JAN OVEREENKAM Brammetje Flapoor en z'n Vrienden de zon breekt door VOOR DE LANDBOUW SPORTHOEKJE BONNENLIJST PREDIKBEURTEN KERKNIEUWS „Jiaaauww klonk deze week het afgrijselijk gemiauw van een poes in mijn tuin; het was van een poes, die de verliefde paden bewandelde. Ik stond juist buiten, omdat m'n besluit zoeven gevallen was, m n voeten door een wande ling in de tuin maar wat zien te verwarmen. Voor de zoveelste keer glinsterde ook die avond de sneeuw als kristal in m'n overi gens sombere tuin een inun- datietuin. ,,Hoe maak je het", bibberde ik tegen de poes, die ik, afgaande op het geluid en twee flikkeringen van haar groene ogen naast een sneeuw-ijsmassa ont dekte. „Het is tijd antwoordde ze tot m'n grote verbazing, daarbij zacht spinnend en nam een sprong, die men alleen maar in Maart van een kat kan verwach ten. Kijk, lezers, het zegt voldoende, als zo'n amoureuse poes zegt: „Het is tijd". Deze eigenaardige inleiding heeft nl. ten doel de zaak wat op te vrolijken. Als ik mijn vriend Kees als voorbeeld neem niet als amou reuse kat is er werkelijk een bemoediging nodigt De winter tracht uit alle macht ook nu nog stand te höuden. al zijn er nu werkelijk hoopvolle tekenen, dat het uit is met zijn rijk voor dit'sei- zoen, ja, al is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat wanneer U deze regels onder de ogen krijgt, de nederlaag zeker is. Maar daarmee is Kees nog niet aan het werk en dat zou juist moeten, dat is nu zo hard nodig, daar anders de stemming na de vorst nog vej: beneden nul blijft. Daarom Kees en waarde lezers, die hetzelfde recept nodig hebben: Neem goede nota van hetgeen de poes tegen me zei: „Het is tijd". De zon breekt straks door. De boer, de arbeider, de visserman en d'ambachtslui we gaan straks allen .aan het werk. Vol moed, al is er grote scha, vol vreugde na de lange winter, omdat we weer kun nen beginnen, omdat we er nog van kunnen maken wat er van te maken is. Zomer en winter keren steeds terug. Zeker, we kunnen wel veel klagen, maar we doen het niet, we kijken dit keer liever naar onze buren, naar andere landen. Of het daar zoveel beter is Neem België, waar een weelde van artikelen was en is, een massa goederen, maar men kan ze niet kopen, het is slechts schijnrijkdom Neem Frankrijk met z'n on eindige armoede, om van het voor malige „Rijk" maar niet te spre ken. Tenslotte hebben wij op z'n tijd nog ons stukje vlees, op z'n tijd ons sigaartje, op z'n tijd ook nog een glaasje. En de lente staat voor de deur de zon breekt door. Met grote -lust, zon der mopperen, de hand aan de ploeg en „dan sa! het waer- achtig wel weer gaen."_ De zon breekt door het is de hoogste tijd, dat is niet tegen te spreken. Terugkomend van m'n gesprek met de amoureuse kat. smeet ik de zoveelste tafelpoot in m'n pijnlijk snorrend kacheltje Ook daarom is het de hoogste tijd. Terwijl ik het echter deed hoorde ik in m'n tuin nu twee poezen snorren als D.K.W.tjes en ze zongen: „Elk jaar in Maart roert de kat zijn staart." De zon breekt door vrienden Met stijgende humeurstempe- ratuur Uw Jan. Kerkeraad, van B. 6 W. en M.V. Door de weersgesteldheid waren de afgevaar digden van Poortvliet en Tholen niet aanwezig. Spr. zei dat het gemis aan een ver.gebouw zich sterk deed gevoelen en sprak de hoop uit, dat de wens hierom trent spoedig in vervulling mag gaan. Een onderwerp over Mozes' geboorte werd gehouden door dhr. G. Bolier. Uit het jaarverslag blijkt, dat de ver. steeds actief heeft gewerkt. Een Ringver. werd opgericht, waarvoor enkele malen een spreker optrad. Het ledenaantal bestaat thans uit 21 personen. Nadat met de M.V. het Kerst feest is gevierd, zal dit jaar ook het Paasfeest gezamenlijk worden herdacht. Het batig saldo der ver. bedraagt thans 175.43, waardoor het met een f 50. is teruggelopen. Eilkele leden zongen daarna ,,'t Is Middernacht", en dhr. H. v. d. Werf las een gedicht voor, ge titeld „De zoon van Metserdiender". In de pauze werd getracteerd, waarna weer enkele gedichten werden voorgedragen door W. Dijke, N. Bijnachte en A. Andriesse. Voor de tweede pauze werden nog liederen gezongen en een stukje proza voorgedragen door C. IJzerman. De in de tweede pauze gehouden collecte voor f)et jeugdwerk bracht 28.20 op. Nog enkele gedichten volgden, een in leiding over de Vad. Geschiedenis door P. Andriesse en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. In z'n slotwoord dankte de voorzitter B. W. voor het afspan van het lokaal en alle aanwezigen voor hun medewerking. Besloten werd met Ps. 1501 en dankgebed. Nieuwe leden kunnen weer worden toegelaten. DOOI-ELLENDE Ook in onze gemeente stapten enkele inwoners Dinsdagmorgen in het water, toen ze uit bed kwamen. Dhr. H. Quist moest zelfs evacueren. ORGEL. Door de Kerkeraad van de Geref. Gemeente is besloten een orgel aan te kopen en in de kerk te laten plaatsen. SCHOENENBONNEN Met ingang van 17 Maart a.s. kunnen op de pl. Distributiekantoren schoenen bonnen worden afgehaald, wier T.D. nummer eindigt op 1, 8, 4 of 0. Stamkaart en inlegvel meebrengen. Aan kinderen geboren in de maand Maart van de jaren 1932 tot en met 1946 en aan kinderen geboren in Mei 1946 kan eveneens een schoenenbon wor den verstrekt. MEDEDELING Het Districtshoofd van den Rijksdienst' voor Landbouwherstel voor Tholen en St. Filipsland maakt bekend, dat vanaf Maandag 17 Maart op de gebruikelijke dagen en uren bij de Plaatselijke Bureau houders van den Provincialen Voedsel- commissaris bonnen afgehaald kunnen worden voor door bovengenoemden Dienst gratis te verstrekken Gras- en lucernezaad. Voorts deelt hij mede, in aansluiting op zijn mededeling in de' Eendrachtbode van Vrijdag 7 Maart jl. betreffende ver goeding van eigen gekocht lucerne- en rode klaverzaad, dat deze vergoeding voor de jaren 1945 en 1946 betrekking heeft op zowel lucernezaad, rode klaver zaad, als graszaad voor blijvend weiland, uitgezaaid in alle polders. Vpor het jaar 1947 betreft dit alleen rode klaverzaad en slechts voor de uit zaai hiervan in bedoeld artikel genoemde polders. Het Districtshoofd, L. A. M. Elenbaas. s.v. „W.H.S." IN ALG. VERGADERING BIJEEN Dezer dagen vergaderde de sportver eniging „W.H.S." te St. Annaland in de zaal van dhr. F. Rijnberg. Aanwezig 34 leden en enkele donateurs. De voorzitter, dhr. A. J. Soeters Jacz., opende met een welkomswoord en wees er vervolgens op, dat de s.v. dit jaar haar 15-jarig bestaan herdacht. Ook memoreerde hij het feit, dat dhr. J. Kur- vink niet alleen vanaf de oprichting lid is geweest, maar nu ook 10 jaar de functie van penningmeester waarneemt, waarvoor hem een woord van dank werd gebracht. Na voorlezing der notulen volgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat de ver. thans 81 leden telt, 60 donateurs en 30 junioren. Het bestuur onderging het af gelopen jaar een wijziging, daar dhr. A. J. Soeters Jhzn. als voorzitter bedankte en toen dhr. A. J. Soeters Jaczn. in deze functie werd benoemd. De voetbalafd. bracht het er in het afgelopen jaar niet al te best af. 12 vriendschappelijke en 8 competitiewedstrijden werden gespeeld, waarvan voor wat eerstgenoemde betreft 4 gew., 2 gel., 6 verl. en van de 8 comp. wedstrijden 3 gew., 0 gel. 5 verl.. Nog 5 comp. wedstrijden zijn te spelen. De Korfbalafd. bracht het in deze ver der. Ze speelde 19 wedstrijden, waarvan 9 gew., 7 verl. en 3 gelijk. De Wandelsportafd. liep een 2-tal marsen met verschillende zusterver., waarbij, een goed figuur werd geslagen. Uit het financiële verslag blijkt, dat de inkomsten over 1946 1294.92 bedroegen, de uitgaven f 1659.47, nad. slot 364.56. Voordelig saldo 1945 bedroeg f 566.41, zodat de ver. thans nog over 201.86 beschikt. De voorzitter verklaart de grote uit gaven: vernieuwing materiaal door inun- datieschade, enz., terwijl ook de vervoers kosten zeer hoog waren. De aftredende bestuursleden A. J. Soe ters Janzn. en J. Kurvink worden bij acclamatie herkozen. Bij punt 5: „Verkiezing lid Elftalcomm. wegens per. aftr. van dhr. A. J. Soeters Jaczn." zegt de voorzitter, dat hij deze functie gaarne voor een ander beschik baar zou stellen, en vraagt of er onder de aanwezigen zijn, die een event, be noeming willen aannemen. Dhr. P. Goede- gebuure Czn. geeft zich op en wordt ver volgens met meerderheid van stemmen als lid van de Elftalcommissie benoemd. Dhr. P. Goedegebuure Azn. wordt bij acclamatie herkozen als lid van de Twaalftalcommissie. Bij punt 7: Benoeming en salaris bode deelt de voorzitter mede, dat de in vorige' jaarvergadering benoemde bode door omstandigheden is bedankt, dat men toen de vorige bode, dhr. A. de Wit, weer heeft verzocht het bodewerk te doen. waarin deze toestemde. Daar dhr. de Wit de ver. uit vele moeilijkheden heeft geholpen brengt de voorzitter hem een bijzonder woord van dank. Het sala ris wordt bepaald op 40.per jaar -f- 5 recette. Daarna worden enkele wijzigingen in het Huish. reglement vastgesteld, in ver band met de nieuwe afd. korfbal- en wandelver., terwij nog 2 nieuwe artikelen worden bijgevoegd. Mededelingen: Van de wandelsport ver. „Margriet" te Dinteloord is een uit nodiging ontvangen deel te nemen aan een mars. De contributie wordt van f 1.95 op 2.per kwartaal gebracht. Bij vol doende deelname zal men 2e Paasdag met een bus naar de wedstrijd Holland- België te Amsterdam gaan. Tot 21 Maart kan meri zich hiertoe opgeven bij der. secr. A. Kurvink. De oefenavonden worden bepaald: voor voetballers Maandags ouderen; Dinsdags junioren; Donderdags gecombineerd. Korf ballers: Woensdags en Vrijdags. De laatst genoemden zullen dit jaar ook op het voetbalterrein moeten oefenen, daar het terrein aan de Dorpsweg opnieuw ingezaaid wordt. Bij de rondvraag merkt dhr. Kodde op. dat hij gaarne had gezien, dat de Ouwer- kerkers een maaltijd waren aangeboden, toen ze deze winter aan de uitvoering van de s.v. meewerkten. Dhr. J. A. Heijboer verzocht het Be stuur een verslag van deze vergadering aan leden van de ver., die iy Indië.zijn op te sturen. Dhr. P. Paape stelt voor, a.s. winter een uitvoering te geven met eigen krach ten. De voorzitter deelt dan nog mede, dat de voetbalafd. deze zomer nederlaag wedstrijden zal uitschrijven, dat er in het gesloten voetbalseizoen (wat wellicht niet komt - red.) serie-wedstrijden voor de korfbalafd. zullen worden georganiseerd en dat er deze zomer van een „mars", georganiseerd door de s.v. W.H.S. afd. wandelsport, wel niet veel meer zal ko men, aangezien het Gewest al voldoende marsen georganiseerd heeft. Nadat is vastgesteld, hoe de contributie van de wandelsportleden zal worden be steed en na enige discussie over het event, houden van een bazar sluit de voorzitter de vergadering. voor het tijdvak van 16 tot en met 29 Maart 1947 Bonkaarten KA. KB, KC 703 (str. 3) 651 Brood 800 gram brood 652 Brood 400 gram brood 651 Boter 125 gram boter 652 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 653 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 65—1 Melk 4 liter melk 65—2, 65—3 Melk 7 liter melk 65—1 Vlees 100 gram vlees 65—2 Vlees 400 gram vlees 651 Algemeen 200 gram kaas 65D Reserve 1600 gram brood 65E Reserve 200 gram kaas 65K Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD. KE 703 (str. no. 3) 661 Brood 800 gram brood 661 Boter 250 gram boter 662 Bloter 125 gram margarine of 100 gram vet 66—2, 66—3 Meik 12 liter melk 66—1, 66—2 Vlees 100 gram vlees 661 Algemeen 100 gram kaas 66R Reserve 800 gram brood 66U Reserve 500 gram rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits 66S Reserve 1000 gram sinaasappelen (voorinl.) 66V Reserve 1500 gram sinaasappelen (voorinl.) Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (strook no. 3) 654 Brood 800 gram brood 654 Boter 250 gram boter 654 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 65—4 Melk 5 liter melk 654 Vlees 300 gram vlees 65—5 Vlees 100 gram vlees 654 Kaas 200 gram kaas 654 Eeieren 5 eieren Op 20 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Maart worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk .waarop eerst met ingang van Maandag 17 Maart mag worden gekocht. De bonnen 66S Reserve en 66V Reserve voor sinaasappelen moeten uiter lijk op 19 Maart bij een detaillist in groenten en/of fruit worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van str. no. 2 kunnen worden vernietigd. BON VOOR GEDROOGDE ZUIDVRUGHEEN Voor de week van 23 tot 29 Maart zal een bon worden aangewezen voor 100 gram gedroogde zuidvruchten. Dit rantsoen zal alleen verstrekt worden aan de groepen met een B-, C- en D-kaart omdat de aanwezige voorraden een uit gebreidere distributie niet toestaan. Zondag 16 Maart 1947 THOLEN Ned. Her v. Gemeente: v.m. 10 uur Ds. Kooreman nm. 3 uur Ds. de Bres Gereformeerde Kerk:- 10 en 3 uur Ds. C. Boon uit Duurs- woude Gereformeerde Gemeente: 10, 2.30 en 6.30 uur Leesdienst Dinsdag 18 Maart av. 7 uur Ds. Fraanje van Barneveld Chr. Gereformeerde Kerk:' 10 en 6.30 uur Ds. van Leeuwen, 2.30 uur Leesdienst OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst (vac. St.) nm. 2.30 uur Ds Goverts Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur Ds. C. A. Vreugdenhil Chr. Gereformeerde Kerk: 10, 2.30 en 6 uur Leesdienst ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. van Griethuvsen - Bed. H. Avondmaal nm. 2.30 uur Ds. van Griethuysen - Dankzegging H. Avondmaal Donderdag 20 Maart nm. 6.30 uur Ds P. P. J. Monster van Dinteloord (Spreekbeurt voor de Chr. School, extra collecte) Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst Woensdag 19 Maart 9.30, 2 en 5.30 u. Ds. Fraanje van Barneveld (Biddag voor het Gewas) STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. Goverts - Bed. Heilig Avondmaal nm. 6 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: 3 x Leesdienst Donderdag 20 Maart Biddag voor het Gewas - 3 x Ds. Fraanje van Barneveld vm. Bevestiging nieuwe lidmaten, 2 uur H. Doop ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente: vm. Ds. de Bres nm. Leeskerk (vac. Tholen) Lijden 5 Oud-Geref. Gemeente: 3 x Leesdienst SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Leesdienst nm. 2.30 uur Ds. Kooreman In beide diensten Coll. Restauratiefonds Gereformeerde Gemeente: vm. en nm. Leesdienst - av. Ds. Visser POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. W. Vroegindeweij nm. 2.30 uur Leesdienst Gereformeerde Gemeente: vm. en nm. Ds. A. Visser - av. Leesdienst Gereformeerde Kerk: 10 en 2.30 uur dhr. Vreugdenhil van Rotterdam ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente: vm. 10 uur Ds. E. S. de Lint nm. 2.30 uur Ds. E. S. de Lint Gereformeerde Gemeente: 3 x dhr. Dieleman van Rotterdam - Theol. student Oud-Geref. Gemeente: 3 x Ds. van Hoog van Utrecht NIEUW -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente: nm. 2.30 uur Ds. W. Vroegindeweij THOLEN Bij de in de Ned. Herv. Kerk gehouden stemming werden de heren Jac. v. d. Velde en J. J. Kramer als notabel her kozen, terwijl in de vacature U. C. Smits, de heer Verkamman tot Kerkvoogd werd benoemd. (Nadruk verboden) door G. TH ROTMAN Nu, Bram kon hard lopen, daar mankeerde het niet aan! Maar Tom bleef telkens achter, en daar Bram hem niet in de steek wou laten, moest deze telkens blijven staan. Dus moest hij iets verzinnen, om aan de achtervolgers een beetje oponthoud te bezorgen. Hij wipte het deksel van een rioolput en stak er zo diep mogelijk zijn slurf in Juist had hij een slurfvol van het vette, modderige rioolwater opgezogen, toen de achtervolgers hem bereikten. Snel sprong hij op en spoot hun met kracht de modder in het gezicht zoodat ze ver schrikt achterovertuimelden. In die tussentijd had Tom behoorlijk gelegenheid, zich uit de voeten te maken Terwijl de achtervolgers verbouwereerd hun gezicht stonden af te vegen, ging Bram er weer vandoor. Spoedig haalde hij Tom in, maar nu ondekten ze meteen, dat de achtervolging nog niet opgegeven werd en de steeds aangroeiende menigte hen alweer op de hielen zat. Tom klom in z'n angst over de schutting; Bram nam een kloek besluit en spröng er overheen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3