Brammetje Flapoor en z'n Vrienden tholen' oud-vossemeer st. annaland stavenisse st. Maartensdijk" scherpenisse poortvliet Gorsel meent dat de verbetering hier moet doorgaan. Na verloop van tijd kan dan weer een ander stuk aangepakt worden. Met dankzegging aan dhr. Blaas voor de toelichting wordt vervolgens besloten tot de vernieuwing van de straat. (Wordt vervolgd) UITSPRAAK AANVARING THOLEN 42 Door de Internationale Scheepvaart te Amsterdam werd uitspraak gedaan inzake de aanvaring op 3 Januari jl. tussen het Thoolse vaartuig Th. 42 en een Kat- wijkerlogger. Bij de aanvaring, die onge veer 10 mijl boven Ostende op de Noord zee plaats had konden schipper I. Bout en zijn knecht v. Zetten te Tholen en v. Belzen te Arnemuiden zich nog juist bijtijds redden door op de Katwijker over te springen. De Katwijker werd op zes punten veroordeeld, nl. 1. Het cnst- teren van scherp licht vooruit en twee flauwe lichten zijwaarts. 2. Onvoldoende navigatie; 3. Geen afscherming van eigen lichten aan dek; 4. geen machinist in machinekamer; 5. geen uitkijk voorop en 6. geen eigen lichten over geschakeld (Carnavalslicht). De gezagvoerder v. d. Katwijkeriogger werd door de Inter. Scheepsraad geheel in het ongelijk ge steld, zodat deze Reederij alle schade zal moeten vergoeden. De Th. 42 treft in deze geen schuld. VARKENSVLEES IN BESLAG GENOMEN. Vrijdag jl. werd in deze gemeente bij C.v.d.W. door de Rijkspolitie des nachts een partij ongekeurd varkensvlees in beslaggenomen. Dit was afkomstig van een huisslachting bij den landbouwer B. te Poortvliet. Zaterdag Werd het vlees over de vrijbank verkocht. HERBENOEMD Dhr. C. Bierens, alhier, is herbenoemd tot dijkgraaf van de „Vrije Polders" onder Tholen. BILJARTDEMÓNSTRATÏE In de zaal van dhr. Nuijten werd Maandagavond jl. een schitterend staaltje van biljarttechniek gedemonstreerd door dhr. D. H. van Eijmeren, biljartprof. te Rotterdam. COOP. BOERENLEENBANK Vrijdagmorgen hield de Coop. Boeren leenbank alhier in Hotel Engelvaart haar alg. verg. Aanwezig waren 20 leden. De voorzitter dhr. D. H. v. d. Velde heette allen hartelijk welkom, waarna hij een kort verslag gaf Over de werkzaam heden in het afgelopen jaar. Spr. stelde vast, dat de bank uitstekend had gewerkt. De omzet bedroeg ruim 8J^ millioen gulden en de winst werd vastgesteld op 3521.46. Tegen de verwachting in, was er in het afgelopen jaar veel geld inge legd. De zitdagen op Oud-Vossemeer konden worden hervat, terwijl de rente voorl. werd bepaald voor leden op 2}/i voor niet leden op 2 Verder bracht hij nog een woord van dank aan den kas sier voor zijn accuraat beheer. Uit de balans bleek, dat werd ingelegd tot een bedrag van 519.423,97, opgenomen 415.737,52. In lopende rekening ge bracht f 3.770.032,61, opgenomen 3.856.690,71. In het rapport van de financiële commissie uitgebracht bij monde van dhr. v. Westen werd goed keuring geadviseerd, daar alles in orde was bevonden. Besluiten werden ge nomen volgens art. 5 Huish. Regl. welke de inleg regelt. De voorzitter verklaarde, dat er dit jaar vermoedelijk meer gelden zullen worden opgevraagd en de bank dus weer op haar normale peil zal komen. Hij stelt voor geen wijziging aan te bren gen, waarmede de verg. accoord gaat. Bij de Bestuursverkiezing, waarbij het per. aftr. bestuurslid, dhr. J. E. v. Gorsel werd herbenoemd, terwijl het per. aftr. lid v. d. Raad v. Toezicht, dhr. C. H. C. de Wit eveneens werd herkozen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. te Utrecht werden de heren D. H. v. d. Velde en de kassier benoemd. Bij de Rondvraag stelde dhr. P. Goorden de vraag, dat, wanneer men eventueel tot verlaging van de rente zou willen over gaan, of men dit dan eerst bij de niet- leden dacht te doen. De voorzitter ant woordde, dat het dan over de gehele lijn zou geschieden. De leden hebben al J/2 meer rente en andere voordelen in tegenstelling met de niet-leden. De heer Goorde vroeg zich af, waarom men dan geen lid wordt, terwijl men toch z'n geld bij de bank brengt. De voor zitter begrijpt dit ook niet, maar dit zal wel zo blijven, al is er ook practisch geen risico om lid te zijn. Daarna sluiting. Het aantal leden bedraagt thans 197 en de ver. hoopt volgend jaar haar 40- jarig bestaan te gedenken. GESLAAGD Gisteren slaagde aan de Rijks Univer siteit te Utrecht voor tandarts onze stadgenoot J. A. de Korte Wzn. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1947 Geboren 3 Maart Leendert Marinus Vos, zn. van Jacob Jan Vos en van Helena Groen 7 Maart Marinus Josephus Boonman, zn. van Jacobus Boonman en Jeanne Josephine Marie Gerarda van Hiel 15 Maart Dina Jeroense, dr. van Ge rard Jeroense en Maria Duine 28 Maart Catharina Helena Maria Verhees, dr van Petrus Verhees en Adriana Maria Koetszruiter. Gehuwd 6 Maart Jan Marinus van Vossen, tuinder, 26 jr. en Maria Philippina Geertje de Wilde, 23 jaar zonder beroep. Overleden: 15 Maart: Maria Lena Douw, 58 jr. echtg. van Marinus Kievit. 20 Maart Anna Jacoba Giljamse, 82 jr. wed. van Dignus George de Wilde 30 Maart: Baatje Lukas, 74 jr, wed. van Adriaan Johannis Gunst Loop der bevolking: Ingekomen: Cornelia Havermans met kind uit Bergen op Zoom naar A 134; Jacoba L. Kaat, uit Poortvliet naar A 44; Matthijs den Engelsman uit Amersfoort naar B 220; Jobje J. Priem uit St. Maar tensdijk naar B 298; In totaal ingekomen 2 mannen en 3 vrouwen. Vertrokken: Hendrik Duine, van C 101 naar St. Maartensdijk; Neeltje de Wilde van B 97 naar Vlissingen; Marina Vos, van B 226 naar Goes; Marinus P. Istha, van C 36 naar Tholen. BEROEPEN Naar wij vernemen is onze oud-dorps genoot ds. J. J. Stoutjesdijk, thans N.H. predikant te Tuil, beroepen te Zeven huizen en Wageningen. HET OVERZETVEER Bij het overzetveer van Oud- naar Nieuw-Vossemeer is een motorboot in dienst genomen voor het overhalen van de veerpont hetgeen de overzettijd zeer bespoedigd. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1947 Geboren 3 Maart: Jannetje Helena, dt. van M. v. Dijke en A. A. Duijzer 12 Maart: Cornells Pieter, zn. van W. P. Fase en W. C. Hage 22 Maart: Johanna Dina, dt. van G. v. d. Reest en C. J. Fase 23 Maart: Geertje Hendrikje Trijntje, dt. van P. Luinstra en K. Wiersma 27 Maart: Bertus, zn. van J. A. Jeroense en N. E. Rijnberg Gehuwd 6 Maart: Cornells J. van Oost, 30 jr. en Johanna Scherpenisse, 22 jr. 27 Maart: Izak Overbeeke, 49 jr. en Adriana Rijnberg, 33 jr. wed v. J. Gunter 27 Maart: Dingenus Rijnberg, 27 jr. en Pietemella M. Vos, 24 jr. Overleden: 1 Maart: Elizabeth v. d. Boogaart, 65 jr., weduwe van T. Goos 5 Maart: Jan Hage, 81 jr., echtgenoot van Kommerina v. Beveren 24 Maart: Adriaan Willem Heijboer, 87 jr., weduwn. van N. Elenbaas Loop der bevolking Ingekomen: Adriaan J. Theunisse van C.B.R.; Adriaan P. v. d. Boogaart en gezin van C.B.R.; Pieter Theunisse en gezin van C.B.R.; Pieter Scherpenisse en gezin van C.B.R.; Jacob A. Theunisse en gezin van C.B.R.; Abraham G. Theu nisse van C.B.R.; Allewijna J. Theunisse geb. Hollebranse van Krabbendijke; Cor nells I. v. d. Weele en echtgen. van Sas van Gent; Jan v. d. Klooster en gezin van C.B.R.; Elisabeth Prinse (weduwe H. J. Verhagen) van Dinteloord; Cor nelia A. Scherpenisse (geb. Moeliker) van Amsterdam; Adriaan Neef en gezin van C.B.R.; Marinus Theunisse en gezin van C.B.R.; Lena Maria Slager van Steenbergen. Vertrokken: Jacob Kaashoek naar Giessendam; Jannetje v. Schouwen (we duwe S. Kortleven) naar Maassluis; Cornelis. A. Goedegebuure naar Middel burg; Cornells M. P. W. Hanssens naar Bergen op Zoom; Gerrit Adriaan den Haan naar Nieuwerkerk a.d. IJssel; Janna A. Dane (geb. v. d. Klooster) n. Stavenisse; Dingena Ridderhof n. Am sterdam. Stand der Bevolking op 1 April 1947. 1315 mannen en 1241 vrouwen =-2556 inwoners. NIEUvVE LICHTING OP DE SCHOOL. Dinsdag 1 April jl. kwamen op de O.L. School alhier 11 meisjes en 5 jon gens 16 nieuwe leerlingen. 8 verlieten de school. Bij de Bijzondere School wa ren deze resp. 11 en 15 26 leerlingen en gingen er 10 af. UITREIKING TEXTIELPUNTEN HERSTELRAAD. Vandaag to't 5 uur vanavond worden op het Oude Gemeentehuis tex tielpunten uitgereikt door de Herstelraad, onder overlegging van de Tweede Dis tributiestamkaarten van alle gezinsleden. Een collecte t. b. v. de NIWIN wordt hierbij gehouden. Zoals wellicht bekend zorgt de „NIWIN" voor de militairen en burgers in Indië. Deze instantie stuurt boeken, tijdschriften en helpt mee de ontspanning voor de militairen te bevor deren. „INDONESIË". Vrijdag jl. kwam de dameszendings- krans „Indonesië" in haar eerste jaar vergadering bijeen. Ds. van Griethuy- sen opende de bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 89 len 3, gebed en het voorlezen van Math. 29 16 t.m. 20, waarna hij een hartelijk welkomswoord sprak. De secretaresse, Mej. J. Weyler gaf in haar jaarverslag een duidelijke uiteen zetting van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. De gemaakte goede ren zullen a.s. week worden verkocht. Het bezoek aan de Zendingsdag te Drie bergen werd gereleveerd. Uit het verslag van de penningmeestei'esse, mejuffrouw H. Bruijnzeel, bleek dat de rekening sloot met een batig saldo van 57.60. De avond werd verder gevuld met zang, zendingsverhalen, gedichten, enz. Tot besluit van laatstgenoemd programma werd door mej. J. Weyler een afscheids gedicht voorgedragen, wegens vertrek van den predikant naar Indië, dat zeer in de smaak viel. Allen mogen op een geslaagde avond terugzien. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1947 Geboren 2 Maart Jacobus Izaak, zn. van Pieter J. Hage en Pietemella J. Koeman 2 Maart Adriana Neeltje, dt. van Andries Hendrikse en Neeltje A. Burgers 29 Maart Jacobus, zn. van Wouter P. Neele en Cornelia de Koning. Ondertrouwd: Jacob C. Eerland, 34 jr. en Fransijna van den Broek, 23 jr. te Gouda Marinus Kloet, 28 jr. te Tilburg en Maria P. Everaers, 28 jr. Getrouwd Adrana de Rijke, 21 jr. en Helena den Braber, 21 jr. Overleden 13 Maart: Dirk Neele, 76 jr. echtgen. van Maria P. Stoutjesdijk 16 Maart: Philippina Bolier, 77 jr. weduwe van Cornelis den Braber, eerder weduwe van Marinus de Graaf. Loop der bevolking: Ingekomen: Jacob Fierens met gezin van^St. Maartensdijk naar A 290; Maria P. Everaers van Bergen op Zoom naar A 159; Janna A. Dane-v. d. Klooster van St. Annaland naar B 60; Jantje Mik van Wlerincen naar A 5; Rokus C. Rijnberg mee gezin van St. Maartens dijk naar B 38. Vertrokken: Leendert van Bloppoel van A 303 naar Koudekerke (W); Jacob Smits van A 80 naar Wijk bij Duurstede; Leendert J. Hage met gezin van B 38 naar St. Maartensdijk HEROPRICHTING MUZIEKVERENIGING Woensdag 2 April kwamen, onder lei ding van dhr. C. v. Beveren, vele oud leden der Muziekver. O.B.K. in ver gadering bijeen. Het doel van de bijeen komst was om tot wederoprichting van genoemde vereniging te komen. 19 wer kende en 5 rustende leden gaven zich op. Tot bestuursleden werden gekozen de heren C. v. Beveren, voorzitter; C. den Braber, vice-voorzitter; J. A. Q.Tazelaar, secr.-penningmeester; C. v. d. Berg en E. Weeckers, alg. bestuursleden. Aan dhr. M. v. Hal te St. Annaland is verzocht de leiding op zich te nemen bij de repetities, waaraan deze gevolg zal geven. AANKOOPVERENIGING „ALGEMEEN BELANG" Vrijdag jl. werd in hotel v. Dalen de alg. verg. gehouden van de Aankoopver. „Algemeen Belang" onder voorzitterschap van dhr. Joh. Leune. Aanwezig 58 leden. Na een welkomswoord releveerde de voorzitter de 'voorbijgegane oorlogsjaren en de moeilijkheden welke er ook nu nog zijn. De ver. bestaat thans 40 jaar. Ter gelegenheid hiervan werd aan de leden een eenheid brandstoffen ter waarde van 3.gratis verstrekt, terwijl de extra vracht voor aanvoer uit Bergen op Zoom 3.per HL) evenmin in rekening werd gebracht. De aanwezigen hadden deze avond 50 cent presentiegeld. Rekening 1943: ontv. 11322.76, uitg. 11324.76, had. saldo 1.46. Over 1944/45; ontv. 10110.83; uitg. 12360.68, nad. solda 2249.85. Over 1946: ontv. 13053.14, uitg. 9310.46, goed slot 3742.68, welk voor delig saldo door de schuld ad 1830. teruggebracht wordt tot 1912.68. Besloten wordt in de a.s. December- vergadering per. aftr. te doen plaats heb ben van de Bestuursleden. Het salaris van den boekhouder wordt met 300.— per jaar verhoofd. In September zal uit- gezeefde bruinkool verkrijgbaar zijn tegen een prijs van 3.80 per 100 kg, welke van veel betere kwaliteit is dan de ruwe soort, die 2:80 per 100 kg kostte. Dhr. P. Quist Lzn. is in de plaats van wijlen zijn vader als bode benoemd. De voor zitter zegt, dat het nimmer in de bedoe ling heeft gelegen een kas te vormen. Doel is zo goed en goedkoop mogelijk de brandstoffen te leveren. In verband met afsluiting der boeken, verdient het aan beveling op het eind van het jaar ge leverde kolen zo spoedig mogelijk te be talen. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd of ook zij, die niet regelmatig van de Ver. hun brandstoffen betrekken ook gratis kolen gekregen hebben. De voor zitter antwoordde, dat nu de klanten binding is opgeheven men niet kan zeg gen of zij later bij een andere handelaar zullen inleveren. Omtrent aanvoer werd geantwoord, dat dit de volle aandacht van het Bestuur heeft. De boekhouder lichtte daarop de levering van bruinkool nog toe, waartegenover elke bonafide leverancier enigszins gereserveerd staat. Gevraagd haar de oorzaak, waarom de ver. zo weinig briketten leveren kon, deelde de Boekhouder mede, dat men hierin afhankelijk is van de toewijzing van het Rijkskolenbureau. Daarna sluiting. ZANGMIDDAG Op 2e Paasdag des nm. 2.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een zangmiddag worden gehouden. Medewerking ver lenen de ver. „Nieuw Leven" te Stave nisse onder leiding van directeur M. J. Leune en „V.Z.O.S." te St. Annaland onder leiding van Directeur C. Scher penisse. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik, z. v. A. A. Op den Brouw-Hartog. Jannetje Pieter- nella, d. v. L. A. Geluk-van Gorsel. Dinant Cornelis, z. v. A. C. Knulst- Lindhout. Maria Maartje, d. v. H. J. van Splunter-Poot. Daniël Marinus, z. v. L. A. Bijl-Jioek. Cornelis, z. v. A. Westdorp-Ponse. Ondertrouwd: P. Kaat, 26 j. en M. J. Bijl, 24 j. H. Op den Brouw, 22 j. en B. v. d. Jagt, 19 j. Getrouwd: D. M. van Bloppoel, 23 j. en G. J. Franke, 22 j. Overleden: J. Peels, 84 j. man van R. Rijnberg. J. van den Hoek, 80 jr. weduwnaar van E. Mannele. OUDERAVOND Vorige week werd de eerste Ouder avond gehouden. De opkomst was be vredigend. Naast Oudercommissie, Schoolpersoneel en vele ouders was ook de Raad vertegenwoordigd. Na een openingswoord door den voor zitter, die o.m. wees op de taak van de Oudercommissie, de taak der ouders en dat het Openbaar onderwijs geen Staats opvoeding is, zoals dat in Duitsland het geval was, de te geringe belangstelling van de ouders, gaf spr. het woord aan dhr. Kouman, H.d.S. Deze behandelde de Leerplichtwet, de morele achteruitgang der kinderen tijdens de oorlog, de terug slag bij het onderwijs door evacuatie en het opnieuw opbouwen van de school. Spr. behandelde ook de verdere ont wikkeling der kinderen na de L.O. en wees op het nut van Landbouw- en Industrieel-onderwijs. Zo is de. Land- bouwhuishoudschool weer zeer nuttig voor meisjes. Dhr. Kouman doet een dringend beroep op de ouders het onder wijs te bevorderen door hun kinderen niet onnodig thuis te laten. Bij de rondvraag betuigt men z'n spijt over het vertrek van de goede leerkracht, dhr. Udo. Men hoopt echter, dat de nieuwe onderwijzer betere huisvesting zal krijgen als z'n voorganger en niet van de een naar de ander moet (applaus). Er word geinformeerd naar de hand werken. Dhr. Kouman antwoordde, da"t men voor dit vak veel moeilijkheden heeft. Door wat mee van huis te laten brengen moet men ze bezig houden, daar geen textielpunten beschikbaar worden gesteld. Voorgesteld wordt nu de kinde ren wol van thuis te laten meebrengen. Dhr. Kouman antwoordde, dat men dit kan proberen, maar acht het practisch niet uitvoerbaar, daar weinige gezinnen iets kunnen missen in deze schaarse tijd. Omtrent het bezoek van de Landbouw school en de Landbouwhuishoudschool verklaart men, dat resp. het 7e en 6e leerjaar L.O. nodig is. In de daaropvolgende pauze werd ge- tracteerd. Vervolgens werd een wed strijd gehouden tussen 7 meisjes en 7 jongens. Ieder van hen droeg een ge dichtje voor. Voor iedere groep was een prijs. Bij de meisjes werd de prijs ver diend gewonnen door N. Brouwers, bij de groep joftgens was dit W. v. d. Jagt. Een lezing door dhr. P. Jagt gaf een uitvoerig verslag van de oorlogsjaren 19401944. Deze uiteenzetting moest om de tijds wille worden bekort, maar werd zodanig gewaardeerd, dat men verzocht ze later te vervolgen. Dhr. Kouman sprak vervolgens de scheidende onderwijzer, dhr. Udo toe. Twee jaar gaf- laatstge noemde z'n beste krachten aan het onder wijs ter plaatse. Dhr. Udo dankt voor de cjesproken woorden en hoopt dat spedig in de vacature voorzfen is. Dhr. Udo was niet alleen een goede leerkracht, maar heeft ook de sport in deze gemeente hel pen bevorderen en veel werk verricht voor het Rode Kruis. Dit laatste wordt door den burgemeester, Mr. Schuller, naar voren gebracht, die hem daarvoor hartelijk dankt. Na een dankwoord van den voorzitter volgt sluiting. GRASDROGERIJ De langdurige vorstperiode heeft ook het bouwen van de grasdrogerij belem merd. Thans zijn de werkzaamheden echter in volle gang. Zoals wellicht be kend komt dit gebouw in de buurt van de watertoren. PAADEN OP HOL Van de landbouwer W. Heijboer alhier stond in de Legeweg een met twee paar den bespannen wagen voor het graan- pakhuis van dhr. G. K. J. Krijger, Plot seling gingen de paarden aan de haal. In de Z.-Achterweg botste de wagen tegen betonnen paaltjes, die de tuin van dhr. Hollebrandts van de weg scheiden. Enige paaltjes werden vernield, de wagen werd licht beschadigd. De paarden wer den daar tot staan gebracht. MINDER AARDIG! Enige jongens vonden het leuk spijker tjes op de weg te gooien om het plezier te hebben, dat bandenpech bij fietsers het gevolg was. De politie stelde een onderzoek in en had er al spoedig een bij z'n kraag, die tenslotte mededeelde, wie z'n medeplichtigen waren. Proces verbaal is opgemaakt. DE SLECHTE ZUID-ACHTERWEG Deze straat is zeer slecht. Overal grote gaten en kuilen. De autobus rijdt thans daarom ook door de gemeente, daar het vrijwel ondoenbaar is met een volle bus door de Zuid-Achterweg te rijden. Men is thans bezig de grootste kuilen te dichten. BURGERLIJKE STAND over de maand Maart 1947 Geboren: Jan Leendert, zn van Jakobus den Boer en Elizabeth Jacoba Goud zwaard Izaak Dirk, zn. van Cornelis Adriaan van der Maas en Jacoba Geuze. Overleden: Maria Hendrika Reeders, 70 jr., weduwe van Evert Johannis Nieuwkerk. Loop der bevolking Vertrokken: Jacoba Lena Kaat, van B 25 naar Oud-Vossemeer; Cornelis Nicolaas Krijger en gezin van A 224 naar Doorn. (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN Luid schreeuwend en wild om zich heenslaand holden de achtervolgers, die nu achtervolgden geworden waren, door ds straten, waar 't gelukkig nog niet druk geworden was. Maar er kwam spoe dig enige verademing voor de stakkers in de vorm van een banketbakkersjongen, die met de lek- lernijen in zijn manden de bijen naar zich toe- lokte en nu een beurt kreeg Tingeling Vijf minuten later ging de bel bij dokter Slikmaar. Jongens, jongens, zoveel pa tiënten had hij nog nooit tegelijk gehadH :t waren namelijk Brams achtervolgers, die binnen kwamen, allemaal met opgezwollen neuzen wangen en gezichten, vanwege de bijensteken De dokter behandelde de gezwollen plaatsen met ammoniak en een zalfje, deed er een doek om, en zo gingen de mannen, enigszins opgelucht, weer heen, na betaald te hebben natuurlijk. Stralend van genoegen keek de dokter naar al het geld dat, hij zo opeens verdient had; nu kon hij eindelijk een nieuwe luidspreker kopen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 2