W eekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland AmerikaRusland en Korea UIT EIGEN LAND ZONDAGSDIENST ARTSEN THOLEN OUD-VOSSËMEER 3e Jaargang No. 23 Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 P-ijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 J. Nu de wereld wat gewend is geraakt aan de -beroering, die de rede van Truman veroorzaakte en weer min of meer over gaat tot de orde van de dag, willen wij de grenzen van Rusland eens langs gaan om te zien, waar dit land nog meer „contact maakt'' met Amerika. En zijn nogal wat van deze contactpunten: de onherbergzame Noordpoolgebieden maar ook de havens van de Stille Zuidzee. En die bieden een welkome ge legenheid om eens te laten merken, dat men niet erg op elkaar is ge steld. Als nu een enkele haven aan een Russischen commandant al een welkome gelegenheid biedt, om een Amerikaans schip te ge lasten, zo gauw mogelijk te maken, dat het weg komt wat liggen er dan een prachtige mogelijkheden op het schiereiland Korea, om elkaar dwars te zitten Korea zouden we een in de zee uitstekende „landarm" kunnen noemen een schiereiland tussen de Gele Zee en de Japanse Zee. Het is ongeveer zo groot als ons land en heeft bijna drie maal zo veel inwoners. Sinds 1945 zitten in het Noorden de Russen in het Zuiden de Amerikanen. Het Noorden bergt vele mineralen, het Zuiden is een overwegend land bouwgebied. Overigens is 60 der Kore- anen analfabeet en dat wijst er al op, dat zij de bodemschatten niet exploiteren. Tot in de 80er jaren van de vorige eeuw zelfstandig, onder een eigen, maar slappe dynastie, was Korea de twistappel tussen Ja panners en Chinezen. De Japan ners wonnen het en in 1910 werd Korea geannexeerd. Het aan grondstoffen arme Japan haalde deze uit Korea en Mandsjoerije en hoe kan het dit beter doen, dan door deze landstreken eenvoudig in te palmen Maar de Koreanen mochten onderworpen zijn, ze mochten dan voor twee derde niet kunnen lezen of schrijven, hun onafhankelijk heidszin was vast verankerd in hun leven Eerst in China en' toen ook dit land grotendeels onder de voet werd gelopen - - in Amerika, bestond een Koreaanse tegenregering. Toen in 1943 Japan over zijn hoogtepunt heen was, werd aan die in ballingschap le vende Koreanen beloofd, dat ze hun onafhankelijkheid zouden terugkrijgen. Onder die belofte zetten Roosevelt, Churchill en Tsjang Kai Tsjek hun naam. En in Potsdam, waar ook de vierde man van de Vier Groten aanwezig was, werd die belofte nog eens herhaald. Toen was het uit Want Rusland, dat de minera len in de hand heeft er wordt steenkool, grafiet, goud, zilver, mica, magnesium, lood, zink en wolfram gevonden heeft zijn oude tactiek toegepast: een flink eind tegemoetkomen aan de sociale verlangens van de bevolking, vooral wanneer die op agrarisch gebied liggen en voor de rest het land inschakelen in zijn industrieel, economisch en politiek systeem een systeem, dat een hardnekkig defensief voert tegen de opdrin gende Amerikanen. Dat de Ja panners zeer zorgvuldig werden verwijderd, behoeft geen betoog. De Amerikanen lieten het Ja panse bestuur intactMen kan begrijpen, dat dit niet bepaald strookte met de verwachtingen van een volk, dat pas onafhanke lijk was. Het scheen ook, dat dit tot Washington doordrong, want er kwam een marine-officier als bestuurder. Maar zelfs dit was de Koreanen niet naar de zin. Ze wilden zelf wat te zeggen hebben. De Koreanen, die uit Amerika wa ren terug gekomen, stichten de „Vereniging van de Volksrepu bliek", maar toen ze bij Mac. Arthur kwamen, die de Japanse boedel beheert, vertelde deze hun, dat ze ten hoogste konden worden erkend als een politieke partij, niet als een „voorlopige regering." Dat dit de sympathie voor Amerika niet doet toenemen is duidelijk, dat daarentegen de sympathie voor de Russen toeneemt, is te begrijpen. Overal waar Rusland en Amerika elkaar in sociaal achterlijke landen ontmoeten, treft ons hetzelfde: als het moet, verandert de Amerikaan in een week een woestijn in een lusthof maar de woestijnbewo ners in die nieuwe omgeving interesseren hem geen steek, zo lang ze de prijs voor die ver andering maar betalen. De Russen interesseren zich allereerst voor de bevolking en van een woestijn weten ze ook wel een vruchtbare landauw te maken, maar als loon vraqen ze uiteindelijk mens en land! In Korea is het niet anders. Hoe lang is het ook al weer geleden, dat na de bevrijding alle kleine landen onafhankelijkheid, vrijheid en opbouw van een nieuwe, eens gezinde wereld werd beloofd? En knikken Amerikanen en Kussen niet om het hardst, als het gaat om van Indonesië een zelfstandige republiek te maken Nadat de winterperiode bijna wekelijks een onmogelijk te bergen hoeveelheid plaatselijk nieuws bracht, krijgen we nu zachtjesaan weer wat ruimte om ook deze ru briek weer zo nu en dan op te ne men. We hopen zelfs wekelijks. Nu is er deze week eigenlijk maar weinig goed nieuws. De „Oranje" kwam Zondagochtend met de vlag halfstok de Amsterdamse haven binnen. Tengevolge van het nood weer in de Golf van Biscaye sloe gen de hofmeesteres, de chef-hof- meester en de verpleegster over boord. Eerstgenoemde was bij het oversteken van een verbindings gang met een voet beklemd ge raakt. De anderen trachtten haar te bevrijden, doch werden bij die menslievende poging overboord geslagen. De vierde stuurman werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Ook de krachtige wind, die met Pasen woei heeft vele Nederlandse schepen in moeilijkheden gebracht. Bij IJmuiden dreigde een Gro ningse kustvaarder op het strand te lopen. Dank zij de Noord-Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij werd dit voorkomen. De „Neeltje Jacoba" nam de kustvaarder op sleeptouw, waarna het schip de, haven van IJmuiden kon binnen lopen. Een Amerikaans stoom schip kwam bij Vlissingen aan de grond, doch kwam later op eigen kracht weer vlot. Over het lot van het Neder- lande vrachtschip, dat voor de Amerikaanse kust noodseinen gaf, verkeert men nog in het onzekere. Doch met zekerheid is helaas vast gesteld, dat het Nederlandse Da- kota-vliegtuig van de lijn Batavia- Bandoeng, dat sinds 12 Maart werd vermist, verloren is gegaan. Geen der 26 inzittenden heeft er het leven afgebracht. Waarschijn lijk is het toestel ten gevolge van slecht zicht tegen de berg Boerang gevlogen. De bemanning van het Dakota-toestel, dat in Australië verloren ging, is er beter afgeko men.Na een sensationele tocht van zeven dagen door de rimboe voor een deel op vlotten, kampend tegen krokodillen strijdend te gen honger, en uitputting, bereik ten de mannen met stukgelopen voeten en 'afgeschaafde knieën eindelijk de bewoonde wereld. Is dit een rimboe-verhaal, ook in ons eigen rustige landje kan men plotseling voor een sensatio- ne/e gebeurtenis staan. Dat be wees de inbrekersgeschiedenis te Arnhem. Een hoofdagent van po litie ontdekte onraad bij de buren. Hij ging op onderzoek uit en raak te slaags met een inbreker, die bij de vechtpartij van een pistool ge bruik maakte. Een buurman, die den politieman Icwam assisteren, werd door den misdadiger dood geschoten. Dank zij een anderen buur, die den schietenden onver laat met een stok te lijf ging, werd de inbreker buiten gevecht gesteld en gearresteerd. Doch de eerste helper, een vader van 8 kinderen, was inmiddels overleden. Een dergelijke gruwelijke mis daad kunnen wij wellicht op reke ning zetten van de oorlog, die ook de geest van de gemiddelde mens helaas niet onaangetast heeft ge laten. En op die rekening komt dan ook het gedrag van den „zon derling", die op de Veluwe tien tallen honden vergiftigde. Aan een gruwelijk drama uit de bezettingstijd werden wij nog eens herinnerd door een rechtzaak tegen enige landwachters, die ille gale werwers aan 't praten tracht ten te krijgen, door ze gebonden aan een auto, over de grond te sle pen. Tegen de hoofddaders van dit duivelswerk werd de doodstraf geëist. Niet minder gruwelijk handel den de Duitsers tegenover de Jo den. We wisten het al zo lang, maar men schudt opnieuw z'n hoofd en huivert nog eens, als men, zoals deze week, weer leest, dat 19 Joden terugkeerden van de 34.313, die tijdens de bezetting in de handen van „duivels" zijn ge vallen. Soms met 600 tegelijk de gaskamers in. Vergeten...? nooit! Laten wij dit overzicht niet al te zeer in mineur houden: Nederland heeft terecht op velerlei ge- NIEUWE ACTIE RATTENBESTRIJDING Teneinde aan de vele verzoeken voor een hernieuwde bestrijding van de ratten en muizen op het eiland Tholen te voldoen, is door de commissie besloten dat een tweede actie zal plaats vinden, en wel in de tweede helft van April. Zeer zeker zijn bij de eerste be strijding een groot aantal ratten gedood, zodat wij kunnen spreken van een uitstekend resultaat, doch door de strenge winter zijn op nieuw een aantal ratten vanuit het veld naar de huizen en boerderijen getrokken. Voorts waren er de eerste keer nog mensen die bang waren voor hun kleine huisdieren en het gif niet uitgelegd hebben. Wij hebben nu echter allen gezien, dat noch de poes, noch de hond gestorven is, wanneer zij er eens een keertje van gesnoept mochten hebben. Wij rekenen er dan nu ook op dat iedereen meedoet, en wij dus allen medewerken om deze toch zo schadelijke dieren zoveel mogelijk te vernietigen. Volgende week hoop ik LI nadere mededelingen te kunnen doen. Namens de Commissie L. A. M. Elenbaas, Secretaris. bied een goede reputatie. Wij be weren zo gaarne dat ons land is „ontworsteld aan de baren" en of schoon wij een dergelijke uit spraak wel eens wat verdreven kunnen noemen, doet het ons toch goed, als wij merken, dat de Ne derlandse capaciteiten worden er kend. Engeland heeft watersnood. Tengevolge van de „rijke" sneeuw en waterval heeft men in tal van graafschappen met overstromin gen te kampen en in deze nood heeft men zich herinnerd, dat het kleine land daar kennis van heeft. En het grote Engeland heeft zich niet te groot geacht om orts hulp te vragen. Met gepaste trots hebben wij vernomen, dat oud-minister Kingers, een erkend waterbouw kundige, is uitgenodigd, zijn ken nis in dienst van Albion te stellen om aan de watersnood een einde te maken «Nederlandse kranen en Nederlandse pompen, die bij de drooglegging van Wieringermeer en Walcheren reeds goede diens ten hebben bewezen en uiteinde lijk door de Geallieerden voor het merendeel geleverd waren, wor den overgebracht om daar het Zeeuwse devies „Luctor et emer- go ik worstel en drijf boven" te verwezenlijken. De onderwijzers zullen nog net „boven blijven drijven" nu H.M. de Koningin deze week de wet be treffende de nieuwe salarisrege ling zal ondertekenen en eerstge- noemden meteen een maand salaris extra krijgen uitbetaald. Tenslotte nog een woord over Indonesië. De heer August Moe sin Dasaad die voor zijn concern aan handelsbesprekingen tussen Indië en de V.S. deelnam deelde mede, dat Amerika Nederland als grootste leverancier en afne mer van goederen uit Ned. Oost- Indië zal verdringen. Een ongevraagde bevestiging van wat wij allen reeds lang wis ten. Amerika heeft de oorlog ge wonnen wij hebben daarbij al leen maar geholpen Dr. P. J. Duinker te Tholen Dr. Bruijnzeel te N.-Vossemeer BERECHTING VAN EILANDBEWONERS De oorspronkelijke veroordeling van P. A. Fase te St. Annaland werd herzien. De uitspraak was nu: internering van 8 Mei 1945 tot 19 Sept. 1946. verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van 4000.en ontzegging van rech ten. De eerste uitspraak was ver beurdverklaring 10.000. Deze week kwam voor het Tri bunaal te Zierikzee de zeer be langrijke zaak van de boerenleider van het Eiland Tholen, Drógen- dijk van Stavenisse voor. Door de weersomstandigheden konden we de zitting niet bijwonen, zodat een verslag eerst in ons volgend num mer kan worden gepubliceerd. BRUGBEDRIJF Wegens reparatie zal de veerpont morgen Zaterdag 12 April des avonds vanaf 7.30 tot ongeveer 10 uur uit de vaart worden genomen. BURGERLIJKE STAND Geboren: 6 April Franciscus Simon Cornelis, zn. van H. M. Bal en A. W. Steutel. Huwelijken: 9 April: Gerard Krijger, 30 jr. te Zierikzee en Neeltje Maria v. d. Stel 26 jr. te Tholen. Overleden: 8 April: Kornelis Bout, 87 jr., weduwn. van N. Knuist; 3 April: Antonius Cornelis den Ouden, 67 jr., weduwn. van E. M. Bouwens. HERSTELRAAD De Plaatselijke Herstelraad te Tholen maakt bekend, dat op onderstaande data, telkens van 2.004.30 uur, ten Distri- butiekantore, onder overlegging van alle tweede distributiestamkaarten, uitreiking zal plaats hebben van textielpunten A t/m Blaas op 15 April a.s. B (rest) t/m D 16 April a.s. E t/m G 17 April a.s. H t/m J 18 April a.s. K t/m O op 21 April a.s. P t/m S op 22 April a.s. T t/m Z op 23 April a.s. Tholen, 9 April 1947. VERVOLG RAADSVERSLAG Punt 2 van de agenda betreft de wij ziging van de verordening op de hon denbelasting. Deze wordt voor waak honden 2.50, voor anderen 10. Dit wordt aangenomen. Ter tafel komt punt 3: een aanvraag van dhr. C. Potappel voor rijwielver goeding in verband met art, 13 L. O..- wet 1920 naar de O. L. School in deze gemeente. Hiermede wordt accoord ge gaan. Dhr. J. Droogers verzoekt vergoe ding voor het bezoeken van de U.L.O. te Bergen op Zoom door zijn 2 zoons. Slechts voor de nog leerplichtige kan hieraan worden voldaan. De vergoeding ad 80.zal worden verstrekt. Dhr. Aarnoudse vraagt hoeveel de fietsvergoeding is. De voorzitter zegt, dat dit y2 cent per K.M. is volgens wet telijk voorschrift. Punt 4 betreft de bespreking van al dan niet intrekking van het schorsings besluit kermis. De voorzitter stelt voor direct tot stemming over te gaan, omdat over dit onderwerp al zo dikwijls van gedachten is gewisseld. Dhr. v. d. Klooster zegt heel de raad kent ons principe. Dus maar direct stem ming. Dhr. Arnoudse zegt dat de raad een onding is waarvan hij het nut niet kan inzien. Dhr. Istha meent dat er toch nog een categorie belastingbetalers zijn nl. de caféhouder, die ook eens iets moeten hebben. Dhr. v. Gorsel beschouwt de kermis als een feest. Voor intrekking van het schorsings besluit stemmen de heren Istha, Daane, Mees, v. Gorsel; tegen intrekking stem-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1