Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland DE WONINGNOOD. THOLEN INDISCH HOEKJE OUD-VOSSEMEER ST. ANNALAND ZONDAGSDIENST ARTSEN STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 3e Jaargang No. 21 28 Maart 1947 Uitgevers Firma C- Dieleman en G. Heij,boer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 j kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Waarschijnlijk niet kan aanzien, maar wèl van horen zeggen en uit krantenverslagen kent men de kampen in Duitsland en Oosten rijk van de Displaced Persons. Displaced Persons zijn mensen, die 'tijdens de oorlog in Duitse concentratiekampen zaten of daar waren tewerkgesteld en na de be vrijding niet naar hun land konden of wilden terugkeren. Men bracht ze onder in kampen, waar ze wachten op een mogelijkheid om naar elders te vertrekken, daar een nieuw bestaan op te bouwen en een eigen familieleven te leiden. Al wachtende op al deze goede dingen worden de bewoners be smet met allerlei, we zouden het kunnen noemen: maatschappelijke infecties. De moraal gaat achter uit het familieleven verwildert, vertoont ontbindingsverschijnselen en dat het tussen al die opeen gepakte families, die zich vaak met elkaar moeten behelpen met eenzelfde huishoudelijke gerief, niet altijd rust en vreê is, laat zich indenken. Geladen met een afla tende prikkelbaarheid jegens zich zelf, jegens zijn huisgenoten, jegens de anderen, gaat men door het leven met alle funeste gevol gen van dien. Maar niet alleen over de grenzen leven mensen, die met moeilijkheden worstelen en die er geheel of gedeeltelijk voor be zwijken. Ook ons land telt ze. Ze leven wel niet in kampen, maar in omstandigheden, die in feite de zelfde zijn. We bedoelen de ge zinnen, die door de woningnood blijkbaar gedreven, in ons land een onzichtbaar leger vormen, als dat van de Displaced Persons in Duitsland en Oostenrijk. Men schatte de gevolgen van dat gedwongen samenwonen niet te licht. Ze strekken zich uit op ieder terrein. Thuis", anders een ontspannende rustplaats na de dagtaak, stelt nu geheel nieuwe eisen aan lichaam en geest, die recht hebben op verstrooiing, ont spanning, liefhebberij; maar nu kleine en grote onaangenaamhe den moeten wegpraten, of hun opgekropte misnoegens ontladen in een ruzie. Het is duidelijk, dat de geeste lijke veerkracht van ons volk ver lamt, de levenslust belemmert. In het arbeidsproces remt het de arbeidsvreugde, houdt het de arbeidsprestatie laag. Alleen al van zuiver economisch standpunt gezien moeten deze onzichtbare D.P.'s verdwijnen. Maar hoe De oplossing ligt voor de hand. Door woningen te bouwen. En hoe staat het met de woningbouw Het staat er helemaal niet mee - practisch is hij mislukt. De bevolking van Nederland nam en neemt toe en na ver loop van tijd komt die nieuwe aan was op de woningrjiarkt. Vóór 1940 werd er per j^ar voor een 515 millioen gulden nieuw ge bouwd. Tijdens de oorlog niets. De schade, die de oorlog zelf aan de woningvoorraad toebracht wordt geraamd op 1000 maal mil. gulden. De raming van het bouwplan 1946 bedroeg 314 millioen gulden, waarvoor 10.000 woningen zou den worden gebouwd. Op Oude jaar waren er 1100 gereed. Het jaar 1947 beloofde ons 28.000 woningen in Januari was er echter nog geen enkele uit voeringsvergunning verleend. De kwestie draait om de materiaal voorziening. Bij de opstelling van het bouwplan rekende men echter tè optimistisch, dat het buitenland de materialen voor het bescheiden bouwplan wel zou khnnen leveren. Maar het buitenland liet en laat verstek gaan. Zo vraagt het bouwplan 1947: 700.000 m:J gezaagd naaldhout. Men verwachtte 500.000 m" of ruim In Janupri kwam echter slechts J/4 deel binnen van het die maand benodigde. Aan staal is 90.000 ton per kwartaal nodig deskundigen verwachten, dat men blij zal zijn, als het tiende deel ter beschikking komt De grote hofleverancier Rus land is nog niet op de markt met hout zal het dus nog wel een poos sukkelen blijven. Maar in Engeland bestaat een redelijke kans, dat einde 1948 de achter stand op woninggebied is inge haald. Waarom kan het daar wel? Onder anderen, omdat men daar de methode van bouwen geheel heeft gemoderniseerd: aanwending van materiaal, dat men wèl had, fabriekmatige productie, die min der geschoold personeel vraagt standaardisering van het materi aal, enz. De nieuwe bewindsman minister Neher zal niet om werk verlegen zitten. We wensen hem succes toe, want de woning ellende, van nu zal zich in haar maatschappelijke gevolgen nog lang doen voelen, óók als we alle maal weer een eigen huis hebben. BRUGBEDRIJF THOLEN Dinsdag 1 April zal de uitreiking van maandkaarten plaats hebben in het Bu reau van de Mossel-Centrale onder het viaduct en wel van 's morgens 6 tot 9 uur. NOG GOED AFGELOPEN Zaterdag jl. had aan het veer een ernstige verkeersstremming plaats. Een vrachtauto geladen met uien, reed tegen het uitdrukkelijk bevel van het dienst doende personeel om nog niet op de pont te rijden, toch door. De auto reed te ver door en de gevolgen bleven niet uit. Auto- en pont verdwenen onder water. Doordat de chauffeur nog tijdig uit de wagen kon springen kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. De gehele dag was echter het verkeer gestremd, tot groot ongerief van de vele wachtende auto's. In de loop van de dag heeft men de pont met behulp van vrachtauto's op het droge kunnen brengen en later weer in de vaart gelegd. De firma Oerlemans bracht later de auto op het droge. Het is voor alles en allen wenselijk, dat men zich houdt aan de orders van de. veerlui. AUTO GEKANTELD Woensdagmiddag omstreeks 2 uur trachtte een auto met aanhangwagen, geladen met vlas, de pont op te rijden. De chauffeur nam de bocht echter te kort en de aanhangwagen kantelde. Enige ogenblikken was er stagnatie, maar nadat het vlas was opgeruimd en de wagen recht gezet kon het verkeer weer doorgang vinden. VERKIEZING OUDERCOMMISSIÈ Maandagavond jl. werd in de O.L. School alhier een bijeenkomst gehouden onder leiding van dhr. W. v. Liere, H. d.S. van ouders der leerlingen. Het doel hiervan was een Oudercommissie te be noemen. Nadat dhr. v. Liere een wel komswoord had gesproken, deelde hij mede, dat de vorige Oudercommissie was ontbonden door het automatisch aftreden van drie leden, wegens vertrek naar elders en één door overlijden, zodat nu een geheel nieuwe commissie moest wor den benoemd. Hierna las hij het Kon. Besluit van 24 Oct. 1938 voor, bevat tende de bepalingen en taak der ouder commissie. Daarna werd overgegaan tot verkiezing van de Oudercommissie. Na stemming bleek, dat de heren Liefaard, Berrevoets, Goedemondt en van Halst de meerderheid der stemmen verkregen en dat 18 stemmen uitgebracht waren op Bal. Aangezien er echter twee personen van die naam aanwezig waren, werd opnieuw gestemd. Toen werden gekozen: Mevr. Reder en Johs Bal. Eerstgenoemde Werd gekozen n.a.v. een opmerking van dhr. Liefaard, die het betreurde, dat geen vrouwelijke persoon benoemd was en stelde zijn mandaat beschikbaar. Dhr. Berrevoets achtte het dan echter voor zijn benoeming te bedanken, daar hij op een andere manier de belangen der School kan behartigen. Alzo bleef de benoeming van Liefaard en Mevr. Reder gehand haafd. Bij de verdeling der Bestuursfunc tie^ werd dhr. Liefaard als voorzitter gekozen en dhr. Ba! als secretaris penningmeester. IN MEMORIAM Dinsdag jl. werd op de Alg. Begraaf plaats alhier het stoffelijk overschot van dhr. P. J. Blaas teraardebesteld. Bij de groeve sprak dokter Duinker, namens de ver. 't Nut van 't Algemeen. Spreker wees er op dat de overledene nog vol met plannen zat, maar dat dit te vroege einde hieraan een eind heeft gemaakt. Hij schetste het vele werk dat wijlen dhr. Blaas voor de Nutsspaarbank, waaraan hij ruim 20 jaar was verbonden en als Secretaris-Boekhouder heeft gedaan. Voornamelijk door zijn werk is deze in stelling tot grote bloei gebracht. Hierna voerde dhr. A. Laban het woord, die de overledene herdacht als vriend des huizes en als collega daar hij in het begin van z'n loopbaan enkele jaren met dhr. Blaas had samengewerkt op de secretarie en veel steun van-hem had ondervonden. De zoon van den overledene dankte voor het gesprokene, de bloemstukken, en de verdere belang stelling. Wijlen dhr. Blaas was sinds 1926 ver bonden aan de Nutsspaarbank. O.m. voerde hij In: spaarbusjes, jeugdafdeling sparen, zoals School- en vereniging sparen. Tevens was hij tal van jaren werkzaam op de gemeente-secretarie alhier. Vele bloemstukken dekten de baar, o.m. van Burgemeester en Gemeente- personeel, Nutsspaarbank en verschillende particulieren. HONDERD TWAALF EN HALF JARIG BESTAAN Het Departement Tholen van „Het Nut van 't Algemeen" herdacht Vrijdag avond 21 Maart jl. op feestelijke wijze haar 112J4-jarig bestaan. In de zaal van het,,Hof van Holland" was een/ feest avond georganiseerd, waarbij het salon orkest van Öud-Vossemeer, onder leiding van dhr. Dubois, haar medewerking ver leende. Nadat de feestmars was gespeeld, opende de voorzitter, dokter P. J. Duin ker deze avond 'én gaf daarbij een kort maar zeer duidelijk historisch overzicht van het „Departement Tholen". Spr. rele veerde de dochterver. „de Nutspaarbank" die thans. 111J4 )aar bestaat. Wegens z'n hoge ouderdom kon de ere-voorzitter, dhr. L. K. van Dijk, niet aanwezig zijn. Het erelid, dhr. M. Moelker was wegens ambtsbezigheden verhinderd. Na de openingsrede en bovenstaande mededelingen werd gelegenheid gegeven tot felicitaties. Hierbij sprak o.a. burge meester v. d. Hoeven en dhr. C. Amsing, die namens de ver. Harmonie „Concordia" de „Nutsspaarbank" en de g.v. „Olym- pia" het woord voerde. Met medewerking van dhr. M. v. d. Eyk (viool) bracht het salonorkest mooie muziekstukjes ten gehoren. E, en a. werd afgewisseld met zang, dans, voor dracht en toneelstukjes. Alle medewer king oogstten zonder uitzondering een hartelijk applaus. VERJARINGSGROETEN Op 1 April a.s. hoopt oorlogs vrijwilliger C. F. van Treijen, No. 270401000, Staf Comp. 11-14 R.I. Bn. „Zeeland", Veldpostkantoor Padang (Sumatra) zijn 20ste ver jaardag te herdenken. Hartelijke gelukwensen van vele Eendrachtbodelezers. t Cor, Hill, Hannie en Boukje feliciteren Broeder en Oom: Jager M. M. Minheere, No. 220412000 Padang (Sumatra) die op 12 April z'n 25sten verjaardag hoopt te gedenken. L./cpl. L. de Graaf, No. 140329000 Stafc. 1 Reg. Jagers - Veldpost kantoor Padang - Sumatra, wordt ter gelegenheid van zijn jaardag hartelijk gefeliciteerd door zijn kinderen Joke en Corrie. HET KAN NOG VOOR 10 CENT Toen ons blad voor de eerste maal op groter formaat uitkwam, kregen verschillende familieleden van soldaten in Indië en ook onze administratie te horen: „Het blad komt boven de 20 gram en kan dus niet meer met 10 cent porto worden verzonden." Onze admini stratie heeft toen twee enveloppen verzonden, waarvan in elk een half blad. De geadresserden zullen dit inmiddels ontdekt hebben. Nu was dit wel een oplossing voor het moment, maar begrijpelijk voldoet deze niet. In de eerste plaats zou het dan toch nog 20 cent porto kosten per nummer en in de De voorzitter dankte tenslotte alle medewerking en bood namens het be stuur allen een souper aan, dat (letter lijk) zeer in de smaak viel. Enkele leden gaven zich op deze feest avond nog op, zodat het ledental thans 145 bedraagt. Bij het 100-jarig bestaan was dit aantal 100. INGESCHREVEN Het aantal ingeschrevenen voor de lichting 1941, 1942, 1943 en 1948 ge draagt respectievelijk 13, 17, 21 en 26 personen. HERDENKING Zaterdag herdacht het echtpaar L. C. Vroegop-v. Vossen de dag, dat zij voor 40 jaar in het huwelijk traden. Bruid en Bruidegom die beiden in de beste wel stand verkeren, mochten zich in de belangstelling van velen verheugen. BURGERLIJKE STAND Huwelijksaangifte 24 Maart Adrianus Loos, 25 jr. landarbeider te Halsteren en Cornelia Elisabeth van Treijen, 23 jr. z.b. te Oud-Vossemeer. VEILING BERICHTEN Veiling van Dinsdag 25 Maart Voor Export. Gewone Uien 17.26 per 100 kg Grove Uien 17.09 per 100 kg Drielingen 17.65 per 100 kg Picklers 17.84 per 100 kg Voor het Binnenland varieerden de prij zen van 12.tot 14.49 per 100 kg ZANGMIDDAG TE STAVENISSE Naar wij vernemen zal het Herv. Zangkoor „Vooruitgang zij ons streven" op tweede Paasdag naar Stavenisse gaan om haar medewerking te verlenen bij een te houden Zangmiddag, georga niseerd door „Nieuw Leven" van Sta- venissse. 1. L. D. A. Looysen - Tholen 2. Mevr. Lindenbergh-Klooster - Oud-Vossemeer tweede plaats ontvangt men de krant in twee delen en bestaat zelfs de kans, dat men het ene gedeelte een post (en dat scheelt meestal een paar dagen) vroeger krijgt dan het andere. Onze administratie heeft het nu op een andere manier gedaan en wellicht ook al verschillende familieleden. Wanneer men de witte randen van de krant af knipt, (rondom en precies), wan neer men dan een luchtpostenve lop of in elk geval een erg dunne gebruikt, kan het net. KLACHTEN Het is een zeldzaamheid, maar één "klacht kwam er dezer dagen binnen van een abonné-soldaat in Indië, dat de Eendrachtbode erg onregelmatig binnenkwam. Terwijl z'n vriend de krant een dag of 7 a 8 na verzending ontving, was het bij hem soms 14 dagen a 3 weken. Die abonné delen we mede, dat de oorzaak n-iet bij onze admi nistratie ligt. Wekelijks worden vooral de kranten voor Indie be stemd, zorgvuldig nageteld en trouwens, als onze administratie het had vergeten, zou U dat num mer helemaal niet hebben ontvan gen. De oorzaak hiervan ligt dus elders. We hopen dat het bij die paar blijft en dat U voortaan het blad zonder enige vertraging ontvangt. JUBILEUM De voorzitter der Zangver. „Nieuw Leven" dhr. M. v. Oudenaarde herdacht met zijn echtgenote hun 25-jarige Echt vereniging, waarom zij door den directeur M. Leune van harte werden gelukge wenst, waarbij deze een passende ge lijkenis naar voren bracht, het verlies van hun zoon memoreerende en namens de Ver. een schemerlam liet thuisbezorgen, waarvoor dhr. v. Oudenaarde directeur en leden hartelijk dank bracht. DIPHTERIE In deze gemeente zijn enkele gevallen van Diphterie geconstateerd. POGING TOT INBRAAK Twee jongens trachtten Zondagmiddag bij de familie Joh. Stoutjesdijk, die af wezig waren door een raam in de woning te dringen. Het lukte nog ook. De jon gens wilden enkel een appel of sinaas appel zien te bemachtigen. Dhr. A. Pol derman zag evenwel e. en a. gebeuren en deed aangifte bij de politie, die proces verbaal opmaakte. VEILINGVERENIGING Maandag 24 Maart werd een alg. ver gadering gehouden van de v.v. St. Maartensdijk e.o. in de zaal van dhr. Hoppe. Voorzitter A. L. Hage; Secr. Iz. Ha ge Jz.. Aanwezig 143 leden. De voorzitter opent de verg. met een welkomswoord. Het doet hem genoegen, dat zoveel leden tegenwoordig zijn. Zo zou het altijd wel moeten zijn. Nadat de notulen zijn voorgelezen en goedgekeurd, biedt de voorzitter namens de vereniging de ere-voorzitter een wandelstok aan. Laatstgenoemde dankt hiervoor. De ad ministrateur, dhr. Priem, heeft als zo danig ontslag gevraagd en uit een voor dracht van vier personen wordt in deze vacature dhr. A. L. Kampman benoemd met ingang van 1 Mei a.s. Dhr. G. L. Wielaard wordt bij accl. als bestuurslid herkozen en dhr. A. v. d. Hoek wordt benoemd tot lid van de financiële com missie..

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1