Weekblad voor het Eiland Tholen en St. Filipsland Herrie om de „Martin Behrrnan Het leek op Inundatie BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS INDISCH HOEKJE Verjaarsgroeten. ZONDAGSDIENST ARTSEN Vorstschade in Land- en Tuinbouw. 3e Jaargang No. 21 21 Maart 1947 - Uitgevers Firma C. Dieleman en G. Heijboer Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaland Telefoon 47 kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen Telefoon 57 Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter Minimum 2.00 Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 i» Om een stoute beeldspraak te gebruiken: de Martin Behrrnan" heeft nog al wat stof doen op waaien. In Amerika, ook in Engeland en, natuurlijk, in ons eigen land. Wat was er met die Behrrnan aan de hand De „Behrrnan" had goederen aan boord, waarvan de Neder lands-Indische regering, we kun nen gerust aannemen, niet op losse gronden, veronderstelde, dat de herkomst niet zuiver was. Door militairen heeft ze toen politie maatregelen laten uitvoeren en de directeur van de reederij, aan wie het schip toebehoorde, vloog niet alleen van Amerika naar Indië, maar van woede ook haast uit zijn vel. De lading bestond uit onder nemersproducten, producten, die nu nog in grote hoeveelheden liggen opgestapeld en eigendom zijn van de ondernemingen, van waar ze komen. De eigenaars van die ondernemingen zijn afwezig. Hun belangen worden waarge nomen door het Nederlands- Indische Beheersinstituut. Maar dit Beheersinstituut treedt niet alleen op als vertrouwensman van de afwezige eigenaren zelfs niet in de eerste plaats. Tropische producten zijn schaars denken we maar eens aan de rubber voor onze fietsbanden en vetten voor onze margarine. De beschikbare quantums worden niet klakkeloos op de wereldmarkt gesmeten, maar zijn als het ware ,,op de bon Zo wordt ons zwaar gesjochte landje, b.v. niet uitgesloten van de voorziening van rubber, hoewel we bij een vrije prijsvorming van ons armoedje een fancy-prijs zou den moeten neertellen. Maar tussen de behartiging van het privé-belang van den eigenaar en het algemeen belang heeft het Beheersinstituut nog een belang te behartigen, nl. dat van het land, dat de producten voortbracht. De Duitsers hadden indertijd, het was vóór de oorlog, de ge woonte met de regeringen der Balkanlanden handelsverdragen af te sluiten, waarbij het voor hen nuttige producten betaalde met, platweg gezegd, rommel, die zij ergens anders niet konden spuien. Graap werd betaald met zakkam- men en boxcamera'tjes, artikelen, om welke de Bulgaarse boer nu niet bepaald zat te springen. Het was de tactiek van den sterkere tegenover den zwakkere. Ook Amerika zit vol met infe rieure goederen, die in oorlogstijd vlot van hand gingen, maar nu al niet meer door het binnenland i worden begeerd. Het Beheersinstituut heeft er voor te zorgen, dat het hoogwaar dige producten voortbrengende land in ruil daarvoor geen prul laria ontvangt, maar dingen, waaraan het behoefte heeft machines b.v. Drie dingen dus, die rekening houden met zowel de privé-be- langen van de betrokkene als met het algemeen belang. Maar wat kan dan den reeder het belang van Indonesië schelen Als er dollars zijn te verdienen, is het misdadig het na te laten luidt de moraal van de Amerikaanse zakenwereld en de boze reeder heeft laten weten, dat hij zal proberen de dollarlening aan Nederland te doen mislukken, de Ned. scheep vaart in Amerika te boycotten. We moeten afwachten of hem dit zal gelukken, maar zijn hou ding tekent de Amerikaan van onder tot boven mijn zin doen of geen geld de houding van een plebejer met geld. Zo zouden wij ook de eis van 10 millioen schadevergoeding wil len zien. Het is waar, dat wij de zaak misschien tactischer hadden kunnen aanpakken en dat met minder gerucht eenzelfde of méér resultaat zou zijn bereikt. Maar dat neemt niet weg, dat het ongelijk aan de kant van de Amerikanen is. En dat de goede zijde van deze historie is, dat we nog eens hebben kunnen beseffen, dat de zwakke naties alleen door samenwerking onder de heer schappij van de sterken vandaan kunnen komen, of er onder van daan blijven. Tenslotte nog een opmerking, die slechts zijdelings met de Behr. man heeft uit te staan. Onze in druk is, dat het incident zich af speelde in een sfeer van geprik keldheid, een sfeer, die hangt om alles, wat met Indonesië heeft te maken zowel aan de ene als aan de andere zijde. Zou het geen tijd worden nu eens over formele bezwaren heen te stappen en een begin te maken met de nieuwe op- en uitbouw van het voortbrengingsapparaat in Indonesië? Werkende vergeet men gauwer dat men lijdt aan lange tenen en samenwerkende staat men sterker tegenover lie den, die er met de room van de met zoveel moeite gewonnen melk trachten vandoor te gaan. Tribunaal Zierikzee Uitspraken A. W. Keur, St. Annaland, 3 jr, internering vanaf 24 April 1945 tot 24 April 1948, met bevel tot inbewaringhouding. I. van Dijke, Poortvliet, inter nering van 20 April 1945 tot 25 Februari 1947. Verbeurdver klaring van het vermogen tot 2000.benevens het aan be schuldigde toebehorende radio toestel en ontzetting rechten. Bijz. Gerechtshof (Kamer voor Zeeland) A. N. v. Hemert te St. Anna land, vrijwillig in Duitse krijgs dienst gegaan, veroordeeld tot 2p2 jaar internering met aftrek tijd in internering doorgebracht. Voor het Tribunaal kwam op 11 Maart jl.: Cornelis Poot te Poortvliet, die lid en later sympathiserend lid van de N.S.B. was geweest. Verder had verd. pogingen gedaan bij de Nederlandse S.S. te komen. Ver dachte verklaarde echter zich bij de Nederlandse politie te hebben opgegeven, waarna hij een op roep kreeg voor de S.S. Verder dan keuring was het niet gekomen. De verdediger vond, dat verd. met de internering tot heden reeds vol doende gestraft was. A. J. v. Ysseldijk te St. Maar tensdijk, lid van de N.S.B., aan gesloten bij het „Zeevaartfront", het Economisch front en bij de N.V.D., in welke organisatie hij de functie van buurtschapshoofd vervulde. Hij schreef o.m. een brief aan den Beauftragte in Zee land, Dr. Münzer, waarin hij ver zocht een groter kwantum ruwe olie te mogen ontvangen, dan hem rechtens toekwam. Verdachte, die vast geloofde in een Duitse over winning, meénde, dat men alleen via de N.S.B. nog een kans had om Nederland tot een onafhanke lijke mogendheid te maken. De verdediger, Mr. v. Hasselt, tornde aan het „fanatiek" als kwalificatie van sommige getuigen over de houding van verd. tijdens de be zetting. C. Slager te St. Annaland was de laatste, die voorkwam. Een bekende S.S.er, die in juni 1941 toetrad tot het Vrijwilligers Legi oen Nederland en aan het front te Leningrad meerdere winters, actief aan de Duitse aanval en elastische verdediging meehielp. Deze verdachte zei niet te hebben geweten, dat Nederland met Duits- land in oorlog was. Hij bekeek het Nederlandse Legioen als een zelf standig leger, dat samen met de Duitsers tegen de Russen optrok. De voorzitter vroeg hem: „Heb ben de schanddaden van de Duit sers u nooit tegen de borst ge stuit De verdachte antwoordde hierop bevestigend, maar de voor zitter zei: „Uit een brief blijkt daar niets van." Er was een brief in het bezit van het Tribunaal, waarin verdachte een beschrijving gaf, hoe de Russische vrouwen, na onteerd te zijn, door de Duitsers werden opgehangen. Verdachte beweerde daar nooit aan te heb ben meegedaan. In dezelfde brief schreef hij echter, een volks-com- missaris te hebben gedood om in het bezit te komen van zijn pistool. Voor het Tribunaal beweerde verd. echter, dat dit slechts bluf w^s geweest. Hij werd onderschei den met het IJzeren Kruis, zoals de sectiecommandant ze destijds ongeveer in pakjes bij zich droeg om ze blij te maken en te kunnen pronken, hij had het tot Rotten- führer gebracht, de Oostfront- medaille gedragen en het Verwun- detenabzeichen en het Infanterie- mabzeichen. Verdachte had geen verdediger en vroeg zelf er reke ning mee te houden, dat hij uit een op en top N.S.B. milieu stamde en dat hij thans nuttig werk verricht als mijnwerker. Uitspraak van bovenstaande zaken op 25 Maart a.s. Nu we in de gelegenheid zijn, wekelijks voor deze rubriek een hoekje in te schakelen, lijkt het mij voor onze jongens in Indië aardig, wanneer we hun families in onze eilanden in de gelegenheid stellen, via onze krant, verjaars groeten te doen toekomen. Vrijwel alle jongens in Indië, die van onze eilanden afkomstig zijn, ontvan gen de Eendrachtbode. Ze zullen het ongetwijfeld waarderen, wan neer op deze manier aan hen wordt gedacht. Dat is niet de enige oorzaak, dat we hiermee willen beginnen. Van nog meer belang is het voor de jongens, dat het op onze gemeenten wordt ge lezen, ook door hun andere familie leden, ook door hun vrienden en kennissen, die er misschien een oorzaak in vinden om de brief, die ze al zolang van plan waren te schrijven, nu meteen maar klaar te maken en te posten, zodat hun neef of vriend op z'n verjaardag of enkele dagen daarna meer post krijgt, dan hij verwacht had. Om dit te verwezenlijken is echter de hulp nodig van ouders, vrouw of verloofde van de militairen die naar Indië zijn vertrokken. Ik meen echter, dat ook zij dit op prijs zullen stellen en de moeite mij even een berichtje te doen toe komen, niet te veel zullen vinden, als ze weten, dat hier door hun mannen, zonen of aanstaande meer post zullen ontvangen. Het is natuurlijk wel gewenst, dat het ons een dag of 10 van tevoren be kend is, niet alleen omdat we het natuurlijk maar eens per week kunnen publiceren, maar ook op dat de jarigen het zo ongeveer op of rond de dag van hun jaardag kunnen lezen. Het gaat er in deze verjaarsgroeten niet om, indien dat niet gewenst wordt namen Dr. L. D. A. Looysen, te Tholen Dr. Vermet, te Nieuw-Vossemeer van de inzender te noemen. De echtgenote en ouders, enz. sturen natuurlijk toch tijdig een verja- ringsbrief. Wé stellen het ons als volgt voor „Op 30 Maart hoopt soldaat J. Jansen, No. 10040112, 3-1 R.I. veldpostkantoor Medan z'n 25ste verjaardag te herdenken." Indien gewenst kan een per soonlijke felicitatie van vrouw, ouders, broers of zusters volgen. Mogen we, indien U een ver jaarsgroet geplaatst wil zien, bovenstaande gegevens ontvan gen Het kan per briefkaart en kost U verder niets. En mogen we tenslotte de andere familie, de vrienden en kennissen van de jarige militairen verzoeken zeker dan een briefje te schrijven De briefkaart te zenden aan: Redactie Eendrachtbode St. Annaland. Over de ontzaglijke winter kun nen we beter maar niet al te veel meer schrijven. Ten eerste hebben we het aan de lijve zelf onder vonden en ten tweede werd U bijna dagelijks ingelicht over de nog strengere winter dan dit, de meer vorstdagen tellende periode dan dat jaar, nu weer was het record van dit, dan weer van een nog langer geleden jaar gebroken. En toen kwam de dooiellende. Gelukkig wat de dooi betreft, beroerd, wat de daaruitvoort- vloeiende ellende mee brengt. In verschillende gemeenten stonden de straten blank, het ontzaglijk vele water, ontstaan door de massa's smeltende sneeuw met bovendien nog regen kon niet direct worden weggevoerd door watergemaal of zeesluis, ook al omdat deze bevroren waren. Ver schillende mensen hebben geploe terd om de gemalen aan het draaien te krijgen, en in de slui zen het dikke ijs kapot te maken, om zodoende het vele water af te voeren. Keken we in de polders, dan vroegen we ons af, of ze weer geinundeerd werden. Geweldige oppervlakten gingen onder water en was de schade door sneeuw en ijs al groot, de door de dooi ontstane inundaties maken het niet beter. Een officiële circulaire van het Min. van Landb. Visserij en Voedselvoorziening meldt omtrent de schade o.m. het volgende De vorst zat ongeveer 70 cm diep in de grond, waardoor van de ingekuilde aardappelen, voeder bieten en stekbieten een groot kwantum zal zijn bevroren. Ook van de wintergewassen zal veel moeten worden ondergeploegd. Bij de graangewassen zal de vorst schade aanzienlijk zijn. Thans is 't nog niet mogelijk een enigszins juist beeld van de schade te geven. Het is bekend, dat enkele soorten wintertarwe goed tegen de koude bestand zijn, maar deze winter zal ook voor die soorten te machtig geweest zijn. Voor wintergerst geldt hetzelfde. Maatregelen wor den genomen, om de zaaitarwe- positie zo goed mogelijk te garan deren, teneinde zomertarwe op de uitgevroren percelen in te zaaien. Het nadeel hiervan is echter, dat het een ongeveer 10 lagere op brengst levert dan het winter gewas. In Drente heerst de verwach ting, dat van de rogge een groot deel verloren zal zijn, hetgeen ook het geval is in West-Overijssel, vooral daar, waar grondverstui- vingen zijn opgetreden. In Noord- Holland wordt de mening geop perd, dat de tarwesoorten Carsten V en Astra de vprst zullen heb ben kunnen doorstaan. In Zeeuws Vlaanderen hebben verschillende boeren een stuk grond met tarwe laten ontdooien, waarbij bleek, dat de rassen Juliana en Alba door groeiden. De aan het grasland toe gebrachte schade wekt de ver wachting van een kleine hooioogst. Koolzaad zal vermoedelijk even eens grotendeels zijn uitgevroren. Naast de koude heeft ook het tekort aan brandstoffen grote schade in de tuinbouw veroor zaakt. Een schade van 3080 door bevriezen aan groenteplanten is opgegeven. Behalve dat de consument hierdoor lang zal moe ten wachten op de eerste vroege groenten, brengt het voor de tuin der het nadeel mee, dat straks na de vorst alles tegelijk geplant en gezaaid moet worden, waardoor de markt later wordt overvoerd." Men hoeft nu werkelijk geen deskundige meer te zijn, om te weten dat er door deze strenge winter voor millioenen schade is ontstaan. We verwachten dat alles dit jaar veel later zal zijn dan na normale winters. Toch kan ook hier een goede lente en zomer weer veel goedmaken en dat heb ben we nu eenmaal maar af te wachten. De lente begint vandaag

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1