r KRUISWOORD RAADSEL L I I JAN O VEREENK AM Brammetje Flapoor en z'n Vrienden OFFICIËLE MEDEDELINGEN VOOR DE LANDBOUW PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS nieuwe molens malen niet altijd vlug BONNENLIJST Benoemd tot lid van de Zaterdag middagcompetitie voor het District Tho- len bij de afd. N.W. Brabant van de K.N.V.B.. dhr. M. C. Meerman te Tholen. JAARVERG. KORFBALVER. In deze vergadering werd tot voor zitster herkozen Mej. M. de Jonge en tot bestuursleden de dames L. Priem, J. Heijboer en dhr. J. v. d. Graaff. Verder trad de secretaris als zodanig af en in zijn plaats werd zijn broer Johan Blaas benoemd. Tot leden van de twaalftal commissie werden herkozen mej. A. Kesteloo en dhr. J. v. d. Graaff. IVO zal dit seizoen met een twaalftal aan de competitie deelnemen. AANKOOPVERGUNNINGEN De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend: Zij, die geen land of tuinbouwer of land- of tuinbouwarbeider zijn, doch vorig jaar een varken hebben mogen mesten, worden tot 1 April a.s. in de gelegenheid gesteld ten kantore van de Plaatselijk Bureauhouders een aanvrage in te dienen voor het aanhouden van een varken voor seizoen 1947'48. (Zij, die alsnog vóór 1 November 1946 mochten slachten krijgen thans geen vergunning). Voor de vaststelling van het aantal gezinsleden moeten de Distributiestam kaarten worden getoond. Na 1 April worden door de P.B.H.'s geen aanvragen meer geaccepteerd. Land- en tuinbouwers en land- en tuinbouwarbeiders, die een gezin hebben van tenminste 5 personen, geboren vóór 1 Januari 1944 kunnen een 2e aankoop vergunning bij de P.B.H.'s aanvragen. Voor een 3e of 4e Aankoopvergunning moet het gezin bestaan uit resp. 9 en 12 personen, geboren vóór 1 Januari 1944. Kinderen geboren na 1 Januari 1944 tellen niet mee bij de vaststelling van het aantal gezinsleden en kunnen ook niet in de zelfverzorging worden opgenomen. Bij de aanvrage moeten de Distributie stamkaarten worden getoond. SLACHTSEIZOEN VOOR ZELFVERZORGERS Houders van huisslachtvergunningen voor het seizoen 1946/1947 dienen er rekening mede te houden, dat het slacht- seizoen voor zelfverzorgers voor vlees per 1 April a.s. wordt gesloten. Zelf verzorgers, die in dit seizoen nog een varken wensen te slachten, dienen der halve tijdig de vereiste machtiging tot het verrichten van een huisslachting bij den Plaatselijken Bureauhouder aan te vragen. Behalve aan instellingen met een lief dadig karakter, kunnen geen machtigin gen worden verleend tot slachting na 31 Maart a.s. HUISSLACHTINGSREGELING 1947/1948 Voor het seizoen 1947/'48 gelden voor het afgeven van aanhoudvergunningen voor huisslachtingsvarkens dezelfde richt lijnen als het vorige jaar. Derhalve komen voor een huisslach- tingsvergunning in aanmerking personen, die hun hoofdberoep in den land- of tuin bouw hebben t.w., exploitanten van land en/of tuinbouwbedrijven, mits zij het be heer op deze bedrijven persoonlijk voeren en de arbeiders in de land- en tuinbouw bedrijven: voorts personen, die het vorige jaar in de gelegenheid werden gesteld een huisslachtingsvarken aan te houden op grond van het feit, dat men een opper vlakte cultuurgrond in eigen exploitatie had, waaruit een aanmerkelijk deel van het inkomen werd getrokken en waarop voldoende voeder voor het mesten van een varken werd geteeld, indien deze om standigheden geen wijziging van be- teekenis hebben ondergaan. Diegenen, die het vorige jaar een huisslachtingsvergun- ning hebben gehad met de bepaling, dat ze vóór 1 November moesten slachten, komen dit jaar niet in aanmerking voor een vergunning. Voor het verkrijgen van een aanhoud- vergunning voor een huisslachtingsvarken 2 3 4 6 7 8 9 10 11 1Z 13 14 15" 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 (0) 26 27 OPGAVE Horizontaal: 5. meisjesnaam 7. insect 8. insecteneter 9. mooi 12. figuur uit een van Shakespearess tukken 14. woonschepen 16. familielid 19. beweeggronden 23. komt voor op adressen 24. getal 25. laken 26. windwijzer 27. ontkenning Verticaal: 1. kleur (Duits) 2. meisjesnaam 3. ontevredenheid 4. jongensnaam 6. meisjesnaam 10. kleur 11banier 13. meisjesnaam 15. middel tegen koorts 17. jongensnaam 18. boom 20. consumeren 21. een ogenblik 22. jongensnaam dient men zich voor 1 April a.s. tot den Plaatselijken Bureauhouder van zijn dis trict te wenden. Nadere bijzonderheden over de regeling betreffende de rantsoenering, etc. ver strekken de PI. Bureauhouders. Het Kringbestuur Tholen en Sint.- Filipsland van de Stichting voor den Landbouw maakt bekend, dat ze als resultaat van het overleg tussen de Zeeuwse Landbouw Mij. en de drie Landarbeidersbonden de werkgevers en werknemers op het eiland Tholen advi seert, zolang nog geen nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst is geldig verklaard, de volgende tarieven in accoordloon toe te passen Kunstmest zaaien: 15 ct per uur of 10 ct per baal van 100 kg extra. Bieten wieden: 1ste en 2de keer 15. tot 24.per gemet, 3e keer 12.tot 21.per gemet, rekening houdende met de rijenafstand en de stand van het gewas bij een normale verzorging. Bieten dunnen en opeenzetten: 18. tot 24.per gemet, als boven. De genoemde bedragen zijn minimum- en maximum-tarieven, waarin voldoende spreiding aanwezig geacht moet worden om de verschillen t.a.vr" rijenafstand en stand, in onderling overleg tussen werk gever en werknemer te regelen. Zondag 23 Maart 1947 THOLEN Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. van Griethuysen nm. 3 uur Ds. de Lint Gereformeerde Kerk: 10 en 3 uur Ds. P. Hainjai Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6.30 uur Ds. v. Leeuwen OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts nm. 2.30 uur Ds. Goverts - H. D. In beide diensten Coll. Zonnegloren" Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. van Griethuysen - Nabetrachting H. Avondmaal Gereformeerde Gemeente: 3 x Ds. Fraanje van Barneveld; vm. H. Avondmaal; nm. Bed. Heilige Doop; av. Nabetrachting H. Av. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Kooreman - Dank zegging H. Avondmaal nm. 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: nm. Ds. W. Vroegindeweij Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst „Rehoboth": av. 7 uur Dr. Wolfensberger te Amsterdam SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Kooreman Gereformeerde Gemeente: vm. en nm. Ds. Visser; av Leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. Ds. W. Vroegindeweij nm. Leesdienst Gereformeerde Gemeente: vm. en nm. Leesdienst; av. Ds. Visser Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. Allaard uit Feijenoorcl ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. de Lint nm. 2.30 uur Leesdienst Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst ST. ANNALAND Ds. VAN GRIETHUYSEN NAAR INDIE Zondagmorgen deelde Ds. van Griet huysen van de kansel mede, dat hij ge volg had gegeven aan de roepstemmen om legerpredikanten in Indië en zich als zodanig had laten inschrijven. De kerke- raad alhier verleende hem daartoe voor 2 jaar verlof. Ds. van Griethuysen zal vermoedelijk begin Juni naar Indië ver trekken. BELANGRIJKE VERGADERINGEN Het Bestuur van de afd. Eiland Tholen van het Ned. Bijbel Gen. houdt in de week van 24 tot 28 Maart op verschil lende plaatsen van ons eiland belangrijke vergaderingen, om het belangrijke en zegenrijke werk van het Ned. Bijbel Gen. te propageren en te stimuleren. Als spreker hoopt op te treden de heer- D. J. Coumou Adj-secr. van genoemd Genootschap, met als onderwerp: „Het grote offensief' (Het Indische werk van het N.B.G.), desgewenst met fraaie licht beelden. Maandagavond 24 Maart hoopt dhr. Coumou te spreken te Tholen, Dinsdag avond 25 Maart te Poortvliet, Woensdag avond 26 Maart te Oud-Vossemeer en Donderdagavond 27 Maart te St. Anna- land. Wij hopen, dat velén deïe vergaderin gen zullen bijwonen en dat de Heere die tot een zegen stelle. Het Bestuur voornoemd, Ds. van Griehuysert, St. Annaland, Voorzitter Het was te voorzien, lezers ,,Kees is uitgevlogen De lente begint vandaag, vorige week mocht ik het U voorspellen, dat de zon door zou breken, dat het werk een aanvang zou nemen, binnen afzienbare tijd en Kees is uit gevlogen. Hij zit nog met een paar honderd mud uien (bij z'n boer in halfwas genomen), die hij zo vlug mogelijk naar de veiling wil brengen. De prijs is best en ook hier geldt het het is tijd. Het is eigenlijk geen doen, om als de Lente begint, critiek te gaan uitoefenen. Terwijl in de bomen een mize- lig knopje denkt te gaan ontkie men, terwijl nieuw leven in haar beginstadium komt, terwijl de haan al zo vroeg gaat kraaien, terwijl de kippen overal kakelen, de eieren nog op de bon blijven, terwijl de bandenbonnen door ijverige ambtenaren worden toe gewezen en uitgereikt, terwijl de opgelakte fiets schittert in de voor jaarszon, terwijl de eerste spinazie aan de markt komt, terwijl de zin ken munten, die akelige miserabele stukjes narigheid, dat wanproduct van geldbeleid binnenkort gaan verdwijnen, terwijl we mais in ons brood krijgen om Frankrijk uit de nood te helpen, terwijl "de wederopbouw zo punt „Razend snel gaat", wou ik er achter voe gen, maar ik hield me nog juist in. Dat is werkelijk, ondanks de Lente noq een critiek geval. Het is een van de Nederlandse malligheden. Daar zou werkelijk geen klein boekje van te schrijven zijn. Bijna is net twee jaar geleden, dat Ne derland werd bevrijd en wat is er gebeurd aan wederopbouw, wat aan schade-uitkering Ja, formu lieren zijn er plenty ingevuld, hele tafellakens zijn door de omgeval len inktpotten besmeurd van het formulieren invullen. Commissies zijn er genoeg ingesteld: Schade- Enquete-commissies, Commissies broodvoorziening, Planbureaux, Wederopbouwbureaux, acties hier en acties daar maar waar is er gewerkt Nederlandse mallig heden en niet anders. Die nieuwe molen werkt ontzettend traag. Vraag het maar eens aan iemand, die al twee jaar zit te wachten, tot hij voor z'n woning, z'n schuur, z'n werkplaats of kan toor de vergunning heeft. Enkel nog maar de vergunning. Vier en zeventig keer moet hij daarvoor op reis, twee honderd twee en zestig keer moet hij daar voor z'n handtekening zetten. (Telt U hetzelf even na.) Er wordt misbruik gemaakt van de lankmoedigheid van de getrof fenen. Er wordt een tekening ge maakt, maar deze moet eerst een keer of vier gewijzigd worden, voor ze in orde is. De ene maand na de andere verstrijkt. En dan is het niet altijd een kwestie van ma teriaal, al moet worden toegege ven, dat dit ontzettend schaars is. Er is ook wel eens een eigenaardig ambtenarenluchtje aan de goeden niet te na gesproken. Er gebeuren soms dingen, waar je met of zonder pet niet bij kan. En dat is toch maar erg, als je er op zit te wachten. De ambachtslui, die hier dicht bij het vuur staan, zouden er meer van kunnen ver tellen. En zelfs een goedwillende ambtenaar, die èr dagelijks z'n brood aan verdient, heb ik z'n schouders zien ophalen. Het wordt ook hier tijd, dat de punt met een flinke kwak op de i wordt gezet. Er is dienaangaande al een motie aan de regering gericht, er is ook al een telegram verzonden aan H.M. de Koningin, waarin om me dewerking wordt verzocht aan de steunregeling voor de oorlogs slachtoffers. En die motie is hard nodig. Ik wil er desnoods een mo tie bijdoen. We kunnen teveel flaporen aan het bureau Weder opbouw gerust overbodig noemen. Er zijn genoeg formulieren inge vuld. Nu zouden we wel eens een keer daden willen zien. We had den gemeend, dat deze nieuwe molen vlugger zou malen. Maar de oude doet het nog beter! Zelfs deze eerste Lentedag mag ons deze critiek niet beletten. Mis schien komt er een zuchtje meer in de zeilen van die ontzettend trage molen. Ik mag het hopen en de lezers ook, daar ben ik zeker van. Tot volgende keer. Kees ver zocht me een toelichting op de „nieuwe spelling". Die komt dus dan onder de hamer. Met Lentegroeten. Jan Ds. Vreugdenhil, Oud-Vossemeer Secretaris Mr. J. J. Versluys, Oud-Vossemeer, Bibl.-Penningmeester Ds. Goverts, Oud-Vossemeer B. J. v. Oeveren, Burg. v. Poortvliet Ds. van Leeuwen, Tholen Ds. Visser, Scherpenisse C. A. A. Kouman, H.d.Sch. Scherpenisse. POORTVLIET WIE HELPT? Een lid der J.V. te Bergschenhoek, die aan t.b.c. lijdende is, zou gaarne tot her stel van zijn gezondheid naar Zwitserland gaan, doch moet daarvoor Een Millioen gebruikte postzegels verzamelen. Om deze jongeman nu te helpen gaan de leden der J.V. te Poortvliet postzegels (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN Nu, ze hadden, eerlijk gezegd, geen van beiden verwacht, dat ze achter die schutting opeens zo'n goeie hulp zouden krijgen. Want let maar eens op, wat er ging gebeurenAchter de schuttmg lag een grote tuin, en daar stonden, op een plank netjes naast elkaar drie bijenkorven boem! Met zijn volle zwaarte kwam Bram pre cies op het vrije eind van de plank terecht, die op twee schragen lag. De plank wipte met het andere eind omhoog, en wel met zo'n kracht, dat de lichte bijenkorven met geweld de hoogte inwerden geslingerd, wentelend en draai end zwierden ze over de schutting- Jonge jong, wat een ontsteltenis, toen Brams ach* tervolgers, die juist bij de schutting aangekomen v^ren, daar opeens drie bijenkorven, boorde vol bijen en vergezeld van dichte zwermen van het gonzende en wiemelige ongedierte uit de lucht zagen vallen Ze struikelden over eikaars voeten van de schrik verzamelen, doch ook bijdragen van particulieren zullen welkom zijn. Deze kunnen bij den secr. of één der leden bezorgd worden. SCHERPENISSE KERKORGEL BIJ DE GEREF GEM. Zoals we in ons vorig nummer be richtten, zal de Geref. Gem. alhier een Kerkorgel aankopen. Een bedrag van ruim 7000.is door de leden reeds bijeengebracht. Het aan te kopen orgel zal /8a 9000.kosten. ZIEKTE Ds. DE BRES Wegens ziekte van Ds. de Bres is te St. Maartensdijk 's namiddags Ds. W. Vroegindeweij en te Poortvliet 's nam. Leesdienst. WAT KRIJGT MEN OP DE BONNEN? voor het tijdvak van 23 Maart tot en met 5 April 1947 Bonkaart KA, KB, KC, 703 (str. no. 3) 652 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk Bonkaarten KD, KE 703 (str. no. 3) 662, 663 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram choco lade of suikerwerk f Bonkaarten MA, MD 704 (bijzondere arbeid en a.s. moeders(str. no. 3) 654 suiker 250 gram suiker, boterham- strooisel, enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Tabakskaarten, enz. QA, QB, QC 703 651 tabak 3 rantsoenen tabaksart. 652, 653, tabak 2 rants, tabaksart. 651 versnaperingen 200 gram choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 653 versnaperingen 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kilnnen reeds op Vrijdag 21 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn ge durende 14 dagen wederom in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschikbaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3