Weekblad voor het Eiland Tholenen St. Filipsland Onze Tolurtie belicht Uit Eigen Land. ZONDAGSDIENST ARTSEN Dr. P. J. Duinker, te Tholen Dr. P. Bruijnzeel, te St. Filipsland THOLEN 3e JAARGANG No. 18 7 MAART 1947 Uitgevers Firma c. dleleman en G. Heijboer. Redactie A 494 St. Annaiand, Telefoon 47. Administratie Oudelandsestraat 9, Tholen, Telefoon 57. Abonnementen: 0.90 per kwartaal franco p.p. 1 15 Advertenüen t °-10 Per ™"imeter Minimum 2.00 Prijs per nummer 8 cent Spierinkjes tot en met 20 woorden 1.00, elk woord meer 0.05 Advertenties worden tot uiterlijk Donderdagmiddag 1 uur aangenomen Wanneer wij in het Europa van na de oorlog eens rondzien, dan merken wij nog bitter weinig van pogingen, die de grote staten ondernemen om tot een werkelijke eenheid te komen. Niet, dat wij er ooit in geloofden, dat een werkelijke wereldeenheid" ooit tot stand gebracht zou worden, ondanks de grote roep. Tocbi moet het ons tot voldoening stemmen en het doet ook het nationale gevoel goed, dat Nederland tot degenen behoort, die de koe bij de horens hebben gevat en met België en Luxemburg tot onderzoekingen zijn gekomen,op welke manier een economische een heid kan worden gevormd. Waarschijnlijk zal de Tol- unie tussen genoemde landen reeds binnen een maand in de parlementen worden besproken. Historisch zijn de verhoudingen nu eenmaal zó ge groeid, dat er in het Westen van Europa een tweetal dwergstaatjes bestaan, die een afzonderlijk leven lei den, maar geografisch, cultureel en economisch eigen lijk grotendeels bij elkaar horen. Oorspronkelijk opgekomen als een stam, heeft de historie hen gesplitst in twee takken, die soms ver van elkaar waren verwijderd. Maar diezelfde historie buigt nu die twee takkeh weer naar elkaar toe België en Nederland en ook Luxemburg hebben de les uit de jongste geschiedenis geleerd: een Tolunie zal tussen de drie' landen tot stand komen. Er moeten eerst allerlei maatregelen worden ge troffen om die Tolunie effectief te doen zijn. En wat voor maatregelen dat zijn Het begin is dat de douanetarieven met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Een product uit, laat ons zeggen Engeland, onverschillig of het in Nederland. België of Luxemburg wordt ingevoerd, zal aan één invoerrecht worden onderworpen. Daar zitten natuurlijk allerlei haken en ogen aan vast maar méér vraagstukken rijzen nog, wanneer de tweede stap wordt gezet, nl. de afschaffing van de tolgrenzen tussen de drie landen onderling. Dan is er tussen die drie een Economische Unie. Dat wil zeggen, dat alles wat in één der drie landen wordt geproduceerd zonder prijsverhoging door de twee andere kan worden gekocht. Stel, dat de productiekos ten van de Belgische- textiel lager liggen dan in Nederland, dan kopen we natuurlijk de goedkopere Belgische. Maar wat zeggen de Twentenaren daarvan, die nu een stuk van hun afzet kwijtraken en dus werkloos worden Moeten we inderdaad maar kopen waar het het goedkoopst is En moeten we de duurdere fabrieken en de mensen, die daarin hun brood verdienen, maar aan hun lot overlaten In principe is het natuurlijk juist, dat de goed koopste fabrieken, die dezelfde kwaliteit leveren, in de eerste plaats voor leverantie inaanmerking komen. Niemand zal er echter aan denken, de duurdere productiegebieden maar kalm te laten doodbloeden. Hier moeten nauwkeurig allerlei gegevens worden verzameld, betrekicing hebbende op die elementen, die het verschil in prijs teweegbrengen. Waar dat moge lijk en nodig is moeten die elementen worden genivel leerd. Eerst dan zal kunnen worden beslist aan welk -productiegebied de voorkeur kan worden gegeven en moet er naar middelen worden omgezien het „achter gebleven" gebied over te schakelen op iets anders. Een Tolunie, lopend tot in alle consequenties brengt dus het nodige wetenschappelijke werk aan de winkel, Zonder geleide economie is zij niet mogelijk in deze hoog ontwikkelde industriële en agrarische landen, of er worden ravages aangericht. Zo blijven we steeds maar in de richting van de geleide economie werken en dat is nu lang niet alles voordeel. Öe tijd zal dft zeker leren. Maar toch is zulk een Economische Unie een begeerlijk goed want samen hijjben de leden een goede 17 millioen inwoners. Kunnen later de respec tievelijke overzeese gebiedsdelen in de Unie worden betrokken, dan zou dat geheel onder de „groten" van het economisch leven een derde of vierde plaats in nemen. Het mooie daarvan zou dan zijn, dat die Linie berust op een vrijwillige, vreedzame samenwerking een voorbeeld voor de wereld. Zonder die twee gron den zou er trouwens van de Unie weinig terecht komen. De geroutineerde krantenlezer en zijn wc dat niet allemaal? -kan de publiciteit in verschillende perioden indelen. Wie de bladen van tegenwoordig vergelijkt met die, welke in vrijheid kort na de oorlog verschenen zal opmerken, dat er grote verschillen zijn Niet alleen wat het formaat betreft die verschillen zijn trouwens maar gering maar wij leefden toen nog in de periode van „wat vader vadertje staat doet, is altijd goed" -het publiek was afgestemd op de Londense zender, doch geleidelijk aan groeide de critiek: op Londen, op het M.G., op de Bijzondere Rechtspleging en nu zijn wij al zover, dat wordt erkend, dat het met de wederopbouw niet. zo heel best gaat. O wee, die paperassenwinkel. Maar wacht: wc hebben nu een nieuwe minister van wederopbouw en volkshuisvesting gekregen en als de nieuwe excellentie, directeur-generaal L. Ncher van de P.T.T., maar voor de helft over de bekwaamheden beschikt, die de ver schillende kranten hem toedichten, dan hebben wij het met dezen self-made-man best getroffen:. Wederopbouw en handel zijn twelingbroers. De Ned. Belgische Commissie voor de haventarieven heeft nu echter verzekerd, dat het nog niet mogelijk is, deze tarieven gelijk te schakelen. Het zal nog wel een jaar tje duren voor de Nederlandse tarieven op hetzelfde ni veau zijn als de Belgische. Intussen is er goede voor uitgang in de plannen tot samenwerking van Neder land, België en Luxemburg. Minister Spaak zal dit voorjaar een bezoek aan ons land brengen om daar redevoeringen over te houden. Redevoeringen Wij zijn de laatste tijd niet zonder geweest. Een pracht gelegenheid voor het houden van mooie speeches is altijd een ere-promotie. En Dr. Stan ley K. Hornbeck, de ambassadeur der V.S., die te Utrecht promoveerde, heeft van die gelegenheid ruim schoots gebruik gemaakt en mooie complimenteuze dingen over ons land en ons volk gezegd. Met redevoeringen alleen komen we er niet er moet ook practisch worden gewerkt. Deze gezegende combinatie troffen wij aan bij de opening van het Studentensanatorium, Donderdag 6 Maart te Laren N.H. Het vroegere gebouw van de Ncd. Arbeidsdienst voor meisjes is verbouwd en door de Stichting „Het Nederlandse Studentensanatorium" ingericht. De ope ning geschiedde onder grote belangstelling van burger lijke autoriteiten en uit wetenschappelijke kringen. Want. wat hier den Nederlandsen studerende wordt geboden, is enig in Nederland. In dit sanatorium wor den de patiënten in de gelegenheid gesteld hun studie voort te zetten er zal geregeld les worden gegeven er is een uitgebreide bibliotheek, zodat degenen, die hier moeten kuren met hun studie niet achter be hoeven te komen, Voorlopig biedt het studentensan. te Laren plaats aan 17 patiënten. Na de bouw van het paviljoen Curacao, mogelijk geworden door in West-Indië opgebrachte gelden, kunnen 70 zieke stu denten worden opgenomen. Wordt aan zieke studenten gedacht, er kwam deze week af, dat het K.B., regelende de nieuwe ondérwij- zerssalarissen zeer binnenkort is te verwachten, Voor het middelbaar en nijverheidsonderwijs zal een salaris verbetering van ongeveer 10% worden gegeven, doch de krachten bij het Lager onderwijs zullen zo omhoog gaan, dat het bijna fantastisch is. Wij gunnen het de "meesters". Zij hebben veel te lang achter gelegen. Het schijnt nu zo te wordèn, dat het finantieel lucra tiever is. hoofd van een of andere school te zijn, dan voor 5000.— per jaar lid van de Tweede Kamer. Maar er zal toch vermoedelijk geen baantjesruil door ontstaan. In de eerste kamer was Linggadjati aan de orde. Zo langzamerhand mag men zich wel een Linggadjati- handleiding aanschaffen zo veel is er al over ge praat. om geen minder parlementair woord te gebrui ken. Minister Jonkman zei nog eens, dat er maar één Linggadjati bestaat: de ontwerp-overeenkomst met haar 17 punten en Zijne Excellentie verklaarde, dat de regering volkomen bereid was, langs de weg van samenspreking en van overleg te komen tot onderte kening. En dan die interpretatie? Als er geen verschillen van betekenis komen, zal de redering zelf beslissen. Is de afwijking met de Indone sische zienswijze van belang, dan zullen de Kamers worden ingelicht. Wij zien het geheel misschien té eenvoudig Maar is het niet zo, dat de Indonesiërs in Linggadjati het begin zien en wij het uiterste zo niet het einde der lankmoedigheid? In het K.N.I.-P. heeft Soekarno met aftreden gedreigd, indien dat col lege niet werd uitgebreid. De „president" heeft ge wonnen, doch verwacht wordt, dat de oppositie der nationalisten, die vóór tekenen der overeenkomst met Nederland zijn, erdoor wordt versterkt. Sjahrir heeft er in een rede nog eens duidelijk op gewezen, dat Linggadjati niet als een eeuwige wet moet worden ge zien, doch slecht als een phase in de strijd van de In donesiërs voor een onafhankelijke, zelfstandige natie. BERECHTING VAN EILAND-BEWONERS Te Zierikzec kwam voor het Tribunaal: Iz. v. Dijke te Poortvliet, die in 1940 N.S.B.er was geworden en in 1941 lid van de W.A. Zijn optreden gaf blijk van een sterk nationaal-soc. gezindheid. Bij een rel te St. Annaiand zou hij onder de uitroep: „dat zijn ze, de Nederlandse Unie" personen aan de Duit sers hebben aangewezen, die daarop door den bezet ter werden afgeranseld. Verd. die tijdens zijn internering aan zware geestes- storingen is gaan lijden, gaf toe „fout" te zijn geweest, hij had evenwel niemand verraden bij het opstootje te St. Annaiand. De verdediger, Mr. v. Hasselt, tekende verd, als een wat uitzonderlijk type, die nogal ijdel was en zijn ontevredenheid af reageerde door in de oorlog dwarse dingen te gaan. Verd. die verpleegd wordt in een psychiatrische inrichting, werd na verzoek onmiddellijk in vrijheid gesteld, evenwel uitsluitend om zijn slechte psychische toestand. A. W. Keur te St. Annaiand was in 1941 vrijwillig in Frankrijk gaan werken bij de Duitse Weermacht en toegetreden tgt de N.S.K.K. Bang geworden zijn baan tje te verliezen, was hij toen ook maar toegetreden als lid van de N.S.B. Zijn verdediger, Mr. v. Hasselt, wees er op, dat verd. door de financiële nood in de armen van de N.S.B. werd gedreven. Voor de K. v. Zeeland v.h. Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage stond terecht A. N. van Hemert te St. Annaiand, die in 1942 tot de N.S.K.K. was toe getreden, als Oostlandboer had gewerkt, waarbij hij te doen kreeg met de partisanen, die hem „uitkleedden". Later was hij nog in dienst geweest aLs chauffeur bij de N-S.K.K. te Vilvoorde. De verdediger, Mr. Tichel man, verzocht de uiterste clementie. De eis was 3 jaar met aftrek Pieter van 't Hof te Oud-Vossemeer, was in 1944 tot de landwacht toegetreden. Verdachte verscheen niet in de rechtzaal. De eis was 4 jaar met aftrek. Uitspraak van alle hierboven vermelde zaken op 14 Maart a.s. Uitspraken van Tribunaal Zierizee C. Giljam te Poortvliet: verbeurdverklaring van 1500.—. C. L. de Jonge te Poortvliet: verbeurdverklaring van- 2500.—. VERSLAG ALGEM. VERGADERING VEILINGSVERENIGING „DE EENDRACHT te Tholen op 27 Febr. 1947 Aanwezig waren 138 leden. De voorzitter heette alle aanwezigen welkom en dankte allen voor de goede opkomst. Hij wees erop, dat dit feitelijk het eerste jaar was na de oorlog en inundatie, dat wij van een enigs zins normaal jaar kunnen spreken en dat de klok weer heeft gedraaid. Er waren heel wat moeilijkheden te overwinnen geweest en het bestuur heeft dan ook dikwijls vergaderd. Na de verschrikkelijke oorlog is de wereld nog economisch ontwricht, ook ons land. Daar om moet de regering dikwijls nog ingrijpen bij de afzet van onze producten en zijn de getroffen maatregelen niet altijd naar onze zin. Een hechte organisatie is daarom nodig en derhalve roept hij de aanwezige leden op volledig achter de veilingorganisatie fe staan. Hierna worden de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna is het woord aan den Directeur, welke een finantieel en zalkelijk overzich over 1946 gaf. Er is totaal omgezet 393.610.81. Dit beeld is niet vol komen juist, omdat alle producten van oogst 1946 nog niet geleverd zijn. De winst zonder afschrijvingen enz. bedroeg 5596.43. Hiervan hebben de wettelijke af schrijvingen plaats gevonden en het resterende bedrag ad 1500,zal bijgeschreven worden bij het leden- kapitaal. De bezittingen van de veiling, zonder de winst over 1946. bestaan uit 17.645,36, reserve kapitaal en 4366,30 ledenkapitaal. De dirdeteur noemt daarna de midden prijzen van bepaalde producten over het jaar 1946, staat stil bij verschillende moeilijkheden in het afgelopen jaar onder vonden en eindigt met een oproep een hechte organi- I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1947 | | pagina 1