaraan postzegels direct gezonden kunnen worden, nl. J. Mostert, Dorp straat, Bergschenhoek. Aanbevolen VORDERING MET PROCES De Burgemeester alhier, had in over leg met de Huurcommissie een leeg staande woning van W. Quaak aan de Rand gevorderd, t.b.v. een familie, welke uit internering zou worden ontslagen. De eigenaar echter nam met dit besluit geen genoegen en daagde den Burgemeester voor de Rechtbank. In verband met de ongesteldheid van laatstgenoemde, wer den de belhngen der gemeente verdedigd door Weth. J. J. v. d. Slikke. Voor dhr. Quaak trad op Mr. v. d. Hoeven te Tholen. In kort geding heeft de Recht bank beslist ten gunste van den Burge meester, zodat de vordering doorgaat. DE „BOF" In deze gemeente werd bij enige kin deren de zgn. „bof" geconstateerd.. In deze dient men zeker stipt de hand te houden aan raadgevingen en waarschu wingen van de dokter. IN DE WATERGANG OOK OP VERZOEK Blijkens een advertentie in één onzer vorige nummers heeft veerman Lindhout een vaste dienst ingesteld vanaf St. Filipsland, via St. Annaland naar Zijpe. Naar wij vernemen vaart de veerman echter buiten deze dienst ook op verzoek naar deze plaatsen. BEZORGING EENDRACHTBODE Door omstandigheden is het de familie v. d. Male thans niet meer mogelijk de Eendrachtbode te be zorgen. We danken hen ook langs deze weg nog voor de voortreffe lijke samenwerking. Ons blad wordt vanaf heden bezorgd door A. Mol - B 50 - Sf. Filipsland, waar abonnementen op en adver tenties voor ons blad gaarne wor den aangenomen. CHRISTELIJKE SCHOOL? Naar wij vernemen heeft Ds. de Lint alhier alle lidmaten en doopleden der Ned. Herv. Kerk verzocht om op Maan dag 21 April des avonds om 7.30 uur in het kerkgebouw bijeen te komen om daar gezamenlijk een bespreking te houden over „Een Christelijke School". BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1947 Geboren: Jan, zoon van L. Quist en D. C. Reijngoudt; Maria Cornelia, doch ter van C. Giljam en A. M. Mol; Eva Willemina, dochter van J. J. Roth en M. A. v. d. Velde. Huwelijken: H. van Westen, 23 jr. en Lena Janssens, 20 jr.; Johannis H. Giljam, 33 jr. weduwnaar van J. L. A.,v. Vossen, en Lijntje J. van Strien, 28 jr. ongeh. Overleden: Kornelis L. Feleus, 23 jr. echtgenoot van Dieuwe Langhout. Loop der bevolking Ingekomen personen: Johannes Maria Matthijssen en gezin, van Roosendaal; Neeltje Meijer, van Rijnsburg. Vertrokken Personen: Hebrina C. Ver- hage en gezin naar Zoetermeer; Pieter v. Westenbruggen en gezin naar Zierikzee; Lijntje J. van Strien, naar St. Annaland; Gerard Hogchem, naar Dirksland; Eli sabeth J. Neele, naar Zierikzee; Jan A. Hollebrandse, en gezin naar Waarde. AANBESTEDING Ook in deze gemeente zijn thans 10 woningen aanbesteed, benevens een winkelhuis. Het begin is er dus. Laten we hopen, dat ze spoedig klaar zijn. Ingeschreven werd door de volgende firma's Wijnman, Zierikzee 130.000. Gebr. Larooy, St. M'dijk 126.000. A. C. v. Loon, B.o.Zoom 129.850. Adr. de Jonge, Steenbergen 120.260. P. A. Maat en Everaers, St. Filipsland 112.500.—; Firma Deurlo, Bruinisse 120.000. Firma Mergstein 137.118. C. A. Capelle, St. Filipsland 126.500: M. P. Patmos, Dreischor f 127.140. A. de Jager, Dreischor 123.300. J. Schilfa, Enschede 126.400.—; J. Capelle Bruinisse 129.900. M. Geense, St. Filipsland 131.780. J. de Herder, Bruinisse 130.000. D. Commissaris, Dinteloord 118.320. J. Stouten, Oosterland 115.000. J. H. Siebega, Zierikzee 121.000. L. Vermaat, Rotterdam 124.080. A. Muller-Franke, St. M'dijk 125.000.— J. v. Gorsel, Scherpenisse 149.640. Joh. Bos, Enschede 138.300. M. J. Bos, Enschede 141.000.—; G. v. d. Valk, Utrecht 123.000.—; S. de Graaf, Bruinisse 125.500. DRIELING Op de eerste Paasdag werd bij de landbouwer S. de Ronde alhier een drie ling geboren in de koeienstal. De kalveren en de moeder maken het uitstekend. „Bedolven door de vele Raads- verslagen moet het actuele onder werp dat ik deze week op het programma had: de Volkstelling" wachten tot een volgend/nummer. De redactie „grimglimlacht" en wellicht snuiven ook een aantal lezers verheugd. Ik gebruik nu m'n Dagelijks Bestuur van de afdeling Tholen van de N.F.O. en belangstellende ouders. De leerkrachten, de heren Nuijten en Bil stelden een hele reeks vragen betreffende groenten- en fruitteelt, scheikunde, be mestingsleer, kennis van de grond, wei- kunde en plantkunde. De deelnemers gaven door vlotte antwoorden blijk dat ze in de afgelopen winter flink hun best hadden gedaan. In de pauze serveerden leerlingen der huishoudschool te fholen een kop koffie, welke daad van Mej. Boogaard, directrice der school op hoge prijs werd gesteld. Alle achttien deelnemers van de cursus konden het diploma veroveren. Met een hartelijk speechje werd het uitgereikt door den Heer Rijkstuinbouw- consulent die er op wees, dat uit het geantwoorde bleek, dat deze cursus in goede handen was geweest. En de voorzitter Z.L.M. en de secre taris van de commissie van toezicht onderstreepten dit. De oudste deelnemer dankte de leraren en bood hun namens de leerlingen een herinnering aan. BESTRIJDING RATTEN De commissie voor de bestrijding van ratten en muizen in het eiland Tholen deelt aan belanghebbenden mede, dat vanaf Donderdag 24 April de bekende pakjes met rattengif verkrijgbaar zijn op het gemeentehuis van de plaats hunner inwoning of op een door den Burge meester nader aan te wijzen plaats. Wij mogen allen adviseren dit gif zo vers mogelijk af te halen. Wacht dus niet tot Vrijdag of Zaterdag maar maak er zo spoedig mogelijk werk van. De prijs per pakje bedraagt 3 cent. Namens de commissie L. A. M. Elenbaas, secr. THOLEN Ds. C. Boon te Duurswoude heeft be dankt voor het beroep bij de Geref. Kerk te Tholen. OUD-VOSSEMEER De vacature, die door het vertrek van de voorzitter van de afd. Tholen van het Bijbelgenootschap, Ds. W. v. Griet- huysen ontstaat, zal worden vervuld door Ds. Goverts. SCHERPENISSE In verband met de aanschaffing van een centrale verwarmingsinstallatie zal er a.s. Zondag een extra-collecte in de Ned. Herv. Kerk worden gehouden. POORTVIET Geruchten, als zou de J.V. „Soli Deo Gloria" alhier ontbonden worden, zijn, naar wij vernemen, onjuist. Het ledenaan tal is echter niet groot, slechts 7 leden. De J.V. vergadert iedere Zondagavond van 89.15 in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk. Jongens van 16 jaar en ouder, die iedere week nog 5 kwartier aan Bijbelonderzoek willen besteden zijn daar dan ook nog steeds welkom. UITSLAGEN ïTBALCOMPETITIE boys won van B.O.Z. met deze ploeg zou winnen viel tijd om Kees te helpen, die niet onder raadsverslagen, maar onder werk is bedolven. Kijk 's morgens om half vijf maar eens buiten. Heel de Boerenbevolking trekt er op uit. Op ons eiland wordt wel degelijk gewerkt leven de Lente." Tabakskaarten, enz. QA, QB, QC 703 691 Tabak 3 rantsoen tabaksartikelen 692, 693, Tabak 2 rants, tabaksart. 691 Versnaperingen 200 gram choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 693 Versnaperingen 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt. Een landbouwer, kwam tijdens het ploegen op het eind van het stuk land te dicht bij de waterkant. Een groot stuk brokkelde af en paard en ploeg kwamen in de watergang terecht. Met vereende krachten werd alles weer op vaste grond gesleept. EINDLES TUINBOUWWINTERCURSUS Maandagavond jl.l had de Eindles voor de tweejarige Tuinbouwwintercursus plaats in tegenwoordigheid van de heren Rijkstuinbouwconsulent, de Commissie v. Toezicht, de Voorzitter van Z.L.M. SI vo TholensE 2—1. Dat (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN Maar het gekwebbel van „dat vrouwvolk", zoals hij het noemde, verveelde Bram al gauw, en hij kuierde de tuin in. „Een schommel!" riep hij opeens; „Tom, willen we een partijtje Tom vond het uitstekend, en spoedig stonden ze neus aan neus, of liever slurf aan neus, op de schom- me Ze hadden dan ook maar even geschommeld, ofknap! daar braken de schommeltouwen plotseling in tweeën, en Bram en Tom, die juist een geweldige zwaai omhoog maakten, vlogen met schommelplankje en al over de schutting heen hoog de lucht in. te verwachten. Dat het verschil zo ge ring zou wezen en de nog niet geslagen ploeg er zoveel moeite voor heeft moeten doen, was onbegrijpelijk. Wordt B.O.Z. sterker of moet de Thoolse club er even inkomen Smerdiek won ,,op z'n slofjes" van S.V.O. 2. De midvoor Robbe zette 7 goals. W.H.S. is er niet in geslaagd de mede dinger om het kampioenschap te kloppen. Tot een kwartier voor het einde kon de thuisclub de stand op 12 houden, maakte zelfs nog de gelijkmaker, die door de scheidsrechter tot veler verwondering werd afgekeurd in tegenstelling met een paar andere doelpunten, waarvan velen afkeuring hadden verwacht. Het gaf een zodanige terugslag op de thuisclub, dat Vrederust in korte tijd de voorsprong tot 41 vergrootte, waarmede het einde kwam. S.V.O. I M.O.C. III 4—1 a.s. Zaterdag B.O.Z. Tholense boys, scheids rechter J. de Haan S.V.O. 2 Vrederust, scheidsrechter 1 Smerdiek W.H.S. scheidsrechter P. Rijsdijk aanvang 3 uur Korfbalcompetitie Ook deze bal gaat weer aan het „zweven". W.H.S. zal Stavenisse ontvangen. Eendracht D.S.V. (Krabbendijke) DAMMEN De deze week met veel animo gespeelde Damwedstrijd TholenKrabbendijke ein digde in 2010. In de zaal van de heer A. Nuijten te Tholen werd Dinsdagavond 15 April jl. een propagandawedstrijd gespeeld tussen de Thoolse Damclub en de Goesse Dam club D.I.D., welke wedstrijd door Tholen met 28^14 werd gewonnen. voor het tijdvak van 20 April t/m 3 Mei 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie A): A02 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop, enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk A03 Algemeen 250 gram zachte zeep Bonkaarten KD, KE 705 (Serie A): A12, A13 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gr. jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk A14 Algemeen 250 gram zachte zeep A17 Reserve 250 gram zachte zeep Bonkaarten MA, MD 705 (Bijz. arbeid, a.s. moeders) (Serie A): A21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk 11 1111 111 aim 11 Nu, het ging tijn, hoor! Maar Brammetje moest natuurlijk weer overdrijven; het ging steeds hoger zodat het Tom weldra benauwd te moede werd. En daar was reden voor, want Bram had er helemaal niet aan gedacht, dat de schommel wel op mensenkinderen, maar niet op 'n zware olifant berekend was!

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3