Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Uit Eigen Land. RAADSVERGADERING. Vier Raadsleden waren afwezig I Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Misschien BERECHTING VAN EILANDBEWONERS. THOLEN OUD-VOSSEMEER ZONDAGSDIENST ARTSEN ST. ANNALAND STAVENISSE De vergadering moest worden verdaagd. 3e Jaargang No. 24 18 April 1947 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 - kwartaal franc-o p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 P-ijs per nummer 8 cent Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 i Dinsdag jl. heeft de Utrechtse Jaarbeurs haar poorten geopend en deze week zullen duizenden die al dan niet zakelijk belang stellen in één of andere tak van het Nederlandse bedrijfsleven, weer in drommen zijn opgetrokken naar de oude Bisschopstad. De directeur van de Jaarbeurs, mr. J. Milius, zeide, dat een traditie op economisch terrein nimmer heelt stand gehouden, indien zij niet m klinkend rendement werd gehono reerd. Zo is het: als er niet wordt verdiend, is de Nederlandse zakenman pienter genoeg tijdig zijn strop te nemen. Met verlies werken, kan je altijd wel Dat de Utrechtse Jaarbeurs steeds groter moet worden dat zij nu reeds voor de 48ste maal kon worden geopend, is er het beste bewijs voor, dat er die tijd te Utrecht wat is verdiend. Men kan zich dan ook levendig de teleurstelling begrijpen, der adspi- rant-standhouders, die niet kon den exposeren, doordat twee pa viljoens, in Zweden besteld, te laat aankwamen om nog te worden ge bouwd. Aan de wijze woorden van Mr. Milius ontlenen wij nog, dat de Nederlandse zakenmensen niet be schikken over collectieve verkoop organisaties en dat de veelal kleinere exporteurs in onderlinge concurrentie afzet voor hun goede ren proberen te vinden. Laten wij alle deelnemers gpede zaken wen sen goede zaken en vele deviezen Wat zouden wij een geweldig aantal deviezen krijgen, indien de hoeveelheid op de Veluwe gevon den goud genoeg bleek te zijn, om een gold-rush te ontketenen Wij zouden met elkaar .boven Jan" zijn en wij zouden niet met angst en vrezen de nieuwste nota van minister Lieftinck tegemoet be hoeven te zien. Daarin zal weer eens worden vastgesteld, hoe slecht wij er economisch aan toe zijn hoe arm Nederland wel is geworden en welke onplezierige maatregelen er weer moeten wor den genomen. Zelfs gingen er geruchten, dat de gulden zou delavueren, doch deze Jobstijdin gen werden door Den Haag met de grootste stelligheid tegenge sproken. Er waren trouwens meer geruchten, die werden gedemen teerd. De wens is ten deze vaak de vader der Gedachten. Er werd een en ander verteld over reorganisatie der Commissie- generaal; dr. van Mook zou een Gouverneur-Generaal naast zich krijgen en er werd verondersteld, dat professor Romme dat dan wel zou worden. Misschien Mis schien. Wij doen er beter aan met beide benen op den bodem der werke lijkheid te blijven staan. En wer kelijkheid is, dat minister-presi dent Beel en minister Jonkman van plan zijn, zelf eens een kijkje in Indië te gaan nemen. Het plan is werkelijkheid „misschien" gaat het nog wel door ook. Misschien heel misschien zullen de Nederlandse ministers dan ook nog door Soekarno worden ontvangen. Wat zou dit weer een gepeperde radio-rede van professor Ger- brandy gevenNu het .accoord van Linggadjati is getekend, weert de oud-collega van minister Beel zich krachtiger dan ooit. En het is lang geen optimistisch geluid, dat de heer Gerbrandy doet horen. Het nu gevoerde beleid zal vast lopen, zowel in Indië als hier, voorspelt hij. In plaats van hand having van ons oppergezag, her stel van orde en rust, waardoor economisch opleven en het «ver krijgen van deviezen voor de producten onzer ondernemingen verzekerd zouden zijn geweest, verslindt een nog steeds opge sloten militair apparaat de devie zen die ons uitgemergeld Rijk broodnodig heeft. Hoe men ook over de actie van professor Gerbrandy moge denken de laatste tijd hebben wij wel geleerd, dat wij deviezen nog steed nodig hebben. Draaien wij ten opzichte van België en Luxem burg daarmede de goede kant uit of liever de goede hoek in Mis schien daar is het voorbehoud weerzal de economische unie van Nederland met België en Luxemburg over een paar jaar van kracht worden. De douane-over eenkomst is er al de gelijk schakeling der directe belastingen zal volgen en dan zal die econo mische unie met gelijkschakeling van politie in industrie, landbouw en verkeer een feit worden. Voorlopig wordt er nog ondanks de krachtige maatregelen ertegen met onze Zuiderburen hevig gesmokkeld. Misschien komt. daar nog eens een einde aan, maar dat is ook weer heel misschien Zoals in ons vorig nummer medege deeld werd. werd op 9 April één van de bekendste N.S.B.ers uit ons eiland be recht, nl. C. Droogendijk te Stave- nisse, die de twijfelachtige eer genoot, de langste tenlastelegging op zijn naam te hebben staan, tot nu toe door het tri bunaal te Zierikzee uitgebracht. Voor deze beschuldigde kwam eerst A. v. d. Slikke te Stavenisse voor, daar dit dos sier in nauw verband stond met de be schuldigingen van eerstgenoemde. Verdachte v. d. Slikke werd nl. ten laste gelegd, dat hij lid was van de N.V.D., zijn radjo als gevolg van een desbetreffend verzoek mocht behouden, en ter kennis van de S.D. te Zierikzee bracht, dat dhr. C. G. Hage te St. Maar tensdijk een spotfoto van Hitler in zijn kantoor had hangen, terwijl hij tevens aan de S. D. had gemeld, dat genoemde Hage in een café zich over de Duitsers als de „grootste ploerten van Europa" had uitgelaten. Het lidmaatschap van de N.V.D. sproot voort, aldus verd. uit zijn sociale inslag. Hij diende wel een verzoek in voor zijn radio, maar leverde het toestel toch „normaal" in. Het kardinale punt ontkende verd. hardnekkig. Getuike Gaakeer daarentegen gaf on der eede een minutieus verslag over het gebeurde. In zijn huis waren Hage's woorden ter sprake gekomen en later was Gaakeer bij Droogendijk, (dit is dus het verband hierboven genoemd) ontboden, die hem verzocht een desbetreffende voor Hage bezwarende verklaring te tekenen. Als gevolg van deze affaire kreeg hij een bezoek van de Duitse politie. Getui ge Droogendijk verklaarde evenwel onder eede, met de hele zaak niets uit. te staan te hebben. Uit deze twee totaal tegenstrijdige ver klaringen, concludeerde de voorzitter, dat een der twee getuigen een meineed heeft afgelegd, waarnaar hij een onderzoek zal laten instellen. Mr. van Hasselt meende in staat te zijn de verklaringen van getuige Gaakeer aan alle kanten te kunnen aanvallen, hij was evenwel tevens van mening, dat de zaak op een doodspoor was gekomen en verklaart zich accoord met het advies van den voorzitter, de zaak aan te hou den totdat getuige Klüner (de toenmalige chef van de S.D. te Zierikzee) een ver klaring in deze zaak heeft afgelegd. Daarna kwam J. C. Droogendijk in het beklaagdenbankje. Hetzelfde punt (de kwestie Hage) was ook deze verdachte ten laste gelegd, zoals we hierboven, mededeelden. Getuige Gaakeer bevestigde zijn verklaring in de vorige zaak afge legd. De komst van Klüner, moet dus hiervoor worden afgewacht. Droogendijk noemde zichzeff, ondanks zijn N.S.B. lidmaatschap, een a-politiek-mens. Hij bewoog zich voornamelijk op landbouw- organisatorisch gebied en bekleedde een hele serie functies, zoals plv. leider v. d. Landstand, streekboqrenleider, buurt- boerenleider en meer „leidersfuncties". In het cafe van dhr. C. L. v. Dalen zou verd. hebben opgemerkt, dat „de Koning in wel kon opdonderen nooit meer terug behoefde te komen", v. Dalen had dit onthouden en zelfs de datum genoteerd. Als getuige bevestigde hij tijdens de zit ting de juistheid van deze gepleegde majesteitschennis. Verd. verklaarde nooit dergelijke taal te bezigen en achtte het uitgesloten deze woorden gezegd te hebben. Hij kreeg van N.S.B. instanties vergunning een buks te houden en ging met Duitse mili tairen jagen. Ook hier had Droogen dijk iets voor gereed: „Hij ontmoette toevallig een paar Duitse militairen in zijn jachtveld. Dat dit hem echter geen gruwel was, bleek uit een verklaring van getuige Lindhout, die min of meer onder drang was zijn jachtgeweer aan Dr. moest afstaan, ten behoeve van een Duit ser, die bij deze vorderingsactie aanwezig was. Ook Lindhout had verd. meerdere malen met Duitsers zien jagen. Zonder verplichting was door hem voorts fruit aan de Weermacht geleverd. „Dit waren slechts enkele losse kilo's" Getuige v. Daalen beweerde echter dat kisten fruit tegen hoge prijzen verkocht waren. Ook had verd. afbreuk gedaan aan het verzet tegen de vijand door te zorgen, dat C.P. de Rijke, buiten de voordracht om, be noemd werd tot gezworene van de Vrije Polders te Tholen. Verd. erkende zich hiertoe tot de Prov. Boerenleider voor Zeeland gewend te hebben met het ver zoek het passeren van de R. door de alg. verg. van ingelanden, ter kennis van de Duitse instanties te brengen. De verdediger, Mr. Roelofs, ging de tenlastelegging puntgewijze na, maar bracht weinig nieuwe gezichtspunten. Hij wees nog op de tweede internering, van zijn cliënt, die volgens hem ten on rechte was geschied en verder op het verlies van zijn dochter, hetgeen verd. zich zeer heeft aangetrokken. Pleiter vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, waarvoor het Tribunaal echter geen termen aanwezig achtte. Toen Droogen dijk dit laatste hoorde barstte hij uit in gejammer. De uitspraak in de zaak tegen W. v. d. Boogaard te St. Annaland, die vrijwil lig bij de „Landstorm Nederland" had gediend, werd op 22 April bepaald, Voor het Bijz. Gerechtshof te Middel burg stond Vrijdag jl. de 59 jarige vee handelaar Marinus Kievit te St. Maar tensdijk terecht. Verd. had in Mei 1940 H.M. de Ko ningin op ernstige wijze beledigd. De wagenmaker Th. A. Bil en de landbou wer P. C. Koopman te St. Maartensdijk wisten zich deze belediging, ja zelfs de gebruikte woorden nog heel goed te her inneren. Bij besch. kwamen ook nogal eens Duitsers op bezoek. Hij ontkende de belediging van H.M. en het bezoek van de Weermacht was een gevolg van verplichte inkwartiering. Besch. was uit de N.S.B. gezet wegens zwarte-handel- practijken en verklaarde dat Koopman hem voor de oorlog al vijandelijk gezind was. De verdediger, Mr. de Rechter te Hulst wees er op, dat in de Meidagen van '40 iedereen zenuwachtig was. De eis luidde: 2 jaar en 4 mnd. gev. straf met aftrek en ontzetting rechten voor 15 jaar. Uitspraken: J. Wesdorp te St. Anna land, N.S.K.K.man, 4 j. internering tot 15 April 1947, en ontz. rechten. HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend, dat houders van honden, die nog geen ingevuld formu lier voor de aangifte van een hond ter gemeentesecretarie hebben ingeleverd, hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld worden tot en met 30 April a.s. De formulieren zijn kosteloos ter secre tarie verkrijgbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat niet aangifte en niet of niet be hoorlijke invulling van de formulieren wordt gestraft met hechtenis of geld- boete. Tholen, 10 April 1947. Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING De Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag de 26 April 1947 des middags te 12 uur, ten Gemeentehuize aldaar één hoop compost, publiek verkopen. Inlichtingen bij den districtsopzichter. BENOEMING Bij het Loodswezen met als standplaats Hoek van Holland is in Rijksdienst, dhr. Joh. Deurloo Iz. alhier, benoemd. Onze stadgenoot, dhr. H. G. v. Stee, heeft voor zijn benoeming bij de Rijks waterstaat bedankt en de betrekking van opzichter bij den Dienst voor Gemeente- eiken te Rotterdam aangenomen. GESLAAGD Te Roosendaal slaagden onze stadge noten K Geluk Azn. en D. v. Gorsel Jzn. bij het eindexamen van de Landbouw- winterschool. WEERVISSERIJ „De Goudrriijn" in het Bergse Gat werd door schipper Joh. Schot alhier overge nomen van de firma de Haas uit Bergen op Zoom. De eerste vangsten aan haring zijn reeds aangevoerd. „DE ZONNESTRAALTJES" In de zaal van „Hof van Holland" hield de Herv. Jongemeisjesver. „De Zonnestraaltjes" haar eerste jaarver gadering, welke onder leiding van ouder ling S. de Korte stond. Na een openings woord door laatstgenoemde werd het jaarverslag voorgelezen door de secr.- penningmeesteresse. De avond werd ver der gezellig doorgebracht met zang, voor- drachtjes, declamaties en een verloting. Aan Mej. Jo de Later presidente der ver. past een woord van dank voor haar be kwame leiding en organisatie. Ouderling de Korte sloot deze geslaagde avond. TONEELAVOND In het Hof van Holland te Oud- Vossemeer werd onder grote belangstel ling door de Haagse Toneelver. een toneeluitvoering gegeven, getiteld „De Witte Non", terwijl des middags voor de kinderen „Hans en Grietje" werd op gevoerd. Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. Vermet te Nieuw-Vossemeer ONTSLAG Mej. Ruijtenberg heeft ontslag gevraagd als organiste van de Geref. Kerk, nadat ze deze functie 28 jaar heeft waar genomen. LANDMIJN Naar wij vernelnen, werd tijdens het ploegen op het land van dhr. J. van Putten te Moggershil (Stav.) een appa raat boven geploegd, dat verdacht veel. op een landmijn leek. Een onderzoek wordt ingesteld. GESLAAGD J. Fase en M. Moerland slaagden voor Alg. Ontwikkeling. P. v. Ast, M. Ligten- dag en A Wessels voor Rekenen en C. v. Amerongen, C. v. Poortvliet kregen een getuigschrift „Engels". De lessen werden gevolgd bij Instituut „Midio". Te den Haag slaagde voor het diploma Rijwielhersteller, dhr. M. J. van Beek alhier. PLATTELANDSVROUWEN Dinsdag jl. kwam de afd, Tholen v. d. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen in Hotel Boogaard. De opkomst was dit keer zeer matig. Een interessante lezing, welke uitging van de Vakgroep Electrici- teit, werd gehouden door Mej, Koekoek te Arnhem. Haar onderwerp was „Hulp in de HuishoudingDe avond werd ge opend en gesloten door Mevr. Kooijman. Deze vereniging is-zeer actief en bijna maandelijks wordt een interessante en leerzame bijeenkomst gehouden. Zo staat voor 22 April een voorjaarsvergadering te Poortvliet op het programma; 6 Mei een Kookdemonstratie in de huishoud school te Tholen en 12 Mei een lezing te Scherpenisse over Woningverlichting, dit laatste in hotel Bijl. i GESLAAGD Bij het te Amsterdam gehouden examen voor het vakdiploma „Loondorserij" slaagde onze dorpsgenoot dhr. A. Heij boer. REISVERENIGING Dinsdagavond jl. werd in Hotel van Dalen de Reisvereniging weer opgericht. Daar de voorzitter, dhr. S. Stoel niet meer in Stavenisse is teruggekomen, werd in zijn plaats, dhr. C. v. Beveren benoemd. Dhr. J. A. Q. Tazelaar werd secretaris-penningmeester en M. v. Zuien, alg. Bestuurslid. Tegen Vrijdag 11 April des nm. om 2.30 uur had de burgemeester L. A. Ver burg een Raadsvergadering uitgeschre ven die echter door afwezigheid van 4 raadsleden, t.w. de heren C. v. Beveren, Joh. Stoutjesdijk, L. Hage en A. J. J. Tazelaar, moest worden verdaagd. De agenda luidde als volgt 1 Opening; 2 Notulen; 3 Ingekomen stukken; 4 Voorstel B. W. tot aan gaan rekening-courant-overeenkomst met N.V. Bank voor Ned. Gemeenten 5 id. tot vaste aanstelling van C. Dorst als grafdelver; 6 Rondvraag; 7 Sluiting. De voorzitter zegt tot de aanwezige leden: de heren Potappel, v. d. Slikke en Leune, dat deze vergadering niet door kan gaan, daar art. 54 van de betref fende wet niet toelaat met een minderheid te vergaderen na eerste oproep. Spr. had e. en a. verwacht, daar een schrij ven van de volgende inhoud was binnen gekomen Edelachtbare Heer, Wij hebben de eer U mede te delen, dat wij verhinderd zijn de vergadering van de Gemeenteraad, te houden op Vrijdag 11 April 1947, des namiddags 14.30 uur bij te_ wonen, omdat onze werkzaamheden dat niet toelaten. Met vr. groeten, w.g. C. v. Beveren Joh. Stoutjesdijk L. Hage A. J. J. Tazelaar De voorzitter zegt dat hij op boven staand schrijven, als volgt meende te moeten antwoordden Aan de heeren C. van Beveren L. Hage Joh. Stoutjesdijk A. J. J. Tazelaar te Stavenisse. Naar aanleiding van Uw schrijven van 3 April j.J„ waarbij U mededeelt, dat U wegens beroepsbezigheden de tegen Vrijdagmiddag, 11 April a.s. belegde vergadering van den raad niet kunt bijwonen, bericht ik U het volgende Tot dusver werden de raadsver gaderingen door^mij, in tegenstelling met de in het verleden gevolgde methode, in de avonduren belegd, zulks teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van enkele raadsleden. Nu evenwel een vergadering tegen des middags half 3 wordt belegd, meent U deze vergadering niet te

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1