EENDRACHT-BO TWEEDE BLAD ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK ST. filïpslantT 3e JAARGANG 7 MAART 1947 IN MEMORIAM In de nacht van Dinsdag op Woensdag 5 Maart overleed na een betrekkelijk korte ongesteldheid dhr. Jan Hage, in de ouderdom van 81 jaar. Voor iedere St. Annalander was de overledene een bekende figuur. Van 29 Maart 1914 tot op heden was hij nl. ouderling bij de Geref. Gemeente, waar hij gedurende 27 jaar geen enkele Zondag moest ver zuimen. Bijna 33 jaaf diende ouderling Hage de gemeente, de laatste keer Zondag 9 Februari jl. in de vm. dienst, toen hij een preek las van Ds. J. Groene- wege met als tekst: „En Noach wandelde met God" Gen. 6 9. Voor de Geref. Gem. betekent het verscheiden van Ouderling Hage een groot verlies: bij de gehele ge meente St. Annaland was hij een geacht man. De begrafenis zal morgenmiddag plaats hebben, waarbij om half i een rouwdienst in het Kerkgebouw der GerefrGem. door Theol. Stud. Dieleman te R'dam geleid zal worden. OUDERAVOND OPENBARE L. SCHOOL Vrijdag jl. werd in de O.L.S. de jaarlijkse ouder avond gehouden. De voorzitter der Oudercommissie, dhr. F. J. Stols, opende de bijeenkomst. Na een wel komswoord, inzonderheid tot burgemeester Boogaard, Wethouder Geluk, dhr. J. F. Kaashoek en het perso neel der school, sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat ondanks het barre winterweer nog zo vele ouders aanwezig waren. Mej. Evertse was ver hinderd wegens ziekte. Vervolgens deelde het H.d.S., dhr. Boot, mede, dat wegens de brandstoffenschaarste, het bezichtigen van het werk der leerlingen tot een niider te bepalen datum was uitgesteld. Ook zal later worden bekend gemaakt wanneer de school weer zal beginnen. In verband met enkele gestelde vragen om trent het 8ste leerjaar, antwoordde spr. dat er officieel hieromtrent nog niets definitief bekend is. Na herhaalde stemming, worden in de vacatures M. P. Lanooy en Fr. Burgers twee nieuwe leden in de Oudercommissie benoemd, nl. de heren D. Dormaar en P. Gaakeer. Eerstgenoemde heren waren niet meer herkiesbaar, daar zij geen kinderen meer op school hebben. Dhr. Boot dankt de heren Lanooy en Burgers voor het ver richte werk in het belang der school. Spr. hoopt, dat hun medeleven met de school echter niet zal vermin deren. Dhr. Lanooy dankt spr. voor zijn hartelijke woorden en zegt steeds prettig te hebben vergaderd in goede en nauwe samenwerking, ook met het personeel. Hij hoopt, dat het ook zo zal zijn met de nieuw gekozen leden eri' dat ook zij hun beste krachten zullen geven in het belang der O.L.S. Dhr. Burgers sluit zich geheel bij z'n voorganger aan. Dhr. W. Cornelissc te Tholen was verzocht enkele filmpjes te draaien, die voor deze avond een uitgebreid programma bij zich had. Na enkele sport-, cultuur- en oorlogsfilmpjes, werd na de pauze de hoofdfilm afgedraaid: „Het Ge heim van Dr. Boris". Dr. Boris heeft voor z'n schei kundige onderzoekingen een orang-oetan nodig en besluit die zelf te gaan vangen in de jungle van Borneo. Hij wordt in Borneo vergezeld door een uit stekende expeditie-leider, die echter ook een groot dierenvriend is. Wanneer deze ef dan ook achter komt, dat op het gevangen dier vivisectie zal worden toegepast, besluit hij de na langdurig zoeken gevangen oerang-oetan vrij te laten. Dr. Boris ontdekt dit echter en tracht den expeditieleider te doden. Dit lukt niet Dr. Boris wordt later zelf door de oerang-oetan ver morzeld. Ook hier kon men dus weer het verschil in mensen zien. De een vol liefde voor de dieren, de ander vol wreedheid, die ten koste van alles z'n ideaal wil verwezenlijken. Dhr. Stols sloot de prettige bijeenkomst, waarvan het aangename alleen werd verminderd door de niet al te hoge temperatuur in het lokaal. RAADSVERGADERING Dinsdag 4 Maart kwam de voltallige gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester F. M. Boo gaard in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met een harte lijk welkomswoord op de eerste officiële vergadering in het jaar 1947. „In de eerste plaats", al9üs spr. „gaan onze gedachten uit naar het Prinselijk Gezin te Soestdijk waar op 18 Febr. jl. het Prinsesje Marijke werd geboren. Wij willen hopen, dat ze voorspoedig mag opgroeien tot trots van hare ouders en tot heil van ons Vaderland. God geve daartoe Zijn. onmis- baren zegen." Voorts wierp de voorzitter een terugblik op het afgelopen jaar. Hoewel we niet met reuze- schreden zijn vooruitgegaan, past ons toch dankbaar heid. Er is nog veel egoisme, het viert zelfs hoogtij, niettemin is veel van wat uit zijn voegen was, weer hersteld. Ook de ongekend strenge winter betekent Weer een tegenslag, inzonderheid voor onze landbouw. De voorzitter eindigde met de hoop dat een milder voorjaar veel zal goed maken en spoorde aan tot eendrachtige samenwerking, om, onder Gods zegen, het uitzicht naar betere tijden niet te verliezen. „De voorzitter deelde voorts mede, dat in B. 6 W. vergadering het vóór en tegen van een kermis, waar over in vorige vergaderingen vragen waren gesteld, uitvoerig was besproken en dit college meende er van af te moeten zien, daar er toch dit jaar weer 2 dagen Oranjefeest zal worden gehouden. De voorzitter merkte op, dat hij veel liever zag, dat men door hoogtijdagen de liefde voor het Oranjehuis aankweekte, dan dat een kermis, na z'n lange tijd van afwezigheid, opnieuw zou worden ingevoerd. Ingekomen stukken: 1. Een schrijven van den part. secretaris van hunne Kon. Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarin namens het Prinselijk Gezin dank wordt gebracht aan gemeente en bevolking voor d^ gelukwensen, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke, ontvangen. 2. Schr. v. G.S. waarin machtiging wordt verleend tot uitgaven en innen van posten volgens de Gemeentebegroting 1947, t.w. 1/4 der gewaardeerde posten. 3. Van hetzelfde college, waarin wordt meegedeeld, dat de verpleegkosten bij de Stich ting Vrederust vanaf 1 Januari 1946 zijn verhoogd en daardoor gebracht op f 1060.per jaar. 4. Schr. van het Min. v. Onderwijs gk. bedrag per 11. voor lager en uitgebr. onderwijs vanaf 1947 t/m '51, t.w. 540. 380.en 460.per jaar per 11. 5. Proces-verbaal kasopname gem. gelden, kaai- en havengelden en kas W.A. waarvan, behoudens een klein voordelig verschil in de kas van het Wezen-Armbestuur alles in orde was bevonden. 6. Een verslag Commissie Wering van Schoolverzuim wordt na voorlezing voor kennisgeving aangenomen. 7. Idem Goedkeuring hondenbelasting. 8. idem gk. rekening-courantovereenkomst. 9. Goed keuring van G.S. betreffende aanstelling van de Jweede gemeentewerkman. Daarna volgt punt 2 van de Agenda: Vaststelling bebouwingsvoorschriften, uitbreidingsplan, bijzondere voor- en achtergevelrooilijnen e. en a. in 3 verschillende stukken omschreven. Zonder verdere discussie worden deze voorschriften aangenomen. Punt 3. Benoeming Regent. De voorzitter leest een verzoek voor van dhr. G. J. Breas om ontslag met ingang van 1 Mtjpt a.s. als regent van het Wezen- Armbestuur. Dit verzoek wordt ingewilligd. Voor deze vacature is een aanbevelingslijst van het W.A.bestuur binnengekomen, waarop als No. dhr. Jacob Boon voorkomt en als no. 2 M. Moerland Mzn. Na stem ming blijkt laatstgenoemde met 4 tegen 3 stemmen te zijn gekozen. De voorzitter zegt dan, dat een woord van dank voor dhr. G. J. Breas hier zeker op zijn plaats is, die nl. vooral tijdens de evacuatie veel voor de Wezen Armen heeft gedaan, daar hij in die tijd oo:k de administratie waarnam. Punt 4. Een voorstel van B. W. he.t salaris van den secr.-rentmeester en van de Weesouders op resp. 470.en 657.te brengen, wordt eveneens z.h.st. aangenomen. Punt 5. Een verzoek van de Bijzondere School alhier om een voorschot ad 2148,93 wordt ingewilligd. Rondvraag: Dhr. de Bruin zag gaarne de oprit W. Achterweg verbreed De voorzitter antwoordt, dat ook vroeger al pogingen in het werk zijn gesteld de voor dit doel nodige particuliere grond- te kopen, maar dat men op een desbetreffend verzoek nooit inging. Het herstel van de oprit hoort bij het plan gemeente-berstel. Men wacht hiervoor op tóestemming. Daarna sluiting. IJSWEDSTRIJDEN Ook vorige week Donderdag en Dinsdag 1.1. werden door de IJsclub alhier weer ijswedstrijden georganiseerd. Plaatsgebrek belet ons de vele prijswinnaars te ver melden. De door Middenstanders en particulieren be schikbaar gestelde prijzen, w.o. levensmiddelen, tabak, parfum, enz. werden vanzelfsprekend zeer op prijs gesteld. MEISJESVERENIGING „ORA ET LABORA" - Dezer dagen kwam ook de Meisjesver. der Geref. Gem. in haar eerste jaarvergadering bijeen. Ds. Visser van Scherpenisse had de leiding en opende met psalm gezang, het lezen van Joh. 13 en gebed. Spr. wees in z'n openingswoord op de plicht elkander te helpen. Na notulen en jaarverslag volgde een overzicht door de presidente Mej. de Wed. Heijboer-Goos. Dhr. Chr. Kalle sprak over „diaconie en Meisjesver." daarbij het formulier tot bevestiging van ouderlingen en diakenen als richtsnoer gebruikend. Na een tweetal gedichten door 'de dames Elenbaas-Hage en Janny den Haan sprak tot slot dhr. Jb. Moerland, directeur der Zang ver. De grond en strekking van dit onderwerp was: De Chr. Jeugd tot meer activiteit te brengen, te orga niseren, daardoor het goede te zoeken, wat spr. van grote waarde achtte, zonder daarbij uit het oog te verliezen dat men alleen uit genade kan zalig worden. JAARVERGADERING CHR. SCHOOL Vrijdag jl. hield bovengenoemde ver. haar jaarver gadering in de Bewaarschool. Door Jpet ongunstige weer was de opkomst der leden zeer r^atig. Daar de voorzitter, dhr. J.-'Th. Kurvink afwezig was, opende dhr. P. Quist de vergadering met psalmgezang, het lezen van Ps. 25 en gebed. Na notulen volgde het jaarverslag, waaruit bleek, dat de ver. 197 leden telt en de penningmeester een batig slot kon boeken. De secr. herdacht in het bijzonder het overlijden van dhr. G. M. Heijboer, die slechts enkele weken na zijn verkiezing als lid van de Comm. van Toezicht, is overleden. Op de verslagen volgde n.a.v. een op merking van dhr. M. v. Beek een gedachtenwisseling tussen hem, andere leden en het hoofd der school over de houding van de dorpsgemeenschap tegenover het Chr. Onderwijs en hetgeen gedaan is en kan worden om het Chr. onderwijs .nog meer ingang te doen vinden. Volgens het h.d.s. is de verhouding tussen het Chr. en Openbaar Ond. ter plaatse thans vrijwel stabiel. Dhr. J. Th. Kurvink werd met op één na alg. st. herkozen tot voorzitter. Tot leden van de Comm. van Toezicht worden in de plaats van het soverleden lid, wijlen dhr. G. M. Heijboer en het niet-herkiesbaar aftr. lid, dhr. G. J. Breas de heren M. J. den Engels man en Iz. Moerland gekozen, die beiden hun be noeming aannamen. Bij de rondvraag bracht het H.d.S. de regeling der schooltijden ter sprake i.v.m. klachten, 'die hem ter ore kwamen. Het bestuur zal trachten een bevredigende oplossing te vinden. Ook de berichten over het veel besproken en weinig gewaardeerde achtste leerjaar kwamen op tafel. Het H.d.S. zegt, dat hl] bij de inspectie nog geen vaststaande gegevens kon ver krijgen en las een betreffend schrijven voor van 25 Febr. jl. Daarna sluiting. EEN GOEDE DAAD Lang niet alleen de mensen hebben last van deze langdurige winter. Vooral na de sneeuwval zijn er in onze provincie honderden vogels van honger omge komen. A.S. alhier verrichtte in dit opzicht een goede daad. Op een stuk land bij de molen in de Dorpsweg strooide hij elke moj-gen graan, waarop honderden vogels afkwamen. Hft kostte S. bijna 2 HL. graan, maar vele vogels zijn er door gespaard. Wellicht is het nu niet meer nodig, als de dooi tenminste door zet anders kunnen we een dergelijk voorbeeld zeker aanbevelen. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1947 Geboren: Hendrik, zn. van P. Bouman en C. v. d. Klooster Catharina Cornelia, dt. van K. J. Hage Maria, dt. van M. J. v. d. Maas en K. J. Goede - gebuure. - Overleden: Johannes Jakob Hendrikse, 79 jr. echt genoot van M. Fase. Loop der bevolking Ingekomen: Jozina C. Theunisse, geb. Moerland en gezin van het C.B.R, -Pieter L. van Rooij, uit Ned. Indië Leendert J. ,R. van Rooij, uit Ned. Indië Johanna A. A. van Rooij, uit Ned. Indië Pleunis Bouman en gezin van het C.B'.R. Pieternella Man- teau, geb. Kaashoek v. Benthuizen Marinus v. d. Boogaart en gezin, van het C.B.R. Johannes Th,eu- nisse en echtgenote, van het C.B.R. Klaas G. Neef en gezin, van het C.B.R. Adriaan D. v. d. Klooster en gezin, van het C.B.R. Cornelis M. v. d. Boogaart en gezin, van het C.B.R. Janna W, de Voogd-v. d. Straaten, geb. v. d. Klooster en gezin, van het C.B.R. Adriaan Burgers, van Boxel Jacob v. Schouwen en echtgen., van het C.B.R. Andries Fase en gezin, van het C.B.R. Barthel Theunisse en gezin, van het C.B.R. Witte v. d. Boogaard en gezin, van het C.B.R. Abraham v. d. Boogaart, Van het C.B.R. Totaal 50 personen. Vertrokken: Mattheus H. van Dijke, naar 's-Graven- hage Marinus van Driel, naar St. Filipsland Pieter L„ Leendept J. R. en Johanna A. A. van Rooij, naar Vlissingen. BURGERLIJKE STAND over de maand Februari 1947 Geboren: Jan Cornelis, zn. van H. Stoutjesdijk en A. J. de Korte Neeltje Ingetje* dt. van C. de Regt en I. N. Bijl Adriaan Marinus, zn. van Jacob Hengstmengel en J. M. Goudzwaard Jacob Pieter, zn. van H. J. Boogaard en J. Kloet. Ondertrouwd: Lubbert Bruins, 20 jr. te Beerta en Geertje Bazen 20 jr. te St. Maartensdijk Dafiïel Marinus Bloppocl, 23 jr. te Stavenisse en Grietje Jacoba Franke 22 jr. te St. Maartensdijk. Getrouwd: M. L. Koopman, 57 jr. en Catharina P. van Dijke, 36 jr. M. de Ruijter, 39 jr. en Cornelia J. J. Noom, 30 jr. L. Bruins 20 jr. en Geertje Bazen 20 jr. Overleden: Johannes Nelisse, 76 jr. echtg. van Jo hanna F. van Gorsel Maria de Viet, 70 jr. ongeh. Gerard Pieter Kaashoek, 69 jr. ongehuwd. UITVOERING De Oranje-Garde St. Filipsland hield op Vrijdag 28 Februari 1947 een uitvoering in het Hotel „De- Druiventros". De avond werd geopend door Ds. de Lint, Ned. Herv. Pred. alhier. Na het zingen van Psalm 99 vers 1 werd overgegaan in gebed, waarna spreker voorlas een gedeelte uit de Schrift. Vervolgens bracht spreker in verband het drievoudig snoer God, Isfaël en Salomo en het snoer God, Nederland en Oranje. Hij wekte ouders, jeugdleiders en de jeugd in zijn geheel op, trouw te blijven pan Gods woord, opdat het snoer niet verbroken moge worden. De avond werd zeer druk bezocht en de zaal was dan ook overvol, terwijl verscheidene teleurgesteld terug moesten keren omdat de zaal uitverkocht, was. Het programma was ook zeer goed te noemen, en zeer zeker in overeenstemming met het doel en streven dezer Oranje-Garde.' De vendels Bruinisse en Anna-Jaeoba-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 3