Jan Overeenkam BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRIENDEN BONNENLIJST DISTRIBUTIEDIENST THOLEN het rolt te hard I (Nadruk verboden) door G. TH. ROTMAN Na een angstige zwerftocht door de stille stra ten kwamen Bram en Tom, na over het hek te zijn geklommen, in een grote tuin terecht. Treurig zaten ze daar, zich afvragend, waar Menelik toch wel gebleven zou zijn. Ze troost ten zich echter spoedig met de voorraad brood, die ze hadden weten mee te nemen, want ze hadden een honger als wolven. Toen legden ze zich te slapen. De andere morgen vroeg werden ze door ru moer van stemmen gewekt. Een aantal voor bijgangers stond hen verbaasd over het tuin hek aan te gapen. „Mee!" fluisterde Bram, en ze wipten het hek over, terwijl de mensen verschrikt op zij sprongen. Maar toen Bram en Tom er vandoor gingen, kwam de hele menigte hen schreeuwend en tierend achterna. polder waren ook aanwezig en ook van deze ver enigingen speelden verschillende leden mede in de. diverse stukken. Ook zij waren trots de vele sneeuwval naar St. Filipsland overgekomen. De toneelstukken c.q. voordrachten welke zeer mooi waren kunnen worden genoemd. De achttien Doden, „Als 't lente wordt" episode uit de bezettingstijd en tableau. Deze geslaagde avond werd besloten met Het zingen van het Wilhelmus de verzen 1 en 6, waarna sluiting volgde door den Voorzitter dhr. A. W. Beurkens, die de aanwezigen dank bracht, inzonderheid de vendels Bruinisse en A.J.polder. Hij sprak de hoop uit dat nog velen zich zullen aanmelden als lid. VERSLAG RAADSVERGADERING van Woensdag 26 Februari 1947 n.m. 3.30 uur De voorzitter, burgemeester L. J. de Jonge, opent de vergadering. Alle leden van de Raad zijn tegen woordig. De notulen van de vergadering van 31 Ja nuari j.l. worden onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de openbare lagere school met ingang van Maandag j.l. is gesloten, we gens gebrek aan brandstof. Ingekomen stukken: Een telegram van den Minister President, waarin wordt medegedeeld, dat H. K. H. Prinses Juliana is bevallen van een dochter. Door de gemeente is een telegram gezonden aan het Koninklijk Huis ter felicitatie met de geboorte van een Prinses. Vanwege het Koninklijk Huis is een dankbetuiging naar aanleiding van bovenstaand telegram ontvangen. Aan een verzoek van Ds. de Lint, Ned. Herv. Pre dikant alhier, tot gebruik van een lokaal der O. L. School te Anna-Jacobapolder voor het houden van kerkdiensten aldaar, wordt met algemene stemmen, be sloten te voldoen. Besloten wordt a: de per 15 Maart '47 buitengewone geldlening van de Staat der Nederlanden groot 94.388.20 af te lossen. Dit behelst een renteloos voor schot ten behoeve van aanleg en exploitatie drink waterleiding. b. Zich voor de Waterleiding Mij. Noord-Westbrabant te Oudenbosch garant te stellen voor een bedrag van 94.388.20 voor voldoening van aflossing van bovenstaande lening. Een en ander vindt zijn oorsprong in het feit dat bij particulieren een lening kan worden aangegaan van 2/8% lager als bij den Staat. Over het geheel genomen heeft dit een voor deel van rond 20.000.—. Dhr. P. Mol vraagt of het bekend is dat de water- torén in de Anna-Jacobapolder weer zal worden op gebouwd. De voorzitter deelt mede dat hierover niets bekend is. Verder deelde spreker mede, dat het salaris van den directeur van de Waterleiding Mij. is ver hoogd van f 8100.op 10.000. Dhr. L. Quist vraagt inlichtingen over het verstrek ken van brandstoffen aan geinundeerde gebieden, zoals in de Anna-Jacobapolder. De voorzitter zegt toe dit nader te zullen onderzoeken. Dhr. J. Verwijs vraagt inlichtingen over het verstrek ken van textielgoederen door de Herstelraad. De voor zitter zegt dat zulks niet behoort tot de competentie van de Raad, wel geeft hij een uitleg hoe gehandeld is. Dhr. P. Mol vraagt inlichtingen over het verstrekken van het consumentencredtiet, daar reeds op diverse plaatsen boekjes zijn uitgereikt. De voorzitter kan hierop mede delen dat genoemde boekjes zijn aan gevraagd maar dat dit ook niet tot de gemeenteraad behoort. Verder vraagt dhr. Mol of het mogelijk is de reke ningen van de verbouwing der dokterswoning, wan neer deze alle zijn ingekomen aan de raad voor te leggen*. Zulks wordt door den voorzitter toegezegd. Een en ander komt ter sprake omdat geruchten in de gemeente worden vernomen dat deze kosten van verbouwing zeer hoog zouden zijn. Dhr. A. M. van Dijkc deelt mede, dat slechts het nodige is gedaan aan deze woning maar dat de kosten wel boven de raming zijn gekomen. Zoo is o.a. een badkamer gemaakt, wat wel zeer noodzakelijk is voor een dokter. Dhr. Stormezand vraagt hoe het Staat met de -bouw van woningen in de gemeente. In de gemeente Poort vliet is een begroting van de aldaar te bouwen wonin gen reeds aanwezig met de huurprijzen. Is zulks voor de gemeente ook hier niet mogelijk. Volgens spreker i is veel grond onteigend. Hierna sluiting. WAT KRIJGT MEN OP DE BONNEN voor het tijdvak van 9 tot en met 22 Maart 1947 Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2 63—7 algemeen 500 gram suiker, boterh.str. enz of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram chocolade of suikerwerk, 638 algemeen 50 gram cacao 639 algemeen 250 gram citroenen (vóórinl.) Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 2) 644, 645 alg 250 gram suiker, boterh.str. enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 646 algemeen 50 gram cacao 647 algemeen 250 gram citroenen (vóórinlevering) Bonkaarten MA, MD 703 (strook No. 2) 634 suiker 250 gram suiker, boterh.str. enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk Tabakskaarten en:. QA QB. QC 703. 631 tabak 3 rantsoenen tabaksartikelen 632, 633 tab. 2 rantsoenen tabaksartikelen 63—1 versnaper. 200 gram chocolade en/of suikerw. of 200 gram suiker, boterh.str. enz. of 400 gram jam, stroop enz. 63—3 versnaper. 100 gram chocolade en/of suikerw. of 100 gram suiker, boterh.str. enz. of 200 gram jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zijn gedurende deze 14 dagen in totaal 5 rantsoenen tabaksartikelen beschik baar. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnape ringen en tabak zal op Donderdag 20 Maart plaats vinden. De bonnen voor citroenen moeten uiterlijk op Woensdag 19 Maart bij een detaillist in groente en/of fruit ingeleverd worden. De Leider van de Distributiedienst Tholen maakt bekend, dat de distributiekantoren in verband met de te houden biddag op Woensdag 12 Maart a.s. zijn gesloten. Detaillisten moeten hun consumentenbonnen op onderstaande dagen inleveren Tholen Vrijdag 14 Maart 1947 Poortvliet Maandag 10 Maart 1947 Scherpenisse Dinsdag 11 Maart 1947 St. Maartensdijk Dinsdag 11 Maart 1947 Stavenisse Donderdag 13 Maart 1947 St. Annaland Donderdag 13 Maart 1947 Oud-Vossemeer Maandag 10 Maart 1947 Kees had z'n handen ontzettend diep in z'n broek zakken, toen ik hem deze week thuis ontmoette. Hij wierp een sombere blik op de kalender en zuchtte diep. Dat is dan ook geen wonder Z'n spaarduitjes raken op. Het duurt te lang. Hij moet nodig weer aan het werk. Een en ander bracht ons gesprek op de tegen woordige levensverhoudingen. Die lonen zijn hoog en dat is hard nodig. Als een arbeider zo ongeveer vast werk heeft, is z'n loon goed. Dat moet niet anders zijn. Er is lang genoeg gewerkt voor een appel en een ei. Bovendien is er tegenwoordig heel wat nodig. En als we alles konden krijgen, wat we nodig hadden, kwamen ook de arbeiders nog te kort. Dan zou Kees' vrouw nog een gek gezicht zetten. We stellen dus voorop, dat de huidige lonen in evenredigheid zijn mel de zware onderhoudskosten. Dat heeft onze Overheid dus goed gezien. Ja, Zij zegt: „De onderhoudskosten zijn nog te zwaar, dus moeten de prijzen der producten naar beneden. Wc moeten een lager prijsniveau krij gen." Wat gaat men nu doen Wel, men zal dan de winst voor den winkelier wat minder maken. Nu zal de Middenstand het weer moeten ontgelden. Of die winkelier soms evenredig verdient op een pak suiker als de tegenwoordige lonen zijn? Of die Midden stander soms geen belasting moet betalen Om zetbelasting, Bedrijfsbelasting, Ondernemersbelasting, Tabaksbelasting. Vakgroeptoelage dit, Ondervak- contributie dat. Daar zou die Minister gek van staan te kijken, als hij zelf in een Kruidenierswinkeltje of ander Middenstandszaakje ?at. En om nu de consump- tiekosten te drukken zou de winst van den Klein handelaar gedrukt moeten worden. En die winst gezien de vele belastingen is lang niet in evenredig heid met de onderhoudskosten. Hoe moet het dan Kijk, daar zit 'm de knoop. Want afbrekende critiek kan iedereen leveren. En dus ook ondergetekende. Maar dan moet er ook opbouwende tegenover gesteld kunnen worden. En als die Minister dus aan onder getekende vraagt: Hoe moet het dan, staat onder getekende met een mond vol tanden. Want de grondstóffen zijn duur omdat de lonen hoog zijn en de lonen moeten hoog zijn, omdat de grondstoffen zo duur zijn. De enige oplossing dus: met de lonen met een de onderhoudskosten lager zien te krijgen. De winst voor den kleinhandelaar te verminderen is in elk geval ook hopeloos. Het efen hangt samen met het ander. Maar het is nog steeds zo geweest: De arbeider een goed loon bij de Middenstander rolt het geld ook binnen. Het gaat enkel om de evenwichtigheid in het rollen eer je dat voor elkaar hebt. Misschien helpt de Tolunie er wel aan mee Wel zouden we willen vragen: „Minister, onderzoek de zaak grondig, voor LI de winst van de kruidenier, die er van moet leven) minder maakt. Hopende, dat mijn waarde lezers, zich de lange win ter morgen alleen nog^naar herinneren door de klem mende deuren en opgezette dorpels, maar dat sneeuw en ijs in vergevorderde smeltende toestand "zijn. Jan. VERPLICHTE INLEVERING VAN EIEREN Distributie blijft gehandhaafd. Ook dit jaar zal aan de pluimveehouders een inle veringsplicht voor eieren, die niet in eigen gezin wor den gebruikt, worden opgelegd, omdat de distributie van eieren nog moet worden gehandhaafd. De inleveringsperiode loopt van 3 Maart tot en met 25 October 1947. De levfringsplicht bedraagt per hen welke boven de 10 stuks op een bedrijf worden aange houden (gerekend naar de December inventarisatie), tenminste 85 eieren. Voor de fok- en vermeerdering s- bedrijven is de minimum levcringspiicht vastgesteld op 120 eieren per hen. Voor de bedrijven, welke een toewijzing pluimvee-voeder ontvangen, is een regeling in voorbereiding, waarbij de hoogte van de voeder toewijzing afhankelijk wordt gesteld van de hoeveel heid ingeleverde eieren. De eieren mogen uitsluitend worden afgeleverd aan verzamelaars, die in het bezit zijn van een verzame laarsvergunning. De verzamelaars ontvangen van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren zegels, verdeeld in coupures van 10, 20, 50, 100, 200, 500 en 1000 stuks. \Jpor elke partij eieren, welke de pluimveehouder aflevert, verstrekt deze laatste hem een aantal ze gels, waarvan de waarde overeenkomt met het aantal afgeleverde eieren. De pluimveehouder moet de zegels plakken op een daarvoor door den Plaatselijken bureauhouder beschik baar gestelde eierkaart. Deze eierkaart heeft een gel digheidsduur van vier weken en moet aan het einde van deze periode, beplakt met de ontvangen ze gels, door den pluimveehouder worden ingeleverd bij den P. B. H„ die hem in ruil daarvoor een nieuwe kaart voor de volgende periode uitreikt. De pluimvee houders kunnen de eieren afleveren aan een verzame laar naar keuze. De binding tussen pluimveehouder en verzamelaar is dus na het ingaan van de nieuwe rege ling opgeheven. De regeling is vastgesteld bij het „Inleveringsbcsluit- eieren 1947" van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren, afgekondigd in het Voedselvoorzieningsblad no. 14 van 3 Maart 1947.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 4