Op Groter Weekblad voor het Eiland Tholcn en St. Filipsland regelrecht Vrees voor de Vrede Van ST. ANNALAND en STAVENÏSSÊ naar BERGEN OP ZOOM THOLEN ZONDAGSDIENST ARTSEN 3e JAARGANG No. 19 4 MAART 1947 Uitgevers Firma C. dleleman en G. Heiiboer. Abonnementen 0.90 per Redactie A 494 St. Annaiand, Telefoon 47. kwartaal franco p.p. 1.15 Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Prijs per nummer 8 cent Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Advertentiën 0.10 per millimeter - Minimum Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk 2.00 woord meer 0.05 In deze Lentemaand komt in Moskou de conferentie bijeen, die de vrede met Duitsland penklaar moet maken. Er komen vertegen woordigers van landen met zeer verschillende inhoud, met zeer ver- verschillende beginselen en met zeer verschillende belangen. Op de achtergrond zien wij de kleinere, de verhoudingsgewijs zwaarst getroffenen. Tenslotte is er nog het lijdend voorwerp: Duitsland zelf. Al is het niet zelf in Moskou vertegenwoordigd, toch is het er. Wanneer Frankrijk spreekt over de vrede, staan achter hem de schimmen van Bismarck, Wilhelm en Hitler. In één mensenleeftijd heeft dat land ontzaglijk veel van Duitsland te lijden gehad. Wan neer we een Fransman vragen: ..vreest gij het terneergeslagen Teutonendom dan zal hij ant woorden: „neen, wanneer het machteloos blijftja, wanneer het mogelijkheden wordt gegeven zich weer te herstellen." De vrees en Duitsland zijn het centrale probleem van Frankrijks Europese politiek. Het is begrij pelijk. Wanneer Rusland spreekt over Duitsland, denkt het aan de uit gestrektheden van zijn gebied, die zijn verwoest, vernield, verbrand en uitgemoord. Maar de vrees voor Duitsland is er niet aanwezig.Wél een andere, nl. deze: dat de Germanen met hun „Germanje" op een of andere manier worden gebruikt als middel bij een actie tegen hem. Daarom moeten Duitslands oost grenzen naar het Westen. Be grijpelijk het meeste van wat de Duitsers in het Oosten kwijt raken, was oorspronkelijk toch slechts een kolonisatiegebied en de oorspronkelijke bewoner, de ,,Po- lack' werd als burger van de tweede of derde rang beschouwd. Rusland doet al concessies in de Stille Zuidzee om straks in het Westen zijn zin te krijgen. Ook hier de Vrees met zijn gezel: het wantrouwen. En wel in hoofd zaak tegenover zijn bondgenoot. V/anneer de Amerikaan spreekt over Duitsland, denkt hij aan Rus land. Rusland en wat daarmede samenhangt wordt op het ogenblik bij „Uncle Sam" harder verfoeid, dan ooit de Nazi's. Want de expansiedrang van Amerika moge anders zijn dan de Russische, ze is er evenzeer en wel in sterkere mate. Het verschil is alleen, dat waar Rusland werkt met Socialis tische Eenheidspartij, Amerika arbeid met dollars. En daar dol lars in de meeste landen gretiger worden geaccepteerd dan rode principes, heeft Amerika het ver der geschopt dan Moskou. Maar waar het zich bij dat schoppen een zere teen stootte, toonde het zich erg geirriteerd. Niet zozeer jegens Duitsland als het daar een ondergrondse S.S. organisatie had op te ruimen, maar wel jegens Moskou, als in diens satefliet-sta- ten de dollar geen vrij emplooi kon vinden. Voor Amerika is op de Mos- kouse conferentie Duitsland ook slechts iets, dat in wezen pas op de tweede plaats komt, al wordt er natuurlijk wel het meeste over gepraat. Vrees wordt hier verge- U zag het wellicht meteen lezer, de Eendrachtbode verschijnt op groter formaat. U zult het aan merkelijk verschil zien, wanneer U er een nummer van vorige week mee vergelijkt. De oorzaak hier van is niet, dat we nu meer papier krijgen. De berichten in de dag bladen van de laatste maanden hebben zeker die verwachting ook niet gewekt. Nee, we hebben het nu over een andere boeg gegooid. Het is U bekend, dat we eenmaal per maand met 8 pagina's mochten verschijnen of in elk geval^ het gewicht aan papier verbruiken van 4 pagina's in 3, 8 pagina's in 1 week. De week, dat we in 8 pag. uitkwamen, was het prettig een hele hoop copie te kunnen bergen, maar de andere 3 weken zaten we weer met nog groter moeilijkheden. Daarom is nu besloten wekelijks in dit formaat te verschijnen en niet meer eenmaal in de 4 weken dubbel, waardoor we dus onze pa piertoewijzing niet overschrijden. De voordelen hiervan zijn, dat we voor onze oudere lezers meer de grotere letter kunnen gebruiken dan voorheen wat door hen meerdere malen is verzocht om daarnaast toch niet het gros van onze'lezers te moeten teleurstellen, daar er minstens evenveel copie in kan worden opgenomen. Wij maakten hierboven het voorbehoud voor onze oudere lezers: „meer dan voorheen met grotere letter te werken", want vooral gedurende de winter zal ook dit weer tot een minimum beperkt moeten worden, daar er immers gedurende dit sei zoen oneindig veel vergaderingen worden gehouden en dus veel verslagen moeten worden opge nomen. „Jammer, dat U hier in Nov. niet mee begonnen is", denken wellicht verschillende lezers. „Nu is de grootste drukte van vergaderingen, enz. voorbij In derdaad lezers, dat spijt ons ook, maar U weet evengoed, dat zoiets tegenwoordig niet een, twee, drie voor elkaar is. In elk geval kunnen we ook gedurende het voorjaar en de zomermaanden dit formaat nog best gebruiken. Zo zullen wij op het groter for maat weer trachten U al het plaat selijk nieuws te geven, zo zien wij ook meer kans wekelijks een hoofdartikeltje, meerdere malen 'n stukje „uit eigen land" te geven: op dit formaat zien wij kans de jeugd geregeld het jeugdhoekje aan te bieden, het vervolgverhaal af te werken, wat ook tijd wordt en vooral door het onregelmatig verschijnen aan waarde heeft ver loren. Op dit formaat zien wij kans, vooral gedurende de zomer maanden het „sporthoekje" wat groter te maken, door een „puzzle- hoekje" of rubriek denksport het geheel te veraangenamen. Prettig is het voor ons, dat zelfs sinds Januari jl. het aantal abonné's steeds stijgt. De bewijzen hiervoor vindt U wel in de vele familieadvertenties, die U bijna wekelijks in ons blad kunt lezen. Wanneer familie- of zakenadver- tenties in de Eendrachtbode staan, weten de adverteerders dat ze door vrijwel alle Eilandbewoners van Tholen en St. Filipsland en gezien het aantal postabonné's ook door alle kennissen van deze Eilandbewoners daarbuiten, wor den gelezen. Een enigszins grap pig, maar ook treffend staaltje hadden we vorige week nog, toen er een advertentie was geplaatst van een hond, die 10 dagen ge leden van St. Annaiand op een ijsschots was weggedreven. Na vele omzwervingen bereikte de hond levend de gemeente St. Maartensdijk. De Eendrachtbode maakte den eigenaar bekend en de „vinder" stelde eerstgenoemde ervan in kennis. Vrijdagavond nog was de hond weer in het bezit van den eigenaar. Door Uw vertrouwen in ons blad, trachten wij onze uitgave zo veel mogelijk op te werken en te veraangenamen. Ook voor dit grote formaat zullen we de prijs ad 0.90 per drie maanden trach ten te handhaven. Willen de lezers hieraan meewerken door de enke lingen op de eilanden, die het blad nog niét lezen op te wekken zich ook te abonneren Dan geldt het nog meer .dan op het ogenblik: De Eendrachtbode Voor het plaatselijk nieuws! Voor goede advertenties Voor elk gezin Voor iedereen Voor U zéld door de hebzucht, die bang is, niet alles te krijgen. En Engeland met de kleine West- Europese staten Geen van allen hebben ze voor zich territoriale aspiraties ten. opzichte van Duits land, wanneer we tenminste van de onbetekenende grenscorrecties afzien. Geld om te beleggen in het buitenland is er niet. Én zeker is er geen geld te beleggen in een land. dat niet in afzienbare tijd tot tegenprestaties boven de op te leggen schadevergoedingen zal zijn. De kleine landen vooral mis sen Duitsland als klant. Louter economisch gezien zouden zij het land een zekere welvaart toewen sen om het toe te voegen aan de afzetgebieden van hun producten. En in de eerste plaats willen zij natuurlijke waarborgen voor hun staatkundige en economische vei ligheid. Maar ze zien in, dat die meer afhangen van internationale samenwerking, waarbij automa tisch zelfs een Duitsland van de kracht van Hitier, slechts een tweede viool zou moeten spelen, dan van een zich blind staren op een fantoom van een herrijzend Nazidom. Resumerende kunnen wij zeggen, dat Duitsland op de conferentie, waar over zijn lot wordt beslist, slechts op 't tweede plan komt in de rij der wereld problemen en dat het geen kans krijgt de tegenstellingen tussen de bondgenoten uit te buiten. Dat stelt gerust. Maar het stelt niet gerust, dat in Moskou zullen voorzitten de tegenstellingen: de vrees, het wan trouwen en de hebzucht. Reeds eerder meldden we in ons blad al was het dan niet op officiële manier, dat de busonder nemers Krijger en v. d. Klundert, nadat de brug hersteld is, recht streeks doorrijden naar Bergen op Zoom. Een vergunning is enige tijd geleden aan beide onderne mers gezonden. Men tracht nu onderling de beste oplossing te krijgen voor vervoer der passa giers uit Tholen, terwijl men ook met de B.B.A. aan het onderhan delen is op welke wijze de lijn TholenBergen zal worden#over- genomen. Hoe dit tot stand wordt gebracht, is voor ons van minder belang. Dat bovenstaande echter een prachtige oplossing is, zal wellicht geen enkele eiland-bewo ner tegenspreken. Niet alleen dat men het gemak krijgt te kunnen blijven zitten, maar de service van onze beide eiland-ondernemers zal zeker niet mindét zijn, dan de B.B.A. ooit gaf. Door uitgebreider dienstregeling, door geen tijd te i verliezen met overstappen, enz. j zullen deze ondernemers zeker trachten onze belangen te beharti gen. Het "wachten is dus hopen- lijk nog slechts op de herstelde brug. We schrijven „hopenlijk", omdat men tegenwoordig zo maar niet zeker is dat iets dergelijks gebeurd. Mocht er echter om e. of a. reden nog een „spaak in het wiel" komen, dan zijn we er van overtuigd, dat alle bevoegde in stanties en vele particulieren uit ons eiland onze ondernemers in hun event, moeilijkheden zullen steunen omdat het in ons aller i voordeel is. VERSLAG VAN RAADSVERGADERING Dhr. G. R. Streutgers te Meppel tot leraar van de U.L.O.school benoemd Dinsdag 11 Maart jl. kwam de Ge meenteraad in Openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester Mr. A. J. v. d. Hoeven. Met kennisgeving afwezig: dhr. Klompe. Na opening met ambtsgebed verklaart de voorzitter een punt aan de agenda te willen toevoegen nl.: afsluiting rekening- courantovereenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten. De notulen, die ter inzage hebben ge legen, worden onveranderd vastgesteld, waarna de secretaris de ingekomen stuk ken voorleest: Schrijven van G.S., waar- i in gk. definitieve vaststelling gemeente rekening 1943 en die van het brug- en gasbedrijf. Idem gk. wijziging begroting 1946. Van hetzelfde college goedkeuring verzekering tot 1 Jan. 1950. Een proces verbaal van kasopname van het Centr. Bur. v. Verificatie. Een schrijven van dhr. A. C. Quist alhier, dat hij zijn be noeming als lid van de commissie tot Wering v. Schoolverzuim,aanvaardt. Een schrijven van Ged. St. waarin gk. wordt gehecht aan het genomen Raads besluit d.d. 30 Dec. jl. betreffende bij drage gelijk aan de rente van 2875. gedurende 15 jaar a 5% voor Electrifi- catie Schakerloopolder. Van hetzelfde college gk. gemeente begroting 1946, brugbedrijf 1946 met opmerkingen. De voorzitter stelt voor bovengenoem de stukken voor kennisgeving aan te nemen, behalve laatstgenoemde. G.S. Dr. P. J. Duinker, te Tholen Dr. Vermet, te Nieuw-Vossemeer maken nl. bezwaar tegen een opgenomen post in de begroting van het Brugbedrijf voor de weg Oud-Vossemeer-Tholen. B. W. stellen echter voor deze post ook niet op te nemen in de gem. be- groting. Dhr. v. Westen zegt in dit ver band, dat 11 jaar geleden besloten werd ruim 323.bij te dragen en deze post uit de brugbaten te dekken, terwijl men hier nu plotseling een eind aan wil maken en op de gem. begroting plaatsen. Dhr. v. W. kan zich hier niet mee ver enigen en staat in deze tenvolle achter B. W. Verdere ingekomen stukken: Van G.S. gk. begroting gasbedrijf 1946. Van de Commissaris der Koningin namens G.S. gk. verordening op de hondenbelasting. Een verzoek van de Ver. van Ned. Gem. om de controle-vergoeding te ver hogen waartegen geen bezwaar wordt gemaakt. Een verzoek van het Bestuur der Bij zondere Schooi aan de Bosstraat en van de School op Geref. Grondslag aan de Doelweg om een voorschottentoelage, wat volgens de concepten op resp. 1528.56 en 706.38 komt. Een dankbetuiging van dhr. Krijger voor verstrekte opbouwtoelage. Ook deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, of ver zoeken ingewilligd. Punt 3: wijziging gemeentebegroting 1946, ontstaan door de beschikking van G.S. wordt z.m. aangenomen. De voorlopige vaststelling bedrag uit gaven voor O.L.O. over 1945 vindt eveneens zonder enige "aanmerkingen plaats. Daarna volgt benoeming van een onderwijzer aan de U.L.O.Schoo). Eén sollicitant heeft zich aangemeld, die echter direct in dienst kan treden, nl. dhr. G. R. Streutgers te Meppel. Met alg. stemmen wordt dhr. Streutgers in de plaats van dhr. Bakker als onderwijzer aan de U.L.O. benoemd. Indiensttreding op 15 Maart a.s. Punt 6: Toepassing van het K.B. G362 op de salarisregeling van het Gemeente- personeel. De voorzitter geeft hierop enige toelichting. Het betreft hier een salarisverhoging, in afwachting van de definitieve regeling, ad 10% te rekenen vanaf 1 Oct. 1946. Dhr. Berrevoets zegt dan, dat hij het jammer vindt, dat nog enkele personen buiten deze categorie vallen en dus niet in aanmerking komen. De voorzitter is het daar in principe mee eens, maar zegt niet anders te kunnen handelen en voor die personen slechts kunnen wachten op de definitieve regeling. Punt 7: Wijziging instructie gemeente geneesheer. De voorzitter zegt, dat de bescheiden hierover ter inzage hebben gelegen, dat het bestaande conflict in deze is opgelost en dat door de nieuwe regeling vanaf 1 Jan. 1943 het salaris van den gemeente-geneesheer van 1300.op 750..is gebracht waarbij echter nu ook de 10 G 363 komt. Punt 8: Toekenning rijwieltoelagen: B. W. vinden het billijk rijwielver goeding te geven aan die gemeente ambtenaren, die werkzaamheden voor de gemeente per fiets moeten afdoen. Men kan niet vergen, dat deze ambtenaren zonder vergoeding hun rijwiel tijdens hun werk voor de gemeente gebruiken. Daar om wordt een vergoeding van 50.per jaar voorgesteld, waarvoor dan in aan merking zouden komen de heren Krijger, de Vos, Kurvink en de Groot. Raadslid de Heer vindt, dat deze ver goeding enkel aan personen moet worden verstrekt die geregeld een rijwiel voor gemeentewerk moeten gebruiken. Hij vindt dat het geven aan anderen geen voordeel voor de gemeente oplevert. De voorzitter zegt, dat het hier niet gaat om de voordelen der gemeente, maar om de nadelen van de personen, als ze geregeld hun rijwiel moeten gebruiken. Raadslid de Heer vindt het bedrag nogal hoog. De voorzitter is het hier niet mee eens en noemt enkele voorbeelden van rijwiel vergoeding, de P.Z.E.M. betaalt bijv. 91.- per jaar. Dhr, Verduit zegt het roerend eens te zijn met raadslid de Heer, daar het volgens zijn mening een ver kapte salarisverhoging is. Er zullen er nu meer komen om vergoeding, zegt hij. De voorzitter zegt, dat nu de meest urgente gevallen zijn genomen, maar dat men ook die gevallen weer zou onder-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1