ST. ANNALAND SCHERPENISSE ^SPÖRTHOEKJE™ Slechts een plicht* VOOR DE LANDBOUW men de herenv. Driel, v. d. Klooster, Aarnoudse. Punt 5 betreft de benoeming van de leden van het Wezen Armbestuur. In de vacature v. d. Stel krijgt dhr. Istha 5 stemmen, v. d. Klooster' 1 stem en Aarnoudse eveneens 1 stem, zodat dhr. Istha gekozen is. In de vacature L. Uijl krijgt dhr. M. P. v. d. Stel 5 stemmen en dhr. C. Droo- gers 2 stemmen, zodat eerstgenoemde is benoemd. Punt 6 is een voorstel tot het aangaan van een geldlening nopens de bestrating van de Dorps- of Kerkweg ad 2800. De kosten van de bestrating bedroegen 2823.43. De lening zou plaats hebben bij het W. Armbestuur a 3%. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. Punt 7 is een voorstel om het presen tiegeld der raadsleden te bepalen op 3.per vergadering. Z.h.s. wordt het oude besluit van 3 Dec. 1919 ingetrok ken en het presentiegeld vastgesteld als is voorgesteld. Punt 8 betreft een raming vail de ver nieuwing van de vloer in het gymnas tieklokaal der O.L.S. Met balken zijn de kosten 452.de balken apart kos ten 180.-De mening is dat indien dit nodig is hiertoe moet worden overge gaan. Punt 9 der agenda bevat een voorstel inzake beplanting van de strook grond langs het kerkplein met handhaving van het hek. De kosten van bestrating van bedoelde strook grond zou 1900.kos ten, terwijl de kosten van boompjes zon der aanleg 1-8.45 bedragen. Dhr. v. Gorsel vraagt of het hek blijft staan, waarop de voorzitter antwoord dat dit de bedoeling is. Aan de kerkvoogdij zal een voorstel worden gedaan om tegen vergoeding deze strook grond te doen onderhouden, zodat dit in dezelfde hand is als het onderhouden van het plantsoen van de kerk. Dhr. v. Gorsel zegt tot zijn ergernis te hebben gezien dat de door de Z.L.M. ge schonken Vrijheidsboom is vernield en vraagt of er een nieuwe geplant kan worden, waarop de voorzitter antwoordt dat hiertoe zal worden overgegaan. Dhr. Daane meent dat de boom boven op de toren nog niet veilig zou staan. Duits prikkeldraad met mijnen houdt ze nog niet tegen. Het is een schandaal, zoals het er naar toegaat, dit kan gerust genotuleerd worden. Er is geen gemeente waar het zo erg is als hier. Als het zo door gaat bestaat er over 25 jaar geen eiland Tholen meer. 's Avonds laat loopt men zich soms dood op een aardappel machine- op straat." De koster van de N.H. Kerk moet soms 's Zondagsmorgens eerst een wagen uit het hek weghalen anders kunnen de mensen niet binnen. De onzedelijkheid, zo vervolgt dhr. Daane, is verschikkelijk. Als oud mens moet men 's avonds op straat gemene dingen aanhoren waar men van rilt. Dhr. v. d. Klooster meent dat men zonder politietoezicht vrij doen heeft. Punt 10 betreft het vervullen van de vacature havenmeester die is ontstaan door het overlijden van wijlen dhr. P. v. d. Vlies, Als tijdelijk waarnemend was aangewezen dhr. W. v. d. Vlies. Medegedeeld wordt dat sollicitanten zijn dhr. W. v. d. Vlies veerman en dhr. Jac. Berkheij, veerknecht. Bij de gehou den stemming krijgt dhr. Berkheij 4 st. dhr. v. d. Vlies 3 stemmen, zodat eerst genoemde gekozen is. Punt 11 betreft een circulaire tot ver betering van de financiële positie Rijks- en verder Overheidspersoneel met 10%. Voorgesteld wordt dit ook voor het gemeentepersoneel beschikbaar te stellen. Dhr. v. d. Klooster vraagt of hier ook de gemeentewerkman ondervalt, wat volgens de voorzitter het geval is. Dhr. v. Gorsel vraagt of dit een tijde lijke verhoging is. Voorzitter zegt een vaste verhoging. Z.h.s. gaan allen hier mede accoord. Punt 13 is het vorstel van B. en W. om de palen aan de haven niet te ver plaatsen. Dhr. v. Gorsel meent dat de palen nuttig zijn. Dhr. v. d. Klooster vraagt of de palen bijv. 1 meter teruggezet kunnen worden, hij had verwacht dat B. en W. deze kwestie nog wel. eens nader bezien zou den hebben. Hij meent dat ze voor alle gemakken, wel iets te ver op de haven staan. Het spijt dhr. Daane dat dhr. v. d. Klooster hier verder nog over gesproken heeft Bij het neerstorten van bieten vliegen er altijd de haven in. Hij zegt kortgeleden aan de havenmeester te heb ben gevraagd wat er nu geladen was, de haven of het schip, terwijl hij later ver nam dat er een paar last bieten uit de haven gehaald waren. Ook nu zitten er nog veel in. Hij meent dat de palen niet verzet mogen worden. Dhr. v. Gorsel vraagt of deze bieten er dan niet geregeld uitgehaald kunnen worden, waarop dhr. v. d. Klooster ant woordt dat dit ook gebeurt behalve door de Centrale. De voorzitter zegt dat er in de bieten- tijd extra toezicht gehouden zal worden. Z.h.s. wordt vervolgens het voorstel van B. en W. aangenomen; Bij de rondvraag informeert dhr. Istha naar de extra toewijzing brandstof voor droogstoken. ,,Zou de voorzitter mede willen delen waarom deze er niet Z'jn."? Deze zegt dat het indertijd ontvangen schrijven opgevat moest worden als alleen bestemd zijnde voor die gemeenten waar nog geen kolen geweest waren bij de vorige winter. Later bleek het niet zo ernstig opgevat behoeven te worden, toen zijn dan ook nog kolen aangevraagd, waarop echter bericht werd ontvangen dat door de grote kolennood in den lande geen extra toewijzingen meer konden worden verstrekt. Vervolgens is hij met dhr. v. Driel naar het Rijkskolenbureau geweest, waar echter weinig hoop werd gegeven. De ver. van Ned. gemeenten heeft echter toegezegd zijn medewerking te willen verlenen. De mogelijkheid is echter niet groot. Dhr. v. Driel lichtte toe dat het Rijks kolenbureau geen rekening heeft gehou den met Oud-Vossemeer omdat geen opgaaf van Oud-Vossemeer was binnen gekomen. Dhr. Istha wenst vervolgens over de overbruggingssteun te spreken. Volgens hem is een woord van waardering op zijn plaats omdat het stempelen is afgeschaft. Het spijt hem echter dat er betrekkelijk grote fouten plaats hadden. Het ge meentebestuur had te weinig contact met de landarbeidersbonden. Hij geeft in overweging meer contact met de bonden te zoeken. Hij wijst ook nog op de onge regeldheden betreffende de wachtweek van losse arbeiders. De voorzitter zegt: de fouten waarop dhr. Istha doelt zijn gemaakt tengevolge van telefonisch bericht van de Arbeids beurs, maar zodra mogelijk hersteld. Dhr. Istha meent dat de bekendmaking dat reclames betreffende overbruggings steun binnen 8 dagen moeten zijn in gekomen onlogisch is. Men kan niet vergen dat ieder deze regeling kent. Heeft iemand recht dan heeft hij dat ook nog na 3 maanden, evengoed als na 8 dagen. Hij geeft het gemeentebestuur in over weging hierop alsnog terug te. komen. Dhr. Daane meent dat rekening hou den met de organisaties altijd goed is, maar Bonden noch Arbeidsbeurs wisten er evenmin iets van, zodat ook bij het in contact treden met de Bonden fouten niet te voorkomen zouden zijn geweest. Dit is hem duidelijk gebleken uit een bespreking met de Rijksconsulent voor Socialen Bijstand; ook deze wist het niet precies. De Bonden _moeten het in orde maken- met de Stichting van de Land bouw. Eerst dan kunnen gemeentebe sturen afdoende gegevens krijgen en dje waren er nu niet. Hij meent dat het goed is dat de tijd van reclames op 8 dagen is vastgesteld. Dhr. Istha zegt dat de bonden meen den dat het gemeentebestuur geen prijs stelde op contact omdat verscheidene brieven niet beantwoord werden doch wel behandeld. Dhr. v. Driel zegt dat in de tijd van burgemeester Snijder een onderhoud met B. en W. werd verzocht. Dit is nu niet gebeurd en kan toch ook in de toekomst. De voorzitter zegt dat met het behan delde rekening zal worden gehouden. Daarna sluiting. GEKOZEN Tot voorzitter van de Oudercommissie aan de Openb. Lagere School is gekozen dhr. P. v. Westen en tot secretaris dhr. G. v. Dienst. PAASWIJDINGSAVOND Zondagavond 6 April werd in de Ned. Herv. Kerk een Paaswijdingsavond ge geven met medewerking - van het kerk koor. Gezien de grote belangstelling en de goed uitgevoerde zangnummers mag deze avond zeer geslaagd genoemd worden. 170 JAAR Misschien gebeurt het niet zo heel dik wijls, dat een bedrijf 170 jaar lang door dezelfde familie wordt beheerd. In onze gemeente is door omstandigheden zo'n geval bekend geworden. Op» 6 Januari 1779 kocht Marinus de Later, metselaar te Oud-Vossemeer, huis schuur en erf tussen „de huijsinghe en erve" van Monsr. Anth. de Beije en den schepen Jan v. d. Ree. In dit perceel heeft vanaf die datum tot heden de familie de Later gewoond en het metselaarsbedrijf uitgeoefend. Nu is de zaak overgenomen door A. Vos, alhier. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangifte: 5 April: Adriaan Marinus van Engelen, 28 jr. landbouwer te-Oud-Vossemeer en Adriana Antonetta Bom, 20 jr., z.b. te Ooltgensplaat. ..ELCK WAT WILS" Naar wij vernemen zal de Bibliothe caris van de Volksbibliotheek „Elck wat Wils" a.s. Zaterdag 12 April voor de laatste maal in dit seizoen boeken uit geven. Zaterdag 19 April moeten alle boeken worden ingeleverd. - VERKOPING EN VERLOTING TEN BATE VAN DE ZENDING Woensdag jl. werden in het Catechi satielokaal der Ned. Herv. Kerk alhier de door de Dameszendingskrans „Indo nesië" vervaardigde kledingstukken ver kocht. De belangstelling was overwel digend en aangezien men voor deze kledingstukken voornamelijk babygoed toch evengoed moest betalen en de benodigde punten afstaan, mogen we aannemen, dat de belangstelling niet alleen vanwege textielschaa'rste was ont staan. Het lokaal was eigenlijk te vol om alles goed te kunnen waarnemen. Ongeveer 70 kledingstukjes werden verkocht, terwijl voor de leuk in elkaar gezette verloting wel een buitengewone belangstelling bestond. Verloot werden behalve textielgoederen, zoals: babycape, babyjurkje, babystelletje en 2 kussens ook nog 2 taarten, 1 rookspier en een tweetal poppen. Het uiteindelijk resultaat, dat het vele werk in het afgelopen jaar door de Dameskrans afwierp, was op deze avond 319.39. Nadat de onkpsten zijn afge trokken zal bijna 300.voor de Zen ding kunnen worden afgedragen. „Indo nesië.' mag op een zeer geslaagde avond terugzien en zal voor een volgend maal nieuwe ideeën voor een verloting moeten uitvinden, daar de verwachting niet on gegrond is, dat er tegen de tijd, dat weer een verloting zal plaats hebben ontelbare dames in deze gemeente tot het „erwten en cententellen in flessen" enz. zullen overgaan. ZANGMIDDAG Op Tweede Paasdag werd de aange kondigde zangmiddag gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier. De middag werd geopend door Ds. W. v. Griethuysen te St. Annaland met hpt laten zingen van Ps. 108 1 en las daarna Openb. 5 1 t/m 14. Als Erevoorzitter der Zangver. sprak dominee vervolgens een welkoms woord, waarna de Zangverenigingen „Nieuw Leven" te Stavenisse onder lei ding van directeur M. J. Leune en Vooruitgang; zij ons Streven", directeur C. Scherpenisse, het programma afwerk ten. Ds. van Griethuysen dankte in een slotwoord voor de uitnodiging, de kerk voogdij voor het afstaan van het kerk gebouw, de organist voor de begeleiding en las nog een gedeelte voor van 1 Korinthe 15 om met dankgebed te be sluiten. Gezamenlijk zong men nog Ps. 89:3.. VOOR HET RODE KRUIS Bij de uitdeling van de busjes bruine bonen- werd voor het Ned. Rode Kruis 24.90 ontvangen. Nieuwe leden werden jammer genoeg niet ingeschreven. VOORZITTER BESTUUR CAL. POLDERS Dezer dagen werd een vergadering ge houden door de Dijkraad van de water kering der calamiteuze polders Oud- Kempenshofstede en Moggershil. Op de aanbevelingslijst voor voorzitter werden geplaatst, de heren: H. Smits en B. M. Suurland te Stavenisse en J. van Putten te St. Annaland. AANBESTEDING Dinsdag 8 April had aanbesteding plaats door het Cal. Waterschap Scher penisse. Voor bestek No. 100 (buiten gewone werken) was de laagste in schrijver dhr. J. A. v. Seventer te Dordrecht voor een bedrag van 252.600 Voor bestek 101 (onderhoud dijken) was de firrtia Gebr. de Klerk te Werkendam voor 67.700 de laagste. ZIJN DUIM VERWOND Slager J. A. S. had het ongeluk, bij het aanzetten van een mes, te dicht bij z'n duim te komen. De dokter bracht hem na een eerste verband te hebben aan gelegd naar het ziekenhuis, waar hij, na daar behandeld te zijn, naar huis kon terugkeren. LANDBOUWSCHOOL Tot 15 April a.s. bestaat er gelegen heid voor jongens die het 7e leerjaar heb ben doorlopen, zich aan te melden voor de landbouwschool alhier. Zij kunnen dit mondeling of schriftelijk doen bij het hoofd der school, dhr. H. Eckhard te St. Maartensdijk. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1947 Geboren: Nicolette Chatarina Sophia, dt. van N. Kooreman en A. Vroeginde- weij; Cornelis Marinus, zn. van J. Kleppe er. K. A. Larooy. Ondertrouwd: A. K. Verwaard, 47 jr. e-n C. Houke 37 jr. Loop der bevolking Ingekomen: G. P. Koopman van St. Maartensdijk (vr.) Vertrokken: C. Fharer-Potter en kind naar Zeist (1 vr. en 1 m.) C. J. LIdo en gezin naar Terneuzen (1 m. en 2 vr.) GOUDEN JUBILEUM Dinsdag 8 April herdacht het echtpaar de Jager-de Zwarte hun 50-jarige Echt vereniging. Het werd op feestelijke wijze herdacht en vele gelukwensen uit de gemeente en van elders mochten zij ontvangen. VEERTIG JAAR ORGANIST Op 18 April a.s. hoopt dhr. C. v. d. Graaf de dag te herdenken, waaröp hij voor 40 jaar organist in de Ned. Herv. Kerk werd. Dezelfde dag is. het ook voor 40 jaar geleden, dat het orgel werd ingewijd. EEN FLINKE WOND Mej. J. B. kwam tijdens haar werk zaamheden te vallen en kwam daarbij met haar been op een emmer terecht. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, die de ongeveer 7 cm brede wonde hechtte. VOETBALCOMPETITIE Wat deze competitie betreft schijnt er geen begin te kunnen worden gemaakt over de gehele linie. De vorstperiode is nu toch al lang genoeg achter de rug, maar onze laaggelegen speelterreinen hebben tot op heden nog geen competitie wedstrijd kunnen dragen. De 14 dagen geleden aangekondigde wedstrijden zijn dan ook allemaal afgelast, behalve Vrederust B.O.Z. Het zandige ter rein van Vrederust was natuurlijk ook al was de dooi op onze terreinen nog lang niet voltooid.prima bespeelbaar. De thuisclub had totaal geen moeite om B.O.Z. klop te geven. De uitslag was 51. Vorige week was er geen 'pro gramma opgemaakt. Morgen zullen de volgende wedstrijden gespeeld worden a.s. Zaterdag Th. Boys B.O.Z. Smerdiek S.V.O. II W.H.S. Vrederust Uitslagen 2e Paasdag: S.V.O. de Heen 21 Daar de barometerwijzer zich in gun stige richting beweegt althans terwijl we dit schrijven mogen we verwach ten, dat nu toch eindelijk over de gehele linie de voetbalcompetitie weer zal wor den hervat. WANDELSPORT De wandelver. „Op Stap" te -Scherpe nisse hield een alg. vergadering. Na een welkomswoord sprak de voorzitter de scheidende secretaris toe en dankte hem voor de vele diensten, die hij de ver. bewees. Uit het verdere verloop van de vergadering bleek, dat er een 15-tal uit nodigingen binnengekomen waren van zusterver. Alleen die van Dordrecht, Steenbergen en Goes werden behandeld. Wegens vertrek van dhr. Udo werd als bestuurslid in zijn plaats dhr. M. Hage benoemd. Een schema voor 7 tochten is samen gesteld. Voor Dordrecht, Steenbergen, Goes en Scherpenisse staat het vast. Later zal nog een keus gedaan worden uit Bergen op Zoom, Breda, Tilburfj, Vlissingen en Rotterdam. Als bode werd dhr. D. Bolier benoemd. De leeftijdsgrens voor leden is van 16 op 14 jaar gebracht. Dhr. Udo dankt ten slotte voor de prettige samenwerking en hoopt dat de ver. nog tot groter bloei Geschiedenis van de O.D. op het Eiland Tholen door G, H. 62. Menning is er natuurlijk weer bij. Dc latere pl. commandant van Vossemeer ook. De Schipper buldert ook: „Ik ga mee." Het overige wapen is al bezet: Hans gaat ook mee. Op de fiets rijden de eerste drie mannen weg, de helm op, het geweer over de schouder Hans regelt de zaken op het bureau nog even, dan stapt Noorman binnen, vermoeid en mager. In de gang staat een lichte motor en het besluit van Noor man is vlug genonlen. Met Hans achterop, die ook het geweer van Noorman draagt, rijden ze de Stoofstraat uit naar Oud-Vossemeer. Bezorgd kijken vele Tho- lenaars hen na. Het bericht is natuurlijk overal be kend. Het schijnt daar in Vossemeer toch gevaarlijker te zijn dan we dachten, wordt de overtuiging van vele Tholenaars. „Toch eigenlijk geen kwajongens- werk, wat daar verricht wordt.' Maar waarom ko men de Geallieerden nu niet helpen? Uiteindelijk kruipt het bloed toch waar het niet gaan kan en zijn nu Vele Tholenaars verontwaardigd op de Geallieerden, dat eigen jongens de gevaarlijke situatie daar moeten beheersen. Deze sympathie was jammer genoeg echter van korte duur. Op dat moment kwamen ze onder de indruk, ten eerste van het droevige gebeuren, ten tweede zien ze de vermoeide, magere mannen er weer op uit trekken. Het zijn er maar een stuk of vijf, maar het is de oude kern. Die kerels offeren toch eigenlijk veel op. Onrust blijft! Ze schijnt ondanks de vreugde tijdens de eerste bevrijdingsdag toch niet te kunnen wijken. Zo hard de motor trekken wil, rijdt Noorman naar Oud-Vossemeer. Van binnen is er het opwindende gevoel het avontuur tegemoet te gaan, daarnaast ook een vage onrust straks op het punt aan te 'komen, waar reeds een dode valt te betreuren. De koppen gebogen om zo weinig mogelijk wind te vangen gaat het over de Thoolse dijk. Hans drukt zich krampach tig op de bagagedrager van de motor. Een duo zit er niet op en hij heeft zijn handen vol aan de ge weren. kan zich niet vasthouden aan Noorman. Zijn helm licht geregeld in de wind. Het water springt in zijn ogen. Vooruit de jongens helpen. „Kijk", schreeuwt Noorman, om zich verstaanbaar te maken, „kijk naar Menning, wat doet die gek." Hans tracht door zijn tranende ogen Menning te ont dekken, die een 50 meter voor hen pardoes de dijk is afgereden, zijn fiets aan de kant beeft gesmeten en nu probeert de aandacht van Noorman te trekken door met zijn hand het teken te geven van: vaart minderen en dekken. Wat is er aan de hand de twee op de motor komen het nog te weten voor ze Menning bereikt hebben. Fluitend gieren de kogels over hun hoofden. Ze worden beschoten vanaf Glymus. Verduveld gevaarlijk! Terwijl hij vaart mindert rijdt Noorman zonder zich een ogenblik te bedenken de dijk af. Hans laat zich op de helling van de motor afvallen, enkele meters nog voor de plaats waar deze tot stilstand komt. Noorman heeft de motor, terwijl hij de dijk afreed, stopgezet en krijgt hem onder aan de dijk in zijn macht, zodat ook hij niet komt te val len. Een eindje verder ligt de Schipper en de Vosse- meerse O.D.-er. Menning hijgt: „Verrot gevaarlijk op die dijk. Het eerste schot ging maar nauwelijks over mijn hoofd. Ik was ontzettend rap beneden." Ja, dat wordt te gevaarlijk, dan maar verder onder langs, naar Vossemeer tot ze wat uit de gevaarlijke zone zijn. Zo gaat het dan verder tot de „Drie Zwaan- jtes". Daar klauteren ze, weer naar boven, de dijk op. Hier zijn ze buiten schot daar de bocht in de zeedijk hen voldoende dekt. Bij de Drie Zwaantjes vinden ze een ordonnans. „Nog steeds geweer- en mitrailleur- vuur," rapporteert deze. Verder gaat het dan. De mo tor rijdt de fietsen voorbij. Het is ongeveer half twee, een uur na het sneuvelen van Francke, als de vier man versterking op Oud-Vossemeer arriveren. Noor man neemt onmiddellijk de leiding over van een Berg se O.D.-er. Het is levendig en onrustig aan de dijk. De O.D.-ers liggen in hun uitgegraven stellingen, bet geweer steeds in de aanslag. Rechts van de veerdani ongeveer 50 meter, links strekt zich de stelling wat verder uit. Daar staat ook een lichte mitrailleur op gesteld. Telkens weer klinken schoten van de overkant die fluitend over de dijk vliegen, of, te laag gericht, zich beneden de kruin in de grond boren, of precies midden op de dijk het zand en grint in de gezichten van de daarachter liggende O.D.-ers doet spatten. Spanning en onrust ligt er op hun gelaat. Het sneu velen van hun vriend heeft die onrust gebracht, en de door het regelmatig vijandelijk vuur gewekte ver wachting op een Duitse aanval brengt de spanning. Wordt vervolgd.) mag komen. De ver. telt momenteel 33 leden. Benoemd tot consul van de Ned. Wan- delbond, afd. B.o.Z. Tholen en om geving, dhr. F. de Back te Scherpenisse. THOOLSE DAM- EN SCHAAKCLUB Llitslag 1-4-47 DAMMEN M. Korsman M. Schot 20 C. L. de Korte A. Geluk 02 A. Labruyère J. Laban 2-^8 M. Meerman P.v.Nieuwenhuijzen 02 K. J. Schot P. Jansen 20 A. Noorthoek D. de Vos 11 SCHAKEN M. Quist A. Dekker 01 A. Dekker M. Quist 10 A. de Vries v. Oeffelen 01 J. Melse Beaudoux 01 Heuseveld P. Roggeband 10 P. Roggeband Heuseveld 10 v. Oeffelen --- A. de Vries 10 A. v. d. Heijden H. Roggeband 01 Uitslag 8-4-47 DAMMEN A. Labruyère M. Meerman 20 M. Korsman K. J. Schot 20 SCHAKEN M. Quist J. Heuseveld 0—1 CAFETARIA VOERDE ZWARTE BOEKHOUDING Bij controle in een cafetaria in een der plaatsen van Zuid-Holland ontdekten controleurs van de C.C.D. een „zwarte" boekhouding. Uit deze boekhouding bleek, dat in een periode van ongeveer 2Yi maand ruim 113.500 gebakjes waren omgezet of gemiddeld 1800 per dag. De benodigde bonnen voor de grondstoffen waren zwart gekocht. Proces-verbaal werd opgemaakt .wegens het zwart kopen van bonnen voor 945 kq boter en 945 kq suiker. In Hillegersberg werd bij een cafetaria geconstateerd, dat in drie maanden tijds 200 kg,boter, 680 kg suiker, 2500 kg vlees en 2600 liter melk clandestien waren ingekocht. De eigenaar kreeg een proces verbaal en werd in voorlopige hechtenis gesteld. PSEUDO-CONTROLEUR GEPAKT Een gewezen distributieambtenaar te Amsterdam, die destijds wegens fraude bij verstek veroordeeld werd tot 3 maan den gevangenisstraf en 3 maanden Veen- huizen, bezocht verschillende kruideniers waarbij hij zich uitgaf voor controleur van den C.C.D. of van den Distributie- dienst. Bij eventueele tekorten bood hij aan deze aan te zuiveren, waarvoor hij dan tevoren geld ontving; de winkeliers zagen hem evenwel nimmer terug. Ook kocht hij bij zijn bezoeken wel enige dis tributieartikelen en beloofde over enkele dagen de bonnen en het geld te komen brengen. Na een grondig onderzoek heeft de C.C.D. deze oplichter kunnen opspo ren. Hij bekende het hem ten laste ge legde en w.efd in het Huis van Bewaring ingesloten. VLASTREKMACHINES Naar wij vernemen heeft de regering de aankoop en import van een vrij groot aantal nieuwe vlastrekmachines voor 1947 goedgekeurd en de hiervoor benodigde deviezen beschikbaar gesteld. Men verwacht, dat al diegenen, die indertijd bij de P.V.C. of een importeur hebben opgegeven het voornemen te heb ben een vlastrekmachine te kopen, zullen kunnen worden voorzien. Daar de arbeidsmoeilijkheden bij het trekken de laatste jaren een rem zijn ge weest om vlas te verbouwen, mag thans verwacht worden, dat deze moeilijk heden dit jaar weer belangrijk minder zullen zijn. NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN VOOR WINTERGROENTEN De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft opnieuw de maximumprijzen voor wintergroenten vastgesteld, die op 1 April a.s. ingaan. De prijzen, welke aan den consument ten hoogste mogen worden berekend zijn: Kroten I ben. Yi kg per stuk f 0.18; Kroten II Y-\ kg per stuk 0.15; Kroten III bov. 1 kg per stuk 0.12; Gekookte Kroten I meer dan 3 st. p. kg 0.31; Gekookte Kroten II minder dan 3 st. p. kg 0.25; Uien niet schoongemaakt 0.26; Uien schoongemaakt panklaar 0.36; Witlof f 0.65; Koolrapen 0.14 0.23; Ramenas 0.14: Peen zonder lof III IV bov. 200 gr. p. st. 0.15 ƒ0.23; Rode kool vanaf 1 April tot en met 7 April f 0.28 0.39: vanaf 8 Apr. t.e.m. 14 Apr. 0.29 0.40; vanaf 15 Apr. t.e.m. 21 Apr. 0.29 0.40; vanaf 21 Apr. 0.30 0.41; Savoye kool (geel) vanaf 1 Apr. t.e.m. 7 Apr. 0.26 0.36; vanaf 8 Apr. t.e.m. 14 Apr. 0.26 0.36; vanaf 15 Apr. t.e.m. 21 Apr. f 0.27 0.37; vanaf 21 Apr. 0.27 0.37; Witte kool vanaf 1 Apr. t.e.m. 7 Apr. 0.20 0.27; vanaf 8 Apr. t.e.m. 14 Apr. 0.21 0.28; vanaf 15 Apr. t.e.m. 21 Apr. 0.21 0.28; vanaf 21 Apr. 0.22 ƒ0.29. WAT TE DOEN MET DE BEVROREN LUCERNE EN RODE KLAVER Nu blijkt dat een vrij groot gedeelte van de lucerne en rode klaver niet kan blijven liggen, is de vraag „Wat nu in te zaaien" urgent. De ervaringen in normale omstandig heden van inzaai met lucerne in lucerne-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2